کریپتو کده

پنکیک سواپ چیست؟ همه چیز درباره Pancakeswap و ارز دیجیتال CAKE

امکان ندارد با مفهوم صرافی غیرمتمرکز آشنا باشید و اسم Pancakeswap به گوشتان نخورده باشد؛ پروژه‌ای که یکی از بزرگترین دکس‌ها است و روی زنجیره هوشمند BNB یا بایننس اسمارت چین سابق ایجاد شده است. این صرافی به تازگی ورژن سوم خود را راه‌اندازی کرده است و از شبکه‌های اتریوم و آپتوس هم پشتیبانی می‌‌کند. ما در مقاله‌ای جداگانه به آموزش کار با PancakeSwap پرداخته‌ایم، اما در این مقاله می‌خواهیم ببینیم پنکیک سواپ چیست و چه سرویس‌هایی ارائه می‌کند و ورژن سوم آن چه دستاوردهایی دارد. همچنین تیم،‌ نقشه راه و امنیت این پروژه در کنار توکن CAKE بررسی خواهند شد. با میهن بلاکچین همراه باشید.

نکات مهم مقاله:
🔸 پنکیک سواپ یک صرافی غیرمتمرکز و بازارساز خودکار (AMM) است که روی زنجیره BSC ایجاد شده است.
🔸 ورژن سوم این صرافی در ۱۴ فروردین ۱۴۰۲ راه‌اندازی شده و از شبکه‌های اتریوم و آپتوس هم پشتیبانی می‌کند.
🔸 سرویس‌های پنکیک سواپ عبارتند از: مبادله، تامین نقدینگی، بریج، معاملات دائمی یا پرپچوال، کسب درآمد از استخرها و فارم‌ها، عرضه اولیه فارم، لاتاری، بازار NFT و حاکمیت. 
🔸 هویت تیم پنکیک سواپ ناشناس است.
🔸 رمزارز CAKE توکن بومی این پلتفرم است که کاربردهای متعددی در آن دارد. همچنین این توکن مکانیزم سوزاندن هم دارد و تکنومیکس آن آپدیت شده است.
این مقاله در ۲۱ فروردین ۱۴۰۲ به‌روزرسانی شده است.

پنکیک سواپ چیست؟

پنکیک سواپ چیست؟

پنکیک سواپ (PancakeSwap) یک صرافی غیر متمرکز (DEX) ارزهای دیجیتال است که بر روی زنجیره هوشمند BNB ساخته شده است. توکن کاربردی این پلتفرم به نام توکن کیک (CAKE) نیز کاربردهای بسیای دارد که به آن خواهیم پرداخت. مشابه صرافی یونی‌سواپ در شبکه اتریوم، پنکیک سواپ یک بازار ساز خودکار (AMM) و یک برنامه غیرمتمرکز (dApp) است که دارای استخرهای نقدینگی است. کاربران می‌توانند از طریق استیکینگ و ییلد فارمینگ در آن، سود کسب کنند و یا توکن‌های مختلف BEP-20 را در آن مبادله کنند.

پنکیک سواپ از دفاتر سفارش (Order Book) مانند صرافی‌های سنتی متمرکز استفاده نمی‌کند. در عوض، همانطور که گفتیم از مدل بازار ساز خودکار استفاده می‌کند و سفارشات خرید و فروش را مستقیما با دیگران و در یک استخر نقدینگی مطابقت می‌دهد. با ارائه نقدینگی به چنین استخرهایی، کاربران توکن‌های نقدینگی (LP) دریافت کرده و در کارمزدهای معاملات سهیم می‌شوند.

هدف PancakeSwap کمک به کاربران برای بهره بردن از دنیای کریپتوکارنسی به سه شکل است: تبادل، کسب درآمد و برنده شدن. بر اساس داده‌های کوین مارکت کپ، این صرافی از نظر حجم معاملات همواره جزء دکس‌های برتر بوده است.

بررسی امنیت پنکیک سواپ

قراردادهای هوشمند مختلف پنکیک سواپ توسط شرکت‌های CertiK ،Slowmint’s و PeckShield حسابرسی (Audit) شده است. اما این یعنی استفاده از آن کاملا ایمن است؟ خیر. واریز وجوه در یک قرارداد هوشمند حتی برای پروژه‌های حسابرسی شده و بسیار معتبر همیشه دارای ریسک است و امکان وجود باگ و مشکل در آن همیشه وجود دارد. پس به این نکته توجه کنید که هرگز بیش از میزانی که نمی‌توانید ریسک از دست دادن آن را قبول کنید، وارد پروژه نکنید.

معرفی سرویس‌های صرافی PancakeSwap

وقتی صحبت از سرویس‌های پنکیک‌سواپ می‌شود،‌باید بگوییم که انصافا خدمات متنوعی را ارائه می‌دهد و پشتیبانی از شبکه‌‌های اتریوم و آپتوس در ورژن سوم، می‌تواند تعداد کاربران این پلتفرم را بیشتر کند. این صرافی در ۳۰ روز گذشته ۱.۵ میلیون کاربر داشته که در مجموع ۱۸ میلیون ترید انجام داده‌اند. در ادامه قصد داریم سرویس‌های پنکیک سواپ را به طور مختصر معرفی کنیم.

مبادله (Swap)

سرویس Swap در پنکیک سواپ
منبع: pancakeswap.finance

طبیعتا Swap سرویس اصلی این برنامه است و کاربران می‌توانند با انتخاب یکی از شبکه‌های BSC،‌ اتریوم یا آپتوس نسبت به مبادله توکن‌های روی این شبکه‌ها اقدام کنند. توجه داشته باشید که نقدینگی و حجم معاملات روی شبکه BSC بیشتر است. . در صورت نبود نقدینگی بومی بین دو ارز خواسته شده، پنکیک سواپ امکان مبادله غیرمستقیم بین آن‌ها را نیز مهیا کرده است. نکته دیگر اینکه روی شبکه BSC امکان ثبت سفارش محدود یا Limit نیز در V2 وجود دارد که برای دسترسی به این قسمت باید از منوی Trade روی Limit (v2) بزنید.

تامین نقدینگی

تامین نقدینگی در ورژن سوم پنکیک سواپ
منبع: pancakeswap.finance

صرافی‌های غیرمتمرکز مبتنی بر مدل بازارساز خودکار با تکیه به سرمایه تامین‌کنندگان نقدینگی قادر به ارائه خدمات هستند. بنابراین به پاس ریسک متحمل شده، مبلغی به عنوان هزینه تراکنش از کاربران متقاضی Swap اخذ شده و بخش عمده‌ای از آن به تامین‌کنندگان نقدینگی به عنوان مشوق پرداخت می‌شود.

در ورژن‌ قبلی کارمزد سواپ ثابت و برابر ۰.۲۵ درصد بود و کاربران نمی‌توانستند بازه‌ای برای نقدینگی خود مشخص کنند. اما در ورژن سوم پنکیک سواپ کاربر می‌توانند نقدینگی خود را در بازه‌ای خاص متمرکز کند و سطح کارمزد مورد نظر خود را از بین ۰.۰۱، ۰.۰۵، ۰.۲۵ یا ۱ درصد انتخاب کنند. همچنین اگر کاربری مایل باشد می‌تواند نقدینگی را در ورژن دوم اضافه کند و برای پیرهای استیبل‌ کوین‌ نیز استخرهای Stableswap مناسب‌ترین گزینه هستند.

پل بلاکچینی (Bridge)

دیگر سرویس صرافی پنکیک سواپ انتقال میان‌زنجیره‌ای دارایی‌ها در قسمت Bridge است. این سرویس به کمک پروژه استارگیت و پروتکل لیرزیرو ایجاد شده است و کاربران می‌توانند استیبل‌کوین‌های مختلف را بین شبکه‌های BSC، اتریوم، آربیتروم، آوالانچ، آپتیمیزم، پالیگان و فانتوم جابجا کنند. همچنین می‌توان توکن CAKE را بین سه زنجیره BSC، اتریوم و آپتوس بریج کرد.

معاملات دائمی (Perpetual)

معاملات دائمی perpetual پنکیک سواپ
منبع: pancakeswap.finance

پنکیک سواپ با همکاری ApolloX از اسفند ۱۴۰۰ سرویس بخش معاملات فیوچرز دائمی (Perpetual) را ارائه کرده است و کاربران می‌توانند تا لوریج ۱۵۰ هم استفاده کنند. قبلا در یکی از مقاله‌های میهن بلاکچین، به آموزش معاملات دائمی پنکیک سواپ پرداخته شده است.

عرضه اولیه فارم (IFO)

عرضه اولیه فارم راهی برای بدست آوردن توکن‌های پروژه جدید با استفاده از قدرت استخرهای تامین نقدینگی است. پروژه‌هایی که مایل به تامین سرمایه و ارائه توکن‌ها از طریق پلتفرم پنکیک سواپ هستند، ابتدا دستچین می‌شوند. سپس کاربران مایل به سرمایه‌گذاری در این پروژه‌ها با تامین سرمایه در استخر CAKE-BNB و قفل کردن توکن نقدینگی خود در بخش مربوطه، آمادگی خود را اعلام می‌نمایند.

پس از پایان مدت عرضه اولیه و تخصیص توکن‌‌های جدید، نیمی از سرمایه قفل شده به پروژه جدید می‌‌رسد و نیم دیگر (توکن‌های کیک) سوزانده می‌شوند. می‌توانید IFO‌های فعلی فعال را در PancakeSwap در صفحه IFO بررسی کنید.

برنده شدن (WIN)

صرافی PancakeSwap یک بخش به نام Win دارد که در آن ۴ راه برای برنده‌شدن کاربران وجود دارد. اولین راه شرکت در مسابقات ترید است که بازه‌های زمانی مشخصی برگزار می‌شود. این مسابقات را از این لینک می‌توانید بررسی کنید.

دومین گزینه مربوط به پیش‌بینی قیمت BNB و CAKE در قسمت Prediction است. این مسابقه که بیش‌تر به قمار شبیه است، در بازه‌های زمانی ۵ دقیقه‌ای برگزار می‌شود و شما باید پیش‌بینی کنید که در پایان این زمان،‌ قیمت افزایش یافته یا کاهش می‌یابد. 

لاتاری پنکیک سواپ دیگر بخشی است که به کاربران فرصتی برای برنده شدن می‌دهد. هر هفته ۳۵۰۰۰ توکن کیک به این بخش اختصاص می‌یابد. علاوه بر آن، به ازای هر بلیط شرکت، معادل پنج دلار توکن کیک (CAKE) به مجموع جوایز افزوده می‌شود. بیست درصد از کل جوایز لاتاری صرف سوزاندن کیک می‌شود. هر بلیط قرعه‌کشی شامل شش عدد و به تعداد مشابهت تعداد ارقام (از سمت چپ) بلیط نهایی با بلیط کاربران، شش سطح جایزه نیز در نظر گرفته شده است. در صورت وجود بیش از یک برنده در هر سطح، جایزه آن سطح بین تمامی برندگان تقسیم می‌شود. همچنین در صورتی که سطحی برنده‌ای نداشته باشد، جایزه آن دوره به دوره بعدی منتقل می‌شود. لاتاری پنکیک سواپ روزی یک بار برگزار می‌شود و محدودیتی برای خرید بلیط وجود ندارد. فقط در هر اقدام نمی‌توان بیشتر از ۱۰۰ بلیط خرید که البته خریداری چندین بلیط شامل تخفیف هم می‌شود.

 آخرین راه بردن جایزه نیز بخش Pottery است که ترکیبی از لاتاری و استیکینگ کیک است. کاربران با حداقل ۱ توکن کیک می‌توانند هر ماه وارد این قسمت شده و دارایی خود را دیپازیت کنند. توکن‌های کیک واریز شده مستقیما به استخر lock-staking فرستاده شده و  برای مدت ۱۰ هفته قفل می‌شود. دوشنبه اول هر ماه پایان مهلت دیپازیت یا واریز برای یک دوره است و شروع این مهلت،‌ جمعه قبل از آن است. برای هر دوره در بازه زمانی ۱۰ هفته‌ای قفل شدن دارایی‌ها، هر هفته قرعه‌کشی برگزار می‌شود و هشت برنده معرفی می‌شود.

تصویر نمایه و مارکت‌پلیس NFT

برای استفاده از برخی امکانات این پلتفرم (همچون شرکت در IFO) احتیاج به حساب کاربری ویژه‌ای است که با فعال کردن تصویر نمایه میسر می‌شود. انتخاب تصویر نمایه مستلزم صرف حداقل ۱ کیک است. همچنین پنکیک سواپ یک مارکت‌پلیس توکن‌های بی‌همتا راه‌اندازی کرده است که فقط روی شبکه BSC خدمات ارائه می‌کند.

حاکمیت

دارندگان توکن کیک می‌توانند با رای دادن در پیشنهادات بخش حاکمیت، در تعیین سرنوشت پلتفرم محبوب خود سهیم باشند. قدرت رای هر کاربر به تعدادی پارامتر بستگی دارد که همگی وابسته به میزان مشارکت وی (تعداد توکن کیک تخصیص یافته وی) در بخش‌های مختلف پلتفرم است.

بررسی تیم Pancake Swap

تیم پنکیک سواپ
منبع: docs.pancakeswap.finance

تیم توسعه‌دهنده این پروژه هویتی کاملا ناشناس دارد و اطلاعاتی از آنان در دسترس نیست. این موضوع می‌تواند همانند یک شمشیر دو لبه عمل کند. از طرفی ناشناس بودن به فعالیت غیرمتمرکز پروژه کمک می‌کند،‌ اما از طرف دیگر مشخص بودن تیم پروژه و بررسی سوابق آن‌ها می‌تواند خیال ما را بابت یک پروژه راحت کند.

به تیم پنکیک سواپ آشپزخانه (Kitchen) گفته می‌شود و به اعضای آن لقب Chef یا سرآشپز داده شده است. برخی از اعضای تیم مثل Chef Bun به عنوان مدیر محصول، Chef Fran به عنوان مدیر کامیونیتی یا Chef Jojo به عنوان توسعه‌دهنده فرانت‌اند در توییتر و دیگر شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کنند.

نقشه راه پنکیک سواپ

در داکیومنت‌های پنکیک به نقشه راه و برنامه‌‌های آتی این پروژه اشاره شده که البته فقط سال ۲۰۲۳ را شامل می‌شود و از این لینک می‌توانید آن را مشاهده کنید. از مهمترین برنامه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • توسعه چند زنجیره‌ای
 • یکپارچه‌سازی با ارزهای فیات
 • مدیریت پوزیشن ورژن ۳
 • IFO در اتریوم
 • گیمیفیکیشن NFT
 • اضافه کردن چارت‌ها و ابزارهای ترید
 • اسکن کردن ریسک توکن‌‌ها
 • سواپ و نقدینگی مولتی چین
 • مسابقات تیمی

سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های PancakeSwap

طبق اطلاعات کرانچ‌بیس صرافی پنکیک سواپ طی ۲ مرحله عرضه اولیه برگزار کرده و ۴ میلیون دلار روی این پروژه سرمایه‌گذاری شده است. دو شرکت Binance Labs و Platinum Capital سرمایه‌گذاران این پلتفرم هستند.

در زمینه مشارکت‌ها باید بگوییم که این پروتکل با پلتفرم‌ها و برنامه‌های زیادی به خصوص در حوزه دیفای همکاری داشته است. به جز این پروژه‌ها همکاری با لیرزیرو و استارگیت،‌ آپتوس و ApolloX را می‌توان مشارکت‌های بزرگ این پلتفرم دانست.

بررسی ارز دیجیتال CAKE

بررسی ارز دیجیتال CAKE
منبع: docs.pancakeswap.finance

در سپتامبر سال ۲۰۲۰، توکن پنکیک سواپ (Cake) در زنجیره هوشمند بایننس راه اندازی شد. CAKE یک توکن BEP-20 است که در سال ۲۰۲۱ عملکرد بسیار خوبی داشته است. کاربرد اصلی CAKE ایجاد انگیزه برای تامین نقدینگی در پروژه PancakeSwap است. برخی از کاربردهای این توکن عبارتند از پاداش استخراج نقدینگی، پاداش لاتاری، حاکمیت، توسعه همکاری‌های پلتفرم (مثل تخفیف در کارمزدهای ApolloX).

در ابتدا حداکثر عرضه‌ای برای این توکن مشخص نشده بود،‌ اما در می ۲۰۲۲ توکنومیکس این پروژه آپدیت شد. بر این اساس عرضه توکن CAKE به ۷۵۰ میلیون واحد محدود شده است. همچنین تغییری در مکانیزم سوزاندن توکن ایجاد نشده است و برای کاهش عرضه این توکن تمهیدات زیر برقرار است:

 • ۰.۰۵ درصد از هر مبادله در پلتفرم پنکیک سواپ صرف خرید توکن کیک و سوزاندن آن می‌شود.
 • ۱۰۰ درصد توکن‌های فرستاده شده به آدرس توسعه‌دهنده‌ها سوزانده می‌شود.
 • ۱۰۰ درصد توکن‌های کیک جمع‌آوری شده در IFOها سوزانده می‌شود.
 • ۱۰۰ درصد کیک‌های جمع شده در ساخت تصویر نمایه و ایجاد (مینت) توکن‌های بی‌همتا سوزانده می‌شود.
 • ۱۰۰ درصد توکن‌های کیکی که پروژه‌ها برای گنجاندن مزرعه کشت سود خود در پنکیک سواپ می‌پردازند، سوزانده می‌شود.
 • ۲۰ درصد از توکن‌های کیکی که صرف لاتاری می‌شوند، سوزانده می‌شوند.
 • ۳ درصد از مبالغ جمع شده در هر دور مسابقه پیش‌بینی سوزانده می‌شود.
 • ۲ درصد از هر ریبالانسینگ خودکار مزرعه کشت سود کیک خودکار سوزانده می‌شود.

قیمت توکن پنکیک سواپ (CAKE) در زمان ویرایش این مطلب ۳.۶۵ دلار است. نزدیک به ۱۸۳ میلیون واحد از این توکن در گردش و ارزش بازار حدود ۶۵۰ میلیون دلار است که از این نظر در رتبه ۷۵ ام با ارزش‌ترین ارزها و توکن‌های بازار قرار دارد. بالاترین قیمت Cake در ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ رقم خورد که قیمت آن به ۴۳.۹۶ دلار رسید. همچنین ۱۹ سنت به عنوان کمترین قیمت کیک در ۱۳ آبان ۱۳۹۹ ثبت شده است.

توکن CAKE را از کجا بخریم و کجا نگهداری کنیم؟

طبیعتا بهترین پلتفرم برای خرید توکن CAKE پنکیک سواپ است. خرید و فروش این توکن در صرافی‌ غیرمتمرکز Biswap نیز انجام می‌شود. همچنین توکن کیک در صرافی‌های متمرکز بایننس، کوکوین، هیوبی،‌گیت، بای‌بیت و کوینکس هم لیست شده است.

با توجه به استاندارد BEP20 این توکن باید از کیف پول‌های استفاده کرد که از این استاندارد پشتیبانی می‌کنند. بهترین کیف پول‌های شبکه BSC را می‌توان متامسک، سیف پال و تراست والت دانست.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • پنکیک سواپ چیست؟
  پنکیک سواپ یک صرافی غیرمتمرکز و بازارساز خودکار است که ابتدا بر بستر زنجیره هوشمند BNB ایجاد شد و اکنون از اتریوم و آپتوس هم پشتیبانی می‌کند.
 • آیا امکان سفارش محدود یا Limit و معاملات دائمی در پنکیک وجود دارد؟
  بله این صرافی در ورژن دوم از سفارش محدود پشتیبانی می کند و همچنین معاملات فیوچرز دائمی یا Perpetual با اهرم ۱۵۰ را هم می‌توان در این پلتفرم انجام داد.
 • لاتاری پنکیک سواپ چیست؟
  پلتفرم Pancake swap یک بخش برای برنده شدن جوایز دارد که یکی از قسمت‌های آن لاتاری است. کاربران روزانه بلیط‌های این لاتاری را به ارزش تقریبا ۵ دلار و در قالب توکن کیک می‌خرند و هر روز یک نفر برنده می‌شود. مبلغ جایزه از جمع همه بلیط‌ها و همچنین ۳۵٬۰۰۰ توکن کیک که خود پلتفرم هفتگی به لاتاری اختصاص می‌‌دهد،‌ تامین می‌شود.

جمع‌بندی

مانند هر پروتکل دیفای دیگری، PancakeSwap نیز با خطرات ذاتی همراه است. با این حال، سابقه درخشان این پلتفرم در کنار اعتماد گسترده کاربران کمی ذهن سرمایه‌گذاران را آرام می‌کند. از سوی دیگر گویی این پلتفرم قصد متوقف شدن ندارد و مصمم است با افزودن امکانات بیشتر، جایگاه خود را در بین صرافی‌های غیرمتمرکز حفظ کرده و ارتقا دهد. این مقاله راهنمای کاملی است برای این که بدانید صرافی پنکیک سواپ چیست و چطور کار می‌‌کند. همچنین تیم، نقشه راه، شرکا و سرمایه‌گذارن این پروژه نیز معرفی شده است. در قسمت‌های پایانی نیز ارز دیجیتال CAKE را بررسی کردیم. به نظر شما آيا Pancakeswap می‌تواند به حجم معاملاتی در حد یونی سواپ برسد؟

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
113 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا