پیشرفته سیستم‌های کسب درآمد

آموزش پروتکل ونوس ؛ چگونه در Venus به وام‌گیری و ییلد فارمینگ بپردازیم؟

ونوس (Venus) یک پروتکل وام‌دهی غیرمتمرکز است که در بستر شبکه بایننس اسمارت چین فعالیت می‌کند. ونوس در حقیقت پروتکلی مالی است که برای افراد امکان گرفتن وام و قرض دادن سرمایه را فراهم می‌نماید. در آموزش پروتکل ونوس ، به نحوه متصل کردن کیف پول به این پلتفرم، رابط کاربری پروتکل ونوس، نحوه تامین نقدینگی و وثیقه‌گذاری، چگونگی وام‌گیری از Venus، صدور استیبل کوین VAI، نحوه فارم کردن توکن‌های XVS و توضیح vTokenها می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

آموزش پروتکل ونوس

آموزش پروتکل ونوس

نحوه کار پروتکل ونوس شبیه به بانک‌هاست. شما می‌توانید ارزهای دیجیتال مختلف را به این پروتکل واریز کرده و به‌صورت سالیانه بر روی سپرده‌های خود سود دریافت کنید. این کار بسیار شبیه به مکانیسم سوددهی بانک‌های سنتی است که بر اساس مقدار سپرده به شما سود تعلق می‌گیرد؛ بااین‌حال، تفاوت اصلی پلتفرم ونوس با بانک‌های سنتی این است که شما به‌جای تعامل با واسطه‌ها، با یک قرارداد هوشمند ارتباط دارید و هیچ ارگان متمرکزی کنترلی بر دارایی‌های شما نخواهد داشت.

پروتکل ونوس از قراردادهای هوشمند حسابرسی شده‌ای برای تمامی وام‌ها و استقراض‌های ارزهای دیجیتال محبوب استفاده می‌کند. درنتیجه شما در این پروتکل نیازی به لاگین ندارید و تنها کافی است یک کیف پول web3 همانند متامسک (MetaMask)، تراست ولت (Trust Wallet) یا بایننس چین ولت (Binance Chain Wallet) داشته باشید.

ازآنجاکه ونوس پلتفرمی بر بستر دیفای است، از هیچ‌کدام از قوانین محدودکننده‌ای که در محیط وام‌دهی سنتی وجود دارد پیروی نمی‌کند. این پلتفرم همواره فعال است و هیچ تعطیلی ندارد؛ این بدان معنی است که شما می‌توانید در هر زمانی از شبانه‌روز در عرض چند ثانیه وام بگیرید یا با وام خودتان سود کسب کنید. میزان سودی که شما می‌توانید از سپرده‌گذاری دارایی‌های خود در این پروتکل به دست بیاورید با توجه به فارم کردن توکن حاکمیتی XVS و تقویت نرخ درصدی سالیانه آن بیشتر از هر نوع سپرده‌گذاری دیگر خواهد بود. Venus به کاربرانی که در تأمین نقدینگی کمک می‌کنند، وام می‌گیرند و یا استیبل کوین VAI صادر می‌کنند توکن XVS پاداش می‌دهد. این بدان معنی است که شما حتی برای وام گرفتن نیز پاداش می‌گیرید!

در این راهنمای جامع، از ابتدا آموزش می‌دهیم که چگونه می‌توانید با پروتکل ونوس کار کنید. پیش از هر چیزی لازم است که کیف پول خود را آماده کنید. ما در این آموزش از کیف پول متامسک استفاده می‌کنیم چرا که ونوس در حال حاضر از هیچ کیف پول دیگری پشتیبانی نمی‌کند.

آموزش نصب افزونه کیف پول MetaMask

 • درصورتی‌که کیف پول متامسک ندارید و آن را نصب نکرده‌اید، می‌توانید آن را از اینجا دانلود کنید. توجه داشته باشید که این آموزش برای نسخه افزونه دسکتاپ است.
 • پس از نصب، کیف پول خود را باز کرده و روی Get Started و سپس Create Wallet کلیک کنید.
 • حالا یک رمز حداقل ۸ رقمی انتخاب کنید.
 • اما بخش مهم اینجاست؛ در این مرحله، متامسک عبارت بازیابی یا همان Seed Phrase شما را نشان خواهد داد. شما بایستی این عبارت را ذخیره کنید و از آن محافظت کنید. چراکه بدون آن، ممکن است کیف پول و سرمایه خود را برای همیشه از دست بدهید.
 • تبریک می‌گوییم! کیف پول شما ساخته شد. بااین‌حال، شبکه بایننس اسمارت چین روی آن وجود ندارد و به‌طور پیش‌فرض متامسک به اتریوم متصل است.
عبارت بازیابی متامسک برای استفاده در پروتکل ونوس

چگونه شبکه بایننس اسمارت چین (BSC) را به کیف پول متامسک اضافه کنیم؟

 • برای اضافه کردن بایننس اسمارت چین به کیف پول MetaMask، کافی است مراحل زیر را به‌دقت طی کنید:
 • ابتدا بر روی Settings و سپس Add a New Network کلیک کنید.
 • حالا بخش‌های زیر را به ترتیب پر کنید:
 • Network Name: Binance Smart Chain
 • New RPC Url: https://bsc-dataseed.binance.org
 • ChainID: 56
 • Symbol: BNB
 • Block Explorer: https://bscscan.com
 • حالا بر روی Save کلیک کنید تا کیف پول متامسک شما به‌طور خودکار به شبکه BSC متصل شود.
اضافه کردن بایننس اسمارت چین به کیف پول متامسک

چگونه کیف پول خود را به پروتکل ونوس متصل کنیم؟

به وب سایت ونوس بروید. پس‌ازآن، ونوس به‌طور خودکار از شما می‌خواهد تا کیف پول Web3 خودتان را متصل کنید. در حال حاضر ما فقط می‌توانیم از کیف پول متامسک استفاده کنیم؛ اما به‌محض اینکه ولت کانکت (WalletConnect) به پروتکل ونوس افزوده شود، می‌توان از کیف پول‌هایی چون تراست ولت نیز استفاده کرد.

اتصال کیف پول به پروتکل ونوس

رابط کاربری پروتکل ونوس چگونه است؟

ونوس از یکی از زیباترین رابط‌های کاربری در پروژه‌های دیفای بهره می‌برد. پس از اتصال کیف پولتان، شما می‌توانید از تمامی امکانات این پروتکل بهره‌مند شوید. به تصویر زیر نگاه کنید. در قسمت پایین سمت راست شما قسمت بازار عرضه (Supply Market) و وام (Market Borrow) را مشاهده می‌کنید. در کنار آن قسمت صدور استیبل کوین VAI قرار دارد. در قسمت بالا سمت راست اطلاعات مربوط به میزان سپرده خود و درصد سود سالیانه (APY) فعلی‌تان را مشاهده می‌کنید.

در سمت چپ، قسمتی است که محدودیت اعتباری (Credit Limit) شما را نشان می‌دهد و در آن می‌توانید وام خود را برای جلوگیری از لیکوئید شدن (کاهش بیش از حد ارزش وثیقه یا افزایش بیش از اندازه ارزش وام) مدیریت کنید. در قسمت پایین سمت چپ نیز اطلاعات لازم در رابطه با هر بازار به شما نمایش داده می‌شود. برای مثال، می‌توانید حداکثر درصدی که می‌توان بر روی سپرده وام گرفت یا میزان نقدینگی یک بازار را مشاهده کرد.

رابط کاربری پروتکل ونوس (Venus)

آموزش تامین نقدینگی در پروتکل Venus

درصورتی‌که می‌خواهید دارایی‌های دیجیتال خود را در پروتکل ونوس تامین نقدینگی کنید و به‌صورت سالیانه سود کسب کنید، مراحل زیر را به‌دقت دنبال کنید:

 • برای شروع فرایند تامین نقدینگی، در قسمت Supply Market دارایی موردنظر خود را انتخاب کنید. در این آموزش ما از BUSD استفاده خواهیم کرد. زمانی که روی آن کلیک کنید پنجره جدیدی برای شما باز خواهد شد.
 • در قدم اول شما باید دارایی موردنظرتان را برای تامین کردن فعال (Enable) کنید. برای این موضوع شما بایستی کارمزد اندکی را پرداخت کنید؛ لذا برای این کار باید آن را در کیف پول خود تأیید نمایید. ازآنجایی‌که ونوس پروتکلی در بستر بایننس اسمارت چین است برای پرداخت کارمزدها حتماً باید مقداری بایننس کوین (BNB) در کیف پول خود داشته باشید.
فعالسازی سپرده‌گذاری در پروتکل ونوس

پس‌ازاینکه تراکنش پرداخت کارمزد فعال‌سازی شما تأیید شد، می‌توانید هر مقدار از دارایی موردنظرتان را تامین نقدینگی کنید. دارایی‌ها مستقیما از کیف پول شما به پروتکل Venus واریز می‌شوند و روند سوددهی بلافاصله آغاز خواهد شد.

روند سوددهی به این صورت است که به موجودی کلی شما تعلق خواهد گرفت و به‌مرورزمان افزایش را در Supply Balance خود مشاهده خواهید کرد.

به خاطر داشته باشید که کنترل دارایی‌هایتان همواره در اختیار شماست. بنابراین، هر زمان که بخواهید می‌توانید همه یا بخشی از سپرده خود را به کیف پول خود منتقل کنید.

تامین نقدینگی در پروتکل ونوس

محدودیت وام خود را مدیریت کنید

ونوس بسته به مبلغی که به‌عنوان وثیقه (Collateral) ارائه می‌کنید، میزان وام شما را مشخص می‌کند. شما می‌توانید با انتخاب دارایی‌های دیگری به‌عنوان وثیقه، محدودیت وام (Borrow Limit) خود را افزایش دهید. برای مدیریت محدودیت وام، موارد زیر را مدنظر قرار دهید:

 • ضریب وثیقه (Collateral Factor) میزان درصدی از سپرده‌تان را که می‌توانید وام بگیرید مشخص می‌کند. به‌عنوان‌مثال، درصورتی‌که ۵۰ دلار BUSD به‌عنوان سپرده در ونوس داشته باشید و ضریب وثیقه ۶۰ درصد باشد، شما می‌توانید حداکثر ۳۰ دلار وام دریافت کنید.
 • برای تأیید یک دارایی به‌عنوان وثیقه، شما می‌توانید از دکمه‌ای که در کنار گزینه تامین نقدینگی هر ارز وجود دارد استفاده کنید. توجه داشته باشید با هر بار تأیید یک دارایی به‌عنوان وثیقه شما باید آن تراکنش را به‌وسیله کیف پول خود تأیید نمایید.
 • به خاطر داشته باشید که اگر دارایی را از حالت وثیقه خارج کنید، محدودیت وام شما بلافاصله کاهش خواهد یافت.
مدیریت محدودیت وام در پروتکل ونوس

چگونه در پلتفرم Venus وام بگیریم؟

شما در پروتکل ونوس می‌توانید به‌صورت آنی و برای هر مدتی وام بگیرید. وام شما به‌صورت مستقیم از پروتکل به کیف پولتان واریز خواهد شد. برای گرفتن وام در پروتکل ونوس مراحل زیر را طی کنید:

 • به قسمت Borrow Market بروید و بر روی دارایی که می‌خواهید آن را وام بگیرید کلیک کنید. توجه داشته باشید که شما نمی‌توانید دارایی را که به‌عنوان وثیقه تهیه‌کرده‌اید، وام بگیرید. به‌عنوان‌مثال، اگر وثیقه ما BUSD باشد، نمی‌توانیم دوباره در قسمت وام، BUSD دریافت کنیم.
 • مقدار وام خود را مشخص کنید. سپس تراکنش را انجام داده و با کیف پولتان آن را تأیید کنید.
 • شما می‌توانید با استفاده از دکمه Safe Max، تا ۴۰ درصد از محدودیت وام خود را وام بگیرید.
 • هر زمان که تمایل به بازپرداخت وام خود داشتید، می‌توانید هر میزان از آن را از سربرگ بازپرداخت وام (Repay Borrow) پرداخت کنید. این کار به شما این امکان را می‌دهد تا به‌راحتی وام خود را مدیریت کنید تا لیکوئید نشوید. به خاطر داشته باشید که به وام شما بهره تعلق می‌گیرد؛ لذا بایستی مبلغی کمی بیشتر از میزان وام گرفته‌شده را بازپرداخت نمایید.
گرفتن وام در پروتکل ونوس Venus

آموزش صدور استیبل کوین VAI

پروتکل ونوس به شما این امکان را می‌دهد تا با توجه به میزان وثیقه ارائه‌شده، درست مانند وام گرفتن، استیبل کوین VAI صادر کنید. پس‌ازآن می‌توانید با منتقل کردن این استیبل کوین به سایر صرافی‌ها مانند پنکیک سواپ، در دارایی‌های دیگر سرمایه‌گذاری کرده و در نهایت وام خود را به‌صورت VAI بازپرداخت کنید. برای صدور استیبل کوین VAI مراحل زیر را طی کنید:

 • به قسمت Mint / Repay VAI بروید.
 • میزانی مبلغی که می‌خواهید آن را به شکل استیبل کوین درآورید را مشخص کنید. می‌توانید با استفاده از دکمه Safe Max تا چهل درصد از محدودیت وامتان را استفاده کنید.
آموزش صدور استیبل کوین VAI در پروتکل ونوس
 • برای بازپرداخت وام گرفته‌شده، بایستی گزینه بازپرداخت را فعال (Enable) کنید.
 • در صورت تمایل به بازپرداخت می‌توانید هر مقدار از وام گرفته‌شده را با استفاده از گزینه Repay VAI در هر زمان به‌صورت استیبل کوین VAI پرداخت نمایید.
آموزش صدور استیبل کوین VAI در پروتکل ونوس

چگونه در پروتکل ونوس توکن‌های XVS را فارم کنیم؟

توکن XVS توکن حاکمیتی ونوس است و آن را به‌عنوان پاداشی برای استفاده از پروتکل بین کاربران توزیع می‌کند. بازده درصدی سالیانه توکن‌های XVS کاملاً به‌صورت پویا است و این ویژگی به امنیت پروتکل کمک شایانی می‌کند. برای فارم توکن XVS مراحل زیر را طی کنید:

 • برای باز کردن بخش حاکمیتی در سمت چپ Vote را انتخاب نمایید. این قسمتی است که شما می‌توانید فرایند فارم توکن XVS خود را زیر نظر بگیرید و پاداش خود را دریافت کنید.
 • حالا بر روی دکمه Collect در کنار قسمت Venus Earned کلیک کنید. پس از تأیید تراکنش، توکن‌های XVS شما در کیف پولتان قرار خواهند گرفت.

یک استراتژی ساده برای ترکیب پاداش و کسب سود بیشتر این است که بلافاصله پاداش خود را در قسمت Supply Market سپرده‌گذاری کنید.

فارم توکن XVS در پروتکل ونوس

مثال‌هایی از فرایند وام گرفتن در پروتکل ونوس

به مثال زیر توجه کنید:

علی به افزایش قیمت توکن SXP امید دارد و می‌خواهد بیشتر بخرد. او ۵۰۰۰ توکن SXP به پروتکل ونوس واریز می‌کند و از آن به‌عنوان وثیقه‌ای برای وام گرفتن ۶۰ واحد BNB استفاده می‌کند. سپس علی ۶۰ واحد بایننس کوین خود را در صرافی PancakeSwap به ۱۹۰۰ واحد دیگر SXP تبدیل می‌کند. در حال حاضر موجودی SXP علی به ۶۹۰۰ واحد رسیده و ۶۰ واحد بایننس کوین به ونوس بدهکار است. سرمایه‌گذاری علی بدان معناست که او معتقد است SXP نسبت به BNB بیشتر رشد خواهد کرد و ارزش SXP/BNB افزایش خواهد یافت. درصورتی‌که پیش‌بینی علی محقق شود، او می‌تواند ۶۰ واحد بایننس کوین قرض گرفته‌شده را با قیمتی کمتر از ۱۹۰۰ واحد SXP دوباره بخرد و بازپرداخت کند. این یعنی او مقداری توکن SXP سود خواهد کرد.

به مثال دوم توجه کنید. در این مثال مریم پیش‌بینی می‌کند که قیمت SXP کاهش خواهد یافت. او ۲۰۰ واحد بایننس کوین را به‌عنوان وثیقه در ونوس قرار می‌دهد و ۲۳۰۰ واحد SXP وام می‌گیرد. پس‌ازآن مریم ۲۳۰۰ واحد SXP خود را در صرافی پنکیک سواپ با بایننس کوین مبادله می‌کند. بدین شکل موجودی BNB او به ۲۷۰ واحد می‌رسد و ۲۳۰۰ واحد SXP به ونوس بدهکار است. درصورتی‌که پیش‌بینی مریم درست از آب دربیاید و قیمت آن کاهش پیدا کند، مریم می‌تواند ۲۳۰۰ واحد SXP خود را با مبلغی کمتر از ۷۰ واحد بایننس کوین بخرد. درنتیجه او با بازپرداخت بدهی، مقداری BNB اضافی سود خواهد برد.

رضا می‌خواهد در اکوسیستم امور مالی غیرمتمرکز به فارم کردن یا فارمینگ بپردازد. او ۱۰۰۰ واحد USDC را به‌عنوان وثیقه به ونوس واریز می‌کند. اکنون رضا می‌تواند با خیال راحت ۴۰۰ دلار وام بگیرد. رضا تصمیم می‌گیرد تا ۲۰۰ دلار آن را به‌صورت BUSD و ۲۰۰ دلار دیگر آن را به‌صورت استیبل کوین VAI وام بگیرد. در این سناریو وی می‌تواند با تأمین نقدینگی جفت ارز VAI-BUSD در صرافی پنکیک سواپ و با سپرده‌گذاری توکن‌های تأمین نقدینگی (LP) خود مقداری توکن کیک (CAKE) دریافت کند. در حال حاضر، به سپرده اولیه رضا در ونوس سود تعلق می‌گیرد و در کنار آن، از کارمزدهای استخر معاملاتی جفت ارز VAI-BUSD درآمد کسب می‌کند. علاوه بر این، وی به‌پاس فعالیت در پنکیک سواپ و ونوس توکن‌های CAKE و XVS می‌گیرد.

چگونه در پلتفرم ونوس لیکوئید می‌شویم؟

لیکوئید شدن کابوس تریدرهاست و همه سعی می‌کنند تا از این سناریو جلوگیری کنند. درصورتی‌که موجودی وام (Borrow Balance) شما در ونوس بیش از محدودیت وامتان (Borrow Limit) شود، حساب شما به‌طور نسبی یا کامل لیکوئید خواهد شد. این سناریو زمانی رخ می‌دهد که ارزش دارایی که به‌عنوان وثیقه در ونوس گذاشته‌اید کاهش یابد یا ارزش دارایی وام گرفته‌شده افزایش یابد.

لیکوئید شدن در ونوس

با تغییرات قیمت‌ها، محدودیت اعتباری (Credit Limit) شما دائماً به‌روز خواهد شد. لذا با دقت وام خود را زیر نظر بگیرید تا لیکوئید نشوید.

vToken چیست؟

vToken ها نمادهای توکنیزه شده‌ای از دارایی‌های شما در پروتکل ونوس هستند. هر vToken یک آدرس منحصربه‌فرد BEP20 دارد که می‌توانید آن را در مرورگرهای بلاک چینی چون bscscan مشاهده کنید.

زمانی که شما دارایی خاصی را در ونوس سپرده‌گذاری می‌کنید، این پروتکل در مقابل به شما مقدار معادلی vToken می‌دهد. ازآنجایی‌که سود توسط بلاک جمع می‌شود، توزیع مداوم پرداخت‌ها چندان منطقی نخواهد بود. بنابراین، وی‌توکن‌ها به کاربران این امکان را می‌دهند تا بدون نیاز به پرداخت هر بلاک سود خود را جمع‌آوری کنند.

بسته به نرخ درصدی سالانه دارایی اصلی شما، ارزش vToken آن دارایی می‌تواند افزایش یابد. به مثال زیر توجه کنید:

با فرض اینکه نرخ vBUSD / BUSD ۰.۰۲۰۴ باشد، درصورتی‌که ۱۰۰۰ واحد BUSD در ونوس سپرده‌گذاری کنید، ۴۹۰۱۹ واحد vBUSD در مقابل دریافت خواهید کرد. (۱۰۰۰ تقسیم‌بر ۰.۰۲۰۴)

فرض کنید یک سال بعد، نرخ vBUSD/BUSD به ۰.۰۲۱۵ برسد. این بدان معناست که ۴۹۰۱۹ واحد vBUSD شما اکنون ۱۰۲۱.۵ BUSD (۱۰۰۰ * ۰.۰۲۱۵) ارزش دارد و ۲۱.۵ واحد BUSD سود کسب کرده‌اید.

یکی از مزایای vTokenها این است که می‌توانید آنها را منتقل کنید و صرف‌نظر از جایی که در آن نگه‌داری می‌شوند، همچنان به سوددهی ادامه خواهند داد. بااین‌حال توجه داشته باشید که وی‌توکن‌ها در تعیین محدودیت وام شما نقش دارند. این بدان معنی است که انتقال این نوع توکن‌ها می‌تواند به لیکوئید شدن حساب شما منجر شود. انتظار می‌رود با رشد اکوسیستم بایننس اسمارت چین، موارد استفاده از vTokenها بیشتر شود.

جمع‌بندی

در این مقاله، به آموزش پروتکل ونوس پرداختیم. ونوس با هدف ایجاد بازار پولی الگوریتمی در بستر Binance Smart Chain ساخته شده است. این پروتکل در اصل ترکیبی از دو پروتکل محبوب کامپوند (Compound) و میکردائو (MakerDAO) است و تمامی ویژگی‌های موجود در این دو پروتکل دیفای را در خود جمع‌آوری کرده است. از ویژگی‌های پلتفرم Venus می‌توان به امکان دریافت وام، تامین نقدینگی و وام‌گیری سرمایه اشاره کرد. کاربران می‌توانند با تامین سرمایه دارایی‌های دیجیتال خود در پروتکل ونوس از آن به‌صورت سالیانه سود دریافت کنند. علاوه بر این، می‌توان سپرده را به‌صورت وثیقه استفاده کرد و با آن وام دریافت کرد. علاوه بر فرایند وام‌دهی و سپرده‌گذاری، شما می‌توانید در ونوس به صدور استیبل کوین‌های VAI و فارم توکن حاکمیتی XVS بپردازید.

منبع
dexplain

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا