کریپتو کده

دوج کوین (Dogecoin) چیست؟ همه چیز درباره ارز دیجیتال Doge

دوج کوین داغ‌ترین و عجیب‌ترین ارز دیجیتال دنیاست. ارزش کل DogeCoinهای در گردش، حدود ۵۰ میلیارد دلار است، که این برای کوینی که با هدف شوخی به وجود آمده، بسیار عالی است! در زمان نگارش این مقاله، این رمز ارز در رتبه ۷ بازار ارزهای دیجیتال از نظر حجم بازار قرار دارد. دوج کوین در سال ۲۰۲۱ بیش از ۶۰۰۰ درصد رشد داشته است! اما دوج کوین چیست ؟ در این مقاله با این ارز رمزنگاری شده، کاربرد دوج کوین، نحوه استخراج آن، خرید و فروش، بهترین والت دوج کوین ، قیمت و آینده این رمز ارز آشنا می‌شوید. با ما همراه باشید.

این مقاله در تاریخ ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ بروزرسانی شده است

دوج کوین چیست ؟

دوج کوین چیست؟

قبل از شروع مقاله، باید بگوییم که برخی افراد این رمز ارز را داچ کوین ، دویج کوین ، دیج کوین و غیره نیز می‌نامند؛ اما تلفظ درست آن دوج کوین (Dogecoin) است و اگر می‌خواهید بدانید که نماد دوج کوین چیست، باید بدانید که نماد آن DOGE است. حالا dogecoin چیست؟ 

دوج کوین در ۶ دسامبر ۲۰۱۳ توسط دو مهندس نرم افزار ایجاد شد و هدف آن نیز شوخی بود. بیلی مارکوس (Billy Markus) برنامه نویس IBM از پورتلند آمریکا، تغییراتی در کوین خود (دوج کوین) ایجاد کرد تا از بیت کوین متمایز باشد؛ زیرا بیتکوین توسط فرد ناشناسی (ساتوشی ناکاموتو) ایجاد شده بود و توسط تعداد کمی از ماینرها استخراج می‌شد. مارکوس می‌خواست ارزی بسازد که برای عموم مردم قابل دسترسی باشد. 

بیلی مارکوس رویای عجیب خود را تبدیل به واقعیت کرد و به همراه جکسون پالمر (Jackson Palmer) که برای شرکت Adobe‌ کار می‌کرد، شروع به همکاری کرد. پالمر دامنه dogecoin.com را خریداری کرد. در بالای این وبسایت تصویر یک سگ Shiba Inu را می‌بینیم، که لوگوی این کوین است. 

دوج کوین چیست؟

طبق گفته وب سایت دوج کوین، این یک ارز دیجیتال همتا به همتای متن باز است. این آلتکوین ابتدا به عنوان یک جوک ایجاد شد که به شوخی اینترنتی درباره سگ شیبا اینو اشاره داشت و سپس در سطح اینترنت محبوبیت زیادی کسب کرد.

درست مانند تمام ارزهای رمزنگاری شده، دوج کوین می‌تواند خرید و فروش شود و درست مانند پول خرج شود. این رمز ارز با تغییراتی در کدهای لایت کوین ساخته شده و از همان الگوریتم یعنی اسکریپت (Scrypt) استفاده می‌کند. بر خلاف بیت کوین که عرضه آن محدود به ۲۱ میلیون کوین است، دوج کوین ۱۲۹ میلیارد کوین تولید می‌کند. برخی رمز ارزها در دنیای واقعی کاربرد دارند و می‌توان با آنها محصولات و خدمات خریداری کرد؛ اما Dogecoin تقریبا هیچ کاربردی در دنیای واقعی ندارد. تنها چند بازار خاص مانند انعام دادن به هنرمندان آنلاین برای این کوین وجود دارد. 

اصلی‌ترین تفاوت دوج کوین با دیگر رمز ارزها، جامعه به شدت فعال آن است. گروه این کوین که در ردیت بسیار فعال است، برای کارهای خیرخواهانه Dogecoin‌ جمع آوری می‌کند؛ در سال ۲۰۱۴ این گروه برای جاش وایز (Josh Wise) راننده مسابقات نسکار (Nascar) حمایت مالی جمع آوری کردند و دوج کوین را روی اتومبیل او تبلیغ کردند. 

دوج کوین چیست؟

از زمان ایجاد دوج کوین، محبوبیت و ارزش آن رشد چشمگیری داشته است؛ طی چند سال، یک جامعه آنلاین بسیار عظیم نیز با وجود بسیاری از طرفداران وفادار این کوین توسعه یافته است. این جامعه کارهای شگفت انگیزی با دوج کوین انجام داده است؛ مانند جذب سرمایه برای تیم لوژ سواری جاماییکا برای شرکت در المپیک زمستانی سوچی و جذب سرمایه برای پروژه ساخت چاه آب در کنیا! 

کاربرد دوج کوین چیست؟

فناوری زیرساخت Dogecoin مشتقی از شبکه لایت کوین است؛ این بدان معناست که تمام تغییرات و به روزرسانی‌های Litecoin برای این ارز نیز اعمال خواهد شد.

این کوین هیچگاه قرار نبوده که فناوری پیشرفته‌ای وارد بلاک چین کند یا کار جدیدی انجام دهد؛ این ارز تنها یک پلتفرم تراکنش ارز دیجیتال با شکل یک سگ بر روی خود است!

کم بودن ارزش دوج کوین حفظ شده و کارمزد تراکنش‌های آن نیز بسیار کم است. این ویژگی‌ها باعث می‌شود این کوین همان ارز دیجیتالی شود که مردم به جای نگهداری به عنوان سرمایه، از آن استفاده کنند. این ارز به محبوب‌ترین توکن جهت جایزه دادن به مردم تبدیل شده است.

برای مثال هنگامی که فردی بخواهد در سایت Reddit از نظر کاربر دیگری تشکر کند و ۱۰ سنت برای او ارسال کند، می‌تواند از دوج کوین استفاده کند؛ اگر این کاربر بخواهد بیت کوین ارسال کند، ۱۰ سنت حدود ۰.۰۰۰۰۰۶ بیت کوین می‌شود؛ اما همین مقدار حدود ۶.۰۲ دوج خواهد شد. به علاوه این که این تراکنش نسبت به بیت کوین، سریع‌تر و ارزان‌تر است. به این دلیل، این ارز به محبوب‌ترین توکن برای استفاده به عنوان پاداش به سایر کاربران تبدیل شده است. در توییتر و سایت ردیت، پاداش دادن کاربران به یکدیگر برای مطالب جالب و با استفاده از دوج (DOGE) بسیار رایج است.

جکسون پالمر سازنده Dogecoin در این خصوص بسیار خوشحال بود و طی مصاحبه‌ای گفت:

دوج کوین یکی از اندک ارزهای دیجیتال است که به جای نگهداری به عنوان سرمایه، به صورت ارز در حال مبادله است. مردم به جای نگهداری و انتظار برای نوسان بازار و فروش دوج، در حال مبادله و پاداش دادن آن هستند. این شرایط بسیار عالی است؛ چون دلیل وجود ارزهای دیجیتال همین است.

دوج کوین در سایت ردیت بیش از ۱.۶ میلیون دنبال کننده دارد که به یکدیگر دوج جایزه می‌دهند‌. این جامعه که خود اعضا آن را شیباها یا Shibes می‌خوانند، معمولا بسیار مثبت، دوستانه و استقبال کننده هستند.

به پست یکی از کاربران نگاهی می‌اندازیم که نوشته است:

با بالا رفتن قیمت دوج کوین باید بیشتر تلاش کنیم که این جامعه را برای یکدیگر دوستانه حفظ کنیم. پول باعث خراب شدن جامعه می‌شود و متنفرم از اینکه ببینم جامعه زیبای ما به دیو گرسنه پول تبدیل شود. مهم است که به یاد بیاوریم چه چیزی Dogecoin را منحصر به فرد می‌کند. باید راهی برای رشد و رونق این کوین پیدا کنیم، در حالی که محیط دوستانه نیز حفظ شود.

کاربر دیگری با این نظر موافق بوده و می‌گوید:

شوخی‌ها و میم‌های دوج باعث خندیدن مردم می‌شود. این موضوع باید هدف دوج کوین باشد.

جامعه Dogecoin در واقع سازمان غیرانتفاعی به اسم “موسسه دوج کوین” تاسیس کرده است. هدف این موسسه تسهیل استفاده از دوج در اقدامات خیرخواهانه است.

اولین اقدام آنها برای جذب سرمایه، در ژانویه ۲۰۱۴ بود که جامعه دوج کوین ۵۰ هزار دلار به صورت دوج برای تیم لوژ سواری جمع آوری کرد؛ این تیم به المپیک زمستانی سوچی راه یافته بود، اما توان مالی شرکت در این مسابقات را نداشت. به لطف دوج‌کوین، این تیم توانست در المپیک زمستانی شرکت کند‌.

با الهام گیری از این موفقیت، موسسه Dogecoin شروع به جمع آوری کمک‌های مالی برای ساخت چاه آب در کنیا کرد. این موسسه با کمک ۴۰۰۰ اهدا کننده به هدف خود که جمع آوری ۴۰ میلیون دوج به ارزش ۳۰ هزار دلار بود رسید.

جامعه این ارز دیجیتال حتی موفق به جمع آوری سرمایه کافی برای ارسال سکه واقعی این کوین به ماه در سال ۲۰۱۹ شد. می‌توانیم انتظار داشته باشیم که جامعه Dogecoin به جمع آوری سرمایه برای اقدامات با ارزش مختلف ادامه دهد.

تاریخچه Dogecoin

در تاریخ ۲۷ نوامبر ۲۰۱۳ جکسون پالمر بازاریاب ساکن سیدنی استرالیا جوکی با این مضمون در توییتر خود نوشت:

در دوج کوین سرمایه گذاری کنید. مطمئن باشید آینده در دست این کوین است!

این جوک علاقه بیلی مارکوس را به خود جلب کرد. او مهندس نرم افزار ساکن پورتلند بود و با پالمر در خصوص به واقعیت رساندن دوج کوین ارتباط برقرار کرد. چند هفته بعد در تاریخ ۶ دسامبر، قابلیت استخراج و معامله ارز دیجیتال این ارز رمزنگاری شده برای کاربران فراهم شد.

در فضای اینترنت در خصوص رشد چشمگیر این ارز سر و صدا به پا شد. چیزی که در ابتدا جوکی در خصوص افراد علاقمند به ارزهای دیجیتال بود، سریعا خود نیز به ارز دیجیتال تبدیل شد.

جکسون پالمر معتقد است دوج کوین یک ارز دیجیتال قانونی و واقعی است و‌ در این خصوص گفت:

دلیلی که باعث شد از موضع قبلی خودم در خصوص مسخره کردن کریپتوکارنسی به موقعیت کنونی برسم، این بود که می‌خواستم چیزی بسازم که عملکرد خوبی داشته باشد. بین ارزهای رمزنگاری شده ای که می‌شناسم، دوج کوین فعال‌ترین جامعه را دارد. اعضای جامعه به خود سخت نمی‌گیرند و از DOGE به طور ویژه برای پاداش دادن به سایر کاربران استفاده می‌کنند. این موضوع من را متقاعد کرد که دوج کوین کلاهبرداری و مشهور به پانزی نیست.

پالمر در خصوص اتفاقات آینده بیان کرد:

تا زمانی که جامعه به خود سخت گیری نکند، همواره پشتیبان آنها خواهم بود. به محض این که افراد بگویند بیاییم تلاش کنیم قیمت دوج کوین هزاران دلار شود و سپس از آن پول درآوریم، من نیز می‌گویم که به سلامت! زیرا نمی‌خواهم خود را درگیر یکی از طرح‌های پانزی موجود در فضای کریپتو کنم. ابن دقیقا همان دلیلی است که در ابتدا به خاطر آن ارزهای دیجیتال را مسخره می‌کردم.

دو ماه پس از معرفی این کوین، ارزش بازار آن به ۵۰ میلیون دلار رسید. تا اواسط سال ۲۰۱۵، ۱۰۰ میلیارد توکن در گردش وجود داشت. متاسفانه موفقیت مالی عظیم ارزهای دیجیتال، اشخاص حریص را به این حوزه جلب کرده است؛ یکی از کلاهبرداران مبلغ ۷۵۰ هزار دلار از حامیان دوج کوین جمع آوری کرد تا استارت آپ کریپتوی خود که هیچگاه به وجود نیامد را ایجاد کند. هکرها نیز هزاران دلار دوج از کیف پول کاربران سرقت کردند.

پالمر سریعا پس از تجاری شدن ارز دیجیتال خود واکنش نشان داد. موسس Dogecoin هیچگاه برای خود از این کوین جمع آوری نکرد و همچنین پیشنهاد ۵۰۰ هزار دلاری یک شرکت سرمایه گذاری استرالیایی را رد کرد.

Palmer در سال ۲۰۱۵ اعلام کرد قصد ترک دوج کوین را دارد و قول داد اگر کاربران بخواهند جوک او را جدی بگیرند، این کار را خواهد کرد. او در مصاحبه‌ای بیان کرد:

بازار ارز دیجیتال همانند آزادی خواهانی است که دور میز نشسته‌اند و بدون انجام هیچ گونه اقدامی انتظار دارند از طریق ایده‌های خام و پوچ پولدار شوند.

در این شرایط نیز قیمت و محبوبیت این کوین افزایش می‌یابد. اگرچه برای مدتی این ارز دیجیتال دچار رکود شد، اما در اواخر دسامبر ۲۰۱۷ ارزش بازار آن به بیش از دو میلیارد دلار رسید.

دوج کوین در حین و بعد از حباب کریپتوی سال ۲۰۱۷-۲۰۱۸

قیمت دوج کوین در اواخر سال ۲۰۱۷ و در حین حباب کریپتو، به بالاترین حد خود رسید. سپس در سال ۲۰۱۸ مانند بقیه رمز ارزها سقوط کرد؛ در زمان اوج قیمت خود، دوج‌کوین با قیمت ۰.۰۱۸ دلار معامله می‌شد و مارکت کپ آن به بیش از ۲ میلیارد دلار رسیده بود.

در تابستان ۲۰۱۹، قیمت DOGE دوباره به همراه الباقی کریپتوها پامپ کرد. زمانی که صرافی Binance این ارز را لیست کرد، طرفداران آن بسیار خوشحال شدند.

Dogecoin در سال ۲۰۲۱

کوین DOGE بسیار پرنوسان است؛ این نوسانات بیشتر به خاطر کاربران تیک تاک و ردیت و افراد معروفی چون مارک کوبان (Mark Cuban) کارآفرین و میلیارد آمریکایی و ایلان ماسک (Elon Musk) بنیانگذار تسلا و Space X اتفاق می‌افتند. 

در چند ماه اخیر، ایلان ماسک چندین بار درباره دوج کوین توییت کرده و باعث پامپ‌ها بسیار شدید این کوین شده است. اخیرا مارک کوبان و برندهایی مانند اسنیکرز و Slim Jim نیز شروع به توییت درباره دوج کوین کرده اند. ارتباط بین دوج کوین و ایلان ماسک به همین صورت است؛ ثروتمندترین مرد دنیا درباره این کوین توییت می‌کند و این حاشیه سازی باعث پامپ‌های شدید می‌شود! 

دوج کوین در اواخر ماه فوریه ۲۰۲۱ (بهمن ۹۹) با قیمت ۰.۰۴۵ دلار معامله می‌شد و تا آوریل (فروردین) در همین حدود قیمتی بود؛ تا این که به طور ناگهانی به قیمت ۰.۳۵ دلار رسید. این یعنی از ابتدای سال ۲۰۲۱ تا امروز (اردیبهشت) بیش از ۹۱۰۰ درصد رشد کرده است. 

گرچه توسعه دهندگان دوج کوین به زیرساخت آن زیاد توجه نمی‌کنند، اما به هر حال آنها داوطلبانه کار می‌کنند. آخرین آپدیتی که از این ارز در Github موجود است، ۲ سال پیش در آنجا قرار گرفته است. یکی از دلایلی که هنوز هم این کوین زنده است و معامله می‌شود، جامعه فعال ماینرهای آن است.

دوج کوین و ایلان ماسک 

افراد مشهوری مانند ایلان ماسک و رپر معروف اسنوپ داگ (Snoop Dogg) از دوج کوین حمایت می‌کنند. در هفته قبل (اوایل اردیبهشت ۱۴۰۰) این کوین جهش قیمت داشت و این بر اثر توییتی بود که Elon Musk منتشر کرد و در آن اعلام کرد که ممکن است در برنامه Saturday Night Live در تاریخ ۸ می ۲۰۲۰ (۱۸ اردیبهشت) درباره دوج کوین صحبت کند. او شخصیتی به نام DogeFather را معرفی کرد که در واقع خودِ ایلان است که در حال تبلیغ DOGE است. 

توییت‌های Musk رمزآلود و غیر قابل پیش بینی هستند. برای مثال، او در ۱۵ آپریل (۲۶ فروردین ۱۴۰۰) تصویر یک تابلوی نقاشی از خوان میرو (Joan Miro) نقاش و مجسمه ساز اسپانیایی منتشر کرد و نوشت: دوج به سمت ماه پارس می‌کند (Doge Barking to The Moon). عنوان اصلی این تابلو “سگ به سمت ماه پارس می‌کند (Dog Barking to The Moon) است و ماسک این نام را با تغییری کوچک در نام این تابلو گرفته است. به لطف توییت‌های ایلان ماسک، دوج کوین اکنون یکی از پرطرفدارترین موضوعات بحث در صفحات اجتماعی است. 

دوج کوین و ایلان ماسک

ثروتمندترین مرد دنیا به توییت‌های خود درباره Dogecoin ادامه داد و این باعث شد که قیمت این ارز در روز چهارشنبه ۸ اردیبهشت، ناگهان ۶۸ درصد افزایش پیدا کند. 

قبل از آن، در تاریخ ۱۶ بهمن ۹۹ در توییتر خود نوشت: دوج کوین کریپتوی مردم است (Dogecoin is the People’s Crypto). همین توییت ساده قیمت این ارز دیجیتال را ۷۵ درصد افزایش داد. 

دوج کوین و ایلان ماسک

در ادامه همین توییت، Elon Musk یک توییت دیگر نوشت:

اگر بخش زیادی از هولدرهای دوج کوین بیشتر کوین‌های خود را بفروشند، پشتیبانی کامل مرا به دست خواهند آورد! به نظر من تمرکز بیش از حد تنها مشکل جدی است. 

او در ادامه اضافه کرد: اگر آنها حساب‌های خود را خالی کنند، من به آنها دلار واقعی پرداخت می‌کنم. 

دوج کوین و ایلان ماسک

با توییت‌های آقای ماسک که تاثیر بسیار زیادی بر روی سرنوشت دوج کوین می‌گذارد، باید ببینیم که آینده این رمز ارز چگونه خواهد شد. 

تیم توسعه دهنده دوج کوین

تیم توسعه دهنده دوج کوین

تیم دوج کوین کاملا از داوطلبان تشکیل شده است. موسسان این ارز دیجیتال جکسون پالمر و بیلی مارکوس هستند.

مارکوس خود را شیبتوشی ناکاموتو (Shibetoshi Nakamoto) می‌خواند که حالت شوخ طبعانه‌ای از ساتوشی ناکاموتو موسس بیت کوین است. توسعه دهندگان دوج‌کوین نیز مکس کلر، راس نیکول و پاتریک لادر هستند.

استخراج دوج کوین

ماینینگ دوج کوین مانند استخراج بیت کوین است؛ یعنی کامپیوتر شما باید محاسباتی را برای تایید و بررسی تراکنش‌ها انجام دهد. بسیاری از کامپیوترها یا نودها بر روی یک بلاک کار می‌کنند؛ اما تنهای یکی از آنها پاداش بلوک را دریافت می‌کند؛ نودی که زودتر از همه معادله را حل کند و بلاک جدید را بلاکچین اضافه کند، پاداش را دریافت می‌کند. ماینینگ بسیاری از رمز ارزها این گونه است؛ اما استخراج دوج کوین از چند جهت متفاوت از بقیه ارزهای دیجیتال است. این تفاوت‌ها شامل موارد زیر هستند:

  • الگوریتم: هر کریپتو برای استخراج ارز جدید قوانین خاصی دارد. این قوانین با نام ماینینگ یا الگوریتم هشینگ شناخته می‌شوند. 
  • زمان بلاک‌ها: این متوسط زمانی است که تراکنش‌های یک بلاک جدید بررسی می‌شوند و به بلاک چین اضافه می‌شوند. 
  • سختی: این عددی است که نشان می‌دهد استخراج بلوک جدید تا چه حد مشکل است. سختی شبکه متغیر است و نسبت به تعداد ماینرهای فعال افزایش و کاهش می‌یابد. Difficulty همچنین زمان استخراج بلاک‌ها را تنظیم می‌کند، تا همه آنها تقریبا در یک زمان بندی استخراج شوند. 
  • پاداش: این مقدار کوین جدیدی است که به ماینری که توانسته بلوک جدید را استخراج کند، پاداش داده می‌شود. 

بیت کوین از الگوریتم ماینینگ SHA256 استفاده می‌کند؛‌ اما دوج کوین الگوریتم اسکریپت (Scrypt) را به کار می‌گیرد. این تفاوت مهمی است؛ زیرا الگوریتم اسکریپت نیاز به برق و توان محاسباتی کمتری دارد و سریع تر از SHA256 است. این برای ماینرهایی که توان محاسباتی کمتر یا کامپیوترهای ضعیف تری دارند، بسیار مناسب است. 

در سال ۲۰۱۴ استخراج دوج کوین و لایت کوین با یکدیگر ادغام شده بودند؛ یعنی ماینرها می‌توانستند این دو کوین را همزمان و با همان فرآیند استخراج کنند. 

امروزه ماینینگ Dogecoin بسیار سریع تر از Litecoin و Bitcoin است. همچنین پاداش استخراج نیز بسیار بیشتر است. دو روش برای ماینینگ دوج وجود دارد: انفرادی و استخرهای استخراج.

استخراج انفرادی DOGE یا پیوستن به استخرهای ماینینگ؟

زمانی که به استخرها می‌پیوندید، باید کارمزد پرداخت کنید و همچنین مقدار کمی از کل پاداش استخراج نصیب شما می‌شود؛ اما استخرهای استخراج می‌توانند بلاک‌های بیشتری را ماین کنند؛ بنابراین شانس شما برای دریافت پاداش بیشتر است. 

اگر روش ماینینگ انفرادی را انتخاب کنید، باید زمان زیادی منتظر بمانید تا یک تراکنش را تایید کنید؛ زیرا رقابت بسیار زیاد است. ممکن است هفته‌ها یا حتی ماه‌ها انتظار بکشید تا بتوانید یک بلاک را استخراج کنید! به هر حال اگر بلوک جدید را ماین کردید، تمام پاداش به شما تعلق می‌گیرد. 

قبل از شروع استخراج دوج کوین، شما نیاز به یک کامپیوتر (ویندوز یا لینوکس) و اتصال اینترنت دارید. همچنین به جایی برای ذخیره DOGE استخراج شده دارید. توصیه می‌کنیم برای این کار از کیف پول‌های آنلاین استفاده نکنید و به جای آن، از والت‌های سخت افزاری مثل لجر و ترزور استفاده کنید. دو مدل کیف پول مختلف وجود دارد؛ سبک (Light) و کامل (Full). برای ماین دوج کوین، شما نیاز به کیف پول کامل دارید، که با نام Docecoin Core شناخته می‌شود.

سخت افزار استخراج دوج

شما با چند سخت افزار می‌توانید ماینینگ انجام دهید:

  • کامپیوتر: CPU رایانه شما باید به اندازه کافی قدرت داشته باشد تا بتواند DOGE استخراج کند. اما به هر حال این روش پیشنهاد نمی‌شود؛ زیرا اگر کامپیوتر شما مناسب نباشد، داغ شدن سی پی یو باعث خسارات سنگین می‌شود. 
  • کارت گرافیک: GPUها می‌توانند برای ماینینگ دوج کوین استفاده شوند. کارت‌های گرافیک زیادی وجود دارند که می‌توانید انتخاب کنید؛ اما برخی از بهترین‌ها برای ماینینگ این موارد هستند:

Sapphire Pulse Radeon RX 580 با قیمت حدود ۴۲۷ دلار 

NVIDIA GeForce GTX با قیمت ۵۸۰ دلار

ASUS RX Vega 64 با قیمت ۹۴۵ دلار

  • اسیک ماینر Scrypt: اسیک‌ها تنها برای یک کار ساخته شده اند؛ استخراج رمز ارزها. با Asicهایی که برای الگوریتم اسکریپت تولید شده اند، می‌توان لایت کوین و دوج کوین را ماین کرد. این دستگاه‌ها بسیار قدرتمند هستند و البته گران قیمت. همچنین صدا و گرمای بسیار زیادی نیز تولید می‌کنند. چند مورد از بهترین اسیک‌ها برای ماینینگ DOGE این موارد هستند: 

Innosilicon A2 Terminator با قیمت ۷۶۰ دلار

Bitmain Antminer L3 با قیمت ۱۶۴۹ دلار 

BW L21 Scrypt Miner‌ با قیمت ۷۷۰۰ دلار

نرم افزار ماینینگ DOGE

با هر کدام از دستگاه‌های بالا که استخراج کنید، نیاز به یک نرم افزار خاص دارید. شما باید چند نرم افزار را امتحان کنید تا ببینید کدام یک با دستگاه شما همخوانی دارد. در اینجا لیستی از بهترین نرم افزارها برای هر کدام از سخت افزارها تهیه کرده ایم: 

  • CPU: اگر این روش را برای ماینینگ دوج کوین انتخاب کرده اید، تنها نرم افزاری که برای شما پیشنهاد می‌شود، CPU Miner است که می‌توانید از اینجا آن را دانلود کنید. 
  • GPU: اگر سخت افزار شما کارت گرافیک است، تعدادی نرم افزار برای شما معرفی می‌کنیم: 

CudaMiner – با کارت‌های گرافیک NVIDIA به خوبی کار می‌کند. 

CCGMiner: با بیشتر GPUها سازگار است. 

EasyMiner: این نرم افزار برای افراد تازه وارد مناسب است.

  • اسیک ماینر اسکریپت:‌ MultiMiner برای اسیک‌های استخراج Litecoin و دوج کوین بسیار مناسب است. این نرم افزار همچنین می‌تواند کوین‌های مبتنی بر الگوریتم SHA256 مثل بیت کوین را نیز ماین کند. CCGMiner و EasyMiner نیز برای اسیک‌ها مناسب هستند. 

اگر تازه وارد هستید، میتوانید از کارت گرافیک Radeon RX 580 و نرم افزار EasyMiner استفاده کنید. پس از این که کمی کار کردید، می‌توانید به استخرهای استخراج دوج بپیوندید. بهترین استخرها برای این کوین Multipool (آمریکایی است و پیشنهاد نمی‌شود) و Aikapool هستند. 

رقبا و چالش‌های Dogecoin

رقبا و چالش‌های Dogecoin

رقبای دوج کوین شامل تمام ارزهای دیجیتال نظیر بیت کوین، اتریوم و ریپل هستند. ذکر این نکته مهم است که هدف ایجاد این توکن، هیچگاه تبدیل شدن به با ارزش‌ترین ارز دیجیتال بازار نبوده است. موسسان این کوین می‌خواستند که قیمت دوج‌کوین پایین بماند تا به عنوان پاداش‌های کوچک و کم قیمت استفاده شوند.

پالمر نه تنها توسط مسیری که دوج کوین به آن کشیده شده، بلکه توسط کل فضای ارز دیجیتال به شدت به مشکل برخورده است. در حالی که جامعه این رمز ارز و توسعه دهندگان آن در سال ۲۰۱۷ افزایش قیمت این ارز دیجیتال را جشن می‌گرفتند، پالمر معتقد بود که همگی آنها هدف اولیه این ارز دیجیتال را فراموش کرده‌اند. پالمر در این خصوص توضیح داد:

این نکته که اکثر صحبت رسانه‌ها و افراد بر موضوع پتانسیل سرمایه گذاری دوج کوین تمرکز دارد، نگران کننده است؛ زیرا توجه همگان را از فناوری مورد نظر و هدفی که این جنبش بر روی آن بنا نهاده شده است دور می‌کند.

اگرچه موسس DOGE این طور احساس می‌کند، اما اکثر اعضای جامعه دوج‌کوین درباره آینده این ارز دیجیتال خوشبین هستند.

خرید دوج کوین

چندین روش برای به دست آوردن دوج کوین وجود دارد. طبق راهنمایی که در بخش Dogecoin سایت ردیت وجود دارد، اگر در اروپا زندگی می‌کنید، بهترین مکان برای خریدن این ارز، AnyCoinDirect و LiteBit است. کاربران خارج از اروپا ابتدا باید مقداری لایت کوین از صرافی کوین بیس یا بایننس خریداری کنند و سپس آن را با DOGE مبادله کنند.

روش دیگر برای به دست آوردن دوج کوین بدون نیاز به خرید، مشارکت در جامعه این کوین بر روی سایت ردیت است؛ اگر فعال باشید و مطالبی ارسال کنید که سایر کاربران بپسندند، می‌توانند به شما این کوین را پاداش دهند.

بهترین والت دوج کوین

برای ذخیره این کوین به کیف پول‌هایی که دوج کوین را پشتیبانی می‌کنند نیاز دارید. کیف پول‌های بسیار زیادی وجود دارند که دوج‌کوین را پشتیبانی می‌کنند. اما بهترین کیف پول‌های دوج کوین ، کوینومی (Coinomi)، لجر (Ledger)، کیپ کی (KeepKey) و Dogecoin Wallet هستند.

آینده دوج کوین چیست؟

در ۱۹ آپریل ۲۰۲۰ (۳۰ فروردین ۱۴۰۰)، شرکت خرده فروشی آنلاین Newegg اعلام کرد که از این پس دوج کوین را به عنوان روش پرداخت می‌پذیرد. این شرکت از سال ۲۰۱۴ بیت کوین را پذیرفته و اکنون قصد دارد تا DOGE‌ را نیز اضافه کند. مشتریان می‌توانند تراکنش‌های خود را با انتقال Dogecoin از طریق کیف پول BitPay‌ تکمیل کنند. 

تعداد شرکت‌هایی که این کوین را به عنوان روش پرداخت قبول می‌کنند افزایش یافته است؛ در ماه مارچ ۲۰۲۱ (اسفند ۹۹) تبم بسکتبال The Dallas Mavericks، نمایندگی اتومبیل Post Oak، شرکت Kessler Collection و شرکت هواپیمایی لیتونیایی airBaltic، دوج کوین را به عنوان روش پرداخت پذیرفته اند. همچنین در آمریکا ۱۸۰۰ دستگاه ATM کریپتو، این کوین را به شبکه خود اضافه کرده اند. 

در ۳۱ فروردین ۱۴۰۰، یعنی زمانی که کاربران صفحات اجتماعی شروع به پیش بینی قیمت ۱ دلاری دوج کوین کردند، هشتگ Doge420 و DogeDay در توییتر ترند شدند. در تاریخ ۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ نیز مارک کوبان میلیاردر مشهور، پستی با این مضمون منتشر کرد: 

DOGE کوینی است که مردم از آن برای تراکنش‌های خود استفاده می‌کنند.

سام اونیگبانجو (Sam Onigbanjo) شریک تجاری آکادمی Capital Markets به روزنامه UK’s Express در تحلیل دوج کوین گفت که قیمت Dogecoin به خاطر نظرات مثبت افراد مشهور و پذیرش توسط چند شرکت بزرگ روند رو به رشد دارد. در بین قیمت‌های ۰.۵ و ۱ دلار یک مقاومت وجود دارد، که ممکن است دوج کوین تا قبل از پایان ماه جولای ۲۰۲۱ (مرداد ۱۴۰۰) آن را بشکند و مقاومت بعدی پس از ۱ دلار، بر روی قیمت ۱۰ دلار قرار دارد. 

وضعیت فعلی کوین DOGE

قیمت دوج کوین در زمان نگارش این مقاله ۰.۳۶ دلار است و حجم معاملات ۲۴ ساعته آن بیش از ۹ میلیارد دلار است. در حال حاضر این رمز ارز در رتبه ۶ بازار کریپتو از لحاظ حجم معاملات قرار دارد و حجم بازار آن بیش از ۴۶ میلیارد دلار است.

بالاترین قیمت DOGE در تاریخ ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ با قیمت ۰.۴۱ دلار ثبت شده و کمترین میزان آن با ۰.۰۰۰۱ دلار در تاریخ ۱۶ اردیبهشت ۹۴ بوده است.

جمع بندی

واقعا ارز دیجیتال دوج کوین چیست؟ Dogecoin در ابتدا برای شوخی کردن با جنون ارز دیجبتال ایجاد شده بود؛ اما اکنون به یکی از برترین ارزهای دیجیتال بازار تبدیل شده است.  ممکن است دوج‌کوین ویژگی‌های چشمگیری یا هدفی برای تغییر بلاک چین نداشته باشد؛ اما یکی از بزرگ‌ترین جامعه‌های رو به رشد ارزهای دیجیتال با محیطی دوستانه و اعضای مهربان دارد. این ویژگی‌ها، این ارز را از تمام رمز ارزها جدا کرده و باعث موفقیت این توکن می‌شود. جامعه وفادار دوج از سایر کاربران با آغوش باز استقبال می‌کنند و به جای نگهداری این توکن، واقعا از آن استفاده می‌کنند.

اگرچه موسس دوج کوین سال‌ها قبل این پروژه را ترک کرد، اما این ارز دیجیتال به رشد خود ادامه داده است و تمام این موضوع به لطف جامعه با ذوق این کوین است.

منبع
investinblockchainreddit

نوشته های مشابه

7 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا