پیشرفته صرافی

چگونه رمزارزی که در بایننس به شبکه اشتباه ارسال شده را بازگردانیم؟

انتخاب شبکه اشتباه از اشتباه‌های رایج کاربران هنگام برداشت یا واریز ارز دیجیتال در حساب بایننس است. شبکه‌های BEP-20 بایننس اسمارت چین و ERC-20 اتریوم بسیار با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند و اغلب کاربران ارز دیجیتال خود را به شبکه اشتباه ارسال می‌کنند.

درصورتی‌که با کار با صرافی بایننس آشنایی داشته باشید، احتمالاً متوجه شده‌اید که برخی از کوین‌ها شبکه‌های متفاوتی دارند. این موضوع حتی گاهی برای تریدرهای باتجربه نیز گیج‌کننده است. اما کدام نوع شبکه را باید انتخاب کرد؟

به‌طور خلاصه، شما بایستی همان شبکه‌ای (مانند ERC-20، BEP-20 یا BEP-2) را انتخاب کنید که در کیف پول مقصد انتخاب می‌شود.

در صورت ارسال ارز دیجیتال به شبکه اشتباه، ضروری است تا برای بازگردانی آن نوع کیف پول مقصد (حضانتی یا غیر حضانتی بودن) را بدانید. اگر شما بتوانید به کلید خصوصی یا عبارت بازیابی (Seed) دسترسی پیدا کنید، کیف پول مقصد غیر حضانتی (Non-Custodial) است و اگر به این اطلاعات دسترسی نداشته باشید آن کیف پول حضانتی (Custodial) است.

با به دست آوردن اطلاعات فوق، برای بازگردانی ارز دیجیتال ارسال شده به شبکه اشتباه، سه راه‌حل پیش روی شما خواهد بود که در ادامه مقاله به آنها می‌پردازیم.

در صورت ارسال ارز دیجیتال به شبکه اشتباه چه‌کاری باید انجام داد؟

انتخاب شبکه اشتباه در زمان ارسال ارز دیجیتال

اگر ارز دیجیتالتان را به بلاکچین دیگری فرستاده‌اید، در قدم اول خونسردی خود را حفظ کنید. درصورتی‌که توکن‌های ERC-20 مانند اتریوم را به بلاکچینی مانند بایننس ارسال کرده‌اید، یا توکن‌های BEP-20 را به بلاکچین اتریوم ارسال کرده‌اید، می‌توانید دارایی خود را بازگردانی کنید.

برای این موضوع سه سناریو وجود دارد:

  • توکن‌ها را به کیف پولی ارسال کرده‌اید که از بایننس اسمارت چین و اتریوم پشتیبانی می‌کند.

در این سناریو شما به‌سادگی می‌توانید توکن‌ها را به صرافی بایننس برگردانید و به بلاکچین صحیح ارسال کنید.

  • توکن‌ها را به کیف پولی ارسال کرده‌اید که تنها از یکی از شبکه‌های بایننس اسمارت چین و اتریوم پشتیبانی می‌کند.

برای حل این مشکل، شما نیاز دارید تا کلید خصوصیتان را به کیف پولی که از هر دو شبکه پشتیبانی می‌کند وارد کنید.

  • توکن‌ها را به کیف پول حضانتی یا صرافی دیجیتال ارسال کرده‌اید.

این سناریو بدترین حالت ممکن است و بازیابی ارزهای دیجیتال شما در این شرایط ممکن نیست؛ اما می‌توانید تیری در تاریکی بزنید و با تیم پشتیبانی صرافی یا کیف پول مقصد، مشکل خود را در میان بگذارید.

اما قبل از پرداختن به راه‌حل‌ها، ضروری است تا در مورد تفاوت میان دو شبکه BEP-20 و ERC-20 و همچنین سرنوشت ارز دیجیتال ارسال‌ شده به شبکه اشتباه اطلاعاتی به‌دست‌ آوریم.

چه تفاوتی میان BEP-20 و ERC-20 وجود دارد؟