متوسط صرافی غیرمتمرکز

صرافی MDEX چیست؟ آموزش کامل کار با صرافی ام دکس

 صرافی Mdex چیست؟ ام دکس یک صرافی غیرمتمرکز روی بلاکچین هکو است که در حال حاضر برخی از جذاب‌ترین امکانات را در مقایسه با رقبای خود ارائه می‌دهد و همین باعث محبوبیت بالای این صرافی در مدت زمان کوتاهی شده است. صرافی Mdex در ۱۹ ژانویه ۲۰۲۱ شروع به کار کرد. در این صرافی همانند دیگر بازارسازها فرد به جای معامله با افراد، با قرارداد هوشمند معامله انجام می‌دهد.

بیشتر بدانید: صرافی غیرمتمرکز چیست؟

در این مقاله ما شما را به طور کامل با این صرافی آشنا خواهیم کرد تا بتوانید از مزایای کم‌نظیر صرافی Mdex بهره‌مند شوید.

مزایای صرافی MDEX چیست؟

Mdex به شکلی نوآورانه مزایای مختلف زنجیره‌های عمومی مختلف را با هم ترکیب کرده و یک اکوسیستم DEX تلفیقی و جامع با عملکردی عالی ایجاد کرده است. در ادامه به برخی از مزایای این صرافی اشاره می‌کنیم.

استخراج دوگانه

Mdex اولین صرافی‌ای است که از یک سازوکار استخراج دوگانه استفاده می‌کند؛ یک- استخراج نقدینگی دو- استخراج تراکنش‌ها. این موضوع باعث شده تا سرمایه‌گذاری در این صرافی، جذابیت بیشتری برای کاربران داشته باشد و بازدهی بیشتری برای آن‌ها به همراه بیاورد. علاوه بر این موارد، سازوکار “خرید مجدد و سوزاندن” کارمزد تراکنش‌ها نیز به جذابیت بیشتر این صرافی کمک کرده است.

پشتیبانی از زنجیره‌های مختلف

 در ابتدا، Mdex از پروتکل‌های معاملات غیر متمرکز میان‌زنجیره‌ای هکو و اتریوم پشتیبانی می‌کرد و پس از مدتی شبکه بایننس اسمارت چین هم اضافه شد. ترکیب این شبکه‌ها باعث شده تا صرافی Mdex بتواند از مزایای همه آن‌ها بهره ببرد. همچنین کاربران می‌توانند از قابلیت MDEX Bridge برای تحقق همکاری بین زنجیره‌ای بین این سه شبکه استفاده کنند.

امکان برداشت همزمان توکن‌ها

در صرافی Mdex این امکان فراهم است تا شما هم توکن‌های دریافتی در ازای استیک کردن (پاداش استیکینگ) و هم توکن‌های پاداشی که بابت فراهم‌کردن نقدینگی به‌دست آورده‌اید را همزمان خارج کنید.

اکوسیستم ترکیبی

Mdex متعهد به ایجاد یک اکوسیستم ترکیبی از حوزه دیفای است که DEX ، IMO و DAO را دربرمی‌گیرد و با یکپارچه‌سازی این فناوری‌ها تجربه معاملاتی امن‌تر ، قابل اعتماد، متنوع و مقرون به صرفه را برای کاربران فراهم می‌کند.

سازوکارهای متعدد برای سوزاندن توکن بومی

صرافی Mdex به روش‌های مختلفی از جمله Burning black hole و سوزاندن و بازخرید روزانه، تعداد قابل توجهی از توکن‌های MDX را از چرخه خود خارج می‌کند. این کار در درازمدت باعث افزایش قیمت این توکن و سود بیشتر هولدرهای آن خواهد شد.

معرفی توکن MDX

صرافی MDEX

توکن حاکمیتی این صرافی MDX است و تعداد کل توکن‌های در گردش یک میلیارد است. تعداد توکن‌های در گردش این صرافی در حال حاضر ۵۲۳,۶۱۳,۸۲۳ توکن است. بالاترین قیمت ثبت شده برای این توکن ۱۰.۱ دلار است و پایین‌ترین قیمت ثبت‌شده ۱.۴۴ دلار است. قیمت توکن MDX در حال حاضر ۱.۷ دلار است. (قیمت لحظه‌ای توکن MDX)

MDEX  هاوینگ اول خود را در  ۵ ژوئن ۲۰۲۱ با موفقیت به پایان رساند.

آموزش اتصال کیف پول متامسک به صرافی Mdex

برای کار با صرافی Mdex نیاز است تا کیف پول خود را به صرافی متصل کنید و شبکه‌های مورد نیاز یعنی بایننس و هکوچین را اضافه کنید. از آنجایی که کیف پول متامسک به صورت پیش‌فرض از شبکه اتریوم پشتیبانی می‌کند نیازی به اضافه کردن این شبکه نیست. در این آموزش ما کیف پول متامسک را به صرافی متصل می‌کنیم و دو شبکه هکو و بایننس اسمارت چین را اضافه می‌کنیم.

افزودن شبکه هکوچین به کیف پول متامسک

در کیف پول متامسک روی دکمه Settings کلیک کنید، پس از زدن دکمه Networks روی Add ‘Network’ کلیک کنید

صرافی MDEX

سپس صفحه زیر نمایش داده می‌شود:

صرافی MDEX

پارامترهای زیر را در جاهای خالی وارد کنید و دکمه save را بزنید

Network Name:HEC-Main

New RPC URL:https://http-mainnet.hecochain.com

Chain ID:128

Currency Symbol (optional):HT

Block Explorer URL (optional):https://scan.hecochain.com

افزودن شبکه بایننس اسمارت چین به کیف پول متامسک

برای افزودن شبکه بایننس اسمارت چین یک بار دیگر همین مراحل را انجام دهید و در انتها مقادیر زیر را وارد کنید:

Network Name: BSC mainnet

New RPC URL: https://bsc-dataseed.binance.org/

ChainID: 56

Symbol: BNB

Block Explorer URL: https://bscscan.com

آموزش کار با صرافی Mdex

صرافی Mdex دارای بخش‌های زیر است:

swap، pool، Liquidity، Trading، Boardroom، Bridge، Chart، IMO Burning black hole, NEWS

صرافی MDEX

در ادامه این مطلب آموزشی هرکدام از این قسمت‌ها و کارکرد آن رامعرفی خواهیم کرد

با ورود به سایت Mdex و در صفحه اصلی یا Home اولین چیزی که جلب توجه می‌کند، ارزش کل قفل‌‍شده (TVL) در این صرافی است که به صورت لحظه‌ای به روز رسانی می‌شود. در پایین این قسمت، ارزش کل قفل‌شده روی شبکه بایننس اسمارت چین و هکوچین به تفکیک نشان داده شده است.

صرافی MDEX

تغییر شبکه در صرافی غیرمتمرکز ام دکس

پس از افزودن شبکه‌ها، شما اکنون در متامسک خود هر سه شبکه اصلی صرافی MDEX را دارید. این تصویر نشان می‌دهد که ما اکنون روی شبکه هکوچین هستیم.

فرض کنید ما برخی رمزارزهای خود را در شبکه بایننس اسمارت چین داریم و برای مبادله‌ی آن‌ها باید به این شبکه وصل شویم. در صفحه اصلی روی گزینه BSC کلیک می‌کنیم سپس این پیغام به ما نشان داده خواهد شد و از ما اجازه تغییر شبکه را می‌خواهد.

صرافی MDEX

با کلیک روی switch network شبکه تغییر خواهد کرد.

آموزش بخش Swap صرافی غیرمتمرکز Mdex

در بخش Swap می‌توانید رمزارزها را به یکدیگر تبدیل کنید. اگر در مراحل قبل به کیف پول خود متصل نشده‌اید در این قسمت هم می‌توانید این کار را انجام دهید. برای این کار باید گزینه connect wallet‌ را انتخاب کنید.

صرافی MDEX

سپس در این قسمت، کیف پول خود را انتخاب کنید تا عملیات اتصال به شبکه انجام شود. برای انتخاب شبکه و تغییر آن، از راهنمایی که در قسمت تغییر شبکه وجود دارد استفاده کنید.

صرافی MDEX

پس از انتخاب شبکه موردنظر و اتصال به کیف پول، صفحه زیر برای شما به نمایش درخواهد آمد. در قسمت بالا، توکنی که می‌خواهد آن را تبدیل کنید و در قسمت پایین توکنی که می‌خواهید بخرید را وارد کنید. در این آموزش قرار است توکن بومی شبکه هکوچین به نام HT به اتریوم تبدیل شود.

صرافی MDEX

 با کلیک روی Confirm Swap عملیات تبدیل انجام می‌شود. با این تراکنش شما مقداری از توکن بومی صرافی Mdex را نیز به عنوان پاداش دریافت خواهید کرد.

توجه کنید اگر هنگام مبادله شبکه انتخابی روی متامسک با شبکه انتخابی در سایت Mdex متفاوت باشد با خطای Wrong Network برخورد خواهید کرد. در تصویر پایین، شبکه انتخابی در متامسک، بایننس اسمارت‌چین است اما شبکه انتخاب‌شده در صرافی، هکوچین است.

صرافی MDEX

آموزش بخش Liquidity  یا استخراج نقدینگی در صرافی Mdex

Liquidity Mining یا استخراج نقدینگی، روشی برای به‌دست‌آوردن پاداش از طریق رمزارزها است. درواقع شما با قفل‌کردن توکن‌های خود پاداش کسب می‌کنید.

روی گزینه Liquidity در صفحه اصلی کلیک کنید.

صرافی MDEX

در این صفحه علاوه بر قسمت LP دو گزینه دیگر نیز وجود دارد؛ Single و Innovation

 در بخش Single امکان افزودن نقدینگی تنها با یک توکن فراهم است. در بخش بعدی می‌توانید جدیدترین جفت‌ارزهایی که کاربران تشکیل داده‌اند را مشاهده کنید.

به بخش LP برمی‌گردیم. در این قسمت شما جفت ارزهایی که امکان استخراج آن‌ها وجود دارد را مشاهده می‌کنید. جفت ارز مورد نظر خود را پیدا کنید. ما برای این مبحث آموزشی جفت ارز MDX/LION را انتخاب می‌کنیم.

صرافی MDEX

اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی، از هر دو توکن در کیف پول شما وجود دارد و ارزش هر دو توکن به یک اندازه باشد. به عنوان مثال در حال حاضر هر ۴ توکن MDX معادل 14556.341توکن Lion است و این دو با این نسبت می‌توانند یک LP تشکیل دهند. از اینجا به بعد برای تکمیل این فرایند باید وارد قسمت Pool شوید.

آموزش بخش Pool صرافی mdex

برای تکمیل فرایند افزودن نقدینگی در بخش Pool گزینه Add Liquidity را بزنید. سپس جفت توکن خود را با نسبت مشخص وارد کنید.

بعد از انتخاب هر دو توکن در قسمت پایین می‌توانیم ببینیم که هر توکن MDX معادل چند توکن  LION است.

صرافی MDEX

توجه کنید که این نسبت ثابت نیست و با توجه به نوسانات بازار تغییر می‌کند.

به عنوان مثال، ما در اینجا قصد داریم ۴ توکن MDX را با توکن LION وارد استخر کنیم. از آن‌جایی که ۴ MDX معادل ۱۴۵۶۵ توکن LION است این عدد را وارد می‌کنیم و بر روی گزینه Supply کلیک می‌کنیم.

پس از افزودن موفقیت‌آمیز نقدینگی به بخش Liquidity برگردید. توکن HDMX در کیف پول متامسک، LP توکن است. شما می‌توانید این توکن را هم استیک کنید تا علاوه بر پاداشی که از افزودن نقدینگی دریافت می‌کنید، از طریق استیکینگ هم پاداش دریافت کنید که در اینجا به شکل توکن MDX پرداخت می‌شود.

صرافی MDEX

بعد از زدن گزینه Stake صفحه زیر برای شما باز می‌شود

صرافی MDEX

با کلیک روی Approve موجودی شما در متامسک نمایش داده خواهد شد و می‌توانید از طریق دکمه‌های + و – هر مقدار از توکن HDMX را که می‌خواهید استیک کنید.

صرافی MDEX

در این جا تمامی موجودی توکن یعنی ۲۳۹.۹۱۹۸ توکن اضافه شده‌اند.

صرافی MDEX

در همین قسمت دو گزینه withdraw  و withdraw All  وجود دارد. با زدن گزینه اول می‌توانید پاداش خود را وارد کیف پول کنید و اگر گزینه withdraw All را بزنید علاوه بر این کار، فرایند افزودن نقدینگی را خاتمه می‌دهید.

برای این کار، پس از زدن گزینه withdraw All در صفحه بعد روی گزینه Remove کلیک کنید.

آموزش ترید رمز ارزها در صرافی Mdex

در این بخش، استخراج از طریق تراکنش‌ها اتفاق می‌افتد. در ابتدای این مقاله گفتیم که صرافی Mdex سازوکار دوگانه استخراج دارد. سازوکار اول را در قسمت قبل توضیح دادیم. این قسمت، مربوط به سازوکار دوم استخراج توکن است که با استفاده از  تراکنش‌های خود شما امکان‌پذیر است.

صرافی MDEX

به بخش  Trading بروید و جفت ارزی را که می‌خواهید معامله کنید پیدا کنید. اگر روی جفت معاملاتی موردنظر خود کلیک کنید به بخش swap خواهید رفت. پس از انجام تراکنش می‌توانید روی Withdraw کلیک کنید تا پاداشی که از این تراکنش به شما اختصاص یافته را برداشت کنید.

آموزش بخش Bridge در صرافی Mdex   

کاربرد این قسمت جابجایی توکن‌ها بین شبکه است. در Mdex می‌توانید توکن‌های خود را بین سه شبکه مورد حمایت این صرافی جابه جا کنید. در این حا ما قصد جابه‌جایی توکن MDX را از شبکه هکو به بایننس داریم. ابتدا در کیف پول خود، شبکه HECO را انتخاب کنید. در حساب خود باید توکن HT را به عنوان فی انتقال داشته باشید تا عملیات انجام شود.

در صفحه Bridge توکنی را که می خواهید منتقل کنید انتخاب کنید، در قسمت Receiving address آدرس BEP20 مقصد را وارد کنید، مقدار را مشخص کنید و روی “Approve” کلیک کنید.

صرافی MDEX

سپس عملیات را در کیف پول خود تأیید کنید.

صرافی MDEX

پس از اتمام این مراحل برای بررسی دریافت MDX به شبکه بایننس اسمارت چین بروید. توصیه می‌شود توکن  MDX را از طریق contract address زیر به کیف پول خود وارد کنید.

HMDX: 0xaee4164c1ee46ed0bbc34790f1a3d1fc87796668

معرفی بخش  Chart صرافی ام دکس   

این قسمت بخش تجزیه و تحلیلی است که سایت Mdex در اختیار کاربران خود گذاشته است. در دو باکس بالای صفحه میزان نقدینگی موجود و حجم مبادلات ۲۴ ساعت گذشته قابل مشاهده است.

معرفی بخش IMO در ام دکس  

بخش Initial Mdex Offering یا عرضه اولیه Mdex مشابه بخش ICO در زنجیره اتریوم و IDO در زنجیره بایننس است. IMO  بستری برای جمع‌آوری سرمایه است. این پلتفرم، مشوق‌های مختلفی را برای استخرهای  LP متعدد خود، لیست‌ها و جفت‌ها ارائه می‌دهد.

معرفی بخش Burning black hole

کمپین “Burning Black Hole” یکی دیگر از سازوکارهای تکمیلی این صرافی برای تسریع در کاهش توکنهای MDX و تقویت بیشتر ارزش آن است. Burning Black Hole در واقع کمپینی است که به صورت دوره‌ای برگزار می‌شود. صرافی در هر دوره ۳۰۰ هزار توکن USDT  را به آن اختصاص می‌دهد. مابقی سرمایه از طریق کاربران تامین می‌شود.

سه نوع جایزه در این جشنواره وجود دارد. نفر اول جایزه موسوم به Jupiler را می‌برد که ارزش آن ۱۰ درصد از توکن‌های آن دور از جشنواره است. نفر دوم جایزه Saturn را می‌برد که مبلغ آن ۱۰۰ هزار تتر است و ۲۰۰ هزار تتر باقی‌مانده بین دیگر کاربران برنده توزیع می‌شود. ۹۰ درصد دیگر توکن‌های MDX‌ که توسط کاربران واریز شده است سوزانده خواهد شد.

بر اساس داده های موجود در وب سایت رسمی Mdex، در دور اول این کمپین در مجموع بیش از ۴۰۰۰۰۰  توکن MDX سوزانده شده است یعنی اگر جشنواره به صورت روزانه انجام شود میانگین سوختن روزانه MDX دو برابر خواهد شد. این کار، در کنار دیگر سازوکارهای سوزاندن توکن‌های این صرافی باعث می‌شود توکن‌های کمتری باقی بماند و قیمت آن افزایش یابد.

بخش NEWS  

در این قسمت، آخرین اطلاعیه‌ها و اخبار مرتبط با این صرافی انتشار می‌یابد. همچنین دسترسی به آرشیو اطلاعیه‌ها از زمان آغاز به کار صرافی Mdex تاکنون امکان‌‌پذیر است. 

سخن پایانی

Mdex با شروع خیره‌کننده‌ای که داشت در مدت کوتاهی توانست بیش از نیمی از سهم صرافی‌های غیرمتمرکز را به خود اختصاص دهد. ذکر این نکته جالب است که برای یونی‌سواپ ۸۴۰ روز طول کشید تا حجم معاملات این صرافی از ۰ به ۱۰۰ میلیارد برسد، در حالی که این عدد برای صرافی Mdex تنها ۵۰ روز بود.

این پلت‌فرم برای ادغام چند زنجیره‌ای با بایننس اسمارت چین و اتریوم شروع کرده و قصد دارد در آینده‌ای نزدیک به تدریج از زنجیره‌های دیگری همچون OKExChain ،DOT ،NEAR و غیره پشتیبانی کند. با توجه به مکانیسم دوگانه استخراج معاملات و پاداش بازخرید توکن‌ها، MDEX در حال حاضر هزینه معامله نسبتاً پایینی دارد.

به طور کلی MDEX با ارائه‌ی مشوق‌هایی برای تراکنش‌ها، اسلیپیج پایین و LP‌ توکن‌هایی که پیوسته در حال افزایش هستند، به یک DEX پیشرو و پلتفرم جذابی برای کاربران تبدیل شده است.

منبع
gitbookglobenewswire

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا