کریپتو کده

پنکیک سواپ چیست؟ همه چیز درباره ارز دیجیتال Cake

پنکیک سواپ (PancakeSwap) یک صرافی غیر متمرکز (DEX) ارزهای دیجیتال است که بر روی زنجیره هوشمند بایننس (BSC) ساخته شده است. توکن کاربردی این پلتفرم به نام توکن کیک (CAKE) نیز از توکن‌های نام‌آشنا زنجیره هوشمند بایننس و دارای کارکردهای بسیاری در پلتفرم پنکیک سواپ است.

در وهله اول پلتفرم پنکیک سواپ یک صرافی است. مشابه صرافی یونی‌سواپ در شبکه اتریوم، پنکیک سواپ یک بازار ساز خودکار (AMM) و یک برنامه غیرمتمرکز (dApp) است که دارای استخرهای نقدینگی است که کاربران می‌توانند از طریق استیکینگ و yield farming در آن، سود کسب کنند و یا توکن‌های مختلف BEP-20 را در آن مبادله کنند. در این مقاله، ما قصد داریم پلتفرم PancakeSwap را به طور کامل معرفی کنیم. همچنین، می‌خواهیم نقش توکن CAKE در این پروژه را بررسی کنیم. با ادامه مطلب همراه ما باشید. اما پنکیک سواپ چیست؟

این مقاله در تاریخ ۶ مهر ۱۴۰۰ به‌روزرسانی شده است.

پنکیک سواپ چیست؟

پنکیک سواپ چیست؟

پنکیک سواپ یک صرافی غیر متمرکز رمز ارزها است که برای تبادل توکن‌های BEP-20 به کار گرفته می‌شود. اگر با Uniswap یا سوشی‌ سواپ (SushiSwap) آشنا هستید، نحوه کار با پنکیک سواپ برای شما آسان خواهد بود زیرا تقریبا مدل کاری یکسانی دارند.

پلتفرم پنکیک سواپ از دفاتر سفارش (Order Book) مانند صرافی‌های سنتی متمرکز استفاده نمی‌کند. در عوض، از مدل بازار ساز خودکار (AMM) استفاده می‌کند که سفارشات خرید و فروش را مستقیماً با دیگران و در یک استخر نقدینگی مطابقت می‌دهد. سپرده‌های کاربران وارد استخر نقدینگی می‌شود. با ارائه نقدینگی به چنین استخرهایی، کاربران می‌توانند کارمزدهای معاملات و توکن‌های نقدینگی (LP) را بدست آورند. آنها می‌توانند با دارا بودین این توکن‌های نقدینگی، در درآمد حاصل از کارمزد تراکنش‌‌های معاملاتی صرافی سهیم شوند. پس اگر به طور خلاصه بخواهیم توضیح دهیم، شما می‌توانید در پنکیک سواپ توکن‌های BEP-20 را معامله کنید، یا نقدینگی اضافه کنید و پاداش کسب کنید. البته کارهای دیگری نیز با این صرافی غیرمتمرکز می‌توان انجام داد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

هدف پروژه پنکیک سواپ چیست؟

هدف پلتفرم پنکیک سواپ کمک به کاربران برای بهره بردن از دنیای کریپتوکارنسی به سه شکل است: تبادل، کسب درآمد و برنده شدن.

پنکیک سواپ موفق‌ترین صرافی غیرمتمرکز در شبکه هوشمند بایننس است. در زمان نگارش این مطلب، بنا بر اطلاعات دو وبسایت کوین گکو و کوین مارکت کپ، حجم مبادلات بیست و چهارساعته این صرافی، با اختلافی قابل توجه، نسبت به دیگر صرافی‌های غیرمتمرکز شبکه بایننس فزونی دارد که نشان‌دهنده اعتماد کاربران به این پلتفرم است. ویژگی‌های ذاتی شبکه هوشمند بایننس همچون زمان قطعیت پایین و هزینه تراکنش اندک، به کاربران برای تجربه مبادله‌ای دلچسب‌تر کمک می‌کند. افزون بر آن، با توجه به غیرمتمرکز بودن این صرافی، کنترل موجودی کاربران همواره در اختیار آن‌ها باقی می‌ماند و نیازی به اعتماد به شخص ثالث وجود ندارد.

مزارع کشت سود (Yield Farming)، استخرهای سایروپ (Syrup Pools) و تامین نقدینگی از راهکارهای فراهم شده توسط این پلتفرم برای کسب درآمد کاربران آن است. بسیاری از پروژه‌های نوپا برای تشویق کاربران به استفاده از توکن خود و یا برای ایجاد بازار پویا برای آن، با ایجاد کمپین‌هایی این امکان را فراهم می‌کنند تا کاربران با سپرده‌گذاری توکن کیک (CAKE)، توکن پروژه را کسب نماید. همچنین با استیک توکن نقدینگی استخرهای تامین نقدینگی، می‌توان سود مرکب بیشتری در مزارع کشت سود لیست شده کسب نمود. اما اگر در استخری تامین نقدینگی کردید و آن استخر پاداش مضاعف نداشت، نگران نشوید. از محل تامین نقدینگی خصوصا برای جفت ارزهای پرطرفدار نیز می‌توان کسب درآمد قابل قبولی داشت. هر چند توجه داشته باشید که در این روش بیشتر در معرض ریسک‌های نوسانات قیمت بازار قرار دارید.

علاوه بر خدمات ذکر شده، کاربران می‌‌توانند شانس خود را برنده شدن در این پلتفرم امتحان کنند. لاتاری پنکیک سواپ علاوه بر فراهم کردن ساختاری برای سوزاندن توکن کیک (CAKE) و کاهش تورم آن، شانسی برای برنده شدن در اختیار شرکت‌کنندگان قرار می‌دهد. همچنین با شرکت در طرح‌های بازی‌وار‌سازی (Gamification) این پروژه، کاربران می‌توانند برای بردن اقلام کلکسیونی و توکن‌های بی‌همتا (NFT) با یکدیگر رقابت کنند. اخیرا مسابقه پیش‌بینی‌ای (مشابه باینری آپشن – Binary Option) برای حدس قیمت بایننس کوین (BNB) در بازه‌های پنج دقیقه‌ای طراحی شده است که می‌تواند منفعت مالی برای شرکت‌کنندگان به ارمغان بیاورد.

معرفی سرویس‌های پروژه پنکیک سواپ (PancakeSwap)

پنکیک سواپ چیست؟

مبادله

در قسمت کاربران می‌توانند توکن‌های مختلف BEP-20 را با توجه به استخرهای نقدینگی موجود در این پلتفرم با یکدیگر مبادله کنند. در صورت نبود نقدینگی بومی بین دو ارز خواسته شده، پنکیک سواپ امکان مبادله غیرمستقیم بین آن‌ها را مهیا کرده است.

تامین نقدینگی

صرافی‌های غیرمتمرکز مبتنی بر مدل بازارساز خودکار با تکیه به سرمایه تامین‌کنندگان نقدینگی قادر به ارائه خدمات هستند بنابراین به پاس ریسک متحمل شده، مبلغی به عنوان هزینه تراکنش از کاربران متقاضی تبادل اخذ شده و بخش عمده‌ای از آن به تامین‌کنندگان نقدینگی به عنوان مشوق پرداخت می‌شود. در پلتفرم پنکیک سواپ، در هر مبادله، ۰.۲۵ درصد به عنوان هزینه تراکنش در نظر گرفته شده است که از این مقدار ۰.۱۷ درصد از آن به موجودی استخر اضافه می‌شود. تامین‌کنندگان نقدینگی بدین ترتیب هنگام برداشت سرمایه خود، به نسبت سهم خود از نقدینگی استخر، در موجودی جدید آن سهیم هستند. از ۰.۰۸ درصد باقی مانده، ۰.۰۳ درصد به خزانه‌داری پلتفرم واریز می‌شود و ۰.۰۵ درصد دیگر صرف خرید توکن کیک (CAKE) از بازار و سوزاندن آن می‌شود.

بخش‌های کسب درآمد

دو بخش مزارع کشت سود و استخرهای سایروپ امکان کسب درآمد از سرمایه (Passive Income) را برای کاربران فراهم می‌کنند. پیش‌تر در مقاله آموزش کار با صرافی پنکیک سواپ، به خصوصیات این دو بخش اشاره کردیم. برای آشنایی بیشتر با این بخش‌ها مطلب زیر را مطالعه بفرمایید:

پیش‌بینی

در این قسمت کاربران با پیش‌بینی بالا یا پایین رفتن قیمت بایننس کوین (BNB) در پنج دقیقه آتی، در صورت حدس درست می‌توانند سهمی از جوایز جمع شده ببرند. کاربران با تخصیص توکن کیک، جهت قیمت مورد نظر خود را انتخاب می‌کنند و در صورت صحت پیش‌بینی، به نسبت سرمایه‌گذاشته شده خود و مجموع سرمایه گذاشته شده در طرف مقابل، برنده جایزه می‌شوند. ۳ درصد از کل مبالغ کاربران، صرف خرید توکن کیک و سوزاندن آن می‌شود.

تصویر نمایه NFT

برای استفاده از برخی امکانات این پلتفرم (همچون شرکت در IFO و جشنواره‌های بازی‌وارسازی) احتیاج به حساب کاربری ویژه‌ای است که با فعال کردن تصویر نمایه میسر می‌شود. انتخاب تصویر نمایه مستلزم صرف حداقل ۱.۶ کیک است.

IFO

عرضه اولیه فارم (IFO) راهی برای بدست آوردن توکن‌های پروژه جدید با استفاده از قدرت استخرهای تامین نقدینگی است. پروژه‌هایی که مایل به تامین سرمایه و ارائه توکن‌ها از طریق پلتفرم پنکیک سواپ هستند، ابتدا دستچین می‌شوند. سپس کاربران مایل به سرمایه‌گذاری در این پروژه‌ها با تامین سرمایه در استخر CAKE-BNB و قفل کردن توکن نقدینگی خود در بخش مربوطه، آمادگی خود را اعلام می‌نمایند. پس از پایان مدت عرضه اولیه و تخصیص توکن‌‌های جدید، نیمی از سرمایه قفل شده به پروژه جدید می‌‌رسد و نیم دیگر (توکن‌های کیک) سوزانده می‌شوند.

می‌توانید IFO‌های فعلی فعال را در PancakeSwap در صفحه IFO بررسی کنید.

لاتاری

لاتاری پنکیک سواپ دیگر بخشی است که به کاربران فرصتی برای برنده شدن می‌دهد. هر هفته ۳۵۰۰۰ توکن کیک به این بخش اختصاص می‌یابد علاوه بر آن، به ازای هر بلیط شرکت، معادل پنج دلار توکن کیک (CAKE) به مجموع جوایز افزوده می‌شود. بیست درصد از کل جوایز لاتاری صرف سوزاندن کیک می‌شود. هر بلیط قرعه‌کشی شامل شش عدد و به تعداد مشابهت تعداد ارقام (از سمت چپ) بلیط نهایی با بلیط کاربران، شش سطح جایزه نیز در نظر گرفته شده است. در صورت وجود بیش از یک برنده در هر سطح، جایزه آن سطح بین تمامی برندگان تقسیم می‌شود. همچنین در صورتی که سطحی برنده‌ای نداشته باشد، جایزه آن دوره به دوره بعدی منتقل می‌شود. لاتاری پنکیک سواپ هر ۱۲ ساعت یک بار برگزار می‌شود.

حاکمیت

دارندگان توکن کیک می‌توانند با رای دادن در پیشنهادات بخش حاکمیت، در تعیین سرنوشت پلتفرم محبوب خود سهیم باشند. قدرت رای هر کاربر به تعدادی پارامتر بستگی دارد که همگی وابسته به میزان مشارکت وی (تعداد توکن کیک تخصیص یافته وی) در بخش‌های مختلف پلتفرم است.

آیا پنکیک سواپ ایمن است؟

قراردادهای هوشمند مختلف پنکیک سواپ توسط شرکت‌های CertiK ،Slowmint’s و PeckShield حسابرسی شده است. اما این یعنی استفاده از آن کاملاً ایمن است؟ خیر. واریز وجوه در یک قرارداد هوشمند حتی برای پروژه‌های حسابرسی شده و بسیار معتبر همیشه دارای ریسک است. و امکان وجود باگ و مشکل در آن همیشه وجود دارد. پس به این نکته توجه کنید که هرگز بیش از میزانی که نمی‌توانید ریسک از دست دادن آن را قبول کنید، وارد پروژه نکنید.

توکن Cake چیست؟

توکن Cake چیست؟

در سپتامبر سال ۲۰۲۰، توکن پنکیک سواپ (Cake) در زنجیره هوشمند بایننس راه اندازی شد. CAKE یک توکن BEP-20 بومی زنجیره هوشمند بایننس است. توکن CAKE در سال ۲۰۲۱ عملکرد بسیار خوبی داشته است. کاربرد اصلی CAKE ایجاد انگیزه برای تأمین نقدینگی به پروژه PancakeSwap است.

تعداد مشخصی برای توکن CAKE در نظر گرفته نشده است، به این معنی که Cake یک توکن تورمی است و به طور منظم سوزانده می‌شود تا عرضه آن کاهش یابد. برخی از تمهیدات ضد تورمی این پلتفرم به شرح زیر است:

 • ۰.۰۵ درصد از هر مبادله در پلتفرم پنکیک سواپ صرف خرید توکن کیک و سوزاندن آن می‌شود.
 • ۱۰۰ درصد توکن‌های فرستاده شده به آدرس توسعه‌دهنده‌ها سوزانده می‌شود.
 • ۱۰۰ درصد توکن‌های کیک جمع‌آوری شده در IFOها سوزانده می‌شود.
 • ۱۰۰ درصد کیک‌های جمع شده در ساخت تصویر نمایه و ایجاد (مینت) توکن‌های بی‌همتا سوزانده می‌شود.
 • ۱۰۰ درصد توکن‌های کیکی که پروژه‌ها برای گنجاندن مزرعه کشت سود خود در پنکیک سواپ می‌پردازند، سوزانده می‌شود.
 • ۲۰ درصد از توکن‌های کیکی که صرف لاتاری می‌شوند، سوزانده می‌شوند.
 • ۳ درصد از مبالغ جمع شده در هر دور مسابقه پیش‌بینی سوزانده می‌شود.
 • ۲ درصد از هر ریبالانسینگ خودکار مزرعه کشت سود کیک خودکار سوزانده می‌شود.

نرخ تولید توکن کیک در حال حاضر ۴۰ عدد به ازای هر بلوک است که با توجه به سوختن نزدیک به ۲۵ عدد از آن، نرخ انتشار موثر آن ۱۵ عدد در هر بلوک یا حدود ۳۸۶۰۰۰ عدد در روز است. نحوه تخصیص توکن‌های کیک به بخش‌‌های مختلف پلتفرم به شرح شکل زیر است:

توکنومیکس ارز دیجیتال کیک Cake

قیمت توکن پنکیک سواپ (CAKE) در زمان نگارش این مطلب ۱۸.۶۱ دلار است. نزدیک به ۲۲۶ میلیون عدد از این توکن در گردش است و ارزش بازار آن ۴.۲ میلیارد دلار است که از این نظر در رتبه ۳۵ ام با ارزش‌ترین ارزها و توکن‌های بازار قرار دارد. همچنین ۴.۸ میلیارد دلار سرمایه در این پلتفرم قفل شده (TVL) است. بالاترین قیمت Cake در تاریخ (ATH) این ارز دیجیتال در اواخر آوریل ۲۰۲۱ رقم خورد که قیمت آن به ۴۴.۱۸ دلار رسید. همچنین کمترین قیمت کیک در اوایل نوامبر ۲۰۲۰ رخ داد که قیمت آن تنها ۰.۱۹ دلار بود.

توکن CAKE را از کجا می‌توان تهیه کرد؟

بزرگترین بازار توکن پنکیک سواپ، به غیر از خود این صرافی، در صرافی متمرکز بایننس است. علاوه بر آن، صرافی‌‌های کوکوین و بیت هامب و Gate.io از دیگر بازارهای مهم این توکن هستند.

تیم توسعه‌دهنده

تیم توسعه‌دهنده این پروژه هویتی کاملا ناشناس دارد و اطلاعاتی از آنان در دسترس نیست. دو نفر از توسعه‌دهندگان ارشد این پروژه با نام‌های مستعار سرآشپز Hops و سرآشپز Thumper در شبکه‌های اجتماعی و فروم‌ها فعال هستند.

نقشه راه پروژه Pancake Swap

از برنامه‌های پیش روی این پلتفرم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. به زمان مشخصی برای دستیابی به این اهداف اشاره نشده است:

 • ایجاد بخش وام‌دهی – از توکن کیک برای تخفیف در پرداخت کارمزد استفاده می‌شود.
 • افزودن معاملات مارجین: امکان معامله توکن‌های شبکه BSC با اهرم به همراه برنامه‌‌هایی برای بازخرید دوره‌ای توکن کیک و سوزاندن آن.
 • استیکینگ با نرخ سود ثابت
 • بازی‌وارسازی NFT محور: طراحی مراحل و بازی‌های مختلف با جوایزی به شکل توکن‌ّای بی‌همتا – از توکن کیک برای پرداخت هزینه ایجاد استفاده می‌شود.

توکن کیک را در چه کیف پولی نگهداری کنیم؟

توکن CAKE توکنی بر بستر شبکه هوشمند بایننس است و همانند دیگر توکن‌های این شبکه نگهداری می‌شود. برای آشنایی با کیف پول‌‌های مناسب برای نگهداری از این ارز، خواندن مقاله زیر به شما پیشنهاد می‌شود:

نتیجه‌گیری

مانند هر پروتکل دیفای دیگری، PancakeSwap نیز با خطرات ذاتی همراه است. با این حال، سابقه درخشان این پلتفرم در کنار اعتماد گسترده کاربران کمی ذهن سرمایه‌گذاران را آرام می‌کند. از سوی دیگر گویی این پلتفرم قصد متوقف شدن ندارد و مصمم است با افزودن امکانات بیشتر، جایگاه خود را در بین پلتفرم‌های شبکه هوشمند بایننس حفظ کند. پنکیک سواپ تمام کارایی Uniswap را بدون کارمزد اضافی در زنجیره هوشمند بایننس به ارمغان می‌آورد. کارمزدهای تراکنش با استفاده از توکن BNB پرداخت می‌شود، اما این کارمزدها در مقایسه با پروتکل‌های دیفای مبتنی بر اتریوم، بسیار کم است.

پنکیک سواپ یکی از پروژه‌های موفق موجود در BSC است. با پیشرفت صنعت، انتظار می‌رود که شاهد تلاقی بیشتری بین DeFi و CeFi و پروژه‌های با کیفیت بالاتر باشیم. اما همیشه سعی کنید که در پروژه‌های جدید احتیاط لازم را داشته باشید و مقدار کمتری در آن سرمایه‌گذاری کنید. اگر شما نیز تا به حال از صرافی غیرمتمرکز PancakeSwap استفاده کرده‌اید می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

منبع
pancakeswap.finance

نوشته های مشابه

102 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا