متوسط دیفایصرافی متمرکز

لانچ پول بایننس چیست؟ آشنایی با پلتفرم فارمینگ صرافی Binance

بیشتر کسانی که قصد ترید هر نوع رمز ارز از طریق یک صرافی را دارند، صرافی بایننس (Binance) را انتخاب می‌کند. پلتفرم‌های معاملاتی دیگری نیز وجود دارند؛ اما بایننس اهمیت و محبوبیت خاصی در بین تریدرها دارد. بایننس این محبوبیت را به دلیل نوآوری‌های خود به دست آورده است؛ نوآوری‌هایی مثل لانچ پول (LaunchPool) و لانچ پد (LaunchPad). در این مقاله به سرویس Launchpool این صرافی بزرگ می‌پردازیم. لانچ پول بایننس چیست؟ در این مقاله به نکاتی که قبل از استفاده از لانچ پول باید بدانید، نحوه محاسبه پاداش توکن‌ها، شرایط و ضوابط استفاده از لانچ‌پول و نحوه مشارکت در یک پروژه جدید می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

این مقاله در تاریخ ۲۰ آذر ۱۴۰۰ بروزرسانی شده است

لانچ پول بایننس چیست؟

لانچ پول همانطور که از نامش پیداست، پلتفرمی برای راه‌اندازی و جمع‌آوری پروژه‌های کریپتویی است. لانچ‌پول به کاربران اجازه می‌دهد تا به صورت امن و کم‌ریسک، به کسب درآمد بپردازند.

شما می‌توانید توکن‌های جدید را از طریق سپرده‌گذاری (Staking) کوین‌های بایننس (BNB یا BUSD یا آلتکوین‌های مرتبط) به دست آورید. این کار مبتکرانه باعث می‌شود که شانس بیشتری برای افزایش قیمت کوین‌های بایننس وجود داشته باشد؛ این کار حتی می‌تواند باعث ایجاد برتری کوین‌های Binance نسبت به دیگر رمز ارزها مثل اتریوم یا XRP شود.

اولین پروژه‌ای که رمزارزهای بایننس میزبان آن بودند، پروتکل Bella بود؛ کاربران می‌توانستند با استیکینگ BNB، BUSD یا ARPA در سه استخر مختلف، توکن‌های BEL‌ را فارم کنند. پس از فارم کردن مقدار قابل توجهی از توکن‌های BEL، بایننس این توکن را به منظور ایجاد جفت ارز با دیگر کوین‌های خود لیست کرد. موفقیت این موضوع، باعث شد که صرافی بایننس پروتکل‌های Defi دیگری را نیز برای فارمینگ در لانچ پول خود ارائه کند و این به کاربران کمک کرد تا توکن‌های جدید به دست آورند.

لانچ پول پلتفرمی برای استیکینگ ارزهای دیجیتال و دریافت پاداش است. در پروتکل‌های دیفای، به این نوع از دریافت پاداش، ییلد فارمینگ (Yield Farming) می‌گویند.

برای استیک کردن در لانچ پول بایننس، شما می‌توانید از رمز ارزهای BNB، BUSD، ARPA و یا ONT استفاده کنید. هر کدام از این کوین‌ها استخرهای Staking جداگانه دارند؛ مثلا پروژه Wing‌ زمانی که وارد لانچ‌پول شد، از عرضه کل خود ۶.۵ درصد را بدون زمان قفل شدن به استخر اختصاص داد. با این وجود، اطلاعات این توکن در لانچ پول نشان می‌دهد که ۴.۳۳۳.۳۳۳ توکن WING در مدت زمان استیکینگ ۳۰ روزه وجود داشتند. زمانی که سپرده‌گذاری می‌کنید، هیچ حداکثری وجود ندارد و دارایی‌های استیک شده قفل نمی‌شوند و در هر زمانی می‌توانید آنها را برداشت کنید؛ اما

برای استفاده از این پلتفرم، نیاز به احراز هویت یا KYC دارید.

مدت‌زمان این فارم‌ها اکثرا ۳۰ روزه است؛ با این وجود، توکن‌هایی که به دست می‌آورید، هر ۱ ساعت یک بار محاسبه می‌شوند و معمولا بعد از ۷ روز از آغاز استیکینگ، این توکن‌ها در بایننس لیست می‌شوند و کاربران می‌توانند به خرید و فروش آنها بپردازند.

مزایای Launchpool

 • کاربران می‌توانند با سپرده‌گذاری رمز ارزهای BNB یا BUSD یا دیگر ارزهایی که اشاره کردیم، توکن‌های رایگان به دست آورند. بنابراین به جای اینکه کریپتوهای خود را بی‌هدف در کیف پول‌های خود نگه دارند، می‌توانند درآمد مضاعف داشته باشند.
 • توکن‌هایی که در لانچ پول قرار می‌گیرند، حتما در بایننس لیست می‌شوند و این امتیاز ویژه‌ای است که کاربران Launchpool از آن بهره‌مند می‌شوند.
 • پاداش‌ها به صورت ساعتی محاسبه و توزیع می‌شود و کاربران می‌توانند در هر زمانی آنها را برداشت کنند.

معایب لانچ پول بایننس

 • کاربران اغلب تنها ۳۰ روز می‌توانند از لانچ‌پول استفاده کنند و این زمان نسبتا کوتاهی است؛ برخی پروژه‌ها نیز در این مدت‌زمان کوتاه نمی‌توانند به درستی راه‌اندازی شوند.
 • از آنجایی که افراد بسیار زیادی در لانچ پول بایننس شرکت می‌کنند، درصد سود سالیانه یا APY استخرها بسیار کم است؛ همانطور که می‌دانید، درصد APY و نقدینگی نسبت عکس دارند؛ یعنی هر چه مقدار نقدینگی بیشتر باشد، میزان APY کمتر خواهد شد.

نکاتی که قبل از استفاده از لانچ پول باید بدانید

بایننس آپشن لانچ پول را در ابتدا در صفحه Savings خود معرفی کرد؛ اما اکنون باید به صفحه Launchpool وارد شوید، تا بتوانید از این پلتفرم استفاده کنید. ممکن است کمی گیج شوید؛ زیرا این صفحه به URL یا آدرس لانچ پد بایننس منتقل می‌شود. نکته اینجاست که لانچ پول و لانچ‌پد بایننس با یکدیگر تلفیق شده‌اند و بر خلاف گذشته، اکنون هر دو در یک محل قرار دارند.

صفحه لانچ پول بایننس
صفحه لانچ پول بایننس

اگر اکنون توکن‌های BNB، BUSD یا ARPA را استیک کرده‌اید، باید مقدار آن را افزایش دهید تا موجودی لانچ پول شما ارتقا یابد؛ یعنی شما باید مقداری اضافی استیک کنید تا بتوانید در موجودی لانچ پول خود ترید کنید. اگر این کار را نکنید، نمی‌توانید پاداش‌های لانچ پول در ازای استیکینگ را دریافت کنید. در ادامه، به طور کامل این مراحل را توضیح خواهیم داد.

پاداش توکن‌ها در لانچ پول بایننس را چگونه محاسبه کنیم؟

 • ابتدا شما باید توکن‌های BNB، BUSD یا توکن‌های موجود را استیک کنید.
 • استیکینگ شما به مدت ۳۰ روز (معمولا) و هر ساعت ثبت می‌شود. Staking شما باید میانگین موجودی سپرده‌گذاری در هر روز را پُر کند.
 • سپس پاداش سپرده‌گذاری به سه قسمت مساوی در هر روز و به مدت ۳۰ روز تقسیم می‌شود.
 • برای مثال، اگر شما کوین BNB را برای BEL استیک کرده‌اید، به مدت ۳۰ روز و هر روز حداکثر ۱۵۰.۰۰۰ توکن پاداش می‌گیرید.
 • این پاداش برای هر کاربر متفاوت است؛ همه کاربران نمی‌توانند تمام پاداش را دریافت کنند. برخی از آنها ممکن است ۵۰۰۰ کوین BNB استیک کنند و برخی نیز کمتر یا بیشتر. پس این پاداش‌ها بستگی به مقدار استیکینگ افراد در لانچ پول بایننس دارد.

لانچ پول موارد استفاده BNB‌ را گسترش می‌دهد. تمام کوین‌هایی که در لانچ پول BNB استیک می‌شوند، همچنین به صورت اتوماتیک برای IEO این کوین استفاده می‌شوند. این میدان را برای بایننس کوین و توکن‌های لانچ پول، گسترش می‌دهد.

شرایط و ضوابط لانچ پول بایننس چیست؟

لانچ پول بایننس تنظیمات و پیشنهادات متنوعی را به کاربران خود ارائه می‌دهد:

 • کاربر می‌تواند در هر زمانی دارایی خود را از حالت استیکینگ خارج کند. همچنین کاربران می‌توانند به صورت آنی، در استخرهای دیگر مشارکت داشته باشند.
 • پاداش‌های لانچ پول به صورت روزانه به کاربران پرداخت می‌شوند. این بستگی به توکن‌های استیک کرده آنها و استخری دارد که در آن سرمایه گذاری کرده‌اند.
 • شما باید توکن‌های خود را در کیف پول Spot نگهداری کنید. این توکن‌ها به لانچ پول اختصاص داده می‌شوند.
 • به غیر از پاداش‌ها، ‌لانچ پول بایننس ایردراپ‌ها و دیگر مزایا را برای کاربران در نظر گرفته است.

چگونه در یک پروژه جدید Launchpool مشارکت داشته باشیم؟

سایت اصلی Binance را باز کنید. بر روی Earn در بالای صفحه کلیک کنید و Launchpad را انتخاب کنید؛ همانطور که قبلا اشاره کردیم، اکنون لانچ پول و لانچ پد در یک مکان قرار دارند.

ورود به صفحه لانچ پول بایننس
ورود به صفحه لانچ پول بایننس

در صفحه باز شده، کمی که پایین‌تر بروید، LaunchPool را می‌بینید. در اینجا، پروژه‌هایی را می‌بینید که در لانچ پول ارائه شده‌اند و می‌توانید در استیکینگ آنها مشارکت کنید.

صفحه لانچ پول بایننس
صفحه لانچ پول بایننس

برای مثال، ما پروژه MC را انتخاب می‌کنیم. در کنار آن، استخرهای MC (توکن MC استیک کنید تا از همین توکن به دست آورید)، استخر BUSD (دلار بایننس را سپرده‌گذاری کنید تا توکن MC به‌دست بیاورید) و استخر BNB‌ (بایننس کوین Stake کنید تا MC به دست آورید) را می‌بینیم. شما می‌توانید اطلاعات پاداش این پروژه برای استیکینگ رمزارزهای مختلف را ببینید و درصد سود سالیانه (APY) را نیز مشاهده کنید. بر روی Stake Now هر کدام از استخرهایی که می‌خواهید، کلیک کنید. ما بر روی استخر MC Pool کلیک می‌کنیم.

انتخاب استخر استیکینگ در لانچ پول بایننس
انتخاب استخر استیکینگ در لانچ پول بایننس

از آنجایی که استفاده از لانچ پول نیاز به احراز هویت دارد، در ادامه، از تصاویری از استیکینگ توکن DAR استفاده می‌کنیم. این تصاویر مربوط به اکانتی هستند که KYC شده است. پس از انتخاب استخر مورد نظر خود، بر روی Stake کلیک کنید، تا در سپرده‌گذاری و فارمینگ توکن‌ها در لانچ پول بایننس، مشارکت کنید.

استیکینگ در لانچ پول بایننس
استیکینگ در لانچ پول بایننس

پرسش و پاسخ (FAQ)

سوال و جواب میهن بلاکچین
 • چه کسانی می‌توانند در لانچ پول مشارکت کنند؟ 

هر کسی که اکانت بایننس احراز هویت شده داشته باشد، می‌تواند در لانچ پول مشارکت داشته باشد.

 • برای مشارکت در لانچ پول به چه چیزی نیاز دارم؟

تمام چیزی که نیاز دارید، داشتن حداقل ۰.۱ BNB یا هر توکن پشتیبانی شده دیگر برای استیکینگ است.

 • چه استخرهایی در Launchpool پشتیبانی می‌شوند؟

استخرهای پشتیبانی شده برای هر پروژه متفاوت است؛ لیست این استخرها در کنار هر پروژه نوشته شده است.

 • آیا محدودیتی برای مشارکت در لانچ پول وجود دارد؟

هیچ محدودیتی وجود ندارد؛ یعنی شما هر تعداد کوینی که می‌خواهید، می‌توانید استیک کنید. اما حداقل توکن مورد نیاز ۰.۱ است.

 • چه زمانی می‌توانم توکن‌های فارم کرده خود را برداشت کنم؟

هر روز از ساعت ۰۰:۰۰ تا ۱:۰۰ به ساعت هماهنگ جهانی (UTC) می‌توانید هر توکنی که کسب کرده‌اید را برداشت کنید و این برداشت، به کیف پول Spot شما منتقل خواهد شد.

 • آیا می‌توانم توکن‌هایی که فارم کرده‌ام را بلافاصله معامله کنم؟

توکن‌هایی که در ۷ روز اول دریافت می‌کنید، قابل ترید نیستند؛ زیرا پروژه هنوز در بایننس لیست نشده است. زمانی که توکن در بایننس لیست شد، شما می‌توانید آنها را معامله کنید.

 • آیا توکن‌هایی که در لانچ پول استیک کرده‌ام، به مدت ۳۰ روز قفل می‌شوند؟

خیر. شما می‌توانید آنها را کامل و یا بخشی از آنها را برداشت کنید؛ همچنین می‌توانید هر زمان که خواستید، مقدار آن را افزایش دهید.

جمع‌بندی

صرافی بایننس همواره به خاطر نوآوری‌های خود مشهور است. یکی از این نوآوری‌ها Launchpool است، که برای سپرده‌گذاری رمز ارزها و به دست آوردن توکن‌های جدید از طریق فارمینگ به کار می‌رود. این پلتفرم به کاربران اجازه می‌دهد که قبل از لیست شدن توکن جدید در بایننس، آنها را به دست آورند و پس از فهرست شدن، آنها را بفروشند. البته باید در نظر داشته باشید که استفاده از این سرویس بایننس، نیازمند احراز هویت است. در این مقاله به پاسخ این سوال پرداختیم که لانچ پول بایننس چیست، مزایا و معایب آن، محاسبه پاداش‌های توکن‌ها و نحوه شرکت در لانچ پول پرداختیم.

منبع
binancemediumchangelly

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
10 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا