اخبار خارجی

تحقیق جدید: بیش از ۵۰۰ میلیون دلار بیت کوین به اتریوم انتقال یافت

تحقیق منتشرشده توسط شرکت تحلیل اطلاعات ارز دیجیتال مساری نشان می‌دهد که بیش از نیم میلیارد دلار بیت کوین یا به عبارت دیگر ۰.۳ درصد کل موجودی آن در سال جاری به اتریوم انتقال یافته است. اما دلیل این موضوع چیست؟ رشد مهارنشدنی دیفای در تابستان سال جاری.

مساری در این خصوص در توییتر نوشت:

۵۰۰ میلیون دلار بیت کوین در سال جاری به اتریوم انتقال یافته است. با وجود فقط ۰.۳ درصد کل موجودی بیت کوین در اتریوم و رشد چشمگیر دیفای، فرصت ایجادشده برای پل‌های غیرمتمرکز بین این دو زنجیره را نمی‌توان نادیده گرفت.

مساری درباره دیفای صحبت می‌کند، موضوع جذاب و جدید که بازار ارز دیجیتال را از تعطیلی ناشی از شیوع ویروس کرونا بیرون آورد. طبق اطلاعات DeFi Pulse، تاکنون بیش از ۹ میلیارد دلار در قراردادهای هوشمند دیفای مسدود شده است که رشد یک‌ میلیارد دلاری طی سه ماه اخیر را نشان می‌دهد.

بخش عمده‌ای از صنعت دیفای در اتریوم قرار دارد. مساری عنوان کرده است که کاربران بیت کوین در حال انتقال سرمایه‌های خود به اتریوم هستند تا از عرصه دیفای بهره ببرند.

این موضوع به آن دلیل است که نمی‌توان از بیت کوین در پروتکل‌های دیفای مبتنی بر اتریوم استفاده کرد. کاربران بیت کوین برای حضور در دیفای باید ابتدا بیت کوین خود را در قراردادهای هوشمندی مسدود کنند که در ازای این مسدودسازی به آنها توکن‌های مبتنی بر اتریوم و معادل با بیت کوین ارائه می‌دهند. سپس، کاربران بیت کوین آماده ورود به پروتکل‌های دیفای می‌شوند.

در این خصوص چندین سرویس وجود دارد. شرکت کارگزاری بزرگ بیتگو (BitGo) در ماه ژانویه سال گذشته WrappedBTC را عرضه کرد. این سرویس، متصدیانه است. یعنی آنکه در خصوص پول و سرمایه خود باید به بیتگو اعتماد کنید. ۴۵۶ میلیون دلار در قراردادهای هوشمند بیتگو قرار دارد.

پروتکل‌های دیگری وجود دارند که از ابتدا به صورت دیفای عرضه شده‌اند، اما این پروتکل‌ها بسیار جدید هستند و ایجاد شرایطی که بلاک چین‌ها با یکدیگر و به شیوه غیرمتصدیانه کار کنند هم‌چنان یکی از چالش‌های بزرگ موجود در این صنعت است.

شرکت دیفای Keep نیز دارای بیت کوین مبتنی بر اتریوم به اسم tBTC است. اما چند روز پس از عرضه خود در ماه می ۲۰۲۰ به دلیل وجود باگ در کد آن، از دسترس خارج شد. در تاریخ ۱۷ آگوست، تیم توسعه‌دهنده گفت که تقریبا ۲ هفته از پایان حسابرسی گذشته است و می‌توان انتظار داشت که چند هفته آتی عرضه شود.

پروتکل Ren نیز یکی دیگر از پروتکل‌هایی است که هم‌چنان فعال است. تاکنون این پروتکل دارای حجم معاملات بیش از ۳۸۰ میلیون دلاری بین این دو زنجیره است.

طبق اطلاعات موجود در خصوص قیمت بیت کوین، ۰.۳ درصد کل موجودی این ارز دیجیتال معادل با ۶۶۴ میلیون دلار می‌شود. اما کل ارزش بازار بیت کوین ۲۲۱ میلیارد دلار است. دیفای عرصه جذابی است اما نه آنطور که به نظر می‌رسد.

منبع
decrypt

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا