کریپتو کده

بایننس کوین چیست؟ معرفی اکوسیستم BNB Chain‌ و ارز دیجیتال BNB

یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین دارایی‌های بازار کریپتو، BNB است. این کوین رمزارز بلاکچین بایننس (BNB Chain) است و نقش به‌سزایی در اکوسیستم کریپتوکارنسی دارد. کمتر کسی پیدا می‌شود که نام این ارز دیجیتال را نشنیده باشید، اما با این حال در این مقاله از میهن بلاکچین می‌خواهیم نگاهی به آن بیندازیم و درباره مواردی مانند نحوه کارکرد، توکنومیکس و مواردی از این دست صحبت کنیم.

این مقاله در تاریخ ۲۹ دی ۱۴۰۱ به‌روزرسانی شد.

معرفی بایننس کوین

فرآیند توکن سوزی بایننس کوین BNB

همانطور که از اسم BNB می‌توان حدس زد، بایننس متولی و سازنده این ارز دیجیتال است. بایننس کوین با برگزاری عرضه اولیه کوین (ICO) در ۲۶ ژوئن تا ۳ جولای ۲۰۱۷، وارد دنیای ارزهای دیجیتال شد.

این ارز دیجیتال ابتدا از استاندارد ERC20 استفاده می‌کرد، اما پس از راه‌اندازی بلاکچین اختصاصی بایننس در آوریل ۲۰۱۹، به نسبت یک به یک به بلاکچین اختصاصی‌اش (در آن زمان بایننس چین یا بایننس بیکن چین بود) انتقال یافت.

بایننس به‌دنبال آن است که با افزایش کاربرد توکنش، علاوه‌بر حفظ و افزایش قیمت BNB، در رقابت با دیگر بلاکچین‌ها مخصوصا اتریوم بتواند حرفی برای گفتن داشته باشد و سهم بازار مناسبی را نصیب خود کند.

مکانیسم BNB و موارد استفاده از آن

ارز دیجیتال BNB مانند بیت کوین یا اتریوم (حالت قبل از مرج) مبتنی بر PoW یا گواه اثبات کار نیست که در ازای ماینینگ کوین جدید به عرضه آن اضافه شود. تمام کوین‌ها از قبل با سقف مشخص پیش‌استخراج شده‌اند. اما بایننس برای اینکه بتواند قیمت این کوین را کنترل کند، چه اقدامی انجام می‌دهد؟ پاسخ، مکانیسم سوزاندن (Burn) توکن است.

بایننس هر سه ماه (هرفصل) با استفاده از سود کارمزدها (حدود ۲۰ درصد)، کوین‌ها را از بازار خریداری می‌کند و آن‌ها را از بین می‌برد؛ در اصطلاح می‌سوزاند و از چرخه بازار خارج می‌کند. این فرایند تا زمانی ادامه می‌یابد که عرضه کوین به ۱۰۰ میلیون عدد برسد. اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره این مکانیسم بایننس به‌دست بیاورید، این مقاله را مطالعه کنید. 

علاوه‌بر فرایند فصلی توکن سوزی، بایننس با الهام از پروپوزال EIP1559 اتریوم، طرح BEP95 را ارائه کرد. در این طرح بایننس عملیات لحظه‌ای توکن‌سازی از طریق سوزاندن کارمزد تراکنش‌ها را پیاده‌سازی می‌کند.

آخرین عملیات توکن‌سوزی بایننس، مربوط به سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۲۲ می‌شود که در ۱۷ ژانویه ۲۰۲۳ (۲۷ دی ۱۴۰۱) انجام شد و ۲٬۰۶۴٬۴۹۴.۳۲۲ توکن سوزانده شد. اطلاعات مربوط به توکن‌سوزی بایننس را می‌توانید از این لینک مشاهده کنید.

بلاکچین بایننس

ارز دیجیتال BNB، توکن بومی شبکه BNB Chain است و نقش‌های زیادی در آن ایفا می‌کند. این شبکه با ادغام دو زنجیره BNB Beacon و بایننس اسمارت چین شکل گرفت. زنجیره BNB برای تامین امنیت خود از الگوریتم PoSA یا گواه اثبات اعتبار سهام استفاده می‌کند. هر نود برای اینکه بتواند در این مکانیسم به اعتبارسنج تبدیل شود، باید ۱۰ هزار ارز بومی یعنی همان BNB‌ را در قرارداد هوشمند مربوطه استیک کند.

علاوه‌بر استفاده نودها از BNB برای مشارکت در شبکه، این ارز دیجیتال برای مواردی مانند پرداخت کارمزد، جابه‌جایی دارایی، فراخوانی قراردادهای هوشمند و این قبیل کارها در فضای دیفای مورد استفاده قرار می‌گیرد. به‌طور کلی به‌دلیل پایین بودن کارمزد شبکه بایننس، بسیاری از برنامه و سرویس‌ها از آن استفاده می‌کنند و همین مساله کوین بی ان بی را به یکی از پرکاربردترین رمزارزهای بازار تبدیل کرده است.

نقشه راه زنجیره BNB

شاید نتوان یک نقشه راه برای کوین BNB متصور بود؛ زیرا هدف بایننس تقویت مستقیم این ارز دیجیتال نبوده است، بلکه همواره با گسترش سرویس‌ها و تقویت زیرساخت فنی (بلاکچین) خود، سعی داشته است ارزش BNB را افزایش دهد. پس بهتر است به نقشه راه فنی بایننس در سال ۲۰۲۲ و سه‌ماهه ابتدایی ۲۰۲۳ اشاره کنیم.

منبع: BNBchain.org
 • از ابتدای ۲۰۲۲ تا ابتدای سه ماهه چهارم ۲۰۲۲:
 • افزایش سرعت تراکنش‌ها، کاهش هزینه و ایجاد فضای بیشتر در بلاک
 • سه‌ماهه دوم تا ابتدای سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۲:
 • غیرمتمرکزسازی بیشتر (ارائه پروپوزال BEP131 برای کاندیداتوری ولیدتورها)
 • افزایش تعداد ولیدتورها به ۴۱ عدد
 • افزایش شفافیت و حرکت به سمت مولتی چین
 • افزایش سرعت تراکنش‌ها با استفاده طرح BEP126 برای مکانیسم نهایی‌سازی سریع
 • پیاده‌سازی سایدچین برای انعطاف‌پذیری بیشتر شبکه و معرفی برنامه سایدچین بی ان ابی (BAS)
 • سه‌ماهه چهارم ۲۰۲۲ تا انتهای سه‌ماهه اول ۲۰۲۳:
 • پیاده‌سازی نسل جدید سایدچین‌ها برای رسیدن به ۱۰ هزار تراکنش در ثانیه
 • استفاده از سایدچین‌های مبتنی بر ZK-Rollup با نام zkBAS
 • اپلیکیشن‌های سبک‌تر
 • فضای ذخیره غیرمتمرکز ارزان برای دیتاهای غیر از دفتر کل
 • ایجاد راه‌کار برای ذخیره بلندمدت دیتا

سازندگان BNB چه کسانی هستند؟

ارز دیجیتال BNB متعلق به اکوسیستم بایننس است و نامی جز چانگ پنگ ژائو (Changpeng Zhao) ملقب به CZ با شنیدن نام بایننس، به ذهن‌ها نمی‌رسد. او در سال ۲۰۰۱ به‌عنوان سرپرست سرویس TradeBook معاملات فیوچرز در بلومبرگ مشغول به کار شد. پس از چهار سال ژائو به‌عنوان شریک به Fusion System پیوست. او از سال ۲۰۱۳ با فناوری بلاکچین و ارزهای دیجیتال بیتشر درگیر شد و در نهایت CZ در سال ۲۰۱۷ بایننس را راه‌اندازی کرد. اگر به زندگی‌نامه و فعالیت‌های CZ علاقه‌مند هستید، خواندن این مقاله را به شما توصیه می‌کنم.

نفر دوم در اکوسیستم بایننس، هی یی (He Yi) است. او یکی از بنیان‌گذاران و مدیر ارشد بازاریابی بایننس است. سابقه فعالیت یی به اجرا در تلویزیون برمی‌گردد. او در سال ۲۰۱۴ در تاسیس صرافی OKCoin مشارکت کرد و در سال ۲۰۱۷ با CZ را راه‌اندازی کردند.

بررسی توکنومیکس BNB 

سقف عرضه‌ای که در ابتدا برای ارز دیجیتال BNB در نظر گرفته شد، ۲۰۰ میلیون عدد بود؛ مجموعی از عرضه بیکن چین و بایننس اسمارت چین. بایننس قصد دارد با استفاده از مکانیسم توکن‌سوزی، عرضه آن را به ۱۰۰ میلیون عدد کاهش دهد. در حال حاضر حدود ۱۶۳ میلیون و ۲۷۶هزار عدد در گردش است.

عرضه اولیه BNB
منبع: Cointelegraph

طبق وایت پیپر بایننس،‌ نیمی از عرضه کل BNB یعنی ۱۰۰ میلیون توکن در حراج عمومی فروخته شد (سال ۲۰۱۷)، ۸۰ میلیون میان اعضای تیم تقسیم شد و ۲۰ میلیون دیگر به فرشتگان سرمایه‌گذاری (Angel Investors) تخصیص یافت. 

در ابتدای مقاله بیان کردیم که BNB با استاندارد ERC20 روانه بازار شد، اما پس از اینکه شبکه بومی بایننس آغاز به کار کرد، دو استاندارد BEP2 برای شبکه بیکن چین و BEP20 برای شبکه بایننس اسمارت چین معرفی شدند. کوین BNB به این استانداردها تغییر کرد و مورد استفاده قرار گرفت.

به گزارش میهن بلاکچین، ارز دیجیتال BNB‌ در تاریخ ۲۹ دی ۱۴۰۱ با مارکت کپ (ارزش بازار) حدود ۳۹ میلیاردی در رتبه پنجم بازار ارزهای دیجیتال قرار دارد. قیمت BNB در همین تاریخ برابر با ۲۹۰.۳۶ دلار است. این ارز دیجیتال در روز ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ با قیمت ۶۸۶.۳۱ بیشتری قیمت تاریخی و در روز ۲۷ مهر ۱۳۹۶با قیمت ۰.۰۴ دلار کمترین قیمت تاریخی خود را ثبت کرده است.

از کجا می‌توان BNB خرید؟

ساده‌ترین راه (البته نه برای کاربران ایرانی به دلیل KYC) برای خرید BNB استفاده از صرافی بایننس است. این صرافی بیشترین جفت‌ارز ممکن با بی ان بی را دارد. کمتر صرافی متمرکز و دکسی وجود دارد که امکان خرید یا سواپ BNB را نداشته باشند؛ بنابراین به ذکر چند مورد از آن‌ها اکتفا می‌کنیم.

صرافی متمرکز: بای بیت، هیوبی، پولونیکس، گیت، اوکی اکس، کوینکس، کوکوین

صرافی غیرمتمرکز: یونی سواپ، بایننس دکس، تورچین

 همچنین نه‌نتها صرافی‌های بین‌المللی، بلکه صرافی‌های ایرانی بی ان بی را در لیست ارزهای دیجتال خود دارند. برای خرید و فروش ارز دیجیتال BNB با بهترین قیمت، از این لینک قیمت BNB را در صرافی‌های مختلف ایرانی مشاهده کنید.

ارز دیجیتال BNB را در چه کیف پولی می‌توان نگه داشت؟

کوین BNB را می‌توان در کیف پول‌هایی که از استاندارد BEP2 و BEP20 پشتیبانی می‌کنند، نگهداری کرد. شما می‌توانید، بهترین کیف پول‌ها برای نگهداری BNB را در این لینک مطالعه کنید. 

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • ارز دیجیتال BNB چیست؟
  بی ان بی توکن بومی شبکه BNB Chain است. این ارز دیجیتال کاربردهای متعددی در بازار کریپتوکارنسی دارد و با توجه به کارمزد پایین شبکه‌اش، بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • کوین بی ان بی را از کجا بخریم؟ 
  صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز زیادی مانند بایننس، کوکوین، بای بیت،‌ پنکیک سواپ، یونی سواپ و موارد متعدد دیگر ارز دیجیتال BNB را لیست کرده‌اند.
 • BNB‌را در چه کیف پولی نگه داریم؟
  برای نگهداری این کوین باید از کیف پول‌هایی استفاده کنید که از استاندارد BEP2 یا BEP20 پشتیبانی می‌کنند.

جمع‌بندی

در این مقاله به‌طور مختصر و مفید درباره رمزارز بومی شبکه بایننس یعنی BNB صحبت کردیم، مکانیسم مدیریت آن را گفتیم و برای شناخت بیشتر نسبت به این ارز دیجیتال، از سازندگان،‌ توکنومیکس، خرید و فروش و نحوه نگهداری آن چند خطی نوشتیم. با توجه به نقش بایننس در اکوسیستم کریپتو، نمی‌توان منکر اثرگذاری BNB بر بازار شد. تا زمانی که بازار کریپتو برقرار باشد، کوین بی ان بی نیز خواهد بود؛ مگر اینکه اتفاقی مانند FTX برای بایننس نیز رخ دهد.

منبع
میهن بلاکچین

علیرضا جعفری

از خبرنگاری اقتصادی شروع کردم چون درس‌خونده اقتصادم و خیلی به این حوزه علاقه دارم. اقتصاد سنتی زیربنای ماجراست؛ ولی اقتصاد دیجیتال چیزیه که الان دنبالشم، چون الان عصر اقتصاد دیجیتاله؛ برای همین وارد دنیای بلاکچین و کریپتوکارنسی شدم. کمیابی نه فقط تو حوزه اقتصاد و کریپتو، بلکه تو حوزه محتوای غنی کریپتویی هم به‌شدت به‌چشم می‌خوره. یکی از اهدافم انتقال بهترین مطالب به بهترین شکل به کساییه که دنبال محتوای خوب می‌گردن.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
12 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا