مقالات عمومیویدیو

هر هفته با آنتونی؛ سوزاندن توکن چیست و چه تاثیری بر قیمت رمز ارزها دارد؟

آیا می‌دانید سوزاندن توکن چیست و با توکن‌سوزی آشنا هستید؟ آیا می‌دانید فرایند توکن‌سوزی برای چه هدفی انجام می‌شود؟ شاید از خود پرسیده باشد که آیا این کار لازم و ضروری است؟ آندرس آنتونوپولوس که بی‌شک یکی از افراد برجسته و مهم حوزه رمزارزها و فناوری بلاک چین به‌شمار می‌آید، در ویدیویی به این موضوع پرداخته است.

در این مطلب از سری مطالب «هر هفته با آنتونی» یکی از ویدیوهای آنتونی را برای شما آماده کرده‌ایم که در آن یکی از مخاطبانش درباره مفهوم سوزاندن توکن و هدف از این کار، از او سوال پرسیده است. آنتونوپولوس در این باره می‌گوید: خارج کردن توکن‌ها از چرخه عرضه و تقاضا به منظور حفظ و افزایش ارزش آن، توکن سوزی نام دارد.

اگر شما تعدادی از کوین‌ها و توکن‌هایی که دارید را به آدرسی بفرستید که دیگر به آن دسترسی نداشته باشید، این کار توکن سوزی و خارج کردن توکن از چرخه است. زمانی که عرضه توکنی کم (کمیاب می‌شود) و تقاضا برای آن زیاد شود، قیمت و ارزش آن بیشتر خواهد شد.

او همچنین برای درک بهتر موضوع، درباره دلار و چگونگی کنترل آن تحت عنوان سیاست پولی صحبت می‌کند.

سوزاندن توکن چیست؟

سوزاندن توکن در رمزارزها به معنی ارسال تعدادی از کوین‌های به آدرسی عمومی است که کلید خصوصی برای آن وجود ندارد به طوری که دیگر آن توکن‌ها قابل دسترس و خرج کردن نخواهند بود؛ زیرا کلیدهای خصوصی چنین آدرسی غیر قابل دسترس است. همه افراد می توانند این آدرس عمومی را در بلاک چین ببیند و چنین تراکنشی را مشاهده کنند.

سوزاندن توکن معمولا به هدف ساختن کوین‌ها یا توکن‌های جدید (گواه اثبات سوزاندن)، از بین بردن کوین‌ها یا توکن‌های فروخته نشده بعد از ICO یا فروش توکن و پاداش به دارندگان کوین یا توکن با افزایش قدرت خرید توکن‌های باقی‌مانده، انجام می‌شود.

معمولا بعد از عرضه اولیه یا فروش توکن، قیمت کوین‌ها یا توکن‌ها افزایش می‌یابد و اگر تمام آن‌ها به فروش نرفته باشند، مقداری پول رایگان در اختیار شرکت قرار می‌گیرد. برای جلوگیری از این اتفاق و اجرای عدالت، اقدام به سوزاندن توکن‌ها و کوین‌ها بعد از ICO می‌کنند.

شرکت‌ها و پروژه‌های مختلف برای ایجاد انگیزه در کسانی که توکن‌های آن‌ها را دارند، هر چند وقت یک‌بار اقدام به سوزاندن توکن‌هایشان می‌کنند. این کار باعث ایجادکمیابی و بالا رفتن قیمت توکن‌های موجود می‌شود. پروژه‌ها از این طریق به سرمایه‌گذاران یا نگهدارندگان توکن پاداش می‌دهند.

منبع
میهن بلاکچین

علیرضا جعفری

از خبرنگاری اقتصادی شروع کردم چون درس‌خونده اقتصادم و خیلی به این حوزه علاقه دارم. اقتصاد سنتی زیربنای ماجراست؛ ولی اقتصاد دیجیتال چیزیه که الان دنبالشم، چون الان عصر اقتصاد دیجیتاله؛ برای همین وارد دنیای بلاکچین و کریپتوکارنسی شدم. کمیابی نه فقط تو حوزه اقتصاد و کریپتو، بلکه تو حوزه محتوای غنی کریپتویی هم به‌شدت به‌چشم می‌خوره. یکی از اهدافم انتقال بهترین مطالب به بهترین شکل به کساییه که دنبال محتوای خوب می‌گردن.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا