متوسط کریپتو کده

معرفی توکن WBTC ؛ توکن با پشتوانه بیت کوین در شبکه اتریوم چیست؟

توکن WBTC چیست؟ چه کاربردهایی دارد؟ برای معرفی این رمزارز باید به یک دهه پیش و زمانی که ساتوشی ناکاموتو بیت کوین را خلق کرد بازگردیم. مقاله‌ای که در آن برای اولین بار رمز ارز بیت کوین معرفی شد، هدف آن را ارائه یک سیستم پول الکترونیکی فرد به فرد عنوان کرد. Bitcoin به عنوان کوین اصلی شبکه بلاکچین آن، کاربرد پول الکترونیک داشت. به تدریج و همراه با توسعه این حوزه، محققین و پژوهشگران به دنبال گسترش کاربردهای بیت کوین بودند. توکن WBTC یکی از نتایج تلاش‌های محققین است.

استیبل‌کوین از نظر کلاسیک به دارایی‌هایی اطلاق می‌شود که دارای پشتوانه بوده و ارزش آن به ارزش دارایی پشتوانه آن وابسته است. ارز دیجیتال تتر مثالی از یک استیبل‌کوین است که پشتوانه آن دلار آمریکاست. به ازای هر واحد تتر، یک دلار آمریکا در صندوقی نگهداری می‌شود. توکن WBTC نیز یک استیبل‌کوین است. پشتوانه توکن WBTC، بیت کوین است. به ازای هر یک واحد توکن WBTC یک واحد رمزارز بیت کوین خریداری و نگهداری می‌شود. اما کاربرد این توکن چیست؟

توکن WBTC چیست؟

WBTC بیت کوین بر بستر اتریوم

توکن WBTC یک دارایی دیجیتال است که بر روی شبکه بلاکچین اتریوم راه‌اندازی شده است؛ بنابراین WBTC یک توکن ERC ۲۰  است. این توکن دارای پشتوانه بوده و پشتوانه آن بیت کوین است. هر یک واحد توکن WBTC معادل یک واحد بیت کوین است. یکی از مشکلات شبکه بیت کوین زمانبر بودن تراکنش‌هاست. ارسال رمزارز بیت کوین ممکن است از چندین ساعت تا چندین روز طول بکشد. اما استفاده از توکن WBTC این زمان را بسیار کاهش داده است. اما کاربرد اصلی این توکن ایجاد ارتباط بین دو شبکه بزرگ بلاکچین بیت کوین و شبکه بلاک چین اتریوم است. توکن WBTC پلی میان این دو شبکه است. این توکن به دارندگان بیت کوین این امکان را می‌دهد که از امکانات شبکه اتریوم نیز استفاده کنند، بدون اینکه حتی یک واحد اتر خریداری کنند. امکاناتی همچون استفاده از کیف پول اتریوم، اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و از همه مهمتر قرارداد هوشمند. در زمان نگارش این مقاله ۳۰.۸ هزار  واحد توکن WBTC منتشر شده است. در حال حاضر بیشترین حجم معاملات در صرافی‌های ارز دیجیتال متمرکز به معاملات بیت کوین اختصاص دارد. توکن WBTC می‌تواند این توازن را برهم زده و حجم معاملات در صرافی‌های غیرمتمرکز را افزایش دهد. با استفاده از این توکن می‌توان با داشتن بیت کوین، به معامله در صرافی های غیرمتمرکز پرداخت. به ادبیات دقیق‌تر، این توکن یک قرارداد هوشمند برای بیت کوین است. این توکن اولین ارز دیجیتالی است که بیت کوین را با اتریوم  سازگار کرده است و این ویژگی را دارد که هولدرهای بیت کوین در کنار نگهداری بیت کوین و منتفع شدن از افزایش قیمت بیت کوین، به واسطه فعالیت در حوزه دیفای مانند اعطای وام و قرض دادن دارایی خود، درآمد مجزایی کسب کنند.

WBTC ایده چه کسی است؟

توکن WBTC چیست؟

این قرارداد هوشمند ( توکن WBTC ) در سال ۲۰۱۹ روی شبکه اتریوم راه‌اندازی شد. این توکن محصول همکاری چندین بازیگر بزرگ حوزه دیفای یعنی، پروژه بیت گو (BitGo)، رن (Ren)، دارما (Dharma)، کایبر (Kyber)، کامپوند (Compound)، میکردائو (Maker DAO) است.

توکن wbtc چگونه کار می‌کند؟

هرچند قرارداد هوشمند wbtc امنیت و شفافیت شبکه بیت کوین را ندارد، اما سازوکاری برای آن در نظر گرفته شده تا بیشترین شفافیت را داشته باشد تا قابلیت اعتماد بالاتری را تامین کند. در همین راستا تمامی تراکنش‌های درون شبکه توکن wbtc به صورت عمومی منتشر می‌شود تا همه از کم و کیف تراکنش‌ها مطلع شوند. تعداد wbtc منتشر شده به مقدار بیت کوین ورودی به شبکه بستگی دارد. زمانی که ۱ واحد بیت کوین به عنوان دارایی ورودی وارد این قرارداد هوشمند می‌شود، این اسمارت کانترکت به صورت خودکار ۱ واحد wbtc تولید و منتشر می‌کند. هر زمان که دارنده بیت کوین تصمیم بگیرد ۱ واحد بیت کوین خود را دریافت کند، ۱ واحد بیت کوین توسط قرارداد هوشمند به او بازگردانده خواهد شد و ۱ توکن wbtc سوزانده خواهد شد.

ارز دیجیتال WBTC چیست؟

برای آشنایی با نحوه کار توکن WBTC بایستی با دو مفهوم در این شبکه آشنا شویم. مرچنت Merchant و کاستودین Custodian. مرچنت به فردی یا سازوکاری اطلاق می‌شود که عمل خرید و فروش این توکن را انجام می‌دهد. کاستودین نیز به متولیان اصلی یک شبکه گفته می‌شود. خرید و فروش در نهایت توسط این بخش انجام می‌شود. کاربری که قصد خرید توکن WBTC را دارد ابتدا درخواست خود را به مرچنت ارسال می‌کند. او فرآیند احراز هویت کاربر را انجام خواهد داد. در صورتی که هویت کاربر و دارایی واقعی بیت کوین او توسط مرچنت تایید شد، بیت کوین ها از کاربر دریافت شده و معادل آن، توکن WBTC به کاربر انتقال داده می‌شود. تصویر زیر به صورت شماتیک این فرآیند را نمایش می‌دهد.

توکن بیت کوین در شبکه اتریوم

مرچنت توانایی ایجاد توکن WBTC را ندارد. بلکه او باید درخواست خلق توکن جدید را به متولیان این شبکه ارسال کند. تنها Custodian ها قادر به خلق و از بین بردن این توکن هستند. درخواست ایجاد توکن جدید توسط مرچنت به کاستودین ارسال می‌شود. کاستودین‌ها این درخواست را به قرارداد هوشمند این توکن در شبکه بلاکچین اتریوم ارسال کرده و در ازای تعداد بیت کوین های انتقال داده شده، توکن WBTC خلق می‌کنند و آن را به Merchant تحویل می‌دهند. Merchent نیز این مقدار توکن را به کاربر انتقال می‌دهد.

نحوه خرید توکن WBTC

از آنجایی که این توکن یک دارایی دیجیتال در شبکه اتریوم است، شما می‌توانید با استفاده از صرافی‌های غیرمتمرکز مانند Uniswap و Kyber اقدام به خرید آن کنید. در کنار آن شبکه WBTC چندین مرچنت داشته که می‌توان به طور مستقیم از طریق آنها اقدام به خرید این توکن کرد. Dharma، Set Protocol، GOPAX، Airswap و ren از جمله آنهاست. برای آشنایی با تمامی کانال‌های خرید و فروش توکن WBTC به بخش همکاران سایت این شبکه مراجعه کنید.

وضعیت حال حاضر توکن WBTC

قیمت این توکن همواره معادل قیمت یک واحد بیت کوین خواهد بود و در زمان نگارش این مقاله، در محدوده ۱۰,۲۰۰ دلار معامله می‌شود. تعداد کل توکن WBTC برابر با ۲۱,۰۰۰,۰۰۰ بوده و در حال حاضر ۴۳,۷۶۷ توکن از آن عرضه شده است. ارزش بازار این توکن معادل ۴۴۷ میلیون دلار است و حجم معاملات روزانه آن معادل ۱۷ میلیون دلار است. توکن WBTC در رده‌بندی ارزهای دیجیتال بر اساس ارزش بازار در جایگاه ۲۰۳ بازار قرار دارد. در تاریخچه معاملاتی این توکن، ۴۰,۸۲۸ بالاترین قیمت و ۳,۳۳۰ پایین‌ترین قیمتی است که معامله شده است.

سخن پایانی

WBTC یک دارایی دیجیتال با پشتوانه بیت کوین بوده که بر روی شبکه بلاکچین اتریوم ERC۲۰ راه‌اندازی شده است. با استفاده از این ارز دیجیتال می‌توان همزمان با نگهداری بیت کوین ، سرمایه خود را در حوزه‌های جدید و نوین بازار ارزهای دیجیتال همچون وام دهی وارد کرد و علاوه بر بالا رفتن قیمت بیت کوین، در ازای اعطای وام، سود معقولی را کسب کرد.

منبع
wbtc.network

میثم مقیسه

من زندگی رو به شکل یک فرصت برای تجربه کردن فهمیدم. دونستن اینکه یک سیستم و مجموعه دقیقا چطور کار می‌کنه برام تجربه رضایت‌بخشیه؛ به ریاضی علاقه دارم و به صورت ناخودآگاه همه چیز رو با عدد بهتر می‌فهمم؛ به گردش اطلاعات اعتقاد دارم، یاد گرفتن و اشتراکش با بقیه آدم‌ها برام بهانه‌ای برای ارتباط با آدم‌هاست؛ مفهوم غیرمتمرکز بودن برام خیلی جذابه. همه این موارد رو در صنعت بلاکچین و حوزه رمزارزها پیدا کردم. تو سن ۲۵ سالگی رشته تحصیلی دانشگاهیم رو کنار گذاشتم و وارد این حوزه شدم و هنوز درگیر این حوزه هستم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا