پروژه‌های کلاهبرداری

برنامه Q چیست؟ همه چیز درباره کلاهبرداری ارز دیجیتال Q

تعریفی که از برنامه Q و ارز دیجیتال Q در سراسر شبکه های اجتماعی در حال انتشار است به شرح زیر است: “برنامه Q تلاشی از جانب افراد سابق پی‌پال است تا سیستم پرداخت جدیدی ایجاد کنند. چیزی برای از دست دادن وجود ندارد اما اگر این سیستم پرداخت به روش پیشرو در عرصه پرداخت جهانی تبدیل شود، توکن های Q ارزش بسیار زیادی به دست خواهند آورد. (چند تریلیون دلار!)”

طبق اطلاعات موجود، در سال ۲۰۱۸ و پس از ۶ ماه از پیدایش این پروژه، در طی دو هفته ۲ میلیون نفر به این برنامه پیوسته اند. در این مقاله برای آنکه درک بهتری از برنامه Q داشته باشید، نگاه دقیق تری به شرایط این برنامه خواهیم کرد.

هنگامی که کاربران ثبت نام نکرده وارد صفحه اصلی برنامه Q می‌شوند، با پیام خوشامدگویی زیر مواجه می‌شوند: “برنامه Q آینده شبکه های پرداخت است. به منظور پیوستن میلیون ها نفر به این برنامه، در حال ارائه ارز آینده خود هستیم”. پس از ثبت نام، کاربران مقداری ارز دیجیتال Q دریافت می‌کنند. لازم به ذکر است که برای ثبت نام، کاربران باید دعوت نامه دریافت کنند. افراد علاقمند به برنامه Q می‌توانند در فیسبوک یا توییتر با یک کلیک ساده تقاضای دعوت نامه ارائه دهند.

در سال ۲۰۲۰ که این مقاله را ادیت کردیم، متوجه شدیم که هیچ تغییری در سایت مشاهده نمی‌شود و هنوز همان صحبت‌ها وجود دارد. این نشانه این است که برنامه پویا نیست، به دنبال هیچ پیشرفتی نیست و هر لحظه ممکن است پولی به جیب بزند و فرار کند. در ادامه دلایل را مطرح می‌کنیم.

این مقاله در تاریخ ۸ آذر ۱۳۹۹ به روز رسانی شده است

ثبت نام در برنامه Q فقط با داشتن لینک دعوت!

شما نمی‌توانید به راحتی در سایت ارز دیجیتال Q ثبت نام کنید و باید حتما از طریق لینک دعوت از فیسبوک یا توییتر عضو شوید!

این قضیه مقداری مشکوک است؛ چرا باید در سیستمی که ادعا می‌کند می‌خواهد بزرگ‌ترین درگاه پرداخت جهانی باشد، فقط با دعوتنامه عضو شویم؟! همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، تنها کاری که باید بکنید، عضو شدن رایگان تنها با اسم و ایمیلتان، و عضوگیری است!

بیشتر طرح‌های پانزی و کلاهبرداری از همین روش استفاده می‌کنند. اجبار به عضوگیری! چرا که با عضوگیری و شبکه سازی، اعضا بسیار سریع‌تر به سیستم اضافه می‌شوند و در نتیجه پول بیشتری وارد می‌شود. در نتیجه سیستم می‌تواند خیلی سریع‌تر و قبل از آن که گیر بیافتد، پول‌ها را برداشته و فرار کند. با این که در این سیستم گفته شده که پولی از کسی دریافت نمی‌شود، اما فرض کنید که با اطلاعات میلیون‌ها نفر چه کارهایی که نمی‌توان کرد! این سناریو آشناست؛ زیرا پروژه‌هایی وجود داشتند و دارند که با ادعای رایگان بودن، از میلیون‌ها نفر کلاهبرداری کرده‌اند و با فروش اطلاعات آنها، پول‌های نجومی در آورده‌اند! یکی از نمونه‌های این نوع کلاهبرداری‌ها، پلتفرم Pi Network است.


اطلاعات بیشتر درباره پروژه Pi Network: پای نتورک (PI Network) ؛ آماده سازی بستر کلاهبرداری با قابلیت استخراج از طریق گوشی!


ترغیب به استفاده از ارز دیجیتال Q

در جایی از سایت ارز دیجیتال Q آمده است:

اگر یک نفر یک سیستم مدرن پرداخت راه اندازی کند و تکنولوژی‌های مدرن را در آن پیاده سازی کند و به نحوی خریداران و فروشندگان را ترغیب به استفاده از آن کند، این سیستم بسیار سریع محبوب می‌شود و نهایتا به ارزش ۲۰ تریلیون دلار به طور سالیانه در آن معامله می‌شود. حالا تصور کنید این سیستم در جهان اتفاق افتاده است؛ بگذارید اسمش را Q بگذاریم. Q به تریلیون‌ها دلار خواهد رسید. ارز Q به کسانی داده می‌شود که امروز عضو شوند؛ هر چه زودتر عضو شوید، مقدار Q بیشتری نصیبتان می‌شود.

این نوع جملات حس طمع را در افراد بر می‌انگیزانند و باعث می‌شوند که مردم سریع‌تر عضو شوند تا بتوانند پول بیشتری در بیاورند! اما سوالی که مطرح است، این است که چرا این راه حل فوق العاده جهانی در طی این دو سال فعالیت، هیچ جایی اسمی ندارد؟! چرا هیچ کس درباره آن صحبت نمی‌کند؟!

پلن‌های پروژه ارز دیجیتال کیو شفاف نیستند

در بخش FAQ سایت آمده است که:

  • زمانی که شما ثبت نام می‌کنید، تعداد Qهایی که به شما اختصاص می‌یابد، به خودتان بستگی دارد! این پاداش‌ها به دلیل عضو شدن شماست و زمانی می‌توانید آنها را برداشت کنید که شبکه پرداخت Q راه اندازی شود.
  • بزرگ‌ترین چالشی در راه اندازی سیستم‌های پرداخت وجود دارد، تشویق مردم (خریدار و فروشنده) به عضو شدن در آن در زمانی است که شبکه هنوز کوچک است. بیشترین پاداش‌ها به کسانی تعلق می‌گیرد که زود عضو شده‌اند و به ما در رشد یک سیستم پرداخت جهانی که دهه‌ها جلوتر از سیستم‌های سنتی فعلی است، کمک کرده‌اند!
  • بیشترین مقدار ارز دیجیتال Q که می‌توانید دریافت کنید، بستگی به زمان ثبت نام شما دارد! با انجام هر مرحله (عضوگیری، ثبت نام و تایید دوستان، نصب اپلیکیشن Q، افزودن اطلاعات خود، انجام خرید، استفاده از سیستم در زمانی که آماده شد و غیره) شما می‌توانید Q بیشتری به دست آورید. مهم است که هر مرحله را به محض آماده شدنش انجام دهید؛ چون برخی از وظایف دارای زمان مقرر هستند).
  • اصلا مشخص نیست که فروشندگان و خریدارانی که در برنامه Q هستند، چه چیزی را خرید و فروش می‌کنند.

در مورد اول گفته شده که شما تنها زمانی می‌توانید پاداش خود را برداشت یا خرج کنید که پروژه راه اندازی شود. پروژه چه زمانی راه اندازی می‌شود؟! ارز دیجیتال Q کی وارد بازار می شود؟ چرا در کوین مارکت کپ لیست نشده است؟! قیمت ارز دیجیتال initiative Q چقدر است؟!

مورد دوم حالت تبلیغاتی دارد و می‌گوید که این سیستم پرداخت دهه‌ها جلوتر از سایر سیستم‌های سنتی است! جالب است بدانید که برنامه Q هیچ وایت پیپری ندارد که در آن کاملا توضیح دهد که چگونه می‌خواهد به بزرگ‌ترین سیستم پرداخت جهانی تبدیل شود! پس همه این‌ها فقط حرف است و هیچ دلیل قانع کننده‌ای ندارد.

در مورد سوم نوشته شده که شما با انجام برخی وظایف، می‌توانید Q بیشتری به دست آورید. یکی از این تسک‌ها افزودن اطلاعات خود است. چرا باید یک پروژه برای وارد کردن اطلاعات شخصی به شما پاداش دهد؟!‌ کاملا مشخص است: می‌خواهد از این اطلاعات استفاده کند.

مورد آخر نیز کاملا مشخص است؛ در همه جای سایت به خریدار و فروشنده اشاره شده ولی اشاره نشده که چه چیزی را خرید و فروش می‌کنند! این مورد بسیار مشکوک است! چرا از محصول نامی برده نشده؟ چرا مشخص نیست که کاربر دقیقا چه کاری باید انجام دهد؟ شفافیت در پروژه‌ها جزو مهم‌ترین مسائل است؛ هر پروژه‌ای که حتی اندکی عدم شفافیت دارد، نباید به راحتی به آن اعتماد کرد چه برسد به پروژه‌ای با ادعای به این بزرگی، که حتی در سایت آن از محصولی که خرید و فروش می‌شود نامی برده نشده!

۱.۵ میلیون کاربر دعوت شده از فیسبوک

دیگر نیازی به فرم آماده نیست. اگر تاکنون دعوت نامه ای دریافت نکرده اید، یک جستجوی ساده در گوگل می‌تواند مشکل شما را حل کند. صدها هزار کاربری که در برنامه Q ثبت نام کرده اند و با پست ها و کامنت ها و لینک ها مختص به خود در صدد جذب کاربران جدید بیشتری هستند و این موضوع به دلیل انسان دوستی یا هیجان برای سیستم پرداخت جدید نیست؛ هر کاربر علاقه دارد که کاربران بیشتری از لینک مختص به او ثبت نام کنند. زیرا این امر باعث می‌شود توکن های Q بیشتری دریافت کند.

این روش نتیجه بسیار خوبی داشته است. بررسی ارقام و عملکرد ابزار تحلیلی رایج نشان می‌دهد که میزان انتشار اخبار مرتبط با برنامه Q در شبکه های اجتماعی طی ۲ هفته گذشته بسیار چشمگیر بوده است. طبق اطلاعات ابزار تحلیلی Crowdtangle، حدود ۲.۲ میلیون بار با پست های عمومی حاوی آدرس اینترنتی صفحه ثبت نام برنامه ارز دیجیتال Q تعامل انجام شده است که حدود یک میلیون از این تعاملات شامل کامنت ها و حدود ۷۰۰ هزار مورد شامل به اشتراک گذاری است. این تعداد بسیار بیشتر می‌تواند باشد؛ زیرا در گزارش Crowdtangle، پست ها و پیام های سایر پلتفرم ها نظیر توییتر، واتس اپ و یوتیوب در نظر گرفته نشده است.

در سال ۲۰۱۸ اوج این پروژه بود. پس چرا کاربران آن کم شده‌اند؟ چرا میزان جستجو به شدت کاهش یافته؟ چه اتفاقی باعث شده که کاربران دیگر سمت این پروژه نروند؟!

initiative q

۲ میلیون ثبت نام، ۱۳.۴ میلیون بازدید از وبسایت

ابزار آماری Similarweb نیز ارقام مشابهی ارائه می‌دهد و تعداد بازدیدها از صفحه اصلی برنامه Q را حدود ۱۳.۴ میلیون طی ۲۸ روز گذشته تخمین می‌زند که اکثر این بازدیدها از تاریخ ۲۳ الی ۳۰ اکتبر بوده است.

initiative q 2

افراد مسئول برنامه Q نیز به طور عمومی بیان کرده اند که این میزان بازدید، شگفت انگیز است. اخیرا آنها می‌خواستند که رسیدن به یک میلیون کاربر را جشن بگیرند، اما نتوانستند؛ زیرا طبق پست فیسبوک که منتشر کرده بودند بیان داشتند:

تا زمانی که در حال نوشتن این پست هستیم بیش از ۲ میلیون کاربر از بیش از ۱۸۰ کشور جهان در وبسایت ما ثبت نام کرده اند.

برنامه Q در توییتر نوشت:

۲ میلیون نفر از ۱۸۰ کشور جهان در برنامه Q ثبت نام کرده اند. با پشتیبانی و حمایت کافی، یک سیستم پرداخت مدرن می‌تواند به طور جهانی محبوب شود. در عین حال، برای عرضه باید میلیون ها نفر دیگر نیز به این برنامه بپیوندند. ما به سیاست حریم خصوصی خود پایبند هستیم و اطلاعات شخصی را نخواهیم فروخت حتی اگر این تلاش ها موفقیت آمیز نباشد.

به تصویر زیر نگاه کنید.

این اسکرین شات در تاریخ ۶ مهر ۹۹ گرفته شده است. همانطور که می‌بینید، در سال ۲۰۱۸ که این پروژه با آن همه ادعا تازه شروع به فعالیت کرده بود، میزان جستجویش در دنیا بسیار زیاد شده بود؛ اما پس از آن خوابید. چرا؟ مگر ادعا نمی‌کرد که قرار است سیستم پرداخت جهانی را متحول کند؟ پس چرا پس از آن هیچکس به سراغ آن نرفت؟

ما حتی این را در نظر می‌گیریم که پروژه Q کلاهبرداری و پانزی نیست؛ اما آیا سرمایه گذاری و وقت گذاشتن بر روی سرویسی که هیچ برنامه‌ای ندارد، جستجو نمی‌شود، کاربران از آن ناامید شده‌اند، توکن آن در هیچ جا لیست نشده، هیچکس آن را نمی‌شناسد، نمی‌توان آن را خرید و فروش کرد و غیره و غیره، منطقی است؟!

در زیر تصویر دیگری را می‌بینید که نشان می‌دهد اکنون در سال ۹۹ یا ۲۰۲۰، بیشترین بازدیدکنندگان سایت Q از ایران هستند!

ایران با ۵۱ درصد بازدیدکننده، رتبه اول را در این لیست دارد؛ پس از ایران به ترتیب آمریکا با ۷ درصد و نیجریه با ۶ درصد بیشترین بازدیدکننده را دارد!

این آمار نشان می‌دهد که اصلی‌ترین هدف این سایت‌ها ایران است. زیرا متاسفانه ایران دارای اقتصاد به شدت نامساعد است و مردم به دنبال درآمد بیشتر هستند.

آیا برنامه Q بزرگ‌تر از اتریوم شده بود؟

در سال ۲۰۱۸ روز به روز بر محبوبیت این برنامه افزوده می‌شد و به تدریج به سمت رایج شدن پیش می‌رفت. خبرگزاری های مهم نظیر BBC و فایننشال تایمز نیز درباره برنامه Q گزارش کرده بودند. پوشش خبری باعث افزایش توجه و بازدید از برنامه Q شد و طبق گزارش گوگل، تعداد جستجوهای برای برنامه Q بیشتر از اتریوم بود.

صنعت بازاریابی، علاقه قابل توجهی به این موضوع پیدا کرده بود؛ چگونه پروژه ای که به غیر از اینسایدرهای عرصه بلاک چین و ارز دیجیتال تقریبا برای همه ناشناخته بود، توانست یکباره به چنین توجهی دست یابد؟

اکنون در سال ۲۰۲۰ این پروژه کجاست؟!

دلیل موفقیت ناگهانی برنامه Q چه بود؟

موفقیت ناگهانی برنامه Q بسیار شگفت انگیز بود. حتی با این که برنامه Q خود را به طور مستقیم از حوزه ارز دیجیتال دور می‌داند، اما مقایسه آن با ICO بیراه نیست. اما با این وجود نیز هیچ ICO ای نمی‌تواند این سطح از آگاهی و شناخته شدن را در بر داشته باشد. اگر جستجوهای گوگل را به عنوان یک شاخص در نظر بگیریم، چرا پس از ۶ ماه از عرضه ناگهان با چنین موفقیتی مواجه شد؟

یکی از فرضیه ها این است که اینفلوئنسرها یا افراد معروف شبکه های اجتماعی و رسانه ها با تعداد کاربران زیاد می‌توانند از دلایل این موفقیت باشند. هر چند نتوانستیم این فرضیه را با استفاده از ابزارهای تحلیل مورد بررسی قرار دهیم.

تغییر شعار برنامه Q

پس از خواندن پست دیوید جرارد یکی از خبرنگاران حوزه بلاک چین و ارزهای دیجیتال که برنامه Q را به طور دقیق بررسی کرده بود که با نکته مهمی مواجه شده است: برنامه Q تغییرات مهمی را در خصوص عرضه خود انجام داده است، به طوری که کاربران ثبت شده می‌توانند به سایر کاربران دعوت نامه ارسال کنند تا به این برنامه بپیوندند.

پس از تماس با برنامه Q از طریق ایمیل، سخنگوی شرکت به ما بیان کرد که این تغییر به دلیل بازخوردهای دریافتی بوده است که اذعان داشتند “پیام قبلی نمی‌توانست ماهیت پروژه را به صورت معنادار و کامل انتقال دهد”. این پیام سرانجام در اوایل اکتبر سال ۲۰۱۸ تغییر کرد.

نسخه اصلی برنامه Q به شرح زیر بود:

برنامه Q در حال ایجاد شبکه پرداخت جدید است. برای آن که کاربران این برنامه را بپذیرند، برنامه Q مقداری از ارز آینده خود را به کاربران اولیه اهدا می‌کرد. برای ثبت نام فقط به اسم، ایمیل و دعوت نامه از جانب کاربران حاضر در این برنامه نیاز بود.

برنامه Q فقط در صورتی موفق می‌شد که افراد بسیار زیادی به آن می‌پیوستند. هر چه کاربران بیشتری دعوت می‌شدند، احتمال آنکه این برنامه به هدف خود که همان رسیدن ارز دیجیتال Q به یک دلار بود نزدیک تر میشد.

نسخه جدید برنامه Q متفاوت و به شرح زیر است:

برنامه Q تلاشی از جانب افراد سابق پی‌پال برای ایجاد سیستم پرداخت جدید به جای کارت های اعتباری است که در دهه ۱۹۵۰ طراحی شده اند. سیستم جدید از ارز خود به اسم Q استفاده می‌کند و برای آن که مردم در هنگام آماده شدن این سیستم بتوانند از آن استفاده کنند، مقداری توکن Q به افرادی که ثبت نام کرده اند تعلق می‌گیرد. (این تعداد با پیوستن افراد بیشتر، کاهش می‌یابد پس بهتر است زودتر به این برنامه بپیوندید)، ثبت نام در این سیستم رایگان است و فقط به اسم و آدرس ایمیل نیاز دارد.

چیزی برای از دست دادن وجود ندارد؛ اما اگر این سیستم پرداخت به روش پرداخت برتر جهانی تبدیل شود، توکن های Q شما ارزش بسیار زیادی خواهند داشت. اگر ۷ سال قبل فرصت سرمایه گذاری در بیت کوین را از دست داده اید بهتر است از فرصت کنونی ساده عبور نکنید.

آیا رشد این برنامه دارای مشکل بود؟

آیا واقعا موفقیت به این سادگی به دست می‌آید؟ آیا موفقیت چشمگیر و رشد دیوانه وار برنامه Q صرفا با ویرایش یک متن به دست آمده است؟

این موضوع به نظر بعید می‌رسد؛ اما باید در نظر داشت که متن اصلی برنامه Q تنها راه ارتباطی با بسیاری از افراد بود. موضوعی که فراتر از فرضیه های دیگر است، همزمانی ویرایش متن مورد نظر و روند صعودی پروژه است.

در ادامه به تحلیل این متن خواهیم پرداخت.

۱- حذف اسم پی‌پال برای افزایش اعتماد

پی پال

در جمله ابتدایی، برنامه Q می‌تواند اعتماد مضاعفی بین مخاطبان ایجاد کند. نکته اول توصیه دوستان یا آشنایان برای پیوستن به این شبکه است. نکته دوم این است که با اشاره به اسم پی‌پال، اعتماد به این برنامه افزایش می‌یابد، زیرا این شرکت توسط افرادی اداره می‌شود که در تنها سیستم پرداخت دیجیتال فعالیت داشتند که توانسته است به روش رایج پرداخت تبدیل شود و اعتماد گسترده مشتریان را جلب کند.

اما سپس به این نکته می‌رسیم که افراد بسیار زیادی که حضور جانبی و اندکی در تجارت دیجیتال دارند ممکن است اصطلاح مافیای پی‌پال را شنیده باشند. افراد اصلی مسئول پی‌پال از افراد شاخص و تاثیرگذار در عرصه فناوری آمریکا و کل جهان هستند. ۶ نفر از این افراد جزو میلیاردرها هستند که از بین آنها می‌توان به ایلان ماسک سرمایه گذار شناخته شده، پیتر تیل و رید هافمن موسس لینکداین اشاره کرد. با حذف اسم پی‌پال، برنامه Q به طور ضمنی این مفهوم را بیان می‌کند که اگر این افراد مهم بر روی چیزی کار کنند، پتانسیل آن بسیار عظیم است. نکته جالب این است که سار ویلف (Saar Wilf) موسس برنامه Q از موسسان پی‌پال نیست. ویلف شرکت Fraud Science را تأسیس کرده که در سال ۲۰۰۸ توسط پی‌پال خریداری شده است.

۲- فومو یا یک فرصت واقعی

متن جدید برخلاف متن قبلی، بین مخاطبان فومو (ترس از دست دادن فرصت مناسب سرمایه گذاری) ایجاد می‌کند. ثبت نام رایگان است و فقط به اسم و آدرس ایمیل نیاز دارد. چیزی برای از دست دادن وجود ندارد؛ اما اگر این سیستم پرداخت به روش پرداخت برتر جهانی تبدیل شود، کاربران با فروش ارز دیجیتال Q ارزش بسیار زیادی به دست خواهند آورد. در ابتدا، عبارت “ارزش این جایزه حدود ۱۳۰ هزار دلار خواهد بود” در متن اولیه وجود داشت. فلیکس بایلهارتز بلاگر آلمانی این اقدام را “ریسک معکوس” خوانده است، به طوری که مخاطبان می‌گویند شرکت در برنامه اصلا خطری ندارد پس بهتر است که هرچه سریع تر ثبت نام کنم.

بخش آخر با اشاره به بیت کوین سعی در جلب توجه مخاطبان دارد: “اگر ۷ سال قبل فرصت سرمایه گذاری در بیت کوین را از دست داده اید بهتر است این فرصت را از دست ندهید.” با ذکر این موضوع، برنامه Q کاربران را به ثبت نام در این برنامه متقاعد می‌کند.  به لطف حجم معاملات شگفت انگیز ارزهای دیجیتال در سال گذشته، برنامه Q باعث جلب توجه افراد بسیاری زیادی می‌شود.

۳- تمرکز بر رایگان بودن

حتی قبل از آنکه برنامه Q متن ثبت نام را اصلاح کند، ثبت نام رایگان بود. در این ثبت نام نیز فقط به اسم و آدرس ایمیل نیاز است. هم چنین عبارت “ارز آینده” در متن قبلی به “توکن های رایگان Q” در متن جدید تغییر کرده است.

از نظر بازاریابی امکان دارد که این تغییرات، عامل رسیدن این کمپین به حداکثر پتانسیل خود باشد. اصول اولیه بازاریابی ارجاعی (Referral Marketing) در خصوص سود بردن هر دو طرف از ثبت نام، ستون اصلی رشد این برنامه نیز است. فقط کافی است به بازاریابی ارجاعی موفق دراپ باکس نگاه کنید که با در اختیار گذاشتن فضای ذخیره سازی بیشتر به ارجاع دهنده و ارجاع شونده باعث افزایش تعداد کاربران خود شد.

هزینه در ازای کسب سود

پی‌پال نیز از این روش استفاده کرد و به کاربران اولیه خود از طریق برنامه ارجاعی، پول اضافی اهدا کرد. در ابتدا هر کاربر برای ثبت نام ۲۰ دلار و برای هر ثبت نام دیگری که از طریق ارجاع وی انجام میشد ۲۰ دلار دیگر دریافت می‌کرد. این طرح برای پی‌پال جوابگو بود و باعث جذب ۱۰۰ میلیون کاربر برای آنها شد. تفکر موجود در این روش هزینه بر برای جذب کاربر به این صورت است که پلتفرم و بازارهای جدید برای کسب سود باید پول خرج کنند، پس چرا این پول مستقیما به کاربران پرداخت نشود و کاربران به سفیران محصول مورد نظر تبدیل نشوند؟

برنامه Q حتی متحمل تعهدات مالی زودتر از موعد هم نشده است؛ زیرا ارز آنها هیچ ارزشی ندارد. از نظر هزینه، این موضوع از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از طرف دیگر، باعث کاهش جذابیت ثبت نام برای کاربران و افزایش ترس از ثبت نام بین آنها می‌شود.

فشار یا مشوق؟

تغییر متن و سازوکار این کمپین باعث شده بود که موسسان آن بتوانند فشار کافی (یا به طور مثبت می‌توان آن را مشوق در نظر گرفت) بر روی کاربران ثبت نام کرده و کاربران بالقوه جدید ایجاد کنند. کاربران جدید تشویق می‌شوند که طی ۹۶ ساعت به منظور دریافت توکن های Q بیشتر، ۵ نفر دیگر را نیز دعوت کنند. با محدود کردن دعوت به ۵ نفر، افراد علاقه مند مجاب می‌شوند تا هر چه سریع‌تر دعوت را بپذیرند.

پس از آن که تمام افراد مورد نظر خود را دعوت کردید می‌توانستید ۱۰ دعوت نامه دیگر ارسال و تعداد توکن های Q دریافتی خود را افزایش دهید. سپس اگر کاربران دعوت شده، کاربران جدیدی دعوت کنند، کاربران اصلی توکن بیشتری دریافت خواهند کرد.

فلیکس بایلهارتز این کار را تا جایی ادامه داد که متوجه شد محدودیت تعداد دعوت ها ۴۰ کاربر است. ظاهرا به نظر می‌رسد که تعداد توکن بیشتر را فقط از کاربران غیرمستقیم و از دعوت های سطح سوم می‌توان دریافت کرد. در بخش سوال های رایج برنامه Q گفته شده است که کاربران آتی با انجام کارهای دیگری نظیر دانلود برنامه یا خرید با ارز دیجیتال q می‌توانند توکن های بیشتری دریافت کنند!

آیا برنامه Q یک طرح هرمی است؟

برنامه Q با داشتن چنین ساختار پاداش بسیار مشابه با طرح هرمی می‌شود. به نظر می‌رسد که از این موضوع آگاه است که این پروژه چطور می‌تواند تفسیر شود، به طوری که در یکی از توییت ها اذعان داشتند:

آیا برنامه Q یک طرح هرمی یا طرح MLM است؟ خیر. طرح های هرمی از اعضای جدید پول دریافت می‌کنند و آن را به اعضای قبلی توزیع می‌کنند. در مقابل، پیوستن به برنامه Q کاملا رایگان است. بنابراین کاملا واضح است هیچ پولی از هیچ کدام از کاربران دریافت و به کاربران قبلی داده نمی‌شود. همانطور که قبلا اشاره کردیم، طرح‌های کلاهبرداری نظیر Pi Network بودند که ثبت نام رایگان بود و تنها می‌توانستید از طریق زیرمجموعه گیری وارد سایت شوید تا به شما توکن رایگان دهد. پس رایگان بودن ثبت نام، دلیل بر کلاهبرداری نبودن یک پروژه نیست.


برای کسب اطلاعات بیشتر درباره طرح‌های پانزی و هرمی، این مقاله را مطالعه کنید: طرح پانزی (Ponzi) چیست، چه تفاوتی با طرح هرمی دارد و چطور از آن دوری کنیم؟


پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
  • آیا ارز دیجیتال Q کلاهبرداری است؟

پروژه ارز دیجیتال کیو را نمی‌توان در دسته پروژه‌های کلاهبرداری قرار داد؛ اما همانطور که توضیح دادیم، این پروژه هیچ ارزشی برای کاربران ایجاد نمی‌کند و تنها باعث اتلاف وقت و انرژی آنها می‌شود. چرا که امکان خرید و فروش ارز دیجیتال q در هیچ سایتی وجود ندارد.

  • قیمت گذاری ارز دیجیتال Q چطور انجام می‌شود؟

همانطور که می‌دانید، عرضه و تقاضای یک ارز دیجیتال سهم بزرگی در قیمت گذاری آن ایفا می‌کنند. از آنجایی که در حال حاضر امکان خرید و فروش ارز دیجیتال کیو وجود ندارد، قیمتی که برای آن تعیین شده هیچ مبنایی ندارد.

  • ثبت نام ارز دیجیتال Q چطور انجام می‌شود؟

برای ثبت نام در پلتفرم این برنامه، شما تنها می‌توانید با داشتن یک کد ریفرال اقدام کنید. درواقع، امکان ثبت نام مستقیم وجود ندارد و شما باید زیرمجموعه افرادی شوید که قبلا زیرمجموعه افراد دیگری شده‌اند و از طریق کد ریفرال آنها ثبت نام کرده‌اند.

نتیجه گیری

دیوید جرارد یکی از خبرنگاران حوزه کریپتو دید انتقادی نسبت به برنامه Q دارد و بیان می‌کند که اگرچه مدیران این پروژه را هنرمندان کلاهبردار نمی‌بیند، اما ایده مشخصی از نحوه کار برنامه Q ندارد و در حال حاضر هیچ برنامه منظمی در آن مشاهده نمی‌کند.

او در این خصوص گفته است: آنها با استفاده از بلیت های بخت آزمایی توکن های Q در حال جذب کاربر هستند و با بیان این موضوع که تعداد کاربران ما بسیار زیاد است در صدد جذب فروشندگان و حتی سرمایه گذاران مطرح هستند. اما در وهله اول باید از سد این مشکل عبور کنند که هنوز این شرایط به وجود نیامده است. تمام این شرایط در خیال آنها می‌گذرد و به معنای واقعی کلمه هیچ برنامه ای ندارند.

ما حتی این را در نظر می‌گیریم که ارز دیجیتال q کلاهبرداری و پانزی نیست؛ اما آیا سرمایه گذاری و وقت گذاشتن بر روی سرویسی که هیچ برنامه‌ای ندارد، جستجو نمی‌شود، کاربران از آن ناامید شده‌اند، توکن آن در هیچ جا لیست نشده، هیچکس آن را نمی‌شناسد، نمی‌توان آن را خرید و فروش کرد و غیره و غیره، منطقی است؟! تصمیم با شماست.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

102 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا