متوسط آموزشیصرافی

آموزش کار با Multichain؛ راهکار انتقال رمزارزها به شبکه‌های مختلف

پلتفرم مولتی چین (Multichain) یا همان انی سواپ (AnySwap) سابق به شما کمک می‌کند تا دارایی‌های خودتان را از یک بلاکچین به بلاکچین دیگر منتقل کنید. اما این پلتفرم چگونه کار می‌کند؟ آیا مالتی چین انتخاب مناسبی برای انتقال نقدینگی از یک بلاکچین به بلاکچین دیگر است؟ در این مقاله، به‌صورت عملی و در قالب ویدیو، نحوه جابه‌جا کردن دارایی از یک بلاکچین به بلاکچین دیگر را با استفاده از پلتفرم مولتی چین آموزش می‌دهیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

مقدمه آموزش کار با Multichain

کاربران گرامی میهن بلاکچین، در صورتی که ویدیوی این مطلب برای شما به‌نمایش درنمی‌آید، VPN خود را خاموش کرده و سپس صفحه را رفرش کنید. بعضی ویدیوهای سایت آپارات برای IPهای خارج از ایران به نمایش درنمی‌آیند.

جابه‌جایی نقدینگی بین بلاکچین‌ها و ارتباط بلاکچین‌ها با یکدیگر، یکی از مشکلاتی است که مدت‌هاست پروژه‌های مختلف به‌دنبال حل کردن آن هستند. کاربران برای انتقال نقدینگی بین بلاکچین‌ها، از صرافی‌های متمرکز مثل بایننس استفاده می‌کنند. امروز هم که این آموزش را برای شما آماده می‌کنیم، تعداد زیادی از کاربران از صرافی‌های متمرکز برای انتقال نقدینگی بین بلاکچین‌ها استفاده می‌کنند. ولی باید در نظر داشته باشیم که وجود یک صرافی متمرکز برای انتقال نقدینگی بین دو شبکه غیرمتمرکز مخاطراتی دارد که یکی از آنها به‌خطر افتادن حریم خصوصی کاربر است و می‌توان گفت که وجود یک نهاد متمرکز در این انتقال با ذات و ماهیت غیرمتمرکز بودن در تضاد است. خطر دیگری که ممکن است کاربران با آن مواجه شوند، بلوکه شدن دارایی در صرافی متمرکز است که کاربران ایرانی با توجه به تحریم‌هایی که وجود دارد، بیشتر با این موضوع مواجه می‌شوند. پلتفرم Multichain می‌تواند این نیاز کاربران را فراهم کند و جایگزینی برای نهادهای متمرکز در انتقال دارایی بین بلاکچین‌ها باشد.

آشنایی با مولتی چین

شبکه‌های پشتیبانی شده توسط multichain
منبع: multichain.org

مالتی چین در ابتدا با نام انی سواپ کار خود را آغاز کرد. اخیرا این پروژه تمرکز اصلی خود را بر روی فراهم کردن بستری برای انتقال دارایی از یک بلاکچین به بلاکچین دیگر قرار داده است و به همین جهت این تغییر نام را داده است. در حال حاضر این پلتفرم از ۵۱ شبکه بلاکچینی پشتیبانی می‌کند و کاربران می‌توانند دارایی‌های خودشان را بین این شبکه‌ها جابه‌جا کنند. همچنین این پلتفرم روزانه میزبان بالغ بر ۵ میلیارد دلار ارزش قفل شده و انتقال ۱۰۰ میلیون دلار دارایی بین بلاکچین‌ها است.

می‌توانید تعداد و لیست شبکه‌های پشتیبانی شده توسط مالتی چین را در صفحه اصلی این پلتفرم مشاهده کنید.

آزمایشگاه بایننس (Binance Lab) بر روی این پروژه ۶۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری کرده است. همچنین شرکت‌های زیر نیز بر روی این پروژه سرمایه‌گذاری کرده‌اند:

  • Sequoia China
  • IDG Capital
  • Three Arrows Capital
  • DeFiance Capital
  • Circle Ventures
  • Tron Foundation
  • Hypersphere Ventures
  • Primitive Ventures
  • Magic Ventures
  • HashKey

همچنین می‌توانید از طریق لینک‌های زیر، به گزارش عملکرد مالتی چین در سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ دسترسی داشته باشید.

چرا نیاز به انتقال دارایی از یک بلاکچین به بلاکچین دیگر داریم؟

با گسترش دانش بلاکچین، شبکه‌های مختلفی هر روز معرفی می‌شوند که هر کدام به صورت مستقل فعالیت می‌کنند و ارتباطی با یکدیگر ندارند. هر کدام از این شبکه‌ها ویژگی‌هایی دارند که کاربران را مجاب به استفاده از آنها می‌کنند. مثلا اپلیکیشن‌های مرتبط با امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای، در بلاکچین‌های مختلف فعالیت می‌کنند ولی تعامل داشتن با این اپلیکیشن‌ها در یک بلاکچین با کارمزد بالایی همراه است و کاربر می‌تواند از خدمات این اپلیکیشن در بلاکچین دیگر با کارمزد بسیار پایین‌تر بهره ببرد. برای همین یکی از نیازهای کاربران در حال حاضر انتقال دارایی از یک بلاکچین به بلاکچین دیگر است. اکسچنج‌های متمرکز این کار را می‌توانند برای کاربران انجام دهند و به عنوان یک واسط در این انتقال به کاربر کمک کنند ولی باید در نظر داشته باشیم که استفاده از نهاد واسط متمرکز با ذات غیرمتمرکز در تضاد است و حریم خصوصی کاربر در خطر است. برای کاربران ایرانی خطر بلوکه شدن دارایی به خاطر وجود تحریم‌ها نیز وجود دارد. برای همین تصمیم گرفتیم که در مورد یکی از این پلتفرم‌ها که فرایند انتقال دارایی را تسهیل می‌کند، آموزش قرار دهیم. پلتفرم مولتی چین با استفاده از فناوری میان زنجیره‌ای یا Cross Chain این سرویس را به کاربران ارائه می‌کند.

نحوه کار کردن با مولتی چین

فرض کنید شما به دنبال انتقال کوین BNB از شبکه بایننس به شبکه فانتوم هستید. برای این کار به اپلیکیشن مولتی چین مراجعه کنید و کیف پول خود را متصل کنید. ما در این آموزش از کیف پول متامسک استفاده کردیم.

انتقال BNB به فانتوم
منبع: multichain.org

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، برای انجام این انتقال مواردی توسط مولتی چین ارائه شده است. کارمزد صفر در نظر گرفته شده است ولی باید توجه داشته باشید که برای انتقال رمزارزهای دیگر کارمزد واریز صفر ولی کارمزد آزادسازی رمزارز در شبکه مقصد حدود ۰.۹ دلار در نظر گرفته شده است. البته اگر با شبکه اتریوم تعامل داشته باشید این کارمزد بین ۵۰ تا ۱۰۰ دلار خواهد بود. حداقل و حداکثر رمزارز مجاز در انتقال نیز گفته شده است. همچنین زمان تقریبی ۱۰ تا ۳۰ دقیقه برای انجام این انتقال در نظر گرفته شده است. البته برای انتقال رمزارز با تعداد بالا این زمان تغییر خواهد کرد که در این مثال برای انتقال بیشتر از ۱۵۰۰ کوین BNB حداکثر زمان ۱۲ ساعت اعلام شده است.

برای انجام این انتقال شما می‌توانید بر روی Swap کلیک کنید و بعد تراکنش را از طریق کیف پولتان نهایی کنید. ممکن است در انتقالات اول نیاز به کلیک بر روی Approve باشد و بعد از اینکه شما تاییدیه لازم را به مولتی چین دادید بتوانید بر روی Swap کلیک کنید تا فرایند انتقال انجام شود.

بعد از اینکه این تراکنش را در شبکه مبدا ثبت کردید، می‌توانید از طریق مرورگر مولتی چین وضعیت درخواست خود را پیگیری نمایید. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید ما یک نمونه از این انتقال را برای شما قرار دادیم.

وضعیت تراکنش از بایننس به فانتوم
منبع: multichain.org

اگر در این رسید بر روی هش منبع کلیک کنید، به مرورگر بلاکچینی شبکه مبدا انتقال داده می‌شوید تا وضعیت درخواست خود را در شبکه مبدا مشاهده کنید.

وضعیت تراکنش در بایننس
منبع: bscscan.com

اگر در رسید تراکنش مولتی چین بر روی هش مقصد کلیک نمایید، به مرورگر بلاکچین شبکه مقصد انتقال داده می‌شوید تا وضعیت درخواست خود را مشاهده نمایید.

وضعیت تراکنش در فانتوم
منبع: ftmscan.com

همانطور که در رسید تراکنش مولتی چین و وضعیت درخواست در شبکه‌های بایننس و فانتوم مشاهده می‌کنید، کوین BNB از آدرس 0x15a2791c0b06a24ea2e4a88ff4d5f6c97e3fd9ca در شبکه مبدا بایننس به همین آدرس در شبکه مقصد فانتوم انتقال داده شده است.

اکسپلورر مولتی چین

با توجه به اینکه ماهیت درخواست‌هایی که مولتی چین از سمت کاربر دریافت می‌کند وابسته به دو بلاکچین مستقل است، خود مولتی چین یک اکسپلورر راه اندازی کرده است تا تمامی درخواست‌هایی که توسط آن انجام شده است یا در حال انجام است را نمایش دهد. کاربران به‌راحتی می‌توانند وضعیت درخواست‌های خود را از طریق این اکسپلورر مشاهده کنند. که در بالا یکی از رسیدهایی که مولتی چین در اختیار کاربر قرار داده است را بررسی کردیم. در این اکسپلورر خلاصه‌ای از فعالیت‌هایی که انجام شده هم نمایش داده شده است که این موارد شامل حجم، کارمزد، تعداد کاربران و تعداد تراکنش‌ها در ۲۴ ساعت اخیر است. همچنین کاربران می‌توانند از تمامی تراکنش‌هایی که در این شبکه انجام می‌شود، مطلع شوند و آنها را مشاهده نمایند.

اکسپلورر مولتی چین
منبع: multichain.org

جمع‌بندی

در این مقاله، آموزش انتقال دارایی از یک بلاکچین به بلاکچین دیگر به کمک پلتفرم مولتی چین را به‌صورت ویدیویی برای شما تهیه کردیم. با دیدن این ویدئو شما می‌توانید توکن خود را در شبکه‌های پشتیبانی شده توسط این پلتفرم به صورت غیرمتمرکز جابجا کنید. اگر درباره آموزش ارائه شده در این مطلب سوال یا ابهامی داشتید، حتما از طریق بخش کامنت‌ها آن را مطرح کنید.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا