کریپتو کده

دوج کوین (Dogecoin) چیست؟ همه چیز درباره ارز دیجیتال DOGE

دوج کوین (Doge Coin) جنجالی‌ترین و عجیب‌ترین ارز دیجیتال دنیاست. دوج کوین در سال ۲۰۲۱ بیش از ۶۰۰۰ درصد رشد داشت و این برای یک توکن که تنها برای سرگرمی و شوخی به‌وجود آمد، شگفت‌انگیز است. اما دوج کوین چیست؟ در این مقاله با این ارز رمزنگاری‌شده، کاربرد دوج کوین، نحوه استخراج آن، خرید و فروش، بهترین والت دوج کوین ، قیمت DOGE و آینده این رمز ارز آشنا می‌شوید. با میهن بلاکچین همراه باشید.

این مقاله در تاریخ ۱۵ فروردین ۱۴۰۲ بروزرسانی شد.

دوج کوین چیست؟

شبکه دوج کوین ارز دیجیتال DOGE

دوج کوین یک میم کوین است که با تغییراتی در کدهای لایت کوین ساخته شده و از همان الگوریتم یعنی اسکریپت (Scrypt) استفاده می‌کند. برخی افراد این رمز ارز را داچ کوین ، دویج کوین ، دیج کوین و غیره نیز می‌نامند؛ اما تلفظ درست آن دوج کوین (Dogecoin) و نماد آن DOGE است.

دوج کوین در ۶ دسامبر ۲۰۱۳ توسط دو مهندس نرم افزار ایجاد شد و هدف آن نیز شوخی بود. بیلی مارکوس (Billy Markus) برنامه نویس IBM از پورتلند آمریکا به همراه جکسون پالمر (Jackson Palmer) که برای شرکت Adobe‌ کار می‌کرد، شروع به همکاری کردند. آن‌ها می‌خواستند رمزارزی بسازند که برخلاف بیت کوین برای عموم مردم قابل دسترسی باشد.  پالمر دامنه dogecoin.com را خریداری کرد. در بالای این وبسایت تصویر یک سگ Shiba Inu را می‌بینیم که لوگوی این کوین است. 

صفحه اول سایت دوج کوین
منبع: نسخه قدیمی سایت dogecoin.com

طبق گفته وب سایت دوج کوین، این یک ارز دیجیتال همتا به همتا و متن باز است. این آلتکوین ابتدا به عنوان یک جوک ایجاد شد که به شوخی اینترنتی درباره سگ شیبا اینو اشاره داشت و سپس در سطح اینترنت محبوبیت زیادی کسب کرد. اگر اهل پادکست هستید، می‌توانید به قسمت ۵۹ میهن پادکست که درباره میم‌کوین‌ها است، گوش دهید.

از زمان ایجاد دوج کوین، محبوبیت و ارزش آن رشد چشمگیری داشته است؛ طی چند سال، یک جامعه آنلاین بسیار عظیم نیز با وجود بسیاری از طرفداران وفادار این کوین توسعه یافته است. این جامعه کارهای شگفت انگیزی با دوج کوین انجام داده است؛ مانند جذب سرمایه برای تیم لوژسواری جاماییکا برای شرکت در المپیک زمستانی سوچی و جذب سرمایه برای پروژه ساخت چاه آب در کنیا! 

کاربرد دوج کوین چیست؟

فناوری زیرساخت Dogecoin مشتقی از شبکه لایت کوین است؛ این بدان معناست که تمام تغییرات و به روزرسانی‌های Litecoin برای این ارز نیز اعمال خواهد شد. این کوین هیچگاه قرار نبوده که فناوری پیشرفته‌ای وارد بلاک چین کند یا کار جدیدی انجام دهد؛ این ارز تنها یک پلتفرم تراکنش ارز دیجیتال با شکل یک سگ روی خود است!

برای مثال هنگامی که فردی بخواهد در سایت Reddit از نظر کاربر دیگری تشکر کند و ۱۰ سنت برای او ارسال کند، می‌تواند از دوج کوین استفاده کند؛ اگر این کاربر بخواهد از بیت کوین کند، باید چیزی حدود ۰.۰۰۰۰۰۶ بیت کوین ارسال کند؛ اما همین مقدار حدود ۶.۰۲ دوج خواهد شد. این اعداد از نظر روانی بر کاربران تاثیر می‌تواند اثرگذار باشد. به علاوه این تراکنش نسبت به بیت کوین، سریع‌تر و ارزان‌تر است. به این دلیل، این ارز به محبوب‌ترین توکن برای استفاده به عنوان پاداش به سایر کاربران تبدیل شده است. در توییتر و سایت ردیت، پاداش دادن کاربران به یکدیگر برای مطالب جالب و با استفاده از دوج (DOGE) بسیار رایج است.

دوج کوین و ایلان ماسک

ایلان ماسک دوج کوین Elon Musk DOGE Dogecoin

افراد مشهور زیادی درباره دوج کوین صحبت و از این میم کوین حمایت می‌کنند. یکی از این افراد که صحبت‌هایش بازتاب گسترده‌ای نیز دارد، ایلان ماسک است.

توییت‌های Musk رمزآلود و غیر قابل پیش بینی هستند. برای مثال، او در ۱۵ آپریل (۲۶ فروردین ۱۴۰۰) تصویر یک تابلوی نقاشی از خوان میرو (Joan Miro) نقاش و مجسمه ساز اسپانیایی منتشر کرد و نوشت: دوج به سمت ماه پارس می‌کند (Doge Barking to The Moon). عنوان اصلی این تابلو «سگ به سمت ماه پارس می‌کند» (Dog Barking to The Moon) است و ماسکبا تغییری کوچک از آن یاد کرد. به لطف توییت‌های ایلان ماسک، دوج کوین اکنون یکی از پرطرفدارترین موضوعات بحث در صفحات اجتماعی است. 

 دوج به سمت ماه پارس می‌کند
منبع: توییتر

ثروتمندترین مرد دنیا به توییت‌های خود درباره Dogecoin ادامه داد و این باعث شد که قیمت این ارز در روز چهارشنبه ۸ اردیبهشت همان سال، ناگهان ۶۸ درصد افزایش پیدا کند. 

قبل از آن، در تاریخ ۱۶ بهمن ۹۹ در توییتر خود نوشت: دوج کوین کریپتوی مردم است (Dogecoin is the People’s Crypto). همین توییت ساده قیمت این ارز دیجیتال را ۷۵ درصد افزایش داد. 

دوج کوین ارز دیجیتال مردمی است
منبع: توییتر

در ادامه همین توییت، Elon Musk یک توییت دیگر نوشت:

اگر بخش زیادی از هولدرهای دوج کوین بیشتر کوین‌های خود را بفروشند، پشتیبانی کامل مرا به دست خواهند آورد! به نظر من تمرکز بیش از حد تنها مشکل جدی است. 

او در ادامه اضافه کرد: اگر آنها حساب‌های خود را خالی کنند، من به آنها دلار واقعی پرداخت می‌کنم. 

توییت ایلان ماسک درباره دوج کوین
منبع: توییتر

این حمایت‌‌ها تنها مربوط به سال ۲۰۲۱ که سال ترند میم کوین‌ها بود، نمی‌شود. ایلان ماسک در سال ۲۰۲۲ نیز گه‌گاهی به حمایت پنهانی یا علنی از دوج کوین پرداخت. برای مثال در ژوئن ۲۰۲۲ (خرداد ۱۴۰۱) در توییتی اعلام کرد که همچنان از دوج کوین حمایت می‌کند. این توییت بعد از این بود که یکی از سرمایه‌گذاران دوج کوین، او را به جرم اجرای طرح هرمی متهم کرد. پس از توییت ماسک قیمت دوج کوین ۱۳ درصد افزایش یافت.

توییت ایلان ماسک در حمایت از Doge Coin
منبع: توییتر

یکی از جنجالی‌ترین اتفاق‌هایی که در سال ۲۰۲۲ رخ داد، خریداری توییتر توسط ایلان ماسک بود.انتخاب ایلان ماسک به‌عنوان مدیرعامل توییتر بود. بعد از گذشت چندوقت، او با یک توییت که از تصویر سگ فلوکی پشت یک میز و متن «مدیرعامل جدید توییتر شگفت‌انگیز است» استفاده کرده بود، باعث پامپ ۱۳ درصدی دوج شد. خبر این اتفاق را می‌توانید از این لینک مشاهده کنید.

مدیرعامل جدید توییتر پا را فراتر گذاشت و در روزهای ابتدای می ۲۰۲۳ (اواسط فروردین ۱۴۰۲) لوگوی توییتر را از پرنده آبی به تصویر دوج کوین تغییر داد. پس از این اتفاق قیمت Doge Coin سی درصد افزایش یافت.

معرفی بنیان‌گذاران و تیم توسعه‌دهنده دوج کوین

بنیان‌گذاران دوج کوین
منبع: blog.bitnovo.com

تیم دوج کوین کاملا از داوطلبان تشکیل شده است. موسسان این ارز دیجیتال جکسون پالمر و بیلی مارکوس هستند. مارکوس خود را شیبتوشی ناکاموتو (Shibetoshi Nakamoto) می‌خواند که حالت شوخ طبعانه‌ای از ساتوشی ناکاموتو موسس بیت کوین است. توسعه دهندگان دوج‌کوین نیز مکس کلر، راس نیکول و پاتریک لادر هستند.

دوج کوین چگونه کار می‌کند؟

دوج کوین هاردفورکی از شبکه لایت کوین است که خود آن یک هاردفورک از شبکه بیت کوین است؛ بنابراین می‌توان نتیجه گرفت نحوه کار دوج کوین مانند بیت کوین است و شبکه آن مبتنی بر PoW بوده و با مکانیسم ماینینگ فعالیت می‌کند. در ادامه درباره استخراج دوج کوین توضیح می‌دهیم.

استخراج دوج کوین

استخراج دوج کوین - ماینینگ doge

ماینینگ دوج کوین مانند استخراج بیت کوین است؛ یعنی کامپیوتر شما باید محاسباتی را برای تایید و بررسی تراکنش‌ها انجام دهد. استخراج دوج کوین از چند جهت متفاوت از بقیه ارزهای دیجیتال است. این تفاوت‌ها شامل الگوریتم استخراج، زمان بلاک، سختی شبکه و مقدار پاداش استخراج می‌شود.

بیت کوین از الگوریتم ماینینگ SHA256 استفاده می‌کند؛‌ اما دوج کوین الگوریتم اسکریپت (Scrypt) را به کار می‌گیرد. این تفاوت مهمی است؛ زیرا الگوریتم اسکریپت نیاز به برق و توان محاسباتی کمتری دارد و سریع‌تر از SHA256 است. دو روش برای ماینینگ دوج وجود دارد: انفرادی و استخرهای استخراج.

زمانی که به استخرها می‌پیوندید، باید کارمزد پرداخت کنید، همچنین مقدار کمی از کل پاداش استخراج نصیب شما می‌شود؛ اما استخرهای استخراج می‌توانند بلاک‌های بیشتری را ماین کنند؛ بنابراین شانس شما برای دریافت پاداش بیشتر است. 

اگر روش ماینینگ انفرادی را انتخاب کنید، ممکن است هفته‌ها یا حتی ماه‌ها انتظار بکشید تا بتوانید یک بلاک را استخراج کنید! به هر حال اگر بلوک جدید را ماین کردید، تمام پاداش به شما تعلق می‌گیرد. اگر می‌خواهید از صفر تا صد ماینینگ دوج کوین آگاه شوید، لینکی را که برایتان گذاشتیم، مطالعه کنید.

توکنومیکس و قیمت ارز دیجیتال DOGE

ارز دیجیتال دوج (DOGE) رمزارز بومی شبکه دوج کوین است. این ارز دیجیتال در حال حاضر (۱۱ فروردین ۱۴۰۲) ارزش بازاری بالغ بر ۱۰ میلیون و۶۰۰ هزار دلار دارد که از این حیث در رتبه نهم ارزهای دیجیتال قرار می‌گیرد. دوج کوین حداکثر عرضه ندارد و تیم اجرایی آن محدودیتی برای آن قائل نشده‌اند، اما در حال حاضر بیش از ۱۳۸ میلیارد از آن در گردش بازار قرار دارد. به گزارش میهن بلاکچین قیمت DOGE برابر با ۰.۰۸ دلار است. کمترین قیمت آن مربوط ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۴ است که ۰.۰۰۰۰۸۹۶ دلار بود و بیشترین قیمت دوج در ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ با قیمت ۰.۷۳ دلار ثبت شد.

خرید دوج کوین در ایران

شما می‌توانید جهت خرید دوج کوین DOGE در ایران از صرافی‌های داخلی استفاده کنید. برای اطلاع از بهترین قیمت خرید دوج کوین و مقایسه قیمت صرافی‌ها از سرویس مقایسه قیمت صرافی‌های میهن بلاکچین استفاده کنید.

خرید و فروش DOGE در صرافی‌های خارجی

بسیاری از صرافی‌ها اعم از متمرکز و غیرمتمرکز امکان خرید، فروش و سواپ ارز دیجیتال دوج کوین را فراهم کرده‌اند. صرافی‌های متمرکز بایننس، کوین بیس، کوکوین، کراکن، اوکی اکس، جمینای و صرافی‌های غیرمتمرکز پنکیک سواپ (نسخه یک و دو)، بای سواپ و تورچین از جمله معروف‌ترین این صرافی‌ها هستند.

بهترین والت دوج کوین

برای ذخیره این کوین به کیف پول‌هایی که دوج کوین را پشتیبانی می‌کنند، نیاز دارید. کیف پول‌های بسیار زیادی وجود دارند که دوج‌کوین را پشتیبانی می‌کنند. اما بهترین کیف پول‌های دوج کوین ، کوینومی (Coinomi)، لجر (Ledger)، کیپ کی (KeepKey) و Dogecoin Wallet هستند.

آینده دوج کوین چیست؟

تحلیل قیمت بیت کوین اتر و دوج کوین BTC ETH DOGE

دوج کوین یک میم کوین است و برای میم کوین‌ها نمی‌توان آینده خاصی متصور بود. این نوع از رمزارزها بیشتر با ترندهای بازار دستخوش تغییر می‌شوند و با کوچک‌ترین اتفاق پامپ یا دامپ شدیدی را تجربه می‌کنند. سال ۲۰۲۱ سال ترند میم کوین‌ها بود و پس از آن تب مربوط بهشان فروکش کرد. سرمایه‌گذاری روی این میم‌ها و به‌طور مشخص سرمایه‌گذاری روی دوج کوین، ریسک بسیار بالایی دارند؛ زیرا پشتوانه خاصی برای آن‌ها وجود ندارد. بسیاری از افراد منتظر دوج کوین یک دلاری هستند. نمی‌خواهیم بگوییم این اتفاق محال است، اما ارزش بازار آن باید چندین برابر شود که دوج کوین به یک دلار برسد.

جدیدترین اخبار دوج کوین

در این بخش به صورت دوره‌ای جدیدترین و مهم‌ترین اخبار مربوط به دوج کوین را برایتان منتشر می‌کنیم.

فروردین ۱۴۰۲

  • یکی از توسعه‌دهندگان دوج کوین به نام میچی لومین (Michi Lumin) خبر از انتشار نسخه ۰.۱.۲ کتابخانه libdogecoin داد. این به‌روزرسانی امکاناتی مانند پشتیبانی از طرح BIP39 را برای تولید عبارات بازیابی فراهم می‌کند. متن کامل این خبر را می‌توانید از این لینک مشاهده کنید.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
  • دوج کوین چیست؟
    دوج کوین یک میم کوین است که بر اساس یک شوخی و طعنه به بیت کوین ساخته شد. این رمزارز شبکه مخصوص به خود را دارد که مبتنی‌بر PoW کار می‌کند.
  • قیمت دوج کوین در آینده چقدر می‌شود؟
    تحلیل و پیش‌بینی قیمت دوج کوین برای این آینده دشوار است. به‌علت اینکه این ارز دیجیتال هیچ پشتوانه و هدف خاصی ندارد، تنها به شوک‌های موقت واکنش نشان می‌دهد و ممکنه است به‌صورت مقطعی دچار پامپ یا دامپ شود.
  • آیا دوج کوین کلاهبرداری است؟
    تا به این لحظه اثری از کلاهبرداری در سیستم دوج کوین مشاهده نشده است، اما همیشه باید با احتیاط در بازارهای مالی رفتار کرد.

جمع بندی

دوج کوین در ابتدا برای شوخی کردن با جنون ارز دیجیتال ایجاد شد؛ اما اکنون به یکی از برترین ارزهای دیجیتال بازار تبدیل شده است. ممکن است دوج‌کوین ویژگی‌های چشمگیری یا هدفی برای تغییر بلاک چین نداشته باشد؛ اما یکی از بزرگ‌ترین جامعه‌های رو‌به‌رشد ارزهای دیجیتال را دارد. اگرچه موسس دوج کوین سال‌ها قبل این پروژه را ترک کرد، اما این ارز دیجیتال به رشد خود ادامه داده است و تمام این موضوع به لطف جامعه با ذوق این کوین است. در این مقاله به سوال دوج کوین چیست پاسخ دادیم و نحوه کارکرد آن را بررسی کردیم. در ادامه نیز به توکنومیکس و نحوه خرید، فروش و نگهداری Doge Coin اشاره کردیم. نظر شما درباره دوج کوین چیست؟

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
7 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا