قلم میهن بلاکچین

نقد و بررسی صرافی Coinex‌ برای فعالیت کاربران ایرانی

مطلب پیش رو، نقد و بررسی صرافی Coinex است که به صورت اختصاصی، توسط تیم میهن بلاکچین انجام شده است. به یاد داشته باشید که در حال حاضر و در زمان نگارش این مقاله، هیچکدام از صرافی‌های متمرکز بین‌المللی، اجازه ارائه خدمات به کاربران ایرانی ندارند. بعضی از این صرافی‌ها، امکان فعالیت و برداشت دارایی بدون احراز هویت به کاربران می‌دهند، اما ممکن است با مشکوک شدن به آی‌پی شما، به شما اجازه برداشت دارایی ندهند و از شما احراز هویت بخواهند. درنهایت، میهن بلاکچین همواره این ریسک‌ها را به اطلاع کاربران می‌رساند و از کاربران می‌خواهد با دانش و آگاهی کامل در حوزه کریپتو فعالیت کنند. ریسک هرگونه فعالیت و از دست دادن دارایی ناشی از فعالیت در صرافی بررسی شده در این مطلب، به عهده خود کاربر است و میهن بلاکچین هیچ مسئولیتی در این زمینه ندارد.

اخیرا صرافی Coinex توجه بسیاری از کاربران میهن بلاکچین را به خود جلب کرده است. از این رو تصمیم گرفتیم که به نقد و بررسی این صرافی بپردازیم. در ابتدا باید بگوییم که یکی از فعالین حوزه رمز ارز، ادعا کرده که با مدیر عامل این صرافی صحبت کرده و او گفته که کاربران ایرانی می‌توانند در این صرافی فعالیت کنند؛ در ابتدا صرافی Coinex و خدمات آن را معرفی می‌کنیم و سپس به موارد دیگری مثل احراز هویت و امنیت فعالیت در این صرافی برای ایرانیان می‌پردازیم.

به دلیل ریسک بالای فعالیت در صرافی‌های متمرکز برای کاربران کشورمان، میهن بلاکچین در حال نقد و بررسی صرافی‌های مختلف است و میزان ریسک فعالیت در آن‌ها را بررسی می‌کند تا کاربران در جریان این ریسک باشند و با آگاهی کامل در این حوزه فعالیت کنند. شما می‌توانید مطالب مربوط به صرافی‌های کوکوین، هیوبی، اف تی اکس، اوکی اکس، ام اکس سی و ال بنک که تا به حال توسط تیم میهن بلاکچین مورد نقد و بررسی قرار گرفته اند را از طریق لینک‌های زیر مطالعه کنید:

به‌روزرسانی مرداد ۱۴۰۰: این مقاله در مرداد سال ۱۳۹۹ منتشر شده است. پس از گذشت یک سال و با دریافت گزارش‌هایی از سمت کاربران مبنی بر مشکلات فعالیت در صرافی کوینکس، این مقاله با اتکا به آخرین اطلاعات موجود به‌روزرسانی شده است.

با نقد و بررسی صرافی کوینکس برای کاربران ایرانی، با میهن بلاکچین همراه باشید. 

معرفی صرافی Coinex

در داخل سایت صرافی Coinex نوشته شده که این صرافی در کشور استونی واقع شده است.

صرافی Coinex صرافی متمرکز احراز هویت بدون احراز هویت کلاهبرداری اسکم قانون گذاری پولشویی
منبع: coinex.com

اما برخی منابع دیگر مثل CoinIntelligence می‌گویند که صرافی Coinex در هنگ کنگ چین واقع شده و در انگلستان ثبت شده است.

صرافی Coinex صرافی متمرکز احراز هویت بدون احراز هویت کلاهبرداری اسکم قانون گذاری پولشویی
منبع: CoinIntelligence.com

پس از گذشت یک سال با بررسی دوباره سایت کوینکس، می‌بینم که نام کمپانی اصلی کوینکس که تا به حال Coinex Global Limited بود، به Vino Global Limited تغییر کرده. طبق صفحه Terms of Services سایت کوینکس، این کمپانی در جزیره سیشل واقع شده است. کشور جزیره‌ای سیشل در قاره آفریقا قرار دارد و هیچ گونه قانون‌گذاری برای فعالیت در حوزه رمزارزها در این کشور وجود ندارد. بنابراین، این کشور به گزینه مناسبی برای فعالیت شرکت‌های کریپتویی تبدیل شده است.

منبع: coinex.com

البته با بررسی صفحه لینکدین صرافی کوینکس، می‌بینم که موقعیت جغرافیایی این کمپانی همچنان هنگ کنگ است. عدم شفافیت در مشخص کردن موقعیت جغرافیایی یک صرافی متمرکز، پرچم قرمز بزرگی برای آن به حساب می‌آید.

لینکدین صرافی کوینکس
منبع: صفحه لینکدین صرافی کوینکس

پشتوانه صرافی Coinex ، استخر ماینینگ ViaBTC‌ است که یکی از بزرگ‌ترین استخرهای دنیاست. این صرافی پنجمین استخر بزرگ بیت کوین و بزرگ‌ترین استخر استخراج بیتکوین کش است. بنیانگذار و مدیرعامل استخر ViaBTC و صرافی Coinex، یانگ هایپو (Yang Haipo) است.

صرافی Coinex صرافی متمرکز احراز هویت بدون احراز هویت کلاهبرداری اسکم قانون گذاری پولشویی
منبع: اکانتت توییتر Haipo Yang

به گزارش سایت Cryptocompare، صرافی Coinex در مرداد ۹۹ امتیاز F گرفته بود که پایین‌تر از حد متوسط در صرافی‌های رمز ارز است. در مرداد ۱۴۰۰، این امتیاز از F به C تغییر پیدا کرده است. سایت کریپتوکامپر برای این رتبه‌بندی و امتیاز دادن، فاکتورهایی مانند مسائل قانون‌گذاری، روش‌های به‌دست آوردن دیتا، امنیت صرافی، تیم صرافی، احراز هویت، گزارش‌های کاربران و… را مورد بررسی قرار می‌دهد. در این رتبه بندی، صرافی Coinbase رتبه AA و صرافی Binance رتبه A گرفته‌اند.

صرافی Coinex چند سرویس ارائه می‌دهد:

صرافی متمرکز: یک پلتفرم ترید رمز ارز، که شامل ترید قراردادهای دائمی، ‌لحظه‌ای، مارجین و دیگر اوراق مشتقه است.

ViaBTC: یک استخر ماینینگ که به کاربرانی از بیش از ۱۳۰ کشور خدمات می‌دهد.

Coinex Chain: این یک زنجیره عمومی است که به منظور ترید غیرمتمرکز طراحی شده است.

ViaWallet: یک کیف پول غیرمتمرکز چند ارزی که کنترل کلید خصوصی دست کاربران است. این کیف پول مربوط به صرافی غیرمتمرکز کوینکس که در ادامه درباره آن بیشتر توضیح می‌دهیم.

Coinex Dex: که یک صرافی غیرمتمرکز برای انجام ترید است.

خدماتی که در بالا اشاره شد، نیاز به توضیح چندانی ندارند؛ اما درباره صرافی غیرمتمرکز توضیحاتی ارائه می‌دهیم. 

صرافی غیرمتمرکز Coinex چیست؟

صرافی غیرمتمرکز Coinex یک زنجیره عمومی است که بر پایه پروتکل اجماع Tendermint و به منظور ترید غیرمتمرکز ساخته شده است. در این صرافی، شما می‌توانید توکن‌های CET را ارسال و دریافت کنید، توکن‌های جدید ایجاد کنید و آن را مدیریت کنید، بسوزانید، قفل کنید، از حالت قفل در آورید و کارهای مختلف انجام دهید. همچنین می‌توانید جفت ارزهای معاملاتی بسازید،‌ سفارش خود را قرار دهید، تاریخچه تراکنش‌ها را بررسی کنید و تبدیل به ولیدیتور برای تایید کردن تراکنش‌ها شوید.

بر خلاف روش ایجاد توکن از طریق قراردادهای هوشمند به صورت سنتی، Coinex Chain یک ماژول دارد که ایجاد توکن را به صورت امن‌تر و موثرتر انجام می‌دهد. کاربران می‌توانند توکن خود را بدون نیاز به اجازه بسازند و به صورت جفت ارز برای معامله در این صرافی قرار دهند. همچنین می‌توانند بدون طی کردن پروسه طولانی بررسی و کارمزد بالا، ICO خود را برگزار کنند.

در طول پروسه بررسی تراکنش‌ها، دارایی‌های کاربران در کیف پول خودشان باقی می‌ماند و کنسل کردن تراکنش، تنها در صورت وارد کردن کلید خصوصی امکان پذیر است. نیازی نیست که کاربر به صرافی غیرمتمرکز Coinex اعتماد کند؛ چون صرافی غیرمتمرکز Coinex نه انتقالات دارایی‌های کاربران را میزبانی می‌کند، و نه کلیدهای خصوصی آنها را ذخیره می‌کند. چیزی که این صرافی غیرمتمرکز ارائه می‌دهد، یک کیف پول کارآمد و خدمات ترید است.

در این صرافی، بلاک‌ها در چند ثانیه ایجاد می‌شوند و تراکنش‌ها به صورت لحظه‌ای تایید می‌شوند. کاربران می‌توانند سفارشات خود را در لحظه قرار دهند، کنسل کنند و ترید کنند. معاملات همه داخل زنجیره قرار می‌گیرند و شفاف هستند؛ همه عملکردها قابل پیگیری هستند و تمام آدرس اکانت‌ها قابل بررسی هستند.

صرافی غیرمتمرکز Coinex همچنین دارای سیستم Market Making اتوماتیک است.

آیا صرافی Coinex‌ با کاربران ایرانی مشکل دارد؟

یکی از فعالان ایرانی حوزه رمز ارزها، چندی پیش اعلام کرد که مدیر عامل صرافی Coinex با ایرانی‌ها مشکل ندارد و آنها می‌توانند به راحتی در این صرافی فعالیت کنند. از این رو بسیاری از کاربران ایرانی روانه این صرافی شدند و شروع به فعالیت در آن کردند.

پس از این که کاربران از ما درباره این صرافی سوال پرسیدند، طی تحقیقاتی متوجه شدیم که این شخص فعال در این حوزه، تنها به خاطر کد ریفرال خود این موضوع را مطرح کرده است. کد ریفرال چیز بدی نیست و خیلی از پروژه‌ها از آن استفاده می‌کنند؛ اما این که یک شخص ایرانی برای ریفرال گیری، صرافی Coinex‌ را انتخاب کند (که شفافیت لازم را ندارد)، مشکوک است. چرا بایننس را که بزرگ‌ترین و معتبرترین صرافی دنیاست را انتخاب نکرده؟! حتی این احتمال نیز وجود دارد که این شخص با صرافی Coinex تبانی کرده باشد.

در اینجا باید بگوییم که این احتمالات با این که هنوز اتفاق نیافتاده‌اند، اما دور از انتظار هم نیستند؛ چرا که فعالیت صرافی Coinex کاملا شفاف نیست.

قوانین ضد پولشویی برخی از کشورهای دنیا مثل استونی، ‌لوکزامبورگ و مالت راحت‌تر است و بسیاری از کسب و کارهایی که شفافیت لازم را ندارند، این کشورها را برای فعالیت انتخاب می‌کنند. شاید صرافی Coinex هم به همین دلیل در استونی واقع شده بود و بعد از آن، مدعی شد که دفتر مرکزی کوینکس در سیشل قرار دارد. از آنجایی که در کشور سیشل هیچ گونه قانون گذاری برای فعالیت در حوزه کریپتو وجود ندارد، این کشور مقصد مناسبی برای صرافیهایی مثل کوینکس است؛ عدم شفافیت فعالیتهای کوینکس، این کشور را به سمت مقصدی بدون قانون گذاری سوق داده است. 

قانون گذاران، مخصوصا قوانین تحریم آمریکا، در صورت مشاهده یک صرافی که به کاربران ایرانی خدمات می‌دهد، سریعا به آن هشدار می‌دهند و آن را مجبور کنند که از این قوانین تبعیت کند. در نتیجه دیگر این صرافی به کاربران ایرانی سرویس نمی‌دهد و هر لحظه ممکن است حساب کاربران ایرانی را مسدود کند. اگر یک صرافی ادعا کند که کاربران ایرانی می‌توانند در آن فعالیت کنند، خود این قضیه هم مشکل دارد؛ چرا که از قوانین تحریم تبعیت نمی‌کند. از آنجایی که ایران تحت تحریم است و در لیست OFAC قرار دارد، سایر کشورها اجازه ارائه خدمات مالی به ایران را ندارند. در نتیجه اگر شرکتی بدون در نظر گرفتن این قانون به کاربران ایرانی سرویس بدهد، به نوعی در حال قانون‌شکنی است و خود آن شرکت دیر یا زود درگیر مواجهه با قانون‌گذاران خواهد شد و در این میان، کاربران ایرانی آن شرکت هم متضرر خواهند شد.

در بدترین حالت، قانون گذاران ممکن است جلوی فعالیت صرافی را بگیرند. این یک سناریوی آشنا برای کاربران ایرانی است؛ در سال ۲۰۱۷، صرافی رمز ارز بیترکس (Bittrex) به کاربران ایرانی اجازه می‌داد که احراز هویت خود را با استفاده از مدارک ایرانی انجام دهند. اما بعد، ناگهان اعلام کرد که حساب کاربران ایرانی را مسدود می‌کند. بیترکس حتی به کاربران ایرانی زمان نداد که دارایی‌های خود را از این صرافی خارج کنند. پس از بلوکه کردن حساب ایرانیان، و بعد از پیگیری‌های فراوان از طرف کاربران، بالاخره بعد از ۳ سال حساب ایرانیان را باز کرد و اجازه داد که پول‌هایشان را برداشت کنند.

کاربران ایرانی متحمل ضررهای سنگینی شدند؛ چرا که در سال ۲۰۱۷ که اوج دوران رمز ارزها بود، کاربران کوین‌ها و توکن‌هایی داشتند که در آن زمان ارزش بالایی داشتند. اما ۳ سال بعد، یا این کوین‌ها از صرافی‌ها دیلیست شده بودند یا ارزش آنها بسیار کم شده بود و عملا هیچ ارزشی نداشت. صرافی Coinex نیز ممکن است چنین بلایی را بر سر کاربران ایرانی بیاورد.

یک احتمال دیگر نیز وجود دارد که پس از مدتی فعالیت، یعنی زمانی که نقدینگی صرافی Coinex زیاد شد، این صرافی دیگر به فعالیت خود ادامه ندهد و تمام پول‌های مشتریان را بردارد و فرار کند.

در یک آمار جالب که از سایت Alexa منتشر شده، کاربران ایرانی بیشترین فعالیت را در صرافی Coinex دارند.

صرافی Coinex صرافی متمرکز احراز هویت بدون احراز هویت کلاهبرداری اسکم قانون گذاری پولشویی

 

در این آمار آمده است که کاربران ایرانی با ۳۸.۷ درصد بیشترین فعالیت را در این صرافی دارند؛ پس از ایران، کشورهای کلمبیا و آمریکا به ترتیب بیشترین فعالیت را دارند.

الکسا صرافی کوینکس

پس از گذشت یک سال، آمار کاربران ایرانی کوینکس به ۶۵.۱ درصد رسیده است و پس از ایران، کاربران کشورهای آمریکا و مکزیک بیشترین فعالیت در این صرافی را دارند.

قوانین صرافی کوینکس

در قسمت Terms of Service سایت کوینکس، به طور مشخص اشاره‌ای به فعالیت کاربران کشورهای تحت تحریم نشده. اما به این مسئله اشاره شده که اگر شما ساکن کشوری باشید که فعالیت در کوینکس مغایر با قوانین آن کشور باشد و همچنین اگر مقامات دولتی فعالیت شما را غیرقانونی اعلام کنند، کوینکس حق دارد بر اساس قوانین خود، حساب شما را ببندد یا دسترسی شما را محدود کند. در نتیجه، این مسئله می‌تواند برای کاربران کشور ما دردسرساز شود. 

قوانین صرافی کوینکس
منبع: بخش Terms of Service صرافی کوینکس

بررسی معاملات صرافی کوینکس

یکی از مهم‌ترین نکاتی که برای انتخاب یک صرافی باید مد نظر قرار دهید، شفافیت میزان معاملات آن است. برای بررسی میزان معاملات صرافی کوینکس، سری به سایت کوین مارکت کپ می زنیم. در زمان به‌روزرسانی این مطلب، یعنی در مرداد ۱۴۰۰، صرافی کوینکس به لحاظ حجم معاملات روزانه، در رتبه ۴۱ سایت کوین مارکت کپ قرار دارد. در تاریخ ۲۰ مرداد ۱۴۰۰، حجم معاملات روزانه کوینکس به گزارش کوین مارکت کپ ۱۵۴.۶۱۱.۳۶۳ دلار است

کوین مارکت کپ کوینکس

و به گزارش کوین گکو، ۱۴۹.۵۳۸.۱۴۵ دلار.

کوین گکو کوینکس

دلیل این اختلاف حجم در دو وبسایت برتر ارائه‌دهنده دیتای حوزه کریپتو چیست؟

بررسی رمزارز صرافی کوینکس

 صرافی Coinex ادعا می‌کند که در ازای نگهداری رمزارز CET که کوین این صرافی است، شما می‌توانید روزانه حدود ۰.۶ تا ۱ درصد سود دریافت کنید. اجازه دهید وضعیت این کوین را باهم بررسی کنیم. کوین CET در تاریخ ۲۰ مرداد ۱۴۰۰، در رتبه ۴۸۸ جدول رمزارزها قرار دارد. در این تاریخ، ارزش بازار این کوین در وبسایت کوین مارکت کپ ۵۱.۸۸۵.۱۶۸ دلار اعلام شده

کوین CET‌کوین مارکت کپ

و در سایت صرافی کوینکس، ارزش بازار آن ۳۰۴.۱۰۶.۹۷۴ دلار اعلام شده است.

کوین CET‌سایت کوینکس

دلیل این اختلاف فاحش چیست؟

اجازه دهید نگاهی به اکسپلورر این رمزارز بیندازیم. همانطور که در تصویر می‌بینید، تقریبا هشتاد درصد این کوین در مالکیت دو آدرس است. کوین متمرکز یک صرافی متمرکز!

مالکیت کوین CET

اما این رمزارز را در کدام صرافی‌ها می‌توان خرید و فروش کرد؟ نگاهی به قسمت مارکت‌های این رمزارز در وبسایت کوین مارکت کپ که بیندازیم، متوجه می‌شویم این رمزارز در صرافی کوینکس و دو صرافی ناشناخته لیست شده است! کوین متمرکز و انحصاری صرافی متمرکز!

صرافی‌های کوین CET

بد نیست در نهایت نگاهی هم به گیت هاب کوینکس بیندازیم. همانطور که در تصویر می‌بینید، تمام کدهای این صرافی توسط یک نفر نوشته شده است.

گیت هاب کوینکس

متمرکز بودن صرافی کوینکس به حدی است که حتی مشارکتی هم در کدهای آن وجود نداشته. از طرفی، آخرین کد مرتبط با این صرافی، دو سال پیش زده شده است!

آپدیت گیت هاب Coinex

یعنی خود گردانندگان صرافی هیچ علاقه‌ای به بهبود وضعیت آن ندارند و آن را به حال خود رها کرده‌اند. پس چرا کاربران باید از صرافی که از سوی سازندگانش رها شده استفاده کنند؟

صرافی کوینکس درباره فعالیت کاربران ایرانی چه می‌گوید؟

برای شفاف‌سازی رویکرد صرافی کوینکس نسبت به کاربران ایرانی، با پشتیبانی این صرافی مکاتبه کردیم و از آنها پرسیدیم آیا کاربران ایرانی می‌توانند از کوینکس استفاده کنند یا خیر. پاسخ پشتیبانی کوینکس را می‌توانید در تصویر زیر ببینید:

ایمیل پشتیبانی کوینکس

همانطور که مشاهده کردید، صرافی کوینکس در حال حاضر هیچ محدودیتی برای کاربران هیچ کدام از کشورها قائل نمی‌شود. این مسئله می‌تواند به عنوان یک پرچم قرمز مهم در نظر گرفته شود. چرا که ممکن است کوینکس هدف بعدی قانون‌گذاران بین المللی باشد و پس از قانون‌گذاری، این صرافی ارائه خدمات به کاربران ایرانی را متوقف کند. در نتیجه، توصیه می‌کنیم دارایی خود را در این صرافی نگهداری نکنید؛ چرا که ممکن است با مسائلی مانند مسدودسازی دارایی مواجه شوید.

کانال‌های تلگرامی مرتبط با صرافی کوینکس

با جستجو در تلگرام و توییتر، کانال‌ها و اکانتهای متعددی را می‌بینیم که ادعا می‌کنند نماینده کوینکس در ایران هستند. این کانال‌ها اغلب کاربران را تشویق به فعالیت در صرافی کوینکس می‌کنند و به کاربران وعده برداشت روزانه ۱۰.۰۰۰ دلار بدون احراز هویت می‌دهند. جالب است بدانید در انتهای تمام پیام‌های این کانال‌ها، کد ریفرالی برای ثبت نام در صرافی کوینکس وجود دارد. این مسئله نشان‌دهنده انگیزه این افراد برای معرفی صرافی کوینکس است؛ انگیزه آنها چیزی جز دریافت بخشی از سود تراکنش‌های شما نیست!

کانال تلگرام فارسی کوینکس

اکانت‌های توییتری مرتبط با صرافی کوینکس

در توییتر اکانت‌های فارسی زبان متعددی فعالیت می‌کنند که ادعا می‌کنند نماینده رسمی کوینکس در ایران هستند! ما درباره این اکانت‌ها از پشتیبانی صرافی کوینکس سوال کردیم. پشتیبانی صرافی کوینکس درباره این اکانتهای فارسی زبان واکنشی نشان نداد و درعوض، آدرس اکانت رسمی کوینکس در تلگرام را برای ما ارسال کرد.

اکانتهای فارسی مرتبط با کوینکس

واضح است که این اکانت‌های فارسی زبان هیچ ربطی به صرافی کوینکس ندارند و صرفا به دنبال این هستند که کدهای ریفرال خود را بین مردم پخش کنند و سود کسب کنند.

البته این عدم شفافیت پشتیبانی کوینکس در پاسخگویی و واکنش نشان ندادن به اکانتهای فارسی‌زبان هم جای تامل دارد!

جایگزین‌های صرافی Coinex

در حال حاضر، هیچکدام از صرافی‌های متمرکز خارجی اجازه ارائه خدمات به کاربران ایرانی ندارند. تا قبل از آگوست ۲۰۲۱، کاربران می‌توانستند بدون احراز هویت و با سقف برداشت روزانه ۲ بیت کوین، در صرافی بایننس فعالیت کنند. اما اخیرا احراز هویت در بایننس برای تمام کاربران اجباری شده و کاربران ایرانی امکان استفاده از این صرافی را از دست داده‌اند. ما در مقاله‌ای جداگانه به مسائل صرافی بایننس پرداخته‌ایم که می‌توانید از طریق لینک زیر مطالعه کنید.

با در نظر گرفتن این نکته که هیچکدام از صرافی‌های متمرکز خارجی اجازه ندارند به کاربران ایرانی سرویس بدهند، بعضی از آنها یک سری خدمات خود را بدون احراز هویت ارائه می‌دهند. البته باید توجه داشته باشید که اگر هر کدام از این صرافی ها متوجه شوند شما ایرانی هستید (از طریق آی‌پی شما و… ) دارایی شما را بلوکه خواهند کرد. ما در مقاله‌ای به بررسی صرافی‌هایی که میتوان بدون احراز هویت از آنها استفاده کرد پرداخته‌ایم که می‌توانید از طریق لینک زیر مطالعه کنید.

با در نظر گرفتن تمام این مسائل، یک نکته مهم را باید همیشه به یاد داشته باشید: از صرافی رمزارز به عنوان کیف پول استفاده نکنید. از صرافی‌ها برای استفاده از خدمات آنها مانند خرید و فروش استفاده کنید و به آنها به چشم کیف پول نگاه نکنید. اگر می‌خواهید از صرافی‌هایی که بدون احراز هویت خدمات ارائه می‌دهند استفاده کنید، پس از استفاده از خدمات صرافی، دارایی خود را به کیف پول شخصی‌تان منتقل کنید و ریسک از دست دادن دارایی خود را به حداقل برسانید. 

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
  • آیا صرافی کوینکس برای ایرانی‌ها مناسب است؟

صرافی کوینکس احراز هویت را برای کاربران خود اجباری نکرده است و همین مسئله که به کاربران ایرانی که تحت تحریم هستند سرویس می‌دهد، پرچم قرمز بزرگی محسوب می‌شود. فراموش نکنید قانون‌گذاران در حال برخورد جدی برای صرافی‌های متمرکز هستند و هر لحظه ممکن است نوبت به صرافی کوینکس برسد و این صرافی نیز مانند خیلی صرافی‌های دیگر، دارایی کاربران ایرانی را بلوکه کند.

  • آیا صرافی کوینکس معتبر است؟

صرافی کوینکس در میان صرافی‌های متمرکز رمزارز رتبه خوبی ندارد و از اعتبار مناسبی برخوردار نیست.

جمع بندی

با در نظر گرفتن تمام نکات گفته شده و بررسی کامل صرافی کوینکس، باید همواره این مسئله را به یاد داشته باشیدکه نگهداری دارایی در صرافی کار بسیار ناامنی است و این کار باعث می‌شود دارایی‌های شما هر لحظه در خطر باشند. از آنجایی که ایران در لیست تحریم‌های بین‌المللی قرار دارد، ممکن است بقیه صرافی‌های متمرکز هم به سرنوشت بایننس دچار شده و مجبور به همکاری با نهادهای قانون‌گذار شوند. در نتیجه، توصیه می‌کنیم به هیچ عنوان رمزارزهای خود را در صرافی نگهداری نکنید و پس از انجام معاملات خود در صرافی، دارایی خود را به کیف پول شخصی‌تان منتقل کنید. برای درک بهتر این موضوع، مقاله زیر را مطالعه کنید:

شما چه تجربه‌ای از کار با صرافی کوینکس دارید؟‌ فراموش نکنید تجربیات خود را با ما و کاربران میهن بلاکچین به اشتراک بگذارید. 


پبشنهاد مطالعه:

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

75 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا