متوسط کریپتو پدیا

هکو چین (HECO) چیست؟ معرفی شبکه بلاک چین صرافی هیوبی

شرکت‌های فعال در حوزه رمز ارزها روز به روز گستره فعالیت‌های خود را توسعه می‌دهند. صرافی ارز دیجیتال هیوبی (Houbi) یکی از این شرکت‌هاست که در سال ۲۰۲۰ میلادی شبکه بلاک چین خود را معرفی و عرضه کرد. Huobi ECO Chain یا به اختصار HECO، نام این شبکه بلاکچین است. هکو چین چیست؟ در این مقاله علاوه بر پاسخ به این سوال نحوه کارکرد این شبکه و همچنین کاربرد رمز ارز HT، کوین صرافی هیوبی، را معرفی خواهیم کرد؛ با ما همراه باشید.

هکوچین (HECO) هیوبی چیست؟

heco هکو چین بلاک چین هیوبی چیست؟

حوزه دیفای و ظهور اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز، بدون تردید یکی از نقاط عطف بازار ارزهای دیجیتال و حوزه کریپتوکارنسی‌هاست. این حوزه محصولات و خدماتی را ارائه می‌دهد که تا پیش از این تنها در انحصار بانک‌ها و غول‌های مالی دنیا بود. پروژه‌های فعال در حوزه دیفای عموما بر روی شبکه بلاک چین اتریوم راه‌اندازی می‌شوند که همین نکته باعث شلوغی و افت عملکرد این شبکه شد. با این وجود، کارایی محصولات حوزه دیفای غیرقابل انکار بود و این ازدحام در شبکه که افزایش کارمزدها و کاهش سرعت انجام تراکنش‌ها را به همراه داشت، باعث نابودی حوزه دیفای نشد؛ بلکه سایر بازیگران این حوزه به فکر ساخت شبکه‌ای برای اجرای قراردادهای هوشمند و راه‌اندازی اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز افتادند و به این صورت رقبای جدیدی برای شبکه اتریوم ایجاد شدند. بایننس اسمارت چین، شبکه بلاک چین متعلق به صرافی بایننس، یکی از نمونه‌های موفق است. همین نکته انگیزه‌ای برای صرافی Houbi ایجاد کرد تا آن‌ها نیز شبکه بلاک چین خود را راه‌اندازی کنند. آنها نام این شبکه را Houbi ECO Chain یا به اختصار HECO نام گذاری کردند. پیش از معرفی هکو چین ابتدا کمی از صرافی هیوبی خواهیم گفت.

معرفی مختصر صرافی هیوبی

Huobi Open Platform هسته مرکزی اکوسیستم هیوبی است که تمام محصولات مرتبط به اکوسیستم هیوبی را معرفی و عرضه می‌کند. Huobi Exchange به عنوان اولین محصول این اکوسیستم، یک صرافی ارز دیجیتال است که در سال ۲۰۱۳ و در کشور چین فعالیت خود را آغاز کرد. کوین مارکت کپ، هیوبی را به عنوان سومین صرافی رمز ارز بزرگ دنیا از نظر حجم معاملات روزانه معرفی کرده است. این صرافی در سال ۲۰۱۸ میلادی، رمز ارز بومی خود را با نماد HT که مخفف Huobi Token است را به بازار عرضه کرد. کاربرد این توکن همانند BNB، بیشتر برای تخفیف در کارمزد معاملات صرافی هیوبی مورد استفاده قرار می‌گرفت. گروه هیوبی در روزهای پایانی سال ۲۰۲۰ میلادی، محصول جدید خود را به نام هیوبی اکو چین را معرفی کردند. HECO یک شبکه بلاکچین سازگار با قراردادهای هوشمند و بستری برای اجرای آن‌هاست.

شبکه بلاک چین هیوبی چیست؟

شبکه بلاک چین هیوبی چیست؟

سایت این شبکه، هیوبی اکو چین را این چنین تعریف کرده است؛ HECO یک شبکه بلاک چین عمومی، غیرمتمرکز، با مصرف انرژی پایین و کارایی بالاست. این شبکه سازگار با قرارداد هوشمند بوده و می‌توان از آن برای راه‌اندازی قراردادهای هوشمند استفاده کرد. تقریبا تمام ویژگی‌های این شبکه بلاک چین را در بالا معرفی کردیم. با این حال در ادامه و با توجه به ساختار و معماری شبکه، صحت این ادعا را بررسی خواهیم کرد. ارز HT رمز ارز مورد استفاده در این شبکه بلاک چین است.

شبکه بلاک چین HECO ساختاری مشابه شبکه اتریوم داشته و در واقع از روی این شبکه توسعه یافته است. توسعه‌دهندگان شبکه اتریوم به راحتی می‌توانند به راحتی از شبکه هیوبی اکو چین برای راه‌اندازی قراردادهای هوشمند خود استفاده کنند. در اقع، هکو چین بستری برای راه‌اندازی محصولات مالی در حوزه دیفای است. همانطور که در بالا اشاره شد، این شبکه مشابه اتریوم بوده اما تفاوت‌هایی با شبکه اتریوم دارد. برای مثال، این شبکه توجه ویژه‌ای بر قابلیت همکاری میان زنجیره‌ای و استفاده از سازوکارهایی برای کاهش کارمزد تراکنش‌ها دارد.

هدف شبکه هیوبی اکو چین چیست؟

این شبکه برای خود اهدافی را تعیین کرده است که مهمترین آن‌ها، ایجاد یک شبکه عمومی و غیرمتمرکز و ایجاد بستری برای بروز ایده‌ها و نوآوری‌های توسعه‌دهندگان و معرفی پروژه‌های خلاقانه در حوزه بلاک چین است. تقریبا تمام شبکه‌ها با همین هدف وارد حوزه بلاک چین می‌شوند. اما هکو چین با تکیه بر قدرت جامعه صرافی هیوبی، رسیدن به این هدف را در دسترس خود می‌بیند. همه می‌دانیم که داشتن جامعه برای پروژه‌های جدید، بسیار اهمیت دارد. بایننس اسمارت چین نمونه بارز تاثیر جامعه بر موفقیت یک شبکه است. صرافی هیوبی نیز، به دنبال استفاده از جایگاه سومی خود در میان صرافی‌های ارز دیجیتال، از جامعه بزرگی برخوردار بوده و امیدوار است تا بتواند از این قدرت برای توسعه شبکه بلاکچین خود استفاده کند.

کاهش کارمزد تراکنش‌ها، سرعت بالا در انجام آن‌ها و ایجاد بستری برای تعاملات میان زنجیره‌ای از اهداف اصلی این شبکه بلاک چین است. هزینه انجام تراکنش در شبکه هکوچین تقریبا ۰.۰۰۱ دلار است و از این نظر یکی از ارزانترین شبکه‌ها برای انجام تراکنش است. هدف این شبکه برای بخش توسعه‌دهندگان، ایجاد بستری برای اجرای قراردادهای هوشمند سازگار با شبکه اتریوم است تا توسعه‌دهندگان بتوانند علی‌رغم استفاده از مزایای این پروژه، با هزینه کمتری پروژه‌های خود بر روی شبکه اتریوم را در شبکه هکوچین راه‌اندازی کنند. یکی دیگر از اهداف این شبکه، که به واسطه جامعه صرافی هیوبی آن را عملی خواهد کرد، تبلیغ پروژه‌ها و ایجاد ترافیک و جریان ورودی کاربر به پروژه‌های دیفای مبتنی بر این شبکه بلاک چین است. این مزیتی خاص برای شبکه‌هایی همچون بایننس اسمارت چین و هکوچین است که با سرمایه‌گذاری و طرح ریزی برنامه‌های تبلیغاتی برای پروتکل‌های دیفای مبتنی بر اکوسیستم خود، کاربران زیادی را جذب می‌کنند.

ساختار شبکه HECO

شبکه بلاک چین هیوبی

در این بخش به سراغ معرفی معماری و ساختار شبکه Huobi ECO Chain می‌رویم. در این بخش الگوریتم اجماع شبکه، سرعت انجام تراکنش، وضعیت نودهای شبکه، بررسی غیرمتمرکز بودن شبکه، مدل اقتصادی آن و ویژگی میان زنجیره‌ای (Cross Chain) آن را بررسی خواهیم کرد.

الگوریتم اجماع شبکه بلاک چین هیوبی چیست؟

شبکه بلاکچین هکو چین از الگویتم اجماع HPoS یا Hybrid Proof of Stake استفاده می‌کند. الگوریتم گواه اثبات سهام پس از الگوریتم گواه اثبات کار، شناخته‌شده‌ترین الگوریتم اجماع برای شبکه‌های بلاک چین است. الگوریتم گواه اثبات سهام هیبرید در شبکه هکوچین، ترکیبی از دو الگوریتم PoA و PoS است. شبکه بلاک چین هکو چین با استفاده از این دو روش، به سطح بالاتری از امنیت و پایداری دست می‌یابد.

تعداد نودهای اعتبارسنج (Validator) در شبکه هکو چین، ۲۱ نود تعریف شده است. بیش از ۵۰۰ تراکنش در هر ثانیه در این شبکه پردازش می‌شود و هر ۳ ثانیه یکبار، یک بلاک جدید در شبکه تولید خواهد شد.

وضعیت نودهای شبکه و غیرمتمرکز بودن شبکه

همانطور که در بالا اشاره شد، نهایتا ۲۱ نود اعتبار سنج در شبکه بلاک چین هیوبی تعریف شده است. افراد با سپرده‌گذاری توکن HT به نود این شبکه تبدیل خواهند شد. در واقع این بخش، از الگوریتم گواه اثبات سهام یا PoS آمده است. اما این شبکه، از الگوریتم گواه اثبات اعتبار نیز استفاده می‌کند. در نتیجه، استیک کردن توکن HT شرط کافی برای تبدیل شدن به یک نود در این شبکه نیست. افراد برای اینکه به یک نود در این شبکه تبدیل شوند، باید طرح پیشنهادی (پروپوزال) خود را به شبکه ارائه دهند. سایر نودهای فعال در شبکه این پروپوزال را بررسی و به آن رای می‌دهند. در صورتی که بیش از نیمی آن‌ها به طرح پیشنهادی رای مثبت دهند، او به یک نود تایید شده در شبکه تبدیل خواهد شد. این فرآیند نیز به PoA بودن این شبکه اشاره دارد.

پس از طی این مراحل، از میان نودهایی که توکن HT استیک کرده و توسط نودهای قدیمی تاییدیه دریافت کنند، در صف نودهای احتمالی این شبکه قرار می‌گیرند. ۲۱ آدرس اول از این صف بر اساس تعداد توکن استیک شده، به عنوان ۲۱ نود شبکه هکوچین انتخاب می‌شوند. در نهایت این ۲۱ نود برتر، وظیفه تایید تراکنش‌ها و ایجاد بلاک در شبکه را برعهده می‌گیرند. در صورتی که یکی از این ۲۱ نود از پروتکل و دستورالعمل‌های این شبکه برای ایجاد بلاک پیروی نکند، از شبکه اخراج شده و از صف نودهای تایید شده، نود دیگری به این ۲۱ نود برتر اضافه خواهد شد.

پس از ایجاد هر بلاک، کارمزد تراکنش‌های ذخیره شده در آن بلاک جمع‌آوری شده و میان نودهای اعتبارسنج (۲۱نود) به نسبت مقدار توکن سپرده‌گذاری شده توزیع خواهد شد. هر نود باید حداقل ۳۲ توکن HT را در شبکه استیک کند.

همانطور که مشخص است، این شبکه در مقایسه با شبکه اتریوم و بیت کوین، غیرمتمرکز به حساب نمی‌آید. زیرا برای تبدیل شدن به نود شبکه هکو چین در کنار stake توکن HT بایستی تاییدیه‌ای از طرف سایر نودها دریافت کرد.

مدل اقتصادی شبکه هکوچین

توکن HT که پیش از این در صرافی هیوبی به عنوان ابزاری برای تخفیف کارمزد ترید در صرافی هیوبی استفاده می‌شد، در شبکه بلاک چین هکو چین به عنوان رمز ارز بومی تعریف شده است. برای ارسال هر تراکنش در این شبکه تنها می‌توان از توکن HT برای پرداخت کارمزد استفاده کرد. از طرفی، نودهای شبکه برای مشارکت در آن باید توکن HT را سپرده‌گذاری کنند. برای مثال، ۲۱ نود برتر شبکه که اکنون به عنوان اعتبارسنج فعالیت دارند، مجموعا ۶۷۲ توکن HT را سپرده‌گذاری کرده‌اند. در کل تعداد ۵۰۰ میلیون توکن HT وجود دارد و هیچ توکن جدیدی به عنوان پاداش استخراج بلاک به نودهای شبکه عرضه نخواهد شد. نودهای این شبکه تنها از محل کارمزد تراکنش‌ها، درآمد دارند.

قابلیت میان زنجیره‌ای یا cross-chain

هر یک از شبکه‌های بلاک چین، داده‌های رد و بدل شده را در همان شبکه نگهداری می‌کنند. در نتیجه هیچ راهی برای ایجاد ارتباط مستقیم میان دو شبکه بلاک چین متفاوت وجود ندارد. قابلیت کراس چین یا میان زنجیره‌ای برای رفع این مشکل ارائه شده است. شبکه هکو چین با استفاده از این سرویس خود، بستری فراهم کرده تا دارایی‌های مثل بیت کوین، اتریوم و استیبل کوین‌ها و سایر دارایی‌های دیجیتال را به کمک یک پل ارتباطی وارد شبکه هکو چین کرد؛ به این طریق که مقداری از یک کوین، در شبکه بلاک چین خودش قفل شده و به همان مقدار، توکن معادل در شبکه HECO تولید می‌شود.

مثلا، فردی قصد دارد تا ۱ بیت کوین خود را وارد شبکه هکو چین کند. با استفاده از این سرویس، ۱ بیت کوین او در شبکه بیت کوین و در یک کیف پول، قفل شده و ۱ توکن بیت کوین در شبکه هکو چین ایجاد می‌شود که از نظر ارزش دقیقا مشابه ۱ بیت کوین خواهد بود. این محصول در بسیاری در شبکه‌های دیفای وجود دارد و روش خوبی برای تامین نقدینگی در حوزه دیفای است.

نقشه راه huobi ECO Chain

این شبکه به منظور پیاده‌سازی تمام برنامه‌های خود، نقشه راهی را معرفی کرده و مسیر توسعه خود را به ۴ مرحله تقسیم بندی کرده است. در ادامه هر فاز را معرفی و توضیح مختصری در مورد آن می‌دهیم:

  • فاز Tinder: این فاز، اولین مرحله در مسیر توسعه شبکه هکو چین است. در این مرحله نسخه اولیه شبکه HECO، مقدمات استفاده از این شبکه، ایجاد بستری برای توسعه‌دهندگان به منظور ایجاد اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و همچنین استفاده کاربران از این اپلیکیشن‌ها فراهم شده است. این فاز در سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ اجرا شد.
  • فاز Spark: این مرحله طبق برنامه در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۱ میلادی اجرایی خواهد شد. از ویژگی‌های این مرحله می‌توان به بهینه سازی شبکه، اتصال حوزه امور مالی متمرکز به حوزه امور مالی غیرمتمرکز، افزایش تعداد کاربران حوزه دیفای در این شبکه اشاره کرد. الیته این شبکه هیچ اطلاعات تکمیلی در مورد اهداف فاز دوم خود مطرح نکرده است.
  • فاز Flame: این مرحله که طبق برنامه زمان‌بندی در شش ماه اول سال ۲۰۲۲ ارائه می‌شود شامل فراهم کردن تکنولوژی لایه دوم و افزایش کارایی حوزه دیفای عنوان شده است. این اهداف با ارائه ویژگی کراس چین در این شبکه فراهم خواهد شد.
  • فاز Blaze: در آخرین مرحله که طبق زمان‌بندی این شبکه در نیمه اول سال ۲۰۲۳ ارائه خواهد شد ویژگی‌های همچون ایجاد بستری وام‌دهی در مقیاس بزرگ و ایجاد بستری برای ورود صنایع سنتی به حوزه بلاک چین و با کمک شبکه هکو چین خواهد داشت.

دیفای در شبکه heco

روی شبکه هیوبی اکو چین، پروژه‌های دیفای بسیاری راه‌اندازی شده‌اند. براساس اطلاعات defibox، مجموع دارایی دیجیتال ذخیره شده در پروتکل‌های دیفای شبکه HECO تقریبا ۶.۱ میلیارد دلار گزارش شده است. در میان پروتکل‌های دیفای در این شبکه، صرافی MDEX با TVL معادل ۱.۴۳ میلیارد دلار بزرگترین پروژه دیفای در هکو چین است. میانگین حجم معاملات روزانه در این صرافی تقریبا ۷۵۰ میلیون دلار بوده و از این نظر در رده پنجم صرافی‌های غیرمتمرکز قرار دارد.

چه کیف پول‌هایی از شبکه HECO پشتیبانی می‌کنند؟

کیف پول متامسک به عنوان یکی از مشهورترین و محبوبترین کیف پول‌ها در حوزه رمز ارزها از شبکه هکو چین پشتیبانی می‌کند. این پشتیبانی به این دلیل است که شبکه HECO با شبکه اتریوم کاملا سازگار بوده و از EVM آن استفاده می‌کند. در کنار متامسک، اکوسیستم هیوبی، کیف پول Huobi Wallet را معرفی کرده‌اند که می‌توان از آن کیف پول نیز استفاده کرد؛ کیف پول Huobi Wallet extension نیز همانند متامسک یک افزونه مرورگر اینترنت بوده که برای اتصال به پروژه‌های دیفای می‌توان از آن استفاده کرد. این کیف پول نیز محصولی از گروه هیوبی است که هنوز منتشر نشده و در آینده عرضه خواهد شد. کیف پول کوین ۹۸ یکی دیگر از کیف پول‌هایی است که از شبکه هکوچین پشتیبانی می‌کند.

ابزارهای مفید برای دسترسی به هکو چین

سایت شبکه بلاکچینجستجوگر بلاکچینحساب Mediumحساب توییتر پروژه‌های دیفای
+++++

سخن پایانی

هکو چین هیوبی چیست؟ ما در این مقاله به پاسخ این سوال پرداخیتم و شبکه بلاک چین متعلق به صرافی Huobi را معرفی کردیم. این شبکه اهدافی مشابه شبکه بلاک چین بایننس اسمارت چین داشته و به دنبال ایجاد بستری برای اجرای قراردادهای هوشمند و راه‌اندازی اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز در حوزه دیفای است. رمز ارز این شبکه HT توکن بوده که برای پرداخت کارمزد تراکنش‌ها باید از آن استفاده کرد. صرافی غیرمتمرکز MDEX یکی از موفق‌ترین پروژه‌های دیفای مبتنی بر شبکه هیوبی اکو چین (Huobi ECO Chain) است.

منبع
docs.hecochain

میثم مقیسه

من زندگی رو به شکل یک فرصت برای تجربه کردن فهمیدم. دونستن اینکه یک سیستم و مجموعه دقیقا چطور کار می‌کنه برام تجربه رضایت‌بخشیه؛ به ریاضی علاقه دارم و به صورت ناخودآگاه همه چیز رو با عدد بهتر می‌فهمم؛ به گردش اطلاعات اعتقاد دارم، یاد گرفتن و اشتراکش با بقیه آدم‌ها برام بهانه‌ای برای ارتباط با آدم‌هاست؛ مفهوم غیرمتمرکز بودن برام خیلی جذابه. همه این موارد رو در صنعت بلاکچین و حوزه رمزارزها پیدا کردم. تو سن ۲۵ سالگی رشته تحصیلی دانشگاهیم رو کنار گذاشتم و وارد این حوزه شدم و هنوز درگیر این حوزه هستم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا