موج جدید کلاهبرداری در راه بلاک چین و ارزهای دیجیتال!

از زمان پیدایش ارزهای دیجیتال، کلاهبرداری نیز جزوی از آن بوده است و مردم هرساله میلیون‌ها دلار را توسط کلاهبرداران از دست می‌دهند. بنابه به نوشته سایت CipherTrace در ۶ ماه اول سال ۲۰۲۰ ، کاربران بیش از ۱ میلیارد دلار ضرر دیده‌اند. سازمان‌های مبارزه با پولشویی در زمینه ارزهای دیجیتال به این نکته اشاره دارند که اگر این روند به همین شکل ادامه پیدا کند این رقم تا پایان سال جاری به ۳ میلیارد دلار خواهد رسید.

با اینکه این رقم بسیار زیاد است اما در مقابل ۴.۵ میلیارد دلار که در سال ۲۰۱۸ از دست رفته، رقم بسیار کمتری است. کلاهبرداری‌های صورت گرفته شده از روش‌های بسیار زیادی مانند ICO های جعلی، صرافی‌های که یک شبه احداث شدند، کیف پول‌های تقلبی، روش‌های هرمی، فیشینگ، جعل هویت، سیستم‌های معاملات خودکار، گروه‌های پامپ و دامپ، ایمیل‌های جعلی، استفاده از شبکه‌های اجتماعی و موارد دیگر استفاده می‌کردند.

امسال و در دوره شیوع ویروس کرونا اوضاع کمی متفاوت بود ولی با این وجود کلاهبرداران با استفاده و کپی‌برداری از نام سازمان‌های خیریه و بهداشتی اهداف خود را پیاده کردند.

ظهور کلاهبرداری جدید

پروژه های کلاهبرداری

حالا که با انواع مختلفی از روشهای کلاهبرداری آشنا شده‌اید، باید به روش جدیدی که برروی تمامی کسانی که در زمینه ارزهای دیجیتال فعالیت دارند اثر خواهد گذاشت توجه کنیم. هدف اصلی این کلاهبرداری جدید خدشه‌دار کردن نام پروژه‌های حوزه کریپتو است مگر اینکه آنها توافق کنند که پول بپردازند.

یکی از موارد استفاده از این نوع کلاهبرداری مربوط به کمپانی Blue Hill Mining بود که توسط شبکه سازمان یافته‌ای از کلاهبرداران مورد باج خواهی قرار گرفت. این کمپانی اما با درخواست آنها مخالفت کرد و در نتیجه آن، این سازمان کلاهبرداری تصمیم به بدنام کردن اسم این کمپانی پرداخت تا جایی که اعتبار این کمپانی را زیر سوال ببرند. آنها اینکار را از طریق شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام و یوتیوب انجام می‌دادند اما بیشترین صدمه را  از طریق فروم BitcoinTalk وارد کردند. بعد از ماهها تهمت زدن و تقاضای باج که از طرف این کمپانی رد شد، کلاهبرداران به انتشار مطالب زیاد انتقادی با رعایت نکات سئو به کار رفته در آنها پرداختند که در نتیجه آن تمام سرچ‌هایی که در مورد این کمپانی بود از تگ‌های کلاهبرداری و دادن هشدار به سرمایه‌گذاران استفاده می‌شد. در نتیجه این حملات برخی از مدیران ارشد این کمپانی نیز به خاطر از دست رفتن اعتبارشان مجبور به ترک شرکت شدند که تمامی این اتفاقات بر اعتماد به نفس سرمایه‌گذاران در شرکتی که در مسیر اجرای تعهدات خود بود تأثیر گذاشته است.

استفاده از این نوع کلاهبرداری چگونه شروع شد؟

هدف اصلی کمپانی Blue Hill Mining ادغام کردن روش‌های استخراج قدیمی با تکنولوژی روز دنیا بود که به این وسیله افراد معمولی هم به روش‌های جدید استخراج از طریق بلاکچین و سود حاصل از آن دسترسی داشته باشند. بعد از گذشت یک سال از شروع فعالیت این کمپانی، در تاریخ ۱ ژوئن سال ۲۰۲۰،  Jofor Humani در مقاله‌ای در سایت cryptoinfowatch.com با بررسی دقیق برروی ارائه STO کمپانی، کاغذ سفید و پرسنل آن، به کسانی که میخواستند در STO آن شریک شوید هشدار داد.

این مقاله شروعی بود برای حمله‌های برنامه‌ریزی شده از طرف سازمان‌های دیگر مانند مقاله‌ای که توسط Crypto-Info در فروم BitcoinTalk برای بررسی بیشتر بر روی STO کمپانی قرار گرفت. در آن زمان این کمپانی تحت نظر FINMA (سازمان نظارت بر بازار مالی) قرار نداشت. با این حال این شرکت عنوان کرده بود که STO آنها هنوز تنظیم نشده و آنها در حال برطرف کردن این مشکل هستند.

این کمپانی تمامی این اطلاعات را به صورت عمومی در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌داد به هیچ وجه باعث به خطر افتادن صداقت پروژه نمی شد. اما مشکل از آنجایی شروع شد که حملات کلاهبرداری قبل از اینکه کمپانی شروع به تنظیم STO کند آغاز شدند و اینکار سبب جلب توجه سازمان نظارت بر بازار مالی و پیچیدگی بیشتر آن شد.

هنگامی که اعضای این کمپانی سعی کردنند که انگیزه چاپ این مقاله در یابند، او اعضای این کمپانی را به شرکت‌ حقوقی LAWMUC ارجاع داد.

LAWMUC : شرکت‌ حقوقی تحت تعقیب در اروپا

این شرکت حقوقی دارای نام های مستعار زیادی از جمله BGADVOKATS، Kanzlei Herfurtner، RECHTSANWALT-FILIPPATOS بوده و هربار که به مشتری مشکوکی برخورد می‌کردند اقدام به تغییر نام شرکت می‌کردنند

این شرکت‌ حقوقی پس از کلاهبرداری از چندین قربانی از طریق دریافت هزینه های حقوقی در مقابل پیگیری شکایت علیه شرکتهای قانونی و کمپانی‌های سرمایه‌گذاری توسط شبکه پیشگیری از وقوع جرم اروپا تحت تعقیب قرار گرفت. این شرکت بخشی از شبکه‌ای است که کلاهبرداران در آن با استفاده از اسناد نادرست و جعلی  وتهمت زدن سعی در بدنام کردن کمپانی‌ها را دارند. و تمامی این کارها را بدون اینکه مدرکی از خود به جا بگذارند انجام می‌دهند.

اعضای این شبکه کلاهبرداری معمولا با نفوذ در شبکه‌‌های اجتماعی کمپانی‌ها مانند تلگرام کار خود را آغاز می‌کنند. سپس با استفاده از افرادی مانند Crypto-Info و یوتربرهایی مثل Mr. Davidoski شروع به تولید محتوای جعلی و توهین آمیز در شبکه‌‌های اجتماعی می‌کنند که سبب عدم اعتماد سرمایه‌گذاری در پروژه مورد حمله واقع شده می‌شوند. و در این موقع است که شرکت‌های حقوقی مانند LAWMUC شروع به فرستادن پیغام‌های شخصی به اعضای آن کانال‌ها برای شکایت از کمپانی می‌کنند.

Davidoski یوتوبر معروف که اسم واقعی او David Hernandez Anfruns است، فردی اسپانیایی بوده که کار اصلی او آموزش خوانندگی است. او با انتشار بیش از ۲۰ ویدیو به تمسخر دین، شخصیت و قیافه یکی از اعضای شرکت Blue Hill Mining پرداخت. این میزان تلاش و مدت زمانی که برای خراب کردن چهره تنها یکی از اعضا این کمپانی گذاشته شد نشان می‌دهد که این گروه‌ها برای رسیدن به هدفشان تلاش زیادی می‌کنند. این یوتوبر اما هرگونه ارتباط با اینگونه شرکت‌های حقوقی را انکار می‌کند.

اینگونه شرکت‌های حقوقی معمولا افراد معمولی را مورد هدف قرار می‌دهند تا از نا‌‌آگاهی آنها از قوانین به نفع خود استفاده کنند و برای این افراد یک پرونده شکایت علیه کمپانی صادر کنند. در این مواقع معمولا سوال‌هایی نظیر اینکه آیا در کمپانی سرمایه‌گذاری کرده‌اید و اینکه به چه میزان سرمایه وارد کرده‌اید از کاربران پرسیده می‌شود. سپس به فرد اطلاع داده می‌شود که روند شکایت شما وارد فاز قانونی آن شده و برای تکمیل پرونده نیاز است که پول خرج کنند و بعد از اینکه این پرداخت انجام شد از آنها می‌خواهند که تمامی مدارک خود را ارئه دهند. با انجام اینکار به افراد وعده داده می‌شود که تمامی سرمایه خود را به طور کامل از این کمپانی دریافت خواهند کرد.

اما باید بدانید که به محض پرداخت وجه شما دیگر خبری از این شرکت‌های حقوقی و کارمندان آن نخواهید شنید. البته این کلاهبرداران تنها به این پول بسنده نمی‌کنند و با کمپانی اصلی نیز تماس گرفته و تقاضای پول برای حق‌سکوت خود می‌کنند.

مقامات کشورهای اروپایی در آماده باش کامل

قانون گذاری عرصه بلاک چین

در چند ماه اخیر لورا مارتل که به عنوان همکار خارجی با اداره امنیت سایبری اینترپل در کنار شبکه پیشگیری از جرم اروپا فعالیت می کند، مطلبی هشدار دهنده در فروم BitcoinTalk قرار داد که طی آن به تمامی سرمایه‌گذاران بابت اینگونه کلاهبرداری‌ها هشدار داد و توضیح داد که تحقیقات بیشتر در مورد آن در دست پیگیری است. او در این مطلب به این نکته اشاره کرد که مقامات به فعالیت‌هایی که در این فروم انجام می‌شود نگاه ویژه ای دارند زیرا تبدیل به بستری برای تهمت زدن شده تا توسط بعضی از افراد نظر کاربران عادی را قبل از کلاهبرداری از آنها عوض کنند.

لورا مارتل همچنین ایمیل ماریو کروس یکی از کسانی که با شبکه پیشگیری از جرم اروپا همکاری می کند را به اشتراک گذاشت. کروس در این ایمیل توضیح میدهد که چطور این جرایم سازماندهی شده، باعث شده که ۱۰۰ شرکت حقوقی برتر اروپا مورد حملات سایبری قرار بگیرند. متن ایمیل بدین شرح است :

شرکت حقوقی LAWMUC به خاطر کلاهبرداری از کاربران در حوزه کریپتو و ارزهای دیجیتال به شدت تحت تعقیب توسط شبکه پیشگیری از جرم اروپا قرار دارد. این شرکت با همکاری شرکت حقوقی Kanzlei Herfurtner به کلاهبرداری گسترده از کمپانی‌ها و مشتری‌های آنها پرداخته‌اند. این شرکت‌های حقوقی توسط کاربران مختلفی در انجمن‌ها تبلیغ می‌شوند و سپس با حمله به پروژه‌های خصوصی یا عمومی به کلاهبرداری از آنها اقدام می‌کنند. آنها با دروغ، تبلیغ می‌کنند که حق شما را از کمپانی‌ها می‌گیرند اما به محض دریافت پول فرار می‌کنند. بخش دیده‌بان جرم اروپا بارها سعی در برقراری ارتباط با این شرکت‌های حقوقی کرده اما هرگز موفق نبوده است، تمامی ایمیل‌هایی که به این سازمانها زده می‌شود بدون پاسخ می‌ماند و هنگامی که یک خبرنگار به بازدید از این شرکت‌ها رفته بود، کسی را در آنجا پیدا نکرده بود.

او در ادامه میگوید که مقامات آلمانی در تلاش برای دستگیری این کلاهبرداران هستند. و اینکه این مقامات از وجود این شرکت‌‌های حقوقی باخبر بوده و سعی می‌کنند که برای همیشه به کار آنها پایان دهند تا دیگر شاهد این نوع کلاهبرداری که سبب دزدیده  شدن هزاران یورو  از کاربران بی‌گناه شده نباشند.

این شرکت‌ها که به تقلید از شرکت‌های حقوقی کار می‌کنند به طور کامل جعلی هستند یا از اعتماد کاربران معمولی به شرکت‌های حقوقی سو استفاده می‌کنند. این کلاهبرداران با کپی کردن از وبسایت‌ها، دزدیدن لوگو ، استفاده از هویت اشخاصی که در سازمان‌های حقوقی کار ‌می‌کنند و تکنیک های پیشرفته مهندسی ، خود را به جای شرکت‌های حقوقی واقعی معرفی می‌کنند. بخش دیده‌بان جرم اروپا درباره ایجاد ۹ شرکت حقوقی جعلی تنها در ۳ ماهه گذشته به کاربران هشدار داده است. این نوع کلاهبرداری میتواند شامل رهگیری اطلاعات بانکی کاربران قبل از انجام معامله نیز باشد که سبب بدست آوردن اطلاعات بانکی افراد و دزدیده شدن مقادیر زیادی پول توسط این کلاهبرداران می‌شود.

شرکت‌ حقوقی Kanzlei-Herfurtner جزو ۵ شرکت اول لیست شرکت‌‌هایی هستند که کاربران به طور کامل از آنها ناراضی هستند. یکی از کاربران این شرکت‌‌ هم با نام Jonas expressed گفته است که بعد از واریز مبالغ قابل توجهی به این شرکت برای دنبال کردن روند حقوقی شکایت، دیگر پاسخی دریافت نکرده و تمامی ایمیل‌هایی که فرستاده نیز بی‌جواب مانده است. این کاربر همچنین در متنی عنوان می‌کند که : من معتقدم که این شرکت حقوقی کلاهبرداری کامل است. آنها به دروغ تبلیغ می کنند که در صورت اقدام حقوقی علیه یک شرکت ، به شما کمک می کنند ، سپس پول شما را می گیرند و فرار  می‌کنند. براحتی و با استفاده از گوگل فیدبک میتولنید موارد بسیاری در مورد نارضایتی کاربران این شرکت پیدا کنید.

با اعضای شرکت‌های حقوقی LAWMUC و BGADVOKATS آشنا شوید

 شرکت‌های حقوقی کلاهبرداری

در اینجا با اعضای شرکت حقوقی Kanzlei-Herfurtner شرکت حقوقی جعلی که با استفاده از عکس‌های واقعی وکلایی که مشغول به کار هستند بیشتر آشنا می‌شوید، این شرکت کلاهبرداری به اصطلاح آلمانی که تمامی اعضای آن در کشورهای مختلف اروپایی هستند دارای یک شرکت حقوقی واقعی با همان آدرس و با نام Dr. Greger & Collegen نیز است.

اعضای شرکت کلاهبرداری

تیم BHM نیز با منتشر کردن پیام‌هایی که از طرف این شرکت حقوقی برای یکی از اعضای این تیم فرستاده شده بود تاکید بر کلاهبردار بودن این شرکت داشت.

نتیجه‌گیری

با اینکه انواع کلاهبرداری در گذشته نیز سبب ثروتمند شدن عده‌ای در کوتاه مدت بوده اما این نوع کلاهبرداری جدید دارای برنامه بسیار منظم و سازماندهی شده‌ای است. این افراد خاص با استفاده از مشکلات کوچکی که در ابتدای راه پروژه‌‌های جدید اتفاق می‌افتد به حمله به آنها و رسیدن به هدفشان استفاده ‌می‌کنند. این نکته رو همیشه در نظر داشته باشید که حتی پروژه‌های بزرگی مانند اتریوم، ترون و تزوس نیز قبل از اینکه به شهرت برسند در جاهای مختلف به عنوان کلاهبرداری از آنها نام برده می‌شد. کمپانی Blue Hill Mining نیز با اخذ ۴ مجوز جدید استخراج نشان داد که سعی دارد اشتباهاتی که در گذشته داشته را اصلاح کند.

بیشتر حمله ها از طریق فروم BitcoinTalk که یک بستر رایگان بوده و همه می‌توانند بدون ارائه مشخصات خود در آن پست ارسال کنند، اتفاق می‌افتد بنابراین راحت‌ترین راه برای شروع این نوع کلاهبرداری‌ها استفاده از همین فروم است. کاربران در این محیط باید هوشیارتر از گذشته باشند و قبل از پذیرش اطلاعات، در مورد صحت آن تحقیق کنند و مراقب کسانی که از آنها درخواست کمک می‌کنند باشند.

ما سعی داریم که تمامی روشهای کلاهبرداری را برای شما بازگو کنیم تا از آنها مطلع باشید. شما نیز در صورتی که با اینگونه کلاهبرداری‌ها برخورد داشته‌اید می‌توانید آن را در ادامه این پست با دیگران در میان بگذارید.


54321
امتیاز 4.8 از 6 رای

منبع hackernoon
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر