متوسط کریپتو پدیا

پروتکل BEP95 چیست؟ معرفی طرح توکن‌سوزی لحظه‌ای کوین BNB

طرح بهبود جدید زنجیره هوشمند بایننس با عنوان BEP-95 در اکتبر ۲۰۲۱ (مهر ۱۴۰۰) معرفی شد. در این طرح فرآیند توکن‌سوزی لحظه‌ای با سوزاندن کارمزد تراکنش‌ها به این شبکه اضافه خواهد شد. در این مقاله می‌خواهیم پروتکل BEP95 را معرفی کنیم و بگوییم چگونه پیاده‌سازی آن به پویاتر شدن توکنومیکس بایننس کوین کمک می‌کند.

پروتکل BEP95 چیست؟

پروتکل BEP95

زنجیره هوشمند بایننس مکانیسم مشخصی برای سوزاندن توکن دارد. در این مکانیسم هر سه ماه یک‌بار این شبکه مقداری از کوین‌های BNB را می‌سوزاند. نکته‌ای موجود در سازوکار فعلی، سقف تعیین‌شده برای آن است. در قالب این سازوکار، تنها تا سقف ۱۰۰ میلیون عدد توکن‌سوزی در شبکه BSC‌ ادامه پیدا خواهد کرد.

محدودیت موجود، دلیل اصلی ارائه پروتکل BEP95 عنوان شده است. این طرح پیشنهادی را می‌توان الهام‌گرفته شده از طرح پیشنهادی EIP-1559 اتریوم دانست؛ این پروپوزال اتریوم بخشی از هاردفورک لندن است. پیاده‌سازی این پروپوزال یک سازوکار ضدتورمی برای تراکنش‌های اتر روی شبکه آن فراهم می‌کند.

اگر بخواهیم به شکل خلاصه هدف پروتکل BEP95 را بیان کنیم، باید بگوییم بایننس به‌دنبال افزایش سرعت فرایند سوزاندن BNB و گسترش غیرمتمرکز شدن بایننس اسمارت چین است. این دو هدف با سوزاندن بخشی از کارمزد گس شبکه اجرایی می‌شود. این پروتکل صرفا به فعالیت در شبکه BSC وابسته است و به کار خود که کاهش عرضه بایننس کوین است، ادامه می‌دهد. این فرایند حتی پس از رسیدن بایننس به هدف خود یعنی سوزاندن ۱۰۰ میلیون عدد BNB ادامه خواهد داشت.

توسعه‌دهندگان امیدوارند با افزایش میزان کمیابی در عرضه بایننس کوین، نوسانات قیمت این ارز دیجیتال را کاهش دهند و توان رقابت آن را با شبکه‌هایی مانند اتریوم افزایش دهند.

نکاتی ای که باید درمورد طرح پیشنهادی بایننس اسمارت چین توجه کرد این است که:

  • در حال حاضر BEP95 پیش‌نویس است.
  • هر بلاک نسبت ثابتی از گس جمع‌آوری‌شده توسط اعتبارسنج‌ها را می‌سوزاند.
  • نسبت سوزاندن از طریق حاکمیت و رای‌گیری قابل تعدیل و تنظیم است.

چرا بایننس اسمارت چین می‌خواهد پروتکل BEP95 را اجرا کند؟

شبکه BSC به‌دنبال این است که با سوزاندن بخشی از کارمزد گس، سرعت فرایند سوزاندن BNB و ارزش ذاتی آن را افزایش دهد. دارندگان بایننس کوین تصمیم خواهند گرفت که چگونه پاداش گس زنجیره هوشمند بایننس ارسال خواهد شد.

با اجرای پروتکل BEP-95 ممکن است مقدار کل BNB که تاییدکنندگان و نمایندگان از محل سپرده‌گذاری دریافت می‌کنند، کاهش یابد؛ اما در طرف مقابل ارزش دلاری آن افزایش پیدا خواهد کرد. این مکانیسم سوزاندن باعث کاهش بیشتر عرضه بایننس کوین می‌شود؛ بنابراین افزایش تقاضا باعث افزایش ارزش BNB خواهد شد.

پروتکل BEP95 و توکن سوزی بایننس

با نگاهی به روند توکن‌سوزی BNB از اکتبر ۲۰۱۷ تا اکتبر ۲۰۲۱، عرضه بایننس کوین نزدیک به ۲۰ درصد و حدود ۳۳/۴ میلیون کوین به ارزش ۲/۲۲ میلیارد کاهش یافته است. اثر ۱۷ بار توکن‌سوزی به‌وضوح در قیمتBNB مشخص است.

از توکن‌سوزی چهاردهم به بعد، عرضه BNB در بازار با کمیابی روبه شده است و همچنین تقاضا برای BNB افزایش یافته است. این افزایش تقاضا به‌علت توسعه اکوسیستم بایننس و عرضه خدمات و محصولات جدید بوده است. بایننس کوین توانست سقف تاریخی خود را در آوریل ۲۰۲۱ تجربه کند.

مشخصات پروتکل BEP95

پس از اینکه دلایل ایجاد پروتکل BEP95 را عنوان کردیم، بهتر است مشخصات این طرح را نیز بیان کنیم. در ادامه درباره توزیع کارمزد گس، سازوکار سوزاندن و سیستم حاکمیتی در پروتکل BEP95 صحبت خواهیم کرد.

توزیع کارمزد گس

بایننس کوین به صورتی طراحی شده که این ارز دیجیتال یک کوین ضد تورمی به‌حساب می‌آید. هیچ الگوریتم استخراجی برای آن وجود ندارد؛ یعنی پاداش تاییدکنندگان (Validators) و خلق کوین‌های جدید از طریق ماینینگ محقق نمی‌شود. عرضه BNB‌ با توجه به برنامه توکن‌سوزی بایننس، مرتبا کاهش می‌یابد. ارز دیجیتال بایننس کوین یک توکن کاربردی است که هولدرها و نمایندگان آن از مزایای فراوان و کاربردهای متعدد آن بهره‌مند می‌شوند.

کارمزد گس هر بلاک جمع‌آوری می‌شود و به دو قرارداد هوشمند تبدیل می‌شود؛ سیستم قرارداد پاداش و قرارداد تاییدکنندگان. قرارداد پاداش می‌تواند حداکثر ۱۰۰ BNB داشته باشد. یک شانزدهم از کارمزد گس به قرارداد پاداش سیستم منتقل می‌شود. البته همان‌طور که گفته شد، این مقدار باید کمتر از ۱۰۰ عدد بایننس کوین باشد. سرمایه‌ای که از طریق این قرارداد جمع‌آوری می‌شود، به‌صورت بسته‌های سوبسید میان‌زنجیره‌ای استفاده خواهد شد.

قرارداد تاییدکنندگان نیز مانند یک صندوق، نیم دیگری از کارمزد گس را برای تاییدکنندگان و نمایندگان (Delegators) نگهداری می‌کند. سرمایه‌ای که از این طریق جمع‌آوری می‌شود،‌ به بایننس چین منتقل شده و به نمایندگان و تاییدکنندگان با توجه به میزان سهامشان،‌ به‌صورت روزانه توزیع می‌شود.

سازوکار توکن‌سوزی

این مکانیسم همراه با متغیرهای قابل کنترل توسط سیستم حاکمیتی بایننس فعال خواهد شد. در انتهای هر بلاک، تاییدکنندگان تراکنشی را امضا می‌کنند که تابع سپرده (Deposit) قرارداد را برای انتقال کارمزد گس فراخوانی می‌کند. منطق سوزاندن در تابع سپرده اجرا می‌شود. این تابع که از نسبت سوزاندن ضرب در کارمزد گس به‌دست می‌آید، به یک آدرس منتقل خواهد شد. نسبت سوزاندن در قرارداد تاییدکنندگان تعبیه شده و برای شروع میزان آن ۱۰ درصد درنظر گرفته شده است.

سیستم حاکمیتی

تغییر نسبت سوزاندن توسط تاییدکنندگان زنجیره هوشمند بایننس تعیین خواهد شد. این تغییرات با رای‌گیری طرح‌های پیشنهادی انجام می‌شود و به‌طبع به قدرت رای‌دهی (میزان BNB استیک‌شده) هر تاییدکننده، بستگی دارد. این فرایند روی بایننس چین انجام می‌شود و هر کدام از اعضای جامعه می‌توانند، تغییرات پیشنهادی خود در رابطه با پارامترها را ارائه کنند.

برای اینکه طرح یا پروپوزالی توسط تاییدکنندگان بررسی شود، باید حداقل ۲۰۰۰ BNB روی شبکه اصلی، سپرده‌گذاری شود. در این صورت تاییدکنندگان برای رای‌دهی به پروپوزال‌ها اقدام می‌کنند. تمام BNB سپرده‌گذاری شده پس از اتمام رای‌گیری برگردانده خواهد شد. هر تاییدکننده BSC می‌تواند به‌عنوان موافق یا مخالف یک پروپوزال رای دهد.

جمع‌بندی

یکی از اهداف ارائه طرح‌های پیشنهادی در شبکه‌های بلاکچینی، رقابت آن‌ها با یکدیگر است. هرکدام از این طرح‌ها منجر به بهبود و گسترش شبکه و خدمات شبکه‌ها و پلتفرم‌ها می‌شود. همان‌طور که در مقاله بیان شد پروتکل BEP95 با هدف حفظ ارزش BNB و افزایش رقابت میان بایننس و اتریوم مطرح شده است.

تیم میهن بلاکچین معتقد است اگر شبکه اتریوم طرح یا پیشنهادی مبنی بر افزایش یا تسریع سیستم توکن‌سوزی خود ارائه می‌کند، به‌دلیل نامحدود بودن میزان عرضه آن است. با توجه به این موضوع که با استخراج هر بلاک در شبکه اتریوم، دو اتر به شبکه آن اضافه می‌شود، منطقی به‌نظر می‌رسد اگر اتریوم برای رسیدن به یک نقطه تعادلی برنامه‌های توکن‌سوزی متنوعی پیاده کند. اما از آن‌جایی که شبکه بایننس میزان مشخصی از BNB عرضه می‌کند و برنامه توکن‌سوزی مشخصی نیز دارد، شاید توجیه خاصی برای این پیشنهاد BEP95 در نگاه اول وجود نداشته باشد. با توجه به اعلام خود بایننس، این پروپوزال فعلا به‌صورت پیش‌نویس است و نسخه نهایی آن هنوز تایید نشده و رای‌گیری آن انجام نشده است. باید منتظر ماند و تصمیم بایننس در این خصوص را دنبال کرد.

منبع
Binance

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا