متوسط صرافی غیرمتمرکز

برگر سواپ چیست؟ آموزش کار با صرافی غیرمتمرکز Burger Swap‍

سپتامبر ۲۰۲۰ ماه جذابی برای بایننس اسمارت چین (BSC) بود. در این سال،‌ با رشد روزافزون رمزارزها و دنیای نوظهور امور مالی غیرمتمرکز یا Defi، فضا برای پروژه‌های جدید مهیا شد. بعد از موفقیت قابل توجه صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ، پروژه‌های زیادی با استفاده از کدهای متن‌باز این صرافی شروع به فعالیت کردند و در ماه سپتامبر ۲۰۲۰ (شهریور ۱۳۹۹)، صرافی‌های پنکیک سواپ (Pancakeswap) و برگر سواپ (Burger Swap) بر بستر شبکه هوشمند بایننس نیز شروع به فعالیت کردند. با وجود سرعت بیشتر، تعداد پردازش تراکنش‌های بالاتر و هزینه کارمزد کمتر نسبت به شبکه اتریوم، پروژه‌های شبکه BSC با اقبال گسترده‌ای روبرو شدند. در این مقاله به معرفی یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های غیرمتمرکز این شبکه، به نام برگر سواپ می‌پردازیم. اما برگر سواپ چیست ؟ در این مقاله به طور کامل به معرفی این DEX می‌پردازیم و سپس کار با این صرافی را آموزش می‌دهیم. با ما همراه باشید.

صرافی برگر سواپ چیست؟

صرافی برگر سواپ چیست؟

برگر سواپ «اولین صرافی غیرمتمرکز مردم‌سالار» در زنجیره هوشمند بایننس است. این دکس که با هدف بهبود مشکلات یونی سواپ و سوشی سواپ، خصوصا در زمینه مشارکت کاربران در اداره پلتفرم ایجاد شده است. Burger Swap تحت تاثیر پروپوزال EIP-2197 اتریوم، که هنوز در مرحله پیش‌نویس قرار دارد و توسط شبکه اتریوم اتخاد نشده، طراحی شده است. بنابر اعلام بلاگ رسمی این صرافی، این پروژه از فورک کدهای هیچ پروژه‌ای ایجاد نشده و از صفر نوشته شده است.

با توجه به غیرمتمرکز بودن برگر سواپ، محدودیتی در استفاده از این پلتفرم وجود ندارد و برای استفاده از آن تنها به کیف پول‌هایی مانند متامسک (Metamask) یا دیگر ولت‌های دیفای، که از شبکه بایننس اسمارت چین پشتیبانی کند، احتیاج دارید.

توکن BURGER چیست؟

توکن کاربردی BURGER‌ قلب تپنده سرویس برگر سواپ است. تمامی مشوق‌های مالی این پلتفرم با این توکن پرداخت می‌شوند و کاربران با استفاده از این توکن می‌توانند در تصمیم‌های حاکمیتی مشارکت کنند. این توکن که با استاندارد BEP-20 ایجاد شده است.

قیمت BURER در سایت کوین مارکت کپ، در زمان نگارش این مقاله ۳.۸۳ دلار است و حجم معاملات ۲۴ ساعته آن حدود ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار است. در حال حاضر رتبه این رمز ارز در رتبه ۴۳۲ از نظر حجم معاملات قرار دارد و حجم بازار آن حدود ۴۹ میلیون دلار است.

در ابتدای فعالیت برگر سواپ، محدودیتی برای تولید و عرضه این توکن وجود نداشت؛ اما با تصویب دارندگان توکن برگر، حداکثر عرضه این رمز ارز به ۲۱ میلیون محدود شد. هم‌اکنون نزدیک به ۱۳ میلیون از این توکن در گردش است. بیشترین قیمت تاریخی این توکن در ماه می ۲۰۲۱ (اردیبهشت ۱۴۰۰) رقم خورد که قیمت این توکن به ۲۸.۰۱ دلار رسید و کمترین قیمت این توکن در نوامبر ۲۰۲۰ (آبان ۱۳۹۹) اتفاق افتاد که قیمت این توکن به ۰.۳۵ دلار رسید.

در حال حاضر، نرخ ضرب این توکن ۰.۱۵ برگر به ازای هر بلاک است. اکنون ۶۰ درصد پاداش‌ها (به شکل توکن BURGER) به تامین‌کنندگان نقدینگی (در ادامه مطلب به تفصیل در این خصوص توضیح خواهیم داد)، ۳۰ درصد از آن به شرکت‌کنندگان در رای‌گیری/تصمیم‌های حاکمیتی و ۱۰ درصد نیز متعلق به تیم سازنده است. لازم به ذکر است که هیچ مقداری از این توکن قبل از عرضه، پیش استخراج (Premine) نشده بود.

این توکن را می‌توانید از صرافی‌های متمرکزی همچون بایننس، بیت‌هامپ و پولونیکس تهیه کنید. همچنین توکن برگر از طریق پنکیک سواپ و خود پلتفرم برگر سواپ نیز قابل معامله است.

توکن ایکس برگر xBurger چیست؟

این توکن به عنوان پاداش بخش خاصی از استخرهای نقدینگی برگر سواپ (استخرهای برگر شَک Burger Shack) ایجاد شده است. قرار است که در نهایت ۱ میلیون عدد از این توکن منتشر شود. نرخ ضرب این توکن در سی روز ابتدایی تولید، ۰.۲ ایکس برگر به ازای هر بلوک بود و پس از آن با نرخ ۰.۱ xBurger تا عدد نهایی یک میلیون منتشر می‌شود. قیمت فعلی این توکن ۱.۴۰ دلار است.

این توکن عمق بازار اندکی دارد و بیشترین شانس برای تهیه آن را از طریق صرافی برگر سواپ دارید.

برگر سواپ چه امکاناتی در اختیار کاربران قرار می‌دهد؟

در این قسمت، بخش‌های مختلف این دکس (DEX) و امکاناتی را که در اختیار کاربران قرار می‌دهد با هم مرور می‌کنیم. برگر سواپ امکانات زیادی به کاربران ارائه می‌دهد: مانند سواپ، حاکمیت، برگر شک، استخرهای xBurger، عرضه اولیه فارم (IFO)، پیش‌بینی، استخر خسارت، استخرهای کشت سود، رابط، وام دهی و وام گیری و اطلاعات. در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم.

سواپ (Swap)

برگر سواپ چه امکاناتی در اختیار کاربران قرار می‌دهد؟ - سواپ (Swap) - برگر سواپ چیست

در قسمت پایین بخش سواپ (Swap) می‌توان توکن‌های BEP-20 را به یکدیگر تبدیل کرد. علاوه بر هزینه انتقال شبکه هوشمند بایننس که معمولا مقدار ناچیزی (کمتر از یک دلار) است، مشابه اکثر پلتفرم‌های دیگر، مقدار ۰.۳ درصد به عنوان هزینه تراکنش کسر می‌شود. همچنین در بخش نقدینگی (Liquidity) آن، می‌توان با فراهم کردن یک جفت رمزارز (با ارزش دلاری یکسان)، بدل به یکی از تامین‌کنندگان نقدینگی این صرافی غیرمتمرکز شد و در ازای آن سهمی از هزینه مبادله (۶۰ درصد از مبلغ کسر شده به عنوان هزینه تراکنش به تامین‌کنندگان نقدینگی می‌رسد) را دریافت کرد. علاوه بر این پاداش، می‌توان با ییلد فارمینگ (Yield Farming) توکن تامین نقدینگی برگر (BLP) در برخی از مزارع کشت سود این پلتفرم، از سود اضافی بهره برد.

حاکمیت (Governance)

برگر سواپ چه امکاناتی در اختیار کاربران قرار می‌دهد؟ - حاکمیت (Governance) - برگر سواپ چیست

هر کاربر می‌تواند با تهیه طرح پیشنهادی، تقاضای تغییر پارامترهای سیستم – مواردی همچون درصد هزینه تراکنش، نرخ ضرب برگر به ازای هر بلوک، نحوه تقسیم هزینه تراکنش و غیره – را ثبت کند. دیگر کاربران می‌توانند با استیک یا سپرده گذاری توکن برگر، در رای‌گیری شرکت کنند و علاوه بر تعیین سرنوشت پلتفرم خود، مشوق مالی نیز دریافت کنند.

هزینه ایجاد یک طرح پیشنهادی در حال حاضر ۴۰۰ برگر است. بلافاصله پس از ایجاد یک طرح، آن طرح به مدت ۳۵۷۲۰ بلوک (تقریبا معادل یک و نیم روز) در معرض رای‌گیری باقی خواهد ماند. هر کسی که دارای توکن BURGER باشد، می‌تواند با رفتن به این بخش و Stake‌ کردن توکن برگر خود، به نسبت دارایی برگر خود، حق رای داشته باشد و در رای‌گیری شرکت کند. دقت داشته باشید که با زدن دکمه استیک، توکن‌های شما به مدت ۲۰۰۰۰۰ بلوک (تقریبا معادل یک هفته) قفل می‌شود و به آن دسترسی نخواهید داشت.

رای‌گیری با انتخاب دو گزینه آری/خیر برگزار می‌شود. همه شرکت‌کنندگان در رای‌گیری (فارغ از گزینه انتخابی‌شان) واجد شرایط دریافت پاداش هستند و این پاداش به همراه مبلغ استیک شده، پس از پایان مدت قفل بودن، به کیف پول آنان بازگردانده می‌شود. این پاداش‌ها از محل هزینه تراکنش تامین می‌شود. ۳۰ درصد کل هزینه تراکنش‌ها، به عنوان پاداش بخش حاکمیتی در نظر گرفته شده است که از این مقدار، در صورت تصویب طرح پیشنهادی، ۵.۵ درصد از این مقدار (به علاوه هزینه اولیه ایجاد طرح) به پیشنهاددهنده طرح اعطا می شود و ۹۴.۵ درصد از آن بین رای‌دهندگان توزیع می‌شود.

برگر شَک (Burger Shack)

برگر سواپ چه امکاناتی در اختیار کاربران قرار می‌دهد؟ - برگر سواپ چیست - برگر شک (burger shack)

در این بخش می‌توانید با قفل کردن یک دارایی دیجیتال در این صندوق‌های ویژه، از دو پاداش همزمان به شکل تتر (USDT) و ایکس برگر (xBurger) بهره‌مند شوید. دارایی‌های پشتیبانی شده در این صندوق‌های ویژه عبارتند از: بایننس کوین (BNB)، بیت کوین BEP-2 (BTCB)، اتر (ETH)، دلار بایننس (BUSD)، تتر (USDT)، ام دکس (MDX) و ام دکس تحت شبکه هکو (HMDX).

می‌توانید جزییاتی همچون درصد سود سالیانه و مرکب و میزان سرمایه‌گذاری شده در هر یک از دارایی‌ها را پیش از سپردن سرمایه‌تان مشاهده کنید. دیگر ویژگی مهم این طرح، اضافه شدن سود شما به مبلغ سرمایه‌گذاری به شکل خودکار در هر ده دقیقه یک بار است. این ویژگی سبب افزایش معنادار سود مرکب شما در مقایسه با حالتی که این امکان وجود نداشته باشد، می‌شود. استخراج نقدینگی در قیاس با تامین کردن نقدینگی، ریسک ضرر موقت را ندارد. همچنین لازم به ذکر است ده درصد از درآمد این طرح به پروتکل می‌رسد که از آن مقدار ۸ درصد صرف بازخرید و سوزاندن توکن ایکس برگر شده و ۲ درصد باقی‌مانده صرف خرید و سوزاندن توکن برگر می‌شود.

استخرهای ایکس برگر (xBurger Pools)

استخرهای xBurger - برگر سواپ چه امکاناتی در اختیار کاربران قرار می‌دهد؟ - برگر سواپ چیست

در این بخش، استخرهایی که پاداش آن‌ها به شکل توکن xBurger پرداخت می‌شود، تجمیع شده‌اند. در این بخش علاوه بر امکان ییلد فارمینگ از طریق سپرده‌گذاری توکن LP برخی جفت‌های خاص همانند xBurger/BNB، می‌توان از برخی تک دارایی‌های خاص همچون توکن‌های برگر و ایکس برگر سود کسب کرد. بنا بر نتایج جستجوی نگارنده، این استخرها از تاریخ ۲ ژوئن امسال (۱۲ خرداد) به دلیلی که تعمیر و نگهداری ذکر شده، بر عموم بسته است و خبری از اعلان تاریخی رسمی برای بازگشایی نیست.

عرضه اولیه فارم (IFO)

عرضه اولیه فارم - برگر سواپ چه امکاناتی در اختیار کاربران قرار می‌دهد؟ - برگر سواپ چیست

در این قسمت پروژه‌های جدیدی که قصد تامین سرمایه دارند، لیست می‌شوند و کاربران می‌توانند با سرمایه‌گذاری در پروژه، صاحب توکن‌های آن شوند. نحوه سرمایه‌گذاری بدین صورت است که متقاضیان ابتدا باید با تامین نقدینگی در استخر برگر – تتر، توکن LP آن استخر را دریافت کنند و با ارائه این توکن در زمان فروش، با توجه به هدف تعیین شده برای جذب سرمایه و مشارکت باقی متقاضیان سرمایه‌گذاری، صاحب تعدادی از توکن‌های پروژه لیست شده شوند.

تیم پروژه توکن‌های LP کاربران را دریافت می‌کنند. لازم به ذکر است مادامی که عرضه اولیه در جریان باشد، توکن‌های LP کاربران قفل خواهند ماند و تنها پس از پایان فروش، مابه‌التفاوت (در صورتی که مشارکت بیش از هدف تعیین شده باشد) به کاربران بازگردانده خواهد شد. هم‌اکنون عرضه فارم اولیه‌ای در این پلتفرم در جریان نیست و تاکنون دو پروژه از این امکان استفاده کرده‌اند.

پیش‌بینی (Prediction)

پیش بینی - برگر سواپ چه امکاناتی در اختیار کاربران قرار می‌دهد؟ - برگر سواپ چیست

این بخش هم‌اکنون به دلایلی نامشخص غیرفعال است. در بخش پیش‌بینی، شما می‌توانستید با پیش‌بینی افزایش یا کاهش (کمی مشابه باینری آپشن) قیمت بیت کوین (BTC) طی پنجره‌ پنج دقیقه‌ای آتی، در صورت برد، با توجه به میزان سرمایه‌گذاری کاربران در دو گزینه، پاداش دریافت کنید.

دریافتی شما در صورت موفقیت برابر با (مقدار کل سرمایه دو گزینه تقسیم بر مقدار سرمایه گزینه برنده) ضربدر میزان سرمایه شما (که به شکل تتر دریافت می‌شود) منهای درصد کسر شده خزانه‌داری (که سه درصد است) خواهد بود. مبلغ کسر شده توسط خزانه‌داری صرف خرید Burger و سوزاندن آن می‌شود.

در صورتی که برنده شوید و مبلغی در گزینه مخالف سرمایه‌گذاری نشده باشد، سرمایه شما پس از کسر درصد خزانه‌داری به شما بازخواهد گشت. در موارد نادری که قیمت بیت کوین در ابتدای پنجره زمانی پنج دقیقه‌ای با قیمت نهایی آن برابر باشد، دو طرف این مسابقه بازنده خواهند بود و تمامی مبالغ به خزانه‌داری می‌رسد.

استخر خسارت (Compensation Pool)

استخر خسارت - برگر سواپ چه امکاناتی در اختیار کاربران قرار می‌دهد؟ - برگر سواپ چیست

در ۲۸ مه ۲۰۲۱ (۸ خرداد ۱۴۰۰) پلتفرم Burgerswap مورد حمله وام سریع (حمله فلش لون Flash Loan Attack) قرار گرفت. هکرها با استفاده از آسیب‌پذیری ورود مجدد (Reentrancy) موفق به سرقت چندین دارایی دیجیتال به ارزش مجموعا ۷.۲ میلیون دلار شدند. پس از این حمله، تیم برگر سواپ با اعلام این که آسیب‌پذیری را برطرف کرده است، خبر از ایجاد استخر ویژه‌ای برای جبران خسارت کاربران داد. تمامی افرادی که در زمان حمله، از این امر متضرر شدند می‌توانستند با دریافت توکن ویژه‌ای به نام سی برگر (cBurger) و قفل کردن آن در این استخر، طی مدت ۹۰ روز، خسارت خود را به شکل توکن برگر دریافت کنند. مبلغ خسارت از محل سرمایه تیم سازنده تخصیص یافت.

استخرهای کشت سود (Farms)

استخرهای کشت سود - برگر سواپ چه امکاناتی در اختیار کاربران قرار می‌دهد؟ - برگر سواپ چیست

این بخش نیز بدون توضیح قابل قبولی از جانب تیم سازنده، تا زمان نامشخصی غیرفعال است. در این بخش تامین‌کنندگان نقدینگی می‌توانستند با کشت توکن‌های نقدینگی خود (BLP)، سود دریافت کنند. این پاداش‌ها به شکل توکن برگر و در مورد برخی استخرهای مشخص، به فرم دیگر توکن‌ها پرداخت می‌شد.

رابط (Bridge)

رابط - برگر سواپ چه امکاناتی در اختیار کاربران قرار می‌دهد؟ - برگر سواپ چیست

در اینجا کاربران می‌توانند دارایی خود در شبکه اتریوم – توکن‌های مبتنی بر استاندارد ERC20) را از طریق این رابط به توکن‌هایی در شبکه بایننس اسمارت چین (توکن‌های BEP-20) و بالعکس تبدیل کنند. دقت کنید که باید برای توکن‌هایی که می‌خواهید از این طریق Wrap کنید، استفاده‌ای از پیش اندیشیده باشید؛ زیرا همه توکن‌های پگ شده در زنجیره هوشمند بایننس، لزوما عمق بازار زیادی ندارند و یا نمی توان از آن در طرح‌های تامین‌نقدینگی، کشت سود یا استیکینگ استفاده کرد. این بخش سه زیرمجموعه دارد: رابطی منحصرا برای انتقال توکن برگر بین دو شبکه مذکور با نام Burger cross-chain، رابطی برای انتقال دیگر توکن‌ها با نام bToken Bridge و در نهایت بخش سوم که شما را به صفحه رابط صرافی بایننس (Binance Bridge) هدایت می‌کند.

وام دهی و وام گیری (Lending)

وام دهی و وام گیری - برگر سواپ چه امکاناتی در اختیار کاربران قرار می‌دهد؟ - برگر سواپ چیست

در این بخش می‌توانید با گذاشتن وثیقه، وام دریافت کنید و یا با تامین نقدینگی این سرویس، در بهره وام شریک باشید. این سرویس برای دو توکن برگر و تتر ارائه می‌شود؛ یعنی با گذاشتن وثیقه به شکل برگر، می‌توانید تتر دریافت کنید و بالعکس.

در هنگام وام گرفتن حتما به نسبت وام به ارزش (LTV) و درصد نقد شدن (Liquidation Rate) و بهره سالیانه وام توجه کنید. نسبت اول، حداکثر درصدی از ارزش وثیقه شماست که وام‌دهنده حاضر است آن مبلغ را به شما وام دهد. این عدد برای برگر سواپ ۶۰ درصد است؛ یعنی در صورت تامین وثیقه ۱۰۰ تتر، این پلتفرم حداکثر به اندازه‌ای معادل با ۶۰ تتر به شما توکن برگر وام می‌دهد. نسبت دوم، درصدی از ارزش وثیقه شماست که اگر به تبع نوسانات قیمت، ارزش وثیقه شما کاهش یابد، آن را به فروش می‌رساند تا ریسک خود را کم کند. این عدد هم‌اکنون بر روی ۹۰ درصد تنظیم شده است. در خصوص بهره وام توجه داشته باشید که این عدد به شکل بهره مرکب محاسبه می‌شود.

اطلاعات (Info)

در این قسمت می‌توانید اطلاعاتی همچون پارامترهای سیستم، ارزش قفل شده در پلتفرم، حجم معاملات و اطلاعات مربوط به توکن‌های لیست شده و استخرهای کشت نقدینگی را مشاهده کنید.

این پلتفرم همانند اکثر صرافی‌های غیرمتمرکز دیگر به جز هزینه گس شبکه که خارج از کنترل صرافی بوده و وابسته به پارامترهای شبکه است، ۰.۳ درصد کارمزد از تراکنش‌ها کسر می‌نماید.

برگر سواپ تنها از شبکه هوشمند بایننس (BSC) و توکن‌های BEP-20 برای مبادله پشتیبانی می‌کند. به وسیله رابط این پلتفرم، می‌توان دارایی‌های شبکه اتریوم را در شبکه BSC پِگ کرد.

کدام رمزارزها در صرافی برگر سواپ قابل معامله هستند؟

۵۱ توکن در حال حاضر در این صرافی لیست شده‌اند؛ اما با توجه به اینکه تنها ۴ توکن فرایز (FRIES)، تتر، WBNB و برگر بیش از ده هزار دلار نقدینگی دارند، مبادله در این صرافی را در شرایط فعلی به شما توصیه نمی‌کنیم.

با توجه به ویژگی صرافی‌های AMM، در صورت کم عمق بودن نقدینگی جفت ارز مورد نظر شما نسبت به مقدار سفارش‌تان، تاثیر قیمتی (Price Impact) شدیدی بر روی قیمت تمام شده مبادله اعمال می‌شود و عملا سبب زیان بعضا هنگفت شما خواهد شد.

تیم توسعه‌دهنده

متاسفانه تیم توسعه‌دهنده این صرافی ناشناس است؛ تنها از رایان فنگ (Ryan Fang) – هم‌بنیان‌گذار پلتفرم انکر Ankr – به عنوان یکی از مشاوران این پروژه نام برده شده است.

در بخش دیگری از پست بلاگ رسمی این صرافی، بدین نکته اشاره شده است که تیم این مجموعه در آمریکا، بریتانیا، چین و ترکیه حضور دارند.

مقایسه با رقبا

پیش از حمله بحث‌برانگیز دو ماه پیش به این پلتفرم، این صرافی به عنوان یکی از قدیمی‌ترین دکس‌های شبکه BSC، جایگاه قابل قبولی در جذب سرمایه داشت. برخی از استخرهای این پلتفرم (خصوصا استخرهای xBurger) سود قابل توجهی به کاربران پرداخت می‌کردند. همچنین رابط این پلتفرم یکی از بهترین راه‌های تبدیل دارایی‌های شبکه اتریوم به شبکه بایننس اسمارت چین بود.

اما اعتماد مهم‌ترین سرمایه یک پلتفرم غیرمتمرکز است؛ پس از این حمله، هیدن آدامز (Hayden Adams) بنیان‌گذار یونی سواپ، در توییتی به این نکته اشاره کرد که برگر سواپ فورکی از نسخه دوم Uniswap بوده و توسعه‌دهندگان با حذف بخشی از کد، مکانیزم جلوگیری از این آسیب‌پذیری را غیرفعال کرده‌اند. این مساله به شایعه دست داشتن تیم سازنده در این حمله دامن زد.

علی‌رغم اقدامات متعاقب پلتفرم برای بهبود و جبران مافات و عقد قرارداد همکاری با پروژه‌های دیگر (به عنوان مثال لیست شدن در صرافی Poloniex)، برگر سواپ نتوانسته است به جایگاه پیشین خود بازگردد. اقداماتی همچون ضعف اطلاع‌رسانی در قبال تغییرات و تعطیلی برخی خدمات من جمله استخرهای نقدینگی، به شدت این موضوع افزوده است. در اکثر سایت‌های رصد پروژه‌های دیفای، این پروژه دیگر جایی در بین پروژه‌های برتر اکوسیستم BSC ندارد. بنا بر آمار خود پلتفرم، حجم معاملات ۲۴ ساعته این صرافی کمتر از ۵۰ هزار دلار و مجموع نقدینگی آن کمتر از ۳۰۰ هزار دلار است.

توییت هیدن آدامز - بنیانگذار صرافی یونی سواپ در جریان هک برگر سواپ - برگر سواپ چیست

تقریبا برای تمامی خدماتی که این پلتفرم ارائه می‌دهد جایگزین‌های بهتری در دسترس هستند؛ به عنوان مثال می‌توان از پلتفرم‌های پنکیک سواپ، ونوس (Venus)، آلپاکا فایننس (Alpaca Finance)، بیکری سواپ، پنکیک بانی و بیفی فایننس نام برد.

آموزش کار با صرافی برگر سواپ

پیش از هر چیز، برای کار با صرافی‌های غیرمتمرکز (و عموما حتی برای دیدن و اطلاع از تمامی امکانات آن‌ها) باید کیف پول خود را به این پلتفرم‌ها متصل کنید. لیست کیف‌پول‌های پشتیبانی شده را در تصویر زیر می‌توانید مشاهده کنید.

لیست کیف‌پول‌های پشتیبانی شده در برگر سواپ - برگر سواپ چیست

عموم کیف‌پول‌هایی که از شبکه هوشمند بایننس پشتیبانی می‌کنند، این روزها از پروتکل اتصال والت کانکت (WalletConnect) نیز پشتیبانی می‌کنند؛ بنابراین دستتان برای انتخاب کیف پول باز است. اما ما در این آموزش از کیف پول متامسک استفاده خواهیم کرد. اگر از نحوه اضافه کردن شبکه هوشمند بایننس به کیف پول متامسک اطلاع ندارید، توصیه می‌کنم پیش از ادامه مطلب، آموزش کامل کیف پول متامسک را مطالعه بفرمایید.

آموزش مبادله در برگر سواپ

در این بخش به تب Swap رفته و با انتخاب توکن مبدا و مقصد و مقدار مورد نظر، از قیمت، میزان تاثیر قیمت (وابسته به عمق نقدینگی) و هزینه تراکنش مطلع می‌شویم.

بخش مبادله صرافی برگر سواپ - برگر سواپ چیست

در صورت تایید و زدن دکمه Swap، تراکنش را در متامسک تایید (Confirm) می‌کنیم. لازم به ذکر است که در صورتی که دفعه نخستی باشد که از توکنی در این پلتفرم استفاده می‌کنیم، باید قبل از تایید تراکنش، آن را در کیف پول امضا (Sign) کنیم که به آن نیز هزینه گس تعلق می‌گیرد.

تایید تراکنش در صرافی غیرمتمرکز Burger swap - برگر سواپ چیست

با کلیک بر روی گزینه تنظیمات، می‌توانیم میزان لغزش (Slippage) و محدوده زمانی که اگر تراکنش ما تا آن مدت تایید نشد، خود به خود لغو شود را مشخص ‌کنیم.

تنظیمات تراکنش در burgerswap - برگر سواپ چیست

آموزش تامین نقدینگی در استخرهای برگر سواپ

در بخش نقدینگی (Liquidity)، بر روی اضافه کردن نقدینگی (Add Liquidity) کلیک می‌کنیم. دقت داشته باشید که نسخه دوم انتخاب شده باشد؛ چرا که در نسخه‌های پیشین در ازای تامین نقدینگی به کاربران توکن نقدینگی اعطا نمی‌شد.

بخش تامین نقدینگی برگرسواپ - برگر سواپ چیست

در اینجا جفت ارز BNB/Burger را انتخاب نمودیم. پس از انتخاب مقداری که می‌خواهیم در استخر وارد کنیم (دقت داشته باشید که از لحاظ ارزش دلاری، باید مقدار یکسانی از هر کدام را تامین کنیم) بر روی Supply کلیک کرده و سپس آن را تایید می‌کنیم. متعاقبا در متامسک نیز باید تراکنش را تایید کنیم.

تایید تامین نقدینگی LP - برگر سواپ چیست

پس از تامین نقدینگی، اطلاعات استخرهایی که در آن مشارکت داریم در آن صفحه نمایش داده خواهند شد. در هر زمان می‌توانیم با زدن دکمه Add به نقدینگی خود بیافزاییم یا با کلیک بر روی Remove آن را از استخر خارج کنیم. سهم ما از کارمزد تراکنش در قسمت Total Reward نمایش داده می‌شود (بر حسب توکن برگر) که با انتخاب Claim می‌توانیم آن را دریافت کنیم.

برداشت پاداش، افزایش یا کاهش مقدار نقدینگی در برگر سواپ - برگر سواپ چیست

آموزش مشارکت در تصمیمات حاکمیتی

برای رای دادن به پیشنهادهای بهبود پلتفرم به تب Governance رفته و مقدار برگری که می‌خواهیم برای رای‌گیری قفل کنیم را انتخاب می‌کنیم.

آموزش مشارکت در حاکمیت پروتکل برگر سواپ - برگر سواپ چیست

با زدن گزینه Collaterize این مبلغ به قرارداد هوشمند پلتفرم فرستاده می‌شود و تا مدت یک هفته پس از پایان رای‌گیری قفل می‌ماند. پس از انجام این کار و تایید تراکنش در کیف پول، با انتخاب You Can Vote به بخش رای‌گیری می‌رویم. مقدار رای ما در قسمت Ballot قابل مشاهده است.

آموزش رای دادن در برگر سواپ - برگر سواپ چیست

در این بخش پس از مطالعه پیشنهاد، یکی از گزینه‌های آری/خیر را انتخاب می‌کنیم. پس از پایان رای‌گیری و مدت زمان قفل ماندن توکن‌ها، با کلیک بر روی Redeem، اصل توکن‌ها به علاوه سود توزیع شده به کیف پول ما ارسال خواهد شد.

انتخاب گزینه مدنظر در رای گیری برگر‌سواپ - برگر سواپ چیست

آموزش سرمایه‌گذاری در بخش Burger Shack

با رفتن به تب برگر شک و انتخاب گزینه مورد نظرمان برای استخراج نقدینگی، بر روی Details کلیک می‌کنیم. در صفحه‌ای که با آن مواجه می‌شویم، می‌توانیم با انتخاب مقداری که قصد سرمایه‌گذاری داریم، بر روی Deposit کلیک کنیم. سود دریافتی ما به صورت خودکار هر دقیقه به میزان سرمایه‌گذاری ما افزوده می‌شود؛ ولی اگر بخواهیم، می‌توانیم با انتخاب Harvest این کار را به شکل دستی انجام دهیم. با انتخاب Withdraw قادر خواهیم بود تمام یا بخشی از سرمایه‌گذاری خود را خارج نماییم.

آموزش استخراج نقدینگی در برگر شک - برگر سواپ چیست

آموزش کشت سود در استخرهای Farms و xBurger

وقت سود مضاعف است. اگر طبق آموزش بالا، در استخرهای برگر سواپ تامین نقدینگی کرده باشید، به شما توکن تامین نقدینگی (BLP) آن استخر تعلق می‌گیرد. می‌توانید با مراجعه به دو بخش اشاره شده، از پاداش‌های مضاعف بهره‌مند شوید. در این مثال ما می‌خواهیم توکن ‌xBurger/Burger BLP را کشت کنیم.

ابتدا با تایید (Approve) توکن نقدینگی‌تان و امضا متعاقب در متامسک، کار را آغاز می‌کنید.

تایید اولیه توکن نقدینگی BLP - برگر سواپ چیست

سپس با انتخاب Stake و تایید مقدار، در کشت سود شرکت می‌کنید.

تایید مقدار سرمایه‌گذاری در استخر xBurger/Burger - برگر سواپ چیست

پس از مشارکت، هنگامی که دوباره به این استخر بازگردید، می‌توانید با انتخاب Harvest و تایید در متامسک، سود خود را به کیف پولتان بازگردانید.

آموزش گرفتن وام

به قسمت Lending رفته و با انتخاب رمزارزی که قصد دریافت وام را داریم، شروع می‌کنیم. در این مثال ما می‌خواهیم وام را به شکل توکن برگر دریافت نماییم. برگر را انتخاب کرده و بر روی Borrow کلیک می‌کنیم. مبلغ وثیقه (به تتر) را انتخاب کرده و تایید می‌کنیم (Collaterize – Confirm).

لندینگ در برگرسواپ - برگر سواپ چیست
آموزش وام گرفتن از برگر سواپ - برگر سواپ چیست

پس از تایید تراکنش‌ها در کیف‌پول، گزینه قرض گرفتن (Borrow) را فعال می‌کنیم. با توجه به مقدار وثیقه، حداکثر مقدار قابل دریافت وام به شما نشان داده می‌شود و می توانید تا آن سقف، مبلغ موردنظر خود را انتخاب کنید.

تایید مقدار وام - برگر سواپ چیست

برای بازپرداخت وام، دوباره به همین قسمت رفته و گزینه Repay را انتخاب می‌کنیم؛ در این قسمت می‌توانیم همه یا بخشی از مقدار وام را تسویه نماییم.

بازپرداخت وام در بخش قرض‌دهی برگر سواپ - برگر سواپ چیست

آموزش استفاده از رابط بین شبکه‌ای

برای اطلاع از نحوه استفاده از این رابط، مقاله زیر را مطالعه بفرمایید.

بررسی نسخه‌های مختلف صرافی

در نسخه ابتدایی این پلتفرم خبری از توکن‌های نقدینگی نبود و امکان کشت سود وجود نداشت. همچنین امکاناتی نظیر IFO و پیش‌بینی نیز به آن افزوده نشده بود.

وضعیت پشتیبانی

چیزی که باید در نظر داشته باشید این است که پلتفرم‌های غیرمتمرکز به خاطر ذات خود، توان ارائه خدمات پشتیبانی به اندازه یک سرویس تجاری متمرکز را ندارند. با این حال کاربران می توانند از طریق کانال‌های زیر با این پلتفرم در ارتباط باشند.

پیام‌رسان کاکائوصفحه گیت‌هاببلاگ مدیومگروه تلگرامصفحه توییتر
+++++

توجه داشته باشید مطلقا به هیچ عنوان کلید خصوصی یا عبارت بازیابی کیف پول خود را با هیچ‌کس – حتی ادمین‌ها و نیروی پشتیبانی سرویس‌ها – در میان نگذارید.

آیا صرافی برگر سواپ برای ایرانیان مناسب است؟

پس از تحولات اخیر صرافی‌های متمرکز و بیشتر شدن فشار نهادهای قانون‌گذاری بر روی این موسسات، کار برای ایرانیان که تحت تحریم وزارت خزانه‌داری آمریکا هستند، بیش از پیش مشکل شده است. در این شرایط، استفاده از صرافی‌های غیرمتمرکز راه مناسبی برای دور زدن ممنوعیت‌هاست. اما این پلتفرم اکنون در شرایط خوبی قرار ندارد و نیمه جان است. بنابراین توصیه می‌شود در صورت تمایل به استفاده از صرافی‌های غیرمتمرکز، به سرویس‌هایی که اعتبار و نقدینگی بیشتری دارند، رجوع کنید.

جمع‌بندی

برگر سواپ چیست ؟ صرافی BurgerSwap یکی از قدیمی‌ترین صرافی‌های غیرمتمرکز موجود در اکوسیستم Binance Smart Chain است، که می‌توانید در آن، علاوه بر مبادله توکن‌های BEP20، فعالیت‌های دیگری نیز داشته باشید و از امکانات این دکس استفاده کنید. در این مقاله با بخش‌های مختلف برگر سواپ و نحوه کار با آن آشنا شدیم.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا