دفتر سفارش اکسچنج ها (order book) چیست؟

در دنیای معاملات کریپتو که رابطه پویایی بین خریداران و فروشندگان در جایی به نام دفتر سفارش به نمایش در می‌آید، یک دست صدا ندارد و با تعاملات هر دو این معاملات صورت می‌گیرد.

دفتر سفارش ابزاری است که فهرست همزمان سفارش های یک دارایی خاص را به تصویر می‌کشد و نشان دهنده علاقه خریداران و فروشندگان و همچنین نمایی از عرضه و تقاضای آن دارایی می‌باشد.

اما در حالی که تمامی دفاتر سفارش یک هدف را دنبال می‌کنند، حضور آن ها در هر اکسچنج می‌تواند کمی متفاوت باشد. البته تمام دفاتر سفارش با ویژگی ها و عملکردهای یکسان ایجاد شده اند.

در زیر نمونه ای از دفتر سفارش کوین بیس پرو، بایننس، بیتفینکس و کراکن قابل مشاهده است:

دفتر سفارش/order book

برای خواندن راحت تر دفاتر سفارش، درک چهار مفهوم اصلی از اهمیت ویژه ای برخوردار است:

قیمت پیشنهادی خرید(bid)

قیمت پیشنهادی فروش(ask)

مقدار یا حجم(amount)

قیمت(price)

این اطلاعات در دو سمت دفتر سفارش که به آن قسمت خرید (buy-side) و قسمت فروش (sell-side) می‌گویند، نشان داده شده است.

به منظور توضیح بیشتر و درک بهتر، از جفت ارز BTC/USD دفتر سفارش یکی از بزرگترین اکسچنج های ارز دیجیتال دنیا به نام بیتفینکس برای مثال استفاده خواهیم کرد.

قیمت و مقدار

اگرچه دو سمت دفتر سفارش، اطلاعات مختلفی را نشان می‌دهند، با این وجود مفهوم مقدار (که به آن اندازه و حجم نیز می‌گویند) و همچنین قیمت به هر دو سمت اطلاعات مرتبط است. مقدار و قیمت در هر سفارش، مجموع واحدهای ارز دیجیتال مورد معامله و ارزش هر واحد را نشان می‌دهد.

در مثال زیر، یک سفارش خرید باز به مقدار ۲۰.۲۴ با قیمت ۸۲۱۸.۵۰ دلار وجود دارد.

دفتر سفارش/ order book 1

این ارقام به این معناست؛ فردی که این سفارش را باز کرده است تمایل به خرید ۲۰.۲۴ واحد بیت کوین با قیمت ۸۲۱۸.۵۰ دلار به ازای هر واحد دارد.

در دفتر سفارش بیتفینکس هم چنین کلماتی نظیر شمارش(count) و مجموع(total) را خواهید دید. شمارش اشاره به این دارد که چند سفارش در این سطح قیمت ترکیب شده اند تا مقدار را تشکیل دهند، و به کل مقادیر ترکیب شده، مجموع می‌گویند.

قسمت خرید

قسمت خرید معرف تمام سفارشات خرید باز با قیمتی کمتر از قیمت معامله شده قبلی می‌باشد.

به این پیشنهاد از جانب خریدار، bid یا قیمت پیشنهادی خرید می‌گویند. قیمت پیشنهادی خرید بیانگر علاقه معامله کننده است و چنین چیزی را بیان می‌کند: من پیشنهاد خرید X واحد شما را با قیمت مشخص می‌دهم.

پس از اینکه قیمت پیشنهادی خرید با یک سفارش خرید مناسب هماهنگ شد، معامله انجام می‌شود. هنگامی که سفارشات خرید (تقاضا) زیادی با قیمت مشخص وجود داشته باشد، چیزی به اسم دیوار خرید(buy wall) شکل می‌گیرد.

دیوار خرید بر قیمت یک دارایی تاثیر می‌گذارد زیرا اگر سفارش بزرگی صورت نگیرد، سفارشات خرید با قیمت پیشنهادی خرید کمتر نیز انجام نمی‌شود. از آنجایی که سفارشات زیر دیوار، قبل از تکمیل و انجام شدن سفارشات بزرگتر نمی‌توانند انجام شوند، در این صورت قیمت نمی‌تواند کاهش یابد. در عوض، دیوار همچون سطح حمایت کوتاه مدت عمل می‌کند.

دفتر سفارش/ order book 2

در مثال فوق می‌توانیم سفارش بزرگ ۵۰۰.۲ واحد بیت کوین (BTC) را با قیمت پیشنهادی خرید ۶۲۶۳ دلار مشاهده کنیم. از آنجایی که سفارش (تقاضا بالا) نسبت به چیزی که ارائه شده است(عرضه کم) تقریبا بزرگتر می‌باشد، تا زمانی که این سفارش تکمیل نشود و دیوار خرید ایجاد نکند، سفارشات با قیمت پیشنهادی خرید کمتر صورت نمی‌پذیرد.

در این مورد، دیوار خرید کمک می‌کند که سطح قیمت ۶۲۶۳ دلاری بیت کوین به عنوان حمایت کوتاه مدت عمل کند.

قسمت فروش

قسمت فروش شامل تمام سفارشات فروش باز با قیمت بالاتر از قیمت معامله شده قبلی می‌باشد. به این قیمت، قیمت پیشنهادی فروش می‌گویند. به این صورت است که، من به کسی پیشنهاد فروش X واحد خودم را با قیمت مشخص می‌دهم.

هنگامی که سفارشات فروش بسیار زیاد (عرضه) با سطح قیمت مشخص وجود داشته باشد، دیوار فروش (sell wall) شکل می‌گیرد. اگر به دلیل نبود تقاضا با سطح قیمت مشخص، سفارش فروش بسیار بزرگی صورت نگیرد، سفارشات فروش با قیمت بالاتر نمی‌توانند انجام شوند. بنابراین باعث می‌شود سطح قیمت دیوار به مقاومت کوتاه مدت تبدیل شود.

نتیجه گیری

دفتر سفارش به معامله کننده، فرصت تصمیم گیری آگاهانه تری در خصوص علاقه به خرید و فروش ارز دیجیتال مشخص می‌دهد.

هم‌ چنین دید پشت صحنه‌ای به جریانات عرضه و تقاضا ارائه می‌دهد که ممکن است نامتوازنی سفارش، دستکاری بازار و مناطق حمایت یا مقاومت را مشخص کند که تمام این موارد می‌تواند به نفع معامله کننده باشد.


54321
امتیاز 5 از 3 رای

منبع coindesk
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر