اطلاعیه صرافی

تاریخ راه‌اندازی پنکیک سواپ نسخه ۴ مشخص شد؛ نسخه جدید PancakeSwap چه قابلیت‌هایی دارد؟

تیم توسعه پنکیک سواپ بالاخره تاریخ راه‌اندازی نسخه چهارم این صرافی غیرمتمرکز را مشخص کرد. نسخه چهارم این صرافی به طور قابل توجهی پیشرفت کرده و انعطاف‌پذیری، عملکرد و کارایی بهبودیافته‌ای را ارائه خواهد داد.

به گزارش میهن بلاکچین و بر اساس اطلاعیه تیم پنکیک سواپ، وایت پیپر و کد نسخه چهارم امروز به صورت عمومی منتشر شده و این نسخه در سه‌ماهه سوم سال ۲۰۲۴ در شبکه‌های اتریوم و BNBچین راه‌اندازی خواهد شد. هدف پنکیک سواپ از راه‌اندازی نسخه چهارم، اصلاح محدودیت‌های نسخه ۳ و تعریف مجدد استانداردهای این صرافی غیرمتمرکز است.

نسخه ۴ پنکیک سواپ چه ویژگی‌های جدیدی دارد؟

بر اساس اطلاعیه تیم پنکیک سواپ، این صرافی قصد دارد در نسخه چهارم خود یک تجربه کاربری متحول‌کننده را به کاربران خود ارائه کند. در این اطلاعیه آمده است:

هدف ما این است که انعطاف‌پذیری و عملکرد بازارساز خودکارمان که توسط تیم توسعه پنکیک سواپ و توسعه‌دهندگان دیفای ساخته شده را تقویت کنیم. از این رو کد نسخه چهارم تحت یک مجوز منبع‌باز منتشر می‌شود.

پنکیک سواپ در نسخه ۴ ویژگی به نام هوک (hooks) را معرفی می‌کند. هوک‌ها یک سری قرارداد خارجی هستند که عملکرد استخرهای نقدینگی را افزایش می‌دهند. این قراردادها تغییرات کارمزد به شکلی کاملا پویا را فعال کرده و ادغام با اوراکل‌ها و سایر موارد را برای توسعه‌دهندگان تسهیل می‌کنند، در نتیجه می‌توان استخرها را به طور دلخواه سفارشی‌سازی کرد.

علاوه بر این، در نسخه چهارم، پشتیبانی از انواع مختلف استخرهای نقدینگی، از جمله بازارساز خودکار نقدینگی متمرکز (CLAMM) و کتاب نقدینگی (liquidity book) اضافه شده است. به گفته پنکیک سواپ، در استخر کتاب نقدینگی، برخلاف استخرهای سنتی که از فرمول X*Y = K استفاده می‌کنند، فرمول X + Y = K استفاده شده که ارائه‌دهندگان نقدینگی را از ضرر ناپایدار (Impermanent Loss) حفظ می‌کند.

همچنین در نسخه چهارم مدل حسابداری Flash معرفی شده که با ترکیب تمام استخرها در یک قرارداد واحد، کارمزد تراکنش‌ها به ویژه تراکنش‌های «multi-hop» (چند مرحله‌ای) را تا ۹۹٪ کاهش می‌دهد.

آیا قیمت CAKE افزایش خواهد یافت؟

همزمان با اعلام تاریخ راه‌اندازی نسخه چهارم پنکیک سواپ، تحلیل تکنیکال توکن CAKE از افزایش احتمالی قیمت این ارز دیجیتال خبر می‌دهد. در حال حاضر در نمودار هفتگی توکن کیک یک الگوی فنجان و دسته تشکیل شده که می‌تواند قیمت را ۳۰۰٪ افزایش دهد و به ۱۷ دلار برساند.

نمودار پنکیک سواپ تایم فریم ۱ هفته - منبع: TradingView
نمودار پنکیک سواپ تایم فریم ۱ هفته – منبع: TradingView

البته انتظار می‌رود در این روند صعودی، توکن CAKE در سطوح ۹.۴ تا ۱۰ دلاری با مقاومت گسترده‌ای مواجه شود.

در سمت دیگر، اگر قیمت CAKE از سطوح فعلی کاهش یابد، ممکن است بار دیگر حمایت ۳.۴ دلاری آزمایش شود.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا