متوسط صرافی

صرافی پنکیک سواپ چیست؟ آموزش کامل کار با PancakeSwap

صرافی پنکیک سواپ بزرگترین صرافی غیرمتمرکز فعال بر بستر شبکه هوشمند بایننس (‌BSC) است. پس از اینکه صرافی‌های یونی سواپ و سوشی سواپ، با باز کردن پای قراردادهای هوشمند و حذف دفتر سفارش (Order Book)، سنگ بنای حوزه‌ای جدید در دیفای (DeFi) را نهادند، کلون‌های این صرافی‌ها در شبکه اتریوم و دیگر شبکه‌ها یکی پس از دیگری قد برافراشتند. صرافی Pancakeswap نیز یکی از این پروژه‌ها بود. اما صرافی پنکیک سواپ چیست؟

پنکیک سواپ صرافی غیرمتمرکزی است که از مدل بازارساز خودکار (Automated Market Maker) برای قیمت‌گذاری استفاده می‌کند. نقدینگی این صرافی از کاربران تامین می‌شود و این صرافی تنها به شکل غیرحضانتی، اداره این اموال را به عهده دارد. در ادامه این مطلب با این صرافی، توکن آن کیک (CAKE) و نحوه کار با آن آشنا می‌شویم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

این مطلب در تاریخ ۹ آبان ۱۴۰۱ بروز شد.
صرافی پنکیک سواپ (Pancakeswap) چیست
منبع: businesstoday.in

صرافی پنکیک سواپ چیست؟

همان‌طور که اشاره شد این صرافی برخلاف نحوه عمل صرافی‌های متمرکزی همچون بایننس و کوین‌بیس، از روش بازارساز خودکار استفاده می‌کند. در این روش، قیمت به شکل الگوریتمیک و بر اساس معادله X*Y = K تعیین می‌شود. تامین نقدینگی توسط کاربران و دنبال کردن قیمت دارایی‌ها به وسیله آربیتراژ کنندگان صورت می‌گیرد. تصمیمات حاکمیتی پلتفرم پنکیک سواپ توسط جامعه دارندگان توکن کیک گرفته می‌شود.

هدف این پروژه نیز از ابتدا ایجاد موسسه‌ای مالی برای کاربران، اداره شده توسط آنان بدون نیاز به اعتماد به شخص/نهاد ثالث بوده است. همچنین هدف دیگر این پروژه، استفاده از ویژگی‌های ذاتی بایننس اسمارت چین – همچون هزینه گس کم در قیاس با شبکه اتریوم – به نفع مصرف‌کنندگان بوده است.

علاوه بر بخش مبادله، بخش‌های دیگری در گذر زمان به این پلتفرم افزوده شدند؛ بخش‌هایی همچون NFT و اقلام کلکسیونی، مسابقه پیش‌بینی، مزارع کشت سود (Yield Farming)، عرضه اولیه فارم (IFO) و لاتاری. در ادامه این مقاله، روش کار برخی از این بخش‌ها را توضیح خواهیم داد.

تاریخچه صرافی پنکیک سواپ

صرافی Pancakeswap در سپتامبر سال ۲۰۲۰ (شهریور ۱۳۹۹) در زنجیره هوشمند بایننس شروع به فعالیت کرد. کدهای اولیه این صرافی فورکی از کد‌های نسخه دوم صرافی یونی سواپ بود. این صرافی در مهر ماه همان سال موفق به جذب سرمایه ده میلیون دلاری از صندوق شتاب‌دهنده زنجیره هوشمند بایننس در کنار چند پروژه دیگر همچون برگر سواپ، بیکری سواپ و فورتیوب (Fortube) شد. این سه صرافی (بیکری سواپ، برگر سواپ و پنکیک سواپ) را می‌توان طلایه‌داران صرافی‌های غیرمتمرکز در شبکه BSC دانست.

توکن کیک (CAKE) چیست؟

توکن کیک در بطن اکثر فعالیت‌های این پلتفرم قرار دارد. این توکن مبتنی بر استاندارد BEP-20 است. قرارداد هوشمند آن را می‌توانید از این آدرس مشاهده بفرمایید.

تقریبا تمامی پاداش‌ها در این پلتفرم با توکن کیک انجام می‌شود؛ اکثر پاداش‌های مضاعف در بخش‌های مزارع کشت سود و استخرها به فرم توکن کیک پرداخت می‌شود. همچنین برای شرکت در مسابقه پیش‌بینی و لاتاری، ایجاد تصویر نمایه NFT و مشارکت در تصمیمات حاکمیتی به این توکن نیاز است.

توکنومیکس کیک. منبع: pancakeswap.finance
توکنومیکس کیک. منبع: pancakeswap.finance

در حال حاضر سقفی برای ایجاد این توکن در نظر گرفته نشده است؛ اما تمهیداتی برای آن که تورم آن کمتر شود، اندیشیده شده است. در حال حاضر به ازای هر بلوک شبکه بایننس اسمارت چین، ۴۰ عدد توکن CAKE تولید می‌شود که از این میزان، ۲۱ عدد آن به اشکال مختلف سوزانده می‌شود و میزان انتشار موثر آن کمی کمتر از ۱۹ عدد به ازای هر بلوک است.

بدین ترتیب، هر روزه تعداد ۱۱۵۲۰۰۰ عدد کیک تولید شده که از این مقدار، تعداد ۳۶۴۴۰۰ عدد وارد چرخه می‌شود و باقی نابود می‌شود. از مقدار ذکر شده، چیزی در حدود ۱۲۲۴۰۰ عدد آن به فارم‌ها و جوایز لاتاری اختصاص می يابد و ۲۸۸۰۰۰ صرف استخرهای سایراپ (Syrup Pools) می‌شود. ۴۶۰۰۰ عدد دیگر طی مکانیزمی جدا سوزانده می‌شوند.

دیگر تمهیدات ضدتورمی پنکیک سواپ به شرح زیر است:

 • ۰.۰۵ درصد تمامی مبادلات انجام شده بر روی این صرافی صرف خرید کیک و سوزاندن آن می‌شود
 • ۱۰۰ درصد کیک‌های کشت شده در IFO
 • ۱۰۰ درصد کیک‌های خرج شده برای مینت NFT و ایجاد پروفایل کاربری
 • ۲۰ درصد مبلغ ورودی بلیط‌های لاتاری
 • ۳ درصد مبالغ جمع شده در مسابقه پیش‌بینی (باینری آپشن Binary Option)
 • ۲ درصد هر برداشت از استخر اتوماتیک (با قابلیت بهره مرکب) کیک
 • ۲ درصد از هر فروش NFT در بازار توکن بی‌همتا صرف خرید و سوزاندن کیک می‌شود.

قیمت پنکیک سواپ در زمان نگارش این مطلب ۲۳.۳۴ دلار است. بنابر اطلاعات میهن بلاکچین، ارزش بازار این توکن نزدیک به ۵ میلیارد دلار است و در رتبه ۳۰ام ارزشمندترین کوین‌ها و توکن‌های دیجیتال قرار دارد.

بیشترین قیمت تاریخی (ATH) این توکن در انتهای آوریل ۲۰۲۱ (اردیبهشت ۱۴۰۰) رقم خورد. قیمت کیک در آن زمان به ۴۴.۱۸ دلار رسید. کمترین قیمت تاریخی (ATL) آن نیز در ابتدای نوامبر ۲۰۲۰ (اواسط آذر ۱۳۹۹) به ثبت رسید. در این تاریخ قیمت CAKE به ۰.۱۹۸ دلار نزول کرد.

صرافی Pancakeswap چه امکاناتی دارد؟

پلتفرم پنکیک سواپ خدمات مختلفی را به کاربران خود ارائه می‌دهد. از جمله سرویس‌های پنکیک سواپ می‌توان به قسمت‌هایی مانند Swap ،Order Limit، معاملات دائمی، تامین نقدینگی، مزارع کشت سود، استخرها و اطلاعات اشاره کرد. در ادامه به بررسی خدمات صرافی غیر‌متمرکز پنکیک سواپ می‌پردازیم.

مبادله (Swap)

در این بخش کاربران می‌توانند توکن‌های BEP-20 را با یکدیگر مبادله نمایند. علاوه بر کارمزد شبکه، پنکیک سواپ ۰.۲۵ درصد از هر مبادله کسر می‌نماید که ۰.۱۷ درصد آن پاداش تامین‌کنندگان نقدیگی است. ۰.۰۳ درصد به خزانه پنکیک واریز می‌شود و ۰.۰۵ درصد باقی مانده صرف خرید توکن کیک از بازار و سوزاندن آن می‌شود.

سفارش محدود (Order Limit)

پنکیک سواپ در نسخه جدید خود، به کمک زیرساخت شبکه ژلاتو (Gelato Network) امکان ثبت سفارش محدود را اضافه کرده است. در این روش کاربران می‌توانند همانند صرافی‌های دارای دفتر سفارش، سفارشی به مبلغ دلخواه ثبت کنند و در صورت رسیدن قیمت به آن سطح، سفارش آن‌ها اجرا و پر خواهد شد.

معاملات دائمی (Perpetual)

این ویژگی که به کمک پلتفرم ApolloX محقق شده است به کاربران امکان می‌دهد تا با اهرم حداکثر ۲۰۰ برابری به معامله دارایی‌های کریپتویی در بازار فیوچرز بپردازند. امکانات رابط کاربری این صرافی قابل قبول و در حد برخی از برترین صرافی‌های متمرکز است.

تامین نقدینگی (Liquidity)

در این بخش می‌توانید با تامین نقدینگی برای یک جفت ارز، از پاداش هر مبادله به ازای سهم‌تان از کل نقدینگی استخر بهره‌مند شوید. پس از تامین نقدینگی در هر استخر، به شما توکن نقدینگی (LP Token) داده می‌شود که نمایانگر سهم شما از نقدینگی استخر است. برای برداشت نقدینگی، باید توکن نقدینگی را تحویل دهید و اصل توکن‌ها به همراه سهم کارمزد خود را دریافت نمایید. توجه داشته باشید که ریسک ضرر ناپایدار در تامین نقدینگی وجود دارد. برای اطلاعات بیشتر در این خصوص، مقاله زیر را مطالعه فرمایید:

مزارع کشت سود (Farms)

در این بخش کاربران می‌توانند با کشت توکن‌های نقدینگی (Yield Farming) خود، از پاداش مضاعف بهره ببرند. توجه داشته باشید که برای تمامی استخرهای نقدینگی این امکان فراهم نیست. همچنین برخی از این گزینه‌ها تنها برای مدت محدودی فعال هستند.

لیستی از مزارع کشت سود صرافی پنکیک سواپ
منبع:pancakeswap

استخرها (Pools)

در این قسمت بر خلاف بخش قبلی، کاربر تنها با استیک کردن یک توکن، کسب سود می‌نماید. اکثر پاداش‌ها به شکل توکن کیک پرداخت می‌شوند با این حال گزینه‌های دیگر نیز موجود است. استخر پرطرفدار کسب کیک (Stake Cake) نیز در این بخش قرار دارند.

دو گزینه استیک منعطف (Flexible) و ثابت (Fixed-Term) برای این استخر وجود دارد. توجه داشته باشید در هر زمان تنها در یکی از این استخرها می‌توانید کیک استیک کنید. در هنگام استیک در استخر، باید مدت زمان (از یک هفته تا یک سال) قفل کردن موجودی را مشخص کنید.

شرکت‌کنندگان در این استخر می‌توانند از درصد سود بیشتری نسبت به همتایانی که در استخر منعطف استیک می‌کنند، بهره‌مند شوند. طبیعتا هر چه مدت زمان بیشتری سرمایه خود را قفل کنید، سود در نظر گرفته شده بیشتر می‌شود. تا پیش از اتمام قفل، نمی‌توانید اصل و سود کیک خود را خارج کنید،‌ بلکه تنها قادر خواهید بود توکن‌های بیشتری بیافزایید و یا مدت زمان قفل را افزایش دهید.

استخرهای پنکیک سواپ. منبع: pancakeswap
استخرهای پنکیک سواپ. منبع: pancakeswap

اطلاعات (INFO)

در این بخش می‌توانید از حجم معاملات صرافی و میزان موجودی توکن‌ها و استخرهای نقدینگی و آخرین تراکنش‌ها اطلاعات کسب کنید. این اطلاعات می‌تواند به شما در پیدا کردن پرسودترین جفت ارزها برای تامین نقدینگی کمک کند.

تصویری از صفحه اطلاعات صرافی پنکیک سواپ
منبع:pancakeswap

کارمزد صرافی پنکیک

همانطور که در بخش‌های پیشین اشاره کردیم، علاوه بر هزینه‌های شبکه، ۰.۲۵ درصد از هر مبادله به عنوان کارمزد تراکنش کسر می‌شود. همچنین در استخرهای کیک منعطف، اگر پیش از ۷۲ ساعت از استیک، اقدام به برداشت نقدینگی کنید، ۰.۱ درصد به عنوان جریمه باید بپردازید. همچنین در این استخر (و نه استخر Fixed Term)، دو درصد از سود شما به عنوان کارمزد کسر می‌شود.

پنکیک‌سواپ از چه شبکه‌هایی پشتیبانی می‌کند؟

در این صرافی تنها می‌توانید توکن‌های BEP-20 را مبادله کنید، بنابراین پیش از استفاده اطمینان حاصل کنید که ارز دیجیتال شما در شبکه بایننس اسمارت چین موجود است. امکان تبدیل توکن‌های ERC-20 (شبکه اتریوم) به BEP-20 از طریق رابط سایت بایننس وجود دارد.

کدام رمزارزها در پنکیک‌سواپ قابل معامله هستند؟

هر شخص بدون نیاز به مجوز می‌تواند اقدام به ایجاد استخر نقدینگی دلخواه خود در این صرافی کند، از این رو تعداد زیادی استخر نقدینگی (اعم از توکن‌های معتبر و غیرمعتبر و حتی اسکم و کلاهبرداری) در این صرافی وجود دارد که از این میان، در زمان نگارش این مطلب ۲۴ استخر دارای نقدینگی بیش از ۱ میلیون دلار هستند؛ بنابراین می‌توانید با خیالی آسوده از تاثیر قیمت (Price Impact) در این سایت به مبادله بپردازید. همچنین در صورت وجود نداشتن استخر مستقیم بین دو ارز، امکان مسیریابی بین استخرهای مختلف و برآوردن خواسته کاربر وجود دارد. بدیهی است که در این شکل، کارمزد پرداختی کاربر بیشتر خواهد شد.

تیم توسعه‌دهنده پنکیک سواپ

تیم توسعه‌دهنده این پروژه هویتی کاملا ناشناس دارد و اطلاعاتی از آنان در دسترس نیست. دو نفر از توسعه‌دهندگان ارشد این پروژه با نام‌های مستعار سرآشپز Hops و سرآشپز Thumper در شبکه‌های اجتماعی و فروم‌ها فعال هستند.

مقایسه صرافی پنکیک سواپ با رقبا

پنکیک سواپ در بین دکس‌های (DEX) شبکه BSC رقیب نزدیکی ندارد. همچنین در بین صرافی‌های غیرمتمرکز تمامی شبکه‌ها نیز، این صرافی رقابتی تنگاتنگ با یونی سواپ برای کسب عنوان بزرگترین صرافی دارد. بنابر آمار کوین مارکت کپ، حجم معاملات ۲۴ ساعته این صرافی در زمان نگارش این مطلب، بالغ بر ۱ میلیارد دلار بوده است که از این حیث، پس از یونی سواپ با ۱.۴ میلیارد دلار، دومین دکس بزرگ دنیاست.

رده‌بندی بزرگترین صرافی‌های غیرمتمرکز سایت کوین مارکت کپ بر اساس میزان معاملات
منبع: کوین مارکت کپ

در بین تمامی پلتفرم‌های فعال در شبکه هوشمند بایننس، پنکیک‌سواپ با ارزش کل قفل شده (TVL) ۵.۷۸ میلیارد دلار یکه‌تاز است. طبق گزارش سایت دیفای لاما (defillama)، رتبه دوم از آن پروتکل وام‌دهی ونوس با ۲.۶۷ میلیارد دلار است.

رده‌بندی برترین پلتفرم‌های دیفای سایت defillama از حیق ارزش کل قفل شده
منبع: دیفای لاما

تعدد توکن‌ها، کارمزد نسبتا پایین و اعتماد کامیونیتی به این پلتفرم، از بزرگترین مزایای آن نسبت به رقباست.

آموزش کامل کار با صرافی پنکیک سواپ (Pancake Swap)

در اواخر بهمن ماه ۱۴۰۰، پیغامی برای استفاده‌کنندگان از این صرافی به نمایش درآمد؛ به موجب این پیام، استفاده از این صرافی برای ساکنان کشورهای تحت تحریم وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا ممنوع است.

پس از آن که پنکیک سواپ دسترسی ایرانیان به خدمات خود را بست و به IPهایی با منشا ایران اجازه استفاده نداد، پیش از دسترسی به این سایت باید از اتصال VPN (بدون نشت IP) و یا VPS خود مطمئن شوید. هر چند طبق بررسی‌های قرارداد هوشمند این صرافی توسط تیم میهن بلاکچین، امکان بلوکه یا فریز کردن دارایی‌های کاربران وجود ندارد و تنها در سطح فرانت‌اند، دسترسی آن‌ها محدود خواهد شد. همچنین در مقاله زیر، به تفصیل این موضوع را بررسی کرده‌ایم:

پیش از هر چیز می بایست والت خود را برای کار با این پلتفرم، متصل کنید. همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، این صرافی از کیف پول‌های متعددی پشتیبانی می‌‌کند. هر کیف پولی که قابلیت پشتیبانی از شبکه بایننس اسمارت چین و پروتکل اتصال والت کانکت (WalletConnect) را داشته باشد، می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

لیست کیف پول‌هایی پشتیبانی شده توسط صرافی پنکیک سواپ
منبع:pancakeswap

در این آموزش از کیف پول متامسک استفاده خواهیم کرد. اگر با این کیف پول و نحوه افزودن شبکه BSC به آن اطلاع ندارید، آموزش زیر را مطالعه فرمایید:

آموزش انتقال کیک از استخرهای قدیم به نسخه جدید

در اواخر فروردین ۱۴۰۱، پنکیک سواپ اعلام کرد که سپرده‌گذارانی که در بخش فارم و یا استخرهای سایروپ کیک سرمایه‌گذاری کرده‌اند، باید سرمایه خود را خارج کرده و به نسخه جدید قراردادهای هوشمند این پلتفرم منتقل کنند.

ابتدا به آدرس (https://pancakeswap.finance/migration) بروید. در این صفحه لیستی از سه استخر کیک و فارم‌های قدیمی که متاثر از این مهاجرت می‌‌شوند، مشاهده خواهید کرد:

برای مثال در تصویر فوق، کاربر علاوه بر سه اتسخر کیک،‌ در دو فارم نیز سرمایه‌گذاری کرده است. منبع: docs.pancakeswap.finance
برای مثال در تصویر فوق، کاربر علاوه بر سه استخر کیک،‌ در دو فارم نیز سرمایه‌گذاری کرده است. منبع: docs.pancakeswap.finance

در این مرحله، برای هر پول و فارم بر روی گزینه Unstake All بزنید:

نحوه انتقال به قرارداد جدید پنکیک سواپ. منبع:pancakeswap.finance
نحوه انتقال به قرارداد جدید پنکیک سواپ. منبع:pancakeswap.finance

پس از انجام این کار، اگر مایل به ادامه سرمایه‌گذاری هستید، بر روی گزینه Go to Stake کلیک کنید:

سرمایه‌گذاری در استخرهای جدید پنکیک سواپ. منبع:pancakeswap.finance
سرمایه‌گذاری در استخرهای جدید پنکیک سواپ. منبع:pancakeswap.finance

در این مرحله با توجه به مشارکت قبلی شما، استخرهای جدید متناظر برای شما به نمایش درخواهند آمد. ابتدا باید با زدن دکمه Enable، به این قراردادها اجازه تعامل و خرج کردن توکن‌های مربوطه را بدهید:

فعال کردن قراردادهای هوشمند جدید پنکیک سواپ در فرایند انتقال. منبع:pancakeswap
فعال کردن قراردادهای هوشمند جدید پنکیک سواپ در فرایند انتقال. منبع:pancakeswap

پس از فعال کردن موفقیت آمیز (به کمی BNB برای این کار نیاز خواهید داشت)، دکمه‌ها به Stake تغییر وضعیت می‌دهند. در این هنگام می‌توانید مقدار دلخواهی که قصد استیک آن را دارید، مشخص کرده و سپس تایید نمایید. برای آموزش استیکینگ در استخرهای جدید کیک، به بخش‌های بعدی مقاله مراجعه کنید:

استیک در فرایند انتقال پنکیک سواپ
منبع:pancakeswap

در نهایت پس از این مرحله، بر روی دکمه Finish کلیک کنید:

پایان موفقیت آمیز انتقال سرمایه به قراردادهای هوشمند جدید پنکیک سواپ
پایان موفقیت آمیز انتقال سرمایه به قراردادهای هوشمند جدید پنکیک سواپ
منبع:pancakeswap

آموزش سواپ در صرافی پنکیک

پس از اتصال والت، به صفحه Exchange رفته و ارزی مبدا و مقصد تبادل خود را انتخاب کنید. همچنین توجه داشته باشید برای هزینه تراکنش شبکه، نیاز به مقداری بایننس کوین (BNB) در کیف پول خود دارید. پس از انتخاب ارزها و میزان انتقال، مبلغ دریافتی برای شما نمایش داده می‌شود. در صورت تایید گزینه Swap را انتخاب کنید.

آموزش سواپ صرافی پنکیک سواپ
منبع:pancakeswap

صفحه‌ای برای تایید تراکنش باز خواهد شد. در صورت تایید مفاد تراکنش، گزینه Confirm Swap را انتخاب نمایید.

آموزش سواپ صرافی پنکیک سواپ
منبع:pancakeswap

پس از فرستاده شدن تراکنش به شبکه، پیغامی حاوی لینک تراکنش شما در سایت BscScan نمایان خواهد شد که با کلیک بر آن می‌توانید آخرین وضعیت تراکنش خود را مشاهده کنید.

آموزش سواپ صرافی پنکیک سواپ
منبع:pancakeswap

آموزش نحوه انجام معاملات دائمی در صرافی پنکیک سواپ

همان‌طور که اشاره شد، پنکیک سواپ امکان معامله مشتقات را برای کاربران خود فراهم آورده است. برای آشنایی با نحوه انجام معاملات فیوچرز در پنکیک سواپ می‌توانید ویدیوی زیر را مشاهده کنید:

آموزش ثبت سفارش محدود در پنکیک سواپ

سفارشات محدود، نوعی از انواع سفارش‌ها هستند که با قیمت مشخص شده کاربر انجام می‌شوند و این چنین کاربر متحمل لغزش (اسلیپیج) نخواهد شد. برای این کار به بخش مربوطه (Limit) رفته و در تب اول، توکن و مقداری که قصد فروش آن را دارید مشخص کنید. در فیلد دوم توکنی که قصد خرید را دارید، مشخص کنید. در فیلد سوم، قیمتی که می‌خواهید با آن معامله را انجام دهید مشخص کنید. فعلا امکان مشخص کردن قیمتی پایین‌تر از قیمت بازار مهیا نیست.

معامله لیمیت در پنکیک سواپ
منبع:pancakeswap

اگر تاکنون با توکن مبدا در پنکیک سواپ معامله صورت نداده‌اید،‌ باید در ابتدا آن را Enable کنید. با توجه به اینکه هزینه گس برای اجرای معامله شما باید مدنظر گرفته شود، در سفارشات کوچک (زیر هزار دلار)، این مساله می‌تواند سبب این شود که قیمت تمام شده باید بهتر از مبلغ مشخص شده باشد تا سفارش انجام شود (تا با کسر هزینه گس، به مبلغ مشخص شده شما برسد). مثالی از این موضوع را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید:

محاسبه گس در معامله لیمیت پنکیک سواپ
منبع:pancakeswap

پس از تایید، سفارش شما در بخش سفارش‌های باز (Open Orders) به نمایش در می‌آید. سفارش‌ها محدودیت زمانی برای اجرا ندارند و تا زمانی که اجرا شوند و یا کاربر آن را لغو کند، باز خواهند ماند.

سفارش باز
سفارش باز در پنکیک سواپ
منبع:pancakeswap

برای کنسل کردن سفارش، بر روی سه نقطه کلیک کرده و سپس در باکس باز شده، Cancel Order را انتخاب می‌کنیم. برای لغو سفارش، باید تراکنشی در شبکه انجام شود که نیازمند مبلغ به عنوان گس است.

لغو سفارش لیمیت در پنکیک سواپ
لغو سفارش لیمیت در پنکیک سواپ
منبع:pancakeswap

آموزش شرکت دراستخرهای نقدینگی صرافی پنکیک‌سواپ

با رفتن به صفحه Liquidity در سایت این صرافی، بر روی گزینه افزودن نقدینگی (Add Liquidity) کلیک کنید.

آموزش تامین نقدینگی در صرافی پنکیک سواپ
منبع:pancakeswap

با انتخاب جفت ارزی که مایل به ارائه هستید و مقدار یکی از آن‌ها، سیستم به طور خودکار مقدار طرف دیگر را محاسبه می‌کند. با تایید (Approve) ارزها، بر روی گزینه Supply کلیک کنید.

آموزش تامین نقدینگی در صرافی پنکیک سواپ
منبع:pancakeswap

در پنجره بعدی در صورت رضایت، بر روی تایید (Confirm Supply) کلیک کنید.

آموزش تامین نقدینگی در صرافی پنکیک سواپ
منبع:pancakeswap

برای برداشت نقدینگی، دوباره به صفحه ابتدایی بازگردید. استخرهایی که در آن مشارکت کرده‌اید در آن‌جا به نمایش درخواهند آمد. با کلیک بر روی یکی از آن‌ها می‌توانید نقدینگی خود را از استخر خارج کنید.

آموزش برداشت نقدینگی در صرافی پنکیک سواپ
منبع:pancakeswap
آموزش برداشت نقدینگی در صرافی پنکیک سواپ
منبع:pancakeswap

در صفحه بعدی با انتخاب مقداری که قصد خارج کردن آن را دارید، بر روی Approve کلیک کنید.

آموزش برداشت نقدینگی در صرافی پنکیک سواپ
منبع:pancakeswap

در نهایت این اقدام را تایید (Confirm) کنید.

آموزش برداشت نقدینگی در صرافی پنکیک سواپ
منبع:pancakeswap

آموزش ییلد فارمینگ در پنکیک سواپ

پس از انتخاب فارم مورد نظر خود در صفحه Farms، بر روی Enable کلیک کنید.

آموزش ییلد فارمینگ در صرافی پنکیک سواپ
منبع:pancakeswap

مقدار توکن نقدینگی (LP) که قصد فارم آن را دارید، مشخص کنید و بر روی Confirm کلیک کنید.

آموزش ییلد فارمینگ در صرافی پنکیک سواپ
منبع:pancakeswap

پس از انجام این کار، مشارکت شما به شکلی مشابه شکل زیر به نمایش در خواهد آمد. با کلیک بر روی گزینه‌های مثبت و منفی، می‌توانید مقدار استیک خود را بیشتر یا کمتر کنید.

برای Unstake کردن، پس از انتخاب گزینه منفی، پنجره زیر برای تعیین مقدار برداشت نمایان خواهد شد. پس از انتخاب، بر روی Confirm کلیک کنید.

آموزش ییلد فارمینگ در صرافی پنکیک سواپ
منبع:pancakeswap

آموزش مشارکت در استخرهای سایروپ (SYRUP Pools)

به صفحه Pools بروید و استخر موردنظر خود را انتخاب کنید. در این مثال به شرح استخرهای کیک می‌پردازیم:

برای شروع، گزینه Enable را برگزینید. سپس نوع استخر (منعطف و زمان ثابت) را انتخاب کنید:

استخر کیک. منبع: pancakeswap
استخر کیک. منبع: pancakeswap

برای مثال ما گزینه Flexible را انتخاب کردیم. در پنجره متعاقب، مقدار استیک را مشخص کنید و سپس Confirm را انتخاب کنید:

استخر Flexible پنکیک سواپ. منبع: pancakeswap
استخر Flexible پنکیک سواپ. منبع: pancakeswap

پس از تایید، با کلیک بر روی استخر می‌توانید مقدار بیشتری استیک کنید، موجودی فعلی خود را برداشت کنید و یا آن را تبدیل به Fixed Term کنید:

تبدیل حالت از Flexible به Fixed term
تبدیل حالت از Flexible به Fixed term منبع:pancakeswap

توجه داشته باشید که به شکل همزمان تنها در یک استخر کیک (ثابت یا منعطف) می‌توانید سرمایه‌گذاری کنید. بنابراین چه با کلیک بر روی Fixed Term در ابتدا و چه با کلیک بر روی گزینه Convert to Lock، به باکس زیر خواهید رسید. در این باکس میزان قفل شدن کیک‌های خود را انتخاب کرده و سپس تایید می‌کنید. توجه داشته باشید که تا پیش از سررسید زمان مشخص شده، قادر به برداشت اصل و سود سرمایه خود نخواهید بود:

در فیلد مشخص شده، میزان زمان قفل شدن (به واحد هفته) را باید وارد کنید. منبع:pancakeswap

پس از تایید و تا قبل از سررسید زمان آزادسازی، تنها امکان افزودن به موجودی (Add Cake) و یا افزایش مدت قفل بودن (Extend) را خواهید داشت:

افزایش میزان کیک یا مدت زمان قفل بودن در استخر Fixed Term کیک.
افزایش میزان کیک یا مدت زمان قفل بودن در استخر Fixed Term کیک
منبع:pancakeswap

مثالی از افزایش کیک و افزودن به زمان به شکل همزمان:

افزایش کیک و مدت زمان قفل بودن
منبع:pancakeswap

برای افزودن و یا کاستن از مقدار سرمایه‌گذاری، بر روی گزینه‌های آشنای مثبت و منفی کلیک کنید. پنجره‌ای مشابه برای شما گشوده خواهد شد که در آن مبلغی که قصد افزودن یا کاستن آن را دارید، انتخاب خواهید کرد.

آموزش مشارکت در بخش استخرهای سایروپ صرافی پنکیک سواپ
منبع:pancakeswap

در نهایت بر روی گزینه تایید (Confirm) کلیک کنید.

توجه داشته باشید که پیش از هر انتقال، باید آن تراکنش را علاوه بر محیط کاربری سایت، در کیف پول خود نیز تایید نمایید.

پنکیک سواپ نسخه ۲

در تاریخ ۲۳ آوریل ۲۰۲۱ (۲ اردیبهشت ۱۴۰۰)، این صرافی به روز شد و مبالغ قفل شده به قراردادهای هوشمند جدید انتقال پیدا کرد. دیگر از نسخه پیشین این صرافی پشتیبانی نمی‌شود و امکان مبادله در آن وجود ندارد.

زمانبندی و تغییرات نسخه دوم صرافی پنکیک سواپ pancakeswap
منبع:pancakeswap

در پی این به روز رسانی، پتانسیل‌های جدیدی به این پلتفرم افزوده شد. امکان تغییر ساختار هزینه تراکنش‌ها، قابلیت سود مرکب و در نظر گرفتن جایزه برای کمپین‌های ریفرال بخشی از این پتانسیل‌ها هستند. هنوز تمامی ظرفیت این نسخه به بهره‌برداری عملی نرسیده است.

پرسش و پاسخ (FAQ)

 • صرافی پنکیک سواپ چیست؟
  پنکیک سواپ یک صرافی غیرمتمرکز مبتنی بر مدل بازارساز خودکار (AMM) بر بستر شبکه هوشمند بایننس است. این صرافی به کاربران امکان می‌دهد تا به مبادله توکن‌های BEP-20 بپردازند.
 • آیا صرافی پنکیک سواپ برای استفاده ایرانیان مناسب است؟
  بله و خیر! بنا بر اعلام این صرافی، استفاده از خدمات این سرویس از تاریخ ۱۸ اسفند ۱۴۰۰ برای ساکنان کشورهای تحت تحریم خزانه‌داری ایالات متحده (من جمله ایران) ممنوع است لیکن برای آشنایی بیشتر با نحوه استفاده ایرانیان از صرافی پنکیک سواپ می‌‌توانید به توصیه‌های ذکر شده در مقاله میهن بلاکچین عمل کنید.
 • آیا صرافی پنکیک سواپ امن است؟
  استفاده از هر پلتفرم دیفای ریسک به خصوص خود را دارد. با این حال فراردادهای هوشمند این صرافی مورد وارسی شرکت سرتیک (Certik) و اسلومینتس (Slowmint’s) قرار گرفته‌اند.

جمع‌بندی

صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ نامی آشنا برای کاربران شبکه هوشمند بایننس است. این صرافی موفق شده است تا با جلب اعتماد کاربران، بدل به برترین دکس این شبکه شود. کارمزد اندک در کنار تنوع توکن‌ها، طرح‌های کسب درآمد پرسود و دیگر امکانات این پلتفرم، آن را به انتخابی جذاب برای کاربران بدل ساخته است.

در این مطلب برخی از قابلیت‌های این پلتفرم را معرفی کردیم و نحوه کار با آن را آموزش دادیم. شما چه تجربه‌ای در استفاده از این پلتفرم دارید، آن را با ما در میان بگذارید.

منبع
PancakeSwap

نوشته های مشابه

144 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا