متوسط سرمایه گذاری

شرکت گری اسکیل (GrayScale) چگونه بر روی بیت کوین سرمایه گذاری می‌کند؟

در سال ۲۰۲۰ قیمت بیت کوین بالاترین قیمت تاریخی خود در محدوده ۲۰,۰۰۰ دلار را با قدرت شکست. نکته‌ای که در هیجان ایجاد شده در اثر افزایش قیمت کمتر مورد توجه قرار گرفت، افزایش مقبولیت بیت کوین در میان شرکت‌های سرمایه‌گذاری و موسسات مالی مطرح جهان است. یکی از این شرکت‌ها، شرکت سرمایه‌گذاری گری اسکیل است.

نکته‌ای که در روند صعودی سال ۲۰۱۷ بیت کوین وجود نداشت. بیت کوین به یک دارایی ذخیره ارزش تبدیل شده و این را می‌توان از حجم خریدهای صورت گرفته توسط شرکت‌های سرمایه‌گذاری برداشت کرد. در این مقاله، ساز و کار شرکت گری اسکیل به عنوان سرمایه‌گذار بزرگ بازار بیت کوین را مورد بررسی قرار داده‌ایم. این شرکت‌ چه مقدار بیت کوین خریداری کرده‌است؟ سوال‌های دیگری که در مورد این شرکت مطرح است را نشان خواهیم داد.

خرید بیت کوین توسط گری اسکیل

سرمایه گذاری گری اسکیل در بیت کوین

شرکت Grayscale Investment یک شرکت خصوصی با مسئولیت محدود است که بزرگترین صندوق سرمایه‌گذاری دارایی دیجیتال در جهان را در اختیار دارد. دارایی تحت مدیریت (AUM) این شرکت در انتهای سال ۲۰۲۰ حدودا ۱۸.۸ میلیارد دلار است. این شرکت بستری برای سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال را برای افراد فراهم کرده است. گری اسکیل با ایجاد صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بیت کوین، بیت کوین کش، اتریوم، اتریوم کلاسیک، هوریزن، لایت کوین، استلار، ریپل و زی کش در حوزه رمز ارزها فعالیت دارد. مزیت گری اسکیل چیست؟ چرا افراد به جای خرید مستقیم بیت کوین، سهام صندوق سرمایه‌گذاری بیت کوین شرکت گری اسکیل را خریداری می‌کنند؟

مزایای شرکت گری اسکیل

افراد برای سرمایه‌گذاری در بازار بیت کوین در گام اول باید صرافی معتبری پیدا کنند تا از طریق آن رمز ارز BTC خود را خریداری کنند. این افراد برای نگهداری بیت کوین حتما باید یکی از انواع کیف پول‌های دیجیتال را انتخاب کرده و آن را خریداری یا نصب کنند. فرآیند انتقال بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال به کیف پول، برای افراد مبتدی، کار نسبتا سختی است. هر گونه اشتباه در این مرحله می‌تواند به نابودی سرمایه افراد منجر می‌شود. نگهداری از کلید خصوصی به صورت ایمن، یکی از دغدغه‌های مهم بیت کوینرهاست. هرگونه اشتباه در مراحل بالا می‌تواند باعث نابودی سرمایه افراد شود.

شرکت گری اسکیل با ارائه صندوق سرمایه‌گذاری بیت کوین، تمام این مسائل را برطرف کرده است. در واقع افراد بدون درگیر شدن با موارد فوق، با خرید سهام صندوق سرمایه‌گذاری بیت کوین شرکت Grayscale، به صورت غیرمستقیم، بیت کوین خریداری می‌کنند؛ شرکت گری اسکیل با استفاده از سرمایه‌ سرمایه‌گذاران خود، اقدام به خرید بیت کوین می‌کند.

شرکت گری اسکیل رمز ارزها را کجا نگهداری می‌کند؟

این شرکت در سایت خود اعلام کرده که تمامی رمزارزهای خریداری شده را به صورت آفلاین و در Cold Walletها نگهداری می‌کند. کلید خصوصی این کیف پول‌ها را به چند طریق رمزنگاری کرده و آنها را به بخش‌های مختلف تقسیم کرده و هر یک را در محلی جدا نگهداری می‌کند. از طرفی این شرکت در ایالات متحده امریکا تاسیس شده و مطابق قوانین این کشور اداره شده و کاملا قانونی است.

اوراق بهادار یا سهام‌ها در گری اسکیل

بیت کوین در بورس امریکا

شرکت گری اسکیل برای محصولات خود از عنوان سهام یا اوراق بهادار استفاده می‌کند. این اوراق بهادار دارای پشتوانه یک رمز ارز، یا سبدی از رمز ارزهاست. کارکرد این سهام، دقیقا مشابه دیگر اوراق بهادار است. این سهام متعلق به صندوق‌های این شرکت هستند. هر صندوق مخصوص سرمایه‌گذاری بر روی یک ارز دیجیتال خاص است. این شرکت همچنین یک صندوق جدا داشته که پشتوانه آن چندین رمز ارز است. در ادامه با این صندوق‌ها آشنا خواهیم شد.

 • Grayscale Bitcoin Trust: این صندوق سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۱۳ تاسیس شده است. نماد آن GBTC بوده و حداقل سرمایه مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری روی این صندوق، ۵۰,۰۰۰ دلار تعیین شده است. دارایی این صندوق تغییر می‌کند. اما در آخرین گزارشی که گری اسکیل در ماه دسامبر ۲۰۲۰ اعلام کرده است، دارایی این صندوق ۱۶ میلیارد دلار است. تعداد سهام منتشر شده برابر ۶۳۸,۹۰۶,۶۰۰ برگه سهم بوده که پشتوانه هر برگه سهام، ۰.۰۰۰۹۵ بیت کوین است. شرکت گری اسکیل از سهامداران این صندوق، سالانه ۲ درصد کارمزد دریافت خواهد کرد. قیمت هر برگه سهام این صندوق در زمان نگارش، ۳۰ دلار بوده و ارزش واقعی آن ۲۵.۳ دلار است. برای مشاهده قیمت لحظه‌ای به این سایت مراجعه کنید.
 • Grayscale Bitcoin Cash Trust: این صندوق سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۱۸ تاسیس شده است. نماد آن BCHG بوده و حداقل سرمایه مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری روی این صندوق، ۲۵,۰۰۰ دلار تعیین شده است. دارایی این صندوق تغییر می‌کند. اما در آخرین گزارشی که گری اسکیل در ماه دسامبر ۲۰۲۰ اعلام کرده است، دارایی این صندوق ۸۳ میلیون  دلار است. تعداد سهام منتشر شده برابر ۲۵,۶۹۷,۰۰۰ برگه سهم بوده که پشتوانه هر برگه سهام، ۰.۰۰۹۳ بیت کوین کش است. شرکت گری اسکیل از سهامداران این صندوق، سالانه ۲.۵ درصد کارمزد دریافت خواهد کرد. قیمت هر برگه سهام این صندوق در زمان نگارش، ۲۹ دلار بوده و ارزش واقعی آن ۳.۲۵ دلار است. برای مشاهده قیمت لحظه‌ای به این سایت مراجعه کنید.
 • Grayscale Ethereum Trust: این صندوق سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۱۷ تاسیس شده است. نماد آن ETHE بوده و حداقل سرمایه مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری روی این صندوق، ۲۵,۰۰۰ دلار تعیین شده است. دارایی این صندوق تغییر می‌کند. اما در آخرین گزارشی که گری اسکیل در ماه دسامبر ۲۰۲۰ اعلام کرده است، دارایی این صندوق ۲ تریلیون دلار است. تعداد سهام منتشر شده برابر ۲۸۵,۲۶۹,۴۰۰ برگه سهم بوده که پشتوانه هر برگه سهام، ۰.۰۱ اتریوم است. شرکت گری اسکیل از سهامداران این صندوق، سالانه ۲.۵ درصد کارمزد دریافت خواهد کرد. قیمت هر برگه سهام این صندوق در زمان نگارش، ۱۶ دلار بوده و ارزش واقعی آن ۷.۴ دلار است. برای مشاهده قیمت لحظه‌ای به این سایت مراجعه کنید.
 • Grayscale Ethereum Classic Trust: این صندوق سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۱۷ تاسیس شده است. نماد آن ETCG بوده و حداقل سرمایه مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری روی این صندوق، ۲۵,۰۰۰ دلار تعیین شده است. دارایی این صندوق تغییر می‌کند. اما در آخرین گزارشی که گری اسکیل در ماه دسامبر ۲۰۲۰ اعلام کرده است، دارایی این صندوق ۷۰ میلیون دلار است. تعداد سهام منتشر شده برابر ۱۳,۷۱۴,۱۰۰ برگه سهم بوده که پشتوانه هر برگه سهام، ۰.۹ اتریوم کلاسیک است. شرکت گری اسکیل از سهامداران این صندوق، سالانه ۳ درصد کارمزد دریافت خواهد کرد. قیمت هر برگه سهام این صندوق در زمان نگارش، ۷ دلار بوده و ارزش واقعی آن ۵ دلار است. برای مشاهده قیمت لحظه‌ای به این سایت مراجعه کنید.

این صندوق‌ها تنها یک دارایی دیجیتال به عنوان پشتوانه دارند. اما این شرکت محصولی ارائه داده که در آن سبد سرمایه‌گذاری ترکیبی از چند رمز ارز وجود دارد. این صندوق با نماد GDLC در سال ۲۰۱۸ معرفی شده است. حداقل سرمایه مورد نیاز برای مشاکرت در این صندوق نیز ۵۰,۰۰۰ دلار است. دارایی‌های موجود در این صندوق به صورت زیر است:

۸۳.۱ درصد بیت کوین، ۱۲.۹ درصد اتریوم، ۱.۶ درصد ریپل، ۱.۱ درصد بیت کوین کش و ۱.۳ درصد لایت کوین. کارمزد این صندوق نیز ۳ درصد سالیانه تعیین شده است. متولی این صندوق‌ها صرافی کوین بیس است.

ورود نقدینگی به شرکت گری اسکیل

مطالعه صورت‌های مالی این شرکت در سه ماه سوم سال ۲۰۲۰ نکات جالبی دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد. در صورت تمایل می‌توانید این گزارش را از اینجا دانلود کنید.

 • در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۰، مقدار ۱میلیارد دلار در شرکت گری اسکیل سرمایه‌گذاری جدید صورت گرفته است.
 • به طور میانگین هفته‌ای ۸۰ میلیون دلار سرمایه جدید وارد صندوق‌های شرکت گری اسکیل شده است.
 • ۵۵ میلیون دلار از این مقدار به صندوق بیت کوین وارد شده است، ۱۵.۶ میلیون دلار وارد اتریوم شده و ۳.۵ میلیون دلار در صندوق ترکیبی سرمایه‌گذاری شده است.
 • نکته جالب اینجاست که ۸۴ درصد از سرمایه جدید، توسط سرمایه‌گذاران حقوقی وارد بازار شده است.

این گزارش دلیل رشد قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را نشان می‌دهد. همانطور که ملاحظه شد، سرمایه صندوق‌های سرمایه گذاری گری اسکیل مدام در حال افزایش است. نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که بیش از ۸۰ درصد آنها، شرکت‌های سرمایه‌گذاری و موسسات حقوقی هستند.

دارایی شرکت گری اسکیل

این شرکت بر اساس گزارش انتهای سال ۲۰۲۰ خود، ۶۰۶,۰۰۰ رمز ارز بیت کوین، ۲۳۱,۰۰۰ رمز ارز بیت کوین کش، ۲,۸۵۰,۰۰۰ رمز ارز اتریوم را خریداری کرده است.

سوالات رایج درباره شرکت GrayScale

 • آیا سرمایه گذاری روی بیت کوین از طریق گری اسکیل توصیه می‌شود؟

شرکت گری اسکیل در کشور امریکا فعالیت دارد. ما ایرانیان به هیچ طریقی نمی‌توانیم سهام صندوق بیت کوین این شرکت را مستقیما خریداری کنیم. افراد با خرید این سهام، درگیر مسائلی همچون ساخت کیف پول، نگهداری کلید خصوصی و سایر مشکلاتی که در زمان خرید و نگهداری رمزارزها وجود دارد را برطرف می‌کند. به جز این موارد، هیچ تفاوتی میان خرید مستقیم بیت کوین یا خرید سهام صندوق سرمایه‌گذاری بیت کوین گری اسکیل وجود ندارد.

 • آیا فعالیت در گری اسکیل برای عموم مردم امکان پذیر است؟

بله همه افراد می‌توانند صندوق سرمایه‌گذاری رمز ارزهای شرکت گری اسکیل را خریداری کنند. حداقل سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها ۲۵,۰۰۰ دلار یا ۵۰,۰۰۰ دلار است.

 • اگه از طریق گری اسکیل رو بیت کوین سرمایه گذاری کنیم، سود بیشتری کسب میکنیم؟

هیچ تفاوتی ندارد. “عموما” قیمت این سهام با قیمت بیت کوین نوسان می‌کند. علت استفاده از کلمه “عموما” این است که سهام صندوق سرمایه‌گذاری بیت کوین شرکت گری اسکیل مانند دیگر سهام، به صورت مستقل خرید و فروش می‌شود لذا ممکن است قیمت آن دقیقا هم انداز بیت کوین پشتوانه هر برگه سهام نباشد. اما این تفاوت بسیار ناچیز است.

 • نماد gbtc چیست؟

سهام بیت کوین در شرکت گری اسکیل با نماد GBTC عرضه می‌شود.

کلام آخر

در این مقاله در مورد نحوه سرمایه گذاری شرکت گری اسکیل در حوزه ارزهای دیجیتال صحبت کردیم. همچنین کارکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در این شرکت را نشان دادیم. این شرکت، بزرگترین شرکت حقوقی است که در زمینه رمز ارزها فعالیت دارد. فعالیت این شرکت از سال ۲۰۱۳ آغاز شده و تا به امروز ادامه داشته است. دارایی دیجیتال خریداری شده توسط این شرکت مدام در حال افزایش است و این نکته بسیار مثتبی برای بازار ارزهای دیجیتال خواهد بود. حداقل سرمایه‌گذاری در صندوق های سرمایه گذاری Grayscale معادل ۵۰,۰۰۰ دلار و ۲۵,۰۰۰ بوده و این شرکت بیشتر مورد توجه موسسات سرمایه‌گذاری که قصد ورود به بازار ارزهای رمزنگاری شده را دارند، قرار گرفته است.

منبع
grayscale

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
3 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا