متوسط صرافی

صرافی پنکیک سواپ چیست؟ آموزش کامل کار با PancakeSwap

صرافی پنکیک سواپ بزرگترین صرافی غیرمتمرکز فعال بر بستر شبکه هوشمند بایننس (‌BSC) است. پس از اینکه صرافی‌های یونی سواپ و سوشی سواپ، با باز کردن پای قراردادهای هوشمند و حذف دفتر سفارش (Order Book)، سنگ بنای حوزه‌ای جدید در دیفای (DeFi) را نهادند، کلون‌های این صرافی‌ها در شبکه اتریوم و دیگر شبکه‌ها یکی پس از دیگری قد برافراشتند. صرافی Pancakeswap نیز یکی از این پروژه‌ها بود. اما صرافی پنکیک سواپ چیست؟

پنکیک سواپ صرافی غیرمتمرکزی است که از مدل بازارساز خودکار (Automated Market Maker) برای قیمت‌گذاری استفاده می‌کند. نقدینگی این صرافی از کاربران تامین می‌شود و این صرافی تنها به شکل غیرحضانتی، اداره این اموال را به عهده دارد. در ادامه این مطلب با این صرافی، توکن آن کیک (CAKE) و نحوه کار با آن آشنا می‌شویم. با ما همراه باشید.

صرافی پنکیک سواپ (Pancakeswap) چیست

صرافی پنکیک سواپ چیست؟

همان‌طور که اشاره شد این صرافی برخلاف نحوه عمل صرافی‌های متمرکزی همچون بایننس و کوین‌بیس، از روش بازارساز خودکار استفاده می‌کند. در این روش، قیمت به شکل الگوریتمیک و بر اساس معادله X*Y = K تعیین می‌شود. تامین نقدینگی توسط کاربران و دنبال کردن قیمت دارایی‌ها به وسیله آربیتراژ کنندگان صورت می‌گیرد. تصمیمات حاکمیتی پلتفرم پنکیک توسط جامعه دارندگان توکن کیک گرفته می‌شود. هدف این پروژه نیز از ابتدا ایجاد موسسه‌ای مالی برای کاربران، اداره شده توسط آنان بدون نیاز به اعتماد به شخص/نهاد ثالث بوده است. همچنین هدف دیگر این پروژه، استفاده از ویژگی‌های ذاتی بایننس اسمارت چین – همچون هزینه گس کم در قیاس با شبکه اتریوم – به نفع مصرف‌کنندگان بوده است.

علاوه بر بخش مبادله، بخش‌های دیگری در گذر زمان به این پلتفرم افزوده شدند؛ بخش‌هایی همچون NFT و اقلام کلکسیونی، مسابقه پیش‌بینی، مزارع کشت سود (Yield Farming)، عرضه اولیه فارم (IFO) و لاتاری. در ادامه این مقاله، روش کار برخی از این بخش‌ها را توضیح خواهیم داد.

تاریخچه صرافی پنکیک سواپ

صرافی Pancakeswap در سپتامبر سال ۲۰۲۰ (شهریور ۱۳۹۹) در زنجیره هوشمند بایننس شروع به فعالیت کرد. کدهای اولیه این صرافی فورکی از کد‌های نسخه دوم صرافی یونی سواپ بود. این صرافی در مهر ماه همان سال موفق به جذب سرمایه ده میلیون دلاری از صندوق شتاب‌دهنده زنجیره هوشمند بایننس در کنار چند پروژه دیگر همچون برگر سواپ، بیکری سواپ و فورتیوب (Fortube) شد. این سه صرافی (بیکری سواپ، برگر سواپ و پنکیک سواپ) را می‌توان طلایه‌داران صرافی‌های غیرمتمرکز در شبکه BSC دانست.

توکن کیک (CAKE) چیست؟

توکن کیک در بطن اکثر فعالیت‌های این پلتفرم قرار دارد. این توکن مبتنی بر استاندارد BEP-20 است. قرارداد هوشمند آن را می‌توانید از این آدرس مشاهده بفرمایید.

تقریبا تمامی پاداش‌ها در این پلتفرم با توکن کیک انجام می‌شود؛ اکثر پاداش‌های مضاعف در بخش‌های مزارع کشت سود و استخرها به فرم توکن کیک پرداخت می‌شود. همچنین برای شرکت در مسابقه پیش‌بینی و لاتاری، ایجاد تصویر نمایه NFT و مشارکت در تصمیمات حاکمیتی به این توکن نیاز است.

نحوه تولید توکن کیک (CAKE)

در حال حاضر سقفی برای ایجاد این توکن در نظر گرفته نشده است اما تمهیداتی برای آن که تورم آن کمتر شود، اندیشیده شده است. در حال حاضر به ازای هر بلوک شبکه بایننس اسمارت چین، ۴۰ عدد توکن CAKE تولید می‌شود که از این میزان، ۲۱ عدد آن به اشکال مختلف سوزانیده می‌شود و میزان انتشار موثر آن کمی کمتر از ۱۹ عدد به ازای هر بلوک است. بدین ترتیب، هر روزه تعداد ۱۱۵۲۰۰۰ عدد کیک تولید شده که از این مقدار، تعداد ۵۰۱۲۰۰ عدد وارد چرخه می‌شود و باقی نابود می‌شود. از مقدار ذکر شده، چیزی در حدود ۲۵۹۲۰۰ عدد آن به فارم‌ها و جوایز لاتاری اختصاص می يابد و ۲۸۸۰۰۰ صرف استخرهای سایراپ (Syrup Pools) می‌شود. ۴۶۰۰۰ عدد دیگر طی مکانیزمی جدا سوزانده می‌شوند.

دیگر تمهیدات ضدتورمی پنکیک سواپ به شرح زیر است:

 • ۰.۰۵ درصد تمامی مبادلات انجام شده بر روی این صرافی صرف خرید کیک و سوزاندن آن می‌شود
 • ۱۰۰ درصد کیک‌های کشت شده در IFO
 • ۱۰۰ درصد کیک‌های خرج شده برای مینت NFT و ایجاد پروفایل کاربری
 • ۲۰ درصد مبلغ ورودی بلیط‌های لاتاری
 • ۳ درصد مبالغ جمع شده در مسابقه پیش‌بینی (باینری آپشن Binary Option)
 • ۲ درصد هر برداشت از استخر اتوماتیک (با قابلیت بهره مرکب) کیک

قیمت پنکیک سواپ در زمان نگارش این مطلب ۲۳.۳۴ دلار است. بنابر اطلاعات میهن بلاکچین، ارزش بازار این توکن نزدیک به ۵ میلیارد دلار است و در رتبه ۳۰ام ارزشمندترین کوین‌ها و توکن‌های دیجیتال قرار دارد.

بیشترین قیمت تاریخی (ATH) این توکن در انتهای آوریل ۲۰۲۱ رقم خورد. قیمت کیک در آن زمان به ۴۴.۱۸ دلار رسید. کمترین قیمت تاریخی (ATL) آن نیز در ابتدای نوامبر ۲۰۲۰ (اواسط آذر ۱۳۹۹) به ثبت رسید. در این تاریخ قیمت CAKE به ۰.۱۹۸ دلار نزول کرد.

صرافی Pancakeswap چه امکاناتی دارد؟

این پلتفرم به چندین طریق به کاربران خدمت ارائه می‌دهد که برخی از آن‌ها در ادامه لیست شده‌اند:

مبادله (Swap)

در این بخش کاربران می‌توانند توکن‌های BEP-20 را با یکدیگر مبادله نمایند. علاوه بر کارمزد شبکه، پنکیک سواپ ۰.۲۵ درصد از هر مبادله کسر می‌نماید که ۰.۱۷ درصد آن پاداش تامین‌کنندگان نقدیگی است. ۰.۰۳ درصد به خزانه پنکیک واریز می‌شود و ۰.۰۵ درصد باقی مانده صرف خرید توکن کیک از بازار و سوزاندن آن می‌شود.

تامین نقدینگی (Liquidity)

در این بخش می‌توانید با تامین نقدینگی برای یک جفت ارز، از پاداش هر مبادله به ازای سهم‌تان از کل نقدینگی استخر بهره‌مند شوید. پس از تامین نقدینگی در هر استخر، به شما توکن نقدینگی (LP Token) داده می‌شود که نمایانگر سهم شما از نقدینگی استخر است. برای برداشت نقدینگی، باید توکن نقدینگی را تحویل دهید و اصل توکن‌ها به همراه سهم کارمزد خود را دریافت نمایید. توجه داشته باشید که ریسک ضرر ناپایدار در تامین نقدینگی وجود دارد. برای اطلاعات بیشتر در این خصوص، مقاله زیر را مطالعه فرمایید:

مزارع کشت سود (Farms)

در این بخش کاربران می‌توانند با کشت توکن‌های نقدینگی (Yield Farming) خود، از پاداش مضاعف بهره ببرند. توجه داشته باشید که برای تمامی استخرهای نقدینگی این امکان فراهم نیست. همچنین برخی از این گزینه‌ها تنها برای مدت محدودی فعال هستند.

لیستی از مزارع کشت سود صرافی پنکیک سواپ

استخرهای سایروپ (Syrup Pools)

در این قسمت بر خلاف بخش قبلی، کاربر تنها با استیک کردن یک توکن، کسب سود می‌نماید. اکثر پاداش‌ها به شکل توکن کیک پرداخت می‌شوند با این حال گزینه‌های دیگر نیز موجود است. دو استخر پرطرفدار کسب کیک دستی (Manual CAKE) و خودکار (Auto CAKE) نیز در این بخش قرار دارند. در حالت خودکار، شما با سپرده‌گذاری توکن کیک، توکن‌های بیشتری به دست می‌آورید. این عمل بی‌نیاز از برداشت و استیک مجدد، به شکل خودکار انجام می‌شود بنابراین می‌توانید از مزایای سود مرکب (APY) بهره‌مند شوید. در ازای این ویژگی، درصدی از سود به عنوان سهم پلتفرم کسر می‌شود. در استخر کیک دستی، پس از استیک کیک، به شما توکن سایروپ (SYRUP) داده می‌شود که تقریبا نقشی مشابه توکن نقدینگی دارد و نشان مالکیت شما بر میزان کیک واریزی است. برای برداشت اصل و یا سود خود، باید هر بار به شکل دستی، گزینه برداشت و واریز را فشار دهید. اگر به هر دلیلی، دسترسی به توکن سایروپ خود را از دست دهید، دیگر قادر نخواهید بود تا کیک‌های استیک شده در این استخر را دریافت نمایید.

لیستی از استخرهای سایروپ سایت پنکیک سواپ

اطلاعات (INFO)

در این بخش می‌توانید از حجم معاملات صرافی و میزان موجودی توکن‌ها و استخرهای نقدینگی و آخرین تراکنش‌ها اطلاعات کسب کنید. این اطلاعات می‌تواند به شما در پیدا کردن پرسودترین جفت ارزها برای تامین نقدینگی کمک کند.

تصویری از صفحه اطلاعات صرافی پنکیک سواپ

کارمزد صرافی پنکیک

همانطور که در بخش‌های پیشین اشاره کردیم، علاوه بر هزینه‌های شبکه، ۰.۲۵ درصد از هر مبادله به عنوان کارمزد تراکنش کسر می‌شود. همچنین در استخرهای کیک خودکار، اگر پیش از ۷۲ ساعت از استیک، اقدام به برداشت نقدینگی کنید، ۰.۱ درصد به عنوان جریمه باید بپردازید. همچنین در این استخر (Auto CAKE)، دو درصد از سود شما به عنوان کارمزد کسر می‌شود.

پنکیک‌سواپ از چه شبکه‌هایی پشتیبانی می‌کند؟

در این صرافی تنها می‌توانید توکن‌های BEP-20 را مبادله کنید، بنابراین پیش از استفاده اطمینان حاصل کنید که ارز دیجیتال شما در شبکه بایننس اسمارت چین موجود است. امکان تبدیل توکن‌های ERC-20 (شبکه اتریوم) به BEP-20 از طریق رابط سایت بایننس وجود دارد.

کدام رمزارزها در پنکیک‌سواپ قابل معامله هستند؟

۲۸ توکن در استخرهای نقدینگی این سایت وجود دارند که ۲۴ عدد از آن‌ها نقدینگی بیش از ۱ میلیون دلار دارند بنابراین می‌توانید با خیالی آسوده از تاثیر قیمت (Price Impact) در این سایت به مبادله بپردازید. همچنین در صورت وجود نداشتن استخر مستقیم بین دو ارز، امکان مسیریابی بین استخرهای مختلف و برآوردن خواسته کاربر وجود دارد. بدیهی است که در این شکل، کارمزد پرداختی کاربر بیشتر خواهد شد.

تیم توسعه‌دهنده

تیم توسعه‌دهنده این پروژه هویتی کاملا ناشناس دارد و اطلاعاتی از آنان در دسترس نیست. دو نفر از توسعه‌دهندگان ارشد این پروژه با نام‌های مستعار سرآشپز Hops و سرآشپز Thumper در شبکه‌های اجتماعی و فروم‌ها فعال هستند.

مقایسه صرافی پنکیک سواپ با رقبا

پنکیک سواپ در بین دکس‌های (DEX) شبکه BSC رقیب نزدیکی ندارد. همچنین در بین صرافی‌های غیرمتمرکز تمامی شبکه‌ها نیز، این صرافی رقابتی تنگاتنگ با یونی سواپ برای کسب عنوان بزرگترین صرافی دارد. بنابر آمار کوین مارکت کپ، حجم معاملات ۲۴ ساعته این صرافی در زمان نگارش این مطلب، بالغ بر ۱ میلیارد دلار بوده است که از این حیث، پس از یونی سواپ با ۱.۴ میلیارد دلار، دومین دکس بزرگ دنیاست.

رده‌بندی بزرگترین صرافی‌های غیرمتمرکز سایت کوین مارکت کپ بر اساس میزان معاملات

در بین تمامی پلتفرم‌های فعال در شبکه هوشمند بایننس، پنکیک‌سواپ با ارزش کل قفل شده (TVL) ۵.۷۸ میلیارد دلار یکه‌تاز است. طبق گزارش سایت دیفای لاما (defillama)، رتبه دوم از آن پروتکل وام‌دهی ونوس با ۲.۶۷ میلیارد دلار است.

رده‌بندی برترین پلتفرم‌های دیفای سایت defillama از حیق ارزش کل قفل شده

تعدد توکن‌ها، کارمزد نسبتا پایین و اعتماد کامیونیتی به این پلتفرم، از بزرگترین مزایای آن نسبت به رقباست.

آموزش کامل کار با صرافی پنکیک سواپ (Pancake Swap)

پیش از هر چیز می بایست والت خود را برای کار با این پلتفرم، متصل کنید. همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، این صرافی از کیف پول‌های متعددی پشتیبانی می‌‌کند. هر کیف پولی که قابلیت پشتیبانی ازشبکه بایننس اسمارت چین و پروتکل اتصال والت کانکت (WalletConnect) را داشته باشد، می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

لیست کیف پول‌هایی پشتیبانی شده توسط صرافی پنکیک سواپ

در این آموزش از کیف پول متامسک استفاده خواهیم کرد. اگر با این کیف پول و نحوه افزودن شبکه BSC به آن اطلاع ندارید، آموزش زیر را مطالعه فرمایید:

آموزش سواپ در صرافی پنکیک

پس از اتصال والت، به صفحه Exchange رفته و ارزی مبدا و مقصد تبادل خود را انتخاب کنید. همچنین توجه داشته باشید برای هزینه تراکنش شبکه، نیاز به مقداری بایننس کوین (BNB) در کیف پول خود دارید. پس از انتخاب ارزها و میزان انتقال، مبلغ دریافتی برای شما نمایش داده می‌شود. در صورت تایید گزینه Swap را انتخاب کنید.

آموزش سواپ صرافی پنکیک سواپ

صفحه‌ای برای تایید تراکنش باز خواهد شد. در صورت تایید مفاد تراکنش، گزینه Confirm Swap را انتخاب نمایید.

آموزش سواپ صرافی پنکیک سواپ

پس از فرستاده شدن تراکنش به شبکه، پیغامی حاوی لینک تراکنش شما در سایت BscScan نمایان خواهد شد که با کلیک بر آن می‌توانید آخرین وضعیت تراکنش خود را مشاهده کنید.

آموزش سواپ صرافی پنکیک سواپ

آموزش شرکت دراستخرهای نقدینگی صرافی پنکیک‌سواپ

با رفتن به صفحه Liquidity در سایت این صرافی، بر روی گزینه افزودن نقدینگی (Add Liquidity) کلیک کنید.

آموزش تامین نقدینگی در صرافی پنکیک سواپ

با انتخاب جفت ارزی که مایل به ارائه هستید و مقدار یکی از آن‌ها، سیستم به طور خودکار مقدار طرف دیگر را محاسبه می‌کند. با تایید (Approve) ارزها، بر روی گزینه Supply کلیک کنید.

آموزش تامین نقدینگی در صرافی پنکیک سواپ

در پنجره بعدی در صورت رضایت، بر روی تایید (Confirm Supply) کلیک کنید.

آموزش تامین نقدینگی در صرافی پنکیک سواپ

برای برداشت نقدینگی، دوباره به صفحه ابتدایی بازگردید. استخرهایی که در آن مشارکت کرده‌اید در آن‌جا به نمایش درخواهند آمد. با کلیک بر روی یکی از آن‌ها می‌توانید نقدینگی خود را از استخر خارج کنید.

آموزش برداشت نقدینگی در صرافی پنکیک سواپ
آموزش برداشت نقدینگی در صرافی پنکیک سواپ

در صفحه بعدی با انتخاب مقداری که قصد خارج کردن آن را دارید، بر روی Approve کلیک کنید.

آموزش برداشت نقدینگی در صرافی پنکیک سواپ

در نهایت این اقدام را تایید (Confirm) کنید.

آموزش برداشت نقدینگی در صرافی پنکیک سواپ

آموزش ییلد فارمینگ در پنکیک سواپ

پس از انتخاب فارم مورد نظر خود در صفحه Farms، بر روی Enable کلیک کنید.

آموزش ییلد فارمینگ در صرافی پنکیک سواپ

مقدار توکن نقدینگی (LP) که قصد فارم آن را دارید، مشخص کنید و بر روی Confirm کلیک کنید.

آموزش ییلد فارمینگ در صرافی پنکیک سواپ

پس از انجام این کار، مشارکت شما به شکلی مشابه شکل زیر به نمایش در خواهد آمد. با کلیک بر روی گزینه‌های مثبت و منفی، می‌توانید مقدار استیک خود را بیشتر یا کمتر کنید.

برای Unstake کردن، پس از انتخاب گزینه منفی، پنجره زیر برای تعیین مقدار برداشت نمایان خواهد شد. پس از انتخاب، بر روی Confirm کلیک کنید.

آموزش ییلد فارمینگ در صرافی پنکیک سواپ

آموزش مشارکت در استخرهای سایروپ (SYRUP Pools)

به صفحه Pools بروید و استخر موردنظر خود را انتخاب کنید. در این مثال به شرح استخرهای خودکار و دستی کیک می‌پردازیم:

برای شروع، گزینه Enable را برگزینید. سپس بر روی Stake کلیک کنید.

آموزش مشارکت در بخش استخرهای سایروپ صرافی پنکیک سواپ

در پنجره متعاقب، مقدار استیک را مشخص کنید و سپس Confirm را انتخاب کنید.

آموزش مشارکت در بخش استخرهای سایروپ صرافی پنکیک سواپ

نتیجه مشابه تصویر زیر خواهد بود. توجه فرمایید از آن جا که در استخر خودکار، سود شما به شکل اتوماتیک به مقدار استیک‌تان افزوده می‌شود، گزینه جمع‌آوری سود (Collect) موجود نیست.

آموزش مشارکت در بخش استخرهای سایروپ صرافی پنکیک سواپ

برای افزودن و یا کاستن از مقدار سرمایه‌گذاری، بر روی گزینه‌های آشنای مثبت و منفی کلیک کنید. پنجره‌ای مشابه برای شما گشوده خواهد شد که در آن مبلغی که قصد افزودن یا کاستن آن را دارید، انتخاب خواهید کرد.

آموزش مشارکت در بخش استخرهای سایروپ صرافی پنکیک سواپ

در نهایت بر روی گزینه تایید (Confirm) کلیک کنید.

توجه داشته باشید که پیش از هر انتقال، باید آن تراکنش را علاوه بر محیط کاربری سایت، در کیف پول خود نیز تایید نمایید.

پنکیک سواپ نسخه ۲

در تاریخ ۲۳ آوریل ۲۰۲۱ (۲ اردیبهشت ۱۴۰۰)، این صرافی به روز شد و مبالغ قفل شده به قراردادهای هوشمند جدید انتقال پیدا کرد. دیگر از نسخه پیشین این صرافی پشتیبانی نمی‌شود و امکان مبادله در آن وجود ندارد.

زمانبندی و تغییرات نسخه دوم صرافی پنکیک سواپ pancakeswap

در پی این به روز رسانی، پتانسیل‌های جدیدی به این پلتفرم افزوده شد. امکان تغییر ساختار هزینه تراکنش‌ها، قابلیت سود مرکب و در نظر گرفتن جایزه برای کمپین‌های ریفرال بخشی از این پتانسیل‌ها هستند. هنوز تمامی ظرفیت این نسخه به بهره‌برداری عملی نرسیده است.

پرسش و پاسخ (FAQ)

 • صرافی پنکیک سواپ چیست؟
  پنکیک سواپ یک صرافی غیرمتمرکز مبتنی بر مدل بازارساز خودکار (AMM) بر بستر شبکه هوشمند بایننس است. این صرافی به کاربران امکان می‌دهد تا به مبادله توکن‌های BEP-20 بپردازند.
 • آیا صرافی پنکیک سواپ برای استفاده ایرانیان مناسب است؟
  بله. صرافی‌های غیرمتمرکز نیازی به احراز هویت (KYC)‌ ندارند و اجازه مبادله ناشناس (تنها با آدرس کیف پول) را فراهم می‌کنند. از این رو می‌‌توانند گزینه مناسبی برای دور زدن تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا (OFAC) به حساب آیند. همچنین حجم نقدینگی قابل توجه این صرافی، اجازه مبادله‌های نسبتا بزرگ را به کاربران می‌دهد.
 • آیا صرافی پنکیک سواپ امن است؟
  استفاده از هر پلتفرم دیفای ریسک به خصوص خود را دارد. با این حال فراردادهای هوشمند این صرافی مورد وارسی شرکت سرتیک (Certik) و اسلومنیتس (Slowmint’s) قرار گرفته‌اند.

جمع‌بندی

صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ نامی آشنا برای کاربران شبکه هوشمند بایننس است. این صرافی موفق شده استتا با جلب اعتماد کاربران، بدل به برترین دکس این شبکه شود. کارمزد اندک در کنار تنوع توکن‌ها، طرح‌های کسب درآمد پرسود و دیگر امکانات این پلتفرم، آن را به انتخابی جذاب برای کاربران بدل ساخته است.

در این مطلب برخی از قابلیت‌های این پلتفرم را معرفی کردیم و نحوه کار با آن را آموزش دادیم. شما چه تجربه‌ای در استفاده از این پلتفرم دارید، آن را با ما در میان بگذارید.

منبع
PancakeSwap

نوشته های مشابه

15 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا