مبتدی مقالات عمومی

آیا نیک سابو همان ساتوشی ناکاموتو افسانه ای است؟

نیک سابو (Nick Szabo) همان ساتوشی ناکاموتو است. این جمله را برای اولین بار دومینیک فریزبی در کتاب “بیت‌کوین: آینده پول؟” مطرح کرد. البته مشارکت‌های سابو در توسعه وایت پیپر بیت کوین و تلاش‌های او برای تلفیق رمزنگاری و پول برای پرداخت‌های دیجیتال، او را به فردی پیشگام در دنیای بلاکچین تبدیل کرد. جالب است بدانید که حقایق زیادی پیرامون گذشته و حال او وجود دارند که می توان او را به عنوان ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) معرفی کرد. اما نیک سابو کیست؟ آیا نیک سابو ساتوشی ناکاموتو است؟ در ادامه برخی از مورد توجه‌ترین اتفاقات را با یکدیگر مرور می‌کنیم. با میهن بلاکچین همراه باشید. 

این مقاله در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ به‌روزرسانی شده است.

نیک سابو کیست؟

نیک سابو کیست
Source: fullycrypto.com

نیک سابو (Nick Szabo) در ۵ آوریل ۱۹۶۴ در آمریکا متولد شد. او در سال ۱۹۸۹ از دانشگاه واشینگتون در رشته علوم کامپیوتر فارغ‌التحصیل شد و بعدا مدرک حقوق خود را از دانشگاه جورج واشینگتون اخذ کرد. او مقام کرسی افتخاری دانشگاه فرانسیسکو ماروکین را هم در رزومه آکادمیک خود دارد. نیک سابو خودش را به عنوان یک فرد پیشگام در فضای بلاکچین (Blockchain)، ارز دیجیتال و قراردادهای هوشمند معرفی می کند. او قبل از اینکه بیت کوین اختراع شود، در سال ۱۹۹۸ روی یک ارز دیجیتال با نام بیت گلد (BitGold) کار می کرد. این محقق و دانشمند کامپیوتر ارتباطات زیادی با پیشگامان فضای کریپتو مانند هال فینی (Hal Finney) و وی دای (Wei Dai) داشته است.

داستان نیک سابو در مقایسه با دیگر افراد برجسته در فضای بیت کوین، به خوبی مستند نشده است و در این میان خلاهایی تاریخی و اطلاعاتی به همراه بسیاری حقایق دیگر وجود دارند که بسیاری را متقاعد می‌سازد که نیک ممکن است همان ساتوشی ناکاموتو باشد.

ماجرای ارز دیجیتال بیت گلد چیست؟

ماجرای ارز دیجیتال بیت گلد چیست؟

نیک سابو که در وب فارسی به نیک سزابو هم معروف است، در سال ۲۰۰۵ پست وبلاگی را منتشر کرد و در آن به مشکلات ارز فیات اشاره کرد. او ابراز داشت که مشکل ارز فیات این است که تحت تاثیر افراد ثالث است و به همین دلیل است که در قرن بیستم شاهد تورم‌های عظیمی در گوشه و کنار جهان بوده‌ایم. او در این پست، ضعف پول کلاسیک را تماما به تصویر کشید.

بعد از اینکه سابو در آن پست به توصیف بیت گلد به عنوان یک زنجیره غیر قابل جعل پرداخت، به سیستم گواه اثبات کار قابل استفاده مجدد هال فینی اشاره می کند و نتیجه‌گیری می کند که پول نباید تحت تاثیر تورم قرار گیرد. این سخنان او، شباهت های زیادی با مفاهیم تعریف شده در وایت پیپر بیت کوین دارد. نیک سابو از خطرات حکومت ها به خوبی آگاه بود و این را از پدرش آموخته بود که تجربه خشونت و ارعاب رژیم کمونیست را در دهه ۱۹۵۰ داشت.

تغییر تاریخ پست وبلاگ

تاریخ انتشار پست وبلاگ مورد بحث، ۲۷ دسامبر سال ۲۰۰۸ است. اما این پست در واقع در سال ۲۰۰۵ منتشر شده است. اینکه چرا نیک تاریخ را ویرایش کرده است، برای بسیاری به عنوان معما باقی مانده است. لینک این پست تایید می‌کند که تاریخ انتشار سال ۲۰۰۵ بوده است. بسیاری بر این باورند که دلیل این کار سابو این بوده که تاریخ پست او قبل از بیت کوین نباشد و او تلاش داشته که هویت خود را پنهان کند.

تغییر تاریخ پست وبلاگ توسط نیک سابو

جالب است بدانید، در حالیکه هال فینی، وی دای و دیگران مکاتباتی با ساتوشی داشته‌اند و در معرض عموم قرار گرفته است، اما بین نیک سابو و ساتوشی هیچ ایمیلی رد و بدل نشده است.

سکوت نسبی بعد از انتشار بیت کوین و یک ویدیوی عجیب

بعد از عرضه بیت کوین در سوم ژانویه ۲۰۰۹، انتظار می‌رفت که سابو با هیجان زیادی به نوشتن پست‌هایی در مورد این پروژه جدید بپردازد، اما این امر صورت نگرفت و فعالیت وبلاگ نویسی او از سال ۲۰۰۹ کم شد و از بیش از ۲۵ پست در سال به تعداد کمی به‌روزرسانی سالانه رسید.

جالب است بدانید که در همان ماه راه‌اندازی بیت کوین، نیک سابو در یک پست ویدیویی به نمایش تعدادی خودرو پرداخت که سعی می‌کنند مکانیسم کنترل ترافیک را در یک چراغ قرمز کنار بزنند. بسیاری بر این باورند که این پست به راه حل بیت کوین برای مشکل دوبار خرج کردن اشاره دارد که رمزنگاران و حامیان پول نقد دیجیتال با آن مواجه بودند.

لغزش فرویدی

طی مصاحبه‌ای در سال ۲۰۱۷، نیک سابو حرف‌هایی را بر زبان آورد که به شکلی خود را به عنوان خالق بیت کوین معرفی کرد. بسیاری از افراد کنجکاو، این سخنان و لغزش‌های گفتاری را فراموش نمی‌کنند و آنها را نوعی افشاسازی ناخودآگاه حقیقت می‌دانند. در این مصاحبه، مجری برنامه از سابو در مورد بلاک‌های بزرگتر و راه حل‌های لایه دوم پرسید و سابو در جواب گفت:

من قطعا به سمت لایه دوم می روم، منظورم این است که من بیت کوی… گلد را با دو لایه طراحی کرده‌ام.

او به اشتباه بیت گلد را بیت کوین تلفظ کرد و سریعا اشتباه خود را تصحیح کرد. به گفته خیلی از افراد ممکن است این امر تنها یک اشتباه لفظی باشد و برخی معتقدند به دلیل اینکه وی خالق واقعی بیت کوین است این اشتباه ناخودآگاه رخ داده است و وی به گونه‌ای دست خود را رو کرده است.

یک نام می تواند نشانگر چه چیزی باشد؟

نیک سزابو فرزند یک بومی مجارستان است و او ابراز دارد که این یکی از دلایل آمدن او به فضای کریپتو (Crypto) است. هدف او از آمدن به این فضا، جستجوی راه حل‌هایی برای پول بوده که خشونت کمتری داشته باشند. او در یک مصاحبه در سال ۲۰۱۸ به این نکته اشاره کرد و اظهار داشت که اگر متولد و بزرگ‌شده ایالات متحده باشید، احتمالا چندان اطلاعاتی در مورد پتانسیل حکومت‌ها برای سوء استفاده نخواهید داشت. 

اغلب در مورد ایمیلی صحبت می‌شود که ناکاموتو به هال فینی فرستاد و در آن ابراز داشته بود که دست به کار مخاطره آمیزی زده است و آدرسی با حروف اول نام و فامیل خود (NS) ایجاد کرده است. بسیاری بر این باورند که منظور از این حروف، ناکاموتو ساتوشی است که به سبک ژاپنی آورده شده است که در آن نام خانوادگی قبل از اسم کوچک می آید. اما عده ای نیز بر این باورند که منظور از این حروف نیک سابو است.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ نیک سابو
  • نیک سابو کیست؟

نیک سابو محقق کامپیوتر، متخصص امور حقوقی و رمزنگاری است که به دلیل تحقیقات روی قراردادهای دیجیتال و رمزارز و توسعه رمزارز است بیت گلد (Bitgold) شناخته می‌شود. 

  • آیا نیک سابو همان ساتوشی ناکاموتو است؟

شایعاتی درباره اینکه نیک سزابو ساتوشی ناکاموتو است وجود دارد. مرکز زبان‌شناسی دانشگاه آستون در سال ۲۰۱۴ برای تعیین هویت ناکاموتو تحقیقی انجام دادند و به نتیجه رسیدند که براساس شباهت‌های زبانی نیک سابو همان ساتوشی ناکاموتو است.  

  • ثروت نیک سابو چقدر است؟

در سال ۲۰۲۱ ثروت نیک سابو ۵ میلیون دلار برآورد شده بود.

موعد رازگشایی معمای حل‌نشده

هال فینی در سال ۲۰۱۳ در فروم bitcointalk.org اظهار داشت که از مدت‌ها قبل علاقه مند به طرح‌های پرداخت رمزنگاری بوده است. او همچنین ابراز داشت که خوش شانس بوده که با وی دای و نیک سابو مکاتبات گسترده‌ای داشته است که در وی اقرار کرد که ایده‌هایی را طراحی کرده است که منجر به تحقق بیت کوین شده است.

البته مسائلی هم در این میان وجود دارند که این تئوری را تا حدی از واقعیت دور می‌کنند. فرضا خالق بیت گلد همیشه اظهار داشته که آن را طوری طراحی کرده که یک سیستم دو لایه باشد. سابو به پشتیبانی از لایه دوم بیت کوین نیز پرداخت که با نام شبکه لایتنینگ (Lightning network) شناخته شده است.

نظر شما چیست؟ آیا نیک سابو همان ساتوشی ناکاموتو است؟ آیا ساتوشی ناکاموتو یک نفر یا یک گروه است؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
news.bitcoin

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
4 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا