کریپتو کده

معرفی کامل صرافی غیر متمرکز THORChain و توکن کاربردی RUNE

برای تشریح صحیح برنامه و هدف صرافی غیر متمرکز THORChain و معرفی توکن RUNE باید به زمان معرفی بیت کوین بازگردیم. سال‌ها قبل زمانی که ساتوشی ناکاموتو بیت کوین را به جهان معرفی کرد، افراد زیادی از او پیروی کرده و به فکر ایجاد شبکه های بلاک چین و رمز ارز با ایده‌های جدید افتادند. به طوری که تعداد ارزهای دیجیتال و شبکه های بلاکچین به صورت تصاعدی افزایش یافت. با گسترش رمز ارز ها، به تدریج نیاز به تبادل آنها بین مردم بوجود آمد. به دلایل متعددی نیاز بود تا افراد، بیت کوین و دیگر ارز دیجیتال خود را به دیگران ارسال کنند. این تبادل رمز ارزها میان مردم از طریق سیستم سنتی و توسط صرافی‌های متمرکز انجام می‌پذیرد. در حالی که ایده اصلی بلاک چین و ارزهای دیجیتال تمرکززدایی بود، اما خرید و فروش بیت کوین و سایر آلتکوین ها همچنان به روش سنتی و متمرکز انجام می‌شود.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

نگاهی به تکامل صرافی های غیرمتمرکز از ابتدا تاکنون

این صنعت نیازمند یک صرافی دیجیتال غیرمتمرکز بود. محلی که نقدینگی زیادی در آن وجود داشته باشد و هرکس بتواند به آن متصل شده و از آن استفاده کند. برای رسیدن به این هدف باید از یک شبکه بلاک چین استفاده شود. شبکه‌ای که به سایر شبکه‌های بلاک چین متصل شود و بتواند اطلاعات خارج شبکه خود را با سرعت قابل قبول منتقل کند. THORChain یکی از همین شبکه‌ها در بازار ارزهای دیجیتال است.

این مقاله در تاریخ ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ بروزرسانی شده است

صرافی غیر متمرکز THORChain چیست؟

شبکه Thorchain و توکن RUNE

تورچین یک صرافی غیرمتمرکز است. برای شناخت بهتر آن بهتر است به معرفی صرافی‌های متمرکز بپردازیم. سازوکار صرافی‌های متمرکز کنونی ارزهای دیجیتال به صورت زیر است:

  •  ارزهای دیجیتالی که کاربران از شبکه‌های مختلف بلاک چین به این صرافی ارسال می‌کنند را دریافت کرده و حساب کاربری آن‌ها را ایجاد کند.
  • با استفاده از یک موتور معاملاتی امکان انجام معاملات را برای کاربرانش فراهم کند.
  • سرویسی را فراهم کند تا کاربران بتوانند ارزهای دیجیتال خود را به شبکه بلاکچین مورد نظر خود انتقال دهند.

حتی اگر یک صرافی ارز دیجیتال این سه مرحله را به خوبی انجام دهد، اما تمام این فرآیند توسط یک نهاد مرکزی و به صورت متمرکز انجام می‌شود؛ این یک ایراد بزرگ برای یک کسب و کار در حوزه بلاکچین به حساب می‌آید. جامعه بلاک چین برای این مشکل، راه‌حلی ارائه کرده‌اند؛ صرافی ارز دیجیتال غیرمتمرکز. پس از این مقدمه، به معرفی THORChain و RUNE توکن آن می‌پردازیم.

این شبکه در سال ۲۰۱۸ با معرفی طیف گسترده‌ای از خدمات وارد بازار رمز ارزها شد. صرافی غیر متمرکز THORChain خدمات خود را بر روی یک شبکه غیرمتمرکز عمومی عرضه کرد. این شبکه امکان تبادل ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم را فراهم آورد. این شبکه از ابزار Cross chain برای اتصال به دیگر شبکه های بلاک چین استفاده می‌کند که وجه تمایز آن با بسیاری از صرافی های غیرمتمرکز است.

صرافی غیر متمرکز میان زنجیره‌ای تورچین هم اکنون راه اندازی شده است. این صرافی اولین نوع از صرافی‌هایی است که معاملات و سواپ توکن‌ها بین شبکه‌های مختلف را بدون نیاز به فناوری پل زدن (Bridge)، دارایی‌های سنتتیک و توکن‌های Wrapped شده فراهم آورده است.

توسعه THORChain به دست کیست؟

این شبکه مدعی است که کمترین دخالت را در برنامه‌ها و تصمیمات شبکه دارد. بسیاری از تصمیمات از جمله لیست شدن توکن یا کوین جدید به صرافی، در یک روش دموکراتیک و مطابق خواست اعضای شبکه THORChain انجام می‌شود. اعضای تیم توسعه این شبکه بلاکچین کاملا ناشناخته هستند. آنها در سایت خود دلیل این کار را تمرکز هرچه بیشتر بر غیرمتمرکز بودن شبکه اعلام کرده و معتقدند با این کار به هدف خود نزدیکتر خواهند شد. برخلاف هویت تیم توسعه و موسسین این شبکه، این تیم در ارائه کدها و برنامه شفافیت بالایی داشته و تقریبا تمامی اطلاعات فنی در اختیار همه قرار دارد. همچنین در مورد توکن RUNE این شبکه، مقدار کل این توکن ها و نحوه توزیع آن کاملا مشخص است.

صرافی غیر متمرکز THORChain چگونه کار می‌کند؟

توکن RUNE و شبکه thorchain

صرافی غیر متمرکز THORChain بر اساس مکانیسم اجماع Tendermint کار می‌کند. در ابتدا امکان ترید و سواپ کردن ارزهای بیت کوین، اتریوم، لایت کوین، بیت کوین کش و توکن صرافی بایننس BNB وجود خواهد داشت. در آینده سایر بلاکچین‌ها و توکن‌های بومی آنها نیز پشتیبانی می‌شود. درواقع زمانیکه بلاکچین‌ها به شبکه بین زنجیره‌ای تورچین با نام chaosnet متصل شوند، توکن‌های آنها نیز پشتیبانی خواهند شد.

برای مثال زمانیکه قصد دارید ETH را به BNB تبدیل کنید، مبادله از طریق توکن RUNE انجام خواهد شد. این توکن به عنوان واسطه عمل خواهد کرد و امکان تبدیل ارزهای مختلف در بلاکچین‌های متنوع را بدون نیاز به پل زدن و یا توکن‌های Wrapped شده فراهم می‌آورد.

صرافی غیر متمرکز تورچین با حذف رابطه‌های دیگر مانند wBTC صنعت دیفای را متحول خواهد کرد. ویژگی کاربرهای مالی تورسواپ توسط تیم توسعه BEPSwap از پروتکل بایننس اسمارت چین مهیا شده است. همچنین یک کیف پول بومی با نام Asgard X تدارک دیده شده است. این کیف پول به صورت مستقیم با محیط چند زنجیره‌ای در تعامل خواهد بود و قادر خواهد بود توکن‌های بلاکچین‌های مختلف را نگهداری کند.

تورچین (Thorchain) به مدت سه سال است که در حال توسعه است و راه‌اندازی آن می‌تواند پیشرفت‌های زیادی برای صنعت صرافی‌های غیر متمرکز به همراه داشته باشد.

مشارکت‌های تورچین

شبکه‌سازی و همکاری با سایر شرکت‌ها و پروژه‌ها همواره جزو نکات مثبت برای یک کسب و کار در فضای بلاکچین است. این فضا به گونه‌ای است که بدون کمک و همکاری دیگر پروژه‌ها سرعت پیشرفت یک پروژه کاهش یافته و به دلیل رقابتی بودن این حوزه به زیان کسب و کار تمام می‌شود. شبکه THORChain با چندین شبکه دیگر اعلام همکاری داشته است. در ادامه به معرفی این همکاری‌ها و نحوه کار آنها می‌پردازیم. Synthetix یک پلتفرم معاملاتی بر روی شبکه اتریوم است که در نوامبر ۲۰۱۹ این دو پروژه اعلام همکاری کردند. BEPSwap که اولین اپلیکیشن شبکه بلاکچین بوده در اواخر سال ۲۰۱۹ با THORChain اعلام همکاری کرده است. این مشارکت‌ها نشان می‌دهد که تیم توسعه تورچین به دنبال گسترش جامعه خود بوده و برای این کار از پتانسیل دیگر پروژه‌ها بهره خواهد برد.

توکن RUNE چیست؟

توکن RUNE

RUNE توکن اصلی شبکه بلاکچین THORChain است. این توکن بر روی شبکه بایننس، راه‌اندازی شده است. که موارد استفاده زیادی در این اکوسیستم دارد این توکن علاوه بر حفظ امنیت شبکه دارای کاربردهای زیر نیز است

از کاهش میزان نقدینگی جلوگیری می‌کند

RUNE ارز اصلی این اکوسیستم است و لازم است در کنار هر دارایی در استخرها ارائه شود. با اینکار اگر THORChain از ۱۰۰۰ بلاک چین پشتیبانی کند تنها نیازمند استفاده از ۱۰۰۰ استخر را دارد در صورتی که در پلتفرم‌های دیگر برای پشتیبانی از این تعداد بلاک چین نیازمند به داشتم ۴۹۹۵۰۰ استخر است

ارزش دارایی‌های جمع شده را به ارث می‌برد

از آنجا که توکن RUNE به دارایی‌های موجود در استخر خود پیوند داده می‌شود ، بنابراین با افزایش ارزش آن دارایی‌ها، ارزش RUNE نیز افزایش می‌یابد. ارزش توکن RUNE سه برابر ارزش جمع شده دارایی‌هایی مانند BTC ، ETH یا BNB در شبکه خود است.

برای تأمین دارایی استفاده می‌شود

بخش تشویقی تضمین می‌کند که نودها برای خرید مداوم و پیوند هر بار به اندازه کافی توکن RUNE برای به حداکثر رساندن سود خود استفاده کنند، این حداکثر زمانی است که ۶۷٪ توکن RUNE باند باشد و ۳۳٪ در استخرها جمع شود. اگر استخرها ۱ میلیون دلار سرمایه دارند، ارزش RUNE در اوراق قرضه کل ۲ میلیون دلار است. بنابراین کلیه دارایی‌ها می‌توانند پذیره نویسی کنند.

لیست شدن و خارج کردن توکن‌ها از سیستم

در این شبکه قرار است هر ۳ روز یکبار توکن جدیدی لیست شود. در حالی که THORChain تلاش می‌کند تا حداقل حاکمیت را داشته باشد اما ارزش گذاری این توکن‌ها نیز توسط RUNE تعیین می‌شود. علاوه بر این ، اگر یک زنجیره متصل دیگر از نظر اقتصادی ارزش نداشته باشد، تمام تأمین کنندگان نقدینگی در آن زنجیره می‌توانند خارج شوند. اگر یک استخر خالی باشد، از لیست خارج می‌شود و این باعث می‌شود شبکه در روندی به نام “ragnarok” بلافاصله ارتباط خود را با آن زنجیره قطع کند.

مشوق اصلی شبکه

RUNE ارز محلی THORChain است و به عنوان کارمزد تراکنش در شبکه مصرف می‌شود. که هر معامله دارای یک کارمزد ثابت و یک کارمزد داینامیک است. اینکار باعث می‌شود از حملات مختلف مانند حملات انکار سرویس و همچنین حملات ساندویچ به استخر جلوگیری شود. پس از شارژ کارمزدها و دریافت گس، THORChain پاداش بلاک را محاسبه می‌کند و آن را بر اساس الگوریتم پاندول تشویقی تقسیم می‌کند و سپس به باندرها و تأمین کنندگان نقدینگی پرداخت می‌کند.

دارایی‌های استخرها را تقویت می‌کند

قیمت دارایی‌ها توسط صرافی که بیشترین نقدینگی را دارد تعیین می‌شود. همچنین این دلیل آن است که چرا THORChain قیمت خود را تعیین می‌کند، برای اینکه توکن RUNE در شبکه خود بیشترین نقدینگی را دارد. RUNE نقدینگی خود را از تمامی اکوسیستم جذب می‌کند و استخرهای با نقدینگی بسیار بالا ایجاد می‌کند. سرانجام این استخرها آنقدر دارای نقدینگی می‌شوند که مانند روش فعلی بیت کوین و اتریوم شروع به تأثیرگذاری بر قیمت دارایی جفت شده می‌کنند. این پدیده ابتدا در دارایی‌های تجمیعی مشاهده می‌شود که خارج از THORChain بسیار ناپایدار هستند. و سپس به دارایی‌های با حجم بالا نیز با افزایش نقدینگی تاثیر خواهد گذاشت.

از چه روش‌هایی می‌توان توکن RUNE بدست آورد؟

یکی از روش‌ها خریداری این توکن و ذخیره آن در RUNEVault است. با این کار در واقع با استیکینگ این توکن، سود دریافت خواهید کرد. این سود یا پاداش استیکینگ به صورت هفتگی محاسبه خواهد شد. اما در هر زمان می‌توان دارایی خود را بفروش برسانید.

روش دیگر دریافت پاداش در ازای مشارکت در شبکه است. بخشی از درآمد سیستم به نودهایی که بلوک های جدید را ایجاد می‌کنند می‌رسد. به طور کلی ۶۷ درصد از درآمد سیستم به نودهای شبکه و ۳۳ درصد آن به افرادی تعلق می‌گیرد که نقدینگی شبکه را تامین می‌کنند.

وضعیت حال حاضر توکن RUNE

توکن RUNE‌ در حال حاضر و در زمان نگارش این مقاله، رتبه ۴۳ جدول ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص داده است. ارزش کل بازار آن بیش از ۳ میلیارد دلار است، میزان مبادلات ۲۴ ساعته آن بیش از ۲۷۴ میلیون دلار، میزان توکن‌های در گردش آن ۲۳۱.۳۲۵.۷۶۱ عدد، میزان عرضه کل ۵۰۰.۰۰۰.۰۰۰ عدد، بالاترین قیمتی که تا به حال داشته ۱۴.۸۶ دلار و پایین‌ترین قیمتی که تا به حال داشته ۰.۰۰۷۹ دلار بوده است.

بهترین صرافی متمرکز برای خرید آن در حال حاضر بایننس است و بین صرافی‌های غیر متمرکز سوشی‌سواپ بیشترین نقدینگی را دارد.

نتیجه‌گیری

صرافی غیر متمرکز THORChain توانسته است انقلاب جدیدی را وارد دنیای کریپتو کند. این صرافی با روشی کاملا جدید توانسته است معاملات میان زنجیره‌ای را که یکی از مشکلات اساسی دنیای رمز ارزها بوده به صورت کاملا غیرمتمرکز حل کند. در این بین نقش توکن این شبکه نیز بسیار اساسی است. از ابتدای سال ۲۰۲۱ ارزش توکن RUNE بیش از ۹۵۰٪ افزایش داشته است. همه اینها نشان دهنده آن است که با یک پروژه بسیار جذاب در دنیای کریپتوکارنسی‌ها روبرو هستیم که در ابتدای کار خود قرار گرفته است.

منبع
boxminingthorchain

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
4 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا