متوسط بازی

چطور از بازی‌های کریپتویی کسب درآمد کنیم؟ با GameFi‌ یا Play to Earn آشنا شوید!

توکن‌های غیر قابل تعویض (NFT) رمز ارزهای منحصر به فرد قابل جمع‌آوری بر روی بلاک چین هستند. این ویژگی آنها را قادر می‌سازد تا برای استفاده در بازی‌ها به عنوان نماینده کاراکترها، ابزارها و دیگر آیتم‌های قابل معامله مناسب باشند. بازی‌های NFT به دلیل قابلیت درآمدزایی، بسیار محبوب شده‌اند. شما می‌توانید این توکن‌های غیرمثلی را به دیگران بفروشید و حتی در سیستم Play to Earn می‌توانید این رمز ارزها را به دست آورید و از آنها درآمد کسب کنید. اما Play to Earn چیست؟ در این مقاله به معرفی این سیستم، تاریخچه، نحوه کارکرد، موارد مورد نیاز برای شروع این بازی‌ها، نحوه درآمدزایی و معرفی چند بازی محبوب می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

مفهوم Gamefi یا Play to Earn چیست؟

مفهوم Gamefi یا Play to Earn چیست؟

از زمانی که بازی کریپتوکیتیز (CryptoKitties) غوغا به پا کرد، بازی‌های NFT زیادی توسعه یافتند و شروع به استفاده از مدل Play to Earn یا Gamefi کردند. این نوع بازی‌ها، ترکیبی از گیمینگ و امور مالی هستند و روشی برای کسب درآمد هستند.

این بازی‌ها معمولا بر روی شبکه‌های اتریوم و بایننس اسمارت چین هستند؛ البته دیگر بلاک چین‌ها هم شروع به راه اندازی این نوع بازی‌ها کرده‌اند؛ برخی از این گیم‌ها مبارزه‌ای هستند (مانند اکسی اینفینیتی و کریپتوبلیدز) و برخی دیگر نیز از کارت‌های قابل جمع‌آوری استفاده می‌کنند (مانند Sorare).

Gamefi یکی از ترندهای جدید است که سر و صدای زیادی در صنعت کریپتو به پا کرده است. بر خلاف بازی‌های آنلاین سنتی که شما برای برنده شدن باید پول پرداخت کنید، سیستم‌های Play to Earn مدل “بازی کنید تا به دست بیاورید” را معرفی می‌کند. این مفهوم به معنی ارائه مشوق‌های اقتصادی به بازیکنان، برای پیش بردن بازی است، که معمولا به صورت NFT پرداخت می‌شود و هر چه بیشتر بازی کنید، درآمد بیشتری خواهید داشت. برخی از گیمرها از این نوع بازی‌ها به عنوان شغل دائمی خود استفاده می‌کنند!

بازی‌های Play to Earn‌ مخصوصا در کشورهایی که درآمد مردم آنها کم است، بسیار محبوب شده است. برخی از مردم این کشورها برای درآمد بیشتر و جبران هزینه‌های زندگی خود، به این بازی‌ها روی آورده‌اند.

تاریخچه Gamefi

اهمیت وجود NFT در بازی‌های آنلاین، به بازی کریپتوکیتیز بر می‌گردد. المان‌های قابل جمع‌آوری موفقیت خود را به اثبات رسانده‌اند؛ CryptoKitties در زمان اوج خود، روزانه ۱۴۹۱۴ بازیکن داشت. البته موفقیت این توکن‌های غیرمثلی، باعث شلوغ شدن شبکه اتریوم و در نتیجه، افزایش کارمزد تراکنش‌ها شد؛ این مشکل فنی شبکه اتریوم باعث شد که فاصله بین پلتفرم‌های بازی و این شبکه زیاد شود و نیاز به پروتکل‌ها و شبکه‌های مقیاس‌پذیرتر، بیشتر احساس شود. به مرور تقاضا برای بازی‌های Play to Earn افزایش یافت و شبکه اتریوم قادر به پردازش این حجم از تقاضا نبود. افزایش پلتفرم‌های دیفای از سال ۲۰۲۰ نیز باعث رشد بازی‌های Gamefi نیز شدند و روز به روز به تعداد این بازی‌ها افزوده شد.

در سپتامبر سال ۲۰۲۰ (شهریور ۹۹) آندره کرونژ (Andre Cronje) بنیانگذار پروتکل یرن فایننس (Yearn Finance) درباره سیاست‌های پولی این بازی‌ها در فضای غیرمتمرکز، توییتی منتشر کرد. کرونژ متوجه شد که صنایع دیفای و NFTها را می‌توان در بازی‌های آنلاین استفاده کرد.

بازی‌های NFT چگونه کار می‌کنند؟

بازی‌های ان‌اف‌تی با نگهداری کردن المان‌های قابل جمع‌آوری در کیف پول تفاوت دارند. یک بازی Play to Earn از NFTها در قوانین، مکانیزم‌ها و تعاملات بازیکنان استفاده می‌کند. برای مثال، یک بازی می‌تواند یک کاراکتر خاص یا آواتار شما را به صورت توکن غیرمثلی نمایش دهد. آیتم‌های دیجیتالی که در بازی‌ها پیدا می‌کنید نیز از همین توکن‌ها هستند. شما می‌توانید این رمزارزها را به دیگر گیمرها بفروشید و درآمد کسب کنید. اما چگونه NFTها در محیط بازی اجرا می‌شوند؟ توسعه دهندگان بازی‌ها، قراردادهای هوشمندی ایجاد می‌کنند که قوانینی را برای ان اف تی‌های مورد استفاده تعیین می‌کند. سپس این قراردادها کدهای ذخیره شده بر روی بلاکچین را به صورت خودکار اجرا می‌کنند.

برای مثال، کریپتوکیتیز از تعدادی قرارداد هوشمند اصلی که ساختار بازی را می‌سازند، استفاده می‌کند. معروف‌ترین این کانترکت‌ها GeneScience است که ماشین‌هایی را که به صورت تصادفی انتخاب می‌شوند تا گربه‌های جدید درون بازی را بسازند، تعیین می‌کند. 

پس تمامی بازی‌های Play to Earn‌ یا Gamefi، به عنوان بازی‌های NFT شناخته می‌شوند. هر چیزی می‌تواند ان اف تی شود؛ زمین‌ها، آواتارها، لباس‌ها، سلاح‌ها و غیره. زمانی که بازیکنان یک آیتم را در طول بازی پیدا و جمع‌آوری می‌کنند، می‌توانند آن را در مارکت‌پلیس‌های دیجیتالی مانند OpenSea ،Rarible ،SuperRare و غیره، با دیگران در ازای NFTهای دیگر مبادله کنند و یا به فروش برسانند.

بسته به این که گیمرها کدام بازی را انجام می‌دهند، پتانسیل درآمدزایی آنها نیز متفاوت است؛ مثلا چقدر زمان برای آپگرید و ارتقاء کاراکترهای خود باید صرف کنند؟ یا ایجاد ساختمان‌های درآمدزا در زمین‌های خود چقدر زمان نیاز دارد؟

برای دنبال کردن این که هر بازیکن چه دارایی‌هایی دارد، باید گفت که تمام NFTها و دیتاهای تراکنش‌ها بر روی بلاکچین عمومی ذخیره می‌شوند و به راحتی قابل پیگیری هستند. استفاده از این تکنولوژی در صنعت گیمیگ، مزایای زیر را دارد:

  • بازیکنان به راحتی می‌توانند مالکیت آیتم‌های درون بازی را اثبات کنند.
  • خطر از دست رفتن دارایی‌های پلیرها وجود ندارد؛ مگر این که خودِ بازیکن تراکنش اشتباه ارسال کند.
  • آیتم‌های داخل بازی‌های Gamefi را نمی‌توان جعل کرد، حذف کرد یا نابود کرد.
  • این توکن‌ها را می‌توان بدون واسطه یا حضانت، به راحتی ارسال و دریافت کرد.

برخی بازی‌ها دارای امکاناتی چون سپرده‌گذاری (Staking) نیز هستند. کاربران می‌توانند توکن‌های خود را قفل کنند و سود سالیانه و حتی پاداش‌های دیگر نیز دریافت کنند، و سپس از آنها برای خرید آیتم‌های جدید درون بازی و قفل‌گشایی NFTهای جدید استفاده کنند.

برای شروع بازی Play to Earn به چه چیزهایی نیاز داریم؟

برای شروع بازی Play to Earn به چه چیزهایی نیاز داریم؟

برای این که بتوانیم بازی‌های Play to Earn را شروع کنیم، باید موارد زیر را داشته باشیم.

  • ساخت یک کیف پول: برای ذخیره ارزهای دیجیتال و NFTهای بازی‌ها و ارسال تراکنش‌های درون بازی، به کیف پول نیاز داریم. این ولت باید متناسب با شبکه بلاک‌چینی باشد که بازی بر روی آن پیاده‌سازی شده است. مثلا متامسک از بازی‌هایی که بر روی شبکه‌های اتریوم، بایننس اسمارت چین و پالیگان هستند، پشتیبانی می‌کند.
  • خریداری آیتم‌های مورد نیاز: تمام بازی‌های Gamefi برای دانلود رایگان هستند؛ اما بسیاری از آنها از کاربران می‌خواهند که آیتم‌هایی مانند کاراکترها، توکن‌های بومی و غیره را برای شروع بازی خریداری کنند. برای همین باید یک کیف پول آماده داشته باشید؛ برای مثال، بازی CryptoBlades از بازیکنان می‌خواهد که ولت متامسک را دانلود کنند، کوین BNB خریداری کنند و با آن توکن بومی این بازی یعنی SKILL را خریداری کنند.

چگونه NFTهای این بازی‌ها باعث کسب درآمد می‌شوند؟

مقدار درآمدی که می‌توانید از بازی‌های Play to Earn به دست بیاورید، بستگی به تقاضای بازی و نوع بازی دارد. درآمد شما از گیمرهای دیگر کسب می‌شود؛ زیرا این بازیکنان هستند که ارزش NFTها یا رمز ارزهای به دست آمده در بازی را تعیین می‌کنند.

مثلا صرافی باینس جعبه‌هایی به نام NFT Mystery Box ارائه می‌دهد که از نظر کمیابی متنوع‌اند. این باکس‌ها شامل کالکشن‌هایی هستند که با بازی‌های NFT همکاری می‌کنند. پس از به دست آوردن این باکس‌ها، می‌توانید آنها را به فروش برسانید.

آیا امکان از دست رفتن پول در بازی‌های NFT وجود دارد؟

بله این احتمال وجود دارد و مقدار آن نیز به نوع بازی‌ای که انجام می‌دهید و ارزش NFTهایی که نگهداری می‌کنید بستگی دارد. از دست دادن پول لزوما بدین معنا نیست که از شما کلاهبرداری شده است. ارزش تمام ان اف تی‌ها به قیمتی که مردم بر روی آنها می‌گذارند وابسته است. بنابراین درست مانند سرمایه گذاری در رمز ارزها، در این بازی‌ها پولی را قرار دهید، که توانایی از دست دادن آن را دارید.

همچنین توجه کنید که توکن‌های غیرمثلی خود را حتما به کیف پولی انتقال دهید که از آن پشتیبانی می‌کند؛ در غیر این صورت ممکن است برای همیشه آنها را از دست بدهید.

معرفی بازی‌های محبوب Play to Earn

امروزه بازی‌های Gamefi زیادی وجود دارند و بیشتر آنها بر روی شبکه‌های اتریوم و BSC هستند. برخی از آنها تجربه بازی‌های کامپیوتری سنتی را ارائه می‌دهند و برخی دیگر نیز بیشتر بر روی جمع‌آوری NFTها تمرکز کرده‌اند. در ادامه به معرفی محبوب‌ترین بازی‌های بلاک چینی می‌پردازیم.

Axie Infinity

Axie Infinity

اکسی اینفینیتی مدلی شبیه به بازی پوکمون (Pokemon) با موجودات قابل جمع‌آوری و مبارزات استفاده می‌کند. اکسی اینفینیتی بر روی شبکه اتریوم قرار دارد و گیمرها با به دست آوردن توکن‌های Smooth Love Potion یا به اختصار SLP و توکن AXS و فروش آنها به کسب درآمد می‌پردازند. هر دوی این توکن‌ها در صرافی‌هایی مانند بایننس قابل خرید و فروش هستند.

Axie Infinity یکی از محبوب‌ترین بازی‌های Play to Earn است. البته این بازی برای شروع، نیازمند سرمایه گذاری اولیه است؛ شما باید ۳ اکسی (Axie) یا هیولا بخرید و یا از یک بازیکن دیگر، “بورسیه” دریافت کنید.

زمانی که شما تیم اولیه خود را خریداری کردید و شروع به تکمیل وظایف و چلنج‌ها کردید، توکن SLP دریافت می‌کنید، که یا می‌توانید آنها را بفروشید و یا از آنها برای خرید اکسی‌های جدید استفاده کنید.

این بازی در فیلیپین بسیار محبوب است و گیمرهای زیادی از این کشور این بازی را انجام می‌دهند و در ماه، بین ۲۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار و برخی نیز حتی بیشتر کسب درآمد می‌کنند! البته بخشی از این افزایش درآمد، به قیمت SLP نیز بستگی دارد.

خرید ۳ اکسی برای شروع این بازی، هزینه نسبتا زیادی می‌طلبد؛ اکسی‌ها بین ۱۵۰ دلار تا ۲۰۰۰ دلار قیمت دارند. برای دیدن قیمت‌های این هیولاها، اینجا کلیک کنید.

Sorare

Sorare

Sorare یک بازی فوتبال فانتزی است که بازیکنان دنیای واقعی فوتبال را به صورت کارت‌های قابل جمع‌آوری و قابل مبادله ایجاد کرده است.

شما در این بازی، باید یک تیم ۵ نفره با استفاده از کارت‌های مجانی یا خریداری شده بسازید و امتیاز خود را با پیروزی در هر بازی و یا رویدادهایی که تکمیل می‌کنید، افزایش دهید.

شروع این بازی رایگان است؛ اما بازیکنانی که به شما تعلق می‌گیرد عموما ناشناخته هستند و ارزش چندانی ندارند. می‌توانید با خرید بازیکن، دروازه‌بان و مربی، عملکرد تیم خود را بهبود ببخشید. قیمت بازیکنان نیز متنوع است.

Gods Unchained

Gods Unchained

Gods Unchained یک بازی کارتی بر روی شبکه اتریوم است. گیمرها باید با قدرت‌ها و امکاناتی که در اختیار دارند، دیگر بازیکنان را شکست دهند.

زمانی که شما برنده شدید، آیتم‌های داخل بازی را به دست می‌آورید که می‌توانید آنها را بفروشید و یا در بازی استفاده کنید. اگر در بازی‌های رتبه‌بندی شده پیروز شوید، Flux به دست می‌آورید که می‌توانید با آن کارت‌های NFT قدرتمندی بسازید. این بازی شبیه به بازی‌های محبوب Magic: The Gathering یا Heartstone است.

در شروع بازی، به شما ۷۰ کارت به عنوان خوش‌آمد‌گویی داده می‌شود که شامل کارت‌های هر ۶ خدای این بازی می‌شود. می‌توانید این کارت‌ها را با دیگر بازیکنان مبادله کنید. برای به دست آوردن کارت‌های بیشتر (حداکثر ۱۴۰ کارت) می‌توانید با پیروزی در بازی، پک‌های کارت‌ها را باز کنید و یا آنها را خریداری کنید که قیمت‌های آنها متفاوت است و هر از گاهی به فروش می‌رسند.

Alien Worlds

Alien Worlds

گیمرها در بازی Alien Worlds به جهان بیگانگان سیارات مختلف وارد می‌شوند؛ جایی که باید برای به دست آوردن منابع کمیاب و استخراج رمز ارز بومی این بازی یعنی تریلیوم (TLM)، بجنگند. پلیرها با یکدیگر نیز می‌جنگند، به ماموریت‌های مختلف می‌روند و با اجاره دادن زمین‌های خود به دیگران، درآمد اضافی به دست می‌آورند.

این اولین بازی‌ای است که بیش از ۲.۵ میلیون بازیکن دارد و دلیل آن هم این است که این یک بازی Free to Play است؛ یعنی شما آزادانه در دنیای متاورس آن حرکت می‌کنید و هر طور که می‌خواهید بازی را به سرانجام می‌رسانید. همچنین این بازی بر روی بلاک‌چین‌های مختلف از جمله WAX، اتریوم و بایننس اسمارت چین قرار دارد.

برای انجام این بازی، شما باید Land خریداری کنید. Landها توکن‌های NFT هستند که نماینده زمین‌های شما در بازی هستند. این توکن‌ها به صورت پک‌های متنوع به فروش می‌رسند و البته نحوه فروش آنها هم به صورت مزایده‌ای است و به بالاترین قیمت پیشنهادی به فروش می‌رسند. همچنین هر چند وقت یک بار این Landها به مزایده گذاشته می‌شوند.

CryptoBlades

CryptoBlades

CryptoBlades یک بازی Roll-Play آنلاین است که شبیه به بازی‌های Skyrim و Dark Souls است. بازیکنان می‌توانند با هیولاها مبارزه کنند و یا ماموریت‌های درون بازی را تکمیل کنند تا توکن‌های SKILL را به دست بیاورند. برای افزایش شانس پیروزی، گیمرها باید سلاح‌های خود را آپگرید کنند. این آیتم‌ها در بازارهای NFT قابل فروش و معامله هستند.

این بازی دارای ۴ مولفه است؛ آتش (Fire)، زمین (Earth)، آذرخش (Lightning) و آب (Water). این مولفه‌ها مربوط به کاراکترها، سلاح‌ها، دشمنان و ویژگی‌هاست. هر مولفه قدرت‌ها و ضعف‌های خود را دارد؛ بنابراین بازیکنان باید با استفاده از استراتژی‌های مختلف، رقیبان خود را شکست دهند.

این بازی مبتنی بر شبکه بایننس اسمارت چین است و ماهیانه حدود ۵۰۰ هزار نفر آن را بازی می‌کنند. برای شروع بازی نیز باید مقداری سرمایه برای خرید SKILL داشته باشید. این مقدار حدود ۰.۲ BNB است.

Splinterlands

Splinterlands

Splinterlands یک بازی کارتی است که بازیکنان باید کلکسیونی از توانایی‌ها (Abilities) و Stats جمع‌آوری کنند و از آنها برای مبارزه با دیگر پلیرها استفاده کنند. هر کارت نماینده یک NFT است و قابل مبادله یا فروش در بازار است. این یک بازی مبارزه تن به تن است، که شرایط هر مبارزه، به صورت تصادفی انتخاب می‌شود.

هر دو بازیکن زمان محدودی برای ساخت کالکشن کارت‌های خود دارند و با استفاده از آنها با هم می‌جنگند. Splinterlands با بیش از ۸۰۰۰ بازیکن در روز، به یک نام بزرگ در فضای بلاک چین تبدیل شده است. با انجام چلنج‌ها و مبارزات مختلف، بازیکنان می‌توانند توکن‌های بی‌همتا برنده شوند.

این بازی دو توکن بومی به نام‌های DEC (توکنی که داخل بازی به کار می‌رود) و SPS (توکن حاکمیتی این بازی) دارد که بر روی بلاکچین HIVE قرار دارند. ماهیانه حدود ۱۲۰۰۰۰ نفر این بازی را انجام می‌دهند و برای شروع بازی، باید ۱۰ دلار برای خرید Summonner’s Spellbook هزینه کنید، تا سیستم Play to Earn این بازی را فعال کنید و شروع به دریافت توکن‌های DEC کنید.

Farmers World

Farmers World

Farmers World یک بازی Play to Earn است و نسخه بلاکچینی گیم‌های کشاورزی و کشت و زرع است که در چند سال اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند. پلیرها می‌توانند ابزارهای مختلف را انتخاب کنند و محصولات زراعی مختلف را بکارند و برداشت کنند.

به علاوه، بازیکنان می‌توانند در مدتی که منتظر رشد محصولات خود هستند، به دیگر مزرعه‌داران حمله کنند و دارایی‌هایشان را سرقت کنند. این بازی دارای بخشی به نام Membership است که می‌توانید با خرید کارت‌های آن، ابزارهای مختلف استفاده کنید.قیمت این کارت‌ها از حدود ۳۰۰ دلار شروع می‌شود (خرید کارت‌ها اجباری نیست).

اما برای شروع بازی، شما نیاز به یک ابزار دارید که باید آن را بخرید. بازی پیشنهاد می‌دهد که یک تبر و چوب ماهیگیری برای شروع مناسب است؛ برای خرید این دو آیتم، تقریبا ۱۰۰۰ دلار سرمایه نیاز دارید؛ اما می‌توانید با یک تبر معمولی هم بازی را شروع کنید، که قیمت تبرها تقریبا از ۲۵۰ دلار شروع می‌شود. قیمت‌ها را می‌توانید از اینجا ببینید.

The Sandbox

The Sandbox

یکی دیگر از بهترین بازی‌های کریپتویی Sandbox است. این بازی یک دنیای مجازی (Metaverse) مبتنی بر بلاک چین است؛ جایی که کاربران می‌توانند دارایی‌های دیجیتال خود را بخرند، بفروشند یا حتی به وجود آورند.

به لطف سازمان‌های مستقل غیر متمرکز (DAO) و توکن‌های غیرمثلی، سندباکس تجربه آنلاین کاملی را با ترکیب تمرکززدایی و بازی ایجاد کرد. ماموریت Sandbox این است که استفاده از فناوری بلاک چین را برای عموم مردم سهولت بخشد. آن‌ها نه تنها گیمرها را هدف قرار می‌دهند، بلکه پدیدآورندگان را نیز جذب می‌کنند؛ زیرا نه تنها کاربران می‌توانند برای کسب درآمد بازی کنند، بلکه آثار هنری دیجیتال می‌سازند و آن‌ها را در بازی می‌فروشند.

در این بازی می‌توانید زمین‌هایی (Land) را خریداری کنید و در این زمین‌ها املاک خود را بسازید. در مجموع ۱۶۶,۴۶۴ لند وجود دارد که البته قیمت آنها بسیار بالاست و از حدود ۱ اتر شروع می‌شود. می‌توانید قیمت Landها را در اینجا ببینید.

توکن این بازی SAND نام دارد. این یک توکن کاربردی ساخته شده با استاندارد ERC20 اتریوم است. این رمز ارز در اکوسیستم بازی Sandbox به کار می‌رود و برای تمامی تراکنش‌ها تعاملات داخل بازی، باید SAND خرج کنید. قیمت SAND در حال حاضر ۰.۶۶ دلار است.

Upland

Upland

Upland یک بازی است که در هر دو سیستم عامل موبایل IOS و Andriod در دسترس است. این بازی را به‌عنوان نسخه‌ای از بازی مونوپولی در نظر بگیرید که در آن می‌توانید املاک دنیای واقعی را در فضای مجازی خریداری کنید و بفروشید. از نکات بامزه این بازی، این است که بازیکنان در قالب توکن‌های NFT دارای مالکیت واقعی هستند. بنابراین وقتی ملکی را در بازی خریداری می‌کنید (که دارای آدرس دنیای واقعی است)، به لطف قراردادهای هوشمند، متعلق به شما خواهد بود. این بازی مبتنی بر بلاک چین EOS ساخته شده است.

در این بازی همه چیز بر عهده شماست و هر طور که بخواهید، می‌توانید بازی کنید؛ بخرید، بفروشید، املاک را خریداری کنید، آنها را گسترش دهید، سازه‌هایی را بسازید، کسب و کاری راه اندازی کنید که در آن محصولات و خدمات ارائه دهید و غیره! هیچ محدودیتی در این بازی وجود ندارد. در حال حاضر توکن بومی این بازی یعنی UPX را از صرافی‌ها نمی‌توانید خریداری کنید؛ اما در بازار داخل همین بازی، با قیمت ثابتی به فروش می‌رسند که می‌توانید از این صفحه آنها را خریداری کنید. همچنین با شروع بازی و پس از دیدن ویدیوی آموزشی نحوه بازی در Upland، شما ۳۰۰۰ توکن UPX جایزه می‌گیرید!

Aavegotchi

Aavegotchi

این یکی از بازی‌های NFT محبوب در سال ۲۰۲۱ است. Aavegotchi یک بازی NFT در بلاک چین است که بر اساس Tamagotchi ساخته‌ شده است. آن دستگاه‌های سیاه و سفید کوچکی را که با آن بازی می‌کردیم و از یک حیوان خانگی مراقبت می‌کردیم به خاطر دارید؟ این پروژه دقیقاً همان تجربه است؛ البته به همراه توکن‌های NFT. هر توکن بی‌همتای این بازی دارای ویژگی‌های خاص خودش است. هرچه ویژگی‌های Aavegotchi کمیاب‌تر باشد، آن توکن هم کمیاب‌تر و با ارزش‌تر است.

این بازی دارای توکن حاکمیتی GHST است که می‌توانید با استفاده از آن، توکن‌های غیرمثلی این بازی را خریداری کنید.

F1 Delta Time

F1 Delta Time

F1 Delta Time یکی از بازی‌های مسابقه‌ای یا مجموعه‌های NFT مبتنی بر بلاک چین در اکوسیستم REVV Motorsport است. در این بازی مسابقه‌ای بازیکنان باید خودرو‌، راننده و قطعات خودرو را بخرند و اتومبیل خود را تقویت کنند تا بتوانند در مسابقات برنده شوند و توکن REVV را از آن خود کنند. این ارز مشابه می‌تواند برای خرید توکن‌های NFT برای سایر بازی‌های مسابقه‌ای، از جمله فرمول E و عناوین آینده نیز استفاده شود.

برای تقویت اتومبیل و برنده شدن در مسابقات و در نتیجه، کسب درآمد بیشتر، شما نیاز به توکن REVV دارید که در حال حاضر، قیمت REVV حدود ۰.۱۴ دلار است.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
  • بازی Play to Earn چیست؟

بر خلاف بازی‌های آنلاین سنتی که شما برای برنده شدن باید پول پرداخت کنید، سیستم‌های Play to Earn مدل “بازی کنید تا به دست بیاورید” را معرفی می‌کند. برای شروع اکثر این بازی‌ها، شما نیاز به سرمایه اولیه دارید؛ اما با بازی کردن و انجام ماموریت‌های مربوط به بازی، می‌توانید کسب درآمد کنید.

  • آیا برای بازی‌های Gamefi نیاز به سرمایه اولیه داریم؟

معمولا بله. اما بازی‌هایی نیز وجود دارند که رایگان هستند؛ اما به سختی و در طولانی‌مدت درآمدزایی دارند و معمولا درآمد آنها بسیار ناچیز است.

  • با این بازی‌ها چقدر می‌توانیم درآمد کسب کنیم؟

میزان درآمد شما بستگی به نوع بازی دارد؛ در برخی بازی‌ها، با خرید آیتم‌ها و آپگرید کردن کاراکترها می‌توانید درآمد بیشتری کسب کنید، در برخی دیگر با جمع‌آوری آیتم‌ها و فروش آنها کسب درآمد می‌کنید، در برخی بازی‌ها باید بجنگید تا درآمد خود را افزایش دهید و غیره.

جمع‌بندی

بازی‌های Play to Earn در یک سال اخیر توجهات بسیاری را به خود جلب کرده‌اند و ارزش بازار این بازی‌ها حدود ۱۴ میلیارد دلار است. توکن‌های NFT و کاربردهای بی‌نظیرشان می‌توانند آینده صنعت دیفای باشند و پذیرش عمومی صنعت ارزهای دیجیتال را تسریع ببخشند. شرکت‌های استارتاپ کریپتویی و کمپانی‌های بازی‌سازی، اکنون در حوزه بازی‌های Gamefi با یکدیگر رقابت می‌کنند و ما هر روز شاهد معرفی بازی‌های بلاک چینی جدید هستیم. در این مقاله به پاسخ سوال Play to Earn چیست پرداختیم و سپس به تاریخچه این بازی‌ها، نحوه کارکرد، موارد مورد نیاز برای شروع این بازی‌ها، نحوه درآمدزایی و معرفی چند بازی محبوب پرداختیم.

شما کدام یک از این بازی‌ها را انجام داده‌اید؟ تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
coinmarketcapمیهن بلاکچین

آرن امیریان

من آرن امیریان هستم و از سال ۲۰۲۰ در بازار رمزارزها و تکنولوژی بلاکچین فعالیت می‌کنم. از همان زمان اعتقاد داشتم که این تکنولوژی می‌تواند در آینده‌ای نزدیک، سیستم‌های مالی و بانکداری سنتی را متحول کند. پس از مدت کوتاهی که در میهن بلاکچین مشغول به کار شدم، به این حوزه گسترده بسیار علاقمند شدم. اکنون حوزه مطالعاتی من راهکارهای لایه ۲، بلاکچین‌های لایه ۱، DAGها، شبکه‌های حریم خصوصی و آدیت کردن کدهای پروژه‌هاست.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
19 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا