کریپتو کده

پروتکل بلا چیست؟ همه چیز درباره Bella Protocol و توکن BEL

دیفای مجموعه‌ای از اپلیکیشن‌های غیر‌متمرکز است که بر روی شبکه بلاک‌چین راه‌اندازی شده است. هدف از راه‌اندازی این برنامه‌ها ارائه خدماتی مانند دریافت وام، سپرده‌گذاری و مواردی از این قبیل بدون نیاز به واسطه و به صورت غیر‌متمرکز است. برنامه‌های امورمالی غیرمتمرکز بر مبنای یک قرارداد‌ هوشمند عمل می کنند که کاربران می‌توانند در توسعه و بهبود آن نقش داشته باشند. پروتکل بلا یکی از بزرگ‌ترین پلتفرم‌های دیفای است که می‌خواهد امکان دستیابی به نهایت سود را برای سرمایه‌گذاران، فراهم کند. پروتکل بلا چیست؟ برای پاسخ به این سوال اهداف، طرز کار ، نقشه راه Bella Protocol، همکاری‌ها و رمز‌ارز BEL را مورد بررسی قرار می‌دهیم. 

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

پروتکل بلا چیست؟

پروتکل بلا چیست

پروتکل بلا یک نوع تجمیع‌کننده سود (Yield Aggregator) به حساب می‌آید. این پلتفرم اکثر پروتکل‌های مالی غیر‌متمرکز (Defi) را در پلتفرم خود جای داده است.

هدف Bella ارائه تجربه‌ای آسان‌تر و روان‌تر برای کاربران به منظور کسب بیش‌ترین بازدهی از دارایی‌های دیجیتال خود، در بین تمام محصولات دیفای است. بلا توسط تیم پروژه ARPA که یک شبکه محاسباتی در زمینه حفظ حریم‌ خصوصی بر بستر بلاک‌چین است؛ ساخته شد.

Bella Protocol در سپتامبر سال ۲۰۲۰ (شهریور سال ۱۳۹۹) به عنوان اولین پروژه در لانچ‌پول صرافی بایننس معرفی و عرضه شد. در این پروتکل شرکت‌های بزرگی همچون Arringtin XRP Capital و Ledger Capital سرمایه‌گذاری کرده‌اند. قرارداد هوشمند پروتکل بلا روی بلاک‌چین اتریوم ایجاد شده است و از دارایی‌های مختلف از جمله برخی از توکن‌های ERC20 پشتیبانی می‌کند.

هدف پروتکل بلا چیست؟

از زمانی که دیفای معرفی شد، پروتکل‌های مختلفی با ارائه محصولات متنوع سعی کردند کاربران را به سمت خود جذب کنند. هر کدام از آن‌ها تلاش کردند خدماتی برای کاربران فراهم کنند که تجربه کاربری آسان‌تر و سود بالاتر را در اختیار کاربران قرار دهند.

پروتکل بلا ارائه‌کننده مجموعه‌ای از محصولات دیفای است. هدف این پروتکل ایجاد تجربه کاربری بهتر، حذف کارمزد بالا و حل مشکلات کندی در انجام تراکنش‌ها است. بعضا فعالیت هم‌زمان چندین پلتفرم مختلف باعث کاهش سرعت می‌شود؛ اما ممکن است کاربران متوجه این قضیه نشوند. یکی از ویژگی‌‌های پلتفرم بلا استخر هوشمند آن است. استخر هوشمند بلا به کاربران اجازه می‌دهد به بهترین بازده در کل محصولات دیفای دسترسی داشته باشند؛ در حالی که کارمزد پرداختی کاربران، برای انجام تراکنش‌ها بسیار پایین است و بخش عمده آن مستقیما توسط خود پروتکل بلا پرداخت می‌شود.

پروتکل Bella Finance چگونه کار می‌کند؟

طرز کار بلا

برخلاف سایر پلتفرم‌های وام‌دهی که از دو بخش وام‌دهی (Lending) و وام‌گیری (Borrowing) تشکیل شده‌اند، در این پلتفرم امکان وام‌گیری وجود ندارد و کاربران فقط می‌توانند اقدام به سرمایه‌گذاری و کسب سود کنند.

این پروتکل مقادیر سرمایه‌گذاری‌شده توسط سرمایه‌گذاران را در پلتفرم‌های مختلف وام‌دهی قرار می‌دهد. سود کاربران با استفاده از توکن BEL‌ پرداخت می‌شود.

طبق گزارش سایت defipulse.com پروتکل بلا در بخش Flex Saving، رتبه ۶۷ را از لحاظ ارزش کل قفل شده (TVL) میان پروتکل‌های مختلف دیفای دارد. ارزش کل قفل شده حدودی در این پروتکل ۳۷/۸۵۵.۷۰۱ دلار است. دارایی‌های سپرده‌گذاری شده در این پروتکل به‌عنوان توکن‌های ERC-20 نگهداری می‌شود. وام‌دهندگان پس از سپرده‌گذاری ارزهای‌دیجیتال خود، bToken دریافت می‌کنند. bTokenها در واقع نماینده دارایی افراد در استخر‌های نقدینگی پروتکل بلا هستند. هر زمان که افراد بخواهند، می‌توانند آن‌ها را به شبکه پس داده و دارایی خود را از شبکه خارج کنند.

این پروتکل از چندین بخش تشکیل شده که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

استخراج نقدینگی (Liquidity Mining): 

در این بخش کاربران می‌توانند با استیک کردن جفت‌ ارزهای (LP Token) خود در سه استخر BEL/USDT با سود سالانه ۳۶/۲۵ درصد، BEL/ETH با سود سالانه ۴۷/۹۹ درصد و ARPA/USDT با سود سالانه ۲۸/۵۷ درصد، کسب سود کنند. این درصد‌ها متغیر هستند و هرهفته بر اساس نظر جامعه حاکمیتی پروتکل‌بلا، تعیین می‌شود.

در این بخش جفت‌‌ارز‌های تامین‌شده توسط کاربران در پلتفرم UniSwap v2 سرمایه‌گذاری می‌شود و سود کاربران توسط Bella Protocol  به صورت توکن BEL پرداخت می‌شود. همچنین در این قسمت برای سرمایه‌گذارانی که به مدت ۶۰ روز جفت‌‌ارز‌ها و سود خود را نگه‌دارند و آن‌ها را خارج نکنند، تا دو برابر بیشتر نسبت به میزان تعیین‌شده، سود تعلق می‌گیرد.

سود متغیر (Flex Saving)

در این بخشBella Protocol استراتژی درآمد خود را روی پلتفرم Curve.fi و سایر پروتکل‌های امن و با بازدهی بالا اجرا کرده است. این بازدهی، بسیار بالاتر از استاندارد بازار دیفای است و با گذشت زمان و بر اساس رای جامعه حاکمیتی پروتکل بلا، استراتژی‌های آن مجددا تنظیم خواهند شد.

کاربران می‌توانند رمزارز‌های Usdc با نرخ سود سالانه ۱۵/۴۹ درصد، ARPA با نرخ سود سالانه ۲۲/۰۲ درصد، WBTC با نرخ سود ۲۵/۹۳ درصد و HBTC با نرخ سود ۲۲/۵ درصد را سپرده گذاری کنند. این نرخ سود متغیر بوده و در فواصل زمانی معین تغییر می‌کند. همچنین علاوه بر این سود، هر هفته تعدادی توکن BEL به‌عنوان پاداش اضافه در بین سپرده‌گذاران این قسمت توزیع می‌شود.

قسمت Farm

کاربران می‌توانند برای دریافت سود بیشتر، bTokenهای خود را که در قسمت Flex Saving سرمایه‌گذاری کرده‌اند به این قسمت انتقال دهند. علاوه بر سود دریافتی مشابه با قسمت Flex Saving، کاربران سود جداگانه‌ای نیز در قالب توکن BEL دریافت خواهند کرد.

سود تقسیمی در این قسمت به دو صورت BEL Collectible و BEL Vesting بین کاربران تقسیم می‌شود. کاربران سود قسمت BEL Vesting را در دوره‌های منظم، با توجه به آزاد شدن بلاک‌ها در این پروتکل دریافت می‌کنند.

قفل کردن سرمایه (Locker)

پروتکل بلا به منظور کنترل تورم و حفظ ارزش توکن BEL، به کسانی که توکن‌هایشان را به مدت ۳۰، ۶۰، ۱۲۰ و ۳۶۰ روز در این قسمت سپرده‌گذاری کنند، به ترتیب ۱۸، ۲۴، ۳۶ و ۵۰ درصد سود اختصاص می‌دهد. مقدار این سود ثابت است و به صورت توکن BEL پرداخت می‌شود. شایان ذکر است در مدتی که کاربران این توکن را در این قسمت نگه می‌دارند، نمی‌توانند آن‌ را خارج کنند. 

آشنایی با رمز‌ارز BEL 

توکن بل چیست

ارز دیجیتال BEL توکن Bella Protocol است. این توکن به صورت ERC20 در شبکه اتریوم و پالیگان و با استاندارد BEP20 در شبکه بایننس اسمارت چین در دسترس است.

از کاربرد‌های توکن BEL می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پاداش‌دهی: افرادی که دارایی‌های خود را در این پروتکل سرمایه‌گذاری کرده‌اند، پاداش خود را به صورت توکن BEL دریافت می‌کنند.
 • جمع‌آوری کارمزد: بخشی از درآمد تراکنش‌ها و خدمات پلتفرم بلا برای پاداش‌‌دهی به سهام‌داران و مشارکت کنندگان در امور حاکمیتی شبکه در هنگام وقوع اتفاقات امنیتی برای جبران خسارت، به صورت توکن BEL پرداخت می‌شود. 
 • تخفیفات: کاربرانی که هزینه‌های مختلف را در شبکه به صورت توکن BEL بپردازند، هزینه کمتری برای استفاده از محصول Robo-Advisor پرداخت می‌کنند.
 • سرمایه‌گذاری: تیم پروتکل بلا برای کسانی که توکن BEL سرمایه‌گذاری می‌کنند، پاداش در نظر دارد. این کار به منظور جبران افزایش عرضه این توکن در دو سال اخیر است.
 • مشارکت در فرآیند‌های حاکمیتی: دارندگان توکن BEL می‌توانند در فرآیند مدیریتی پروتکل شرکت کرده و در رای‌گیری‌ها برای ارتقای شبکه و اصلاح پارامتر‌های مختلف، شرکت کرده و به بهبود مسیر توسعه این پلتفرم کمک کنند.

به گزارش میهن بلاکچین عرضه کل این رمزارز ۱۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ واحد است که از این مقدار حدود ۴۸٬۰۰۰٬۰۰۰ واحد BEL در گردش قرار دارد. در زمان نگارش این مقاله (۱۸ آبان ۱۴۰۰) قیمت بل (BEL) ۲/۶۵ دلار است. توکن بل از نظر ارزش بازار، رتبه ۴۴۷ را در میان ارز‌های دیجیتال دارد. ارزش کل بازار این توکن ۱۲۷٬۲۲۹٬۰۱۶ دلار است و حجم معاملات آن در ۲۴ ساعت گذشته ۱۰٬۰۳۳٬۳۱۲ دلار است. این رمز ارز در تاریخ ۱۵ آبان ۱۳۹۹ کمترین قیمت خود یعنی ۰/۶۲۰۸ دلار را ثبت کرده است. توکن بل در تاریخ ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ به بیشترین قیمت خود یعنی ۱۰/۰۳ دلار رسید.

از کل توکن‌های BEL:

 • ۵ درصد در لانچ‌پول بایننس به فروش رسید.
 • ۶ درصد به‌صورت خصوصی فروش رفت.
 • ۲ درصد در حراج عمومی به فروش رسید.
 • ۱۸ درصد برای رشد اکوسیستم اختصاص داده شده است.
 • ۴ درصد برای فعالیت‌های مختلف در شبکه استفاده خواهد شد.
 • ۴۰ درصد صرف رشد جامعه کاربری می‌شود.
 • ۱۰ درصد به منظور پاداش‌دهی در شبکه تقسیم می‌شود.
 • ۱۵ درصد متعلق به تیم توسعه دهنده است و تا سال ۲۰۲۵ این توکن به طور کامل عرضه خواهد شد.

نقشه راه پروتکل بلا چیست؟

پروتکل بلا از زمان معرفی تا کنون مراحل مختلفی پشت سر گذاشته است. در ادامه به نقشه‌راه این پروژه برای سال ۲۰۲۱ می‌پردازیم.

۳ ماه اول سال ۲۰۲۱

 • راه‌اندازی بخش Bella One-Click ورژن یک. هدف آن آسان‌تر کردن کار برای کاربران و خودکار کردن تمامی عملیات‌ها در این پلتفرم است.
 • راه اندازی اپلیکیشن پروتکل بلا

۳ ماه دوم سال ۲۰۲۱

 • سرمایه‌گذاری برای اکوسیستم بلا
 • افزایش کاربرد bToken

۳ ماه سوم سال ۲۰۲۱

 • استفاده از NFT در پلتفرم
 • راه‌اندازی DAO

۳ ماه پایانی سال ۲۰۲۱

 • بلا لانچر
 • طرح‌ریزی برای برنامه‌های بیشتر

همکاری‌های پروژه Bella Protocol

همکاری‌های پروتکل بلا پروتکل

پروتکل بلا با شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران بزرگی در بازار ارز‌های‌دیجیتال همکاری داشته است. این همکاری‌ها نشان‌دهنده قابلیت و اهداف بلند‌مدت این پلتفرم برای تبدیل شدن به یکی از بهترین پلتفرم‌های دیفای است. در ادامه به همکاری‌های گسترده این پلتفرم با سایر شرکت‌ها می‌پردازیم.

 • Arrington XRP Capital شرکت سرمایه‌گذاری در بازار‌های سرمایه مبتنی‌ بر بلاک‌چین است. این شرکت در عرضه اولیه‌ پروژه‌های مختلف سرمایه‌گذاری می‌کند. آرینگتون به‌عنوان سرمایه‌گذار اصلی از پروتکل بلا پشتیبانی می‌کند.
 • صرافی بایننس برای راه‌اندازی و عرضه‌اولیه توکن BEL با این پروژه مشارکت کرده است. علاوه‌بر این به‌عنوان یکی از سرمایه‌گذران اصلی از پروژه بلا پشتیبانی می‌کند.
 • Alphabit یک شرکت سرمایه‌گذاری است که بر بستر بلاک‌چین فعالیت می‌کند. صندوق Alphabit Coin با استفاده از روبات‌، سرمایه‌گذاری‌های مختلف انجام می‌دهد. همچنین ربات‌ها به طور مستقل سبد سرمایه‌گذاری‌شده توسط این شرکت را مدیریت می‌کنند.
 • صندوق Alphacoin Funds یک صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر است که روی فناوری‌های جدید بلاک‌چین سرمایه‌گذاری می‌کند. این شرکت روی بیش از ۵۰ پروژه بلاک‌چینی به ارزش بیش از ۶۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری کرده است و یکی از سرمایه‌گذران پروژه Bella Protocol است.
 • شرکت Koi Ventures بازوی سرمایه‌گذاری شرکت Koi Trading است. این شرکت روی دارایی‌هایی با ریسک بالا از جمله بازار کریپتو سرمایه‌گذاری می‌کند.  
 • شرکت RockX با تیمی متشکل از متخصصان فن‌آوری، از سال ۲۰۱۹ روی پروژه‌های بلاک‌چین کار می‌کنند. این شرکت زیر‌ساخت‌های امن و مطمئن را برای پشتیبانی از پروتکل‌های جدید در بازار بلاک‌چین ارائه می‌دهند.
 • شرکت Ledger Capital یک شرکت خدمات مالی و سرمایه‌گذاری است که در زمینه استفاده از بلاک‌چین در اقتصاد واقعی فعالیت می‌کند. این شرکت به عنوان یکی از اولین سرمایه‌گذاران، با پروژه بلا مشارکت داشته است.
 • شرکت Tensor Investment Corporation یک شرکت سرمایه‌گذاری روی دارایی‌های نوظهور است. رویکرد این شرکت سرمایه‌گذاری روی دارایی‌های جدید، با چشم‌انداز میان‌مدت و بلند‌مدت است.
 • شرکت Quest Capital یک شرکت پیشرو در زمینه سرمایه‌گذاری درحوزه‌های هوش‌مصنوعی، فن‌آوری‌های پیشرفته و دارایی‌های بلاک‌چین است.
 • شرکت HBTC LABS یک شرکت تحقیقاتی و سرمایه‌گذاری برای کشف پروژه‌های باکیفیت در بلاک‌چین است. این آزمایشگاه مشارکت استراتژیک خود را با پروژه بلا در زمینه حل مشکلات پلتفرم، استخراج و مشاوره هوشمند در زمینه سرمایه‌گذاری‌ در دارایی‌های دیجیتال، اعلام کرده است.
 • سایت Defi Pulse سایتی در زمینه نمایش اطلاعات و ارزش‌قفل شده پروژه‌های دیفای است.

معرفی بنیان‌گذاران Bella Protocol

بنیان گذاران پروتکل بلا

پروتکل بلا توسط فلیکس خو (Felix Xu) و یمو خو (Yemu Xu) در سال ۲۰۲۰ تاسیس شد. دفتر مرکزی این پلتفرم در شهر پکن در کشور چین است. فلیکس مدیر‌عامل و همچنین یکی از بنیان‌گذاران پلتفرم ARPA است. فعالیت این پلتفرم در زمینه حفظ حریم‌خصوصی در بلاک‌چین است. او در مقطع کارشناسی در رشته علوم کامپیوتر از دو دانشگاه نیویورک (New York University) و دانشگاه برندیس (Brandeis University) تحصیل کرده است. فلیکس چندین سال تجربه سرمایه‌گذاری و تحلیلگری در بازار‌های‌مالی دارد و یکی از کهنه‌کاران در زمینه صنعت مالی است.

یمو خو نیز یک کار‌آفرین با تجربه است که قبلا به عنوان تحلیلگر و مشاور نیز فعالیت داشته است. بقیه اعضای تیم بلا از اعضای پروژه ARPA هستند، که از بیش از ۱۲ نفر کارمند با‌سابقه در حوزه بلاک‌چین تشکیل شده‌ است.  

از چه صرافی‌هایی می‌توان توکن BEL را خریداری کرد؟

این توکن را می‌توان در صرافی‌های متمرکزی همچون بایننس، Gate.IO ,MEXC,Coinex ,Hotbit ,Coinone ,Bithumb و Mandala Exchange، خرید و فروش کرد. همچین در صرافی‌های غیر‌متمرکز مثل Pancake Swap و UniSwap نیز قابل معامله است.

کیف‌پول‌های مناسب برای نگهداری توکن BEL کدامند؟

توکن BEL یک توکن ERC-20 روی شبکه اتریوم است. این توکن روی دو شبکه پالیگان به صورت ERC-20 و روی شبکه BSC به صورت BEP20 نیز در دسترس است.

توکن بل را می‌توان در کیف پول‌های نرم افزاری متامسک (MetaMask)، تراست‌ولت (Trust Wallet) و بایننس‌ ولت (Binance Wallet) نگهداری کرد. همچنین برای امنیت بیشتر، می‌توان از والت‌های سخت‌افزاری همچون لجر و ترزور نیز برای نگهداری از این توکن استفاده کرد. 

جمع بندی

حوزه دیفای و جذابیت‌های آن برای سرمایه‌گذاری باعث شده پلتفرم‌های مختلفی به هدف جذب حداکثری کاربران، ایجاد شوند. هر کدام از این پلتفرم‌ها سعی دارند بیشترین سود ممکن را در کنار محیط کاربری ساده و امن به کاربران خود عرضه کنند. پلتفرم Bella Protocol با هدف ایجاد بیشترین بازدهی برای سرمایه‌گذاران و ساده‌سازی هر چه بیشتر سرمایه‌گذاری در دیفای ساخته شد و پا به عرصه‌ رقابت با سایر پلتفرم‌ها در این حوزه گذاشت. در این مقاله با بررسی اهداف، طرز کار ، نقشه راه، مشارکت‌ها و رمز‌ارز BEL، دریافتیم که پروتکل بلا چیست. 

منبع
bella.fi

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا