ترید و تحلیل تکنیکال

با انواع سفارش در معاملات رمزارزها آشنا شوید!

در این مقاله می‌خواهیم درباره انواع سفارش (Order Types) در بازارهای مالی و به طور خاص در بازار ارز دیجیتال صحبت کنیم. انواع سفارش ویژگی‌هایی جذابی هستند که به یک معامله‌گر قدرت مانور خوبی در مدیریت سرمایه و پیاده‌سازی استراتژی‌های مختلف می‌دهند و در نتیجه کسب سود را برای آن‌ها راحت‌تر و البته به صورت حرفه‌ای‌تر میسر می‌سازند. همچنین در این مقاله انواع Order ها در صرافی بایننس را معرفی خواهیم کرد.

آشنایی با انواع سفارش، تنها یکی از معیارهای موفقیت در این بازار است و هیچ تکنیک یا ابزاری به تنهایی نمی‌تواند کافی باشد. پس با افزایش دانش خود در سایر زمینه‌ها، احتمال کسب سود و درآمد دلخواهتان را بیشتر کنید. آشنایی با انواع سفارش ها یا Order ها در زمان خرید و فروش یک ارز دیجیتال می‌تواند به مدیریت سرمایه شما کمک زیادی کند و با استفاده از آن‌ها می‌توانید در زمان ریزش‌های شدید بازار، مقدار زیان خود را کاهش دهید.

این مقاله در تاریخ ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ بروزرسانی شده است

انواع سفارش برای خرید و فروش یک ارز دیجیتال

به کمک انواع Order، یک تریدر می‌تواند روی سفارش خرید یا فروشی که در بازار ثبت کرده، کنترل داشته باشد. همچنین به کمک آن‌ها، می‌توان هنگام خرید و فروش یک رمز ارز، چندین دستورالعمل و شرط متفاوت را در قالب یک سفارش واحد در سیستم معاملاتی صرافی ثبت کرد.

در زمان معامله رمز ارزها در یک صرافی، تمام اردرها به یکی از انواع سفارش خلاصه شده تا مشخص شود هر سفارش در زمان خرید یا فروش یک ارز دیجیتال قرار است در چه زمانی و چگونه پردازش شود؛ نکته مهم‌تر این که از این طریق می‌توان برای سفارش‌ها شروط خاصی تعریف کرد و شرایط معامله را تنوع داد؛ ولی انواع سفارش، با استفاده از سفارش های مختلف می‌توان قیمت و زمان مورد نظر برای انجام یک ترید ارز دیجیتال را تعیین کرد. پیش از معرفی انواع سفارش، ابتدا باید با مفهوم دفتر سفارش‌ها یا Order book آشنا شویم.

Order Book یا دفتر سفارش چیست؟

اردر بوک چیست؟

اردر بوک لیست سفارش‌های خرید و فروش یک دارایی است که توسط تک تک افراد در آن صرافی یا بازار ارائه شده است. برای تشریح این مفهوم در بازارهای مالی، در نظر بگیرید که افرادی که قصد خرید بیت کوین را دارند، سفارش خرید خود را در یک صرافی ثبت می‌کنند. در زمان تنظیم سفارش، هر یک از آنها قیمت پیشنهادی خود و مقدار BTC که قصد خرید دارند را اعلام می‌کنند. در سمت دیگر بازار، افرادی حضور دارند که قصد فروش بیت کوین‌های خود را دارند. مجموعه این افراد، خریداران و فروشندگان بیت کوین هستند. صرافی، تمامی سفارش‌های خرید و فروش افراد را در یک لیست نشان می‌دهد. لیست خریداران و لیست فروشندگان؛ به چنین لیستی اردر بوک یا دفتر ثبت سفارش‌ها گفته می‌شود.

این دفتر سفارش‌ها مدام در حال تغییر است و دلیل آن این است که به محض اینکه خریدار و فروشنده‌ای بر روی یک قیمت توافق کنند، معامله توسط بایننس انجام می‌شود و BTC از فروشنده به خریدار منتقل می‌شود. همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، هر Order Book از دو بخش خریداران و فروشندگان تشکیل شده است. سفارش‌های خریداران با رنگ سبز و سفارش‌های فروشندگان با رنگ قرمز نمایش داده می‌شود.

اولویت سفارش‌ها در اردر بوک چگونه است؟

همانطور که در بالا اشاره شد، Order Book محلی است که تمامی سفارش‌های خرید و فروش یک دارایی نمایش داده می‌شود. ممکن است صدها و هزاران سفارش خرید و فروش ثبت شود؛ سوال اینجاست که صرافی‌ها با چه اولویتی این سفارش‌ها را نمایش می‌دهند؟ کدام سفارش در بالای این لیست قرار می‌گیرد و کدام سفارش در ردیف‌های بعدی جای می‌گیرد؟

فرض کنید که قصد فروش بیت کوین را دارید. طبیعتا ترجیح شما این است که بیت کوین‌های خود را با بالاترین قیمت ممکن به فروش برسانید. از طرف دیگر، شخصی که قصد خرید BTC را دارد، ترجیح می‌دهد با پایین‌ترین قیمت این رمز ارز را خریداری کند. صرافی‌ها همین خواسته و ترجیح خریداران و فروشندگان را در اردر بوک تامین می‌کنند. در بخش فروشندگان، سفارشی که پایین‌ترین قیمت را در میان سایر فروشندگان به ثبت رسانده در بالای لیست قرار می‌گیرد و اولین سفارش فروش در آن Order Book خواهد بود. برعکس در بخش خریداران، سفارشی که بالاترین قیمت را در میان خریداران پیشنهاد داده در بالای لیست قرار می‌گیرد و اولین سفارش خرید در آن اردر بوک خواهد بود. به عبارتی، اولین سفارش فروش در اردر بوک، بالاترین قیمت ممکن است که فرد خریدار می‌تواند آن دارایی را خرید کند و اولین سفارش خرید در Order book، پایین‌ترین قیمتی است که فرد فروشنده می‌تواند آن دارایی را به فروش برساند. اکنون می‌توانیم انواع سفارش در زمان معامله یک ارز دیجیتال را معرفی کنیم.

Market Order یا سفارش بازار چیست؟

انواع سفارش خرید یک ارز دیجیتال

سفارش بازار ساده‌ترین شکل یک سفارش است و شامل یک دستورالعمل ساده برای خرید یک ارز دیجیتال در مناسب‌ترین قیمت فعلی است. در این نوع سفارش، در حقیقت خریدار می‌گوید “من این را به بهترین قیمت فعلی می‌خرم.” در اینجا عملیات خرید حتما انجام خواهد شد و نگرانی بابت قیمت وجود ندارد. بهترین قیمت یک ارز دیجیتال برای فرد خریدار، “پایین‌ترین” قیمتی است که فروشنده‌های آن رمز ارز سفارش‌گذاری کرده‌اند.

به افرادی که از market order استفاده می‌کنند، اصطلاحا takers یا جمع‌کننده‌ها گفته می‌شود؛ چون این سفارش‌ها بلافاصله در دفتر سفارشات ثبت شده و عملیات خرید بلافاصله انجام می‌شود. ویژگی‌های این سفارش به این صورت است:

در این سفارش، خریدار یا فروشنده یک ارز دیجیتال فقط مقدار خرید یا فروش را تعیین می‌کنند. مثلا تعیین می‌کند که ۱۰ واحد رمز ارز ETH یا ۱,۰۰۰ دلار ETH را خریداری کرده یا به فروش می‌رساند. اگر تریدر سفارش خرید را ثبت کند، قیمت خرید برابر با پایین ترین سفارش در بخش فروشنده‌ها و در صورتی که تریدر سفارش فروش را ثبت کند، قیمت فروش برابر با بالاترین سفارش در بخش خریدارها خواهد بود.

 • این سفارش وارد Order Book نخواهد شد و بلافاصله انجام می‌شود.
 • قیمت خرید یا فروش در این سفارش ثابت نیست و ممکن است تغییر کند.
 • زمانی که تریدر قصد دارد مقدار زیادی از یک ارز دیجیتال را خریداری کرده یا به فروش برساند، سفارش بازار گزینه مناسبی برای او نخواهد بود. زیرا ممکن است قیمت خرید یا فروش او، با قیمت فعلی بازار تفاوت زیادی داشته باشد.

limit order یا سفارش محدود چیست؟

در حالت limit order معامله‌گر یک قیمت مشخص برای درخواست خرید یا فروش خود ثبت می‌کند و این سفارش فقط زمانی انجام می‌شود که بازار به آن قیمت برسد.

در حالی که سفارشات بازار بلافاصله انجام می‌شوند، یک “سفارش محدود” زمانی انجام ‌می‌شود که قیمت از قبل تعیین شده در order book وجود داشته باشد که در اصل قیمتی بهتر از قیمت فعلی بازار است. مثلا شما فکر می‌کنید که قیمت بیت کوین قرار است ریزش کند. در این حالت می‌توانید با استفاده از یک limit order درخواست خود را ۵۰۰ دلار پایین‌تر از قیمت فعلی ثبت کنید. اگر قیمت بیت کوین تا قیمت مورد نظر شما ریزش کرد، limit order  ثبت شده در دفتر سفارشات اجرا خواهد شد. و اگر قیمت بیت کوین به قیمت سفارش شما نرسد، معامله شما انجام نخواهد شد (برخلاف سفارش بازار).

این ویژگی از انواع سفارش ، به معامله‌گرها امکان ایجاد مدیریت و کنترل ریسک می‌دهد. همچنین دیگر نیازی نیست که آن‌ها مداوم بازار را رصد کنند و به راحتی مطمئن هستند که قیمت تعیین شده توسط خودشان در سیستم ثبت شده است. از آنجایی که لیمیت اردرها، در دفتر سفارشات ثبت می‌شوند عمق بازار را شکل می‌دهند و به آن‌ها در اصطلاح makers هم گفته می‌شود.

باید دقت کرد که ممکن است در شرایطی، با وجود رسیدن بازار به محدوده تعیین شده در limit order، باز هم معامله انجام نشود. این اتفاق ممکن است زمانی رخ دهد که تعداد زیادی از این نوع سفارش با یک قیمت مشخص ثبت شده باشند و در بیشتر این مواقع، ترتیب زمانی ثبت سفارش‌ها ملاک قرار داده می‌شود (در واقع شما ممکن است در صف خریداران یا فروشندگان قرار گرفته باشید و سفارش شما بعد از سفارش افرادی که از نظر زمانی پیش از شما ثبت کرده‌اند، در دفتر سفارش ها قرار گرفته باشد). یعنی سفارش‌ها ابتدا بر اساس قیمت، به ترتیب پشت سر هم قرار می‌گیرند و سفارشاتی که قیمت یکسانی داشته باشند، به ترتیب زمانی اولویت‌بندی می‌شوند (یعنی سفارشی که زودتر ثبت شده باشد زودتر هم اجرا می‌شود.) به همین دلیل، این احتمال وجود دارد که قیمت به محدوده تعیین شده توسط شما برسد، ولی آنقدر تعداد سفارشات جلوتر از شما در آن قیمت زیاد باشد که قیمت قبل از اجرای سفارش شما تغییر کند.

به همین دلیل پیشنهاد می‌شود که سفارش محدود خرید را کمی بیشتر از سطح روانی یا توقع بازار تعیین کنید و سفارش فروش را کمی کمتر در نظر بگیرید. مثلا برای خرید، سطح ۱۰,۱۰۰ دلار را به جای ۱۰,۰۰۰ انتخاب کنید. البته بقیه هم از این تکنیک باخبرند؛ پس بهتر است گاهی اوقات در دفتر سفارش به دنبال قیمت‌هایی باشید که درخواست زیادی روی آن‌ها ثبت نشده است و این سطوح روانی بازار می‌توانند با توجه به شرایط سایر افراد در بازار جا به جا شوند.

منظور از Stop Order ‌چیست؟

مورد بعدی در انواع سفارش در معاملات یک ارز دیجیتال Stop Order نام دارد و کمی مشابه limit order است. با این تفاوت که این سفارش در دل خود دو سفارش دارد که یک سفارش دقیقا همان Limit Order و سفارش بعدی، که همان Stop Limit است، یک سفارش دارای شرط یا به اختصار یک سفارش شرطی است. Limit order سفارش Stop Order در دفتر سفارشات ثبت می‌شود ولی Stop Order  زمانی ثبت می‌شود که قیمت به شرطی که تریدر تعیین کرده، برسد. 

نکته ظریفی در این نوع سفارش وجود دارد. یک limit order در دفتر سفارشات ثبت شده است و همه می‌توانند آن را ببینند؛ در صورتی که یک stop order تا زمانی که بازار به محدوده مشخص شده نرسد، حتی ثبت هم نمی‌شود. یک stop order قابلیت انعطاف‌پذیری زیادی به معامله‌گرها می‌دهد و می‌توان از آن برای تنظیم یک سفارش محدود یا یک سفارش بازار استفاده کرد.

یک stop market order یک نوع از انواع سفارش است که در اصل می‌گوید: “اگر قیمت به x رسید، بلافاصله خرید/فروش را انجام بده.” در این حالت اگر قیمت بازار به x برسد، بلافاصله یک market order  ثبت می‌شود تا معامله در قیمت فعلی انجام شود.

یک stop limit order می‌گوید:”اگر قیمت به x رسید، یک سفارش خرید/فروش در قیمت y ثبت کن.” توجه کنید که x و y می‌توانند یکسان باشند. پس شما می‌توانید برای مثال چنین شرایطی تعیین کنید: “تنها در صورتی که قیمت بیت کوین به ۵۰ هزار دلار رسید یک سفارش برای خرید ثبت شود.”

از طرف دیگر می‌توانید این طور مشخص کنید که: “اگر قیمت بیت کوین به ۵۰ هزار دلار رسید، یک سفارش خرید در مقدار ۵۰۱۰۰ دلار ثبت شود.” با ترکیب کردن این دستورالعمل‌ها در انواع سفارش ها، معامله‌گران می‌توانند استراتژی‌های پیچیده‌تری بسازند و مدیریت ریسک موثرتری داشته باشند.

scaled order یا سفارش مقیاس‌ شده چیست؟

نوع دیگری از انواع سفارش وجود دارد که سفارش مقیاس‌پذیر است و از چندین limit order برای خرید/فروش پله‌ای استفاده می‌کند. این روش می‌تواند تاثیر نوسانات بازار را در طول زمان متعادل‌تر کند و همچنین باعث کاهش تاثیرپذیری از سفارشات بزرگ بازار شود.

گاهی اوقات یک معامله‌گر تصمیم می‌گیرد به جای یک خرید با حجم بالا در قیمت مشخص، چندین خرید کوچک در قیمت‌های متفاوت انجام دهد. یکی از دلایل انجام این سفارش می‌تواند پایین آوردن قیمت میانگین خرید یا فروش یک ارز دیجیتال است.

ویژگی دیگر این آپشن این است که دیگران متوجه نمی‌شوند که یک سفارش بزرگ در بازار وجود دارد؛ یعنی باعث می‌شود معامله بزرگ شما تاثیر کمتری روی بازار داشته باشد. زیرا سفارش‌های بزرگ علاوه بر تاثیر روی قیمت بازار، تاثیر روانی زیادی هم روی سایر معامله‌گرها دارد. به خاطر جلوگیری از چنین اتفاقی، یک سفارش بزرگ می‌تواند در قالب مثلا ۱۰ سفارش کوچک در بین سطوح قیمتی مختلف ثبت شود. در نتیجه یک سفارش بزرگ در دفتر سفارشات به صورت یک فعالیت کاملا عادی به نظر خواهد رسید.

دستورالعمل‌های اجبار زمانی (Time-In-Force) چیست؟

دستورالعمل‌های Time-In-Force برای بهینه‌کردن limit orderها هستند و فارغ از این که آن‌ها اجرا شده باشند یا نه، برایشان محدودیت زمانی ایجاد می‌کنند. این باعث می‌شود معامله‌گر کنترل بیشتری روی معاملاتش داشته باشد و احتمال فراموش کردن معامله‌های قدیمی را از بین می‌برد.

فرض کنید یک معامله‌گر سفارشی مربوط به چند هفته پیش ثبت کرده و آن سفارش با شرایط فعلی، دیگر گزینه خوبی به نظر نمی‌رسد. اگر وضعیت آن معامله چک نشود، ممکن است در انتها اجرا شود و باعث ضرر شود. برای این منظور، معامله‌گر می‌تواند از دستورالعمل‌های اجبار زمانی استفاده کند تا مشخص شود یک سفارش تا چه مدت زمانی می‌تواند در حالت انجام نشده باقی بماند.

راحت‌ترین دستورالعمل این است که بگوییم: “تا کنسل نشده است، باقی بماند” به این معنی که “این درخواست باید در دفتر سفارش باقی بماند تا زمانی که اجرا شود یا کنسل شود.”

دستورالعمل دیگری از نوع “اجرای فوری یا کنسل” (Immediate-or-Cancel) وجود دارند که اگر به محض این که سفارشی که به دفتر سفارشات اضافه شده اجرا نشود، آن را کنسل می‌کنند. به طور مشابه دستورالعمل (Fill-or-Kill) هم وجود دارند و عملکردش به این صورت است که اگر یک سفارش به دفتر سفارش اضافه شود و به طور کامل انجام نشود، آن را کنسل می‌کند.

دستور دیگری با نام سفارش روزانه (Day Order) وجود دارد و اگر سفارش ثبت شده تا انتهای روز جاری اجرا نشود، آن را کنسل می‌کند. معامله‌گرها حتی می‌توانند از ترکیب این دستورالعمل‌ها به صورت (Good-Till Date/Time) استفاده کنند؛ یعنی سفارش تا زمان انجام کامل و یا پایان روز به صورت فعال باقی بماند.

سفارش Post-Only به چه معناست؟

آخرین نوع دستورالعمل در انواع سفارش خرید و فروش یک ارز دیجیتال که می‌توان استفاده کرد، Post-Only  نام دارد؛ به این معنی که یک سفارش را فقط زمانی ثبت می‌کند که امکان انجام کامل آن در لحظه وجود نداشته باشد.

به طور کلی اگر یک درخواست خرید با درخواست فروش متناظرش وجود داشته باشند، بلافاصله معامله انجام می‌شود؛ اما در خیلی از مواقع، معامله‌گر حاضر نیست در چنین شرایطی معامله کند و برای این که کارمزد کمتری بدهد، تمایل دارد از سفارش محدود استفاده کند.

این موضوع به ماهیت دو مفهوم Makers و Takers در بازارهای مالی مربوط می‌شود که در بالا درباره آن‌ها توضیح دادیم. صرافی‌ها به طور کلی در حالت limit order کارمزد خیلی کمتری نسبت به market order  می‌گیرند و این  market orderها هستند که نقدینگی بازار را تشکیل می‌دهند. پس یک سفارش Post-Only در حقیقت این را می‌گوید که “سفارش من را فقط زمانی ثبت کن که اگر وارد دفتر سفارشات شد، در همان لحظه به طور کامل انجام نشود تا کارمزد کمتری بپردازم.”

همان طوری که دیدید، معامله‌گرها می‌توانند با ترکیب انواع سفارش و دستورالعمل‌ها، مدیریت جامعی روی زمان و نحوه انجام معاملات خود داشته باشند. این نکات به همراه سایر ابزارها مثل اندیکاتورها می‌توانند در جهت ساخت استراتژی‌های پیچیده‌تر مورد استفاده قرار بگیرند.

لیست انواع سفارش ها در معاملات ارز دیجیتال

 • سفارش بازار یا Market Order : من این را به بهترین قیمت فعلی می‌خرم.
 • سفارش محدود یا Limit Order : سفارش مرا در این قیمت (که از قبل تعیین شده) قرار بده که در اصل قیمتی بهتر از قیمت فعلی بازار است.
 • stop market order : اگر قیمت به x رسید، بلافاصله خرید/فروش را انجام بده.
 • stop limit order : اگر قیمت به x رسید، یک سفارش خرید/فروش در قیمت y ثبت کن.
 • سفارش مقیاس‌ شده ی scaled order: تریدر به جای یک خرید با حجم بالا در قیمت مشخص، چندین خرید کوچک در قیمت‌های متفاوت انجام می‌دهد.
 • اجبار زمانی (Time-In-Force): این درخواست باید در دفتر سفارش باقی بماند تا زمانی که اجرا شود یا کنسل شود.
 • اجرای فوری یا کنسل (Immediate-or-Cancel): اگر به محض این که سفارشی که به دفتر سفارشات اضافه شده اجرا نشود، آن را کنسل می‌کند.
 • Fill-or-Kill : اگر یک سفارش به دفتر سفارش اضافه شود و به طور کامل انجام نشود، آن را کنسل می‌کند.
 • سفارش روزانه یا  Day Order: اگر سفارش ثبت شده تا انتهای روز جاری اجرا نشود، آن را کنسل می‌کند.
 • Good-Till Date/Time : سفارش تا زمان انجام کامل و یا پایان روز به صورت فعال باقی بماند.
 • سفارش Post-Only : سفارش من را فقط زمانی ثبت کن که اگر وارد دفتر سفارشات شد، در همان لحظه به طور کامل انجام نشود تا کارمزد کمتری بپردازم. (چون سفارشات محدود کارمزد کمتری نسبت به سفارشات بازار دارند).

آموزش انواع سفارش ارز دیجیتال در صرافی بایننس

در این بخش قصد داریم با تمرکز بر انواع سفارش در صرافی بایننس، Orderهای مختلف در این صرافی را آموزش دهیم. این صرافی، از جهت حجم معاملات بزرگترین صرافی رمز ارز جهان است و به دلیل اجباری نبودن احراز هویت در آن، بیشتر مورد توجه ایرانیان قرار گرفته است. در ادامه اردرهای موجود در زمان خرید و فروش یک ارز دیجیتال در این بستر معاملاتی را معرفی خواهیم کرد.

آموزش Limit Order در صرافی بایننس

لیمیت اردر چیست

لیمیت اردر اولین سفارش در صفحه ترید صرافی بایننس است. در این نوع سفارش گذاری، تریدر باید دو اطلاعات را برای سفارش خود تعیین کند. Price و Amount؛ در بخش Price قیمت خرید یا فروش و در بخش Amount مقدار یا تعداد ارز دیجیتال مورد نظر را مشخص کند. این سفارش به تعداد و قیمتی که تریدر مشخص کرده وارد دفتر سفارشات خواهد شد. و در صورتی که قیمت رمز ارز در بازار به قیمت تعیین شده توسط تریدر برسد، معامله انجام می‌شود.

خرید با استفاده از لیمیت اردر

فرض کنید قیمت بیت کوین در حال حاضر ۵۵,۰۰۰ دلار است. اگر در بخش قیمت لیمیت اردر هر عددی بالاتر از ۵۵,۰۰۰ دلار را وارد کنید، برای مثال ۵۵,۵۰۰ دلار، صرافی بایننس به صورت خودکار اردر شما را روی همان ۵۵,۰۰۰ دلار قرار داده و معامله انجام می‌شود. اما اگر عددی پایینتر از آن انتخاب کنید، مثلا ۵۴,۵۰۰ دلار، سفارش شما وارد دفتر سفارش‌ها شده و زمانی که قیمت بیت کوین به ۵۴,۵۰۰ دلار برسد، سفارش شما انجام می‌شود.

فروش با استفاده از لیمیت اردر

فروش یک ارز دیجیتال با استفاده از سفارش Limit Order دقیقا مشابه حالت خرید بود و بلافاصله پس از ثبت، وارد دفتر سفارش‌ها می‌شود. اگر در زمان فروش، قیمت تعیین شده در لیمیت اردر را پایین‌تر از قیمت کنونی بازار ثبت کنید، صرافی بایننس به صورت خودکار سفارش شما را با قیمت فعلی انجام می‌دهد. اما اگر قیمتی بالاتر از قیمت فعلی را تعیین کنید، سفارش شما وارد دفتر سفارش‌ها شده و زمانی که قیمت بازار به قیمت تعیین شده توسط شما برسد، سفارش انجام می‌شود.

آموزش سفارش Market در صرافی بایننس

سفارش بازار چیست

در این نوع سفارش خرید یا فروش یک ارز دیجیتال، تنها مقدار خرید یا فروش توسط تریدر مشخص می‌شود. پس از ثبت سفارش، صرافی بایننس سفارش تریدر را بلافاصله انجام داده و سفارش وارد دفتر سفارش‌ها نخواهد شد. این سفارش برای حالتی است که قیمت خرید یا فروش برای تریدر آنقدر اهمیتی ندارد. زیرا بر اساس سایز سفارش کاربر، ممکن است در قیمتی بالاتر یا پایینتر از قیمت فعلی سفارش انجام شود. این سفارش برای تریدرهای بلندمدت مناسب است. مثلا فردی قصد خرید بیت کوین در قیمت ۱۰,۰۰۰ دلار را دارد و تا زمانی که قیمت بیت کوین به ۵۰,۰۰۰ دلار نرسد، اقدام به فروش دارایی خود نخواهد کرد. در این حالت، تریدر سود احتمالی ۵ برابری را در نظر دارد و اختلاف یک تا پنج درصد در زمان خرید برای او خیلی مهم نیست. اما برای تریدرهای نوسان گیر یا کوتاه مدت این مدل سفارش اصلا مناسب نیست.

آموزش سفارش Stop-Limit در صرافی بایننس

استاپ لیمیت در انواع سفارش ارز دیجیتال چیست

این نوع سفارش، کاملترین سفارش در صرافی بایننس بوده و بیشتر برای تریدرهای حرفه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته سایر تریدرها نیز می‌توانند با استفاده از این سفارش، سرمایه خود را بهتر مدیریت کنند. به همین دلیل در این بخش به زبان ساده و به صورت کامل این سفارش را آموزش خواهیم داد. با انتخاب این سفارش در صرافی بایننس، دو نوع سفارش برای شما نمایش داده می‌شود؛ سفارش Stop Limit و سفارش OCO که در ادامه هر یک را آموزش خواهیم داد.

سفارش Stop Limit

در این سفارش سه اطلاعات از کاربر درخواست می‌شود:

 • Stop : در این بخش قیمت شرطی سفارش تعیین می‌شود. این قیمت صرفا اطلاعاتی میان شما و صرافی بایننس بوده و قیمت خرید یا فروش شما نخواهد بود. با انتخاب این قیمت، صرفا شرطی را برای سفارش خود تعیین خواهید کرد. برای مثال اگر در این بخش و برای بیت کوین قیمت ۵۷,۰۰۰ دلار را اننتخاب کنید شما این پیام را به صرافی داده‌اید: اگر قیمت بیت کوین به ۵۷,۰۰۰ دلار رسید این سفارش من را فعال کن.
 • Limit: در این بخش، قیمت خرید یا فروش یک ارز دیجیتال را مشخص می‌کنید. اگر شرطی که در بخش استاپ تعیین کردید، محقق شد صرافی بایننس سفارش شما را با این قیمت روی دفتر سفارش‌ها قرار می‌دهد. اما اگر شرط بالا محقق نشد، این سفارش هیچ گاه وارد دفتر سفارش‌ها نخواهد شد.
 • Amount: در این بخش نیز مقدار یا تعداد ارز دیجیتال مدنظر خود را در زمان خرید یا فروش تعیین خواهید کرد.

مثالی برای سفارش استاپ لیمیت در صرافی بایننس

فرض کنید قیمت یک ارز دیجیتال در حال حاضر در محدوده ۹۰ دلار معامله می‌شود. شما با تحلیل این ارز دیجیتال، محدوده ۱۰۰ دلار را برای آن مقاومت مهمی تحلیل کرده‌اید. تحلیل شما این است: اگر قیمت این رمز ارز بتواند مقاومت ۱۰۰ دلار را بشکند، آن را روی پولبک به ۱۰۰ دلار و در محدوده ۹۸ دلار می‌خرم. این سفارش را باید با استفاده از استاپ لیمیت تعیین کنید. در قسمت Stop باید عدد ۱۰۰ را قرار دهید، در قسمت limit عدد ۹۸ و در قسمت Amount مقدار ارز دیجیتال را وارد کنید. با این سفارش به صرافی بایننس گفته‌اید که “اگر” قیمت این ارز دیجیتال در محدوده ۱۰۰ دلار را معامله شد، یک سفارش خرید به قیمت ۹۸ دلار را وارد دفتر سفارش‌ها کن.

سفارش OCO، سفارشی است که در آن تریدر می تواند حد سود و حد ضرر را پس از خرید یک رمز ارز تعیین کند. این سفارش کاملترین نوع سفارش در صرافی بایننس است.

آموزش انواع سفارش OCO خرید ارز دیجیتال در صرافی بایننس

سفارش OCO در صرافی بایننس چیست

این سفارش در صرافی بایننس کاملترین نوع سفارش است که در دل خود دو سفارش دارد. در واقع این سفارش ترکیبی از سفارش استاپ لیمیت و استاپ اردر است. در این سفارش، تریدر ۴ چیز را برای سفارش خود تعیین می‌کند:

 • Price: قیمتی که در این بخش وارد می‌کنید، وارد دفتر سفارش ها شده و به محض رسیدن قیمت بازار به این قیمت، سفارش شما انجام خواهد شد.
 • Stop: دقیقا مشابه قبل این بخش صرفا قراردادی میان شما و صرافی بایننس است و این عدد وارد دفتر سفارش ها نخواهد شد. این بخش، شرط سفارش شماست.
 • Limit: اگر شرط مشخص شده در بخش بالا محقق شود، صرافی بایننس سفارش شما را با قیمت مشخص شده در این بخش وارد دفتر سفارش ها خواهد کرد.
 • Amount: در این بخش سفارش نیز مقدار مدنظر برای خرید یا فروش یک ارز دیجیتال را مشخص خواهید کرد.

مثالی برای سفارش OCO در صرافی بایننس

به مثال قبل بازمی‌گردیم؛ قیمت ارز دیجیتال مدنظر ما اکنون ۹۰ دلار است، شما به عنوان تحلیلگر، برای این ارز دیجیتال حمایتی در محدوده ۸۰ دلار و مقاومتی در محدوده ۱۰۰ دلار در نظر گرفته‌اید. استراتژی معاملاتی شما نیز به این صورت است که یا بر روی حمایت و یا پس از شکست مقاومت خرید کنید. پس اگر قیمت این ارز دیجیتال فرضی به عدد ۸۰ دلار برسد، شما این ارز را خریداری می‌کنید و اگر قیمت مقاوت ۱۰۰ را شکست نیز پس از پولبک روی ۹۸ دلار خریدار این رمز ارز خواهید بود. برای پیاده‌سازی این سناریو باید یک سفارش OCO را در صرافی بایننس تنظیم کنید و پارامترهای آن را اینگونه قرار دهید:

 • Price = ۸۰ دلار، Stop = ۱۰۰ دلار، Limit = ۹۸ دلار

در این حالت دو سفارش را به بایننس ارسال کرده‌اید. بایننس نیز سفارش خرید شما را در قیمت ۸۰ دلار بلافاصله در دفتر سفارش ها قرار خواهد داد و زمانی که قیمت ارز دیجیتال به این عدد رسید، خرید شما انجام خواهد داد. هم زمان با این سفارش، بایننس منتظر می‌ماند تا شرط سفارش شما که همان رسیدن قیمت ارز به ۱۰۰ دلار بود، محقق شود و سپس سفارش خرید روی قیمت ۹۸ دلار را وارد دفتر سفارش ها کند. اگر چنین اتفاقی نیوفتد، بایننس این سفارش شرطی شما را اصلا وارد دفتر سفارش ها نخواهد شد.

سخن پایانی

در این مقاله انواع سفارش برای خرید یا فروش یک ارز دیجیتال در صرافی‌های رمز ارز را آموزش دادیم. در بازار به صورت کلی می‌توان سفارش‌های عادی و سفارش‌های شرطی قرار داد. همچنین انواع سفارش در صرافی بایننس از جمله سفارش پیچیده OCO را به صورت کامل و با ذکر یک مثال، آموزش دادیم. 

منبع
cointelegraphwikipedia

نوشته های مشابه

6 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا