مقالات عمومیویدیو

هر هفته با آنتونی؛ تورینگ کامل چیست و چه کاربردی در بلاک چین دارد؟

تورینگ کامل به ماشین‌ها و سیستم‌هایی گفته می‌شود که با در اختیار داشتن منابع و زیرساخت‌های لازم مانند زمان و حافظه، می‌توانند هر مساله محاسباتی را با هر میزان پیچیدگی، حل کنند. آندرس آنتونوپولوس (Andreas Antonopoulos) که بی‌شک یکی از افراد برجسته و مهم حوزه رمزارزها و فناوری بلاک چین به‌شمار می‌آید، در این ویدیو به زبان ساده توضیح می‌دهد که مفهوم تورینگ کامل چیست.

در این مطلب از سری مطالب «هر هفته با آنتونی» یکی از کابران از آنتونی می‌خواهد که مفهوم تورینگ کامل (Turing Complete) را به زبان ساده توضیح دهد. او در ابتدا موضوع را از نظر علم کامپیوتر تجزیه‌وتحلیل می‌کند و در انتها به توضیح مفهوم تورینگ کامل در بلاک چین می‌پردازد.

کاربران گرامی میهن بلاکچین، در صورتی که ویدیوی این مطلب برای شما به‌نمایش درنمی‌آید، VPN خود را خاموش کرده و سپس صفحه را رفرش کنید. بعضی ویدیوهای سایت آپارات برای IPهای خارج از ایران به نمایش درنمی‌آیند.

تورینگ کامل چیست؟

قبل از ظهور کامپیوترهای جدید و مدرن، آلن تورینگ (Alan Turing) ریاضی‌دان و دانشمند علوم کامپیوتر (۱۹۵۴-۱۹۱۲) فرضیه‌ای مطرح کرد که بالاخره روزی دستگاهی ساخته خواهد شد که قادر به حل تمام مسائل خواهد بود. بر این اساس، این دستگاه با نام «ماشین تورینگ (Turing Machine)» شناخته شد.

آلن تورینگ دستگاه خود را مانند یک نوار با قابلیت خواندن و نوشتن تصور می‌کرد که اطلاعات روی آن به‌صورت باینری (صفر و یک) ذخیره می‌شوند. این دستگاه با دریافت مساله، شروع به کار می‌کند و تا زمان دستیابی به جواب، متوقف نخواهد شد. یکی از ویژگی‌های تورینگ کامل این است که مدت زمان اجرا و زمان توقف در این دستگاه‌ها معلوم نیست.

یک دستگاه یا زبان برنامه‌نویسی زمانی به‌عنوان تورینگ کامل در نظر گرفته می‌شود، که بتواند هر مساله را حل یا هر برنامه‌ای را اجرا کند؛ در طرف دیگر، اگر این اتفاق نیافتد، به آن دستگاه یا زبان برنامه‌نویسی، تورینگ ناقص (Incomplete Turing) گفته می‌شود. برای مثال، ماشین حساب ساده یک تورینگ ناقص و ماشین حساب‌های پیشرفته و قابل برنامه‌ریزی، تورینگ کامل هستند.

تورینگ کامل در بلاک چین و رمزارزها به چه معنا است؟

در دنیای رمزارزها و تکنولوژی بلاکچین، برخی از ارزهای دیجیتال تورینگ کامل هستند و برخی دیگر به‌شکل تورینگ ناقص فعالیت می‌کنند. این تفاوت به‌خاطر تکنولوژی مورد استفاده در کدنویسی هر کدام از آن‌ها است. برای مثال، زبان کدنویسی مورد استفاده در بیت کوین عمدا به‌شکل تورینگ ناقص طراحی شده است که از هرگونه پیچیدگی و بروز مشکل، جلوگیری کند.

شبکه‌ای که به‌شکل تورینگ کامل طراحی شده، اتریوم است. اتریوم با برخورداری از این ویژگی، توانایی این را دارد که هرگونه قرارداد آتی را درک و اجرا کند؛ به‌عبارت دیگر، تورینگ کامل Ethereum به این معنی است که این بلاکچین با استفاده از پایگاه کدهای خود، هر کاری را انجام دهند؛ به‌شرطی که دستورالعمل‌های صحیح، زمان و قدرت پردازش کافی در اختیار داشته باشد.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا