کریپتو کده

پروتکل Anyswap چیست؟‌ آشنایی با انی‌سواپ و ‌توکن ANY

تکنولوژی بلاک چین با وجود ثبت و نگهداری گسترده از داده‌های جمع‌آوری شده، توانایی انتقال این اطلاعات به دیگر بلاکچین‌ها را به‌طور مستقل ندارد و ارتباط بلاک چین‌ها به‌طور مستقیم با یکدیگر، از اهداف مهم فعالین این حوزه است. فناوری میان‌زنجیره‌ای (Cross Chain) راه‌حل فعلی موجود برای ایجاد یک پل ارتباطی میان چند بلاکچین است. پلتفرم AnySwap نیز یک پروتکل میان‌زنجیره‌ای است که ما را قادر می‌سازد اطلاعات و دارایی‌های موردنظر خود را میان بلاکچین‌های مختلف منتقل کنیم. اما پروتکل Anyswap چیست؟ در این مقاله به بررسی ماهیت و ساختار پروتکل میان‌زنجیره‌ انی‌سواپ و ‌توکن ANY پرداخته‌ایم تا کاربران بتوانند بیشترین صرفه‌جویی ممکن را در تراکنش‌های میان بلاک‌چینی خود تجربه کنند. با ما همراه باشید.

پروتکل AnySwap چیست؟

پروتکل AnySwap چیست؟

امروزه بلاک‌چین‌های متعددی در دنیا وجود دارند که با وجود ماهیت یکسان در فرایند ثبت و نگهداری اطلاعات، هر کدام سازوکارها و راه‌حل‌های منحصربه‌فرد خود را در پیاده‌سازی این فرایند اعمال می‌کنند. این تنوع فرایند باعث ایجاد اکوسیستم‌های متعدد شده است و عدم ارتباط مستقیم میان این اکوسیستم‌ها یک چالش مهم برای فناوری بلاک‌چین به حساب می‌آید. بلاکچین اتریوم به‌عنوان بزرگ‌ترین اکوسیستم موجود در این حوزه شناخته می‌شود و از حامیان اصلی برقراری ارتباط Cross Chain میان بلاکچین‌هاست.

مقاله زیر در خصوص قابلیت‌ها و ویژگی‌های پروتکل میان‌‌زنجیره‌ای AnySwap است؛ یک پلتفرم میان‌زنجیره‌ای که در سال شکوفایی صنعت DeFi یعنی ماه جولای سال ۲۰۲۰ (تیر ماه ۹۹) آغاز به کار کرد و موفق شد در همان روزهای نخست حجم معاملاتی بالغ بر ۶۰۰ هزار دلار در یک شبانه‌روز را به ثبت برساند و پس از گذشت ۶ ماه از شروع فعالیت، ارزش بازار خود را به ۲۱ میلیون دلار رساند. 

نحوه کارکرد پلتفرم انی‌سواپ

برای ارتباط بلاک‌چین‌ها با یکدیگر و انتقال توکن‌های مختلف در میان آن‌ها، AnySwap از یک پروتکل کاملا غیرمتمرکز با سیستم قیمت‌گذاری و نقدینگی خودکار تحت عنوان بازارساز خودکار (AMM) استفاده می‌کند. این پروتکل بر روی بلاک‌چین فیوژن (Fusion) قرار دارد و توسط فناوری DCRM پشتیبانی می‌شود؛ فناوری DCRM به کنترل غیرمتمرکز مدیریت حقوقی گفته می‌شود. یعنی در این فناوری کلید خصوصی بر روی یک سرور متمرکز ذخیره‌سازی نمی‌شود تا از خطر حملات در امان باشد و در بخش‌هایی به نام شارد، رمزگذاری و توزیع می‌شود.

فناوری DCRM سه راه‌حل راهبردی را ارائه می‌دهد:

 • رمزنگاری دارایی‌های را به‌طور ایمن و غیرقابل تغییر انجام می‌دهد.
 • امکان مبادله توکن‌ها را در یک پروتکل میان‌زنجیره‌ای فراهم می‌کند.
 • امکان ایجاد قراردادهای هوشمندی که چندین توکن در آن دخیل هستند را فراهم می‌کند.

هم‌چنین پروتکل AnySwap برای انتقال توکن‌های مختلف در میان بلاک‌چین‌ها  از الگوریتم امضای دیجبتال منحنی بیضوی (EcDSA) استفاده می‌کند. این الگوریتم یک سازوکار جدید و ایمن‌تر نسبت به نسخه‌های پیشین امضای دیجیتال است؛ اگر به مباحث فنی این موضوع علاقه دارید، می‌توانید مقاله بررسی زوج‌ سازی منحنی‌ بیضوی که توسط ویتالیک بوترین ارايه شده است را مطالعه کنید.

برای استفاده از ساختار بریج شبکه AnySwap دو راهکار در دسترس است:

راهکار اول: V2 Bridge — anyswap.exchange

سناریو: 

این سناریو برای انتقال‌هایی توسط بریج کارآمد است که در شبکه مقصد ‌Bridge، توکن مورد نظر وجود ندارد. برای مثال توکن A  می‌خواهد از شبکه اتریوم به بایننس اسمارت چین (BSC) برود، اما این توکن تنها در شبکه اتریوم وجود دارد و در شبکه BSC تعریف نشده است. در این صورت شبکه v2 در AnySwap یک قرارداد برای توکن A‌ ایجاد می‌کند تا این توکن بتواند از طریق این بریج به شبکه BSC منتقل شود.

ملزومات:

 • Anyswap V2‌ از مکانیسم توکن‌سوزی و توکن‌سازی ۱ به ۱ استفاده می‌کند و بنابراین این بریج احتیاج به نقدینگی ندارد.
 • توکن با موجودی منعطف نباشد.
 • قراردادی از پیش روی شبکه درخواستی منعقد نشده باشد.
 • درخواست باید از تیم رسمی و با یک ایمیل رسمی باشد.

کارمزد بریج

 • در شبکه‌های BSC، پالیگان، فانتوم و OkExChain کارمزد برابر با ۰.۹ دلار در هر تراکنش است.
 • برای کوین اتر کارمزد برابر با ۰.۱ درصد ارزش هر تراکنش است؛ همچنین حداقل هزینه ۲۰ دلار و حداکثر هزینه ۱۰۰۰ دلار است.

توکن‌های پشتیبانی شده در بریج USDT ،USDC ،ETH، DAI ،MIM ،EURS هستند.

راهکار دوم: V3 Router — router.anyswap.exchange

سناریو: 

Router.anyswap.exchange دارای سه عملکرد است. 

 • خدمات غیرحضانتی (Non-custodial+MPC)
 • تبادل ارزهای بومی (Native Swap)
 • روتر چندزنجیره‌ای (Multichain Router)

(بعد از توضیح این راهکار، به توضیح این عملکردها نیز می‌پردازیم).

این ویژگی‌ها این امکان را فراهم می‌‌کنند تا بریج میان توکن‌هایی که پبش‌تر بلاکچین مبدا و مقصدشان در AnySwap ثبت شده، برقرار شود. به طور مثال توکن B می‌خواهد از BSC‌ به Polygon برود. در صورتی که آدرس این توکن بر روی شبکه پالیگان نیز موجود باشد، این بریج در بستر router.anyswap.exchange شکل می‌گیرد. 

ملزومات: 

 • این بریج برای اجرا، نیازمند وجود نقدینگی در هر بلاکچینی است که بریج در آن پیاده‌سازی شده است. 
 • این توکن از قبل دارای قراردادهایی است که روی زنجیره های درخواستی راه اندازی شده است.
 • توکن با موجودی منعطف نباشد.
 • درخواست باید از تیم رسمی و با یک ایمیل رسمی باشد.

همانطور که در بالا به آن اشاره شد عملکرد  Router V3 دارای سه ویژگی اصلی است که اکنون به توضیح مختصر هر کدام از آنها می‌پردازیم. 

ویژگی‌های Router V3

۱. Non-custodial+MPC

خدمات Non-custodial ویژگی‌ای است که متمرکز بودن را از غیرمتمرکز بودن متمایز می‌کند؛ این ویژگی از سمبل‌های غیرمتمرکز بودن و عدم اتکا به واسطه‌ها در یک سیستم است. در این ویژگی هیچ‌ یک از سرمایه‌های کابران در اختیار انی‌سواپ قرار ندارد و تمام انتقال دارایی‌ها بر اساس قراردادهای هوشمند در یک سیستم بدون نیاز به اعتماد (Trustless) و شبکه Anyswap MPC صورت می‌گیرد. 

۲. Native Swap

Native Swap یا تبادل ارزهای بومی شبکه‌ها، به مراتب کار را در تبادل میان‌زنجیره‌ای راحت می‌کند. زیرا در صورت بومی بودن یک توکن دیگر نیازی به ایجاد رپد توکن (Wrapped token) نیست. 

۳. Multichain Router 

این ویژگی این امکان را به کاربران می‌دهد تا به‌طور دلخواه در میان زنجیره‌ها تبادل خود را انجام دهند و در نتیجه این ویژگی، هزینه کارمزد کاهش پیدا می‌کند و باعث افازیش سرعت تبادل در بین زنجیره‌ها می‌شود. 

بریج میان‌زنجیره‌ای NFT در Anyswap

بریج انحصاری NFTها به صورت آزمایشی میان شبکه‌های اتریوم و Fantom در اواخر تابستان سال ۲۰۲۱ توسط Anyswap راه‌اندازی شد تا با فراگیری موج استفاده از NFTها، این پلتفرم بتواند در بستر چندزنجیره‌ای V3 Router که در بالا به آن اشاره شد، این بریج را پایه‌ریزی کند. از ویژگی‌های این بریج انحصاری NFT‌ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پشتیبانی از استانداردهای ERC-721 و ERC-1155 
 • پشتیبانی چندزنجیره‌ای (MultiChain)
 • Non-custodial+MPC (که در بالا ماهیت آن توضیح داده شد) 

خدمات و سرویس‌های Anyswap

پروتکل AnySwap از ویژگی‌ها و قابلیت‌ها زیر برخوردار است؛

 • بریج میان‌زنجیره‌ای غیرمتمرکز Decentralized Cross-chain Bridge

کاربران می‌توانند تمامی توکن‌هایی که با الگوریتم امضای ECDSA سازگاری دارند را واریز یا برداشت کنند و بدون نیاز به هیچ شخص ثالثی Wrapped Token خود را دریافت کنند. 

 • مبادله درون زنجیره‌ای Inter-chain swaps

این ویژگی به کاربران AnySwap این قابلیت را می‌دهد تا رمزارزهای خود را به سرعت در درون شبکه یک بلاکچین مبادله کنند.

 • پشتیبانی از کیف پول

از ابتدا AnySwap از والت نرم افزاری MetaMask و Trust Wallet و کیف‌پول‌ لجر پشتیبانی می‌کرد؛ اما این پلتفرم در نظر دارد تا در آینده نزدیک از کیف‌پول‌های سخت‌افزاری بیشتری پشتیبانی کند. در آینده یک API نیز تهیه خواهد شد تا پروتکل AnySwap با تمامی والت‌ها سازگار شود.

 • API‏ (‏رابط برنامه نویسی نرم افزار)

رابط برنامه نویسی یا Application Programming Interface مجموعه‌ای از امور رایج، پروتکل‌ها و ابزار برای ایجاد نرم افزارها است. APIها نحوه تعامل اجزای نرم افزار را تعیین می‌کنند. 

(این توضیح از واژه‌نامه بلاکچین سایت میهن بلاکچین آورده شده است. برای مطالعه و آشنایی بیشتر با واژگان و اصطلاحات رایج در دنیای بلاکچین به واژه‌نامه بلاکچین مراجعه کنید).

توکن سوزی در انی‌سواپ

فرایند توکن‌سوزی در پلتفرم AnySwap هر ۳ ماه یک بار اتفاق می‌افتد و مقدار توکن‌های سوزانده شده، برابر با میزان کارمزد پرداختی ۰.۹ درصد از توکن‌های در گردش، در این بازه زمانی است.

AnySwap اولین توکن سوزی خود را در اوایل تیر ماه ۱۴۰۰ تجربه کرد و در طی این فرایند ۱۶۰,۴۸۵.۲۵ توکن را سوزاند. لازم به ذکر است که فرایند توکن‌سوزی بر روی توکن‌های در حال گردش اعمال می‌شود و تاثیری بر تعداد کل توکن‌های قابل انتشار ندارد. 

توکن ANY چیست؟

اکنون که با کلیت و ماهیت پروتکل AnySwap آشنا شدیم، به سراغ معرفی توکن بومی این پلتفرم می‌رویم که ANY نام دارد. این توکن مطابق با استانداردهای بلاکچین این پلتفرم یعنی بلاک چین Fusion است و نقش یک توکن حاکمیتی را در این پلتفرم ایفا می‌کند. این بدان معناست که دارندگان توکن ANY از حق رای به عنوان نودهای فعال در این شبکه برخوردار هستند. در این شبکه این نودهای فعال AWN‌ نام دارند. 

از دیگر تصمیم‌هایی که توسط دارندگان توکن ANY گرفته می‌شود، می‌توان به انتخاب توکن‌های بی‌همتا (NEO) در این صرافی غیرمتمرکز (DEX) اشاره کرد. آنان با رای خود تصمیم می‌گیرند که در آینده چه توکن‌هایی به لیست این دکس اضافه شود. هم‌چنین در این پلتفرم تغییرات ساختاری نیز به رای گذاشته می‌شود و این تغییرات با رای‌دارندگان توکن بومی این شبکه معتبر می‌شود. این توکن علاوه بر داشتن نقش توکن حاکمیتی به کاربران این اجازه را می‌دهد تا از این پروتکل پاداش دریافت کنند. 

به گزارش میهن بلاکچین، قیمت توکن ANY برابر با ۱۱.۰۵ دلار است و ارزش کل بازار آن بیش از ۱۹۱ میلیون دلار برآورد می‌شود و حجم معاملات ۲۴ ساعت گذشته آن در تاریخ ۲۳ آبان ۱۴۰۰ نزدیک به ۱۳ میلیون دلار بوده است. میزان عرضه کل این توکن برابر با ۱۰۰ میلیون واحد است  که هم‌اکنون بیش از ۱۷ میلیون آن در گردش قرار دارد. هم‌چنین این توکن در رتبه ۳۶۳ لیست ارزهای دیجیتال بر اساس ارزش بازار قرار دارد. این رمز‌ارز در تاریخ ۳ بهمن سال ۱۳۹۹ با کمترین قیمت ۰.۱۱۶۸ دلار و در تاریخ ۵ آبان ۱۴۰۰ با بیشترین قیمت ۱۴.۶۲ دلار معامله شده است.

کاربردهای توکن ANY

 • رای به مدیر سیستم پیشنهادی
 • رای به عنوان نودهای شبکه AWN
 • داشتن مجوز استخراج از شبکه و تامین نقدینگی

تبدیل شدن به نود شبکه AWN و Anyswap Explorer

طی یک فرایند رای‌گیری از دارندگان توکن ANY، نودهای این پروتکل میان زنجیره‌ای انتخاب می‌شوند. این نود‌ها Anyswap Working Node ‌یا AWN نام دارند. یکی از صلاحیت‌های لازم برای شرکت در رای‌گیری، داشتن ۱۵۰۰۰ توکن ANY در استخر نقدینگی است.

پس از انتخاب شدن به عنوان یک نود و شروع فعالیت اعتبارسنجی تراکنش‌ها، این نودها (نود میان‌زنجیره‌ای DCRM) پاداش را دریافت می‌کنند. در ادامه مقاله، انواع پاداش و سهم هر کدام از نودها را به طور کامل بررسی می‌کنیم؛ هم‌اکنون ۳۵ نود در پلتفرم Anyswap به عنوان AWN وجود دارد و در ۲۴ ساعت گذشته نیز ۱۵ هزار تراکنش را از  ۸۸۰۰ کاربر اعتبارسنجی کرده‌اند. میزان کارمزد دریافتی نودها از اعتبارسنجی این مقدار تراکنش، برابر با ۱۹۵ هزار دلار است و حجم تقریبی مبادلات صورت گرفته بر این بستر بالغ بر ۳۸۵ میلیون دلار ثبت شده است. برای مشاهده جزيیات و اطلاعات این نودها، به اینجا مراجعه کنید.

نحوه توزیع توکن ANY

همانطور که در بالا به آن اشاره شد، میزان کل توکن‌های موجود از ارز دیجیتال ANY برابر با ۱۰۰ میلیون واحد بوده و نحوه تقسیم آن به شرح زیر است:

عرضه اولیه این توکن برابر با ۱۵ میلیون واحد بوده است که از این مقدار: 

 • ۱۰ میلیون متعلق به صندوق جامعه و اکوسیستم این توکن است.
 • ۵ میلیون آن نیز متعلق به صندوق اولیه نقدینگی تیم این پلتفرم است. 

(وجوه ‘نقدینگی اولیه تیم’ همراه با مقدار مشخصی از FSN به نقدینگی اولیه Anyswap اضافه می‌شود).

 • ۸۵ میلیون توکن باقی‌مانده به عنوان پاداش بلاک در نظر گرفته شده، که به همراه بلوک‌های شبکه بلاکچین Fusion به شرح زیر توزیع می‌شود.
 • ۱۰ میلیون توکن برای پاداش نود میان‌زنجیره‌ای DCRM: این مقدار به عنوان پاداش به نود‌های اعتبارسنج AnySwap در نظر گرفته شده است تا این سرویس میان‌زنجیره‌ای امن و پایدار باشد. 
 • ۱۵ میلیون توکن برای پاداش نقدینگی: برای تشویق تامین‌کنندگان نقدینگی برای تامین جفت‌ارزهایی که کاربران مبادله می‌کنند.
 • ۱۵ میلیون توکن برای پاداش تیمی: برای تشویق و پاداش تیم فعلی و آینده فعال در پروژه AnySwap اختصاص یافته است.
 • ۲۰ میلیون توکن برای سهام‌داران: مختص به سهام‌داران شرکت AnySwap است.
 • ۲۵ میلیون توکن برای مبادله و معامله: برای تشویق معالمه‌گران اختصاص یافته است.

کارمزد شبکه انی‌سواپ

پلتفرم AnySwap در ازای هر تراکنش ۰.۴ درصد کارمزد دریافت می‌کند. از این مقدار ۰.۳ درصد به تامین‌کنندگان نقدینگی می‌رسد و ۰.۱ درصد باقی‌مانده نیز به شرکت انی‌سواپ اختصاص می‌یابد. همچنین از کاربرانی که قصد دارند دارایی خود را از حالت Wrap شده خارج کنند، ۰.۱ درصد کارمزد اضافی دریافت می‌شود؛ این کارمزد دریافتی متعلق به نودهای AWN است که هزینه‌های تراکنش در بلاکچین مربوطه را پوشش می‌دهند.

حمله به شبکه AnySwap

درست چند روز بعد از حمله به شبکه ChainSwap، در طی یک حمله اینترنتی در تاریخ ۱۰ جولای سال ۲۰۲۱ (تیر ۱۴۰۰)، شبکه AnySwap مورد حمله هکرها قرار گرفت و ۷.۸۷ میلیون دلار ضرر بر جا گذاشت.

طبق گزارشات منتشر شده توسط این پلتفرم، شبکه V3 مورد حمله هکرها واقع شد و ۵.۵ میلیون استیبل‌کوین MIM‌ و ۲.۳۹ میلیون USDC‌ به سرقت رفت. بنابر اطلاعات Etherscan، هکرها تمام MIMها را به ۵.۴۸ میلیون DAI تبدیل کردند. علت سرقت طبق اطلاعیه انتشار یافته توسط این شرکت، اخلال در روند صدور کلید خصوصی این شبکه عنوان شد و بعد از به تعلیق در آمدن ۴۸ ساعته تمام سرویس‌های این شبکه، مدیران این شرکت با اعلام رفع اخلال امنیتی موجود، روند انجام معامله در بستر خود را از سر گرفتند.

نقشه راه پروتکل Anyswap

اگر چه تیم مدیریتی این پروژه نقشه راه دقیقی از برنامه‌های جامع این پلتفرم ارائه نداده است، اما توضیحات کاملی را در خصوص نقشه راه و نحوه توزیع توکن‌های ANY ‌ارائه داده است، که در ادامه این رودمپ را بررسی می‌کنیم.

 • ۸۵ میلیون توکنی که قبلا اشاره کردیم، از طریق استخراج بلوک‌ها توزیع می‌شود. 

در ازای هر بلاک که استخراج می‌شود، ۸.۵ توکن ANY وارد بازار می‌شود. همانطور که در بالا اشاره کردیم، توکن‌های قابل استخراج از بلاکچین فیوژن ۱۰ میلیون واحد است.

 ۷۵ میلیون توکن پاداش باقی‌مانده به شرح زیر توزیع می‌شود:

 • نقدینگی: با استخراج هر ۶۶۰۰ بلوک (که تقریبا ۲۴ ساعت به طول می‌انجامد)، ۹۹۰۰ توکن ANY توزیع می‌شود.
 • مبادله و تجارت: در ازای استخراج هر ۱۰۰ بلاک، ۲۵۰ توکن نیز استخراج می‌شود و به تامین‌کننده نقدینگی تعلق می‌گیرد.
 • تیمی: با استخراج هر ۶۶۰۰ بلوک، ۹۹۰۰ توکن ANY توزیع می‌شود.
 • سهامداران: با استخراج هر ۶۶۰۰ بلوک ، ۱۳۲۰۰ توکن ANY توزیع می‌شود.

همکاری‌های پروتکل انی سواپ

در حال حاضر این پروتکل میان‌زنجیره‌ای ارتباط میان ۱۷ بلاکچین را فراهم کرده است، که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به اتریوم، بایننس اسمارت چین، پالیگان و فانتوم اشاره کرد و تعداد این بلاک‌چین‌ها به‌طور پیوسته در حال افزایش است. این پلتفرم هم‌اکنون از ۴۵۷ توکن نیز برای انتقال در بستر این شبکه پشتیبانی می‌کند.

پلتفرم Anyswap با همکاری با پروژه‌های مختلف استخر میان‌زنجیره‌ای خود را اجرا کرده است. تاکنون چندین همکاری میان انی‌سواپ با دیگر پروژه‌ها برای اجرای این پروتکل صورت گرفته است. این پروتکل از یک بازارساز خودکار بهره می‌برد؛ یک برنامه مالی غیرمتمرکز که به کاربران اجازه می‌دهد تا توکن‌ها را مبادله کنند و از طریق استخراج، نقدینگی را فراهم کرده و در ازای آن کارمزد دریافت کنند. 

برخی از پروژه‌هایی که Anyswap با آن‌ها همکاری داشته است عبارتند از: 

تیم سازنده پلتفرم AnySwap 

تیم مدیریتی پلتفرم انی سواپ را همان بنیان‌گذاران بلاکچین Fusion تشکیل می‌دهند که در راس آن، ژائوجون هه (Zhaojun He) به عنوان بنیانگذار قرار دارد.

دجون کیان (Dejun Qian) با سابقه ۱۲ ساله کار در شرکت IBM، هم‌بنیانگذار این شبکه بوده و هدایت تیم مدیریتی این پروژه را در دست دارد. 

توکن ANY را از کجا بخریم؟

اولین راه برای به دست آوردن رمز ارز ANY، پیوستن به سیستم تامین نقدینگی AnySwap یا انجام استخراج در شبکه بلاکچین Fusion است.

همچنین برای خرید این ارز دیجیتال، می‌توانید از صرافی‌های Anyswap، سوشی سواپ، یونی سواپ، MEXC و Coin98 اقدام کنید. 

توکن ANY را در چه کیف‌پول‌هایی نگهداری کنیم؟

این توکن از استاندارد BEP-20 پیروی کرده و از والت‌های نرم‌افزاری MetaMask ،Trust Wallet و کیف‌پول‌ سخت افزاری لجر نیز پشتیبانی می‌کند. در بالاتر در توضیح چگونگی کارکرد پلتفرم AnySwap در بخش پشتیبانی از والت این موضوع و طرح‌های آتی این پروژه را به طور کامل شرح داده‌ایم.

جمع‌بندی

انتظار می‌رود که شبکه AnySwap یک پروتکل انقلابی در زمینه ارتباط و همکاری میان بلاک‌چین‌های مختلف باشد و بتواند از پروتکل‌های میان‌زنجیره‌ای برتر باشد. با وجود اینکه انی‌سواپ هنوز وایت پیپری را منتشر نکرده، ارزش کل قفل شده (TVL) در این شبکه نزدیک به ۴.۶ میلیارد دلار است و این موضوع حاکی از جایگاه ارزشمند این پلتفرم است. ارائه راه‌حل‌های نوآورانه باعث شده تا کاربر با پرداخت تنها ۰.۴ درصد کارمزد، صرفه‌جویی چشمگیری را در پرداخت کارمزد تراکنش‌های خود داشته باشد. بایستی توجه داشت که پروتکل‌های میان زنجیره‌ای که از استخرهای نقدینگی و الگوریتم بازارساز خودکار استفاده می‌کنند، رو به افزایش است و سوال اصلی این است که کدام پروتکل می‌تواند گوی سبقت را از رقبای خود بگیرد. در این مقاله به معرفی پروتکل انی‌سواپ، نحوه کارکرد، خدمات و سرویس‌ها، توکن ANY، کارمزد این پلتفرم، نقشه راه، همکاری‌ها، تیم توسعه‌دهنده و نحوه خرید و نگهداری توکن ANY پرداختیم.

منبع
anyswap

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا