پیشرفته صرافی متمرکز

چگونه رمزارزی که در بایننس به شبکه اشتباه ارسال شده را بازگردانیم؟

انتخاب شبکه اشتباه از اشتباه‌های رایج کاربران هنگام برداشت یا واریز ارز دیجیتال در حساب بایننس است. شبکه‌های BEP-20 بایننس اسمارت چین و ERC-20 اتریوم با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند و در موارد زیادی کاربران ارز دیجیتال خود را به شبکه اشتباه ارسال می‌کنند. درصورتی‌که با کار با صرافی بایننس آشنایی داشته باشید، احتمالا متوجه شده‌اید که برخی از رمزارزها شبکه‌های متفاوتی دارند. این موضوع حتی گاهی برای تریدرهای باتجربه نیز گیج‌کننده است. اما کدام نوع شبکه را باید انتخاب کرد؟ به‌طور خلاصه، شما بایستی همان شبکه‌ای (مانند ERC-20، BEP-20 یا BEP-2) را انتخاب کنید که در کیف پول مقصد انتخاب می‌شود.

در صورت ارسال ارز دیجیتال به شبکه اشتباه، ضروری است تا برای بازگردانی آن نوع کیف پول مقصد (حضانتی یا غیر حضانتی بودن) را بدانید. اگر شما بتوانید به کلید خصوصی یا عبارت بازیابی (Seed) دسترسی پیدا کنید، کیف پول مقصد غیر حضانتی (Non-Custodial) است و اگر به این اطلاعات دسترسی نداشته باشید آن کیف پول حضانتی (Custodial) است. با به دست آوردن اطلاعات فوق، برای بازگردانی ارز دیجیتال ارسال شده به شبکه اشتباه، سه راه‌حل پیش روی شما خواهد بود که در ادامه مقاله به آنها می‌پردازیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

این مقاله در ۱۹ آذر ۱۴۰۱ به‌روزرسانی شده است.

در صورت ارسال ارز دیجیتال به شبکه اشتباه چه‌کاری باید انجام داد؟

انتخاب شبکه اشتباه در زمان ارسال ارز دیجیتال

اگر ارز دیجیتالتان را به بلاکچین دیگری فرستاده‌اید، در قدم اول خونسردی خود را حفظ کنید. درصورتی‌که توکن‌های ERC-20 مانند اتریوم را به بلاکچینی مانند بایننس ارسال کرده‌اید، یا توکن‌های BEP-20 را به بلاکچین اتریوم ارسال کرده‌اید، می‌توانید دارایی خود را بازگردانی کنید.

برای این موضوع سه سناریو وجود دارد:

  • توکن‌ها را به کیف پولی ارسال کرده‌اید که از بایننس اسمارت چین و اتریوم پشتیبانی می‌کند.

در این سناریو شما به‌سادگی می‌توانید توکن‌ها را به صرافی بایننس برگردانید و به بلاکچین صحیح ارسال کنید.

  • توکن‌ها را به کیف پولی ارسال کرده‌اید که تنها از یکی از شبکه‌های بایننس اسمارت چین و اتریوم پشتیبانی می‌کند.

برای حل این مشکل، شما نیاز دارید تا کلید خصوصیتان را به کیف پولی که از هر دو شبکه پشتیبانی می‌کند وارد کنید.

  • توکن‌ها را به کیف پول حضانتی یا صرافی دیجیتال ارسال کرده‌اید.

این سناریو بدترین حالت ممکن است و بازیابی ارزهای دیجیتال شما در این شرایط دست خودتان نیست؛ اما می‌توانید تیری در تاریکی بزنید و با تیم پشتیبانی صرافی یا کیف پول مقصد، مشکل خود را در میان بگذارید.

اما قبل از پرداختن به راه‌حل‌ها، ضروری است تا در مورد تفاوت میان دو شبکه BEP-20 و ERC-20 و همچنین سرنوشت ارز دیجیتال ارسال‌ شده به شبکه اشتباه اطلاعاتی به‌دست‌ آوریم.

چه تفاوتی میان BEP-20 و ERC-20 وجود دارد؟

استیکینگ اتریوم ۲ در بایننس

ERC-20 و BEP-20 استانداردهای مخصوص به توکن‌ها هستند که قوانین خاص و رهنمودهای فنی این دارایی‌های دیجیتال را توصیف می‌کنند. این استانداردها بر نحوه انجام معاملات، سپرده‌ها و برداشت‌ها نظارت می‌کنند. هر دو استاندارد ERC-20 و BEP-20 نحوه تعامل یک رمز ارز با کیف پول‌ها، پروژه‌ها و قراردادهای هوشمند مختلف را مشخص می‌کند.

هر دو استاندارد گفته‌شده شباهت‌های زیادی به یکدیگر دارند اما نکته قابل‌توجه این است که استاندارد ERC-20 منحصر به Ethereum و BEP-20 به بایننس اسمارت چین مربوط است. به زبان ساده، این استانداردها به بلاکچین‌های متفاوتی تعلق دارند.

درصورتی‌که ارز دیجیتال به‌صورت اشتباه به شبکه دیگری ارسال شود، ممکن است دیگر برای هدف مدنظر شما قابل‌استفاده نباشد. برای مثال، اتریوم ارسال شده به شبکه بایننس اسمارت چین دیگر قابل‌استفاده در برنامه‌های غیرمتمرکز اتریوم (Ethereum DApps) و قراردادهای هوشمند این شبکه نخواهد بود.

زمانی که یک توکن BEP-20 یا ERC-20 را به بلاکچین اشتباه می‌فرستیم، چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر شما رمزارز خود را به بلاکچین اشتباهی بفرستید، رمزارزتان در همان آدرس کیف پولی که انتخاب کردید در شبکه انتخاب‌شده قرار خواهد گرفت. در حقیقت، آدرس کیف پول در هر دو شبکه اتریوم و بایننس اسمارت چین یکسان است و این کیف پول‌ها با یک کلید خصوصی قابل‌دسترسی هستند. اصطلاحا آدرس‌ها در این دو شبکه سازگار هستند.

به‌عنوان‌مثال، اگر شما اتریوم خود را اشتباها به بایننس اسمارت چین بفرستید، درنهایت به‌عنوان توکنی BEP-20 وابسته به اتریوم در کیف پول شما ذخیره خواهد شد.

شایان‌ذکر است شما می‌توانید در وب‌سایت‌های BscScan.com و Etherscan.io به بررسی این مورد بپردازید.

برای مثال، تصویر زیر در رابطه با کاربری است که اتریوم (شبکه ERC-20) را به‌اشتباه به شبکه بایننس اسمارت چین منتقل کرده است. این توکن‌ها پس از انتقال به‌صورت توکن‌های بایننس وابسته به اتریوم در همان آدرس کیف پول ذخیره می‌شوند.

ارسال ارز دیجیتال به شبکه اشتباه - 1

خوشبختانه رمزارز شما پس از ارسال به شبکه اشتباه ناپدید نشده است. تنها کاری که الان باید انجام دهید این است که آن را به بلاکچین صحیح موردنیاز خود بازگردانید. با استفاده از راه‌حل زیر می‌توانید توکن خود را بازگردانید.

بازگردانی از کیف پولی که از بایننس اسمارت چین و اتریوم پشتیبانی می‌کند

همان‌طور که بالاتر گفته شد، شما هیچ مشکلی در یافتن توکن‌های خود در کیف پولی که از هر دو بلاکچین پشتیبانی می‌کند نخواهید داشت. درصورتی‌که در کیف پولتان نوع توکن‌ها در مقابل آن نوشته‌نشده بود، می‌توانید در تنظیمات آن را فعال کنید تا نوع شبکه هر توکن مشخص شود.

به‌ عنوان‌ مثال، کیف پول متامسک (MetaMask) دارای دکمه افزودن توکن (Add Token) است که به شما این امکان را می‌دهد تا تمامی کوین‌های موجود خود را بررسی کنید.

ارسال ارز دیجیتال به شبکه اشتباه - 2

درصورتی‌که توکن موردنظر شما پیدا نشد، باید قرارداد آن توکن را به کیف پول خود وارد کنید که جلوتر به آن خواهیم پرداخت.

برای بازگرداندن ارز دیجیتال به‌اشتباه ارسال‌شده به شبکه دیگر و بازگرداندن آن به بلاکچین اصلی خود در این سناریو، دو روش برای شما وجود خواهد داشت:

  • استفاده از بریج‌ها
  • روش دستی

استفاده از بریج‌ها

پل یا بریج در دنیای بلاکچین نرم‌افزاری است که شما می‌توانید از آن برای تبدیل دارایی‌های بین بلاکچین‌های مختلف استفاده کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که کیف پول خود را به بریج مورد نظر متصل کرده و توکنی که می‌خواهید منتقل کنید را انتخاب نمایید. هنگام استفاده از بریج‌ها باید به کارمزد هم حواستان باشد. مثلا اگر می‌خواهید اتر روی شبکه BEP20 را به اتر روی شبکه ERC20 تبدیل کنید، باید بایننس کوین روی شبکه اسمارت چین برای پرداخت کارمزد داشته باشید. سه مقاله زیر آموزش کار با سه پل مختلف است که به کارتان می‌آید.

روش دستی بازگرداندن ارز دیجیتال ارسال شده به شبکه اشتباه

در روش دستی شما نیاز دارید تا توکن‌های خود را به بایننس بازگردانید. به مثال زیر دقت کنید. در این مثال تعدادی اتریوم به‌صورت اشتباه به شبکه BEP-20 منتقل‌شده است. همان‌طور که گفتیم این اتریوم به‌صورت توکنی وابسته به اتر ذخیره شده است. حال ما می‌خواهیم آن را به اتریوم استاندارد ERC-20 تبدیل کنیم.

قبل از این کار، حتما مطمئن شوید که کیف پولی که از آن ارزها را ارسال می‌کنید، برای هزینه‌های گس بایننس کوین داشته باشد. به ترتیب مراحل زیر را انجام دهید:

۱. در صفحه برداشت ارز بایننس، اتر (ETH) را انتخاب کنید. علاوه بر این، BEP-20 باید به‌عنوان شبکه واریز انتخاب شود. درصورتی‌که اشتباها به شبکه دیگری واریز انجام شود، بایننس قادر به بازگردانی آن نخواهد بود.

ارسال ارز دیجیتال به شبکه اشتباه 5

۲. پس‌ازاینکه اتر شما به‌حساب بایننس شما بازگشت، حالا آن را با انتقال به کیف پول پشتیبانی‌کننده از اتریوم، به توکن ERC-20 تبدیل کنید.

ارسال ارز دیجیتال به شبکه اشتباه 6

ارز دیجیتال شما اکنون با خیال راحت به سمت بلاکچین درست و کیف پول مقصد حرکت خواهد کرد.

بازگردانی از کیف پولی که از بایننس اسمارت چین یا اتریوم پشتیبانی می‌کند

در سناریویی که شما ارز دیجیتال خود را به‌صورت اشتباه به کیف پولی ارسال کرده‌اید که فقط از شبکه بایننس اسمارت چین یا اتریوم پشتیبانی می‌کند، برای بازیابی رمزارزهایتان، باید کلید خصوصی کیف پولتان را در کیف پول جدیدی که از هر دو نوع بلاکچین استفاده می‌کند ایمپورت نمایید. بسته به نوع کیف پول ممکن است بتوانید به‌جای کلید خصوصی، از عبارت بازیابی (seed phrase) استفاده نمایید.

واردکردن کلید خصوصی

هنگامی‌که کلید خصوصی یک کیف پول را به کیف پول دیگری وارد می‌کنید، می‌توانید به‌تمامی دارایی‌های کیف پول مبدا دسترسی پیدا کنید. در حقیقت، واردکردن کلید خصوصی کیف پولتان به کیف پول دیگر، دارایی‌ها را به کیف پول دوم منتقل نمی‌کند. شما در این روش فقط می‌توانید به کیف پول اول از طریق برنامه دیگری دسترسی داشته باشید.

 متامسک (Metamask)، تراست والت (Trust Wallet)، مث والت (Math Wallet)، سیف پل (SafePal) و توکن پاکت (TokenPocket) کیف پول‌هایی هستند که می‌توانید از آنها برای این روش استفاده نمایید.

در این مثال، اتریومی که اشتباها به بایننس اسمارت چین فرستاده‌شده را از طریق افزونه گوگل کروم متامسک بازیابی می‌کنیم. به مراحل زیر دقت کنید:

۱. به کیف پول متامسک خود وارد شوید یا اگر از قبل آن را ندارید، آن را نصب کنید. متامسک در هر دو پلتفرم اندروید و آی‌او‌اس عرضه می‌شود.

۲. در هنگام ساخت حساب جدید، به شما این امکان داده می‌شود تا عبارت بازیابی کیف پول قدیمی خودتان را وارد نمایید.

ارسال ارز دیجیتال به شبکه اشتباه 8

۳. درصورتی‌که از قبل در این کیف پول حساب کاربری دارید، بر روی پروفایل حساب خود در قسمت بالا سمت راست کلیک کنید.

ارسال ارز دیجیتال به شبکه اشتباه 9

۴. روی گزینه Import Account (واردکردن حساب کاربری) کلیک کنید. حالا کلید خصوصی کیف پول خود را وارد نمایید. برای نهایی کردن این تغییر Import (واردکردن) را بزنید.

۵. در مرحله بعدی، شما باید شبکه بایننس اسمارت چین را به‌صورت دستی به‌حساب متامسک خود اضافه کنید. بر روی منوی کشویی بالای صفحه کلیک کنید و در آخر لیست Custom RPC را انتخاب نمایید.

ارسال ارز دیجیتال به شبکه اشتباه 9

۶. برای دسترسی کیف پول متامسک به بایننس اسمارت چین، شما باید برخی جزئیات را اضافه کنید. این جزئیات شامل URL پروتکل RPC است. این URL به متامسک این امکان را می‌دهد تا اطلاعات را از بایننس اسمارت چین بگیرد و برای تراکنش‌ها درخواست بدهد.

اطلاعات زیر را در قسمت‌های مربوطه وارد کرده و سپس بر گزینه Save (ذخیره) کلیک کنید.

Network Name: BSC Mainnet

New RPC URL: https://bsc-dataseed1.binance.org/

ChainID: 56

Symbol: BNB

Block Explorer URL: https://bscscan.com/

ارسال ارز دیجیتال به شبکه اشتباه 10

۷. در این گام شما باید قرارداد توکن (Token Contract) صحیح را به کیف پول متامسک اضافه کنید. این مرحله به کیف پول پشتیبانی‌کننده از BEP-20 شما اجازه می‌دهد تا رمزارز ازدست‌رفته را اسکن کند. شما می‌توانید در وب‌سایت BscScan، فهرستی از توکن‌ها و قرارداد توکن‌ها را پیدا کنید.

برای یافتن قرارداد توکن اتریوم ERC-20 که به شبکه بایننس اسمارت چین ارسال‌شده است، بر روی Binance-Peg Ethereum Token (ETH) کلید کنید.

ارسال ارز دیجیتال به شبکه اشتباه 11

۸. در این مرحله شما باید قرارداد توکن را کپی کنید و هرچه که در قسمت Decimals نوشته‌شده است را برای مرحله بعد یادداشت نمایید.

ارسال ارز دیجیتال به شبکه اشتباه 12

۹. حال از منوی کشویی بالای صفحه، BSC Mainnet را انتخاب کنید و بر روی Add Token و سپس Custom Token کلیک کنید.

ارسال ارز دیجیتال به شبکه اشتباه 13

۱۰. آدرس قرارداد توکن، نماد توکن و اطلاعاتی که در قسمت Decimals نوشته‌شده بود را وارد نمایید. برای مثال، برای اتریوم باید اطلاعات زیر را وارد کنید:

Token Contract Address: 0x2170ed0880ac9a755fd29b2688956bd959f933f8

Token Symbol: ETH

Decimals of Precision: 18

حال Add Tokens را انتخاب کنید تا تغییرات شما اعمال شود.

ارسال ارز دیجیتال به شبکه اشتباه 15

۱۱. اگر تمامی مراحل را به‌درستی انجام داده باشید، اتریوم‌های گم‌شده خود را در موجودی کیف پول مشاهده خواهید کرد. حالا می‌توانید آن را به آدرس کیف پول BEP-20 بایننس خود بفرستید. علاوه بر این، در صورت تمایل می‌توانید با استفاده از پل‌ها و متامسک، اتریوم خود را به استاندارد ERC-20 تبدیل کنید.

بازگردانی از کیف پول حضانتی یا صرافی دیجیتال

درصورتی‌که می‌خواهید وجوه خود را از کیف پول حضانتی مانند کیف پول صرافی‌ها برگردانید، باید با دارنده آن کیف پول تماس بگیرید. برخی از ارائه‌دهندگان کیف پول‌های حضانتی، ممکن است در قبال پرداخت هزینه‌ای به شما کمک کنند و امکان دسترسی به کلید خصوصی را به شما بدهند. سپس می‌توانید کلید خصوصی را به کیف پولی که از بایننس اسمارت چین پشتیبانی می‌کند وارد کنید. البته متاسفانه در این سناریو، اکثر دارندگان کیف پول‌های حضانتی به شما کلید خصوصی خود را ارائه نخواهند داد.

پرسش و پاسخ (FAQ)

  • اگر ارز ERC20 اشتباها به آدرس BEP20 انتقال داده شود یا برعکس، آیا می‌توان آن را بازیابی کرد؟

در بیشتر موارد پاسخ این سوال مثبت است. این موضوع بستگی به این دارد که مقصد شما یک کیف پول حضانتی است یا غیرحضانتی مثل صرافی‌ها. اگر کیف پول شخصی باشد و به کلید خصوصی و عبارات بازیابی دسترسی داشته باشید، امکان بازیابی وجود دارد. اگر کیف پول غیرحضانتی باشد، باید با پشتیبانی مقصد ارتباط بگیرید و امیدوار باشید تا مشکلتان را حل کنند.

  • اگر ارز دیجیتال را به شبکه اشتباهی انتقال دهم،‌ آیا از دست می‌رود؟

رمزارزها به آدرس و شبکه‌ای که انتخاب می‌‌کنیم،‌ منتقل می‌شوند و هیچ‌گاه از بین نمی‌روند. دارایی ما درون کیف پول ذخیره نمی‌شود،‌بلکه کیف پول‌ها یک رابط برای مشاهده و مدیریت رمزارزها روی شبکه‌ها مختلف هستند. با استفاده از کیف پولی که از شبکه مورد نظر ما پشتیبانی می‌کند، می‌توان به ارز دیجیتال ارسال شده به شبکه اشتباه دسترسی پیدا کرد. مشروط بر این که کلید خصوصی یا عبارت بازیابی دسترسی داشته باشیم.

  • برای بازیابی ارز دیجیتال ارسال شده به شبکه اشتباه چه کاری باید انجام دهم؟

اگر کیف پول مقصد متعلق به یک نهاد مثل صرافی باشد، تنها راه بازیابی ارتباط با پشتیبانی آن‌ها است که البته ممکن است همکاری نکنند. اگر مقصد کیف پول شخصی باشد و از شبکه اشتباه انتخاب شده پشتیبانی کند، به راحتی توکن را اضافه کرده و به کمک بریج‌ها یا صرافی‌ها به شبکه اصلی انتقال می‌دهیم. اگر کیف پول مقصد از شبکه مورد نظر پشتیبانی نکند،‌ باید کلید خصوصی یا عبارت بازیابی را در یک کیف پولی که از آن شبکه پشتیبانی می‌کند وارد کنیم.

سخن پایانی

انتخاب شبکه انتقال صحیح هنگام انتقال ارزهای دیجیتال از بایننس کار دشواری نیست؛ فقط باید کمی دقت به خرج دهید و به نکات گفته‌شده در این مقاله توجه کنید. البته قبل از هر چیز شما باید دانش کافی داشته باشید و شبکه‌های بلاکچینی را بشناسید. اگر این پیش‌نیازها را گذرانده باشید، یکی از رایج‌ترین اشتباهات هنگام انتقال رمزارزها برای شما اتفاق نخواهد افتاد. در بیشتر موارد، در صورت ارسال رمزارز به شبکه اشتباه، با یک کیف پول استاندارد سرمایه شما قابل بازیابی خواهد بود. آیا تجربه ارسال ارز دیجیتال به شبکه اشتباه را داشته‌اید؟ چطور دارایی خود را بازیابی کرده‌اید؟

منبع
Binance Academy

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

311 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا