متوسط کریپتو کده

معرفی و بررسی پروژه ونوس (Venus) بایننس و توکن XVS !

شبکه ونوس چهارمین محصول ارائه شده توسط لانچ پول (Launchpool) بایننس است. XVS رمزارز شبکه Venus بوده، که یک استیبل کوین در پلتفرم دیفای است و بر روی شبکه هوشمند بایننس راه‌اندازی شده است. در این مقاله این پروژه را معرفی خواهیم کرد.

شبکه ونوس و ارز دیجیتال XVS چیست؟

شبکه ونوس xvs بایننس لانچ پول توکن حاکمیت

پروتکل ونوس به هدف طراحی و ایجاد یک بازار پولی الگوریتمی، بر روی زنجیره هوشمند بایننس راه‌اندازی شده است. ساختار و طراحی این پروتکل فورکی از شبکه کامپوند (Compound) و شبکه MakerDAO است و تمامی ویژگی‌های موجود در این دو پروتکل دیفای در پروتکل Venus جمع‌آوری شده است. این پروتکل بر روی زنجیره هوشمند بایننس پیاده‌سازی و راه‌اندازی شده است.

از ویژگی‌های این پروتکل می‌توان به امکان دریافت وام و قرض دادن اشاره کرد. همچنین در این پروتکل امکان ایجاد استیبل کوین های مرکب وجود دارد.

دارایی دیجیتالی که در شبکه Venus ذخیره و قفل خواهد شد به صورت توکن‌های vToken نمایش داده می‌شوند؛ مانند vBTC که معادل یک بیت کوین بوده که در شبکه ونوس قرار دارد. شبکه ونوس مانند بسیاری از پروتکل‌های دیفای، برنامه اعطای وام دارد. سود دریافتی در ازای این وام، به صورت خودکار محاسبه می‌شود و میان تامین کنندگان نقدینگی این پروژه تقسیم خواهد شد.

یکی دیگر از ویژگی‌های این پروتکل همانطور که در بالا به آن اشاره شد، تولید و عرضه استیبل کوین‌هاست. رمز ارز VAI ، اولین استیبل کوین ترکیبی در شبکه Venus است که به کمک دارایی پشتوانه آن، ارزش این استیبل کوین برابر ۱ دلار امریکا خواهد بود. استیبل کوین‌ها به صورت کلاسیک دارای پشتوانه هستند. برای مثال رمز ارز تتر (USDT) دارای پشتوانه دلار امریکاست؛ یعنی به ازای هر یک واحد رمز ارز تتر موجود در بازار ارزهای دیجیتال، یک دلار امریکا در یک بانک مشخص ذخیره و قفل خواهد شد. به این استیبل کوین‌ها، استیبل کوین متمرکز گفته می‌شود. اما به کمک پروژه‌های دیفای، امکان تولید و عرضه استیبل کوین‌های کاملا غیرمتمرکز وجود دارد. VAI چنین نقشی در شبکه ونوس دارد. اما کارکرد آن چیست؟

مکانیزم VAI استیبل کوین شبکه Venus

رمز ارز VAI استیبل کوین شبکه ونوس است که به دلیل استیبل کوین بودن آن، این رمز ارز باید دارای پشتوانه باشد. پشتوانه این ارز دیجیتال از محل وثیقه‌هایی تامین می‌شود که توسط تک تک افراد در پروتکل Venus ذخیره می‌شود.

کاربران این شبکه می‌توانند بیشتر از ۵۰ درصد از وثیقه باقیمانده که در پروتکل ونوس ذخیره کرده‌اند را وام گرفته و آن را به صورت استیبل کوین VAI دریافت کنند. به این شکل، این استیبل کوین تولید و عرضه می‌شود. تا زمانی که این استیبل کوین در گردش است، سرمایه کاربر قفل شده است و هر زمان که کاربر بخواهد VAI را برگردانده و وثیقه خود را آغاز کند، تمام رمز ارز VAI بازگردانده شده، سوخته و از شبکه خارج می‌شود.

مدیریت شبکه ونوس بر عهده کیست؟

همانطور که اشاره شد، پروتکل Venus شبکه‌ای برای اعطا و دریافت وام و همچنین تولید و عرضه استیبل کوین های ترکیبی است. اما کنترل و مدیریت این شبکه بر عهده کیست؟

این شبکه مانند بسیاری از شبکه‌های دیفای به صورت غیرمتمرکز بوده و تمام افرادی که در این شبکه فعالیت دارند، به اندازه دارایی هولد شده خود، در مدیریت این شبکه سهیم هستند. این مشارکت توسط توکن اصلی این شبکه تعیین می‌شود. لذا توکن XVS یک توکن حاکمیت است.

هولدرهای این توکن مجازند در شبکه مشارکت کنند. برای مثال، در صورتی که تصمیم گرفته شود که یک ارز جدید به عنوان وثیقه به این شبکه اضافه شود، باید این مورد به رای تمامی افرادی که توکن XVS را ذخیره کرده‌اند، گذاشته شود و در صورتی که موافقت اکثریت اعضا تامین شد، ارز دیجیتال جدید به این شبکه اضافه خواهد شد. همینطور اگر تغییری در المان‌ها و پارامترهای این شبکه نیاز بود و یا اگر فردی از اعضای جامعه، طرح پیشنهادی در مورد اصلاح ساختار شبکه داشت، تمامی این موارد به رای گذاشته خواهد شد. از این رو این شبکه‌ها به صورت کاملا غیرمتمرکز و به صورت دموکراتیک مدیریت می‌شود.

عرضه توکن‌ها و مدل اقتصادی پروتکل ونوس

شبکه ونوس xvs بایننس لانچ پول توکن حاکمیت

این پروتکل دیفای توسط تیم توسعه SWIPE (تیم توسعه رمز ارز SXP) ایجاد شده است. از آنجا که این شبکه توسط هولدرهای توکن XVS مدیریت می‌شود، لذا نحوه توزیع این توکن بسیار اهمیت دارد. تیم توسعه شبکه ونوس هیچ توکنی را برای خود نگهداری نکرده‌اند و تمام توکن‌ها به صورت عمومی عرضه خواهد شد. در ادامه نحوه توزیع این توکن را توضیح خواهیم داد.

عرضه توکن‌های XVS

مطابق اطلاعات موجود در وایت‌پپر شبکه ونوس ، توزیع تمامی توکن‌های XVS به صورت زیر خواهد بود:

 • ۲۰ درصد توکن‌ها به واسطه لانچ پول بایننس (Binance Launchpool) توزیع خواهد شد.
 • ۱ درصد توکن‌ها به اکوسیستم زنجیره هوشمند بایننس تعلق دارد.
 • ۷۹ درصد توکن‌ها در اکوسیستم تولید و عرضه خواهد شد. این عرضه به تدریج بوده و تا ماه می سال ۲۰۲۴ ادامه خواهد داشت.

شبکه ونوس xvs بایننس لانچ پول توکن حاکمیت

نحوه توزیع توکن XVS توسط بایننس

عرضه این توکن به وسیله لانچ پول بایننس انجام خواهد گرفت. به این منظور، کاربرانی که سه ارز دیجیتال BNB، BUSD و SXP را خریداری و نگهداری کنند، رمز ارز جدید XVS را به عنوان پاداش دریافت خواهند کرد. این فارمینگ از تاریخ ۲۹ سپتامبر ۲۰۲۰ ( ۸ مهر) به مدت ۳۰ روز ادامه خواهد داشت. جزئیات چهارمین فارمینگ بایننس که شبکه ونوس است را در ادامه ملاحظه می‌کنید:

 • نام توکن: ونوس – Venus- با نماد XVS
 • پاداش لانچ پول توکن: ۶,۰۰۰,۰۰۰ رمز ارز XVS – معادل ۲۰ درصد کل توکن‌های موجود.
 • کل توکن‌های موجود: ۳۰,۰۰۰,۰۰۰
 • قیمت توکن پیش از فارمینگ: هیچ فروشی انجام نشده است.
 • تاریخ فارمینگ: ۲۹ سپتامبر الی ۲۹ اکتبر ۲۰۲۰ – ۸ مهر الی ۸ آبان ۱۳۹۹.
 • قوانین استیکینگ: کاملا آزاد حتی برای کاربرانی که احراز هویت نکرده‌اند.

همانطور که در بالاتر اشاره شده، فارمینگ ارز دیجیتال XVS توسط استیک سه رمز ارز BNB ، BUSD و SXP انجام می‌شود. استیک این سه ارز دیجیتال در سه استخر زیر انجام خواهد شد:

 • استیک BNB : در این استخر ۳,۶۰۰,۰۰۰ رمز ارز XVS توزیع خواهد شد، معادل ۶۰ درصد کل عرضه.
 • استیک SXP : در این استخر ۱,۸۰۰,۰۰۰ رمز ارز XVS توزیع خواهد شد، معادل ۳۰ درصد کل عرضه.
 • استیک BUSD : در این استخر ۶۰۰,۰۰۰ رمز ارز XVS توزیع خواهد شد، معادل ۱۰ درصد کل عرضه.

جمع‌بندی

شبکه ونوسچهارمین محصول ارائه شده توسط لانچ پول (Launchpool) بایننس است. XVS رمزارز شبکه Venus بوده، که یک استیبل کوین در پلتفرم دیفای است و بر روی شبکه هوشمند بایننس راه‌اندازی شده است.

کل توکن‌های موجود این شبکه ۳۰.۰۰۰.۰۰۰ بوده که ۲۰ درصد آن توسط بایننس عرضه خواهد شد. برنامه توزیع این توکن توسط بایننس تا تاریخ ۸ آبان ادامه خواهد داشت. این توکن یک حاکمیتی است. شبکه ونوس به منظور ایجاد یک بازار پولی الگوریتمی و ارائه بستری برای تولید و ایجاد استیبل کوین‌های مرکب راه‌اندازی شده است.

منبع
research.binancebinance

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا