🔴 صرافی Coinex ؛ آیا می‌توان بدون احراز هویت در آن فعالیت کرد؟!

اخیرا صرافی Coinex توجه بسیاری از کاربران میهن بلاک چین را به خود جلب کرده است. از این رو تصمیم گرفتیم که به نقد و بررسی این صرافی بپردازیم. در ابتدا باید بگوییم که یکی از فعالین حوزه رمز ارز، ادعا کرده که با مدیر عامل این صرافی صحبت کرده و او گفته که کاربران ایرانی می‌توانند در این صرافی فعالیت کنند؛ در ابتدا صرافی Coinex و خدمات آن را معرفی می‌کنیم و سپس به موارد دیگری مثل احراز هویت و امنیت فعالیت در این صرافی برای ایرانیان می‌پردازیم.

معرفی صرافی Coinex

در داخل سایت صرافی Coinex نوشته شده که این صرافی در کشور استونی واقع شده است.

 

صرافی Coinex صرافی متمرکز احراز هویت بدون احراز هویت کلاهبرداری اسکم قانون گذاری پولشویی

اما برخی منابع دیگر مثل CoinIntelligence می‌گویند که صرافی Coinex در هنگ کنگ چین واقع شده و در انگلستان ثبت شده است.

صرافی Coinex صرافی متمرکز احراز هویت بدون احراز هویت کلاهبرداری اسکم قانون گذاری پولشویی

در همین ابتدای کار، می‌بینیم همین که منابع مختلف اطلاعات متفاوتی درباره محل بنای این صرافی ارائه می‌دهند، خود نشان دهنده این است که باید تحقیقات بیشتری درباره این صرافی انجام دهید.

پشتوانه صرافی Coinex ، استخر ماینینگ ViaBTC‌ است که یکی از بزرگ‌ترین استخرهای دنیاست. این صرافی پنجمین استخر بزرگ بیت کوین و بزرگ‌ترین استخر استخراج بیتکوین کش است. بنیانگذار و مدیرعامل استخر ViaBTC و صرافی Coinex، یانگ هایپو (Yang Haipo) است.

صرافی Coinex صرافی متمرکز احراز هویت بدون احراز هویت کلاهبرداری اسکم قانون گذاری پولشویی

 

امنیت صرافی Coinex ، دارای امتیاز F است که پایین‌تر از حد متوسط در صرافی‌های رمز ارز است. همچنین صرافی Coinex ادعا می‌کند که برای نگهداری توکن CET که توکن این صرافی است، شما می‌توانید روزانه حدود ۰.۶ تا ۱ درصد سود دریافت کنید.

صرافی Coinex چند خدمات ارائه می‌دهد:

  • صرافی متمرکز: یک پلتفرم ترید رمز ارز، که شامل ترید قراردادهای دائمی، ‌لحظه‌ای، مارجین و دیگر اوراق مشتقه است.
  • ViaBTC: یک استخر ماینینگ که به کاربرانی از بیش از ۱۳۰ کشور خدمات می‌دهد.
  • Coinex Chain: این یک زنجیره عمومی است که به منظور ترید غیرمتمرکز طراحی شده است.
  • ViaWallet: یک کیف پول غیرمتمرکز (؟) چند ارزی که کنترل کلید خصوصی دست کاربران است.
  • Coinex Dex: که یک صرافی غیرمتمرکز برای انجام ترید است. خدماتی که در بالا اشاره شد، نیاز به توضیح چندانی ندارند؛ اما درباره صرافی غیرمتمرکز توضیحاتی ارائه می‌دهیم. صرافی Coinex صرافی متمرکز احراز هویت بدون احراز هویت کلاهبرداری اسکم قانون گذاری پولشویی

صرافی غیرمتمرکز Coinex چیست؟

صرافی غیرمتمرکز Coinex یک زنجیره عمومی است که بر پایه پروتکل اجماع Tendermint و به منظور ترید غیرمتمرکز ساخته شده است. در این صرافی، شما می‌توانید توکن‌های CET را ارسال و دریافت کنید، توکن‌های جدید ایجاد کنید و آن را مدیریت کنید، بسوزانید، قفل کنید، از حالت قفل در آورید و کارهای مختلف انجام دهید. همچنین می‌توانید جفت ارزهای معاملاتی بسازید،‌ سفارش خود را قرار دهید، تاریخچه تراکنش‌ها را بررسی کنید و تبدیل به ولیدیتور برای تایید کردن تراکنش‌ها شوید.

بر خلاف روش ایجاد توکن از طریق قراردادهای هوشمند به صورت سنتی، Coinex Chain یک ماژول دارد که ایجاد توکن را به صورت امن‌تر و موثرتر انجام می‌دهد. کاربران می‌توانند توکن خود را بدون نیاز به اجازه بسازند و به صورت جفت ارز برای معامله در این صرافی قرار دهند. همچنین می‌توانند بدون طی کردن پروسه طولانی بررسی و کارمزد بالا، ICO خود را برگزار کنند.

در طول پروسه بررسی تراکنش‌ها، دارایی‌های کاربران در کیف پول خودشان باقی می‌ماند و کنسل کردن تراکنش، تنها در صورت وارد کردن کلید خصوصی امکان پذیر است. نیازی نیست که کاربر به صرافی غیرمتمرکز Coinex اعتماد کند؛ چون صرافی غیرمتمرکز Coinex نه انتقالات دارایی‌های کاربران را میزبانی می‌کند، و نه کلیدهای خصوصی آنها را ذخیره می‌کند. چیزی که این صرافی غیرمتمرکز ارائه می‌دهد، یک کیف پول کارآمد و خدمات ترید است.

در این صرافی، بلاک‌ها در چند ثانیه ایجاد می‌شوند و تراکنش‌ها به صورت لحظه‌ای تایید می‌شوند. کاربران می‌توانند سفارشات خود را در لحظه قرار دهند، کنسل کنند و ترید کنند. معاملات همه داخل زنجیره قرار می‌گیرند و شفاف هستند؛ همه عملکردها قابل پیگیری هستند و تمام آدرس اکانت‌ها قابل بررسی هستند.

صرافی غیرمتمرکز Coinex همچنین دارای سیستم Market Making اتوماتیک است.

فروم صرافی Coinex

در بخش فروم سایت Coinex ، بیشتر کامنت‌ها به زبان چینی نوشته شده‌اند. پس کاربران زیادی چینی نیز در این صرافی فعالیت می‌کنند. اما همین که در سایت رسمی صرافی نوشته شده که در کشور استونی واقع شده، جای بحث دارد که در ادامه به این موضوع هم می‌پردازیم.

صرافی Coinex صرافی متمرکز احراز هویت بدون احراز هویت کلاهبرداری اسکم قانون گذاری پولشویی

آیا صرافی Coinex با کاربران ایرانی مشکل دارد؟

یکی از فعالان ایرانی حوزه رمز ارزها، چندی پیش اعلام کرد که مدیر عامل صرافی Coinex با ایرانی‌ها مشکل ندارد و آنها می‌توانند به راحتی در این صرافی فعالیت کنند. از این رو بسیاری از کاربران ایرانی روانه این صرافی شدند و شروع به فعالیت در آن کردند.

پس از این که کاربران از ما درباره این صرافی سوال پرسیدند، طی تحقیقاتی متوجه شدیم که این شخص فعال در این حوزه، تنها به خاطر کد ریفرال خود این موضوع را مطرح کرده است. کد ریفرال چیز بدی نیست و خیلی از پروژه‌ها از آن استفاده می‌کنند؛ اما این که یک شخص ایرانی برای ریفرال گیری، صرافی Coinex‌ را انتخاب کند (که شفافیت لازم را ندارد)، مشکوک است. چرا بایننس را که بزرگ‌ترین و معتبرترین صرافی دنیاست را انتخاب نکرده؟! حتی این احتمال نیز وجود دارد که این شخص با صرافی Coinex تبانی کرده باشد.

در اینجا باید بگوییم که این احتمالات با این که هنوز اتفاق نیافتاده‌اند، اما دور از انتظار هم نیستند؛ چرا که فعالیت صرافی Coinex کاملا شفاف نیست.

قوانین ضد پولشویی برخی از کشورهای دنیا مثل استونی، ‌لوکزامبورگ و مالت راحت‌تر است و بسیاری از کسب و کارهایی که شفافیت لازم را ندارند، این کشورها را برای فعالیت انتخاب می‌کنند. شاید صرافی Coinex هم به همین دلیل در استونی واقع شده است.

قانون گذاران، مخصوصا قوانین تحریم آمریکا، در صورت مشاهده یک صرافی که به کاربران ایرانی خدمات می‌دهد، سریعا به آن هشدار می‌دهند و آن را مجبور کنند که از این قوانین تبعیت کند. در نتیجه دیگر این صرافی به کاربران ایرانی سرویس نمی‌دهد و هر لحظه ممکن است حساب کاربران ایرانی را مسدود کند. اگر یک صرافی ادعا کند که کاربران ایرانی می‌توانند در آن فعالیت کنند، خود این قضیه هم مشکل دارد؛ چرا که از قوانین تحریم تبعیت نمی‌کند.

در بدترین حالت، قانون گذاران ممکن است جلوی فعالیت صرافی را بگیرند. این یک سناریوی آشنا برای کاربران ایرانی است؛ در سال ۲۰۱۷، صرافی رمز ارز بیترکس (Bittrex) به کاربران ایرانی اجازه می‌داد که احراز هویت خود را با استفاده از مدارک ایرانی انجام دهند. اما بعد، ناگهان اعلام کرد که حساب کاربران ایرانی را مسدود می‌کند. بیترکس حتی به کاربران ایرانی زمان نداد که دارایی‌های خود را از این صرافی خارج کنند. پس از بلوکه کردن حساب ایرانیان، و بعد از پیگیری‌های فراوان از طرف کاربران، بالاخره بعد از ۳ سال حساب ایرانیان را باز کرد و اجازه داد که پول‌هایشان را برداشت کنند.

کاربران ایرانی متحمل ضررهای سنگینی شدند؛ چرا که در سال ۲۰۱۷ که اوج دوران رمز ارزها بود، کاربران کوین‌ها و توکن‌هایی داشتند که در آن زمان ارزش بالایی داشتند. اما ۳ سال بعد، یا این کوین‌ها از صرافی‌ها دیلیست شده بودند یا ارزش آنها بسیار کم شده بود و عملا هیچ ارزشی نداشت. صرافی Coinex نیز ممکن است چنین بلایی را بر سر کاربران ایرانی بیاورد.

یک احتمال دیگر نیز وجود دارد که پس از مدتی فعالیت، یعنی زمانی که نقدینگی صرافی Coinex زیاد شد، این صرافی دیگر به فعالیت خود ادامه ندهد و تمام پول‌های مشتریان را بردارد و فرار کند.

در هر صورت، کار با صرافی Coinex‌ ریسکی است و پیشنهاد می‌کنیم که در این صرافی کار نکنید.

در یک آمار جالب که از سایت Alexa منتشر شده، کاربران ایرانی بیشترین فعالیت را در صرافی Coinex دارند.

صرافی Coinex صرافی متمرکز احراز هویت بدون احراز هویت کلاهبرداری اسکم قانون گذاری پولشویی

در این آمار آمده است که کاربران ایرانی با ۳۸.۷ درصد بیشترین فعالیت را در این صرافی دارند؛ پس از ایران، کشورهای کلمبیا و آمریکا به ترتیب بیشترین فعالیت را دارند.

جایگزینی برای صرافی Coinex؛ معرفی صرافی معتبر Binance

صرافی Binance یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین صرافی‌های رمز ارز دنیاست، که بیش از ۸۰ درصد کل معاملات رمز ارز دنیا در ان انجام می‌شود.

شما می‌توانید در این صرافی، بدون احراز هویت، روزانه تا ۲ بیت کوین برداشت کنید. تنها چیزی که برای شروع لازم دارید، استفاده از یک VPS یا VPN با IP ثابت است. (استفاده از VPS بهتر است).

بایننس در طول سال‌ها فعالیت، با این که حساب کاربران ایرانی را مسدود کرده، اما به آنها اجازه داده که دارایی خود را برداشت کنند. یعنی اگر حواستان نباشد و با IP ایران وارد صرافی بایننس شوید، پولتان از بین نمی‌رود و پس از مکاتبه با بایننس و ارسال پاسپورت ایرانی، می‌توانید آن را برداشت کنید.


54321
امتیاز 4.1 از 9 رای

منبع میهن بلاکچین
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

جدید ترین قدیمی ترین محبوب ترین
حسین

اینجا نوشتید که این صرافی با نگهداری توکن کوین ایکس روزانه تا ۱٪ سود میده.۱٪ به تعداد توکن ها اضافه میشه؟چقدر باید حداقل توکن نگه داشت تا سود گرفت؟

بنا بر ادعای خود صرافی این مقدار سود داده میشه. ما این قضیه رو تایید نمی‌کنیم و ثابت نشده. همونطور که در مقاله مطالعه کردید، ما اصلا پیشنهاد نمی‌کنیم که از این صرافی استفاده کنید.

علیرضا

دوست عزیز من 5 روز پیش اکانتم در هیت بی تی سی مسدود شد. براحتی با پاسپورت ایرانی احراز هویت کردم و حتی هیچ تخطاری هم نگرفتم و الانم دارم توش ترید میکنم با ای پی ایران..اون دوست بالا به شما اطلاعات اشتباه دادن

دوست عزیز ما برای این پیشنهاد نمیکنیم که احراز هویت با مدارک ایران نکنید (حتی اگر هم به ظاهر کاری نداشته باشن) چون ممکنه یهو حسابتونو بلوکه کنن و نزارن پول هاتون رو برداشت کنید. الان هیچ جای دنیا با ایران خوب نیستن و تحریم کردن. اگر هم یه صرافی به ایرانی ها سرویس بده، بالاخره یه جا قانون گذارها گیر میدن بهش

علیرضا

اون کاربر سوال کرده بود که پولم گیر کرده تو صرافی و نیاز به احراز هویت داره..منم گفتم براحتی با پاس ایرانی احراز کنید و پولتون رو برداری از توش! همین.. نیازی نیست به خودش دردسر بده به یکی رو تو اروپا پیدا کنه…

محبی

ممنون خیالم راحت کردید

بهزاد

سلام . دوست عزیز با خیال راحت در صرافی ای که نام بردید احراز هویت کنید و هیچ مشکلی نداره . من خودم این کار را انجام دادم و برداشت هم انجام دادم و الان در صرافی هیچ مبلغی ندارم فقط صرافی HitBTC کارمزدهای خیلی زیادی بابت ترید و انتقال دریافت میکنه . من برای خرید UTK مجبور شدم از این صرافی خرید کنم . فقط زمانی که برای تایید مدارک شما لازم هست یکم زیاده . موفق باشید

محبی

سلام. ممنون .فقط میشه لطفا بگید تقریبا چند وقت پیش اینکارو انجام دادید؟
چون اینطور که من اطلاع دارم تقریبا ۷ ماهی میشه ایران تو لیست تحریمای سایت اومده. تا قبل اون مثل اینکه مشکلی نبود.
شما اخیرا احراز هویت کردین؟

مهدی

یعنی اینقدر بی اعتباره این صرافی؟!!

سلام. متاسفانه هیچکدوم از صرافی ها اجازه نمیدن که کاربرهای ایرانی با پاسپورت ایرانی احراز هویت کنن. بهترین کاری که میتونید بکنید اینه که یه دوست یا آشنایی که خارج از ایران دارید، بگید که مدارکشونو بفرستن و احراز هویت رو انجام بدن. هیچ راه دیگه ای وجود نداره متاسفانه

محبی

ممنون بابت راهنماییتون

خواهش میکنم. امیدوارم موفق باشین

محبی

سلام آیا اطلاع دارید که تو صرافی hitbtc میشه با پاسپورت ایرانی احراز هویت کزد یا نه؟ من مقداری بیت کوین اونجا دارم که ازم احراز هویت میخوان. دسترسی به پاسپورت خارجی هم ندارم

بهزاد

من بیست و پنجم تیرماه سال نود و نه در این صرافی وریفای شدم و در حال حاضر با آی پی ایران هم دارم ترید میکنم و خروج از صرافی هم انجام دادم به لجر و مشکلی هم نداشتم .

محبی

ممنون خیلی لطف کردید.

محمد هادی عارف

سلام اسمس دو مرحله ای کوینکس رو دریافت نمیکنم مشکل چی هست کسی میدونه؟

siavashnam

شاید اسپم میگیره