ارز دیجیتال دوج کوین (dogecoin) چیست؟ + ویدیو

طبق وب سایت دوج کوین (Dogecoin)، این کوین یک ارز دیجیتال همتا به همتای متن باز است. این آلتکوین ابتدا به عنوان یک جوک ایجاد شد که به شوخی اینترنتی درباره سگ شیبا اینو اشاره داشت و سپس در سطح اینترنت محبوبیت زیادی کسب کرد.

در عین حال، از زمان ایجاد دوج کوین، محبوبیت و ارزش آن رشد چشمگیری داشته است. طی چند سال، یک جامعه آنلاین بسیار عظیم نیز با وجود بسیاری از طرفداران وفادار این کوین توسعه یافته است. این جامعه کارهای شگفت انگیزی با دوج کوین انجام داده است. این اقدامات از استفاده از این ارز دیجیتال به منظور جذب سرمایه برای تیم لوژ سواری جاماییکا برای شرکت در المپیک زمستانی سوچی، تا جذب سرمایه برای پروژه ساخت چاه آب در کنیا و دسترسی مردم به آب شرب متفاوت است.

دوج کوین چکار می‌کند؟

دوج کوین ارز دیجیتال رمز ارز لایت کوین بلاک چین

فناوری زیرساخت دوج کوین، مشتقی از شبکه لایت کوین است؛ این بدان معناست که تمام تغییرات و به روزرسانی‌های لایت کوین برای این ارز نیز اعمال خواهد شد.

دوج کوین هیچگاه قرار نبوده است که فناوری پیشرفته‌ای وارد بلاک چین کند یا کار جدیدی انجام دهد. این ارز تنها یک پلتفرم تراکنش ارز دیجیتال با شکل یک سگ بر روی خود است!

کم بودن ارزش دوج کوین حفظ شده و کارمزد تراکنش‌های آن نیز بسیار کم است. این ویژگی‌ها باعث می‌شود این کوین همان ارز دیجیتالی شود که مردم به جای نگهداری به عنوان سرمایه، از آن استفاده کنند. این ارز به محبوب‌ترین توکن جهت جایزه دادن به مردم تبدیل شده است.

برای مثال هنگامی که فردی بخواهد در سایت Reddit از نظر کاربر دیگری تشکر کند و ۱۰ سنت برای او ارسال کند، می‌تواند از دوج کوین استفاده کند؛ اگر این کاربر بخواهد بیت کوین ارسال کند، ۱۰ سنت حدود ۰.۰۰۰۰۰۶ بیت کوین می‌شود؛ اما همین مقدار حدود ۶.۰۲ دوج خواهد شد. به علاوه این که این تراکنش نسبت به بیت کوین، سریع‌تر و ارزان‌تر است. به این دلیل، این ارز به محبوب‌ترین توکن برای استفاده به عنوان پاداش به سایر کاربران تبدیل شده است. در توییتر و سایت ردیت، پاداش دادن کاربران به یکدیگر برای مطالب جالب و با استفاده از دوج (DOGE) بسیار رایج است.

جکسون پالمر موسس دوج کوین در این خصوص بسیار خوشحال بود و طی مصاحبه‌ای گفت:

دوج کوین یکی از اندک ارزهای دیجیتال است که به جای نگهداری به عنوان سرمایه، به صورت ارز در حال مبادله است. مردم به جای نگهداری و انتظار برای نوسان بازار و فروش دوج کوین، در حال مبادله و پاداش دادن آن هستند. این شرایط بسیار عالی است چون دلیل وجود ارزهای دیجیتال همین است.

موضوع دیگری که دوج را از سایر کوین‌ها متمایز می‌کند، جامعه دوستانه، آزاد و بزرگ آن است. دوج کوین در سایت ردیت بیش از ۱۰۰ هزار دنبال کننده دارد که به یکدیگر دوج جایزه می‌دهند‌. این جامعه که خود اعضا آن را شیباها یا shibes می‌خوانند، معمولا بسیار مثبت، دوستانه و استقبال کننده هستند.

به پست یکی از کاربران نگاهی می‌اندازیم که نوشته است:

با بالا رفتن قیمت دوج کوین باید بیشتر تلاش کنیم که این جامعه را برای یکدیگر دوستانه حفظ کنیم. پول باعث خراب شدن جامعه می‌شود و متنفرم از اینکه ببینم جامعه زیبای ما به دیو گرسنه پول تبدیل شود. مهم است که به یاد بیاوریم چه چیزی دوج کوین را منحصر به فرد می‌کند. باید راهی برای رشد و رونق دوج کوین پیدا کنیم، در حالی که محیط دوستانه نیز حفظ شود.

کاربر دیگری با این نظر موافق بوده و می‌گوید:

شوخی ها و میم‌های دوج باعث خندیدن مردم می‌شود. این موضوع باید هدف دوج کوین باشد.

جامعه دوج‌کوین در واقع سازمان غیرانتفاعی به اسم موسسه دوج کوین تاسیس کرده است. هدف این موسسه تسهیل استفاده از دوج در اقدامات خیرخواهانه است.

اولین اقدام آنها برای جذب سرمایه، در ژانویه ۲۰۱۴ بود که جامعه دوج کوین ۵۰ هزار دلار به صورت دوج برای تیم لوژ سواری جمع آوری کرد؛ این تیم به المپیک زمستانی سوچی راه یافته بود، اما توان مالی شرکت در این مسابقات را نداشت. به لطف دوج‌کوین، این تیم توانست در المپیک زمستانی شرکت کند‌.

با الهام گیری از این موفقیت، موسسه دوج کوین شروع به جمع آوری کمک‌های مالی برای ساخت چاه آب در کنیا کرد. این موسسه با کمک ۴۰۰۰ اهدا کننده به هدف خود که جمع آوری ۴۰ میلیون دوج به ارزش ۳۰ هزار دلار بود رسید.

در تاریخ ۲۴ مارس، جامعه دوج‌کوین به طور موفقیت آمیز به هدف خود یعنی جمع آوری ۶۷.۸ میلیون دوج به ارزش ۵۵ هزار دلار برای حمایت مالی از جاش وایز راننده مسابقات اتومبیل رانی ناسکار (NASCAR) رسید. وی با طرح دوج کوین بر روی خودروی خود، در چندین مسابقه شرکت کرد.

دوج کوین ارز دیجیتال رمز ارز لایت کوین بلاک چین

جامعه دوج‌کوین حتی موفق به جمع آوری سرمایه کافی برای ارسال سکه واقعی این کوین به ماه در سال ۲۰۱۹ شد. می‌توانیم انتظار داشته باشیم که جامعه دوج‌کوین به جمع آوری سرمایه برای اقدامات با ارزش مختلف ادامه دهد.

تاریخچه دوج کوین

در تاریخ ۲۷ نوامبر ۲۰۱۳ جکسون پالمر بازاریاب ساکن سیدنی استرالیا جوکی با این مضمون در توییتر خود نوشت:

در دوج کوین سرمایه گذاری کنید. مطمئن باشید آینده در دست این کوین است!

این جوک علاقه بیلی مارکوس را به خود جلب کرد. او مهندس نرم افزار ساکن پورتلند بود و با پالمر در خصوص به واقعیت رساندن دوج کوین ارتباط برقرار کرد. چند هفته بعد در تاریخ ۶ دسامبر، قابلیت استخراج و معامله ارز دیجیتال دوج‌کوین برای کاربران فراهم شد.

در فضای اینترنت در خصوص رشد چشمگیر این ارز سر و صدا به پا شد. چیزی که در ابتدا جوکی در خصوص افراد علاقمند به ارزهای دیجیتال بود، سریعا خود نیز به ارز دیجیتال تبدیل شد.

جکسون پالمر معتقد است دوج کوین یک ارز دیجیتال قانونی و واقعی است و‌ در این خصوص گفت:

دلیلی که باعث شد از موضع قبلی خودم در خصوص مسخره کردن ارز دیجیتال به موقعیت کنونی برسم، این بود که می‌خواستم چیزی بسازم که عملکرد خوبی داشته باشد. بین ارزهای دیجیتالی که می‌شناسم و‌ حتی بیت کوین، دوج کوین فعال ترین جامعه را دارد. اعضای جامعه به خود سخت نمی‌گیرند و از دوج کوین به طور ویژه برای پاداش دادن به سایر کاربران استفاده می‌کنند. این موضوع من را متقاعد کرد که دوج کوین یک طرح کلاهبرداری و مشهور به پانزی نیست.

پالمر در خصوص اتفاقات آینده بیان کرد:

تا زمانی که جامعه به خود سخت گیری نکند، همواره پشتیبان آنها خواهم بود. به محض آن که افراد بگویند، بیاییم تلاش کنیم قیمت دوج کوین هزاران دلار شود و سپس از آن پول درآوریم، من نیز می‌گویم که به سلامت! زیرا نمی‌خواهم خود را درگیر یکی از طرح های پانزی موجود در فضای کریپتو کنم. ابن دقیقا همان دلیلی است که در ابتدا به خاطر آن ارزهای دیجیتال را مسخره می‌کردم.

دو ماه پس از معرفی این کوین، ارزش بازار آن به ۵۰ میلیون دلار رسید. تا اواسط سال ۲۰۱۵، ۱۰۰ میلیارد توکن در گردش وجود داشت. متاسفانه موفقیت عظیم مالی ارزهای دیجیتال، اشخاص حریص را به این حوزه جلب کرده است. یکی از کلاهبرداران مبلغ ۷۵۰ هزار دلار از حامیان دوج کوین جمع آوری کرد تا استارت آپ کریپتوی خود را که هیچگاه به وجود نیامد را ایجاد کند. هکرها نیز هزاران دلار دوج از کیف پول کاربران سرقت کردند.

پالمر سریعا پس از تجاری شدن ارز دیجیتال خود واکنش نشان داد. وی هیچگاه برای خود دوج‌کوین جمع آوری نکرد تا در هنگام سر و صدای این کوین، کسب سود کند. وی همچنین پیشنهاد ۵۰۰ هزار دلاری شرکت سرمایه گذاری استرالیایی را رد کرد.

پالمر در سال ۲۰۱۵ اعلام کرد قصد ترک دوج کوین را دارد و قول داد اگر کاربران بخواهند جوک او را جدی بگیرند، این کار را خواهد کرد. وی در مصاحبه‌ای بیان کرد:

بازار ارز دیجیتال همانند آزادی خواهانی است که دور میز نشسته‌اند و بدون انجام هیچگونه اقدامی انتظار دارند از طریق ایده‌های خام و پوچ پولدار شوند.

در این شرایط نیز قیمت و محبوبیت این کوین افزایش می‌یابد. اگرچه برای مدتی این ارز دیجیتال دچار رکود شد، اما در اواخر دسامبر ۲۰۱۷ ارزش بازار آن به بیش از دو میلیارد دلار رسید.

 

دوج کوین در حین و بعد از حباب کریپتوی سال ۲۰۱۷-۲۰۱۸

دوج کوین ارز دیجیتال رمز ارز لایت کوین بلاک چین

قیمت دوج کوین در اواخر سال ۲۰۱۷ و در حین حباب کریپتو، به بیشترین حد خود رسید. سپس در سال ۲۰۱۸ مانند بقیه رمز ارزها سقوط کرد. در زمان اوج قیمت خود، دوج‌کوین با قیمت ۰.۰۱۸ دلار معامله می‌شد و مارکت کپ آن به بیش از ۲ میلیارد دلار رسیده بود.

در تابستان ۲۰۱۹، قیمت دوج‌کوین دوباره به همراه الباقی کریپتوها پامپ کرد. زمانی که صرافی بایننس این ارز را لیست کرد، طرفداران آن بسیار خوشحال شدند.

دوج کوین در سال ۲۰۲۰

گرچه توسعه دهندگان دوج کوین به زیرساخت آن زیاد توجه نمی‌کنند، اما به هر حال آنها داوطلبانه کار می‌کنند. آخرین آپدیتی که از این ارز در Github موجود است، بیش از ۲ سال پیش در آنجا قرار گرفته است. یکی از دلایلی که هنوز هم دوج‌کوین زنده است و ترید می‌شود، جامعه فعال ماینرهای آن است.

در زمان به روز رسانی این مقاله، دوج‌کوین در رتبه ۴۹ سایت کوین مارکت کپ قرار دارد؛ قیمت آن ۰.۰۰۲۸۳۷ دلار و مارکت کپ آن حدود ۳۵۹ میلیون دلار است.

تیم دوج کوین

دوج کوین ارز دیجیتال رمز ارز لایت کوین بلاک چین

تیم دوج کوین کاملا از داوطلبان تشکیل شده است. موسسان این ارز دیجیتال جکسون پالمر و بیلی مارکوس هستند.

مارکوس خود را شیبتوشی ناکاموتو (Shibetoshi Nakamoto) می‌خواند که حالت شوخ طبعانه‌ای از ساتوشی ناکاموتو موسس بیت کوین است. توسعه دهندگان دوج‌کوین نیز مکس کلر، راس نیکول و پاتریک لادر هستند.

رقبا و چالش های دوج کوین

رقبای دوج کوین شامل تمام ارزهای دیجیتال نظیر بیت کوین، اتریوم و ریپل هستند. ذکر این نکته مهم است که هدف ایجاد این توکن، هیچگاه تبدیل شدن به با ارزش‌ترین ارز دیجیتال بازار نبوده است. موسسان این کوین می‌خواستند که قیمت دوج‌کوین پایین بماند تا به عنوان پاداش‌های کوچک و کم قیمت استفاده شوند.

پالمر نه تنها توسط مسیری که دوج کوین به آن کشیده شده، بلکه توسط کل فضای ارز دیجیتال به شدت به مشکل برخورده است. در حالی که جامعه این توکن و توسعه دهندگان آن در سال ۲۰۱۷ افزایش قیمت این ارز دیجیتال را جشن می‌گرفتند، پالمر معتقد بود که همگی آن ها هدف اولیه این ارز دیجیتال را فراموش کرده‌اند. پالمر در این خصوص توضیح داد:

این نکته که اکثر صحبت رسانه‌ها و افراد بر موضوع پتانسیل سرمایه گذاری دوج کوین تمرکز دارد، نگران کننده است؛ زیرا توجه همگان را از فناوری مورد نظر و هدفی که این جنبش بر روی آن بنا نهاده شده است دور می‌کند.

اگرچه موسس دوج کوین این طور احساس می‌کند، اما اکثر اعضای جامعه دوج‌کوین درباره آینده این ارز دیجیتال خوش بین هستند.

نحوه خرید و ذخیره دوج کوین

چندین روش برای کسب دوج‌کوین وجود دارد. طبق راهنمایی که در بخش دوج کوین سایت ردیت وجود دارد، اگر در اروپا زندگی می‌کنید، بهترین مکان برای خریدن این ارز، AnyCoinDirect و LiteBit است. کاربران خارج از اروپا ابتدا باید مقداری لایت کوین از کوین‌بیس خریداری کنند و سپس آن را با دوج‌کوین مبادله کنند.

روش دیگر برای کسب دوج کوین و بدون نیاز به خرید، مشارکت در جامعه این توکن بر روی سایت ردیت است. اگر فعال باشید و مطالبی ارسال کنید که سایر کاربران بپسندند، می‌توانند کوین دوج به شما پاداش دهند.

برای ذخیره این کوین به کیف پول هماهنگ با دوج کوین نیاز دارید. کیف پول‌های بسیار زیادی وجود دارند که دوج‌کوین را پشتیبانی می‌کنند. یکی از کیف پول‌های محبوب، کوینومی (Coinomi) است.

جمع بندی

چیزی که ابتدا برای شوخی کردن با جنون ارز دیجبتال ایجاد شده بود، به یکی از برترین ارزهای دیجیتال بازار تکامل یافته است.

ممکن است دوج‌کوین ویژگی‌های چشمگیری یا هدفی برای تغییر بلاک چین نداشته باشد؛ اما یکی از بزرگ‌ترین جامعه‌های رو به رشد ارزهای دیجیتال با محیطی دوستانه و اعضای مهربان دارد. این ویژگی‌ها، این ارز را از تمام ارزهای دیجیتال جدا کرده و باعث موفقیت این توکن می‌شود. جامعه وفادار دوج کوین از سایر کاربران با آغوش باز استقبال می‌کنند و به جای نگهداری این توکن، واقعا از آن استفاده می‌کنند.

اگرچه موسس دوج کوین سال‌ها قبل این پروژه را ترک کرد، اما این ارز دیجیتال به رشد خود ادامه داده است و تمام این موضوع به لطف جامعه با ذوق دوج کوین است.

 

آخرین به روز رسانی: ۹۹/۰۶/۲۵


54321
امتیاز 4.7 از 18 رای

منبع investinblockchain reddit
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

جدید ترین قدیمی ترین محبوب ترین
armitahosseini

سلام دوستان عزیز وقت شما بخیر بنده سایت سرمایه گذاری بر مبنای ارز دوج کوین به نام ایران کوین ماین رو پیشنهاد میکنم بسیار سایت خوبیه نزدیک به 8 ماهه که خودم فعالیت دارم و دارم ازش استفاده و سود میبرم از نظر امنیتی و سابقه خیلی مشهوره مدیریتش تمام مشخصات خودش اعم از اسم و شماره همراه و فیلم و عکساشو میفرسته کاملا با اعتباره من که خیلی بهشون اعتماد دارم و تمام سرمایمو در اختیارش قرار دادم بهتون پیشنهاد میکنم اگر از سایتای فیک و کلاهبردار خسته شدید حتما یه سر به این سایت بزنید مطمئن باشید پشیمون… بیشتر بخوانید »

عارف طاعتی

من تو این سایت دوجکویین دریافت کردم تضمینییه به همه پیشنهاد میدم امتحانش کنن فقط باید رول بزنید تا دوج به دست بیارین اینم لینک سایتش
هرگونه مشگلی هم داشین یا که راهنمایی خواستین من در خدمتتون هستم اینم ایدی تلگرامم

محمود ارفعی

Error: The one-time password (TFA code) you entered was incorrect.چطور این مشکل را حل کنم

ادمین سایت

با سلام
میگه پسووردتونو اشتباه وارد میکنید.

محمود چیتگر

سلام
نه من پسوورد و یوزر نیمم رو خودم دوباره تو قسمت لوس پسوردش زدم دوباره تنظیمش کردم …. معنیش که کردم شد زمان و تاریخ اشتباه .. ولی سوال من اینه زمان تاریخ چی .. مال کجا …. چطوری باید تنظیمش کرد ….. چه ربطی به این سایت داره …. من یه ماهه نتونستم وارد اکانتم بشم خواهشا بیشتر راهنماییم کنید