متوسط کریپتو پدیا

عرضه اولیه فارم چیست؟ همه چیز درباره Initial Farm Offering

حتماً درباره روش‌های مختلف تامین سرمایه پروژه‌های ارزهای دیجیتال در بازار کریپتو شنیده‌اید؛ عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز (IDO)، عرضه اولیه کوین (ICO) و عرضه اولیه صرافی (IEO) از معروف‌ترین روش‌های جذب سرمایه برای راه‌اندازی و توسعه پروژه‌های بلاکچینی هستند. عرضه اولیه فارم (Initial Farm Offering) که برای اولین‌بار توسط صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ مطرح شد، جدیدترین روش برای تامین مالی پروژه‌های نوین و خلاقانه در اکوسیستم کریپتو است. در ادامه مقاله به این می‌پردازیم که عرضه اولیه فارم چیست، چطور کار می‌کند، چه ویژگی‌هایی دارد و چطور می‌توانید در یک پلتفرم Initial Farm Offering مشارکت کنید. با ما همراه باشید.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

عرضه فارم اولیه چیست؟

عرضه فارم اولیه چیست

عرضه اولیه فارم یا Initial Farm Offering (به اختصار IFO) یکی از مدل‌های تامین سرمایه در بازار کریپتوکارنسی است. IFO معمولاً در صرافی‌های غیرمتمرکز برگزار می‌شود و پروژه‌های مختلف با عرضه رمزارزهای خود در این پلتفرم‌ها، سرمایه لازم برای راه‌اندازی پلتفرم جدید یا توسعه کسب‌وکار خود را به‌دست می‌آورند. در واقع در رویدادهای IFO، ارزهای دیجیتال پیش از فهرست شدن در صرافی‌ها، پیش فروش یا Pre-Sale می‌شوند. با این کار علاوه بر تامین سرمایه برای اتمام پروژه، کاربران رمزارزی را به‌دست می‌آورند که ممکن است در آینده ارزش زیادی پیدا کند.

در رویدادهای پیش فروش، شرایطی مثل وایت لیست (لیستی از کاربران واجد شرایط دریافت رمزارز) یا حداقل و حداکثر مقدار خرید وجود دارد. البته از آن‌جایی که IFOها در بستر صرافی‌های غیرمتمرکز انجام می‌شوند، تهیه فهرست از کاربران واجد شرایط که یکی از ملزومات آن احراز هویت است، چندان مطرح نیست. یکی از نکات مثبت عرضه اولیه فارم این است که کاربران می‌توانند ارز دیجیتال را با قیمتی کمتر از عرضه عمومی بخرند.

نحوه کار پلتفرم‌های ارائه‌دهنده IFO چگونه است؟

به پلتفرمی که رویداد عرضه اولیه فارم را برگزار می‌کند اصطلاحاً “پلتفرم میزبان” گفته می‌شود. پلتفرم میزبان پیش از برگزاری Initial Farm Offering، پروژه جدید را از نظر سودآوری، امنیت، کارایی و چشم‌انداز بررسی و تایید می‌کند. رویدادهای عرضه اولیه مزرعه در پلتفرم‌های دیفای یا امور مالی غیرمتمرکز برگزار می‌شوند و به‌صورت خودکار و با استفاده از قراردادهای هوشمند تراکنش‌ها را اجرا می‌کنند. هر IFO یک تاریخ و زمان شروع و پایان دارد و پس از به پایان رسیدن زمان، پلتفرم بسته می‌شود.

ابتدا کاربران باید در استخرهای تعیین‌شده توسط پلتفرم میزبان به‌عنوان تامین‌کننده نقدینگی مشارکت کرده و توکن تامین نقدینگی یا LP Token استخر را به‌دست بیاورند. سپس با استفاده از آن توکن، در رویداد عرضه اولیه Farm در حال برگزاری شرکت کنند. استخرهای نقدینگی در واقع قراردادهای هوشمندی هستند که کاربران دارایی‌های دیجیتال خود را در این قراردادهای هوشمند قفل می‌کنند. به این کاربران تامین‌کننده نقدینگی یا Liquidity Provider گفته می‌شود. بعد از استیکینگ یا سپرده‌گذاری رمزارزها در قراردادهای هوشمند، به هر تامین‌کننده نقدینگی توکن تامین نقدینگی یا Liquidity Provider Token تعلق می‌گیرد که نماینده سهم کاربر از استخر نقدینگی است.

معروف‌ترین و اولین پلتفرمی که IFO را برگزار کرد صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ (PancakeSwap) بود. پنکیک سواپ بزرگ‌ترین صرافی غیرمتمرکز فعال بر بستر بایننس اسمارت چین (‌BSC) است و کاربران با استفاده از این صرافی می‌توانند توکن‌های BEP-20 را مبادله کنند. در ادامه مقاله به نحوه مشارکت در IFO پنکیک سواپ و جزئیات آن خواهیم پرداخت. اما قبل از آن اجازه دهید ویژگی‌های عرضه اولیه فارم را بررسی کنیم.

ویژگی‌های رویدادهای عرضه فارم اولیه چیست؟

همانطور که می‌دانید رویدادهای IFO از سوی توسعه‌دهندگانی که دنبال تامین نقدینگی برای گسترش پروژه‌های خود هستند، برگزار می‌شود. بنابراین یکی از مزیت‌های اصلی آن افزایش درآمد این پلتفرم‌ها و گسترش بازار کریپتوکارنسی‌ها است. همچنین در حال حاضر همه کاربرانی که در پلتفرم‌های میزبان حساب کاربری و پروفایل فعال داشته باشند می‌توانند در عرضه اولیه FARM شرکت کنند. بنابراین محدودیت جغرافیایی و مشکلات احراز هویت برای کاربران کشورهای تحت تحریم نمی‌تواند مانع از مشارکت افراد شود.

از آن‌جایی که رویدادهای Initial Farm Offering به‌صورت غیرمتمرکز انجام می‌شوند، بنابراین نیازی به سازمان‌های واسطه وجود ندارد و نیازی نیست که کاربران کارمزد بیشتری بپردازند یا مدت زمان طولانی‌تری را برای دریافت رمزارزهای خود صبر کنند. همچنین پلتفرم‌های میزبان IFO از ترکیبی از پروتکل‌های امنیتی سطح بالا مثل سیستم حفاظتی اسکرو (Escrow Protection)، احراز هویت HTTP و احراز هویت ۲ عاملی (2-Factor Authentication) برای مقابله با هکرها استفاده می‌کنند. بنابراین کاربران می‌توانند تراکنش‌های امن و سریع را در این رویدادها تجربه کنند.

آموزش مشارکت در IFO پنکیک سواپ

برای شرکت در عرضه فارم اولیه پلتفرم پنکیک سواپ، باید مراحل زیر را انجام دهید:

۱- فعالسازی پروفایل کاربری

عرضه فارم اولیه صرافی پنکیک سواپ

پیش از شروع IFO باید پروفایل خود را در دکس PancakeSwap فعال کنید. در غیر این صورت نمی‌توانید در IFO شرکت کنید. برای فعالسازی پروفایل باید ۱.۵ واحد توکن کیک (Cake) هزینه کنید تا ۱ توکن کیک برای خرید توکن غیرقابل تعویض یا NFT برای قرارگرفتن در نمایه پروفایل شما صرف می‌شود.

۲- دریافت توکن تامین نقدینگی

برای دریافت توکن تامین نقدینگی یا LP Token از پنکیک سواپ باید جفت ارز CAKE-BNB را در استخر نقدینگی استیکینگ یا سپرده‌گذاری کرده و LP Token بگیرید. اگر CAKE-BNB LP خود را پیش از شروع عرضه اولیه فارم دریافت کردید، می‌توانید آن را تا زمان آغاز IFO در CAKE-BNB Farm سپرده‌گذاری کرده و پاداش دریافت کنید. مزرعه کشت سود یا Farm یکی از سرویس‌های پنکیک سواپ است که کاربران می‌توانند با کشت توکن‌های نقدینگی (Yield Farming) خود، از پاداش مضاعف برخوردار شوند.

۳- سپردن توکن تامین نقدینگی

زمانی که رویداد شروع شد، می‌توانید LP توکن‌های خود را برای خرید رمزارزهای پیش‌فروش شده به پلتفرم میزبان بسپارید یا اصطلاحاً Commit کنید.

۴- مطالبه توکن‌ها

پس از پایان فرآیند پیش‌فروش، می‌توانید رمزارزهایی که در IFO خریده‌اید و هر مقدار CAKE-BNB LP خرج نشده را به کیف پول خود برگردانید.

انواع عرضه فارم اولیه چیست؟

انواع عرضه فارم اولیه

۲ روش برای مشارکت در عرضه فارم اولیه وجود دارد؛ فروش ساده (Basic Sale) و فروش نامحدود (Unlimited Sale).

در مدل فروش ساده، برای مقدار ارزش توکن تامین نقدینگی محدودیت وجود دارد. مثلاً در پنکیک سواپ، حداکثر مقدار CAKE-BNB LPای که می‌توانید با آن در فروش ساده مشارکت کنید، ۱۰۰ دلار است. در عوض نیازی نیست که کارمزد مشارکت بپردازید. پلتفرم پنکیک سواپ ۳۰ دقیقه پیش از شروع رویداد IFO، حداکثر ارزش LP شما را محاسبه و اعلام می‌کند. لازم است بدانید که تنها ۳۰ درصد از کل توکن‌ها برای فروش ساده عرضه می‌شوند.

در مدل فروش نامحدود محدودیتی برای مقدار ارزش توکن تامین نقدینگی وجود ندارد. اما کاربران باید ۱ درصد فی مشارکت بپردازند. کارمزد مشارکت از توکن تامین نقدینگی کسر می‌شود. تعداد توکن‌های موجود در این روش معمولاً ۷۰ درصد کل فروش را شامل می‌شود.

سوالات متداول (FAQ)

Faq
  • عرضه اولیه فارم (IFO) چیست؟

عرضه اولیه فارم یا Initial Farm Offering (به اختصار IFO) روشی برای تامین سرمایه برای راه‌اندازی یا توسعه پروژه‌های رمزارز است. در واقع در رویدادهای عرضه اولیه Farm، ارزهای دیجیتال پیش از فهرست شدن در صرافی‌ها، پیش فروش یا Pre-Sale می‌شوند. پلتفرم‌های مختلف با عرضه ارزهای دیجیتال خود در صرافی‌های غیرمتمرکز، سرمایه مورد نیاز برای توسعه کسب‌وکار یا اتمام پروژه خود را به‌دست می‌آورند. در عین حال کاربران و سرمایه‌گذاران هم رمزارزی را خریداری می‌کنند که ممکن است درآینده ارزشمند شود.

  • آیا حداقل و حداکثر میزان سپرده‌گذاری برای مشارکت در IFO وجود دارد؟

بله. عرضه اولیه فارم یا IFO یک رویداد پیش فروش (Pre-Sale) است و شرایطی مثل حداقل و حداکثر مقدار سپرده‌گذاری دارد. پلتفرم‌های برگزارکننده Initial Farm Offering که غالباً صرافی‌های غیرمتمرکز هستند، این مقدار را تعیین می‌کنند. مثلاً حداقل میزان سپرده‌گذاری در رویداد IFO صرافی پنکیک سواپ در حال حاضر ۱۰ دلار و حداکثر مقدار برای مشارکت در مدل فروش ساده ۱۰۰ دلار تعیین شده است. پنکیک سواپ برای شرکت در مدل نامحدود، حداکثر میزانی مشخص نکرده است.

  • آیا می‌توانیم به‌طور همزمان در فروش ساده و فروش نامحدود شرکت کنیم؟

بله. شما می‌توانید در یکی از مدل‌های فروش یا همزمان در هر دو شرکت کنید. اما اگر ارزش توکن تامین نقدینگی شما چندان زیاد نیست، از آن‌جایی که در مدل Unlimited Sell کارمزد تراکنش کسر می‌شود، پنکیک سواپ توصیه می‌کند که در Basic Sell مشارکت کنید.

  • برای کارمزد مشارکت چه اتفاقی می‌افتد؟

پنکیک سواپ توکن‌های کارمزد مشارکت را می‌سوزاند. توکن تامین‌ نقدینگی CAKE-BNB از کارمزد مشارکت کسر می‌شود و معادل مقدار بایننس کوین، رمزارز کیک خریده می‌شود. سپس پلتفرم پنکیک سواپ، همه توکن‌های کیک (چه آن‌هایی که از کارمزد مشارکت دریافت کرده و چه آن‌هایی که خریداری شده) را به‌صورت هفتگی می‌سوزاند. به‌طور کلی صرافی پنکیک سواپ معادل نیمی از کل سرمایه جمع‌آوری شده، رمزارز CAKE می‌سوزاند. مثلاً اگر کل بودجه تامین‌شده ۱ میلیون دلار باشد، معادل ۵۰۰ هزار دلار کیک سوزانده خواهد شد.

  • چه اتفاقی برای توکن‌های بلااستفاده می‌افتد؟

شما معادل رمزارزهای استیک شده، توکن تامین نقدینگی دریافت می‌کنید. اگر همه ارزهای دیجیتال خود را صرف خرید در IFO نکنید، می‌توانید علاوه‌بر توکن‌های جدیدی که خریداری کردید رمزارزهای خرج‌نشده خود را هم پس بگیرید.

  • آیا ممکن است علی‌رغم مشارکت در IFO نتوانیم توکن جدید را بخریم؟

بله. اگر ارزش LP توکن‌های شما در مقایسه با مقدار کل رمزارزهای سپرده‌گذاری شده توسط کاربران ناچیز باشد، ممکن است حتی نتوانید بخش کوچکی از توکن‌های عرضه شده در IFO را هم بخرید. در این صورت، می‌توانید CAKE-BNB LP خود را پس بگیرید.

جمع‌بندی

عرضه فارم اولیه، امکان تامین سرمایه و بودجه لازم برای راه‌اندازی پروژه‌‌ها یا توسعه پلتفرم‌های امور مالی غیرمتمرکز را می‌دهد. در Initial Farm Offering کاربران در رویدادهایی که اغلب توسط صرافی‌های غیرمتمرکز برای پیش‌فروش رمزارزهای جدید برگزار می‌شود، شرکت می‌کنند و ارزهای دیجیتال را پیش از فهرست شدن در صرافی‌ها با قیمتی کمتر می‌خرند. در این مقاله به این پرداختیم که عرضه فارم اولیه چیست، چه ویژگی‌هایی دارد و نحوه کار پلتفرم‌های ارائه‌دهنده IFO مانند پنکیک سواپ را بررسی کردیم.

منبع
medium.compancakeswap.finance

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا