متوسط کریپتو پدیا

آشنایی با زنجیره BNB؛ ماجرای تغییر برند بایننس به BNB Chain چیست؟

شرکت بایننس یکی از شناخته‌‌شده‌ترین و بزرگترین صرافی‌ ارز دیجیتال متمرکز جهان با میلیون‌ها کاربر را دارد. اما اکوسیستم بایننس گسترده‌تر از بستری برای معاملات کریپتویی است. این پلتفرم دو شبکه بلاکچینی بایننس چین و بایننس اسمارت چین را هم توسعه داده است. این برند در اواخر بهمن ۱۴۰۰ اعلام کرده که این دو زنجیره به BNB Chain تغییر نام پیدا می‌کند. اما به‌نظر می‌رسد که این تغییر برند فراتر از عوض کردن اسم زنجیره‌ها است. چرا بایننس چنین تصمیمی گرفته؟ این تصمیم چه تاثیری بر این دو زنجیره خواهد داشت؟ اصلا BNB Chain چیست؟ چه تغییراتی در این دو شبکه اعمال خواهد شد؟ چه تاثیری بر توکن‌های این دو زنجیره و کاربران خواهد داشت؟ برای آشنایی با زنجیره BNB با میهن بلاکچین همراه باشید.

ماجرای تغییر برند بایننس به BNB Chain چیست؟

ماجرای تغییر برند بایننس به BNB Chain چیست

زنجیره بایننس (Binance Chain) و کوین BNB در سال ۲۰۱۷ متولد شدند. سه سال بعد بایننس اسمارت چین (BSC) به دنیا معرفی شد. همچنان که بایننس بزرگتر و قوی‌تر شد، زنجیره هوشمند بایننس نیز رشد کرد. بایننس اسمارت چین در زمان انقلاب DeFi متولد شد، زمانی که عموم مردم به راه‌حال‌های مالی جایگزین و راهکاری‌های بلاکچین علاقه نشان دادند. امروز نقطه اتصال زنجیره بایننس و بایننس اسمارت چین، کوین BNB است.

مانند بسیاری از شبکه‌های بلاکچینی، زنجیره‌های بایننس هم کوین بومی خود یعنی BNB که پیش‌تر به‌عنوان بایننس کوین شناخته می‌شد را دارند. شبکه هوشمند بایننس همواره به‌دلیل متمرکز بودن بیش از حد از سوی کامیونیتی کریپتو مورد انتقاد قرار گرفته است. به‌نظر می‌رسد که بایننس با این حرکت، قصد تاکید بر این مهم را دارد که در حقیقت مالک BSC نیست و با این تغییر نام امیدوار است که ارتباط میان شرکت بایننس و بلاکچین‌های خود را کمرنگ کند.

از این به بعد BNB مختصر عبارت Binance Coin نیست، بلکه مخفف Build and Build خواهد بود. در هر صورت کاربران را به یاد کوین بومی خواهد انداخت. بایننس در اطلاعیه خود درباره این ریبریندیگ چنین اظهار نظر کرده است:

کوین BNB در سفر تکاملی خود به سوی نوآوری و تمرکززدایی بیشتر حرکت می‌کند و کاربردهای BNB از بایننس فراتر رفته است.

اما آیا این تغییر برند به این معنی است که همه چیز در زنجیره بایننس و زنجیره هوشمند بایننس تغییر خواهد کرد؟

زنجیره BNB چه تغییراتی خواهد کرد؟

تغییرات BNB Chain چیست

با وجود اینکه دو بلاکچین بایننس زیر چتر BNB Chain شناخته خواهد شد، اما نام‌های جدید خود را خواهند داشت. اما تغییرات BNB Chain چیست؟

 • زنجیره بایننس (Binance Chain) از این پس زنجیره بیکن BNB یا BNB Beacon Chain نامیده خواهد شد و به‌عنوان زنجیره حاکمیتی BNB که کاربرد آن استیکینگ یا سپرده‌گذاری و رای‌دهی خواهد بود، شناخته خواهد شد.
 • بایننس اسمارت چین (Binance Smart Chain) به زنجیره هوشمند BNB یا BNB Smart Chain تغییر نام خواهد یافت. سازگاری با ماشین مجازی اتریوم (EVM)، پیاده‌سازی لایه‌های اجماع و اتصالات چندزنجیره‌ای یا Multi Chain در بستر این زنجیره، به‌نحو بهینه‌تری ادامه خواهد یافت.
 • کوین BNB که مخفف Binance Coin در نظر گرفته می‌شد، پس از این تغییر برند مخفف عبارت Build and Build خواهد بود. همانند قبل پرداخت کارمزد و شرکت در تصمیم‌گیری‌های حاکمیتی در اکوسیستم BNB Chain با bnb خواهد.

اما تغییرات زنجیره BNB به همین جا ختم نمی‌شود. شرکت بایننس لیستی از تغییرات فنی در BNB Chain را ذکر کرده است:

 • افزایش توان عملیاتی BNB Smart Chain
 • مکانیسم حاکمیتی (Governance) روی زنجیره
 • افزایش مقیاس‌پذیری با تمرکز بر چند زنجیره‌ای شدن
 • گسترش مفهوم متافای (MetaFi)
 • افزایش نودهای ولیدیتور بایننس اسمارت چین از ۲۱ به ۴۱

تغییرات فنی BNB Chain

تغییرات فنی BNB Chain چیست

افزایش مقیاس زنجیره هوشمند BNB

در حال حاضر، برای همگام‌سازی کامل بلاکچین BSC، نودهای ولیدیتور به فضای ذخیره‌سازی و صرف زمان زیادی دارند. کاهش تدریجی این دو فاکتور برای بهبود تجربه کاربری BNB Smart Chain ضروری است. تکنولوژی‌های جدید، مثل اریگون (Erigon) به‌منظور کاهش زمان و فضای ذخیره‌سازی توسعه یافته‌اند. بایننس همچنین اعلام کرده برای استقرار راهکارهای جدید مثل EVM مجازی، کانال ارتباطی بهتر برای پردازش بلاک، بهبود حافظه پنهان، همگام‌سازی سریع و نودهای توزیع تلاش می‌کند.

حرکت اکوسیستم از یک زنجیره‌ای به چند زنجیره‌ای

توسعه‌دهندگان بایننس بر این نکته تاکید دارند که یک زنجیره نمی‌تواند همه زوایا را پوشش دهد. بایننس اسمارت چین در زمان اوج خود، روزانه بیش از ۲ میلیون کاربر فعال دارد. در وضعیت فعلی، چالش‌های بسیاری پیش روی شبکه و زیرساخت‌های سازگار مثل نودهای RPC و API وجود دارد. توسعه اکوسیستم چندزنجیره‌ای (Multi Chain) و فناوری میان زنجیره‌ای (Cross Chain) به اپلیکیشن‌های غیرمتمرکزی که کاربران فعال گسترده‌ای دارند راهکار موثری خواهد بود.

قابلیت همکاری با کراس شارد (Cross-Shard) و تکنولوژی‌های چندزنجیره‌ای/میان زنجیره‌ای سرفصل‌های کلیدی توسعه BNB Smart Chain در سال ۲۰۲۲ خواهند بود. بدین منظور تکنولوژی‌های جدیدی از طریق لایه‌های زیرساختی زنجیره جانبی اپلیکیشن BSC یا BSC Application Side Chain (به‌اختصار BAS) و زنجیره فرعی BSC یا BSC Partition Chain (به‌اختصار BPC) پیاده‌سازی خواهد شد.

زنجیره جانبی اپلیکیشن BSC

BAS زیرساختی است که به توسعه‌دهندگان و اپراتورهای نود کمک می‌کند تا بلاکچین خود را بسازند. این بلاکچین همچنان در ارتباط نزدیک با BSC خواهد بود. هر توسعه‌ دهنده‌ای می‌تواند BAS خود را با مشخصات منحصربه‌فرد و نودهای ولیدیتور دلبخواه به‌وجود آورد. کاربرد BAS درست مانند زنجیره رونین (Ronin chain) برای بازی اکسی اینفینیتی است. با این حال، برای به حداقل رساندن خطرات زنجیره جانبی، یک پروتکل جدید (حاوی دارایی داخلی و کراس چین) برای اطمینان از تامین نقدینگی و اتصال BAS و BSC باید معرفی شود.

زنجیره فرعی BSC

BPC یک فضای فرعی با مجموعه نودهای ولیدیتور جدید، موتور محاسباتی جدید و دفتر کل جدید را معرفی می‌کند. این زنجیره اساسا به‌عنوان شارد یا لایه ۲ برای تخلیه بخشی از داده‌ها، محاسبات و تراکنش‌ها از زنجیره اصلی  BSC به بلاکچین‌های موازی کوچک‌تر عمل خواهد کرد.

BPC درست همانند BSC زنجیره‌ای مبتنی بر پروتکل گواه اعتبار سهام یا Proof-of-Staked-Authority (به‌اختصار PoSA) خواهد بود. هر کسی می‌تواند برای یک یا چند BPC که در بستر Beacon Chain قرار می‌گیرد نود شود. نودها می‌توانند درخواست نمایندگی از طریق انتخابات را داشته باشند تا به‌عنوان نود ولیدیتور در BPC انتخاب شوند. انتخابات در این زنجیره مشابه BSC خواهد بود. یعنی ولیدیتورها هر ۲۴ ساعت براساس قدرت استیکینگ (میزان BNB استیک شده) انتخاب خواهند شد. همچنین استقرار BPCها حجم دیتای ذخیره‌شده را از طریق تقسیم بار میان چندین بلاکچین BPC کاهش خواهد داد.

با تغییر برند، پیشرفت‌های بیشتری هم به نفع کاربران صورت می‌گیرد، پروژه‌ها و توسعه‌دهندگان به کامیونیتی زنجیره BNB نزدیک می‌شوند. در طول سال گذشته، بایننس تلاش خود را برای تمرکززدایی تدریجی کرده است:

 • اجرای هارد فورک برونو (Bruno hard fork) به‌منظور افزایش نرخ سوزاندن BNB
 • پروتکل جدید سوزاندن خودکار BNB

بایننس همچنین اعلام کرده که مفهوم جدیدی به نام متافای (MetaFi) را گسترش خواهد داد که دربرگیرنده سوشال فای (SocialFi)، گیم‌فای (GameFi) و جهان دیجیتال یا متاورس خواهد بود. اما متافای در BNB Chain چیست؟

MetaFi؛ جایی که دیفای و متا به یکدیگر می‌رسند

MetaFi در BNBChain چیست

امروزه کلمات متا و متاورس توسط متخصصان و شرکت‌های سراسر جهان استفاده می‌شوند. با این حال، برای زنجیره BNB استفاده از کلمه متا به‌معنای فراگیر یا وسیله‌ای برای رسیدن به هدف است، نه مخفف متاورس. بنابراین اکوسیستم بایننس لغت متافای (MetaFi) را ترجیح می‌دهد.

متافای ترکیبی از دو کلمه است: متا (Meta) برای اکوسیستم متا و فای (Fi) برای دیفای. متافای مفهومی است که به لطف تکنولوژی بلاکچین، عناصری مثل متاورس، دیفای، گیم فای (GameFi)، سوشال فای (Social Fi)، نسل سوم وب و NFT را ادغام کرده و زیر یک چتر یعنی MetaFi قرار می‌دهد. متافای شامل محصولات دیفای و ترکیبی از توکن‌های قابل معاوضه و غیرقابل معاوضه (NFT) یا دارایی‌های مشمول حاکمیت اجتماعی و سازمان‌های خودمختار غیرمتمرکز (DAO) خواهد بود.

هدف متافای ساخت و پرورش اکوسیستمی است که طیف گسترده‌ای از قابلیت‌ها را دربر می‌گیرند، که بر دارایی‌های دیجیتالی مبتنی است که پذیرش انبوه متاورس را تقویت می‌کنند و همچنین موارد استفاده جدید را در اختیار کاربران و گیمرها قرار می‌دهند. از اپلیکیشن‌های متافای می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

جهان‌های مجازی (Virtual Worlds) که فضاهای دیجیتالی بوده و محیط‌های اجتماعی، کاری، تجاری و بازی را شبیه‌سازی می‌کنند. در چنین جهان هایی می‌توانید بازی کنید، به ساخت‌وساز بپردازید یا فقط با دوستان و همکاران خود دیدار کنید.

مارکت پلیس‌ها (Marketplaces) که پلتفرم‌های دیجیتالی غیرمتمرکز هستند و امکان خرید و فروش توکن‌های NFT را فراهم می‌کنند.

ییلدفارمینگ NFT که می‌توان توکن‌های بی‌همتا را به‌عنوان وثیقه برای وام در آن‌ها قرارداد و سپس مبلغ وام را در محلی با نرخ بازده بالاتر سرمایه‌گذاری کرد. برخی از پروتکل‌های Yield Farming NFTs این امکان را خواهند داشت که هولدرها NFT خود را برای کسب سود به دیگران وام دهند.

توکن‌های هواداری (Fan Tokens) که به دسته قابل معاوضه و غیرقابل معاوضه تقسیم می‌شوند و به دارندگان آن‌ها امکان بهره‌مندی از مزایایی چون عضویت ویژه، دسترسی به رویدادهای خاص، حق رای و غیره را می‌دهند.

البته بایننس تاکید دارد که هیچ کدام از این ایده‌های متافای بدون تکنولوژی چندزنجیره‌ای و بریج‌هایی که حجم عظیمی از دارایی‌ها و داده‌ها را انتقال می‌دهند، امکان‌پذیر نخواهد بود. بنابراین این فرصت برای توسعه‌دهندگان، کارآفرینان و افراد خلاق وجود دارد تا با کمک BNB Chain به خلق فرصت‌هایی منحصربه‌فرد در متافای بپردازند.

 پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ BNB Chain
 • BNB Chain چیست؟

زنجیره BNB نام جدید اکوسیستمی است که تا پیش از این بایننس چین و بایننس اسمارت چین نامیده می‌شدند. در جریان تغییر برند شرکت بایننس، این دو زنجیره به ترتیب BNB Beacon Chain و BNB Smart Chain  نامیده خواهند شد.

 • آیا در BNB Chain آدرس‌های BEP2 و BEP20 یکی می‌شوند؟

خیر. در حال حاضر زنجیره BNB در مرحله تغییر برند اتفاق افتاده و رمزارز‌های Bep2 همچنان در زنجیره باینس (با نام جدید BNB Beacon Chain) و توکن‌های Bep20 همچنان در شبکه بایننس اسمارت چین (با نام جدید BNB Smart Chain) قرار دارند.

 • تغییر برند بایننس به BNB Chain برای ایرانیان مشکل‌ساز خواهد بود؟

خیر. تنها نام زنجیره بایننس و بایننس اسمارت چین به BNB Beacon Chain و BNB Smart Chain صورت گرفته. این تغییرات به‌منظور جدا کردن شرکت بایننس از بلاکچین‌ها، افزایش تمرکززدایی، اجرای مکانیسم‌ حاکمیتی جدید، فراهم‌سازی زیرساخت برای ورود به عرصه متاورس انجام شده.  

جمع‌بندی

بایننس، اکوسیستم زنجیره بایننس و بایننس اسمارت چین را به BNB Chain تغییر برند داده است. از این پس زنجیره بایننس، BNB Beacon Chain و شبکه هوشمند بایننس، BNB Smart Chain نامیده می‌شوند. با وجود اینکه تغییر نام تجاری این بلاکچین‌ها هنوز بسیار جدید است، ایده‌های پیرامون این تغییر نشان‌دهنده برخی تحولات هیجان‌انگیز در ماه‌های آینده برای بایننس است.

نظر شما درباره تغییر برند زنجیره بایننس به BNB Chain چیست؟ به‌نظرتان این کار به تمرکززدایی از شبکه بایننس اسمارت چین کمکی خواهد کرد؟

منبع
binancebnbchain.worldbnbchain

سپیده برون

از زمانی که یادم هست مشغول نوشتن بودم؛ یک روز داستان، روز بعد فوتبال و گیم، روز دیگر دیجیتال‌ مارکتینگ و IT و الان هم کریپتوکارنسی و بلاکچین. به نظرم کریپتو همان روایت تک‌خطی از رشته‌ای است که همیشه دنبالش بودم؛ کار هیجان‌انگیزی که نه تنها همیشه حرف تازه‌ای برای رو کردن دارد، بلکه پا در کفش بقیه رشته‌ها هم می‌کند و تنها وقتی می‌خوابد که نابود شود. من به بازی کردن، سردرآوردن از خم و چم تکنولوژی، باز هم بازی کردن، اخبار قانون‌گذاری و اقتصاد آزاد و غیر متمرکز علاقمندم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
4 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا