احراز هویت مشتری (KYC) چیست؟ ابزاری برای مبارزه با پولشویی!

دستورالعمل‌های احراز هویت مشتری (KYC) نیاز به این دارد که افراد حرفه‌ای تلاش کنند تا هویت، مناسب بودن و ریسک‌های مربوط به ادامه همکاری با یک بیزینس انجام شود. این روند بر طبق قوانین ضد پولشویی (AML) بانک تنظیم می‌شود. در ابتدا، این قوانین تنها برای موسسات مالی تنظیم می‌شدند، اما امروزه موسسات غیرمالی، فینتک، فروشندگان دارایی‌های مجازی و حتی سازمان‌های غیرانتفاعی نیز از قوانین احراز هویت استفاده می‌کنند.

فرآیندهای احراز هویت همچنین ابزاری برای شناسایی و جلوگیری از رفتارهای مجرمانه در سراسر جهان است. با وجود اهمیت بسیار زیاد آن، احراز هویت در بسیاری از موسسات مالی به دلیل اموری که تاثیرات منفی بر کاربران و تجربه فعالیت آنها می‌گذارد، مانند فرآیندهای خسته کننده، تلاش‌های تکراری و ریسک خطا، ناکارآمد است.

با همسویی عملیاتی، نظارتی، قانون گذاری، چالش‌های هزینه و تجربه مشتری، مشخص است که تغییری باید در احراز هویت مشتری صورت گیرد. برای تحقق چنین هدفی، فناوری نقش اصلی را ایفا می‌کند؛ اما آیا بلاک چین می تواند راه حل اصلی باشد؟

مزایای احراز هویت مشتری (KYC) بلاک چینی

احراز هویت ترید بایننس تایید دو مرحله ای

با ثباتی و شفافیت بلاک چین راهی ساده برای موسسات مالی فراهم می‌کند تا به اطلاعات به روز مشتریان دسترسی سریع و ایمن داشته باشند. این امر موجب افزایش راندمان عملیاتی، افزایش اعتماد بین نهادها و همچنین سبب کاهش هزینه، فرایند زمان و جمع آوری اطلاعات کاربر می‌شود.

برای قانون گذارها، بلاک چین فراهم کننده منبعی واحد برای دسترسی و آگاهی بهتر و واضح‌تر از فعالیت‌های مشتریان در موسسات مالی گوناگون است. از دید مشتری، موسسات مالی با استفاده از ابزار KYC فعال در بلاک چین می‌توانند زمان‌های انتظار را کاهش دهند و نیاز به ارائه مکرر اطلاعات یکسان به ارائه دهندگان خدمات مالی خود را حذف کنند.

در حالی که موسسات مالی، مدت زمان زیادی است که به دنبال راه حلی برای مشکلات هویتی هستند، امروزه راه حل‌های مناسب برای احراز هویت ، در قالب بلاک چین ارائه می‌شوند.

ساختار محاسباتی بلاک چین، به جمع آوری اطلاعات از ارائه دهندگان خدمات معتبر اجازه می‌دهد تا این اطلاعات را در یک مکان واحد قرار دهند؛ یک دیتابیس امن و مطمئن رمزنگاری شده.

فرآیند احراز هویت با استفاده از بلاک چین پتانسیل این را دارد که بسیار سریع‌تر، ساده‌تر، امن‌تر و موثرتر نسبت به احراز هویت سنتی انجام شود. تکنولوژی بلاک چین یک دفتر کل توزیع شده (DLT) است که در بین تمام کاربران شبکه توزیع می‌شود. این به این معناست که هیچ واسطه‌ای در این بین وجود ندارد. معنی این قضیه این است که دیتابیس‌های بلاک چین تغییرناپذیر هستند و باعث می‌شوند که این این اطلاعات اعتبار بیشتری داشته باشند. این دیتابیس‌ها می‌توانند برای ذخیره اطلاعات فردی مشتریان استفاده شوند.

اگر یک موسسه مالی از بلاک چین برای احراز هویت بهره بگیرد، می‌تواند پروسه احراز هویت را بسیار سریع‌تر و مطمئن‌تر انجام دهد. این کار می‌تواند با استفاده از یک اپلیکیشن انجام شود. با توجه به قابل اعتماد بودن دیتابیس‌های بلاک چین، حکومت‌ها و شرکت‌ها می‌توانند کاملا بر روی این اطلاعات تکیه کنند؛ چون دیگر نیاز به بررسی هویت مشتریان را از بین می‌برد.

گواه اثبات مفهوم: مزایای ابزار KYC بلاک چین در عمل

KPMG در سنگاپور و شبکه بلوزل (Bluzelle Networks) با کنسرسیومی از سه بانک HSBC، OCBC و Mitsubishi UFJ در سنگاپور و نهاد قانون گذاری Infocomm برای توسعه یک گواه اثبات مفهوم KYC روی بلاک چین با یکدیگر همکاری کردند.

این نمونه اولیه، با موفقیت آزمایش مقامات پولی سنگاپور را پشت سر گذاشت. این پلتفرم علاوه بر مساله ثبات، کارایی و امنیت، می تواند با کاهش تکثیر و تکرار و ارائه یک حسابرسی شفاف در حدود ۲۵ تا ۵۰ درصد صرفه جویی هزینه را به همراه داشته باشد.

یک موسسه یا بانک، برای دسترسی به اطلاعات مشتریان می‌تواند به پلتفرم بلاک چین مورد نظر درخواست خود را ارسال کند. در این نوع ساختار، دسترسی به اطلاعات، تنها به رضایت کاربر نیاز دارد. برای به دست آوردن رضایت، یک کاربر تنها باید وارد حساب کاربری خود شود (احتمالا توسط پسورد یک بار مصرف) و یک کلید خصوصی برای دسترسی به اطلاعات خود تعریف کند. در این روش، با این که اطلاعات توسط یک واسطه (بانک، سازمان و غیره) قابل دسترسی است، اما مالکیت این اطلاعات همچنان با کاربر خواهد بود.

مفهوم احراز هویت مبتنی بر بلاک چین، توسط غول‌های تکنولوژی مثل IBM ارائه شده است؛ پروژه احراز هویت توزیع شده یکپارچه، یک مکانیزم موثر، امن و غیرمتمرکز است که برای تایید کردن، جمع‌آوری، ذخیره سازی و توزیع اطلاعات احراز هویت برای مشتریان است.

در آینده، مزایای احراز هویت مبتنی بر بلاک چین به تمامی زمینه‌هایی که به احراز هویت نیاز دارند، وارد خواهد شد. دلیل آن هم این است که این تکنولوژی به بانک‌ها وو دیگر موسسات مالی اجازه می‌دهد که بر روی یک مدل یکپارچه و امن‌تر مدیریت اطلاعات تکیه کنند.

آیا استفاده از ابزار شناسایی هویت مشتری (KYC) بلاکچین راهکار مناسبی است؟

در حالی که ابزار مبتنی بر بلاک چین به بانک‌ها در راستای کاهش زمان و هزینه‌های مربوط به جمع آوری اطلاعات مشتری یاری می‌رساند، بهتر است که بانک‌ها هم چنان در خصوص اطلاعات جمع آوری شده از پلتفرم، اقدامات منطقی انجام دهند. باید بر مسائلی مانند مقررات حفظ حریم خصوصی و مجوزهای مشتری توجه ویژه‌ای شود.

اگرچه بلاک چین می‌تواند مزایای چشمگیری به همراه داشته باشد، اما قابل توجه است که تنها با یک راهکار تمام نیازها رفع نمی‌شوند و نمی‌توان تمام مسائل KYC را در این دوره حل کرد.

ابزار KYC در بلاک چین می‌تواند در یکی از این سه سطح مختلف ایجاد شود که عبارتند از: در یک اتحاد و مشارکت بزرگ مالی، ملی و بین المللی. علاوه بر این، برای انتشار گسترده دیگر مسائل از قبیل کیفیت داده‌ها و ملزومات KYC، مقررات حفظ حریم خصوصی، مجوزهای مشتریان و رقابت در بازار باید مورد بررسی بیشتری قرار بگیرند.

با این وجود، ابزار KYC بلاک چین هنگامی که در ترکیب با سایر فناوری‌ها استفاده می‌شود، توانایی قوی خود را برای کمک به موسسات مالی بروز می‌دهد و به آنها در جهت کاهش زمان و هزینه‌های مربوط به فرآیندهای KYC کمک می‌کند و دید گسترده‌تری برای قانون‌گذارها و تجربه مشتری بهتری را فراهم می‌کند.

در ادامه، می‌خواهیم اطلاعاتی درباره احراز هویت در بایننس ارائه کنیم.

امنیت و حریم شخصی در بایننس

دو سطح برای تایید احراز هویت در بایننس وجود دارد؛ سطح ۱، سطح تایید نشده است و سطح ۲ سطح تایید شده است. برای افزایش مقدار برداشت خود، باید یک اکانت تایید شده یا سطح ۲ داشته باشید. این تاییدیه‌ها شامل اطلاعات زیر است که باید به منظور احراز هویت به بایننس ارائه دهید:

 • کشور محل سکونت
 • نام کوچک
 • جنسیت
 • نام خانوادگی
 • ID پاسپورت 
 • تصویر پاسپورت
 • سلفی با پاسپورت

این صرافی، اطلاعات شما را برای موارد امنیتی دریافت می‌کند. پلتفرم بایننس از یک ساختار چندلایه ساخته شده است. همچنین برای افزایش امنیت کیف پول شما، بایننس یک سیستم تایید دو مرحله‌ای (2FA) به شما پیشنهاد می‌کند.

واریز و برداشت در بایننس

تخصص بایننس، تریدهای کریپتو به کریپتو است؛ اما می‌توانید دراکانت خود ارزهای فیات نیز واریز کنید، با این ارزها کریپتو بخرید و با آنها به معامله بپردازید. زیرا مبالغ واریزی باید به صورت ارز دیجیتال باشند. هیچ محدودیتی نیز وجود ندارد. به علاوه برای واریز مبالغ، هیچ گونه کارمزدی از شما دریافت نمی‌شود.

برای برداشت وجه، مقدار برداشت شما بستگی به سطح احراز هویت شما دارد؛ در سطح ۱ (تایید نشده) شما می‌توانید روزانه تا ۲ بیت کوین برداشت کنید. در سطح ۲ (تایید شده)، شما می‌توانید روزانه تا ۱۰۰ بیت کوین برداشت کنید.

برای افزایش امنیت حساب شما در سطح ۲، شما می‌توانید از تایید دو مرحله‌ای گوگل (Google Authenticator) استفاده کنید.

چگونه پروسه احراز هویت در بایننس را تکمیل کنم؟

کاربران ایرانی مجاز به استفاده از بایننس نیستند. پس هرگز با IP ایران وارد بایننس نشوید، چون اکانت شما را بلوکه می‌کند. پیشنهاد می‌شود که اگر میزان پول شما برای ترید کم است، تنها از VPS یا VPNهای با IP ثابت  استفاده کنید. همچنین اگر IP فیلترشکن شما مدام تغییر کند، بایننس به شما مشکوک می‌شود و احتمالا حساب شما را بلوکه می‌کند.
اگر مقدار معاملاتتان بیشتر از ۲ بیت کوین است و نیاز دارید که مدارک خود را برای احراز هویت به بایننس ارسال کنید، حتما از مدارک دوست یا فامیل یا آشنایی که در خارج از ایران زندگی می‌کند استفاده کنید. 

در ابتدا باید یک حساب کاربری برای خود بسازید که بسیار ساده است؛ تنها با وارد کردن ایمیل و تعیین یک پسورد برای خود این کار امکان پذیر است. اگر کد معرف هم دارید، می‌توانید آن را نیز وارد کنید.

احراز هویت ترید بایننس تایید دو مرحله ای

پس از ساخت اکانت، لاگین کنید و وارد حساب کاربری خود شوید. سپس مطابق تصویر زیر، گزینه Identification را انتخاب کنید.

احراز هویت ترید بایننس تایید دو مرحله ای

در صفحه باز شده، بر روی گزینه Verify کلیک کنید.

احراز هویت ترید بایننس تایید دو مرحله ای

در صفحه باز شده، پس از انتخاب کیور محل سکونت، بر روی Start کلیک کنید.

نکته: توجه داشته باشید که کشور محل سکونت دوست، آشنا یا فامیل خود را انتخاب کنید. همچنین مطمئن شوید که تمام اطلاعاتی که از این مرحله به بعد وارد می‌کنید، کاملا مطابق با مدارک شخص مورد نظر شما باشد. زیرا پس از تایید، دیگر قابل تغییر نیستند.

احراز هویت ترید بایننس تایید دو مرحله ای

در این مرحله،‌ اطلاعات شخص را وارد کند و بر روی Continue کلیک کنید.

احراز هویت ترید بایننس تایید دو مرحله ای

پس از وارد کردن اطلاعات کلی، بر روی Go to Advanced Verification کلیک کنید.

احراز هویت ترید بایننس تایید دو مرحله ای

در اینا شما باید تصاویر مدارک هویتی را آپلود کنید. با توجه به کشور محل سکونت دوست شما، نوع این مدارک را انتخاب کنید (برای اکثر کاربران، پاسپورت، کارت شناسایی یا گواهینامه رانندگی مورد نیاز است)، که باید با Webcam، دوربین موبایل یا دوربین عکاسی از آن عکس بگیرید و آپلود کنید.

مثلا تصویر زیر، برای آپلود کارت شناسایی است که باید آن را به صورت پشت و رو عکس بگیریم و آن را آپلود کنیم. مدارک مختلف را باید به نسبت استانداردی که بایننس تعریف کرده، عکس بگیرید و آپلود کنید.

احراز هویت ترید بایننس تایید دو مرحله ای

پس از آپلود مدرک شناسایی، سیستم از شما می‌خواهید که از خودتان (شخصی که خارج از ایران زندگی می‌کند) به همراه پاسپورت، یک عکس سلفی بگیرید و آن را آپلود کنید. سپس روی Continue کلیک کنید.

احراز هویت ترید بایننس تایید دو مرحله ای

پس از این مرحله، سیستم از شما می‌خواهد که تایید صورت خود را تکمیل کنید. بر روی Begin Verification کلیک کنید تا این کار انجام شود. همچنین می‌توانید ماوس را بر روی Use Mobile Phone نگه دارید تا یک کد QR به شما نمایش دهد. با اپلیکیشن بایننس خود آن را اسکن کنید تا این مرحله نیز تکمیل شود.

احراز هویت ترید بایننس تایید دو مرحله ای

پس از تکمیل این مراحل، باید مدتی صبر کنید تا احراز هویت شما انجام شود. به محض این که اکانت شما تایید شد، به شما یک ایمیل از طرف بایننس ارسال می‌شود.

چند نکته درباره احراز هویت در بایننس

 • مطمئن شوید که اطلاعات کلی و آپلود تصاویر را در طی ۱۵ دقیقه تکمیل کنید. همچنین صفحات را در طی این پروسه، Refresh نکنید.
 • ممکن است شما ۱۰ دفعه در روز این پروسه را تکمیل کنید. اگر در طول ۲۴ ساعت بیش از ۱۰ بار این پروسه را تکرار کنید، باید یک روز کامل منتظر بمانید تا بتوانید دوباره مراحل احراز هویت را طی کنید.
 • یادتان باشد که برای برداشت کمتر از ۲ بیت کوین، می‌توانید بدون احراز هویت وارد اکانت خود شوید و ترید کنید. اما برای برداشت بیش از ۲ بیت کوین، بایننس از شما می‌خواهد که احراز هویت انجام دهید.
 • برای وارد شدن به اکانت بایننس خود، حتما از VPS یا VPN با IP ثابت استفاده کنید. (پیشنهاد ما VPS است).
 • هرگز مدارک ایرانی را برای بایننس ارسال نکنید؛ زیرا اکانت شما بلوکه می‌شود. می‌توانید به یکی از دوستان یا آشنایانتان که در خارج از ایران زندگی می‌کند، بگویید که مدارک خود را در بایننس آپلود کند تا بتوانید احراز هویت را انجام دهید.

 

آخرین به روز رسانی: ۱۳۹۹/۴/۳۱


54321
امتیاز 4.2 از 10 رای

منبع home.kpmg
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

جدید ترین قدیمی ترین محبوب ترین
Kianoosh mehri

میخواستم بدونم میشه در سایت hitbtc با ملیت ایران kyc رو فعال کرد؟

احمدرضا

سلام
خوبید
از کجا بدونیم یک ارگان یا شرکت زیر نظر kyc هستش