کریپتو کده

معرفی بازی Mines of Dalarnia و توکن حاکمیتی DAR

یکی از ترندهای این‌ روزهای بازار ارزهای دیجیتال، بازی‌های مبتنی بر بلاکچین هستند. بازی‌های متعددی در زمینه‌های مختلف ساخته شده‌اند و برای کاربران یا بهتر بگوییم بازیکنان این شرایط را مهیا کرده‌اند که علاوه‌بر بازی، بتواند درآمد نیز کسب کنند. یکی از بازی‌هایی که می‌خواهیم در این مقاله درباره آن صحبت کنیم، بازی ماینز آو دالارنیا (Mines of Dalarnia) یا معادن دالارنیا است. در این بازی شما می‌توانید با حفاری، دارایی‌های باارزش استخراج کنید و از فروش آن‌ها درآمد به‌دست‌ آورید. برای اینکه اطلاعات بیشتری راجع به این بازی به‌دست بیاوریم و ببینیم بازی Mines of Dalarnia چیست، به بررسی وایت پیپر، اهداف، نحوه کارکرد و معرفی ارز DAR که توکن حاکمیتی این بازی است، خواهیم پرداخت. با میهن بلاکچین همراه باشید.

بازی Mines of Dalarnia چیست؟

بازی Mines of Dalarnia

Mines of Dalarnia یک بازی اکشن – ماجراجویانه است. کاربران در بازی آیتم‌های مختلف را استخراج و ترکیب می‌کنند. با این کار، مهارت‌هایشان را ارتقاء می‌دهند و می‌توانند به مراحل جدید بازی راه یابند.این بازی به‌صورت گروهی نیز قابل انجام است و بازیکنان می توانند در گروه‌های مختلف به جستجوی آثار باستانی نادر و کمیاب بگردند.

تمام دارایی‌ها در بازی به صورت NFT عرضه شده است و می‌توان آن‌ها را در بازار داخلی برنامه معامله کرد. تراکنش‌های درون بازی، روی بلاکچین ذخیره خواهد شد. با این کار بازیکنان مطمئن می‌شوند که هیچ بخش متمرکزی نمی‌تواند نتایج بازی را دستکاری کند.

MoD یک توکن اختصاصی به نام DAR دارد که نقش حاکمیتی در بازی ایفا می‌کند. با استفاده از DAR می‌توان وسایل درون بازی را ارتقاء داد یا به معامله در بازارها مشغول شد. در واقع واحد پولی پیش‌فرض در دنیای این بازی DAR است.

نحوه انجام بازی حول محور استخراج، مبارزه و جمع‌آوری منابع می‌چرخد. بر مبنای تکنولوژی بلاکچین، دارایی‌ها در این بازی به‌صورت NFT عرضه شده است و می‌تواند به صورت آزادانه انتقال یا معامله شود.

بررسی ایده و هدف پروژه

هدف این پروژه ایجاد یک بازی با در نظر گرفتن دو اصل اساسی است. اولین اصل بر مبنای استخراج و معامله ابزارها و در نتیجه پیشرفت کاربران است. به‌عبارت دیگر، اولین اصل اقتصاد بازی را شامل می‌شود.

اصل دوم مربوط به حاکمیت غیرمتمرکز است. چشم‌انداز بازی MOD این است که یک چارچوب خودمختار تشکیل دهد و تمام موارد مربوط به بازی، توسط انجمن مشارکت‌کننده در خود بازی تعیین شود. تمام کسانی که توکن DAR داشته باشند، از ویژگی‌های حاکمیتی آن برخوردارند. بدین صورت، دارندگان توکن DAR می‌توانند در رای‌گیری برای تغییر سیاست‌های بازی شرکت کنند.

در ابتدا ساختار حاکمیتی بر مبنای پاداش‌های درون بازی و همچنین پاداش‌های استیکینگ خواهد بود. ویژگی‌های جدید زمانی به بازی اضافه می‌شود که بازی به بلوغ رسیده باشد و توکن‌های DAR در حالت مطلوبی میان کاربران توزیع شده باشد.

گراف رابطه اقتصادی اجزای بازی mines of dalarnia
گراف رابطه اقتصادی اجزای بازی

بازی Mines of Dalarnia چگونه کار می‌کند؟

برای اینکه متوجه شویم بازی Mines of Dalarnia چگونه کار می‌کند و به چه شکل می‌توان در آن بازی کرد، باید با بخش‌ها واجزای مختلف آن آشنا شویم. در ادامه به توضیح قسمت‌های مختلف آن می‌پردازیم.

استخراج: در دنیای این بازی منابع مختلفی برای کشف وجود دارند. به منظور استفاده بهتر از منابع، سرزمین‌ها به افرادی که در بازی کارآفرین هستند، فروخته می‌شود. به‌صورت پیش‌فرض چهار نوع زمین از قبل در بازی به‌وجود آمده است. زمین‌های دیگری نیز برای اکتشاف در این بازی وجود دارد. این چهار زمین سرزمین خاکی یا معمولی، گدازه‌ای، یخی و تاریکی هستند. هر کدام از آن‌ها به ترتیب با رنگ‌های بنفش، قرمز، آبی و سبز نشان داده می‌شوند.

استخراج‌کنندگان و زمین‌داران: گروه اول روی بهبود تجهیزات با انجام بازی و دریافت منابع تمرکز دارند. زمین داران نیز روش‌های مختلفی برای کسب درآمد پیش رو دارند. آن‌ها می‌توانند زمین‌های خود را به بازیکنان بفروشند. علاوه‌بر این با توجه به مقدار زمینشان ممکن است پاداش یا ایردراپ دریافت کنند. خریدوفروش زمین‌ها نیز در قالب NFT انجام می‌شود.

رابطه بازیکنان با زمین‌داران در بازی Mines of Dalarnia
رابطه بین بازیکنان با زمین‌داران

منابع و مواد معدنی: مواد معدنی اساسی در بازی وجود دارد که برای ارتقاء تجهیزات اولیه استفاده می‌شود. از جمله مواد معدنی می‌توان به مس و سنگ آهن اشاره کرد. به‌غیر از مواد معدنی اساسی، منابع دیگری وجود دارند که برای ارتقای تجهیزات پیشرفته‌تر و نقشه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. سنگ نئون و پلاسمای کریستالی از این نوع منابع هستند و تنها در معادن پولی پیدا می‌شوند.

وسایل استخراج و اسلحه‌ها: بازیکنان برای شروع بازی باید یک بسته که شامل اکسیژن و کلنگ می‌شود، خریداری کنند. برای معادن مختلف، تجهیزات مختلف نیز مورد نیاز است. وسایل و تجهیزات مختلفی در بازی وجود دارد که با توجه به پیشرفت شما قابل دستیابی هستند. همچنین می‌توان آن‌ها را خرید و فروش کرد. به‌عنوان مثال، برای فعالیت در زمین‌های عادی و گذازه‌ای، دو معیار سطح اکسیژن و پذیرش گرما، مدت‌زمان فعالیتتان را تعیین می‌کند. برای اینکه بیشتر بتوانید به حفاری و استخراج بپردازید، باید همواره این موارد را به‌روزرسانی کنید.

بازار: قسمتی در بازی است که به کاربران امکان مبادله یا اجاره تجهیزات و خرید و فروش مواد استخراج‌شده را فراهم می‌کند. کارمزد معاملات این بازار به DAR دریافت می‌شود؛ بنابراین همواره باید در کیف پول ارز دیجیتال خود، DAR داشته باشید.

محصولات بازی Mines of Dalarnia

به صورت کلی بازی MoD چهار محصول یا سرویس به کاربرانش ارائه می‌کند؛ واحد پولی درون بازی، حاکمیت غیرمتمرکز، بازی کردن برای کسب درآمد و استیکینگ. در ادامه به توضیح هر کدام خواهیم پرداخت.

واحد پولی درون بازی: واحد پولی درون بازی برای معامله در بازار یا ارتقای تجهیزات به کار می‌رود. دارندگان توکن DAR‌ می‌توانند تصمیم بگیرند که می‌خواهند آن را برای ارتقا سطح بازی خرج کنند یا آن را بسوزانند.

حاکمیت غیرمتمرکز: این حاکمیت غیرمتمرکز در ساختار بازی به‌گونه‌ای پیاده‌سازی شده است که دارندگان این توکن می‌توانند با اجماع، تصمیم‌گیری‌ کنند. به عنوان مثال حداقل و حداکثر نرخ مالیات که باید توسط مالک زمین شارژ شود توسط آن‌ها تعیین می‌شود.

بازی کردن برای کسب درآمد: بازیکنان این شانس را دارند که از راه‌های مختلفی در بازی، توکن دریافت کنند. روش اول فروش تجهیزات و موارد استخراج‌شده به صورت NFT در بازار بازی است. راه دوم شرکت در مسابقات و دریافت جایزه در قالب توکن است. بازیکنان با توجه به سطحشان، به گروه‌های مختلف تقسیم می‌شوند و هرچه سطح بازیکن بالاتر باشد، امکان بردن جایزه بیشتر وجود دارد.

استیکینگ: در این بازی حالات مختلفی مانند استیک کردن داخل سرزمین واستیکینگ داخل استخر MoD جود دارد. سپرده‌گذاری DAR به‌منظور سرعت بخشیدن پیشرفت برای بازیکنان انجام می‌شود.

مزایای انواع استیک کردن در بازی MoD
مزایای انواع استیک کردن در پروژه
  • استیک کردن داخل سرزمین: صاحبان زمین‌می‌توانند در سرزمینی که زمین آن‌ها داخلش قرار دارد، توکن بازی را استیک کنند. با این کار نرخ کاهش منابع در زمینشان را بهبود می‌بخشند. همچنین با این کار کاربران می‌‌توانند از فرصت‌هایی مانند استخراج NFT‌های نادر و دسترسی به ماشین‌های انتقال برای سفر به سرزمین‌های دیگر بهره‌مند شوند.
نحوه استیک کردن داخل سرزمین بازی ماینز آو دالارنیا
نحوه استیک کردن داخل سرزمین
  • استیکینگ داخل استخر MoD: تمام کاربران‌ می‌توانند از این شیوه برای شرکت در ارتقاء و پیشرفت بازی Mines of Dalarnia استفاده کنند. پس از گذشت مدت زمان مشخص، عوایدی مانند دسترسی زودتر به NFT‌های تازه، پاداش‌های NFT، پاداش‌های توکنی و افزایش سرعت در به‌دست آوردن امتیاز مشارکت به بازیکنان خواهد رسید.

سازندگان بازی Mines of Dalarnia

شرکت ورکین‌من (WorkinMan) یک کمپانی بازی‌سازی است که با همکاری کرومیا استودیو (Chromia Studios) اقدام به ساخت بازی Mines of Dalarnia کرده است. ورکین‌من یک شرکت آمریکایی است که مشتریان بزرگی مانند دیزنی، مارول، نینتندو و آتاری دارد.

سازندگان این بازی با استفاده از لانچ پول بایننس، توکن DAR را روی شبکه بایننس اسمارت چین عرضه کردند. این بیست‌وسومین پروژه‌ای است که روی لانچ پول بایننس راه‌اندازی شده است.

تیم MOD با چه پروژ‌ه‌هایی مشارکت دارد؟

سازندگان بازی Mines of Dalarnia اعلام کرده‌اند که در صنعت کریپتو و گیمینگ، با نهادهای گوناگونی همکاری دارند. از جمله انجمن‌هایی که با آن همکاری می‌کنند می‌توان به Salad Ventures اشاره کرد. همچنین آن‌ها با برخی از پروژه‌های زیرساختی مانند Coin98 همکاری می‌کنند. در صنعت گیمینگ، تیم ماینز آو دالارنیا با Overwolf که یکی از بزرگ‌ترین انجمن‌های بازیکنان در سطح جهان است، مشارکت دارد.

کرومیا استودیو با همکاری Mines of Dalarnia و بازی همسایه من عالیس، یک پروژه مشترک در زمینه متاورس (Metaverse) راه‌اندازی کرده‌اند. این پروژه در مجموع ۸۰ میلیون دلار در اختیار توسعه‌دهندگانی قرار می‌دهد که مایل به ایجاد افزونه‌ها، ابزارهای کمکی و بازی‌های مستقل در این زمینه هستند.

نقشه راه بازی ماینز آو دالارنیا

نقشه راه بازی Mines of dalarnia

تصویر بالا، نقشه راه بازی Mines of Dalarnia را نشان می‌دهد. این بازی برنامه‌های خود را از سه ماهه سوم ۲۰۲۱ تا یک سال بعد یعنی سه ماهه سوم ۲۰۲۲ اعلام کرده است.

در فاز ابتدایی کاربرانی که روزانه وارد بازی شوند، جایزه دریافت می‌کنند. همچنین کار روی بازار داخل بازی نیز در این مرحله ادامه دارد. در سه ماهه آخر ۲۰۲۱ و اول ۲۰۲۲ فعالیت‌های توسعه‌ای و زیرساختی در بازی MOD انجام می‌شود. فروش اولیه زمین‌ها، انتقال موتور بازی، انتشار نقشه‌های بازی، راه‌اندازی شبکه اصلی و ماژول حاکمیت غیرمتمرکز، همگی از برنامه‌های این بازه زمانی هستند.

در گام چهارم و پنجم که سه ماهه دوم و سوم ۲۰۲۲ می‌شود، قرار است امکانات جدیدی به برنامه مانند چت در بازی، برگزاری تورنومنت و مسابقه اضافه شود. همچنین نسخه موبایل این بازی، دارایی‌های مبتنی بر NFT و ماموریت‌های جانبی همراه با پاداش در قالب توکن نیز از دیگر مواردی هستند که در این بازه زمانی به اکوسیستم Mines of Dalarnia اضافه خواهند شد.

معرفی ارز DAR

DAR توکن رسمی بازی است و نقش کلیدی در مدیریت مالی بازی دارد. DAR یک توکن BEP20 است؛ اما روی شبکه اتریوم به صورت ERC20 نیز در دسترس قرار دارد. میزان عرضه کل و نهایی این توکن ۸۰۰ میلیون عدد خواهد بود که از این میزان در حال حاضر (۷ آذر ۱۴۰۰) حدود ۱۲۳ میلیون عدد در گردش قرار گرفته است.

رابطه توکن DAR با اجزای بازی
رابطه توکن DAR با اجزای بازی

نحوه تخصیص ارز دیجیتال DAR به شرح زیر است:

بنیان‌گذاران۲۰ درصد
اختصاص به سیستم کسب درآمد از راه بازی (Play To Earn)۲۰ درصد
فروش خصوصی۱۵ درصد
تیم۱۵ درصد
مشاوران۷ درصد
اکوسیستم۷ درصد
بازاریابی۶ درصد
نقدینگی۵.۵ درصد
لانچ پول بایننس۳ درصد
عرضه اولیه فارم پنکیک سواپ۱.۵ درصد

در زمان نگارش این مقاله، قیمت DAR برابر با ۳.۵ دلار است. این توکن با ارزش بازار حدود ۴۲۹ میلیون دلاری، در جایگاه ۲۴۸ بازار رمزارزها قرار دارد. بیشترین قیمت رمز ارز DAR در تاریخ ۴ نوامبر ۲۰۲۱ (۱۳ آبان ۱۴۰۰) ۴.۹۱ دلار بوده است. کمترین قیمت ارز DAR نیز با ۱.۶۸ دلار در ۱۲ نوامبر ۲۰۲۱ (۲۱ آبان ۱۴۰۰) به ثبت رسیده است.

توکن DAR را در کجا خریدو‌فروش کنیم؟

صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز معروفی این توکن را در لیست ارزهای دیجیتال خود دارند. برای مثال می‌توان به بایننس، پنکیک سواپ، یونی سواپ و دودو (DODO) اشاره کرد.

توکن DAR را در چه کیف پولی نگهداری کنیم؟

همان‌طور که گفتیم، این توکن در دو نسخه BEP20 و ERC20 عرضه شده است. کاربران با توجه به فعالیت خودشان روی هر کدام از شبکه‌ها، می‌توانند کیف پول‌های مناسب را انتخاب کنند. افراد به‌صورت متداول از دو کیف پول تراست ولت و متامسک استفاده می‌کنند.

جمع‌بندی

بازی Mines of Dalarnia یکی از چندین بازی بلاکچینی است که امکان کسب درآمد همراه با بازی را فراهم می‌کند. در این مقاله به بررسی قسمت‌های مختلف این بازی و اهداف آن پرداختیم. همچنین توکن حاکمتی DAR را که کاربرد فراوانی در MoD دارد، معرفی کردیم.

به‌نظر شما کدام یک از بازی‌های بلاکچینی، جذاب‌تر و در عین حال موفق‌تر از بقیه است؟

منبع
minesofdalarnia

نوشته های مشابه

5 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا