عرضه اولیه پول (IEO) و تفاوت آن با ICO: مفاهیم و بررسی محاسن و معایب

تحریم ICO ها توسط چین در اواخر ۲۰۱۷ باعث شد که استارت آپ های کریپتو در این کشور سعی کنند راه حل های دیگری برای جمع آوری وجوه مورد نیاز برای پروژه هایشان پیدا کنند. این پروژه ها روند جدید دیگری بنام عرضه مبادله اولیه (IEO) را کشف کردند. این نوآوری باعث شد که آنها بدون ترس از قانون یا مقامات به جمع آوری وجوه مورد نیاز خود بپردازند.

IEO چیست؟

IEO

عرضه مبادله اولیه همچنان که از نامش برمی آید، بر روی پلتفرم یک صرافی ارز دیجیتال انجام می شود. از آنجا که فروش توکن بر روی پلتفرم صرافی انجام می شود، صادر کنندگان توکن باید کارمزد لیست شدن را همراه با درصدی از توکن های فروخته شده در خلال IEO پرداخت نمایند. در عوض، توکن های استارت آپ های کریپتو بر روی پلتفرم های صرافی فروخته می شود و کوین های آنها بعد از اتمام کار لیست می شود. از آنجا که صرافی ارز دیجیتال درصدی از توکن های فروخته شده توسط استارت آپ را می گیرد، در نتیجه به صادر کنندگان توکن در عملیات های بازار یابی کمک خواهد کرد و انگیزه لازم برای این کار را دارد.

مشارکت کنندگان در IEO، مشارکت های خود را مانند ICO به یک قرارداد هوشمند نمی فرستند. در عوض، آنها باید یک اکانت را در پلتفرم آن صرافی که IEO در آنجا انجام می شود، درست کنند. مشارکت کنندگان سپس کوین ها را به کیف پول های صرافی واریز می کنند و از آن کوین ها برای خرید توکن های صادر شده استفاده می کنند.

IEO در پلتفرم های صرافی

تعداد روز افزونی از صرافی های ارز دیجیتال شروع به پذیرش IEO کرده اند. یکی از اولین صرافی ها بایننس (Binance) بود که چنین پلتفرمی بنام Binance Launchpad را راه اندازی کرد. در ژانویه، BitTorrent که توسط ترون (TRON) خریداری شده بود، فروش توکن را در بایننس آغاز کرد و ۷.۲ میلیون دلار را در کمتر از ۱۵ دقیقه جمع آوری کرد و به حداکثر مقدار تعیین شده رسید.

در حالی که فروش توکن ها در ۱۵ دقیقه رویای یک استارت آپ است، یک صادر کننده توکن حتی رکورد بهتری را در Binance Launchpad بر جای گذاشته است. IEO دوم در پلتفرم این صرافی یعنی Fetch.AI به حداکثر مقدار تعیین شده که ۶ میلیون دلار بود در فقط ۲۲ ثانیه دست یافت.

بعد از مشاهده موفقیت Binance Launchpad، صرافی های برجسته دیگر هم راه اندازی پلتفرم های IEO خود را اعلام کردند. از جمله این پلتفرم ها می توان Bitmax Launchpad، Bittrex IEO، OK Jumstart (OKEx)، Kucoin Spotlight و Huobi Prime را نام برد.

تفاوت بین IEO و ICO

ما جدولی را طراحی کرده ایم که در آن تفاوت های اصلی بین IEO و ICO نشان داده شده است. به جدول زیر توجه کنید:

ICOIEO
انجام گرفتن جمع آوری وجهدر وبسایت صادر کننده توکندر پلتفرم صرافی
طرف قرارداد فروشتوسعه دهندگان پروژهیک صرافی ارز دیجیتال
انجام مدیریت قرارداد هوشمنداستارت آپ فروش توکن را انجام می دهدصرافی ارز دیجیتال فروش را انجام می دهد
AML یا KYC مورد نیاز توسط صادر کننده توکنبله، می تواند بین پروژه های مختلف، متفاوت باشدنه ضرورتا. صرافی AML یا KYC را بر کاربران خود انجام می دهد
بودجه بازار یابی مورد نیاز برای شرکت های جمع آوری کننده وجهبه طور برجسته ای بالا است و پروژه مجبور خواهد بود که منابع زیادی به منظور جلب توجه عموم سرمایه گذاری کند.نسبتا پایین است زیرا صرافی فعالانه توکن های استارت آپ را بازار یابی می کند
بازرسی مورد نیاز قبل از شروع فروش عمومی توسط یک استارت آپخیر، هر کس می تواند در کشوری که ICO در آن قانونی است، اقدام به این کار کندبله، صرافی قبل از آنکه به آن شرکت اجازه جمع آوری پول از طریق پلتفرم خود را بدهد، به بررسی و تحقیق در مورد آن می پردازد.
لیست شدن خودکار توکن بعد از فروشخیر، استارت آپ باید خودش بعد از فروش صرافی هایی را برای لیست کردن پیدا کند.بله، صرافی اجرا کننده IEO توکن مورد نظر را لیست خواهد کرد.

محاسن و معایب IEO

بایننس

اعتماد

یکی از محاسن اصلی IEO اعتماد است. از آنجا که فروش بر روی پلتفرم یک صرافی ارز دیجیتال انجام می گیرد، صرافی مورد نظر آن پروژه را مورد تحقیق و بررسی قرار می دهد. صرافی ها برای حفظ اعتبار خود با دقت به بررسی صادر کنندگان توکن می پردازند. بنابراین این روش می تواند به حذف کلاه برداری و پروژه های مشکوک کمک کند و کلاه برداری از مشارکت کنندگان توسط IEO بسیار دشوار تر می باشد.

در این زمینه یک IEO بنام RAID مثالی عالی می باشد. در این اواخر بیترکس (Bittrex) اعلام کرد که IEO خود برای پروژه RAID چند ساعت قبل از شروع فروش عمومی لغو کرده است. دلیل این کار لغو شدن مشارکت بین RAID و شرکت OP.GG بود که یک شرکت تحلیل داده های بازی الکترونیک است.

بر طبق گزارش بیترکس، مشارکت بین این دو شرکت بخش اساسی پروژه بود و وقتی که این صرافی ارز دیجیتال از این خبر مطلع شده بود، تصمیم به لغو این فروش گرفته بود زیرا این صرافی معتقد بود که این پروژه به نفع مشتریان نیست.

امنیت

صادر کنندگان توکن لازم نیست در مورد امنیت توکن نگران باشند زیرا صرافی قرارداد هوشمند IEO را مدیریت می کند. همچنین فرآیند KYC/AML (شناخت مشتری و جلوگیری از پول شویی)  توسط صرافی برای مشتریان فراهم می آید.

آسان کاری برای پروژه ها

استارت آپ های صادر کننده توکن از فرآیند IEO که کم عیب تر از ICO می باشد، سود می برند. در حالی که سازمان های جمع آوری کننده وجه باید کارمزد و درصدی از توکن های خود را به صرافی بپردازند اما صرافی نیز در عوض در بازار یابی به آنها کمک خواهد کرد. بنابراین استارت آپ هایی که از طریق IEO اقدام می کنند به نسبت ICO به بودجه کمتری برای بازار یابی نیاز خواهند داشت. علاوه بر این، صادر کنندگان توکن می توانند از پایگاه مشتری ثابت صرافی برای دریافت مشارکت های بیشتر برای پروژه خود استفاده کنند.

لیست شدن

از آنجایی که در فرآیند IEO لیست شدن توکن جز توافقات است، به طور طبیعی صرافی مورد نظر در پایان فروش، کوین را لیست خواهد کرد. در حالی که به نظر می رسد که این روش جایگزین ایمن تر و کارآمد تری برای ICO باشد اما هزینه های همراه با فروش توکن نیز می تواند برای استارت آپ ها بالا باشد. کارمزد لیست شدن می تواند به ۲۰ بیت کوین نیز برسد و این در حالی است که صرافی ها می توانند تا ۱۰ درصد نیز از توکن های این شرکت های جمع آوری کننده پول را بردارند.

چگونه در یک IEO شرکت کرد؟

از آنجا که IEO ها در حال حاضر در جامعه ارز دیجیتال نسبتا نادر هستند، پیدا کردن چیزی که دوست دارید سخت نیست. بعد از اینکه گزینه مورد انتخاب خود را پیدا کردید، لازم است که صرافی هایی که فروش را میزبانی می کنند، پیدا نمایید. قدم بعدی ثبت یک اکانت در آن صرافی ارز دیجیتال و کامل کردن فرآیند تایید KYC و AML می باشد. بعد از انجام این کار ها، ارز های دیجیتالی که با آنها می توانید در IEO مشارکت کنید را بررسی نمایید. کوینی که در فروش پذیرفته شده را در اکانت خود واریز کنید. مرحله آخر منتظر شدن برای شروع این فرآیند و خرید توکن است.

آیا IEO منجر به انفجار دور جدیدی از جمع آوری وجه خواهد شد؟

ICO ها موج وسیعی از جمع آوری وجه را در ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ موجب شدند. با این وجود، درصد برجسته ای از پروژه های ارز دیجیتال توسط کلاه برداران و یا افراد مشکوک اداراه شدند. به همین دلیل و هم به دلیل ممنوعیت ICO ها می توان گفت که این روش مدل کارآمدی برای استارت آپ های ارز دیجیتال نیست.

از طرف دیگر، IEO سطح بالایی از اعتماد را در میان پروژه های ارز دیجیتال فراهم می کند زیرا صرافی ها میزبان فروش هستند و فعالانه در آن شرکت دارند و این امر کارایی فروش را بهبود می بخشد. بنابراین روش مذکور پتانسیل تبدیل به مدل استاندارد برای جمع آوری وجوه در فضای کریپتو را دارد و شاید حتی موج بعدی جمع آوری پول برای پروژه ها از طریق این فرآیند انجام گیرد.


54321
امتیاز 3.7 از 3 رای

منبع cryptopotato
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

جدید ترین قدیمی ترین محبوب ترین
حسين

فرضا براي شركت در IEO بايوننس ازونجايي كه ما تحريم هستيم لازمه فرايند تاييد هويت انجام بشه؟

ادمین سایت

بله برای شرکت در IEO های بایننس حتما باید احراز هویت کنید

حسين

يعني عملا راهي براي شركت كردن در بايننس نيست؟

ادمین سایت

نه اینکه راهی نباشه؛ اما به دلیل اینکه باید نکات ایمنی را رعایت کنید و البته کمی شانس داشته باشید تا بلیط شرکت در IEO بایننس را به دست بیارید؛ کار بسیار دشواری هست و اگر واقعا میتونید با وجود تمام این سختی ها زمان بگذارید؛ میتونید کسب سود کنید

حسين

با سلام
از كجا ميشه متوجه شد در چه تاريخ هايي و در كدام صرافي ها IEO برگزار ميشه؟ + كدوم IEO ارزش سرمايه گذاري بهتري داره؟ خيلي اطلاعات درين باره كمه ، من هرچقدر مي گردم اطلاعات كاملي نمي بينم!

ادمین سایت

سلام. هر صرافی که IEO جدید عرضه میکنه اطلاعات و جزییات را در داخل ساپورت سایت یا بحش اطلاعات رسانی همان صرافی منتشر میکنه. همچنین توی توییتر صرافی هم اطلاع رسانی میشه. در مورد اینکه کدام IEO ارزش سرمایه گذاری بیشتری داره باید در مورد پروژه خودتون بخونید و اطلاعات کسب کنید. وایت پیر و اهداف پروژه رو بخونید.

Maze

قیمت ادد کردن یه توکن در یک اکسچنج و برگزاری یک ieo
برای اون چقدر هزینه میخواد
مثل:
Binance
Kucoin
Bitmax
Bittrex
Lbank
Latoken
Bibox
Huobi
Hitbtc
Okex
اطلاعاتی دارید؟

ادمین سایت

با سلام
توی شرایط هر کدوم از صرافی هایی که نوشتید ذکر کردن .

Maze

سلام ننوشته، فقط فورم لیستینگ موجود هست که نیازه سایت داشته باشی با وایت پیپر و….
در مورد قیمت چیزی نگفتن!

ادمین سایت

با سلام
در رابطه با موضوعی که فرمودید هیچ صرافی هیچ اطلاعاتی در دسترس قرار نداده و فقط بایننس رو اطلاع دارم که برای لیست کردن 2 میلیارد دلار میگیره و اینم جایی رسمی منتشر نشده!