اخبار بیت کویناخبار عمومیاطلاعیه صرافیتحلیل اقتصادی

بحران بالقوه بعدی برای بیت کوین؛ آیا دومینوی ورشکستگی‌ها به مثلث DCG، جنسیس و گری اسکیل می‌رسد؟

یکی از اصلی‌ترین نگرانی‌هایی که پس از سقوط FTX تمام فعالان بازار را مبتلا کرده است، احتمال سرایت بحران به سایر شرکت‌های مهم فضای کریپتو است که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم با FTX در ارتباط بوده‌اند.

به گزارش میهن بلاکچین، مهم‌ترین شرکتی که در شرایط فعلی در معرض خطر قرار دارد شرکت جنسیس گلوبال کپیتال (Genesis Global Capital یا به اختصار جنسیس) است که بزرگترین کارگزاری فضای کریپتو و یکی از مهمترین شرکت‌های زیر مجموعه دیجیتال کورنسی گروپ (Digital Currency Group یا به اختصار DCG) است. DCG صاحب تراست بیت کوین گری اسکیل است که صادر کننده GBTC است و از ۶۳۳ هزار بیت کوین نگهداری می‌کند.

این نگرانی وجود دارد که ورشکستگی جنسیس، شرکت بالادستی یعنی DCG را به انحلال دیگر شرکت زیر مجموعه خود، یعنی تراست بیت کوین گری اسکیل وادار کند. این موضوع در صورت تحقق می‌تواند به فروش ۶۳۳ هزار بیت کوین توسط گری اسکیل منجر شود و شوکی بزرگتر از شوک FTX به بازار و قیمت بیت کوین وارد کند. برآورد کارشناسان این است که این سناریو ترسناک در صورت تحقق می‌تواند قیمت بیت کوین را تا ۸۰۰۰ دلار و شاید حتی کمتر، کاهش دهد.

قبل از اینکه ماجرا را تشریح کنیم لازم است از در مورد شرکت‌های در معرض خطر یعنی جنسیس، گری اسکیل و DCG نکاتی را بدانیم.

گری اسکیل، جنسیس و DCG

DCG یکی از شرکت‌های بسیار مهم فضای کریپتو است که از سال ۲۰۱۵ به شکل امروزی در حال فعالیت بوده است. این شرکت توسط بری سیلبرت (Barry Silbert)، یکی از قدیمی‌تر و موفق‌ترین بیت کوینرها و یکی از معتبرترین چهره‌ها در فضای کریپتو، بنیان‌گذاری شده است.

DCG در بسیاری شرکت‌های مطرح در فضای کریپتو سرمایه‌گذاری کرده است؛ که نام‌های آشنایی از جمله بلاک‌استریم، چینالیسیس، سیرکل، کوین بیس، کوین دسک، دپرلبز، دون آنالیتیکز، اتر اسکن و لجر در میان آن‌ها دیده می‌شود. با وجود این مهم‌ترین دارایی‌های DCG دو شرکت زیر مجموعه آن یعنی گری اسکیل و جنسیس هستند.

جنسیس که اولین میز معاملات OTC بیت کوین را در سال ۲۰۱۳ راه‌اندازی کرد، تنها در سال ۲۰۲۱ بالغ بر ۱۱۶ میلیارد دلار معاملات اسپات OTC بیت کوین را به سرانجام رسانده است. این رقم چشمگیر نشان‌دهنده قدرت و نفوذ جنسیس در فضای کریپتو است.

شرکت گری اسکیل هم در سال ۲۰۱۳ راه‌اندازی شده است و مجموعه‌ای از تراست‌ها را تحت مدیریت دارد که مهم‌ترین آن‌ها تراست بیت کوین گری اسکیل است که در ازای بیت کوین‌ تحت مدیریت خود سهام GBTC را منتشر می‌کند.

مشکلات مالی جنسیس از کجا شروع شد؟

جالب است بدانید که دومینوی ورشکستگی‌هایی که ظاهرا اکنون به جنسیس رسیده است از فاجعه فروپاشی ترا در ادیبهشت امسال شروع شد.

یکی از شرکت‌هایی که بیشترین آسیب را در فاجعه ترا متحمل شد، تری اروز کپیتال (3AC) بود. بعضی تخمین‌ها از ضرر ۵۰۰ میلیون دلاری 3AC حکایت دارد. مساله از آن‌جا به شرایط فعلی مربوط می‌شود که جنسیس کپیتال یکی از بزرگترین وام‌دهندگان به 3AC بود. جنسیس، ۲.۳۶ میلیارد دلار وام در اختیار 3AC قرار داده بود و ارزش وثیقه این وام‌ها به هیچ وجه ضرر جنسیس را جبران نمی‌کرد.

همچنین در جریان بحران مالی 3AC، که در نهایت به ورشکستگی آن منجر شد، بابل فایننس، که یکی دیگر از وام‌گیرندگان بزرگ از جنسیس کپیتال بود با ورشکستگی روبرو شد.

این شرایط باعث شد، کمپانی مادر جنسیس یعنی DCG ناچار به دخالت شود و ۱.۱ میلیارد دلار از بدهی 3AC را به جای جنسیس کپیتال بر عهده بگیرد.

در نهایت ورشکستگی 3AC و بابل فایننس صدها میلیون دلار خسارت به جنسیس تحمیل کرد و به استعفای مدیر عامل آن مایکل مورو (Michael Moro) منجر شد. با این حال به نظر می‌رسید که جنسیس طوفان را پشت سر گذاشته است و شرایط آن رو به آرامش می‌رود.

ورشکستگی صرافی FTX چه اثری روی جنسیس داشت؟

این شرایط ادامه داشت تا زمانی که فروپاشی FTX بار دیگر دنیای کریپتو را به لرزه درآورد. یکی از شرکت‌هایی که در این جریان مستقیما آسیب دید، بازوی معاملات فیوچرز جنسیس گلوبال بود که اعلام کرد ۱۷۵ میلیون دلار از دارایی‌هایش در صرافی FTX مسدود شده است. اما جنسیس ضربه اصلی را از بحران نقدینگی به وجود آمده همزمان با سقوط FTX دریافت کرد.

افرادی که نقدینگی خود را برای دریافت سود در پلتفرم‌های متمرکز قرار داده بودند برای برداشت دارایی خود به این پلتفرم‌‌ها هجوم آوردند. از جمله این پلتفرم‌ها سرویس کسب درآمد صرافی جمنای (Gemini) به نام Gemini Earn بود که برای تولید سود دارایی کاربران را برای وام‌دهی در اختیار جنسیس گلوبال قرار می‌داد.

این بحران نقدینگی باعث شد جنسیس برای ادای دیون خود تقاضای خط اعتبار اضطراری ۱ میلیارد دلاری کند؛ و چنان‌که می‌دانیم موفق به دریافت این اعتبار نشد و ناچار شد برداشت‌ها از پلتفرم خود را به حالت تعلیق درآورد که این موضوع به توقف برداشت‌ها از Gemini Earn منجر شد.

با این حال جنسیس در چند هفته‌ای که از آغاز این ماجرا می‌گذرد اصرار دارد که قصد اعلام ورشکستگی ندارد و سکوت شرکت مادر آن، DCG، باعث شده است نگرانی‌ها در مورد امنیت DCG و مهم‌ترین شرکت زیرمجموعه آن یعنی گری اسکیل، که کنترل بیش از ۶۳۰ هزار بیت کوین را در اختیار دارد، روز به روز افزایش یابد.

شرایط فعلی DCG چگونه است و چه تاثیری بر گری اسکیل دارد؟

پس از سکوت طولانی مدت DCG، بری سیلبرت در تاریخ ۲۲ نوامبر (ا آذر) در نامه‌ای به سهام‌داران DCG تلاش کرد به برخی از این نگرانی‌ها پاسخ دهد. اما نامه او نگرانی‌های جدیدی تولید کرد.

در این نامه اشاره شده بود که جنسیس از بانک سرمایه‌گذاری مولیس (Moelis) برای ترمیم ساختار شرکت خود دعوت به همکاری کرده است. این موضوع شک‌ها در مورد وخیم بودن وضعیت جنسیس را تبدیل به یقین کرد. همچنین در این نامه اشاره شد که خود DCG هم بدهی چشمگیری به جنسیس کپیتال دارد. از این بدهی که رقم آن ۱.۶ میلیارد دلار اعلام شد، ۱.۱ میلیارد دلار مربوط به تضمین بدهی‌های 3AC است. همچنین مجموع بدهی‌های DCG (با احتساب بدهی به جنسیس)، بالغ بر ۲ میلیارد دلار برآورد شد.

در شرایط فعلی واضح ترین راه برای خروج DCG از بحرانی مالی، اصطلاحا (Equity Raise) یا جمع‌آوری سرمایه از طریق فروش دارایی‌ها است. یکی از مهم‌ترین دارایی‌های DCG حدود ۶۷ میلیون سهم GBTC است به ارزش تقریبی ۶۳۰ میلیون دلار است. اما فروش سهام GBTC اولا اعتماد به تراست بیت کوین گری اسکیل را از بین می‌برد و باعث می‌شود ارزش این ۶۷ میلیون سهم بسیار کمتر از مقدار فعلی آن شود. ثانیا حتی اگر DCG از فروش این ۶۷ میلیون سهم در خوشبینانه ترین حالت ۶۰۰ میلیون دلار بدست آورد، این رقم به هیچ وجه برای تسویه بدهی این شرکت کافی نیست.

دارایی دیگری که می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد خود شرکت گری اسکیل است. تراست بیت کوین گری اسکیل با دریافت کارمزد سالانه ۲٪، حدود ۱۰۰ تا ۵۰۰ میلیون دلار در سال درآمد ایجاد می‌کند که می‌تواند پشتوانه دریافت وام یا یکی از گزینه‌های DCG برای واگذاری باشد.

در صورتی که این گزینه هم شکست بخورد امکان دارد DCG به همراه شرکت‌های زیر مجموعه ناچار به اعلام ورشکستگی شوند که یکی از الزامات آن برچیده شدن تراست بیت کوین گری اسکیل و فروش ۶۳۳ هزار بیت کوین موجودی این تراست و بازپرداخت دلاری به دارندگان سهام GBTC است.

کارشناسان معتقدند فشار فروش ۶۳۳ هزار بیت کوین می‌تواند قیمت بیت کوین را تا ۸۰۰۰ دلار کاهش دهد. این کابوس در صورت تحقق، تبعاتی وسیع‌تر از ورشکستگی FTX خواهد داشت و می‌تواند بازار کریپتو را با شدیدترین ضربه‌ای که در تاریخ کوتاه خود تجربه کرده است، مواجه کند.

البته مایکل سوننشین (Michael Sonnenshein)، مدیرعامل گری اسکیل، در مصاحبه اخیر خود با یاهو فایننس ضمن پرداختن به برنامه‌های گری اسکیل برای تبدیل شدن به یک ETF اسپات برای بیت کوین، تاکید کرد که جنسیس، شرکت خواهر گری اسکیل، حتی در صورتی که موفق به Equity Raise نشود و ناچار شود اعلام ورشکستگی کند، این ورشکستگی به شرکت جنسیس محدود خواهد ماند و گری اسکیل که عملکردی کاملا مجزا داشته آسیب نخواهد دید.

البته این اظهار نظر به وضوح جانبدارانه است و باید منتظر ماند و دید در عمل سیر تحولات مثلث DCG، جنسیس، گری اسکیل را به کدام سو می‌برد.

  • چه خطری گری اسکیل و GBTC را تهدید می‌کند؟

شرکت گری اسکیل زیر مجموعه شرکت عظیمی به نام DCG است که زیر مجموعه دیگری به نام جنسیس دارد. در نتیجه دومینوی ورشکستگی‌های سال ۲۰۲۲ که با سقوط ترا شروع شد و به فروپاشی FTX ختم شد، شرکت جنسیس در حال حاضر میلیاردها دلار بدهی دارد. این موضوع شرکت DCG را در شرایط بسیار دشواری قرار داده است که ممکن است به اعلام ورشکستگی و برچیده شدن تراست بیت کوین گری اسکیل و GBTC ختم شود.

  • فروپاشی بالقوه گری اسکیل چه تاثیری روی قیمت بیت کوین خواهد داشت؟

در صورتی که این سناریو بدبینانه محقق شود و گری اسکیل ناچار به فروش ۶۳۳ هزار بیت کوین خود شود، امکان دارد قیمت BTC تا ۸۰۰۰ دلار و حتی کمتر کاهش یابد. البته این ادعا صرفا گمانه‌زنی است و کاملا محتمل است که DCG با مدیریت بری سیلبرت راه بهتری برای خروج از این مخمصه پیدا کند.

نظر شما در مورد این بحران بالقوه در فضای کریپتو چیست؟ آیا مثلث DCG، جنسیس و گری اسکیل نیز به سمت ورشکستگی می‌رود و قیمت بیت کوین را به زیر ۱۰٬۰۰۰ دلار می‌رساند؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
4 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا