پیشرفته تحلیل تکنیکالکریپتو پدیا

آموزش 2 روش برای تبدیل توکن‌های ERC-20 به BEP-20

با استفاده از روش‌هایی می‌توان توکن‌های شبکه اتریوم یا ERC-20 را به توکن‌های روی شبکه هوشمند بایننس یا Bep-20 تبدیل کرد. کارمزد تراکنش‌ها در شبکه اتریوم بسیار افزایش یافته است و به نظر می‌رسد فعلا این روند ادامه دارد؛ اما کارمزد تراکنش‌ها در شبکه بایننس بسیار پایین است. زنجیره هوشمند بایننس و شبکه بلاکچین اتریوم و توکن‌های موجود در این دو شبکه تقریبا بخش مهمی از بازار ارزهای دیجیتال را تشکیل می‌دهند. در این مقاله، نحوه انتقال رمز ارزهای ERC-20 به BEP-20 و برعکس را آموزش خواهیم داد.

تبدیل توکن‌های ERC-20 به BEP-20 و برعکس

تبدیل توکن‌های ERC-20 به BEP-20 و برعکس

شبکه هوشمند بایننس یا Binance Smart Chain که آن را به اختصار BSC می‌نامیم، نام شبکه بلاک چین Binance‌ است که از ویژگی نوشتن قرارداد هوشمند برخوردار است. کار این شبکه همانند بلاک چین اتریوم است؛ اما بایننس اصرار دارد که خود را یک شبکه سازگار با اتریوم معرفی کند و قصد رقابت با آن را ندارد. یکی از استاندارهای رایج در شبکه اتریوم که برای توکن‌نویسی مورد استفاده قرار می‌گیرد، استاندارد ERC20 است. در شبکه هوشمند بایننس نیز، استاندارد BEP-20 برای توکن نویسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یکی از تفاوت‌های زنجیره هوشمند بایننس و اتریوم، کارمزد انجام تراکنش در این دو شبکه است. فی تراکنش‌ها در شبکه اتریوم بسیار بالاست اما در شبکه بایننس، کارمزدها بسیار پایین‌تر است و همین نکته باعث شده تا افراد تمایل بیشتری به استفاده از BSC داشته باشند.

استاندارد BEP20 زنجیره هوشمند بایننس

BEP-20 استاندارد نوشتن توکن در شبکه BSC است که هدف آن گسترش استاندارد ERC-20 در شبکه اتریوم است. به عبارتی، استاندارد BEP-20 چارچوب فنی در شبکه هوشمند بایننس است که با هدف ارائه یک قالب انعطاف‌پذیر برای توسعه‌دهندگان به منظور راه‌اندازی طیف وسیعی از توکن‌ها ایجاد شده است. با استفاده از این استاندارد می‌توانند دارایی‌های مختلف را توکنیزه کرد و یا استیبل‌کوین بر پایه دلار یا طلا یا هر کالای دیگری ایجاد کرد.

استفاده دیگر این استاندارد این است که می‌توان با استفاده از آن، کوین‌ها و رمزارزهای سایر شبکه‌ها را در زنجیره هوشمند بایننس ایجاد کرد. همانند WBTC که بیت کوین توکنیزه شده در شبکه اتریوم است، با استفاده از استاندارد BEP-20 نیز می‌تواند توکن بیت کوین، اتریوم، کاردانو، ریپل، لینک و غیره را در شبکه هوشمند بایننس ایجاد کرد. به این رمز ارزها، Peg tokens می‌گویند.

کارمزد انجام هرگونه تراکنش در در شبکه هوشمند بایننس، نیازمند پرداخت BNB است. همانطور که در شبکه اتریوم برای انجام هرگونه تراکنش باید کارمزد آن را به صورت ETH پرداخت کرد. به دلیل آنکه در یک مقاله به صورت مفصل در مورد استاندارد ERC-20 صحبت کرده‌ایم، در این مقاله از بازگو کردن دوباره آن خودداری می‌کنیم.


بایننس کوین چیست؟ همه چیز درباره رمزارز BNB


تفاوت توکن‌های BEP20 و ERC20 چیست؟

به موضوع اصلی مقاله باز می‌گردیم؛ چرا تبدیل توکن‌های BEP-20 و ERC-20 اهمیت دارد؟ پاسخ به این سوال می‌تواند دید بهتری نسبت به هدف نگارش این مقاله به شما بدهد. اجازه دهید با مثال تتر آغاز کنیم؛ فرض کنید قصد دارید بخشی از سرمایه خود را به رمز ارز USDT که معادل دلار است تبدیل کنید و در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت کنید. رمز ارز تتر با نماد USDT، در چند شبکه مختلف وجود دارد: ERC-20، TRC-20، BEP-20 و شبکه OMNI.

در اینجا کاری با شبکه ترون و Omni نداریم. اگر تتر روی شبکه اتریوم را خریداری کنید، برای انتقال آن باید کارمزد شبکه اتریوم را پرداخت کنید که در زمان نگارش این مقاله به طور میانگین ۷ دلار است. این در حالی است که برای انتقال همان مقدار تتر در شبکه هوشمند بایننس باید ۰.۱۲ دلار پرداخت کنید. همانطور که ملاحظه می‌کنید، تفاوت این دو بسیار زیاد است و همین موضوع باعث شده تا بسیاری از افراد به دنبال راه‌هایی برای فرار از کارمزدهای بالا در شبکه اتریوم باشند که یکی از این راه‌ها، استفاده از زنجیره هوشمند Binance و توکن‌های BEP-20 است.

اکنون ضرورت موضوع را متوجه شدیم. استفاده از شبکه بایننس بسیار اقتصادی‌تر از استفاده از شبکه اتریوم است؛ اما پروژه‌های مشهور در حوزه دیفای بر روی شبکه اتریوم راه‌اندازی شده‌اند و پروتکل‌های دیفای شبکه بایننس بسیار محدود بوده و هنوز مقبولیت پروژه‌های اتریوم را ندارند. برای مثال از میان صرافی‌های غیرمتمرکز در بازار ارزهای دیجیتال، تقریبا همه یونی سواپ را می‌شناسیم (بزرگ‌ترین DEX در شبکه اتریوم)؛ اما پنکیک سواپ (بزرگ‌ترین DEX در شبکه بایننس) شهرت یونی سواپ را ندارد. رمز ارز UNI در جایگاه ۱۲ بازار قرار دارد اما رمز ارز Cake در جایگاه ۵۳ قرار دارد.

تبدیل توکن ERC-20 به BEP-20

تبدیل توکن ERC-20 به BEP-20

به این نکته توجه کنید که بلاک چین اتریوم و بلاکچین بایننس، دو شبکه مجزا هستند و اگر یک پروژه دیفای در شبکه اتریوم فعالیت دارد، کارمزد آن تنها با رمز ارز ETH قابل پرداخت است و اگر یک پروژه Defi در شبکه بایننس فعالیت دارد، در آن تنها می‌توان توکن‌های موجود در شبکه بایننس را استفاده کرد و کارمزد آن تنها با رمز ارز BNB قابل پرداخت است. راهی وجود ندارد که برای مثال در پروتکل Uniswap فعالیت کنید، اما کارمزد شبکه اتریوم را پرداخت نکنید. فعالیت در پروژه‌ای مانند یونی سواپ، تنها با استفاده از توکن‌های ERC20 امکان‌پذیر است و نمی‌توان از توکن‌های BEP20 استفاده کرد.

همانطور که در بالا اشاره شد، در بازار ارزهای دیجیتال توکن‌هایی وجود دارد که به آنها Peg token می‌گوییم. افرادی که هولدر اتریوم هستند، اما علاقه دارند تا بدون فروش دارایی خود در پروتکل‌های دیفای شبکه بایننس فعالیت کنند، می‌توانند از توکن اتریوم یا Binance-Peg Ethereum Token استفاده کنند. ارزش این توکن همواره برابر ۱ اتر است.

روش اول : استفاده از Bridge

یکی از راه‌های تبدیل توکن ERC-20 به BEP-20 استفاده از توکن همان ارز دیجیتال در شبکه اتریوم است. در واقع در این روش رمز ارز شما خرج نخواهد شد؛ بلکه با استفاده از ویژگی کراس چین (زنجیره متقاطع)، رمز ارز شما در یک قرارداد هوشمند قفل شده و توکن آن در یک شبکه بلاکچین دیگر در اختیار شما قرار می‌گیرد. برای مثال شما در کیف پول Metamask خود اتریوم دارید و قصد دارید در شبکه بایننس با اتریوم خود فعالیت کنید؛ به راحتی می‌توانید بدون فروش اتر، این توکن در شبکه بایننس را ایجاد کنید و با آن کار کنید.

پس از آن می‌توانید توکن اتر خود را در شبکه بایننس به سایر توکن‌ها تبدیل کنید؛ مثلا می‌توانید این توکن را فروخته و BUSD یا BNB دریافت کنید و با این رمز ارز در شبکه بایننس فعالیت کنید. در انتها مجددا می‌توانید اتر خود را به کوین اصلی ETH تبدیل کنید. برای این‌کار باید به دنبال پروتکل‌هایی باشید که ERC-20 to BEP-20 Bridge را ارائه می‌دهند. اصطلاحا به این توکن‌ها Wrapped Token یا Pegged Token می‌گویند. برگرسواپ، یکی از پروژه‌های دیفای است که بر روی زنجیره هوشمند بایننس راه‌اندازی شده و بستری را برای تبدیل توکن‌های ERC-20 به توکن‌های BEP-20 فراهم می‌کند. ZeroSwap یکی دیگر از پروژه‌هایی است که همین فرآیند را انجام می‌دهد.

ما در این مثال توکن Sushi که یک توکن ERC-20 است را وارد شبکه بایننس خواهیم کرد. برای این کار باید از کیف پول متامسک استفاده کنید. اگر این کیف پول را ندارید، با استفاده از این لینک یک کیف پول برای خود بسازید.

در کیف پول Metamask، شبکه اتریوم حضور دارد و نیازی به اضافه کردن آن ندارید؛ اما باید شبکه هوشمند بایننس را به این کیف پول اضافه کنیم. برای انجام این کار مطابق زیر عمل کنید. ابتدا کیف پول متامسک خود را باز کنید و با کلیک بر روی محل مشخص شده، بر روی گزینه Custom PRC کلیک کنید.

در مرحله بعد، صفحه‌ای را مشاهده خواهید کرد که اطلاعاتی را باید در آن وارد کنید. مطابق زیر اطلاعات را وارد کنید.

  • Network Name : در این بخش نام Binance smart Chain را وارد کنید.
  • NEW PRC URL : در این بخش https://bsc-dataseed.binance.org/ را وارد کنید.
  • Chain ID : در این بخش عدد ۵۶ را وارد کنید.
  • Symble: در این بخش BNB را وارد کنید.
  • Block Explorer URL: در این بخش /https://bscscan.com را وارد کنید.
  • در انتها بر روی گزینه save کلیک کنید. شبکه هوشمند بایننس به کیف پول متامسک اضافه شد.

اکنون وارد سایت برگرسواپ شده و مطابق تصویر زیر بر روی گزینه Bridge کلیک کنید.

مجددا کیف پول متامسک را باز کنید و شبکه اتریوم را انتخاب کنید؛ مطابق تصویر زیر:

در این مرحله باید رمز ارزی که قصد دارید از شبکه اتریوم به شبکه بایننس منتقل کنید را انتخاب کنید. ما برای مثال توکن Sushi را انتخاب می‌کنیم.

در این مرحله با کلیک بر روی گزینه Approve تراکنشی در شبکه اتریوم انجام می‌شود. کارمزد این تراکنش بسته به قیمت گس در شبکه اتریوم متغیر خواهد بود. این کارمزد به صورت ETH پرداخت می‌شود. زمانی که تراکنش در شبکه اتریوم تایید شد، تصویری مشابه زیر نمایش داده می‌شود.

اکنون وارد کیف پول متامسک خود شوید و این‌بار شبکه بایننس را انتخاب کنید:

در سایت برگر سواپ به پایین صفحه بیایید و تراکنش خود را پیدا کنید. در بخش Transit Record این تراکنش وجود دارد. بر روی Receive کلیک کنید.

با انتخاب این گزینه، کیف پول متامسک تراکنشی را ارسال خواهد کرد که از شما می‌خواهد این تراکنش را تایید کنید. در تصویر بالا بر روی Copy Contract address کلیک کنید. این آدرس، آدرس قرارداد هوشمندی است که این انتقال را برای شما انجام می‌دهد. در کیف پول متامسک بر روی Add Token کلیک کنید و این آدرس را در آن وارد کنید. انجام این تراکنش ملزم به پرداخت کارمزد بوده که به صورت BNB از کیف پول شما کسر خواهد شد.

در نهایت در بخش Assets کیف پول متامسک توکن bSUSHI را مشاهده خواهید کرد (البته اگر شما هم توکن SUSHI را انتخاب کرده باشید). به هر حال در کیف پول خود bToken خود را مشاهده می‌کنید.

تبریک می‌گوییم! شما موفق شدید که توکن ERC20 خود را به یک توکن BEP20 تبدیل کنید. اما نکته بسیار مهمی را باید مورد توجه قرار دهید؛ در برگر سواپ باید استخر توکن مورد نظر شما وجود داشته باشد تا بتوانید از آن توکن استفاده کنید.

روش دوم : ‌استفاده از صرافی‌های متمرکز

در روش اول، رمز ارز اصلی شما در شبکه اتریوم، همچنان به شما تعلق دارد و در واقع آن را به فروش نرساندید؛ بلکه به کمک برخی شبکه‌ها که ویژگی Cross Chain را ارائه می‌دهند، توکن رمزارز اصلی خود را در شبکه جدید تولید کردید. اما اگر بخواهید به طور کلی اتریوم یا توکن‌های ERC-20 خود را به یک توکن BEP-20 تبدیل کنید (بدون توکنیزه کردن)، استفاده از پلتفرم‌های کراس چین راه‌حلی برای شما ندارد.

تقریبا تنها راه برای این تبدیل، استفاده از صرافی‌های متمرکز مثل بایننس است. برای مثال شما در کیف پول خود توکن Sushi که یک توکن ERC-20 است را نگهداری کرده‌اید و به دلیل کارمزد بالا در شبکه اتریوم، قصد خروج کامل از این شبکه و پلتفرم‌های دیفای این بلاکچین را دارید. برای این کار باید توکن خود را به صرافی بایننس منتقل کنید و آن را به توکن مورد نظر خود، مثلا XVS تبدیل کرده و به کیف پول خود منتقل کنید؛ به این صورت که مثلا اگر BUSD شبکه اتریوم را دارید، آن را به بایننس انتقال دهید و دوباره آن را به صورت BEP20‌ به متامسک خود منتقل کنید.


آموزش بایننس (Binance) قسمت ۲: نحوه‌ی خرید و فروش و کار کردن با آن


سخن پایانی

پروتکل‌های دیفای در بازار ارزهای دیجیتال فرصت‌های جدیدی برای کسب درآمد ایجاد کرده‌اند. هر دو شبکه بایننس و اتریوم بستری برای راه‌اندازی برنامه‌های غیرمتمرکز را فراهم کرده‌اند. یکی از تفاوت‌های موجود میان این دو شبکه، کارمزد تراکنش‌هاست؛کارمزد انجام تراکنش در شبکه اتریوم بسیار بالاست و با توجه به کارمزد بسیار پایین تراکنش‌ها در شبکه بایننس، بسیاری از فعالان بازار به سمت پروژه‌های Defi روی شبکه بایننس کشیده شده‌اند.

برای این انتقال نیاز داریم تا رمز ارز ERC-20 خود را به BEP-20 تبدیل کنیم. ما در این مقاله ۲ روش انجام این انتقال را آموزش دادیم. تا زمان اجرای نهایی اتریوم ۲ به نظر می‌رسد مسئله کارمزدهای بالا در این شبکه حل نشده باقی بماند. پروژه‌هایی همچون Binance، از این فرصت نهایت استفاده را کرده و با ارائه کارمزدهای پایین، افراد را به سمت شبکه خود می‌کشانند.

منبع
میهن بلاکچین

میثم مقیسه

من زندگی رو به شکل یک فرصت برای تجربه کردن فهمیدم. دونستن اینکه یک سیستم و مجموعه دقیقا چطور کار می‌کنه برام تجربه رضایت‌بخشیه؛ به ریاضی علاقه دارم و به صورت ناخودآگاه همه چیز رو با عدد بهتر می‌فهمم؛ به گردش اطلاعات اعتقاد دارم، یاد گرفتن و اشتراکش با بقیه آدم‌ها برام بهانه‌ای برای ارتباط با آدم‌هاست؛ مفهوم غیرمتمرکز بودن برام خیلی جذابه. همه این موارد رو در صنعت بلاکچین و حوزه رمزارزها پیدا کردم. تو سن ۲۵ سالگی رشته تحصیلی دانشگاهیم رو کنار گذاشتم و وارد این حوزه شدم و هنوز درگیر این حوزه هستم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
224 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا