متوسط کریپتو پدیا

آلتکوین (Altcoin) چیست؟

باید بدانیم که آلت کوین‌ها و بیت کوین در کنار یکدیگر معنی پیدا می‌کنند و نمی‌توان گفت که بیت کوین تنها رمز ارزی است که در دنیای رمزارزها اهمیت دارد؛ بلکه ارزهای جایگزین نیز حرفی برای گفتن دارند! هر چیزی به غیر از بیتکوین را آلتکوین می‌نامند. اما آیا این جمله برای مفهوم Altcoin درست است؟ از چه زمانی این نام‌گذاری صورت گرفت؟ آیا ارزهای جایگزین انواع مختلف دارند؟ کاربرد آلت کوین چیست؟ آلتکوین‌ها چه مشکلاتی را حل می‌کنند که بیت کوین قادر به حل آنها نیست؟ چه ویژگی‌هایی دارند که بیت کوین ندارد؟

در این مقاله، به پاسخ تمام این سوالات می‌پردازیم. پس با ما همراه باشید!

این مقاله در تاریخ ۲۸ شهریور ۱۴۰۰ به‌روزرسانی شده است.

تاریخچه آلت کوین چیست؟

تاریخچه آلت کوین

تا اوایل سال ۲۰۲۰، بیش از ۵۰۰۰ آلت‌کوین وجود داشت و بنا بر گزارش Coinmarketcap، آلتکوین‌ها بیش از ۳۴ درصد کل بازار رمز ارزها را در دست دارند؛ در نتیجه، نمی‌توان اهمیت کوین‌های جایگزین را دست کم گرفت. اگر ارزهای جایگزینی مثل اتریوم نبودند، شاید ما هرگز شاهد رشد و پیشرفت عظیم تکنولوژی بلاک چین و رمز ارزها نبودیم. زیرا اکنون از دل همین آلت کوین‌ها، ما شاهد مفاهیم جدیدی چون قرارداد هوشمند، بازی‌های بلاک چینی، ساخت راحت توکن، دیفای، ییلد فارمینگ، استیکینگ (Staking)، صرافی غیرمتمرکز (DEX)، وام دهی و قرض دهی، وام‌های فلش و غیره نبودیم.


اگر با مفهوم استیکینگ ارزهای دیجیتال آشنا نیستید، مطالعه این مقاله می‌تواند به شما کمک کند: استیکینگ (Staking) در دنیای رمز ارزها به چه معناست؟


آلتکوین ترکیب دو کلمه Alt و Coin است. Alt مخفف Alternative به معنی جایگزین است و معنی Coin هم که واضح است. حالا که حرف از نام و نام‌گذاری شده، باید بگوییم که اشتباه است به کریپتوکارنسی‌ها بگوییم “ارز دیجیتال”؛ بلکه نام درست آن ارز رمزنگاری شده و یا رمز ارز است.

از این قضیه که بگذریم، هنگامی که بیت کوین پا در عرصه بازار رمز ارزها گذاشت، تک و تنها بر تخت سلطنت رمزارزها تکیه زده بود؛ اما کم کم مریدان این رمز ارز به تقلید از بیت کوین، پا در عرصه ظهور گذاشتند و با فورک کردن بیت کوین، ارز خود را روانه بازار کردند. بسیاری از Altcoinها تلاش می‌کنند تا محدودیت‌های بیت کوین را پوشش دهند. یک کوین جایگزین باید مزیتی برتر از بیت کوین داشته باشد تا به موفقیت برسد. در ادامه تعدادی از نکات مهم درباره آلتکوین‌ها را لیست می‌کنیم:

 • اصلی‌ترین انواع آلتکوین ها شامل رمز ارزهای قابل استخراج، استیبل کوین‌ها، توکن‌های اوراق بهادار، توکن‌های کاربردی، توکن‌های حاکمیتی و توکن‌های NFT هستند.
 • در تاریخ ۱۹ سپتامبر ۲۰۲۱ (۲۸ شهریور ۱۴۰۰) سلطه بیت کوین ۴۲ درصد است و آلتکوین‌ها سلطه بیشتری بر بازار رمزارزها دارند. 

اختراع ساتوشی ناکاموتو در حدود ۱۲ سال قبل اتفاق افتاد و اکنون حدود ۵۰۰۰ آلتکوین وجود دارد که از نوآوری ناکاموتو استفاده کرده‌اند. اکثر مورخان رمز ارزها اعتقاد دارند که شبکه نِیم کوین (NameCoin) اولین آلت‌کوینی بود که به وجود آمد و واژه “Altcoin” اولین بار توسط یک توسعه دهنده به نام اندرو چو (Andrew Chow) به کار رفت.

NameCoin در آپریل ۲۰۱۱ راه اندازی شد و این پروژه بر روی نام دامنه‌های غیرمتمرکز تمرکز داشت. بین سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۴ (قبل از هایپ ۲۰۱۵)، راه اندازی کوین‌های جایگزین به صورت نمایی شروع به رشد کرد. به دنبال نِیم کوین، بیت کوینرها (طرفداران بیتکوین) شاهد تولد ریپل، لایت کوین، پیر کوین، فدرکوین، مسترکوین، کانترپارتی و اونوبتانیوم بودند.

تفاوت آلتکوین‌ها با یکدیگر

روند آلتکوین و بیت کوین

اکنون هزاران آلتکوین وجود دارند که از کدهای بیت کوین استفاده می‌کنند و توسعه‌دهندگان مقدار کمی تغییرات در این کدها ایجاد کرده‌اند؛ مثل انیشنینیوم، لایت کوین، دش، زی کش و نواکوین.

همچنین فورک‌هایی از اتریوم مانند یوبیک، اتریوم کلاسیک و وانچین وجود دارند.

بایت کوین نیز دارای یک کدبیس منحصر به فرد است و همچنین دارای فورک‌های زیادی مانند مونرو، بولبری و الکترونیوم است.

ریپل نیز دارای فورک استلار است و نم، آردور و برست نیز فورک‌هایی از NXT هستند. زمانی که شما خیلی عمیق‌تر شوید، توکن‌هایی را پیدا می‌کنید که توسط استانداردهای ERC20 ، SLP و TRC20 شبکه‌های سولانا، اتریوم و ترون ساخته شده‌اند.

برخی از فورک‌ها مستقیما از کدبیس‌های میزبانی شده در سایت‌هایی مثل Github ایجاد شده‌اند و برخی دیگر نیز توسط جداسازی بلاک چین به دو زنجیره تشکیل شده‌اند. اگر چند نفر کدهای اصلی را مقداری تغییر دهند و نرم افزار را به صورت متفاوتی نسبت به قوانین اصلی اجماع اجرا کنند، در واقع یک فورک ایجاد می‎کنند.


اگر می‌خواهید به طور کامل با مفهوم فورک کردن آشنا شوید، مطالعه این مقاله به شما کمک می‌کند: فورک کردن چیست؟‌ با معنای هارد فورک و سافت فورک آشنا شوید!


مردم حیرت می‌کنند که چرا هزاران رمز ارز وجود دارد. برخی از مردم می‌دانند که آنها چه هستند و از کجا آمده‌اند؛ اما بسیاری فکر می‌کنند که چرا این ارزهای جایگزین وجود دارند؟!

دلایل زیادی برای وجود آلت‌کوین‌ها وجود دارد؛ از آنجایی که مردم می‌توانند در حوزه رمزارزها بدون نیاز به اجازه، به توسعه پروژه‌های مختلف بپردازند، ایده‌های بی‌شماری برای ساخت پروژه‌ها و رمزارزهای جدید وجود دارد. بسیاری از پروژه‌هایی که طی سال‌های اخیر ساخته شده‌اند، به دنبال بهبود باگ‌های بیت کوین هستند و بسیاری دیگر، هدفی کاملا متفاوت از بیت کوین را دنبال می‌کنند. 

برخی پروژه‌ها ناشناسی بهتری ارائه می‌دهند (مانند مونرو، دش و ZCash) و برخی کوین‌ها نیز یک صنعت خاص مثل سرگرمی را هدف گرفته‌اند. دارایی‌های دیجیتالی وجود دارند که به مردم امکان می‌دهند که توکن‌های خود را بسازند و همچنین قراردادهای هوشمند توسعه دهند.

آلتکوین ها وجود دارند، چون ساتوشی تنها از شبکه بیت کوین پرده‌برداری نکرد؛ بلکه درگاهی به نام بلاکچین را در دنیای تکنولوژی و اقتصاد باز کرد. حالا این درگاه باز است، راه برگشتی نیست و به نظر نمی‌آید که نرخ ایجاد ارزهای جایگزین آهسته شود.

نمونه‌های اولیه ارزهای جایگزین

Namecoin نمونه اولیه آلتکوین

اولین آلتکوین جالب توجه، NameCoin است که مبتنی بر کدهای بیت کوین بود و همان الگوریتم گواه اثبات کار (POW) را داشت. درست مثل بیت کوین، NameCoin نیز ۲۱ میلیون کوین تولید می‌کرد.

نیم کوین در آپریل ۲۰۱۱ معرفی شد و تفاوت عمده آن با بیت کوین، این بود که نام دامنه کاربران را کمتر قابل رویت می‌کرد. نیم کوین به کاربران اجازه می‌داد تا ثبت نام کنند و با استفاده از دامنه‌های bit. خود، شروع به استخراج Namecoin کنند، که این باعث افزایش ناشناسی و مقاومت در برابر سانسور می‌شد.

در اکتبر ۲۰۱۱، لایت کوین به عنوان “بیت کوین نقره‌ای” معرفی شد. با این که از نظر فاندامنتالی، کدها و عملکرد آن شبیه به بیت کوین بود، اما در برخی موارد با بیت کوین تفاوت داشت؛ لایت کوین تراکنش‌ها را سریع‌تر تایید می‌کرد. همچنین کل کوین‌های آن، ۸۴ میلیون بود؛ یعنی ۴ برابر بیت کوین.

بسیاری از آلتکوین ها توسط Framework پایه‌ای که توسط بیت کوین ارائه شده، ساخته شده‌اند. به همین دلیل، بیشتر آلتکوین‌ها همتا به همتا هستند. آنها سعی می‌کنند روش‌های موثر و ارزان برای انتقال تراکنش‌ها در اینترنت ارائه دهند؛ حتی از نظر امکانات نیز آلت‌کوین ها به طور گسترده‌ای با هم متفاوت هستند.

آلتکوین‌ها چگونه کار می‌کنند؟

در اصل، آلتکوین‌ها شبیه به بیت کوین کار می‌کنند؛ با استفاده از کلید خصوصی، شما می‌توانید از کیف پول خود به یک کیف پول دیگر پرداخت انجام دهید. در این رمز ارزهای جایگزین، یک بلاک چین و یا دفتر کل توزیع شده برای ذخیره وجود دارد، که تراکنش‌ها به صورت دائمی و عمومی ذخیره می‌شوند؛ در نتیجه مبادلات نمی‌توانند تغییر یابند. بلاک چین توسط اثبات‌های ریاضیاتی که تراکنش‌ها را تایید می‌کنند، امن می‌شوند.

مشهورترین آلت کوین، اتریوم (ETH) است. در تاریخ ۲۸ شهریور ۱۴۰۰، در لیست برترین ارزهای رمزنگاری شده پس از اتر، به ترتیب کاردانو، تتر و بایننس کوین قرار دارند. می‌توان گفت که اتریوم بستر بیشتر پروژه‌های مبتنی بر بلاک چین مانند پلتفرم‌های وام‌دهی و قرض‌دهی یا Lending، صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX)، وام‌های فلش، ییلد فارمینگ (Yield Farming) و غیره است.

Altcoin در مقابل بیت کوین

Altcoin در مقابل بیت کوین

آلت کوین‌ها تمام قوانین بیت کوین را دنبال نمی‌کنند. برای مثال، بیت کوین تنها با استخراج و در هر ۱۰ دقیقه تولید می‌شود؛ اما لایت کوین، ارزها را در هر ۲.۵ دقیقه تولید می‌کند. این باعث می‌شود که پروسه پرداخت‌ها در این ارز جایگزین سریع‌تر انجام شود. همچنین لایت کوین ۸۴ میلیون توکن تولید می‌کند، در حالی که بیت کوین تنها ۲۱ میلیون کوین ایجاد می‌کند.

به علاوه، ششمین رمز ارز برتر از قوانین ماینینگ متفاوت‌تری از بیت کوین استفاده می‌کند؛ در حالی که Bitcoin نیازمند تجهیزات گران قیمت است، لایت‌کوین‌ها می‌توانند با یک سخت افزار کامپیوتری معمولی استخراج شوند.

LiteCoin تنها یکی از نمونه‌های رمز ارزهای جایگزین است. برخی آلت کوین‌ها تقریبا در حد بیت کوین معروف هستند؛ با این که به مارکت کپ یا حجم بازار آن نمی‌رسند. در ادامه می‌توانید لیست چند نمونه از معروف‌ترین آلتکوین‌ها را ببینید:

مزایا و معایب آلت کوین چیست؟

مزایا

 • نواقص بیت کوین را می‌پوشانند: آلتکوین‌ها معمولا برای بهبود سرعت، مقیاس پذیری، هزینه استخراج و دیگر موارد طراحی می‌شوند.
 • رقابت ایجاد می‌کنند: با تغییراتی در قوانین عملکرد بیت کوین، سازندگان آلتکوین ها فضای بیشتری برای رقابت با بیت کوین دارند.
 • کارمزد کمتری دارند:‌ یکی از مزایای استفاده از کوین‌های جایگزین به عنوان روش پرداخت، علاوه بر امن کردن تکنولوژی بلاک چین، ارائه کارمزد کمتر به ازای هر تراکنش است.

معایب

 • قیمت آنها نوسان زیادی دارد: به عنوان یک سرمایه گذاری، آلت کوین‌ها بسیار جدید هستند و قیمت آنها دچار نوسانات شدید می‌شود.
 • پتانسیل زیادی برای کلاهبرداری دارند: Altcoinها در طرح‌های کلاهبرداری و متقلبانه، کاربرد زیادی دارند.

انواع کوین‌های جایگزین

انواع کوین‌های جایگزین

با تکامل آلتکوین‌ها، دسته بندی‌های مختلفی ایجاد می‌شود. برخی از انواع اصلی ارزهای جایگزین شامل رمز ارزهای قابل استخراج، استیبل کوین‌ها، توکن‌های اوراق بهادار، توکن‌های کاربردی، توکن‌های حاکمیتی و توکن‌های NFT هستند.

 • استیبل کوین‌ها یا رمزارزهای با قیمت ثابت، به توکن‌هایی می‌گویند که دارای پشتوانه‌ای مثل دلار هستند و قیمت آنها مطابق با قیمت دلار تغییر می‌کند.
 • توکن‌های اوراق بهادار، نوع دیگری از آلتکوین‌ها هستند که شبیه به سهام‌های سنتی هستند و به صورت مالکیت بخشی از بیزینس‌ها ارائه می‌شوند.
 • توکن‌های کاربردی با ارائه خدمات و به صورت پاداش یا جایزه به دست می‌آیند. یعنی شما باید فعالیتی انجام دهید تا در ازای آن،‌ توکن کاربردی به دست آورید.
 • توکن‌های حاکمیتی نوعی از رمزارزها هستند که برای تصمیم‌گیری درباره تغییرات یک پروژه و آینده آن به کار می‌روند. یعنی افرادی که توکن حاکمیتی داشته باشند، می‌توانند در رای‌گیری‌های مربوط به تغییرات پروژه شرکت کنند. 
 • توکن‌های NFT یا توکن‌های غیرقابل‌تعویض نوعی از رمزارزها هستند که قابل معاوضه نیستند و معرف ارزش یک دارایی خاص هستند.

 در ادامه، به صور مفصل به معرفی این ارزهای جایگزین می‌پردازیم.

نکته مهم: یک آلتکوین ممکن است در بیش از یک دسته‌بندی قرار گیرد.

آلتکوین های قابل استخراج

این نوع ارزهای جایگزین برای ایجاد کوین جدید، از پروسه ماینینگ استفاده می‌کنند. در این روش، کوین‌ها توسط حل مسائل سخت ریاضیاتی تولید می‌شوند. این ارزها بیشتر شبیه به بیت کوین هستند تا دیگر آلت‌کوین‌ها. بسیاری از آلتکوین های برتر سال ۲۰۲۰، در این دسته قرار می‌گیرند. 

پروسه ماینینگ رمز ارزها از طریق ۴ روش امکان‌پذیر است:

 • اسیک (Asic): اسیک‌ها دستگاه‌هایی هستند که تنها برای یک کار ساخته شده‌اند؛ استخراج رمز ارزها. این دستگاه‌ها دارای قدرت پردازشی بسیار بالایی هستند و عموما قیمت آنها بالاست و برق زیادی مصرف می‌کنند.
 • FPGA: این‌ها دستگاه‌هایی هستند که برای ماینینگ به کار می‌روند. کار با FPGAها مقداری دشوار است و نیاز به دانش فنی بالایی دارد. برخی آلتکوین‌ها مانند اتریوم را می‌توان با این دستگاه‌ها ماین کرد؛ اما هزینه آنها نسبت به سود به دست آمده در برخی کشورها و مناطق به صرفه نیست و برای میزان سودآوری استخراج با FPGAها، باید معیارهایی مثل مصرف برق، هزینه برق، هزینه نگهداری و غیره را سنجید. FPGAها دارای قدرت پردازشی بین اسیک و کارت گرافیک هستند.
 • کارت گرافیک (GPU): کارت‌های گرافیک مخصوص بازی، محبوب‌ترین ابزارها برای استخراج آلتکوین‌ها هستند. اتریوم با GPU نیز ماین می‌شود. مزیت این دستگاه‌ها نسبت به دو دستگاه قبلی این است که برق زیادی مصرف نمی‌کنند و هزینه آنها بسیار کمتر است. به طوری که می‌توان به راحتی حتی در منزل نیز یک ریگ ماینینگ راه اندازی کرد؛ زیرا صدای زیادی ندارد و نیاز چندانی به تهویه هزینه‌بر اسیک‌ها ندارد.
 • سی پی یو (CPU): این دستگاه‌ها که در کامپیوترهای شخصی و لپ تاپ وجود دارد، ضعیف‌ترین نوع دستگاه‌ها برای ماینینگ است و امروزه تقریبا دیگر استفاده نمی‌شود.

استیبل کوین‌ها

استیبل کوین‌ها

استیبل کوین‌ها به دنبال کاهش نوسانات قیمت رمزارزها هستند. در گذشته و قبل از ساخت اولین استیبل کوین‌ها، معاملات رمزارزها ریسک و بی‌ثباتی زیادی داشت. اما پس از به وجود آمدن استیبل کوین‌ها، این ریسک معاملات تا حد قابل قبولی کنترل شده و کاهش یافته است. 


برای مطالعه بیشتر درباره استیبل کوین‌ها به این مقاله مراجعه کنید: استیبل کوین (Stablecoins) چیست؟ کوین هایی با قیمت ثابت


محبوب‌ترین پشتوانه‌ها برای استیبل کوین‌ها شامل دلار آمریکا، یورو و طلا هستند. اکنون معروف‌ترین و محبوب‌ترین استیبل کوین‌ها شامل تتر (USDT)، دای، TUSD ،USDC ،BUSD هستند.

برخی استیبل کوین‌ها نیز وجود داشتند که به دلایل مختلفی از جمله نوسانات زیاد و عدم نگهداری و آپدیت با شکست مواجه شدند؛ یکی از این نمونه‌ها NuBits بود که به دلیل عدم توانایی حفظ  قیمت خود با شکست مواجه شد. یکی دیگر از این نمونه‌ها، Basis بود که با وجود دریافت ۱۰۰ میلیون دلار از طریق جذب سرمایه، طبق قوانین آمریکا در سال ۲۰۱۸ بسته شد.

برخی استیبل کوین‌ها نیز وجود دارند که با نام “استیبل کوین الگوریتمی” شناخته می‌شوند. این توکن‌ها از هیچ ذخیره‌ای استفاده نمی‌کنند و به عنوان یک مکانیزم کاری استفاده می‌شوند؛ درست مثل چیزی که در بانک‌های مرکزی وجود دارد. این استیبل کوین‌ها برای ثابت نگه داشتن قیمت به کار می‌روند؛ برای مثال، Basecoin که پشتوانه‌اش دلار آمریکاست، از یک مکانیزم اجماع استفاده می‌کند تا میزان عرضه توکن‌ها را در صورت نیاز، کاهش یا افزایش دهد.

چنین کاربردی درست شبیه به چاپ پول توسط بانک مرکزی است تا ارزش ارز فیات را ثابت نگه دارد. این می‌تواند توسط اجرای یک قرارداد هوشمند بر روی یک پلتفرم غیرمتمرکز انجام شود و به طور اتوماتیک این کار را انجام دهد.

توکن‌های اوراق بهادار

توکن‌های اوراق بهادار

این آلتکوین‌ها مربوط به بیزینس‌ها هستند و معمولا به صورت عرضه اولیه کوین (ICO) راه اندازی می‌شوند. توکن‌های اوراق بهادار به سهام سنتی شباهت دارند و معمولا به صورت انواع پیشنهادها مانند پرداخت و یا مالکیت بخشی از کسب و کار ارائه می‌شوند. این نوع از Altcoinها برای تایید هویت افراد با استفاده از ذخیره مقداری از اطلاعات شخصی آنها استفاده می‌شوند. ارزهای اوراق بهادار از طریق سرویس‌های توکن اوراق بهادار (STS) تولید می‌شوند، که هویت افراد را تایید می‌کنند. آنها ممکن است در جایی استفاده شوند و یا همراه با پسورد مالک برای تایید هویت او به کار روند. البته باید گفت که آلت کوین‌های اوراق بهادار همیشه امن نیستند؛ ممکن است گم شوند، دزدیده شوند و یا هک شوند.

این ارزهای جایگزین معمولا ارزش خود را از طریق دارایی‌های خارجی و قابل معامله به دست می‌آورند. به خاطر این که این توکن‌ها به عنوان اوراق بهادار شناخته می‌شوند، برای قانون‌گذاران اهمیت دارند و اگر STO (عرضه اولیه توکن‌های اوراق بهادار یا Security Token Offering) از قوانین پیروی نکند، اخطار دریافت می‌کند. اما اگر از قوانین پیروی کند،‌ می‌تواند موارد استفاده زیادی داشته باشد.

برخی از مزایای توکن‌های اوراق بهادار شامل موارد زیر است:

 • ارتقاء اقتصاد سنتی: تراکنش‌های سنتی مقداری هزینه‌بر هستند؛ چون تمام کارمزدها توسط واسطه‌هایی مثل بانک‌ها انجام می‌شوند. ارزهای اوراق بهادار نیاز به واسطه را حذف می‌کنند، که این باعث کاهش کارمزد می‌شود.
 • افزایش سرعت اجرا: موسسات مالی سنتی واسطه‌های زیادی دارند، که این باعث افزایش زمان اجرا می‌شود. با حذف این واسطه‌ها،‌ اوراق بهادار می‌توانند بسیار سریع‌تر اجرا شوند. با افزایش سرعت اجرا، توکن‌های اوراق بهادار به سرمایه گذاری‌های جذابی تبدیل می‌شوند.
 • ارائه بازار آزاد: تراکنش‌ها در دنیای سنتی بومی سازی شده‌اند. مثلا سرمایه‌گذاران چینی برای سرمایه‌گذاری در شرکت‌های خصوصی آمریکایی دچار مشکل می‌شوند. اینجاست که ارزهای اوراق بهادار می‌تواند مفید باشد. با استفاده از این آلتکوین‌ها، تولیدکنندگان می‌توانند با هر کسی در اینترنت معامله کنند. این کار باعث افزایش ارزش دارایی‌ها می‌شود.
 • جلوگیری از دستکاری سازمانی: به خاطر این که تعداد واسطه‌ها کم می‌شود، شانس دستکاری و فساد توسط موسسات نیز کاهش می‌یابد و یا حتی ممکن است از پروسه سرمایه‌گذاری کاملا حذف شوند.
 • نقد شدن راحت‌تر: بازارهای ثانویه برای معاملات توکن‌های اوراق بهادار، از طریق پلتفرم‌های معاملاتی دارای مجوز، ساده‌تر است و برای سرمایه گذاران، نقد کردن آنها بسیار راحت است.

توکن‌های کاربردی

این توکن‌ها با ارائه خدمات به دست می‌آیند و معمولا بخشی از آنها به صورت ICO به فروش می‌رسد. فایل کوین (FileCoin) نمونه‌ای عالی برای توکن کاربردی است که به صورت ICO به فروش رفت. فایل کوین‌ها برای مبادله شدن در فضای ذخیره فایل غیرمتمرکز طراحی شده‌اند. به خاطر این که ICOها فرصت‌های سرمایه گذاری برای خودِ شرکت‌ها هستند، بسیاری از توکن‌ها به اوراق بهادار محدود می‌شوند. به هر حال، اگر توکنی نتواند از تست هاوی (Howey Test) عبور کند، در دسته توکن‌های کاربردی قرار می‌گیرد. این آلتکوین‌ها به کاربران در ازای انجام خدمات و یا فروش محصولات پاداش داده می‌شوند. این رمز ارزها به هودلرها حق استفاده از شبکه و رای دهی می‌دهند.

یک توکن کاربردی، عملکردی بیش از صرفا یک توکن دارد. این توکن‌ها ارزش دارند، اما نمی‌توانند به عنوان یک پول در نظر گرفته شوند. ارزهای کاربردی، ارزش را از طریق روش‌های مختلفی به کاربران ارائه می‌دهند. یکی از این راه‌ها ارائه دسترسی به محصولات یا خدمات آینده پروژه است. پروژه‌هایی که خدمات یا محصولات دیجیتالی ارائه می‌دهند و ICO برگزار می‌کنند، در طی این عرضه اولیه توکن‌های کاربردی خود را می‌فروشند. سرمایه گذاران می‌توانند این ارزها را خریداری کنند و از آنها به عنوان یک وسیله پرداخت در داخل پلتفرم مربوطه استفاده کنند.

از نمونه‌های توکن‌های اوراق بهادار می‌توان به بت، گولم، فانفر (FunFair) و تیمی کوین (TimiCoin) اشاره کرد.

توکن‌های حاکمیتی

توکن‌های حاکمیتی یا Governance Tokenها نوعی رمزارز هستند که به دارنده خود اجازه می‌دهند در سرنوشت پروژه مربوطه و تغییرات مربوط به آن تاثیرگذار باشند. نیاز به تغییر در فرآیند تصمیم‌گیری در پروتکل‌های غیرمتمرکز، یکی از اولین دلایلی بود که باعث ساخت توکن‌های حاکمیتی شد. درواقع توکن حاکمیتی نوعی حق رای به دارنده خود می‌دهد و باعث می‌شود او بتواند در رای‌گیری‌های مختلف پروژه شرکت کند و تغییرات آینده پروژه تاثیرگذار باشد. 

برای آشنایی بیشتر با توکن‌های حاکمیتی، این مقاله را مطالعه کنید: توکن حاکمیتی چیست؟

توکن‌های NFT

توکن‌های NFT یا Non Fungible Tokenها یا توکن‌های غیرقابل تعویض، نوعی رمزارز منحصربه‌فرد هستند که با هیچ دارایی دیگری قابل معاوضه نیستند. این نوع رمزارز بیشتر در صنعت بازی و حوزه هنر کاربرد دارد. شما می‌توانید آثار هنری خود را به NFT‌ تبدیل کنید و آنها را بفروشید. در حال حاضر شبکه اتریوم بزرگ‌ترین بستر برای ساخت خرید و فروش توکن‌های NFT‌ است. 

برای درک بهتر مفهوم NFT‌، این مقاله را مطالعه کنید: مفهوم NFT‌ چیست؟

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ پورتفولیو ارز دیجیتال
 • آلتکوین چیست؟

به زبان ساده، به تمام رمزارزها به‌جز بیت کوین، آلتکوین گفته می‌شود.

 • محبوب‌ترین آلتکوین‌ها کدام هستند؟

در حال حاضر از میان محبوب‌ترین آلتکوین‌ها، می‌توان اتر، بایننس کوین، کاردانو، سولانا، پولکادات و دوج کوین را نام برد. 

نتیجه گیری

آلت‌کوین ها به این دلیل ایجاد شدند که نواقص بیت کوین را پوشش دهند؛ نواقصی مانند مقیاس‌پذیری پایین، سرعت پایین، استخراج دشوار و پرهزینه، کارمزد بالا و غیره.

کوین‌های جایگزین در ابتدا از بیت کوین منشعب می‌شدند و تفاوت‌های کمی با آن داشتند؛ اما به مرور زمان و با پیشرفت فناوری بلاک چین، کوین‌هایی مانند اتریوم به وجود آمدند که توانستند مفاهیم جدیدی را وارد حوزه رمز ارزها کنند؛ مفاهیمی مانند قرارداد هوشمند، بازی‌های بلاک چینی، ساخت راحت توکن، دیفای، ییلد فارمینگ، استیکینگ (Staking)، صرافی غیرمتمرکز (DEX)، وام دهی و قرض دهی، وام‌های فلش و غیره. می‌توان گفت که اگر آلت کوین‌ها نبودند، شاید ما هرگز شاهد چنین پیشرفتی در صنعت نوظهور بلاک چین و رمز ارزها نبودیم.

این مفاهیم با این که شاید در ابتدا کمی نامفهوم و ثقیل به نظر برسند، اما با توسعه بیشتر و پیشرفت در این تکنولوژی‌ها، ما می‌توانیم بسیار راحت‌تر این مفاهیم را درک کنیم و از آنها استفاده کنیم.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا