کریپتو کده

پلتفرم پالیگان چیست؟ آشنایی با Polygon و توکن کاربردی متیک (MATIC)

پالیگان هم برای افزایش مقیاس‌پذیری اتریوم راهکار ارائه می‌دهد،‌ اما با رویکردی متفاوت نسبت به سایر پروژه‌ها. تغییر استراتژي درست و ریبرندینگ متیک نتورک به پالیگان، سرمایه قفل‌شده در این شبکه را ظرف یکسال از ۴۰ میلیون دلار تا ۱۰ میلیارد دلار هم رسانده است. شاید مهم‌ترین ویژگی پالیگان این باشد که از اکثر روش‌های مقیاس‌پذیری پشتیبانی می‌‌کند و به زنجیره‌های مختلف کمک می‌کند تا در کنار هم کار کنند. در این مقاله قصد داریم در مورد این که پالیگان چیست، چه هدفی دارد و چطور کار می‌کند صحبت کنیم. هم‌چنین تیم،‌ مشاوران، سرمایه‌گذارها و نقشه راه Polygon نیز بررسی می‌شوند. به علاوه به توکن MATIC، صرافی و کیف پول مناسب آن نیز پرداخته خواهد شد. با میهن بلاکچین همراه باشید.

این مقاله در ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ به‌روزرسانی شده است.

پالیگان چیست؟

شبکه پالیگان چیست

Polygon که پیش از این با نام شبکه متیک (Matic Network) شناخته می‌شد، یک پروتکل و چارچوبی برای ساخت و اتصال شبکه‌های بلاکچین سازگار با اتریوم است. این پروتکل سعی دارد برخی از محدودیت‌های عمده اتریوم از جمله توان عملیاتی آن، تجربه ضعیف کاربری و عدم حاکمیت جامعه، را با استفاده از یک راه حل جدید زنجیره‌ای حل کند.

پالیگان توسط بایننس و کوین‌بیس (Coinbase) پشتیبانی می‌شود. این پروژه به دنبال پذیرش گسترده رمز ارزها و حل مشکلات مقیاس پذیری در بسیاری از بلاک چین‌ها است.

پلیگان به جای اینکه یک راه حل ساده مقیاس پذیری مانند شبکه قبلی Matic باشد (که از فناوری معروف به پلاسما برای پردازش معاملات خارج از زنجیره قبل از نهایی کردن آنها در زنجیره اصلی اتریوم استفاده می‌کند) به صورت کامل برای همکاری بین بلاک چین‌ها طراحی شده است. از طریق Polygon، توسعه دهندگان می‌توانند شبکه‌های از پیش تعیین شده بلاک چین را با ویژگی‌های متناسب با نیازهای خود راه اندازی کنند.

تغییر شبکه متیک (Matic) به پالیگان (Polygon)

شبکه Matic، پروژه توسعه راه حل لایه دو مبتنی بر اتریوم و بلاک چین مبتنی بر گواه اثبات سهام، در فوریه ۲۰۲۱ اعلام کرد که نام تجاری خود را به پالیگان تغییر می‌دهد. در حالی که محصولات موجود و توکن آن تا حد زیادی بدون تغییر باقی می‌مانند، اما برند تجاری جدید از یک تغییر استراتژیک برای تبدیل شدن به یک تجمیع کننده لایه دو خبر می‌دهد.

شبکه‌های سازگار با اتریوم که هدف آنها کاهش اساسی کارمزدها و زمان انجام تراکنش‌هاست، بر اساس رویکردهای خود برای مقیاس‌پذیری، نام‌های مختلفی دارند. از جمله این نام‌ها می‌توان به راه‌حل‌های لایه دو (Layer 2s)، رول آپ‌ها (Rollups)، زنجیره‌های جانبی (Sidechain) و پلاسما چین (Plasma Chain) اشاره کرد. ازآنجایی‌که شبکه اصلی اتریوم، به دلیل افزایش تقاضا با ازدحام و هزینه‌های بالای گس مواجه است، راهکارهای محبوب و همچنین کاربران در حال بررسی جایگزین‌هایی مؤثر هستند.

پلیگان علاوه بر روش عمل خود، از سایر راه حل‌های مقیاس پذیری اتریوم، به ویژه Optimistic Rollups ،ZkRollups و StarkWare’s Validium پشتیبانی می‌کند. این استراتژی از طریق Polygon SDK جدید پیاده سازی می‌شود، که به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) خود را در زیرساخت‌های مقیاس‌پذیر اتریوم، بدون نیاز به انتخاب هیچ فناوری خاصی، بسازند.

پلتفرم پلیگان قصد دارد، اتریوم را به یک سیستم چند زنجیره‌ای تبدیل کند، و تیم اصلی پروژه آن اعتراف می‌کند که اینکار بی‌شباهت به پروژه‌های دیگر مانند پولکادات، کازمس یا آوالانچ نیست. اما آنها معتقدند که این استراتژی اتریوم محور چندین مزیت قابل توجه نسبت به سیستم‌های رقیب ارائه می‌دهد.

استراتژی پالیگان، اگر با موفقیت اجرا شود، می‌تواند تاثیرات عمده‌ای بر اکوسیستم اتریوم داشته باشد. اینکه این تغییر استراتژی چقدر می‌تواند موفق باشد هنوز مشخص نیست اما به نظر آینده‌ بهتری در انتظار این پلتفرم است.

چالش‌ها و راه‌حل پالیگان

اتریوم مهمترین پلتفرم برای ایجاد برنامه‌های مختلف است اما محدودیت‌هایی دارد. توان کم، UX ضعیف (کارمزد گس زیاد، تاخیر در شروع به کار اتریوم ۲) و عدم وجود حاکمیت در آن. بسیاری از پروژه‌ها در حال بررسی بلاک چین‌های سازگار با اتریوم به عنوان راهی برای کاهش این محدودیت‌ها هستند در حالی که هنوز از اکوسیستم اتریوم استفاده می‌کنند. با این حال، هیچ پروتکل یا چارچوبی واحد برای اتصال این بلاکچین‌ها و زیرساخت‌های اندکی برای اتصال آنها به یکدیگر به روشی سازگار و قابل اعتماد وجود ندارد. این چالش‌های قابل توجهی در توسعه ایجاد می‌کند و باعث تکه تکه شدن اکوسیستم می‌شود.

پالیگان یک شبکه لایه ۲ برای ساخت شبکه‌های بلاک چین سازگار با اتریوم توسعه داده است. چارچوب ماژولار پالیگان برای ساخت شبکه‌های سفارشی به سازندگان امکان می‌دهد شبکه‌های بلاک چین از پیش تعیین شده را با یک کلیک مستقر کنند. به علاوه، Polygon تعامل هر بلاک چین با بلاک چین دیگر را آسان می‌کند.

پلیگان توسط توسعه دهندگان با توجه به نیاز مقیاس پذیری، برای توسعه دهندگان ساخته شده است. محیط‌های اجرای Wasm به صورت سفارشی و با ویژگی‌های «امنیت به عنوان یک سرویس» ماژولار و با سازگاری کامل با استاندارد و عملکرد اتریوم ساخته شده است. این بدان معناست که شبکه‌های پلیگان می‌توانند از فناوری، استانداردها، زبان‌ها و ابزارهای ایجاد شده، برای ایجاد شبکه های بلاک چین قابل تنظیم برای شرکت‌ها استفاده کنند. پالیگان حتی توسعه دهندگانی که با پروتکل آشنایی ندارند را قادر می سازد تا شبکه هایی بسیار قابل تنظیم و قابل ارتقا با زمان کوتاه برای بازار ایجاد کنند که باعث ایجاد قابلیت همکاری بین شبکه‌ای می‌شود.

هدف Polygon چیست؟

هدف پالیگان چیست
منبع: investrecords.com

پلیگان برای تسهیل آینده‌ای ساخته شده است که دیگر در آن بلاک چین‌های مختلف به صورت مجزا و جدا از یکدیگر کار نمی‌کنند، بلکه در عوض به عنوان شبکه‌هایی هستند که در یک فضای گسترده‌تر و بهم پیوسته استفاده می‌شوند. هدف بلند مدت آن فراهم آوردن جهانی باز و بدون مرز است که در آن کاربران بتوانند بدون نیاز به گشت و گذار در میان واسطه‌ها و گذر از موانع مختلف، با محصولات و خدمات غیرمتمرکز ارتباط برقرار کنند.

این هدف ایجاد یک هاب است که بلاک چین‌های مختلف می‌توانند به راحتی به آن متصل شوند، در حالی که به طور همزمان بر برخی از محدودیت های فردی خود مانند، کارمزدهای بالا، مقیاس پذیری ضعیف و امنیت محدود، غلبه می‌کنند. Polygon از فناوری‌های مختلفی برای دستیابی به این چشم انداز استفاده می‌کند ، این موارد عبارتند از:

 • گواه اثبات سهام: زنجیره اصلی پالیگان یک زنجیره جانبی اتریوم است که به عنوان زنجیره Matic POS شناخته می‌شود، که یک لایه امنیتی گواه اثبات سهام را به بلاک چینی راه اندازی شده در Polygon اضافه می‌کند.
 • زنجیره پلاسما: پلیگان از یک فناوری مقیاس گذاری معروف به پلاسما برای جابجایی دارایی‌ها بین زنجیره اصلی و زنجیره‌های دیگر از طریق پل‌های پلاسما استفاده می‌کند.
 • ZK-rollups: یک راه حل مقیاس بندی جایگزین برای جمع‌بندی تعداد زیادی از تراکنش‌ها به خارج از زنجیره است که در یک معامله واحد استفاده می‌شود و با استفاده از روش اثبات با دانش صفر (Zero Knowledge Proof) برای ثبت نهایی عمومی در زنجیره اصلی اتریوم استفاده می‌شود.
 • Optimistic rollups: راه حلی که بر روی اتریوم برای تسهیل تراکنش‌های فوری از طریق استفاده از اثبات تقلب (fraud proofs) اجرا می‌شود.

همانطور که ممکن است متوجه شده باشید، Polygon قصد دارد بیش از یک راه حل مقیاس پذیری را با توجه به هدف خود برای به حداقل رساندن موانع و تلاش برای کاهش کارمزدهای تراکنش‌ها، ارائه دهد. البته در حال حاضر تنها لایه امنیتی گواه اثبات سهام و راه حل پلاسما در حال اجرا بر روی این شبکه است و باقی موارد قرار است به آن اضافه شود.

نحوه کار پالیگان چگونه است؟

برای تعریف معماری پلیگان می‌توان آن را به عنوان یک سیستم چهار لایه متشکل از لایه اتریوم، لایه امنیتی، لایه شبکه‌های پلیگان و لایه اجرایی تعریف کرد. لایه اتریوم اساساً مجموعه ای از قراردادهای هوشمند است که در اتریوم اجرا می‌شود. این قراردادهای هوشمند مواردی مانند نهایی کردن تراکنش‌ها، استیکینگ و ارتباط بین اتریوم و زنجیره‌های مختلف Polygon را کنترل می‌کنند. لایه امنیتی در کنار اتریوم اجرا می شود و نقش “اعتبارسنج‌ها به عنوان یک سرویس” را فراهم می‌کند که به زنجیره‌ها امکان می‌دهد از یک لایه امنیتی دیگر بهره مند شوند. هر دو لایه اتریوم و امنیتی اختیاری هستند.

اما به دو لایه اجباری اصلی می‌رسیم. اولین لایه شبکه های Polygon است که اکوسیستم شبکه‌های بلاک چین ساخته شده بر روی پلیگان را تشکیل می‌دهد. که هر یک از آنها انجمن خود را دارند و مسئولیت رسیدگی به اجماع محلی و تولید بلاک را دارند. لایه دوم ، لایه اجرایی است که پیاده‌سازی ماشین مجازی اتریوم (EVM) بر روی Polygon است که برای اجرای قراردادهای هوشمند استفاده می‌شود. زنجیره‌های راه اندازی شده در Polygon به لطف قابلیت های دلخواه ارسال پیام آن، قادر به برقراری ارتباط هم با یکدیگر و هم با زنجیره اصلی اتریوم هستند. این امکان استفاده از موارد جدید جدید مانند ایجاد برنامه‌های غیر متمرکز و مبادله ساده ارزش بین سیستم عامل‌های مختلف را فراهم می‌کند.

شبکه اصلی اتریوم به دست ماینرها اداره می‌شود. ماینرها با مکانیسم اجماع اثبات کار تراکنش‌های کاربران را پردازش می‌کنند. بااین‌حال، به‌زودی قرار است سازوکار اجماع اتریوم به اثبات سهام تغییر کند. راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری، همچون پالیگان برای پردازش تراکنش‌ها به نقشی مشابه با اپراتورها در شبکه خود نیاز دارند. با این‌حال چندین تفاوت اصلی وجود دارد. اپراتورها در شبکه پالیگان علاوه بر پردازش و صحت سنجی تراکنش‌ها همانند یک ماینر، می‌توانند ورود و خروج کاربران از زنجیره پالیگان را تسهیل نمایند.

پالیگان برای امنیت شبکه خود، به مجموعه‌ای اعتبارسنج‌ها که همان اپراتورهای شبکه هستند وابسته است. نقش اعتبارسنج‌ها درواقع، اجرای یک فول نود، تولید بلاکها، اعتبارسنجی و مشارکت در اجماع و انجام بازرسی‌ها در شبکه اصلی اتریوم است. برای فعالیت به‌عنوان اعتبارسنج در شبکه پالیگان کاربران بایستی در قرارداد مدیریت سهام مستقر در بلاکچین اصلی اتریوم توکن‌های متیک (MATIC) خود را سپرده‌گذاری کنند.

پاداش‌ها متناسب با سهام اعتبارسنج‌ها میان آنها توزیع شده و موجودی پاداش هر کاربر در قرارداد هوشمندی دائماً به‌روز می‌شود. بااین‌حال، اعتبارسنج بودن نیز خطرات خاص خود را دارد. درصورتی‌که یک نود اعتبارسنج در شبکه خرابی چون امضای مضاعف (Double Signing) به بار بیاورد، سپرده او کاسته خواهد شد.

اعتبارسنج‌ها در حقیقت توکن‌های متیک خود را به‌عنوان وثیقه در اختیار شبکه قرار می‌دهند و در ازای تلاش برای تأمین امنیت شبکه، پاداش کسب می‌کنند. علاوه بر این، تا زمانی که دو سوم از اعتبارسنج‌های شبکه به‌درستی به وظیفه خود عمل کنند، شبکه با دقت به کار خود ادامه خواهد داد.

نحوه ارتباط شبکه پالیگان با اتریوم

در بیشتر الگوهای طراحی توکن، توکن در بلاکچین اتریوم ضرب شده و می‌توان آن را به سازوکار اثبات سهام پالیگان منتقل کرد. برای انتقال توکن‌ها از اتریوم به پالیگان، کاربر بایستی توکن‌های خود را در قراردادی در بلاکچین اتریوم قفل کرده و پس از آن توکن‌های مربوطه در شبکه پالیگان ضرب خواهند شد. این مکانیسم برای انتقال توکن‌ها، به تایید دو سوم از اعتبارسنج‌های شبکه پالیگان احتیاج دارد.

برداشت از شبکه پالیگان به اتریوم در دو مرحله صورت می‌گیرد. نخست، توکن‌ها باید در زنجیره متیک سوزانده شوند و پس از آن اثبات این توکن سوزی باید به شبکه اصلی اتریوم ارائه گردد.

بسته به تعداد دفعات بازرسی اعتبارسنج‌ها، انتقال وجوه یک الی سه ساعت به طول خواهد انجامید. این انتقال از طریق مکانیسم همگام‌سازی صورت می‌گیرد. بگذارید بیشتر توضیح دهیم. برای تحقق فرایند انتقال از پالیگان به اتریوم، از یک مکانیسم بریج (Bridge Mechanism) ویژه بهره برده می‌شود. هنگامی‌که کاربر قصد دارد به اتریوم بازگردد، به‌جای روش معمول آزاد شدن دارایی‌ها از یک قرارداد خاص، توکن‌ها در بلاکچین اتریوم ضرب می‌شوند.

اما اگر در رابطه با یک تراکنش نامعتبر پالیگان اختلاف وجود داشته باشد چه اتفاقی خواهد افتاد؟ در حال حاضر هیچ راهی برای به وجود آمدن تراکنش نامعتبر و یا اختلاف در آن وجود ندارد. بااین‌حال، اعتبارسنج‌های شبکه اثبات سهام پالیگان به‌صورت دوره‌ای بازرسی انجام داده و نتایج را به شبکه اتریوم ارسال می‌کنند.

معرفی راهکارها و خدمات Polygon

پالیگان برای افزایش مقیاس‌پذیری از راه‌حل‌های مختلفی استفاده می‌کند،‌هم‌چنین اخیرا برای حریم خصوصی و هویت دیجیتال نیز راهکاری را ارائه کرده است. در ادامه نگاهی به خدمات و راهکارهای Polygon می‌اندازیم.

Polygon PoS

pos پالیگان
منبع: polygon.technology

Polygon PoS یک راه حل مقیاس‌پذیری لایه ۲ است که با استفاده از زنجیره‌های جانبی برای پردازش تراکنش‌ها، به سرعت بالای انجام تراکنش و صرفه‌جویی در هزینه‌ها دست پیدا می‌کند. در عین حال، POS با استفاده از چارچوب قوی پل زدن پلاسما و شبکه غیرمتمرکز اعتبارسنج‌های اثبات سهام (PoS) امنیت دارایی را تضمین می‌کند.

Polygon Supernets

supernets پالیگان
منبع: polygon.technology

Polygon Supernets مسیر سریعی برای پذیرش بلاک چین در شبکه‌های خصوصی و عمومی جدید برای اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و شرکت‌ها است. Polygon Supernets از Polygon Edge به عنوان راه‌حل زیرساختی قابل تنظیم در یک محیط بسیار امن و غیرمتمرکز استفاده می‌کند.

Polygon Avail

avail پالیگان
منبع: polygon.technology

هدف Avail تسهیل تغییر کامل در نحوه رویکرد ما به طراحی سیستم‌های بلاک چینی است. Avail طراحی زنجیره مدولار را فعال می‌کند که در آن محیط‌های اجرایی مختلف می‌توانند از Avail برای سفارش و در دسترس بودن داده‌ها استفاده کنند. Avail نسبت به لایه اجرا مستقل است، بنابراین می‌تواند برای زنجیره‌های مستقل یا راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری خارج از زنجیره مورد استفاده باشد. برنامه‌های میزبانی شده بر روی این لایه‌های اجرایی از امنیت کامل Avail برخوردار خواهند بود.

Polygon Zero

Polygon Zero یک راه حل مقیاس‌پذیری لایه ۲ برای اتریوم است. چیزی که Polygon Zero را از سایر راه‌حل‌های ZK جدا می‌کند، قدرت Plonky2 است؛ سیستم پیشگامانه‌ای که اثبات‌های ZK را سریعتر از هر فناوری موجود دیگری تولید می‌کند. Plonky2 از تولید اثبات بازگشتی کارآمد پشتیبانی می کند و به Polygon Zero اجازه می دهد تا به صورت افقی مقیاس شود، به این معنی که توان عملیاتی پروتکل نه توسط ضعیف ترین گره های شبکه، بلکه تنها توسط کل محاسبات موجود محدود می شود.

Polygon Miden

Polygon Miden نیز راه‌حل لایه ۲ مقیاس‌پذیری برای اتریوم است. Miden به فناوری دانش صفر (zk-STARKs) متکی است تا هزاران تراکنش لایه ۲ را در یک تراکنش واحد اتریوم جمع‌آوری کند، بنابراین توان عملیاتی را افزایش داده و کارمزد تراکنش‌ها را کاهش می‌دهد. در قلب آن Miden VM قرار دارد، یک ماشین مجازی تورینگ کامل و مبتنی بر STARK که سطحی از ایمنی را فراهم می‌کند و از ویژگی‌های پیشرفته‌ای که در حال حاضر در اتریوم موجود نیستند، پشتیبانی می‌کند.

Hermez

zk-rollup هرمز یک ساختار لایه ۲ در بالای اتریوم است که مقیاس‌پذیری آن را از طریق پردازش انتقال گروهی در یک تراکنش حل می‌کند. فناوری اثبات دانش صفر (ZK) برای ارائه و ثبت عمومی اعتبار و صحت انتقال‌های پردازش شده در بلاک چین اتریوم استفاده می‌شود. تنها با ذخیره‌سازی اثبات و داده‌های فشرده از یک دسته انتقال، کارایی و توان عملیاتی شبکه چند برابر می‌شود.

Polygon Nightfall

nightfall پالیگان
منبع: polygon.technology

Polygon Nightfall یک مجموعه Optimist Rollup است که هدف آن کاهش هزینه تراکنش‌های انتقال خصوصی توکن با استاندارهای ERC20، ERC721 و ERC1155 است. برای کاهش هزینه‌ها از Optimistic Rollup استفاده می‌کند و حریم خصوصی با استفاده از اثبات دانش صفر به دست می‌آید. قراردادهای Optimistic Rollup در اتریوم (لایه ۱) مستقر می‌شوند. پیشنهاددهندگان، تراکنش‌ها را در بلاک رول‌آپ کرده و آنها را به قراردادهای Optimistic ارسال می‌کنند. چالش‌گران برای هر بلاک نامعتبر، اثبات تقلب را به همان قراردادها ارائه می‌کنند. تمام اطلاعات مورد نیاز برای انجام انتقال خصوصی نزد مشتریان وجود دارد و به هیچ شخص ثالث خارج از زنجیره متکی نیست.

polygon ID

Polygon ID یک سیستم هویت بلاک چینی با حریم خصوصی قابل برنامه‌ریزی است که افراد را توانمند می‌کند و امکان ایجاد تعاملات قابل اعتماد با خدمات وب ۳ را فراهم می‌کند.

Polygon Edge

یک چارچوب ماژولار و قابل توسعه برای ساخت شبکه‌های بلاک چین خصوصی یا عمومی سازگار با اتریوم است. Polygon Edge شما را قادر می‌سازد تا شبکه بلاک چین خود را با ویژگی‌های قابل تنظیم اجرا کنید.

بررسی توکن MATIC

اگرچه پالیگان چشم‌انداز ارائه‌شده توسط شبکه متیک را به طرز چشمگیری تغییر داده است، اما هنوز هم از همان توکن کاربردی معروف به نام MATIC استفاده می‌کند که ابتدا فقط روی شبکه اتریوم و دارای استاندارد ERC20 بود. در حال حاضر این توکن دو کاربرد اصلی در پالیگان دارد:

 • پرداخت کارمزد. هر زمان که تراکنشی روی پالیگان انجام شود یا از برنامه‌های غیرمتمرکز روی آن استفاده شود، مقدار کمی متیک به عنوان کارمزد باید پرداخت شود.
 • استیکینگ و تامین امنیت. همانطور که گفته شد پالیگان از مکانیزم گواه اثبات سهام استفاده می‌کند. کاربران با استیک کردن توکن متیک، می‌توانند در تامین امنیت و تایید تراکنش‌ها مشارکت کرده و در ازای آن پاداش دریافت کنند.

به زودی قرار است متیک کاربرد حاکمیتی نیز در شبکه پالیگان داشته باشد و کاربران با داشتن این توکن،‌ بتوانند پیشنهاد ارائه کرده و به سایر پیشنهادها رای دهند.

توزیع توکن متیک
منبع: binance.com

تعداد کل توکن‌های MATIC ده میلیارد واحد در نظر گرفته شده و نحوه توزیع آن‌ به شرح زیر است:

 • ۳.۸ درصد برای فروش خصوصی.
 • ۱۹ درصد برای فروش در عرضه اولیه صرافی بایننس.
 • ۱۶ درصد برای تیم.
 • ۴ درصد برای مشاوران.
 • ۱۲ درصد برای عملیات شبکه.
 • ۲۱.۸۶ درصد برای بنیاد.
 • ۲۳.۳۳ درصد برای اکوسیستم.

نحوه آزادسازی و در گردش قرار گرفتن توکن‌های متیک مطابق با تصویر زیر است.

ازادسازی توکن متیک
منبع: binance.com

به گزارش میهن بلاکچین قیمت MATIC در ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ حدود ۸۵ سنت، عرضه در گردش آن نزدیک به ۶.۹ میلیارد توکن و رتبه آن در بین تمام ارزهای دیجیتال ۲۰ است. حجم معاملات متیک در ۲۴ ساعت گذشته ۱.۲ میلیارد دلار،‌ بالاترین قیمت تاریخی آن در ۶ دی ۱۴۰۰ حدود ۲.۹ دلار و پایین‌ترین قیمت آن در ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ تقریبا ۰.۰۰۳ دلار ثبت شده است.

Polygon چه مشارکت‌ها و سرمایه‌گذارهایی داشته است؟

بایننس،‌کوین بیس و مارک کوبان جزء اولین سرمایه‌گذاران پالیگان بوده‌اند و طبق اطلاعات وبسایت کرانچ‌بیس، ۴۴ شرکت مختلف در ۵ مرحله روی این پروژه سرمایه‌گذاری کرده‌اند که نام‌های بزرگی همچون انیموکا برندز در بین آن‌ها وجود دارد.

آخرین جذب سرمایه پالیگان مربوط به ۷ فوریه ۲۰۲۲ می‌شود که چندین شرکت و سرمایه گذار به رهبری سکویا (Sequoia Capital India) مبلغی معادل با ۴۵۰ میلیون دلار در این پروژه سرمایه‌گذاری کردند.

پروژه‌ها و پروتکل‌های مختلفی با پالیگان همکاری داشته‌اند و بیش از ۱۹ هزار برنامه غیرمتمرکز روی پالیگان ایجاد شده است. در ادامه به تعدادی از همکاری‌های پالیکان اشاره می‌کنیم.

 • همکاری با دیسنترالند برای مقیاس‌پذیری تراکنش‌ها.
 • همکاری با Quarkchain در زمینه مقیاس‌پذیری لایه ۲ با تحقیق و توسعه روی زنجیره جانبی پلاسما.
 • همکاری با شبکه انکر (Ankr Network) در راستای ارائه خدمات رایانش ابری انکر به برنامه‌های غیرمتمرکز پالیگان.
 • همکاری با میکر برای بررسی و حمایت از تیم‌هایی که برنامه‌های غیرمتمرکزی روی زنجیره جانبی پالیگان می‌‌سازند که از دای استفاده می‌کند.
 • همکاری با Portis که یک شرکت تکنولوژی است و به دنبال ایجاد شرایطی است که همه مردم به راحتی بتوانند از برنامه‌های غیرمتمرکز استفاده کنند. هدف این همکاری کمک به Dappها برای افزایش مقیاس‌پذیری و بهبود تجربه کاربری است.

نگاهی به تیم پالیگان

تیم شبکه Matic
منبع: Polygon

این تیم مدت‌ها قبل از به وجود آمدن این پروژه، در اکوسیستم اتریوم مشارکت داشته است. پروژه Matic در آوریل ۲۰۱۹ و در جریان یک IEO در صرافی بایننس ایجاد شد. در ۳۱ می سال ۲۰۲۰، Matic به طور رسمی راه‌اندازی شبکه اصلی خود را اعلام کرد. با تغییر شبکه Matic به Polygon تیم اصلی بنیانگذاران آن که متشکل از سه توسعه‌دهنده هندی بود همچنان به کار خود ادامه دادند و نفرات جدیدی نیز به آن اضافه شدند.

به عنوان بخشی از استراتژی جدید، این پروژه از توسعه دهندگان و تاثیرگذاران مشهور مانند هادسون جیمسون از بنیاد اتریوم، رایان شان آدامز موسس Mythos Capital، آنتونی ساسانو موسس EthHub، پت کیم از کوین بیس و جان لیلیک از تیم سابق ConsenSys به عنوان مشاور بهره‌مند شد. به گفته نیلوال (Nailwal) یکی از هم‌بنیانگذاران این پروژه، برخی از مشاوران رویکرد پالیگان را مشابه کار پولکادات بر روی اتریوم توصیف کردند، که این یک عنوان رسمی نیست که توسط تیم پذیرفته شده است اما می‌تواند هدف این پروژه را آسان‌تر بیان کند.

نقشه راه پالیگان

برای آینده Polygon نقشه راه رسمی ارائه نشده است. در سال ۲۰۲۱ شاهد اتفاقات زیر در پالیگان بودیم:

 • ریبرندینگ از متیک به پالیگان
 • راه‌افتادن پروتکل‌های بزرگ دیفای
 • رد شدن سرمایه‌گذاری مارک کوبان از ۱۰ میلیارد دلار
 • لانچ شدن Polygon Edge و Polygon Studios
 • لانچ شدن Polygon Avail
 • راه‌اندازی Polygon Miden براساس راه‌حل مقیاس‌پذیری zk-STARK
 • راه‌اندازی Polygon Zero

در سال ۲۰۲۲ نیز تا به اینجا شاهد راه‌اندازی Polygon ID در ماه مارچ و حرکت به سمت کربن زدایی در آوریل بوده‌ایم. با بررسی قسمت‌‌های مختلف سایت و راه‌حل‌های پالیگان می‌‌توان به موارد زیر اشاره کرد که قرار  است در آینده انجام شوند:

 • توسعه راه‌حل Polygon Avail
 • توسعه راه‌حل Polygon Miden
 • توسعه راه حل Polygon Zero
 • راه‌اندازی زنجیره سازمانی (Enterprise Chain)
 • استفاده از توکن متیک برای بحث حاکمیت

متیک را از کدام صرافی‌ها می‌توان خرید؟

متیک از آن‌جایی که توکن مطرح و پرطرفداری است، در اکثر صرافی‌ها لیست شده است. برای خرید و فروش این رمز ارز می‌توان از صرافی‌های متمرکز بایننس، کوین‌بیس، هیوبی، کوکوین، FTX، گیت، بای‌بیت،‌کراکن، بیتفینکس،‌ جمینی، کوین‌لیست،‌ پولونیکس، بیترکس و چند صرافی دیگر استفاده کرد. همچنین رمزارز MATIC در صرافی‌های غیرمتمرکز یونی سواپ، سوشی سواپ، پنکیک سواپ،‌کوییک سواپ و IDEX نیز وجود دارد.

کیف پول مناسب ارز دیجیتال متیک چیست؟

توکن MATIC روی چندین شبکه مختلف از جمله اتریوم،‌ پالیگان و BNB Chain وجود دارد. برای نگهداری از متیک باید به استاندارد آن توجه کنید و از کیف پولی استفاده کنید که از آن پشتیبانی می‌کند. کیف پول‌های سخت‌افزاری لجر و والت‌هایی چون متامسک و تراست والت بهترین گزینه‌ها برای نگهداری متیک هستند. مقاله زیر راهنمای مناسبی برای کیف پول‌های متیک است.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • پالیگان چیست؟
  یکی دیگر از پروژه‌‌های لایه ۲ است که برای بهبود مقیاس‌پذیری اتریوم تلاش می‌کند، با این تفاوت که از اکثر روش‌های لایه ۲ پشتیبانی می‌کند.
 • MATIC چیست؟
  توکن کاربردی شبکه پالیگان است که برای پرداخت کارمزدها، استیکینگ و به زودی حاکمیت در این پلتفرم کاربرد دارد.
 • توکن متیک را از کجا می‌توان خرید؟
  MATIC در اکثر صرافی‌های متمرکز و تعدادی از صرافی‌های غیرمتمرکز وجود دارد که در مقاله به آن‌ها اشاره شده است.
 • راه‌حل لایه ۲ چیست؟
  در این روش‌ها محاسبات و بیشتر کارها در خارج از زنجیره اصلی استفاده می‌شود و برای ثبت و تامین امنیت به بلاکچین رجوع می‌کند.

جمع‌بندی

پالیگان با تغییر استراتژی و پشتیبانی از سایر روش‌های مقیاس‌پذیری،‌تحولات مثبتی را ثبت کرده و مورد استقبال واقع شده است. اکوسیستم این پروژه رشد خوبی داشته و برنامه‌های غیرمتمرکز زیادی روی آن اجرا شده‌اند. اثر تغییرات مثبت در پالیگان را در رشد قیمت توکن کاربردی این شبکه یعنی متیک می‌توان مشاهده کرد. اگر پالیگان بتواند اهدافش را محقق کند،‌ قطعا اتفاقات بسیار خوبی در آینده رخ خواهد داد. در این مقاله در رابطه با این که پالیگان چیست، چطور کار می‌کند و چه هدفی دارد صحبت کردیم. راه‌حل‌ها و خدمات،‌ تیم پروژه،‌ مشاوران، همکاری‌ها و سرمایه‌گذاران این شبکه معرفی شدند و توکن MATIC،‌ کیف پول و صرافی مناسب آن نیز برسی شد. نظر شما در مورد آینده پالیگان چیست؟ آیا متیک ارزشمندتر خواهد شد؟

منبع
polygon.technology

نوشته های مشابه

31 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا