قلم میهن بلاکچین

نقد و بررسی صرافی اف تی اکس (FTX) برای کاربران ایرانی

مطلب پیش رو، نقد و بررسی صرافی FTX است که به صورت اختصاصی، توسط تیم میهن بلاکچین انجام شده است. به یاد داشته باشید که در حال حاضر و در زمان نگارش این مقاله، هیچکدام از صرافی‌های متمرکز بین‌المللی، اجازه ارائه خدمات به کاربران ایرانی ندارند. بعضی از این صرافی‌ها، امکان فعالیت و برداشت دارایی بدون احراز هویت به کاربران می‌دهند، اما ممکن است با مشکوک شدن به آی‌پی شما، به شما اجازه برداشت دارایی ندهند و از شما احراز هویت بخواهند. درنهایت، میهن بلاکچین همواره این ریسک‌ها را به اطلاع کاربران می‌رساند و از کاربران می‌خواهد با دانش و آگاهی کامل در حوزه کریپتو فعالیت کنند. ریسک هرگونه فعالیت و از دست دادن دارایی ناشی از فعالیت در صرافی بررسی شده در این مطلب، به عهده خود کاربر است و میهن بلاکچین هیچ مسئولیتی در این زمینه ندارد.

صرافی FTX پس از بایننس و کوین‌بیس، سومین صرافی بزرگ ارز دیجیتال در جهان است. پس از اجباری شدن احراز هویت در صرافی بایننس، بسیاری از تریدرهای ایرانی به دنبال جایگزین صرافی بایننس افتاده که یکی از راه‌های جایگزین، استفاده از صرافی اف تی اکس است. در این مقاله، صرافی ارز دیجیتال FTX را مورد نقد و بررسی قرار می‌دهیم تا ببینیم آیا این صرافی ارز دیجیتال برای ما ایرانیان مناسب است؟ آیا کاربران ایرنی می‌توانند با اطمینان از این صرافی استفاده کنند؟

پیش از پرداختن به نقد و بررسی صرافی FTX و ارزیابی امنیت و کارایی آن برای کاربران ایرانی، در مقاله زیر راه‌های جایگزین صرافی بایننس برای ایرانیان را معرفی کرده‌ایم که مطالعه آن را پیشنهاد می‌کنیم:

به دلیل ریسک بالای فعالیت در صرافی‌های متمرکز برای کاربران کشورمان، میهن بلاکچین در حال نقد و بررسی صرافی‌های مختلف است و میزان ریسک فعالیت در آن‌ها را بررسی می‌کند تا کاربران در جریان این ریسک باشند و با آگاهی کامل در این حوزه فعالیت کنند. شما می‌توانید مطالب مربوط به صرافی‌های کوکوین، هیوبی، اف تی اکس، اوکی اکس، ام اکس سی و ال بنک که تا به حال توسط تیم میهن بلاکچین مورد نقد و بررسی قرار گرفته اند را از طریق لینک‌های زیر مطالعه کنید:

در ادامه این مطلب، با نقد و بررسی صرافی FTX برای کاربران ایرانی با میهن بلاکچین همراه باشید. 

بررسی صرافی FTX برای کاربران ایرانی

اولین نکته‌ای که در مورد صرافی FTX مورد توجه قرار می‌گیرد، تیم مدیریتی آن است. بنیانگذار این  صرافی Sam Bankman –Fried (سم بنکمن فرید) فارغ‌التحصیل در رشته فیزیک دانشگاه MIT است که سوابق درخشانی در بازارهای مالی داشته و هم‌بنیانگذار شرکت Alameda، شرکت بزرگ سرمایه‌گذاری در حوزه رمزارزها، است. در کنار سن بکمن، تیم مدیریتی بسیار خلاقی این صرافی را اداره می‌کند که بیشتر آن‌ها پیش از این در شرکت‌های نام آشنا و مطرح گوگل، فیسبوک و سایر غول‌های سیلیکون ولی کسب تجربه کرده‌اند.

تیم مدیریتی صرافی FTX

اف تی اکس، یک صرافی متمرکز ارز دیجیتال است. زمان بررسی صرافی‌های متمرکز و بررسی امنیت آن برای کاربران ایرانی باید به دو نکته توجه کرد؛ صرافی در کدام کشور ثبت شده و پیرو قوانین چه کشوری است؟ و سیاست‌های صرافی در قبال کاربران مقیم ایران چیست؟ صرافی FTX در سال ۲۰۱۸ میلادی تاسیس شد. طبق اطلاعات موجود در سایت رسمی آن، این صرافی به صورت قانونی در کشور Antigua and Barbuda (انتیگا اند باربیودا) ثبت شده که مجمع‌الجزایری در قاره امریکا است و دفتر مرکزی این صرافی در شهر ناسائو، پایتخت کشور باهاما قرار دارد. تا اینجا، صرافی FTX برای کاربران ایرانی بی‌خطر است.

اخیرا بسیاری از کشورها از جمله ایالات متحده امریکا، به دنبال ایجاد چارچوب‌های نظارتی در زمینه فعالیت صرافی‌های ارز دیجیتال هستند. صرافی کوین‌بیس یکی از نمونه‌های موفق در زمینه همکاری با قانون‌گذاران امریکایی به منظور ارائه خدمات مالی در حوزه رمز ارزهاست. قانون‌گذاران عموما با خرید و فروش رمز ارزها در صرافی‌ها مشکلی ندارند. اما حساسیت اصلی قانون‌گذاران نسبت به صرافی‌هایی است که خدماتی همچون معاملات مشتقه، قراردادهای آتی و خدمات سپرده‌گذاری ارائه می‌دهند. برای مثال، دلیل اصلی مخالفت قانون‌گذاران با صرافی کوین‌بیس، که از معدود صرافی‌های منطبق بر قوانین امریکاست، ارائه محصول لندینگ برای برخی از رمز ارزهاست. یا دلیل اصلی مخالفت بسیاری از کشورها با صرافی بایننس، ارائه خدمات معاملات مارجین و معاملات مشتقه برای ارزهای دیجیتال است. به همین دلیل در صرافی بایننس US، نسخه امریکایی صرافی بایننس، خبری از معاملات مشتقه نیست.

فعالیت عمده صرافی FTX، ارائه ابزارهای معاملات مشتقه در حوزه ارزهای دیجیتال است. در نتیجه، این صرافی برای انطباق با قوانین داخلی کشورها، مسیر دشواری را در پیش خواهد داشت. پس دور از ذهن نیست اتفاقی که برای صرافی بایننس در چند ماه اخیر افتاد، برای صرافی FTX نیز تکرار شود. هرچند اف تی اکس نیز برای جذب کاربران امریکایی فعال در حوزه رمزارزها، همانند بایننس، نسخه امریکایی خود را با نام FTX.US ارائه داده است. که این صرافی، کاملا منطبق بر قوانین امریکا مدیریت می‌شود. در نتیجه، از این جهت برای این صرافی همچنان خطری که صرافی بایننس را تهدید کرد، وجود دارد. البته صرافی FTX به بزرگی صرافی بایننس نیست و طبیعتا حساسیت SEC بیشتر روی بزرگان بازار است.

نکته بعدی سیاست داخلی این صرافی در قبال کاربران ایرانی است که در ادامه این مقاله و به صورت مفصل آن را بررسی خواهیم کرد.

امکانات صرافی FTX

پلتفرم صدور توکن NFT در صرافی آمریکایی FTX راه‌اندازی شد

صرافی اف تی اکس، طیف گسترده‌ای از خدمات مالی در حوزه رمز ارزها را ارائه می‌دهد و از نظر تنوع سرویس‌ها یکی از صرافی‌های پیشرو در صنعت ارزهای رمزنگاری شده به حساب می‌آید. در این بخش، خدمات و سرویس‌های صرافی FTX را معرفی خواهیم کرد.

معاملات فیوچرز

تنوع رمزارزها و ابزارهای معاملاتی در بخش فیوچرز صرافی FTX واقعا زیاد است. معاملات فیوچرز دارای تاریخ سررسید، معاملات بدون سررسید، معامله بر روی شاخص‌های بازار همچون شاخص آلتکوین‌ها، شاخص رمز ارز صرافی‌ها، شاخص دیفای، شاخص شتکوین و… . این صرافی در معاملات آتی بدون تاریخ سررسید تا لوریج ۲۰ را ارائه می‌دهد. در برخی از ابزارهای خود، این عدد تا ۱۰۰ نیز افزایش می‌یابد.

بازار اسپات

یکی از خدمات پایه برای تمامی صرافی‌های ارز دیجیتال، ارائه بازار اسپات رمز ارزهاست. صرافی FTX نیز بازار اسپات بسیاری از جفت‌ارزهای دیجیتال را ارائه می‌دهد.

توکن سهام شرکت‌ها

این سرویس که با عنوان Tokenize stocks در صرافی FTX ارائه شده، پل ارتباطی میان بازار رمز ارزها و بازار سهام است. صرافی اف تی اکس، این سرویس خود را با کمک شرکت CM – EQUITY ارائه می‌دهد که در کشور آلمان به ثبت رسیده و خدمات آن کاملا قانونی است. در این سرویس، سهام برخی از شرکت‌های مطرح دنیا به توکن معادل آن تبدیل شده که قیمت این توکن‌ها وابسته به قیمت سهام آن شرکت است. توکن سهام شرکت تسلا، گوگل، اپل، فیسبوک، پی پل، کوین بیس و شرکت‌های بسیاری در این صرافی قابل خرید و فروش است. افراد در این بازار می‌توانند بخشی از سبد سرمایه‌گذاری خود را به خرید توکن این سهام اختصاص داده تا با این کار، با استفاده رمز ارزهای خود سهام شرکتی را خریداری کرده و از نوسانات قیمتی آن نیز بهره‌مند شوند.

توکن‌های اهرم‌دار

Leverage Token محصول دیگری است که در صرافی FTX قابل معامله است. این توکن‌ها به صورت پیش فرض با لوریج ۳ ارائه شده و قیمت هریک از آن‌ها به رمز ارز پشتوانه آن وابسته است. این توکن‌ها مکانیزمی شبیه به بازار آتی دارند با این تفاوت که لیکویید شدن در آن مفهومی نداشته و در بازار اسپات معامله می‌شود. برای مثال قیمت توکن ETHBULL، به قیمت اتریوم وابسته بوده و در صورتی که قیمت اتر در بازار ۱ درصد افزایش یابد، قیمت این توکن ۳ برابر آن، ۳ درصد، افزایش یافته و اگر قیمت اتر در بازار ۱ درصد کاهش یابد، قیمت این توکن ۳ برابر کاهش خواهد یافت. در واقع این لوریج بر روی تغییرات قیمت رمز ارز اصلی اعمال خواهد شد.

بازار پیش‌بینی

این محصول که با نام Prediction ارائه می‌شود ابزار معاملاتی بسیار خلاقانه و در نوع خود جالبی است. این بازار برای پیش‌بینی وقایع مهم دنیا ارائه شده است. برای مثال، FTX برای انتخابات ۲۰۲۴ امریکا توکن Trump را ارائه می‌دهد. این توکن در واقع یک قرارداد آتی است که پس از مشخص شدن نتایج انتخابات امریکا در سال ۲۰۲۴ میلادی منقضی خواهد شد. در صورتی که دونالد ترامپ پیروز انتخابات آینده امریکا شود، قیمت این قرارداد آتی معادل ۱ دلار و در صورتی که بازنده انتخابات شود، قیمت این قرارداد آتی ۰ دلار خواهد شد. افراد می‌توانند با بررسی وضعیت داخلی امریکا، شانس پیروزی ترامپ در انتخابات آینده را تخمین زده و بر این اساس، قیمت مناسب برای Long یا Short کردن این قرارداد آتی را در نظر بگیرند. چند ماه پیش اف تی اکس در این بازار، زمان به پایان رسیدن پاندمی کرونا در جهان را به همین شکل ارائه داده بود. وجود همین ابزارهای معاملاتی صرافی FTX را به یکی از خلاقانه‌ترین صرافی‌های دنیای ارزهای دیجیتال تبدیل کرده است. یکی از دلایل علاقه‌مندی کاربران ایرانی برای استفاده از صرافی FTX وجود همین ابزارهای جالب و خلاقانه است.

بازار NFT

این بازار یکی از آخرین سرویس‌هایی است که این صرافی چند ماه اخیر به سیستم معاملاتی خود اضافه کرده است. این بازار محلی برای خرید و فروش و تولید رمزارزهای بی‌همتا یا NFT است. این بازار صرفا محلی برای تولید و خرید و فروش NFTهاست و صرافی FTX حقوق کپی رایت و حق نشر آثار را ضمانت نمی‌کند (برخلاف بازار صرافی بایننس).

همانطور که ملاحظه می‌کنید، صرافی FTX ابزارها و شیوه‌های معاملاتی متنوعی را ارائه می‌دهد که کاملا از رقبای خود متمایز است. اکنون به قوانین این صرافی در زمان ثبت نام را معرفی می‌کنیم.

احراز هویت در صرافی FTX

صرافی FTX در مجموع سه سطح برای احراز هویت کاربران خود تعریف کرده است. Level ۱، Level ۰ و  Level ۲. در ادامه ویژگی هر یک را معرفی خواهیم کرد:

  • سطح صفر

این سطح نیازی به احراز هویت نداشته و افراد صرفا با وارد کردن ایمیل و کشور محل سکونت خود می‌توانند از آن استفاده کنند. کاربران سطح صفر در صرافی FTX عملا قادر به انجام کاری نیستند. کاربران سطح صفر اجازه ارسال رمز ارز، برداشت و ترید آن در این صرافی را ندارند. این سطح صرفا برای آشنایی با بخش‌های مختلف صرافی اف تی اکس بوده و هیچ استفاده‌ای برای کاربران ندارد.

  • سطح یک

برای دستیابی به حساب کاربری سطح یک، کاربران باید ایمیل، تلفن همراه و محل سکونت خود را اعلام کنند. برداشت روزانه ۲۰۰۰ دلار، سقف تعیین شده برای کاربران این سطح است. تصویر زیر اطلاعات مورد نیاز برای احراز هویت در سطح دو این صرافی را نشان می‌دهد.

سطح یک احراز هویت در صرافی FTX برای کاربران ایرانی

همانطور که در تصویر مشخص شده، شما برای احراز هویت در این سطح حتما باید تلفن همراه خود را وارد و SMS ارسال شده را در سایت وارد کنید. وجود همین مورد باعث شده تا صرافی FTX برای کاربران ایرانی گزینه‌ مناسبی نباشد. در این مورد بیشتر صحبت خواهیم کرد.

  • سطح دو

در این سطح افراد هیچ محدودیتی برای فعالیت در صرافی FTX نخواهند داشت و برای دستیبابی به آن باید آدرس و تلفن همراه، پاسپورت و همچنین تصویر کاربر به سایت ارائه شود. تصویر زیر نحوه احراز هویت در سطح دو را نشان می‌دهد.

احراز هویت سطح دو در صرافی FTX برای کاربران ایرانی

شرایط استفاده از صرافی FTX

همانطور که در بالا اشاره شد، عملا سطح صفر احراز هویت در صرافی FTX کاربردی برای کاربر نداشته و کاربران به اجبار باید یکی از دو سطح ۱ و ۲ را انتخاب کنند. در ادامه محدودیت‌ها و ویژگی‌های هر سطح احراز هویت در صرافی اف تی اکس را معرفی خواهیم کرد:

  • بازار NFT

کارمزد انجام هر معامله در بازار NFT این صرافی ۵ درصد برای خریدار و فروشنده است. کاربران سطح یک و دو می‌توانند از این سرویس استفاده کنند.

  • واریز و برداشت رمز ارز

صرافی FTX در زمان واریز و برداشت رمز ارزها کارمزدی را دریافت نخواهد کرد و کاربران صرفا باید کارمزد شبکه را بپردازند. البته این صرافی برای اتر و بیت کوین و توکن‌های ERC-20 کارمزد اضافه‌ای را از کاربر دریافت می‌کند که اگر کاربران توکن FTT، توکن صرافی FTX، را در اختیار داشته باشند از پرداخت این کارمزد معاف هستند. با این حال، در هر حالت کارمزد شبکه بر عهده کاربر خواهد بود.

  • کارمزد معاملات

کارمزد انجام معاملات اسپات و فیوچرز در صرافی FTX براساس حجم معاملات ماهانه متغیر است. اما به طور کلی در بالاترین حد، کارمزد ترید در این صرافی برای سفارش‌های میکر ۰.۰۲ درصد و برای سفارش‌های تیکر ۰.۰۷ درصد تعریف شده است.

همچنین برای تریدرهایی که حجم معاملات ماهانه آن‌ها بالاتر از ۲۵ میلیون دلار باشد، کارمزد میکر صفر و تیکر ۰.۰۵ درصد تعریف شده است. همچنین این صرافی برای هولدرهای FTT شرایط ویژه‌ای را در نظر گرفته که تا ۶۰ درصد تخفیف در کارمزد معاملات آن‌ها در نظر گرفته شده است.

آیا صرافی FTX برای کاربران ایرانی مناسب است؟

دغدغه‌های صرافی‌های ایرانی رمزارز

تا این بخش مقاله تمامی ابزارهای معاملاتی و شرایط ثبت نام و استفاده از صرافی FTX را معرفی کردیم. در این قسمت به این سوال پاسخ می‌دهیم که آیا کاربران ایرانی می‌توانند از این صرافی FTX استفاده کنند؟

برای یافتن پاسخ این سوال، باید قوانین و سیاست‌های داخلی صرافی FTX را مطالعه کنیم. این صرافی در قوانین خود صراحتا نام کشور ایران را در دسته کشورهای ممنوعه قرار داده است، به تصویر زیر توجه کنید:

آیا صرافی FTX برای کاربران ایرانی مناسب است؟

همانطور که در تصویر بالا مشخص است، صرافی FTX صراحتا ایران را جزو کشورهای ممنوعه قرار داده و هیچ خدمتی به کابران ایرانی ارائه نمی‌دهد. در نتیجه زمان ثبت اطلاعات برای احراز هویت سطح ۱ و ۲ کاربران ایرانی نمی‌توانند مراحل را تکمیل کنند و در واقع اجازه احراز هویت در این صرافی را ندارند. هرچند کاربران ایرانی می‌توانند احراز هویت سطح صفر این صرافی را انجام دهند، اما همانطور که در بالا اشاره شد، کاربران در این سطح، اجازه ترید ندارند.

آیا صرافی FTX برای کاربران ایرانی مناسب است؟

تصویر بالا، مناطقی ممنوعه که کاربران حقوقی و حقیقی امکان استفاده از صرافی FTX را ندارند نشان می‌دهد. پس اگر کاربران مقیم ایران با اطلاعات فردی در سایر کشورهای مجاز، در صرافی اف تی اکس احراز هویت کنند، همچنان برای استفاده از این صرافی باید از VPS استفاده کند.

نکته بعدی الزامی بودن وارد کردن تلفن همراه برای احراز هویت در صرافی FTX است. برای تکمیل سطح یک و دو، کاربر باید تلفن همراه خود را به سایت ارائه دهد. در نتیجه:

کاربران مقیم ایران با اطلاعات ایرانی خود به هیچ عنوان نمی‌توانند در صرافی FTX فعالیت کنند. این صرافی مشخصا نام کشور ایران را در لیست کشورهای ممنوعه قرار داده است.

از طرفی، این صرافی عمده فعالیت خود را در بخش معاملات آتی و فیوچرز قرار داد و تمرکز اصلی آن بر روی معاملات مشتقه است. کشورهای مختلف در قبال این چنین معاملاتی در بازار ارزهای دیجیتال حساسیت بیشتری دارند. در نتیجه صرافی FTX برای ادامه حیات خود، به همکاری با نهادهای قانون‌گذار در کشورهای مختلف مخصوصا امریکا و اروپا، احتیاج دارد. در نتیجه، طبیعتا صرافی FTX برای جذب کاربران ایرانی، کسب و کار خود را به خطر نخواهد انداخت.

جایگزین صرافی FTX برای ایرانیان

از آنجا که صرافی اف تی اکس بیشتر برای تریدرهای بازارهای آتی استفاده می‌شود، به عنوان یک جایگزین مطمئن و ایمن برای این صرافی، می‌توان از صرافی‌های غیرمتمرکز مثل DYDX استفاده کرد. این صرافی، کاملا غیرمتمرکز بوده و برای استفاده از آن نیازی به احراز هویت و ارائه اطلاعات هویتی نیست. افراد به راحتی و با استفاده از یک کیف پول ارز دیجیتال می‌توانند در این صرافی معاملات خود را انجام دهند.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
  • آیا صرافی FTX برای کاربران ایرانی مناسب است؟

صرافی FTX ایران را در لیست کشورهای ممنوعه قرار داده است. یعنی اگر این صرافی متوجه ایرانی بودن کاربران خود شود، حق فریز کردن اکانت آنها را دارد. در نتیجه، ما استفاده از این صرافی را توصیه نمی‌کنیم.

  • آیا احراز هویت در صرافی FTX اجباری است؟

فعالیت بدون احراز هویت در صرافی اف تی اکس، عملا امکان انجام هیچ کاری در اختیار کاربران قرار نمی‌دهد و کاربران برای برداشت روزانه ۲۰۰۰ دلار، باید احراز هویت سطح ۲ انجام دهند.

سخن پایانی

صرافی اف تی اکس یکی از صرافی‌های متمرکز شناخته شده در بازار ارزهای دیجیتال است که به گزارش کوین‌مارکت‌کپ، از نظر حجم معاملات روزانه، سومین صرافی بزرگ بازار است. ما در این مقاله به صورت کامل ابزارها و شرایط ثبت نام و احراز هویت در صرافی FTX را معرفی کردیم. همچنین، به دنبال پاسخ به سوال آیا صرافی FTX برای کاربران ایرانی مناسب است؟ قوانین داخلی این صرافی را مطالعه کردیم؛ این صرافی صراحتا اعلام کرده که ایران جزو کشورهای ممنوعه برای این صرافی بوده و هیچ خدمتی به کاربران ایرانی خود ارائه نمی‌دهد. شما برای انجام معاملات در بازار ارزهای دیجیتال از چه صرافی استفاده می‌کنید؟


پبشنهاد مطالعه:

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

9 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا