اخبار بلاکچیناخبار بیت کوین

استقبال از پروتکل دیفای کامپوند؛ استفاده از بیت کوین (WBTC) در کامپوند!

اکنون از Wrapped Bitcoin یا (WBTC) می‌توان به عنوان وثیقه در پروتکل مبتنی بر اتریوم کامپوند (Compound) استفاده کرد. کامپوند با توجه به یک میلیارد دلار وام دهی غیرمتمرکز اخیرا به پر استفاده ترین برنامه دیفای تبدیل شده است.

اضافه شدن WBTC به کامپوند پس از پیشنهاد جامعه کامپوند در ماه می ۲۰۲۰ رخ داد. پس از ۲ ماه بررسی و رایزنی، جامعه کامپوند در تاریخ ۱۲ می با ۵۳۳,۸۹۹ رای موافق در مقابل ۵۲۳,۹۷۴ رای مخالف به اضافه شدن WBTC به این پروتکل وام دهی رای مثبت داد.

توکن Wrapped Bitcoin چیست؟

توکن Wrapped Bitcoin یک توکن بر بستر اتریوم با پشتوانه یک به یک با بیت کوین است. W‌BTC برای دارندگان بیت کوین استفاده از برنامه های توسعه یافته بر بستر اتریوم را امکان پذیر می‌سازد.

نزدیک بودن رای های موافق و مخالف برای اضافه کردن WBTC به فهرست رمز ارزهای تایید شده در کامپوند می‌تواند نشانه ای از عدم قطعیت پیرامون این توکن باشد. طبق گفته نویسندگان پروپوزال اولیه، WBTC با مشکل “تک نقطه شکست” مواجه بوده و در دسته بندی رمز ارزهای “بدون نیاز به اعتماد” قرار نمی‌گیرد.

مزیت اضافه شدن WBTC به عنوان وثیقه، متنوع سازی رمز ارزهای استفاده شده در کامپوند است. هم چنین، اضافه شدن W‌BTC به یکی دیگر از پلتفرم های بزرگ وام دهی دیفای یعنی MakerDAO، فرصت های تعامل و همکاری بین پلتفرم های میکر و کامپوند را افزایش می‌دهد.

طبق توییت تیم W‌BTC در تاریخ ۱۲ جولای، توکن W‌BTC با تاثیر وثیقه ای ۴۰ درصد در کامپوند عرضه خواهد شد. این موضوع بدان معنا است که کاربران فقط می‌توانند ۴۰ درصد ارزش هر W‌BTC را وام دریافت کنند.

قبل از این، WBTC تاثیر وثیقه ای صفر درصد در کامپوند داشت، یعنی وام دهی بر اساس این توکن امکان پذیر نبود. رابرت لشنر (Robert Leshner) موسس پروتکل کامپوند در خصوص وضعیت WBTC در این پروتکل گفت:

هنگامی که اولین بار از WBTC پشتیبانی شد، ارزش بازار این توکن تقریبا ۲ میلیون دلار بود و از لحاظ بازار، نقدینگی و کاربرد در اول راه قرار داشت. فارغ از خطر متمرکزسازی، فقط ریسک بازار (نقدینگی) می‌توانست تاثیر وثیقه ای صفر درصد را توجیه کند.

اما طبق گفته های لشنر، بازار بیت کوین از آن زمان تاکنون توسعه چشمگیری داشته است و وی معتقد است که اکنون خطرات این رمز ارز و استفاده از آن به عنوان وثیقه ارزش بررسی را دارد.

منبع
decrypt

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا