متوسط صرافی غیرمتمرکز

صرافی غیرمتمرکز دودو چیست؟ آموزش کامل کار با صرافی DODO

تابستان سال ۱۳۹۹ نقطه عطفی برای حوزه دیفای بود. در این برهه، پروتکل‌های بسیاری پا به عرصه گذاشتند که تصویر امور مالی را برای همیشه در جهان تغییر دادند. به تدریج تمامی کارکردهای دنیای مالی سنتی در دنیای بلاکچین و به شکل غیرمتمرکز ایجاد شدند؛ علاوه بر آن، امکانات تازه‌ای که تکنولوژی بلاکچین فراهم می‌کند، سبب بروز خلاقیت‌های تازه‌ای در این عرصه شد. صرافی غیرمتمرکز دودو (DODO) یکی از پلتفرم‌هایی است که در آن برهه شروع به فعالیت کرد و هم‌اکنون به یکی از نوآورترین‌های این حوزه بدل شده است. اما صرافی غیرمتمرکز دودو چیست؟ در ادامه مطلب به این پرسش پاسخ خواهیم گفت. همچنین نحوه کار با این پلتفرم را مرور خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

صرافی غیرمتمرکز دودو چیست؟

صرافی غیرمتمرکز دودو چیست؟

DODO، صرافی غیرمتمرکزی است که با مدلی متفاوت نسبت به عموم بازارسازهای دیگر کار می‌کند. در حالی که بیشتر صرافی‌های غیرمتمرکز از مدل بازارساز خودکار (AMM) برای فراهم آوردن نقدینگی روی شبکه و تعیین قیمت استفاده می‌کنند، این صرافی از مدلی به نام بازارساز کنش‌گر (Proactive Market Maker) استفاده می کند که به ادعای خود، بهره‌وری سرمایه را بالا برده،‌ امکان افزودن نقدینگی به تنها یک سمت استخر نقدینگی را ممکن می سازد و افزون بر آن، سبب کاهش لغزش (Slippage) و ضرر ناپایدار برای کاربران می‌شود. علاوه بر استخرهای نقدینگی موجود در پلتفرم دودو، این صرافی از نقدینگی دیگر منابع بازار نیز استفاده می‌کند و یک تجمیع‌کننده نقدینگی نیز به شمار می‌رود.

علاوه بر این‌ها، سیستم‌های کسب درآمد رایج دیگر صرافی‌ها، همچون استخراج نقدینگی (Liquidity Mining) نیز در این پلتفرم ارائه می‌شود. صرافی غیرمتمرکز DODO امکان تنظیم متغیرهای مختلف استخر‌های نقدینگی را برای خالقان فراهم کرده است. ایجاد استخرهای نقدینگی خصوصی یکی از راهکارهایی است که این پلتفرم برای بازارسازهای حرفه‌ای اندیشیده است تا اختیار عمل بیشتری بر روی نقدینگی خود داشته باشند.

ویژگی استخرجمعی (Crowdpooling) این پلتفرم، راهی منصفانه برای پلتفرم‌هاست تا بتوانند توکن‌های جدید خود را توزیع کنند و بدین شکل سرمایه جذب نمایند. این روش از نوعی ساختار حراجی به نام Call Auction الهام گرفته شده است که سابقه‌ای طولانی در بازار ابزار مشتقه دارد.

تاریخچه صرافی دودو

پلتفرم DODO در آگوست ۲۰۲۰ (مرداد ۱۳۹۹) توسط تیم توسعه‌دهنده‌ای ناشناس آغاز به فعالیت کرد. در آغاز فعالیت، این پلتفرم موفق به جذب ۶۰۰ هزار دلار سرمایه از شرکت سرمایه‌گذاری Framework Ventures شد. تنها یک ماه بعد، در تامین مالی دیگری، سه شرکت پنترا کپیتال (Pantera Capital)، بایننس لبز (Binance Labs) و Three Arrow Capital مجموعا ۵ میلیون دلار به این پلتفرم سرمایه تزریق کردند. علاوه بر شرکای ذکر شده،‌ شرکت‌های سرمایه‌گذاری مشهوری همچون کوین بیس، گلکسی دیجیتال، هولدینگ CMS و آلامدا (Alameda Research) در این پلتفرم ذی‌نفع هستند.

بنابر داده‌های سایت کوین مارکت کپ، در زمان نگارش این مطلب، این صرافی با حجم معاملات روزانه ۸۸ میلیون دلاری، از این حیث در رتبه پانزدهم صرافی‌های غیرمتمرکز قرار دارد.

جایگاه صرافی غیرمتمرکز دودو چیست؟

رمزارز بومی صرافی دودو چیست؟

توکن این صرافی، دودو (DODO) نام دارد که توکن کاربردی این شبکه است و علاوه بر آن، در تصمیمات حاکمیتی این پروتکل نیز نقش ایفا می‌کند. این توکن مبتنی بر استاندارد ERC-20 ایجاد و در شبکه اتریوم منتشر شده است. قیمت توکن دودو (DODO) در حال حاضر ۱.۲۴ دلار است. عرضه نهایی این توکن ۱ میلیارد عدد است که از آن مقدار در این لحظه نزدیک به ۱۱۰ میلیون عدد در گردش هستند. ارزش بازار این توکن ۱۳۷ میلیون دلار است که از این نظر، در رتبه ۳۱۷ توکن‌ها و ارزهای دیجیتال قرار می‌گیرد. کمترین و بیشترین قیمت تاریخی این ارز دیجیتال، به ترتیب ۰.۰۶ و ۸.۵۱ دلار بوده است.

کارمزدهای صرافی دودو چقدر است؟

کارمزدهای این صرافی، بر خلاف بسیاری از دیگر صرافی‌های غیرمتمرکز مقدار ثابتی ندارد. کارمزد تبادل بسته به تنظیمات استخری است که نقدینگی تبادل را تامین می‌کند. برای نمونه، در تصویر زیر مشخصات یکی از استخرهای دلار بایننس (BUSD) و تتر (USDT) را مشاهده می‌کنید. در این استخر، کارمزد تراکنش ۰.۰۱ درصد تعیین شده است.

کارمزد استخر نقدینگی صرافی DODO
کارمزد استخر نقدینگی صرافی DODO

صرافی DODO از چه شبکه‌هایی پشتیبانی می‌کند؟

پلتفرم غیرمتمرکز DODO در شبکه‌های اتریوم، زنجیره هوشمند بایننس (BSC)، هکو (HECO)، پالیگان (Polygon) و اوکی اکس چین (OKChain) فعال است. همچنین می‌توان به این صرافی بر روی بستر آربیتروم (Arbitrum) دسترسی داشت.

کدام رمزارزها در صرافی دودو قابل معامله هستند؟

بیش از ۴۰۰۰ جفت ارز در این پلتفرم قابل معامله است که عموم آن‌ها (۳۵۶۰ عدد) تحت شبکه هوشمند بایننس موجود اند. همچنین دودو دارای ۶۰۰۲ استخر نقدینگی است که باز هم سهم ارزهای دیجیتال موجود در شبکه ‌‌BSC در آن قابل توجه است. به ازای هر ۶ استخر این پلتفرم، ۵ عدد مربوط به جفت‌ارزهای شبکه بایننس است.

تعداد جفت ارزهای پلتفرم دودو
تعداد جفت ارزهای پلتفرم دودو
تعداد استخرهای نقدینگی پلتفرم دودو
تعداد استخرهای نقدینگی پلتفرم دودو

تیم توسعه‌دهنده

این صرافی در سال ۲۰۲۰ توسط دایان دای (Diane Dai) و Radar Bear تاسیس شد. اطلاعات بیشتری از هویت تیم توسعه‌دهندگان این پلتفرم موجود نیست. موسسان این پلتفرم از طرفداران پر و پا قرص بازی Animal Crossin در کنسول نینتندو بودند. دودوها در آن بازی، گونه‌ای دوست‌داشتنی از ساکنین دهکده بودند و از همین رو، صرافی خود را دودو نامیدند. آن‌ها می خواهند تا Dodo را بدل به نینتندوی حوزه دیفای کنند؛ نینتندو علی‌رغم سادگی، نوآور و خلاق است و به خوبی آزمون خود را در طی گذر زمان پس داده است.

آموزش کامل کار با صرافی غیرمتمرکز دودو

مطابق روال معمول پلتفرم‌های دیفای، پیش از انجام هر کاری باید کیف پول خود را متصل کنیم. به صفحه اصلی DODO رفته و از گوشه سمت راست، گزینه اتصال به کیف پول (Connect Wallet) را انتخاب نمایید. در پنجره باز شده، پس از اعلام موافقت با شرایط استفاده از این سرویس، شبکه مورد نظر خود را برگزینید. در نهایت والت خود را از میان گزینه‌های متامسک و والت کانکت انتخاب کنید. والت کانکت پروتکلی است که به شما اجازه می‌دهد تا بسیاری از کیف پول‌هایی که از آن پشتیبانی می‌کنند را به این سرویس متصل نمایید. همچنین می‌توانید از طریق مرورگر برنامه‌های غیرمتمرکز (dApp Browser) کیف پول‌های موبایلی خود، آدرس این صرافی را وارد کرده و والت خود را به آن متصل نمایید. در این آموزش از کیف پول متامسک استفاده خواهیم کرد. برای آشنایی بیشتر با این کیف پول، مقاله زیر را مطالعه فرمایید:

اتصال کیف پول به دودو
اتصال کیف پول به دودو

 نحوه انجام تراکنش در صرافی دودو

پس از اتصال والت، در صفحه اصلی این پلتفرم، توکن‌هایی که قصد مبادله آن به یکدیگر را دارید انتخاب کنید. رابط کاربری این پلتفرم، مشابه دیگر صرافی‌های غیرمتمرکز نام‌آشنا همچون پنکیک سواپ و یا یونی سواپ است. پس از انتخاب توکن‌ها و مقدار آن‌، هزینه گس، Slippag و حداقل مقدار دریافتی برای شما در پایین باکس به نمایش در می‌آید. در صورت موافقت با این شرایط، بر روی تایید تراکنش کلیک نمایید.

صرافی غیرمتمرکز دودو چیست - انجام تراکنش
انجام تراکنش

توجه داشته باشید در صورتی که برای نخستین بار توکنی را در این پلتفرم مبادله می‌کنید، پیش از این کار باید طی تراکنشی، آن توکن را یک بار برای همیشه تایید نمایید (در رابط کاربری متامسک). همچنین پس از تایید هر تراکنش، باید آن را در رابط کاربری متامسک نیز تایید نمایید.

پس از انجام تراکنش، سوابق مربوط به تراکنش‌های گذشته شما در پایین صفحه به نمایش درمی‌آید.

تاریخچه تراکنش - DODO Dex
تاریخچه تراکنش

همچنین با انتخاب گزینه تنظیمات، می‌توانید مقدار لغزش معامله و مدت زمانی که در صورت عدم انجام، معامله خود به خود لغو شود را مشخص کنید.

تنظیمات مربوط به لغزش و زمان
تنظیمات مربوط به لغزش و زمان

نحوه تامین نقدینگی و شرکت در طرح‌های کسب درآمد

برای این امر، بر روی تب Earn در گوشه صفحه کلیک کنید و ذیل آن گزینه نقدینگی (Liquidity) را انتخاب کنید. لیست استخرهای موجود در این پلتفرم را مشاهده می‌کنید. جلوی نام برخی استخرها کلمه ماینینگ (Mining) ذکر شده است که نشان‌دهنده آن است که می‌توانید پس از تامین نقدینگی در این استخرها، علاوه بر هزینه تراکنش، با استیک کردن توکن نقدینگی، از پاداش‌های مضاعف بهره‌مند شوید. همچنین برخی با نشان Both و برخی دیگر با Single علامت‌گذاری شده‌اند. در حالت اول، این بدین معنی است که برای تامین نقدینگی، باید هر دو رمزارز موجود در استخر را داشته و با نسبت یک به یک به آن اضافه کنید. استخرهای نوع دوم اما به شما اجازه این را می‌دهند تا با هر نسبتی، یک یا هر دو ارز را بیافزایید.

تامین نقدینگی در صرافی دودو
تامین نقدینگی در صرافی دودو

با انتخاب استخر مورد نظر خود، بر روی گزینه افزودن نقدینگی (Add Liquidity) کلیک کنید. سپس در پنجره متعاقب، بسته به نوع استخر، مقدار یک یا هر دو ارز را تامین نمایید. در صورت رضایت از مقدار سود مرکب (که با استفاده از داده‌های اخیر به شکل سالیانه برونیابی می‌شود)، بر روی گزینه تایید کلیک کنید.

افزودن نقدینگی به استخر
افزودن نقدینگی به استخر
تایید افزودن نقدینگی
تایید افزودن نقدینگی

در صورتی که استخر انتخابی شما، واجد شرایط دریافت پاداش مضاعف (به شکل توکن DODO) است، به تب Earn رفته و بر روی گزینه Mining کلیک کنید.

بخش لیکوییدیتی ماینینگ - صرافی غیرمتمرکز دودو چیست
بخش لیکوییدیتی ماینینگ صرافی Dodo

از بین گزینه‌ها، استخر خود را انتخاب کنید. و بر روی Stake کلیک کنید. در پنجره باز شده در صورت داشتن توکن نقدینگی مورد نظر، تعدادی که می‌خواهید سپرده‌گذاری کنید را وارد نمایید. در غیر این صورت، با کلیک بر روی باکس مشخص شده،‌ به مرحله قبل (افزودن نقدینگی) رهنمون می‌شوید.

کشت سود
کشت سود یا ییلد فارمینگ در دودو

پس از استیک توکن نقدینگی خود،‌ با گذر هر بلوک، مقداری پاداش دریافت خواهید کرد. برای دریافت پاداش‌ها، هر زمان که اراده کردید به همین بخش رفته و با کلیک بر روی گزینه One-Click Claim، آن را دریافت نمایید.

برداشت پاداش بخش لیکوییدیتی ماینینگ
برداشت پاداش بخش لیکوییدیتی ماینینگ

آیا صرافی دودو برای ایرانیان مناسب است؟

ذات غیرمتمرکز این پلتفرم در کنار ویژگی‌های بلاکچین، آن را به دور از معادلات جهان سیاست نگه می‌دارد. بنابراین ایرانیان می‌توانند بدون اینکه تحت تاثیر تحریم‌های خزانه‌داری آمریکا قرار گیرند، از امکانات این صرافی استفاده نمایند. همچنین این صرافی با پشتیبانی از چندین شبکه مختلف، کار را برای دسترسی به طیف وسیعی از توکن‌ها راحت کرده است. علی‌رغم ریسک‌های ذاتی پلتفرم‌های دیفای، این صرافی با گرفتن تاییدیه سه شرکت معتبر حسابرسی (Audit)، نهایت تلاش خود برای برقراری امنیت قراردادهای هوشمند پلتفرم را انجام داده است. برای مطالعه این سه گزارش، بر روی این لینک کلیک نمایید.

جمع‌بندی

صرافی غیرمتمرکز دودو پلتفرم خلاقانه‌ای است که سعی دارد با نوآوری‌های خود، جا پای محکمی در عرصه رقابتی صرافی های غیرمتمرکز برای خود باز کند. مدل بازارساز PMM این صرافی نتایج خوبی طی حجم‌های بالای معاملاتی از خود نشان داده و هزینه کاربران را کاهش داده است. همچنین امکانات جانبی این پلتفرم همچون استخرجمعی، امکان ساخت توکن به شکل رایگان و امکان شخصی‌سازی گسترده در هنگام ایجاد استخرهای نقدینگی، آن را به گزینه‌ای جذاب برای تریدرها، کاربران عادی، میکرها و پروژه‌های تازه بدل کرده است. تجربه شما از کار با صرافی غیرمتمرکز دودو چیست؟ اگر از سرویس‌های این پلتفرم استفاده کرده‌اید، دیدگاه خود را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراگ بگذارید.

منبع
dododex

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا