دیفایسرمایه گذاری

5 ارز دیجیتال نوید بخش برای سرمایه گذاری و استیکینگ در سال 2020 و 2021!

در اینجا به ۵ ارز دیجیتال را که برای استیکینگ و درآمد منفعلانه مناسب هستند را معرفی می‌کنیم.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

سه روش برای سودآوری از سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال وجود دارد:

۱. هودل کردن

خرید یک ارز دیجیتال، معمولاً با قیمتی پایین و نگه داشتن آن تا زمانی که احساس راحتی در فروش این ارز داشته باشید.

۲. ترید کردن

مبادله ارزهای دیجیتال با استفاده از نوسانات منظم قیمت برای سود کردن.

۳. استیکینگ

با استفاده از پروتکل گواه اثبات سهام(Proof-of-Stake)، درآمدی منفعلانه با ذخیره ارزهای دیجیتال خود کسب می‌کنید. در ازای استیکینگ ارزهای دیجیتال خود، توکن‌های اضافی پاداش می‌گیرید.

در این مقاله به ارزهای دیجیتال نوید بخشی که برای استیکینگ مناسب هستند می‌پردازیم. این روش دو مزیت دارد:

۱. متوجه می‌شویم کدام ارزهای دیجیتال پتانسیل بالایی دارند.

۲. متوجه می‌شویم کدام ارزهای دیجیتال برای درآمد منفعلانه از طریق استیکینگ مناسب هستند.

حال به ۵ ارز دیجیتال نوید بخش که برای پاداش استیکینگ مناسب هستند می‌پردازیم.

اتریوم

استیکینگ

در حال حاضر قیمت اتریوم حدود ۳۱۹ دلار و حجم بازار آن ۳۵ میلیارد دلار است و با توجه به به روزرسانی‌های برنامه ریزی شده برای بلاک چین اتریوم، فضای زیادی برای رشد آن وجود دارد. اتریوم به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد تا برنامه‌های غیرمتمرکز و بدون نقص اصلی بسازند. همچنین استفاده از قراردادهای هوشمند را که پس از تحقق شرایط مناسب اجرا می‌شوند را امکان پذیر می‌سازد. وقتی که نوبت به بلاک چین‌های قابل برنامه ریزی می‌رسد، اتریوم امتیاز اولین محرک آنها را در اختیار دارد و همچنین مطمئن‌ترین پلتفرم توسعه بلاک چین است.

اتریوم ۲.۰ که به نام سرنیتی نیز شناخته می‌شود، یک به روز رسانی است که قصد دارد بیکن چین‌ها(beacon chains)، شاردینگ و گواه اثبات سهام(PoS) را به بلاک چین اتریوم منتقل کند.

این تغییرات تنها باعث افزایش سرعت، ظرفیت تراکنش و کارآیی نمی‌شوند و به سرمایه گذاران این امکان را می‌دهند تا در دارایی‌های ETH خود را استیک کرده و درآمد منفعلانه کسب کنند.

استیکینگ اتریوم

زمانی که گواه اثبات سهام روی شبکه اتریوم فعال شود، انتظار می‌رود سود سرمایه گذاران به ازار هر اتر استیک شده از ۴ درصد به ۱۰ درصد برسد. سرمایه گذاران می‌توانند از این طریق سود منفعلانه داشته و از افزایش ارزش اتر درآمد کسب کنند.

برای استیکینگ اتریوم، یک سرمایه گذار باید با واریز ۳۲ ETH در یک قرارداد هوشمند اتریوم ۱.۰ به یک تائید کننده تبدیل شود. با قیمت ۲۲۸ دلار، هزینه اینکه به یک تائید کننده تبدیل شوید، ۷۲۹۶ دلار است و می‌توانید از ۲۹۱.۸۴ دلار(۴ درصد) تا ۷۲۹.۶ دلار(۷ درصد) در سال درآمد داشته باشید.

انتظار می‌رود با اجرای گواه اثبات سهام، هجوم سرمایه گذاران برای خرید ۳۲ اتر برای استیکینگ را شاهد باشیم. افزایش تقاضا به همراه کمبود ناشی از کاهش قیمت قطعاً در قیمت اتر تأثیر خواهد گذاشت.

امیدهای اتریوم

پس از بیت کوین، اتریوم ارزشمند ترین ارز دیجیتال و یک پلتفرم توسعه بلاک چین تثبیت شده است. قیمت ۲۲۸ دلاری آن بسیار با اوج قیمتی قبلی ۳۵۰ دلاری و ۱۰۰۰ دلاری آن فاصله دارد و بازار گاوی بعدی باید آن را به روزهای اقدار خود نزدیک کند.

در حال حاضر قیمت چین لینک ۷.۱۶ دلار و ارزش بازار آن ۲.۷ میلیارد دلار است.

چین لینک یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز است که داده‌های دنیای واقعی را از طریق اوراکل‌ها به قراردادهای هوشمند بلاک چین متصل می‌کند. این اوراکل‌ها در شبکه LINK مستقر هستند و داده‌های خارج از زنجیره مانند پرداخت‌ها یا رویدادها را به قراردادهای هوشمند در بلاک چین مقصد متصل می‌کنند. به عنوان مثال اوراکل‌های چین لینک را می‌توان در کنار راهکار زنجیره تأمین مبتنی بر بلاک چین استفاده کرد برای تحویل کالاهای مطابق با استانداردهای کنترل کیفیت، مبلغی را دریافت کنند. چین لینک امتیاز اولین محرک این صنعت را در اختیار دارد و اینکه آنها برای اولین بار پلی میان داده‌های جهان واقعی و رویدادها به بلاک چین ایجاد کردند، می‌تواند تاثیر به سزایی در چند سال‌ آینده داشته باشد.

شبکه LINK با ارز دیجیتال LINK تامین می‌شود که برای پاداش دادن به توزیع کنندگان شرکت کننده در اکوسیستم LINK استفاده می‌شود.

چین لینک و اکوسیستم LINK به شرح زیر کار می‌کند:

خریداران داده و ارائه دهندگان داده وجود دارند که در این میان خریداران تقاضای داده کرده و ارائه دهندگان، داده ها را به صورت ایمن فراهم می‌کنند. خریداران داده‌هایی که نیاز دارند را انتخاب می‌کنند و ارائه دهندگان برای فراهم کردن این داده‌ها مناقصه هایی برگزار می‌کنند. برای انجام این کار ارائه دهندگان باید مبلغ مشخصی از توکن‌های LINK را به هنگام ارائه پیشنهاد استیک کنند. پس از انتخاب یک ارائه دهنده، وظیفه آنها این است که داده‌های صحیح را روی بلاک چین وارد کنند. چین لینک از یک سیستم اعتبار اوراکل برای جمع آوری و ارزیابی داده‌های ارائه شده استفاده می‌کند. اگر داده‌های ارائه شده رضایت بخش باشد، به ارائه دهندگان برای کار خود پرداخت می‌شود.

همانطور که می‌بینید یک اقتصاد داخلی در شبکه LINK وجود دارد که برای اطمینان از ارائه داده‌های صحیح به خریداران داده کار می‌کند. نیاز به استیک کردن توکن‌های LINK باعث افزایش تقاضا شده، در حالی که باعث کمبود توکن‌ها نیز ایجاد می‌شود زیرا توکن‌های استیک شده در طول دوره استیکینگ بلوکه می‌شوند.

استیکینگ چین لینک چگونه کار می‌کند؟

برای فهمیدن کامل استیکینگ چین‌ لینک مانند زیر نگاه می‌کنیم:

می‌توانید به دو روش پاداش استیکینگ چین لینک را به دست بیاورید:

۱. نود خود را راه‌اندازی کنید، یک اوراکل مبتنی بر اتریوم که با روابط کاربری(APIs) دنیای واقعی تعامل می‌کنند.

۲. به یک استخر استیکینگ بپیوندید – گروهی از چند سهام دار که ارزهای دیجیتال استیک شده خود را در کنار هم جمع می‌کنند و پاداش‌های استیکینگ را با هم تقسیم می‌کنند. در عوض پیوستن به یک استخر استیکینگ، اوپراتورهای استخر مفداری از درآمد شما برمی‌دارند.

روش شماره ۱ نیاز به دانش فنی در مورد نحوه تنظیم و اجرای یک نود و همچنین سخت افزار شما برای اجرای نود دارد. همچنین برای برقراری ارتباط با بلاک‌ چین باید به یک کلاینت اتریوم وصل شوید. این اینفوگرافیک تصویری از نحوه عملکرد فرآیند استیکینگ چین لینک به دست می‌دهد.

روش شماره ۲ آسانتر است و نیاز به پیوستن به یک استخر استیکینگ دارید، البته این را بخاطر بسپارید که اپراتور استخر مقداری از درآمد شما را برمی‌دارد.

درمورد اینکه چقدر می توانید ازاستیکینگ توکن‌های لینکبه دست آورید مقدار مشخصی وجود ندارد زیرا این کار به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله:

  • تقاضا برای داده‌های ارائه شده
  • قابلیت اطمینان داده‌های ارائه شده و غیره

با این حال LinkPool مثالی از درآمد فرضی را در وایت پیپر خود ارائه کرده است:

مجموع درخواست‌های هر نود:

(4,000,000 *4) / 19,000 = 842

درآمد هر نود:

842 * 0.05488 = $46.20896

هزینه‌های اجرایی هر نود:

842 * 0.02744 = $23.10448

درآمد ماهانه هر نود:

46.20896 – 23.10448 = $23.10448

برای ۲۳ دلار در هر نود با توجه به مثال فرضی بالا،نیاز به اجرای یک نود کم است و فقط به ۱ هسته و ۱ گیگابایت رم احتیاج دارید؛ بنابراین لپ تاپ برای این حالت کافی است.

امیدهای چین لینک

چین لینک(LINK) هنوز در مراحل اولیه خود قرار دارد و در حال حاضر از ژانویه ۲۰۱۹(۳۹ سنت) ۱۰ برابر رشد کرده است. انتظار می‌رود که رشد بیشتری داشته باشد زیرا اکوسیستم LINK بالغ شده و پذیرش آن افزایش می‌یابد.

تزوس

در حال حاضر قیمت تزوس(XTZ) در بازار ۲.۸۲ دلار و ارزش بازار آن ۲.۰۴ میلیارد دلار است. آرتور بریتمن(Arthur Breitman) تحلیلگر سابق بانک سرمایه گذاری مورگان استنلی، بنیانگذار تزوس است. تزوس یک بلاکچین و شبکه توسعه برنامه غیرمتمرکز است که با یک ارز دیجیتال به نام “tez” یا “tezie” تامین می‌شود. بلاک چین تزوس از طریق یک مکانیسم گواه اثبات سهام محافظت می‌شود و در اینجا دارندگان، توکن‌های خود را استیک کرده و برای این کار پاداش دریافت می‌کنند.

هدف اصلی تزوس ساخت یک اجتماع دیجیتال با جذب دارندگان XTZ برای همکاری در تصمیم گیری‌هایی است که باعث بهبود پروتکل تزوس می‌شود. سهام داران XTZ، ارتقاء پروتکل تزوس، از جمله ارتقاء خود فرآیند اصلاح را کنترل می‌کنند.

استیکینگ تزوس

به استیکینگ تزوس که بیکینگ(Baking) گفته می‌شود، یک فرآیند امضا و انتشار بلاک‌ها در بلاک چین تزوس است.

بیکرها(Bakers) صحت تراکنش‌های یک بلاک، ترتیب تراکنش‌های توافق شده و رخ ندادن حمله دوبار خرج کردن(double-spending) را تضمین می‌کنند. بیکرها برای تائید تمام تراکنش‌های بلاک چین با XTZ پاداش دریافت می‌کنند.

شما می‌توانید با استیکینگ در شبکه تزوس سالانه ۶ درصد درآمد کسب کنید و حدود ۲۱ روز طول می‌کشد تا پاداش‌های استیکینگ را دریافت کنید. برای استیکینگ تزوس، ابتدا XTZ خود را از صرافی به کیف پول تزوس(تراست والت) خود منتقل کنید.

هنگامی که وارد تراست والت(Trust Wallet) شدید به تب Finance بروید و تزوس(XTZ) را مشاهده می‌کنید روی آن ضربه بزنید تا مستقیم به کیف پول تزوس بروید. برای دسترسی به منوی استیکینگ، روی گزینه More ضربه بزنید. گزینه های مختلف را در اینجا مشاهده خواهید کرد بنابراین بر روی Stake کلیک کنید. اکنون روی Validator ضربه بزنید تا لیست کامل بیکرهای تزوس را ببینید.

یک Validator  را انتخاب کرده و بر روی Next ضربه بزنید. اکنون جزئیات تراکنش را مرور کنید و هنگامی که آماده شروع بودید روی Send ضربه بزنید. پس از اتمام مراحل استیکینگ، می‌توانید صحت نتایج را با ضربه زدن روی More تأیید کنید و سپس بر روی Stake Details ضربه بزنید. اینگونه تزوس را استیک می‌کنید.

امیدهای تزوس

استیکینگ تزوس هنوز وجود دارد و توکن‌های XTZ از زمان پیدایش آن در سال ۲۰۱۸ ثابت مانده است. در این ۲ سال می‌توان دید که تزوس در دراز مدت ارزش زیادی خواهد داشت.

نئو(NEO)

قیمت نئو ۱۱.۷۸ دلار و ارزش بازار آن ۸۲۸ میلیون دلار است. نئو یک پلتفرم توسعه مبتنی بر بلاک چین است که که دیجیتالی کردن دارایی‌های دنیای واقعی و گسترش قراردادهای هوشمند را امکان پذیر می‌سازد.

نئو که قبلا به نام AntShares شناخته می‌شد، در سال ۲۰۱۴ توسط دا هونگ فی(Da Hongfei) و اریک ژان(Erik Zhan) در چین بنیانگذاری شد و در ژوئن ۲۰۱۷ به نئو تغییر نام داد. یکی از اهداف اصلی نئو خودکار سازی مدیریت دارایی‌های دیجیتال از طریق استفاده از قراردادهای هوشمند است. این دارایی‌های دیجیتالی بخشی از سیستم غیرمتمرکز اقتصاد هوشمند را تشکیل می‌دهند.

سیستم اقتصاد هوشمند نئو از فناوری‌های زیر تشکیل شده است:

  • دارایی‌های دیجیتال
  • هویت دیجیتال
  • قراردادهای هوشمند

دارایی‌ها به راحتی و بدون دخالت هر گونه شخص ثالث، روی بلاک چین نئو دیجیتالی می‌شوند. کاربران قادر به ثبت، خرید، فروش، تبادل یا گردش انواع مختلف دارایی هستند. از طریق نئو، دارایی‌های فیزیکی با معادل دیجیتالی خود در شبکه نئو مرتبط می‌شوند.

کلیه دارایی های ثبت شده در نئو بصورت رمزنگاری امضا شده ارزش دارایی‌ها، پیوند به همتای خود در دنیای واقعی و محافظت از دارایی در مقابل دستکاری‌های کلاهبردارانه را اثبات می‌کنند.

هویت های دیجیتال در نئو به کاربران امکان می‌دهد تا صحت همه افراد، سازمان‌ها و نهادهایی که در اقتصاد هوشمند شرکت می‌کنند را بررسی کنند. قراردادهای هوشمند نئو اجرای توافق نامه‌ها و تراکنش‌ها را پس از تحقق شرایط توافق شده امکان پذیر می‌سازد.

از آنجا که قراردادهای هوشمند خود اجرا هستند، دیگر نیازی به دخالت انسان یا یک مقام متمرکز نیست. به دلیل اینکه فعالیت‌های آنها به صورت عمومی روی بلاک چین ثبت می‌شود، قابل ردیابی هستند.

بلاک چین نئو دو ارز دیجیتال دارد، نئو( ۱۰.۵۳ دلار) و گس(GAS) که قیمت آن ۱.۶۸ دلار است. نئو برای تولید گس مورد استفاده قرار می‌گیرد در حالی که از گس برای پرداخت هزینه‌های مربوط به عملیات روی بلاک چین استفاده می‌شود، به عنوان مثال استقرار قراردادهای هوشمند.

استیکینگ نئو

نئو یکی از ساده‌ترین ارزهای دیجیتال برای استیکینگ است. فقط نگه داشتن نئو در یک کیف پول، گس تولید می‌کند، ارز دیجیتال دیگری که از شبکه نئو پشتیبانی می‌کند. اگر کیف پولی را ترجیح می‌دهید که فقط از توکن‌های گس و نئو پشتیبانی کند، Neon(ویندوز، Mac OS، لینوکس) گزینه خوبی از City of Zion است، گروهی از توسعه دهندگان که روی پروژه های مبتنی بر نئو کار می‌کنند.

تمام کاری که باید انجام دهید این است که نئوهای خود را از صرافی به کیف پول NEON منتقل کنید و به طور خودکار تولید گس را آغاز می‌کند. اگر می‌خواهید یک کیف پول داشته باشید که از چندین ارز دیجیتال پشتیبانی کند، Exodus برای شما مناسب است. فقط مطمئن شوید که گس را در تنظیمات خود فعال کرده‌اید.

با ایجاد هر بلاک جدید، ۸ گس برای هر ۱۰۰ میلیون نئو توزیع می‌شود. این گس با هر بلاک جدیدی که تولید می‌شود تقسیم شده و به دارندگان نئو ارسال می‌شود. در حال حاضر زمان تولید هر بلاک در حدود ۱۴ الی ۲۵ ثانیه است، بنابراین این توزیع تقریبا ۲ تا ۴ بار در دقیقه اتفاق می‌افتد.

از آنجا که از گس برای تأمین نیرو بلاک چین نئو استفاده می‌شود، تولید گس برای دارندگان نئو بسیار مهم است. گس معادل ETH یا BTC برای شبکه نئو است زیرا توکن NEO عمدتاً برای نشان دادن مالکیت بلاک چین نئو استفاده می‌شود، در حالی که گس توکن عملکرد است.

امیدهای نئو

نئو پتانسیل زیادی دارد و اولین حرکت دهنده در فضای دارایی‌های دیجیتال بلاک چین است. نئو همچنین توانایی جذب بسیاری از بازارهای آسیا (از این رو نام مستعار اتریوم چین) را دارد. به همین دلایل از آن انتظارات بالایی می‌رود.

آنتولوژی(Ontology)

آنتولوژی(ONT) در حال حاضر با ارزش بازار ۴۴۴ میلیون دلار و با قیمت ۶۹ سنت در بازار قرار دارد. آنتولوژی یکی دیگر از ارزهای دیجیتال مستقر در چین است و در حال حاضر با نئو همکاری می‌کند.

آنتولوژی یک بلاک چین با کارایی بالا است که روی یکپارچگی داده‌ها (صحت و سازگاری) و امنیت هویت متمرکز است. بلاک چین آنتولوژی دو ارز دیجیتال دارد: آنتولوژی(ONT) و آنتولوژی گس(ONG).

این پروژه در حال حاضر سه محصول در حال کار دارد:

۱. ONT ID به کاربران امکان می‌دهد تا هویت دیجیتالی خود را با ذخیره کردن آن در تلفن خود و یا روی ذخیره ابری قابل اعتماد با یک کلید خصوصی، به طور ایمن مدیریت کنند.

۲. ONTO به کاربران اجازه می‌دهد تا به صورت ایمن دارایی‌های دیجیتالی خود را مدیریت کرده و بر هویت و داده‌های دیجیتالی خود کنترل کامل داشته باشند.

۳. DDXF به کاربران اجازه می‌دهد تا داده‌های ارزشمند را رمزگذاری کرده و قابلیت ردیابی داده‌ها و پردازش داده‌های بین سیستمی را فراهم می‌کند.

آنتولوژی به کاربران امکان می‌دهد تا هویت خود را با اشخاص ثالث به اشتراک بگذارند بدون اینکه نیازی به ارائه مدارک شناسایی باشند. در عوض آنها امضای رمزنگاری را ارائه می‌دهند که نشان دهنده اسناد است.

می‌توانید آن را به عنوان نسخه دیجیتالی امضای دفتر اسناد رسمی برای یک سند معتبر نگاه کنید. تقلب و جعل به دلیل ماهیت رمزنگاری شده پروتکل آنتولوژی امکان پذیر نیست. این برای برنامه هایی که برای تأیید هویت به اسناد حساس نیاز دارند، بسیار مفید است؛ از طریق آنتولوژی می‌توانند هویت کاربران جدید را به سرعت و با اطمینان بررسی کنند.

استیکینگ آنتولوژی

برای استیکینگ آنتولوژی به حداقل ۵۰۰ ONT نیاز دارید. همچنین می‌توانید ONT خود را درمضرب‌های ۵۰۰ ONT استیک کنید. برای استیک کردن آنتولوژی، باید ONT را نگهداری کنید، تا زمانی که حداقل ۵۰۰ ONT ذخیره شده باشد هر ONT می‌تواند ONG تولید کند.

می‌توانید کیف پول رسمی آنتولوژی(OWallet) را از گیت هاب(GitHub) دانلود و استفاده کنید. استیکینگ آنتولوژی با بلوکه کردن ONT در یک قرارداد هوشمند که ONG تولید کرده، کار می‌کند.

ONG برای پرداخت کارمزدهای تراکنش در شبکه آنتولوژی استفاده می‌شود و اساسا به این اکوسیستم نیرو می‌دهد. استیکینگ هر نوبت اتفاق می‌افتد و هر نوبت ۱۲۰,۰۰۰ بلاک طول می‌کشد. از آنجا که مدت زمان بلاک آنتولوژی از ۱ ثانیه تا ۳۰ ثانیه است، هر نوبت می‌تواند ۱۶ ساعت تا ۲۰ روز باشد.

بعد از هر نوبت می‌توانید پاداش‌های استیکینگ خود را تقاضا کنید، همچنین می توانید هر زمان که خواستید توکن‌های خود را پس بگیرید. اما زمانی که این کار را انجام بدهید، توکن‌ها تا پایان نوبت فعلی بلوکه می‌شوند.

نتیجه گیری

به نظر می رسد ارزهای دیجیتال ذکر شده نسبت به مسائلی که قصد حل آنها را دارند، جلوتر از زمان خود هستند، به خصوص برای افراد معمولی که از این مشکلات آگاهی ندارند. با این حال احتمالا به همین دلیل است که آنها پتانسیل زیادی دارند.

اگر به هر یک از این ارزهای دیجیتال علاقه‌مند هستید، می توانید در اینجا روی آنها سرمایه گذاری کنید:

اگر در اروپا یا کانادا زندگی می‌کنید، می‌توانید اتریوم(ETH)، چین اینک(LINK)، تزوس(XTZ)، نئو(NEO) و آنتولوژی (ONT) را مستقیماً با پول نقد از BitPanda خریداری کنید.

تمام این ارزها را می‌توان با پول نقد از سراسر جهان در صرافی CEX خریداری کرد.

به نظر من زمان‌هایی مانند الان که بازار آرام است، زمان مناسبی برای انباشت است و نمی توانم صبر کنم تا ببینم چگونه این پروژه‌ها در طول سال‌ها بالغ می‌شوند.

منبع
hackernoon

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا