کریپتو کده

معرفی کامل صرافی غیر متمرکز THORChain و توکن کاربردی RUNE

برای تشریح صحیح برنامه و هدف صرافی غیر متمرکز THORChain و معرفی توکن RUNE باید به زمان معرفی بیت کوین بازگردیم. سال‌ها قبل زمانی که ساتوشی ناکاموتو بیت کوین را به جهان معرفی کرد، افراد زیادی از او پیروی کرده و به فکر ایجاد شبکه های بلاک چین و رمز ارز با ایده‌های جدید افتادند. به طوری که تعداد ارزهای دیجیتال و شبکه های بلاکچین به صورت تصاعدی افزایش یافت. با گسترش رمز ارز ها، به تدریج نیاز به تبادل آنها بین مردم بوجود آمد. به دلایل متعددی نیاز بود تا افراد، بیت کوین و دیگر ارز دیجیتال خود را به دیگران ارسال کنند. این تبادل رمز ارزها میان مردم از طریق سیستم سنتی و توسط صرافی‌های متمرکز انجام می‌پذیرد. در حالی که ایده اصلی بلاک چین و ارزهای دیجیتال تمرکززدایی بود، اما خرید و فروش بیت کوین و سایر آلتکوین ها همچنان به روش سنتی و متمرکز انجام می‌شود.

نگاهی به تکامل صرافی های غیرمتمرکز از ابتدا تاکنون

این صنعت نیازمند یک صرافی دیجیتال غیرمتمرکز بود. محلی که نقدینگی زیادی در آن وجود داشته باشد و هرکس بتواند به آن متصل شده و از آن استفاده کند. برای رسیدن به این هدف باید از یک شبکه بلاک چین استفاده شود. شبکه‌ای که به سایر شبکه‌های بلاک چین متصل شود و بتواند اطلاعات خارج شبکه خود را با سرعت قابل قبول منتقل کند. THORChain یکی از همین شبکه‌ها در بازار ارزهای دیجیتال است.

این مقاله در تاریخ ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ بروزرسانی شده است

صرافی غیر متمرکز THORChain چیست؟

شبکه Thorchain و توکن RUNE

تورچین یک صرافی غیرمتمرکز است. برای شناخت بهتر آن بهتر است به معرفی صرافی‌های متمرکز بپردازیم. سازوکار صرافی‌های متمرکز کنونی ارزهای دیجیتال به صورت زیر است:

  •  ارزهای دیجیتالی که کاربران از شبکه‌های مختلف بلاک چین به این صرافی ارسال می‌کنند را دریافت کرده و حساب کاربری آن‌ها را ایجاد کند.
  • با استفاده از یک موتور معاملاتی امکان انجام معاملات را برای کاربرانش فراهم کند.
  • سرویسی را فراهم کند تا کاربران بتوانند ارزهای دیجیتال خود را به شبکه بلاکچین مورد نظر خود انتقال دهند.

حتی اگر یک صرافی ارز دیجیتال این سه مرحله را به خوبی انجام دهد، اما تمام این فرآیند توسط یک نهاد مرکزی و به صورت متمرکز انجام می‌شود؛ این یک ایراد بزرگ برای یک کسب و کار در حوزه بلاکچین به حساب می‌آید. جامعه بلاک چین برای این مشکل، راه‌حلی ارائه کرده‌اند؛ صرافی ارز دیجیتال غیرمتمرکز. پس از این مقدمه، به معرفی THORChain و RUNE توکن آن می‌پردازیم.

این شبکه در سال ۲۰۱۸ با معرفی طیف گسترده‌ای از خدمات وارد بازار رمز ارزها شد. صرافی غیر متمرکز THORChain خدمات خود را بر روی یک شبکه غیرمتمرکز عمومی عرضه کرد. این شبکه امکان تبادل ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم را فراهم آورد. این شبکه از ابزار Cross chain برای اتصال به دیگر شبکه های بلاک چین استفاده می‌کند که وجه تمایز آن با بسیاری از صرافی های غیرمتمرکز است.

صرافی غیر متمرکز میان زنجیره‌ای تورچین هم اکنون راه اندازی شده است. این صرافی اولین نوع از صرافی‌هایی است که معاملات و سواپ توکن‌ها بین شبکه‌های مختلف را بدون نیاز به فناوری پل زدن (Bridge)، دارایی‌های سنتتیک و توکن‌های Wrapped شده فراهم آورده است.

توسعه THORChain به دست کیست؟

این شبکه مدعی است که کمترین دخالت را در برنامه‌ها و تصمیمات شبکه دارد. بسیاری از تصمیمات از جمله لیست شدن توکن یا کوین جدید به صرافی، در یک روش دموکراتیک و مطابق خواست اعض