متوسط کریپتو پدیا

استاندارد BEP-20 چیست؟ آشنایی با توکن نویسی در شبکه بایننس اسمارت چین

توکن‌های BEP-20 موج جدیدی در دنیای امور مالی غیر متمرکز هستند. عملکرد رمزارزهای بپ۲۰، مشابه عملکرد توکن‌هایی با استاندارد ERC20 روی شبکه اتریوم است. این استاندارد توسعه‌دهندگان را قادر می‌سازد که رمزارزها یا توکن‌های سازگار با شبکه بایننس اسمارت چین را به‌وجود بیاورند. در ادامه مقاله به این می‌پردازیم که استاندارد BEP-20 چیست، چه مزایایی دارد، تفاوت بین این استاندارد با ای‌آرسی ۲۰ و بپ۲۰ چیست و چطور به محبوبیت هر چه بیشتر شبکه هوشمند بایننس کمک کرده است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

استاندارد BEP-20 چیست؟

استاندارد BEP-20 چیست

BEP-20 مخفف عبارت Binance Smart Chain Evolution Proposal 20 و به معنای طرح پیشنهادی برای تکامل شبکه بایننس اسمارت چین است. در واقع BEP-20 استانداردی است که برای طراحی و نوشتن قراردادهای هوشمند روی شبکه BSC ایجاد شده است. قراردادهای هوشمند در واقع کدهایی هستند که مشخص می‌کنند چه چیزی و چگونه باید روی شبکه بلاکچینی اجرا شود. هر استاندارد قرارداد هوشمند شامل مواردی مثل نام رجیستری، کتابخانه، فرمت و غیره است. استاندارد قرارداد هوشمند در واقع شرایطی است که در نوشتن قرارداد هوشمند باید رعایت شوند تا آن اسمارت کانترکت اجازه اجرا روی شبکه بلاکچین را داشته باشد. برای ساخت یک توکن با استاندارد BEP-20، توسعه‌دهندگان باید مشخصه‌های فنی این توکن را به زبان سالیدتی در کد قراردادهای هوشمند قرار دهند.

برای اینکه کاملاً متوجه شوید استاندارد BEP-20 چیست، چه کاربردی دارد و چرا به‌وجود آمده باید کمی درباره شبکه اتریوم، بایننس چین و بایننس اسمارت چین اطلاعات داشته باشید.

کاربرد استاندارد BEP-20 چیست؟

بایننس اسمارت چین که به آن BSC نیز گفته می‌شود مشابه شبکه بلاک چین اتریوم، پلتفرمی برای اجرای قراردادهای هوشمند و نرم‌افزارهای غیرمتمرکز است. شبکه هوشمند بایننس، ۲ ویژگی منحصربه‌فرد دارد؛ امکان اجرای قراردادهای هوشمند را بدون افزایش ازدحام در شبکه بایننس به‌وجود می‌آورد و از آن‌جایی که با ماشین مجازی اتریوم سازگاری دارد، قابلیت‌های قرارداد هوشمند را به اکوسیستم بایننس می‌آورد. همانطور که می‌دانید بایننس اسمارت چین فقط راه حل لایه ۲ برای افزایش مقیاس‌پذیری بایننس چین نیست؛ بلکه خود یک شبکه بلاکچینی مستقل است.

از سال ۲۰۲۰ به‌علت ازدحام و افزایش کارمزد تراکنش‌ها، شبکه اتریوم چالش‌های بسیاری را تجربه کرد. هزینه بالای گس این سوال را ایجاد کرد که آیا اتریوم تا پیش از راه‌اندازی اتریوم ۲ واقعاً شبکه مناسبی برای اجرای پروژه‌های دیفای است؟ این امر باعث شد تعداد کاربران و توسعه‌دهندگانی که از بایننس اسمارت چین استفاده می‌کنند، رشد چشمگیری داشته باشد. همانطور که چانگ پنگ ژائو، مدیر عامل بایننس گفته است:

سرعت تراکنش‌ها روی بایننس اسمارت چین ۲ برابر اتریوم است. اگر کاربران بیشتری برای اپلیکیشن‌های غیر متمرکز خود می‌خواهید، باید در حال حاضر روی بایننس اسمارت چین فعالیت کنید.

توییت چانگ پنگ ژائو

اگر بپرسید استاندارد BEP-20 چیست؟ باید بگوییم، بپ۲۰ به زبان ساده یک مشخصه فنی برای ساخت توکن روی شبکه هوشمند بایننس است. تفاوت بایننس اسمارت چین با بایننس چین در این است که شبکه BSC با قرارداد هوشمند سازگاری دارد، در حالیکه شبکه بایننس فقط روی سرعت، مقیاس‌پذیری و جلوگیری از ازدحام شبکه تمرکز دارد. به عبارتی، بایننس اسمارت چین، به‌منظور ایجاد پروژه‌های دیفای و اپلیکیشن‌های غیر متمرکز توسعه پیدا کرده است. از سوی دیگر این شبکه به استانداردی برای راه‌اندازی توکن نیاز دارد، همانطور که شبکه‌هایی مانند اتریوم و بایننس چین نیاز دارند. ERC-20، BEP-2 و BEP-20 استانداردهای ساخت توکن برای شبکه‌های مختلف هستند. به صورت خلاصه می‌توان گفت:

  • BEP-2 استاندارد توکن شبکه بایننس چین (Binance Chain)
  • ERC-20 استاندارد توکن شبکه اتریوم (Ethereum)
  • BEP-20 استاندارد توکن شبکه هوشمند بایننس (Binance Smart Chain)

همانند شبکه اتریوم، می‌توانید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را برای استفاده روی شبکه Binance Smart Chain به رپد توکن تبدیل کنید. یعنی با کمک بایننس بریج (Binance Bridge) شبکه هوشمند بایننس می‌توانید توکن‌های خود را به یک Wrapped Token با استاندارد BEP-20 تبدیل کرده و از آن‌ها روی پلتفرم‌های مبتنی بر BSC یا پروژه‌های Yield Farming استفاده کنید. مثلاً می‌توانید کوین ریپل را به یک قرارداد هوشمند بفرستید و معادل آن توکن Binance-Peg XRP که با استاندارد بپ۲۰ ایجاد شده دریافت کنید.

 شبکه بایننس اسمارت چین این روزها بین توسعه‌دهندگان ارزهای دیجیتال و سرمایه‌گذاران بسیار محبوب شده است. توکن‌های بایننس اسمارت چینی که از استاندارد BEP-20 استفاده می‌کنند، می‌توانند با نوشتن قراردادهای هوشمند اجرا شوند یا با استفاده از بسترهای توسعه بدون نیاز به دانش کدنویسی مانند DxMint، UniCrypt و Mudra ساخته شوند.

ویژگی استاندارد BEP-20 چیست؟

استاندارد BEP-20 را می‌توانید به چشم نقشه راهی برای توکن ببینید که مشخص می‌کند مثلاً چطور می‌توان این ارز دیجیتال را خرج کرد یا چه کسی می‌تواند آن را خرج کند. به عبارت دیگر استانداردها؛ نحوه انتقال یک توکن، چگونگی تایید تراکنش‌ها و اینکه چه کسی می‌تواند به داده‌ها دسترسی داشته باشد را تعیین می‌کند.

یک توکن BEP-20 می‌تواند نماینده استیبل کوین، سهام شرکت، توکن حاکمیتی و غیره باشد. به علاوه، توکن این استاندارد می‌تواند برای تولید ارز دیجیتال بومی یا توکن Peg‏ استفاده شود. اصطلاح Peg به‌معنای مساوی کردن قیمت یک رمزارز با رمزارز دیگری است. هدف از این کار، فراهم ساختن امکان مبادله توکن‌هایی است که روی بلاکچین‌های مختلف قرار دارند. حتماً می‌خواهید بدانید که قابلیت‌های استاندارد BEP-20 چیست و این استاندارد چرا به‌وجود آمده؟ از ویژگی‌های بپ۲۰ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سرعت بالای انجام تراکنش‌ها

از آن‌جایی که شبکه هوشمند بایننس از الگوریتم اجماع گواه اثبات سهام استفاده می‌کند، ساخت هر بلاک تقریباً ۵ ثانیه طول می‌کشد. بنابراین تراکنش‌ها را بسیار سریع‌تر از بلاکچین اتریوم که برای ایجاد هر بلاک ۱۳ ثانیه صرف می‌کند، انجام می‌دهد.

هزینه کمتر کارمزد

ازدحام شبکه اتریوم و مشکلات مقیاس‌پذیری آن بارها باعث افزایش سرسام‌آور قیمت گس شده است. بنابراین استفاده از استاندارد BEP-20 هزینه تراکنش‌ها را به مقدار چشمگیری کاهش می‌دهد. ساختار کارمزد در شبکه BSC بسیار مشابه شبکه اتریوم است. برای محاسبه کارمزد تراکنش در هر دو شبکه باید قیمت گس (Gas Price) را در گس لیمیت (Gas Limit) ضرب کنیم. در زمان نوشتن این مقاله قیمت گس در شبکه هوشمند بایننس، ۵ Gwei است در حالیکه برای انجام یک تراکنش سریع روی شبکه اتریوم قیمت گس بین ۳۷ تا ۴۶ Gwei متغیر است. 

قابلیت ارتباط بین زنجیره‌ای

بایننس چین و بایننس اسمارت چین شبکه‌هایی سازگار با یکدیگر هستند. در واقع بایننس اسمارت چین مکمل شبکه بایننس است و به‌صورت موازی با آن عمل می‌کند. بنابراین به‌راحتی می‌توانید دارایی‌های خود را از شبکه Binance Chain به شبکه Binance smart chain با استفاده از کیف پول خود منتقل کنید. این امر برای نودهای شبکه هم انگیزه ایجاد می‌کند. چون وقتی توکن‌هایی با استاندارد BEP-2 را تبدیل به توکن بپ ۲۰ روی بایننس اسمارت چین می‌کنید باید کارمزد تراکنش را به‌صورت بایننس کوین بپردازید. بنابراین تاییدکنندگان تشویق می‌شوند که شبکه را امن نگهدارند.

لیست شدن در صرافی‌های مختلف

این استاندارد به‌دلیل به‌کار رفتن در قراردادهای هوشمند و کاربرد گسترده در امور مالی غیر متمرکز، محبوبیت بسیاری پیدا کرده است. در نتیجه؛ صرافی‌های بسیاری این توکن را روی پلتفرم خود لیست می‌کنند.

مقایسه استاندارد ERC-20 و BEP-20

مقایسه استاندارد ERC-20 و BEP-20

این ۲ استاندارد بسیار مشابه یکدیگر هستند. بایننس نه تنها هیچ موضعی در برابر ای‌آرسی ۲۰ ندارد، بلکه بسیار تلاش می‌کند قابلیت همکاری بین شبکه اتریوم و بایننس اسمارت چین را افزایش دهد. پروژه بایننس بریج با هدف گسترش این همکاری ایجاد شد. همانطور که گفتیم BSC کاملاً با ماشین مجازی اتریوم سازگاری دارد، بنابراین با ابزارهای اتریوم و برنامه‌های غیر متمرکز مبتنی بر اتریوم هم سازگاری دارد. تنها کاری که توسعه‌دهندگان باید انجام بدهند این است که پروژه‌های مبتنی بر اتریوم خود را برای اجرا روی شبکه هوشمند بایننس پورت اُوِر (Port Over) کنند. یعنی یک ماژول نرم‌افزاری مانند برنامه یا رابط کاربری را در یک زبان، پلتفرم یا محیط دیگر به‌نحوی پیاده‌سازی کنند که توسعه‌دهندگان و کاربران بتوانند از آن در محیط جدید استفاده کنند. این امر به‌معنای این است که پروژه‌هایی مانند کیف پول متامسک به‌راحتی می‌توانند روی شبکه بایننس اسمارت چین عمل کنند.

مقایسه استاندارد BEP-2 و BEP-20

BEP-2 یک استاندارد فنی برای نوشتن و تولید توکن روی شبکه بایننس چین است. رمزارز بومی شبکه بایننس که بایننس کوین نام دارد ابتدا با استاندارد ERC-20 نوشته شده بود و سپس این استاندارد به بپ۲ تغییر پیدا کرد. بایننس کوین نقشی مشابه گس اتریوم دارد و کاربران باید کارمزد تراکنش خود را با این رمزارز بپردازند. همانند سایر رمزارزها، توکن‌هایی با استاندارد bep2 را می‌توانید در کیف پول خود ذخیره کنید.

تفاوت بپ ۲ با بپ ۲۰ این است که؛ بپ ۲ استاندارد تولید توکن روی شبکه بایننس چین است، در حالیکه از bep20 برای تولید توکن‌های مبتنی بر شبکه بایننس اسمارت چین استفاده می‌شود. وگرنه توکن‌هایی که با این ۲ استاندارد تولید می‌شوند، هر دو توسط BNB پشتیبانی می‌شوند. از آن‌جایی که استانداردهای BEP-2 و BEP-20 با معماری زنجیره ۲ گانه طراحی شده‌اند، شبکه BC و BSC از یکدیگر پشتیبانی می‌کنند. برای اینکه تفاوت کاربرد این ۲ را متوجه شوید اجازه بدهید، توکن Cake را مثال بزنیم.

مثلاً شما یک رمزارز Cake با استاندارد بپ ۲ دارید؛ می‌توانید این توکن را سواپ کنید اما نمی‌توانید آن را مثلاً در پنکیک سواپ استیک کنید چون ارزهای دیجیتال bep2 از قراردادهای هوشمند پشتیبانی نمی‌کنند. برای سپرده‌گذاری در پلتفرم این صرافی، به یک توکن bep20 نیاز دارید. بنابراین می‌توانید توکن بپ۲ را با استفاده از کیف پول بایننس چین به توکن BEP-20 تبدیل کرده و سپس آن را روی پنکیک سواپ سپرده‌گذاری کنید.

آموزش تعیین نوع شبکه در صرافی بایننس

با وجود شباهت‌های بسیار، باید مراقب باشید که این ۲ استاندارد را با یکدیگر اشتباه نگیرید. از آن‌جایی که در وهله اول بسیار شبیه هم هستند، باید دقت کنید که آدرس توکن bep-2 را به‌جای آدرس BEP-20 وارد نکنید یا برعکس. زمانی که می‌خواهید کوین‌های خود را استیکینگ کرده یا برداشت کنید از شما خواسته می‌شوید که نوع شبکه خود را مشخص کنید. نوع شبکه را می‌توانید بپ۲۰، بپ۲ یا ای‌آرسی۲۰ انتخاب کنید. در ادامه با ذکر یک مثال نحوه تعیین شبکه در صرافی بایننس را با یکدیگر بررسی می‌کنیم.

فرض کنید که می‌خواهید مقداری توکن Cake را از حساب بایننس خود برداشت کنید. برای این کار باید وارد حساب کاربری خود در صرافی بایننس شوید و گزینه Wallet و سپس Overview را انتخاب کنید. در ادامه روی Withdraw کلیک کنید تا صفحه‌ای مشابه تصویر زیر را مشاهده کنید.

تعیین نوع شبکه توکن در صرافی بایننس

در قسمت Select Coin باید توکنی که می‌خواهید برداشت کنید را انتخاب کنید. سپس آدرس مقصد (مثلاً آدرس کیف پول متامسک خود) را در Address تایپ کرده و Network را مطابق با شبکه کیف پول مقصد خود انتخاب کنید. بنابراین باید مطمئن شوید که کیف پول شما از شبکه توکن پشتیبانی می‌کند. همانطور که مشاهده می‌کنید، استاندارد توکن کیک Bep20 است که روی شبکه بایننس اسمارت چین قرار دارد. بنابراین باید در قسمت شبکه، BSC را انتخاب کنید.

پرسش و پاسخ

پرسش و پاسخ میهن بلاک چین

  • کدام کیف پول‌ها از توکن‌های BEP-20 پشتیبانی می‌کنند؟

برای اینکه متوجه شوید رمزارزهایی با استاندارد BEP-20 را در چه کیف پول‌هایی می‌توانید نگهداری کنید، باید ببینید کدام کیف پول‌ها با شبکه بایننس اسمارت چین سازگاری دارند. از بهترین کیف پول‌های بایننس اسمارت چین می‌توان به تراست ولت و متامسک اشاره کرد.

  • کدام صرافی‌ها از توکن‌های bep20 پشتیبانی می‌کنند؟

همیشه قبل از اینکه توکن‌های Bep-20 خود را به یک صرافی ارز دیجیتال بفرستید، باید مطمئن شوید که صرافی منتخب از شبکه هوشمند بایننس یا BSC پشتیبانی می‌کند یا نه. در صورتی که صرافی مقصد از شبکه توکن پشتیبانی نکند، احتمال قفل شدن یا از دست رفتن دارایی شما وجود دارد. از صرافی‌هایی که از شبکه ارزهای دیجیتال BEP20 پشتیبانی می‌کنند، می‌توان به پلتفرم‌هایی همچون بایننس، Biki، هات بیت، Gate.io، Bitmart و MXC اشاره کرد. 

  • آیا استاندارد Bep-2 با شبکه بایننس اسمارت چین یکسان است؟

بایننس اسمارت چین، شبکه هوشمند بایننس است که برخلاف شبکه بایننس چین از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کند و با ماشین مجازی اتریوم سازگار است. اما bep20 نام استاندارد توکنی است که روی شبکه هوشمند بایننس قرار می‌گیرد. 

  • چطور در کیف پول تراست ولت، آدرس BEP-20 خود را پیدا کنیم؟

۱- وارد کیف پول تراست ولت شوید.

۲- در صفحه اصلی Smart Chain را انتخاب کنید.

۳- گزینه Receive را بزنید.

۴- آدرس شما به‌صورت کلید عمومی و QR code نمایش داده می‌شود که می‌توانید آن را کپی کرده یا به اشتراک بگذارید.

  • چرا باید استاندارد توکن را بدانیم؟     

آدرس‌های توکن Bep20 و erc20 بسیار مشابه یکدیگر هستند بنابراین کاربران ممکن است هنگام برداشت یا واریز ارز دیجیتال دچار اشتباه شوند. دانستن نوع استاندارد توکن به شما در انتخاب شبکه درست و از دست ندادن دارایی‌هایتان کمک می‌کند. اگر هنگام استفاده از صرافی بایننس، رمزارز خود را به شبکه اشتباه ارسال کردید برای برگرداندن آن می‌توانید از آموزش زیر کمک بگیرید:

جمع‌بندی

در این مقاله بررسی کردیم که استاندارد BEP-20 چیست و چه ویژگی‌ها و کاربردی دارد. BEP-20 در واقع نوعی استاندارد تولید توکن است که قراردادهای هوشمند را روی شبکه بایننس اسمارت چین اجرا می‌کند. بپ ۲۰ توسعه‌دهندگان را قادر می‌سازد که با استفاده از فرمت‌های انعطاف‌پذیر، گستره‌ای از توکن‌های مختلف را ایجاد کنند که بتوان از آن‌ها در امور مالی غیر متمرکز استفاده کرد.

منبع
academy.binance.comacademy.ivanontech

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
15 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا