مبتدی کریپتو پدیا

بهترین معادل فارسی کریپتوکارنسی (Cryptocurrency) چیست؟

ارز دیجیتال، ارز رمزنگاری شده، ارزهای رمزپایه، رمز ارز، رمزینه پول، پول رمزی، ارز رمز دار و… بالاخره کدام یک؟ آیا این اسامی همگی یکسانند و معانی یکسانی می‌دهند؟ در این مقاله به بررسی اسامی مختلفی که برای تکنولوژی نوظهور کریپتوکارنسی انتخاب شده می‌پردازیم و بررسی می‌کنیم در حال حاضر بهترین معادل فارسی کریپتوکارنسی، کدام عبارت است.

اگر در سایت‌های مختلف و فضاهای اجتماعی مرتبط با دنیای بلاکچین فعالیت کرده باشید، احتمالا با اسامی مختلفی برخورد کرده‌اید که ممکن است باعث سردرگمی‌تان نیز شده باشند. هر وبسایت یا شبکه اجتماعی بنابر صلاحدید خود، نزدیک‌ترین برگردان فارسی را برای کریپتوکارنسی‌ها در نظر گرفته‌اند؛ اما کدام عبارت بهترین معادل برای کریپتوکارنسی است؟ در ادامه این مطلب با میهن بلاکچین همراه باشید تا به بررسی معادل‌های مختلف کریپتوکارنسی بپردازیم. 

این مقاله در تاریخ ۲۷ شهریور ۱۴۰۰ به‌روزرسانی شده است.

معنی کریپتوکارنسی (Cryptocurrency) چیست؟

معنی کریپتوکارنسی چیست

کریپتوکارنسی از دو کلمه کریپتو (Crypto) و کارنسی (Currency) تشکیل شده است. کریپتو (Crypto) مخفف Cryptography به معنی رمزنگاری و کارنسی (Currency) به معنی ارز است؛ بنابراین معادل لغوی عبارت کریپتوکارنسی به فارسی را می توانیم «ارز رمزنگاری شده» در نظر بگیریم. اما عده‌ای به دلیل ماهیت ارزهای رمزنگاری شده و فیزیکی نبودن آنها، معادل «ارز دیجیتال» را برای آنها انتخاب می کنند؟ اما این معادل تا چه اندازه درست است؟  

برای رسیدن به جواب این سوال، باید بدانید که ارزهای دیجیتال پیشینه‌ای قدیمی‌تر از کریپتوکارنسی‌ها دارند. ارزهای دیجیتال یا ارزهای مجازی، درواقع همان پول دیجیتالی هستند که شما در بازی‌ها یا پلتفرم‌های مختلف برای خرید آیتم‌های مورد نیاز خود برای فعالیت، پرداخت می‌کنید. این ارزها یا پول‌های دیجیتال، از هیچ نوع تکنولوژی رمزنگاری استفاده نمی‌کنند و بنابراین، اسم ارز دیجیتال یا پول دیجیتال مناسب آنهاست. در نتیجه، عبارت «ارز دیجیتال» معادل مناسبی برای کریپتوکارنسی نیست. اما از آنجایی که عبارت «ارز دیجیتال» یکی از اولین معادل‌های کریپتوکارنسی بود، استفاده از آن در میان کاربران جا افتاده و هنوز افراد زیادی از این اصطلاح استفاده می‌کنند.

بهترین معادل فارسی کریپتوکارنسی چیست؟

حالا با در نظر گرفتن نکاتی که گفته شد، معادل‌های مختلف دیگری که در زبان فارسی برای Cryptocurrency تعریف شده‌اند را بررسی می‌کنیم:

  • ارز رمزنگاری شده: این معادل به لحاظ فنی، معادل درستی برای کریپتوکارنسی است. اما از آنجایی که کمی طولانی است، افراد کمی از آن استفاده می‌کنند. 
  • ارز رمزپایه: این عبارت نیز به لحاظ فنی، معادل درستی برای کریپتوکارنسی محسوب می‌شود. چرا که پایه و اساس این ارزها، کدهای رمزنگاری شده هستند. 
  • رمزارز: می‌توان گفت این روزها عبارت «رمزارز» رایج‌ترین معادل فارسی عبارت «کریپتوکارنسی» است. این عبارت از نظر فنی درست است و معنای دقیق Cryptocurrency را می‌رساند. 

در حال حاضر، یعنی در شهریور ۱۴۰۰0، فرهنگستان زبان و ادب فارسی، هنوز معادلی برای Cryptocurrency تعریف نکرده و بنابراین، ما نمی‌توانیم با استناد به این سازمان، معادلی واحد برای Cryptocurrency در نظر بگیریم. اما در نظر داشته باشید معادل‌هایی که بررسی کردیم، همگی به لحاظ فنی درست هستند.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ پورتفولیو ارز دیجیتال
  • معنی Cryptocurrency چیست؟

عبارت Cryptocurrency از ترکیب کلمات Crypto و Currency ساخته شده و به معنای ارز رمزنگاری شده است. 

  • معادل درست کریپتوکارنسی در زبان فارسی چیست؟

در حال حاضر از عبارت‌های رمزارز، ارز رمزپایه، رمزینه پول، ارز رمزنگاری شده و… به عنوان معادل کریپتوکارنسی استفاده می‌شود که همگی درست هستند. 

جمع بندی

در این مقاله به بررسی معادل‌های رایج عبارت کریپتوکارنسی در زبان فارسی پرداختیم. در حال حاضر برای بسیاری از عبارت‌های رایج حوزه کریپتوکارنسی و بلاکچین معادل فارسی وجود دارد و ما می‌توانیم برای درک بهتر مفاهیم، از معادل فارسی آنها استفاده کنیم. نظر شما درباره این موضوع چیست؟ به نظر شما کدام اصطلاح بهترین معادل برای Cryptocurrency است؟

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا