متوسط کیف پول

کیف پول کوینومی Coinomi Wallet چیست؟ آموزش کامل کار با Coinomi Wallet

کیف پول کوینومی (Coinomi Wallet) در سال ۲۰۱۴راه‌اندازی شد. این کیف پول یکی از قدیمی‌ترین کیف پول‌های چند زنجیره‌ای (Multichain Wallets) است. کاربران می‌توانند بیش از ۱۷۷۰ ارز دیجیتال مختلف را در شبکه‌های مختلف در کیف پول کوینومی ذخیره‌سازی کنند. کوینومی یک کیف پول غیر حضانتی است و در نسخه‌های ویندوز، اندروید و IOS عرضه شده است. استفاده از این کیف پول رایگان است و از ارزهای فیات نیز پشتیبانی می‌کند. در این مقاله به این می‌پردازیم که کیف پول کوینومی چیست و چه امکاناتی دارد و سپس نحوه کار با آن را آموزش می‌دهیم. با میهن بلاکچین همراه باشید.

این مقاله در تاریخ ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ به‌روزرسانی شد.

کیف پول کوینومی (Coinomi Wallet) چیست؟

کیف پول کوینومی (Coinomi Wallet) چیست؟
منبع: masterthecrypto.com

کیف پول Coinomi در سال ۲۰۱۴ توسط جورج کیمیونیس (George Kimionis) و با ایده ایجاد راه حل‌های امن برای استفاده از بلاک چین تاسیس شد. کوینومی یک کیف پول بلاک چینی  غیر حضانتی است. کوینومی یک کیف پول گرم (Hot) است و برای ساخت آن به اینترنت نیاز است.

این کیف پول با انواع ارزهای دیجیتال و توکن‌های بی‌همتا (NFT) سازگار است و از ۱۲۵ بلاکچین مختلف پشتیبانی می‌کند. کیف پول کوینومی از زمان معرفی در سال ۲۰۱۴ تاکنون بدون هیچ مشکلی مانند هک به فعالیت خود ادامه داده و به همین دلیل می‌توان گفت از امنیت بالایی برخوردار است.

این کیف پول از طیف زیادی از ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌کند و به همین دلیل می‌توانید تقریبا تمام سبد رمزارزهای خود را در آن ذخیره‌سازی کنید. یکی از ویژگی‌های کلیدی کیف پول Coinomi پشتیبانی قوی آن است. پشتیبانی این کیف پول در تمام ساعات شبانه روز و در ۷ روز هفته به صورت آنلاین به مشتریان خود خدمات ارائه می‌دهد. 

کیف پول کوینومی با بسیاری از صرافی‌های غیر‌متمرکز مشارکت داشته است. به همین دلیل می‌توانید از طریق این کیف پول ارزهای دیجیتال خود را به یکدیگر تبدیل (Swap) کنید. کیف پول Coinomi از سافت فورک سگویت (SegWit) پشتیبانی می‌کند. با توجه به این ویژگی می‌توانید تراکنش‌ها خود را در شبکه بیت کوین و لایت کوین با کارمزد کمتر و سرعت بیش‌تر به انجام برسانید. کیف پول کوینومی از ۲۵ زبان مختلف پشتیبانی می‌کند و همچنین کاربران آن می‌توانند با استفاده از ارزهای فیات معاملات خود را در این کیف پول به انجام برسانند. در ادامه مزایا و معایب کیف پول کوینومی را بررسی می‌کنیم.

مزایای کیف پول Coinomi

 • واریز و برداشت ارزهای دیجیتال از کیف پول کوینومی با کارمزد صفر انجام می‌پذیرد و کاربران تنها باید کارمزد شبکه‌های بلاکچینی را پرداخت کنند.
 • استفاده از آن رایگان است.
 • از بیش از ۱۷۷۰ ارزدیجیتال پشتیبانی می‌کند.
 • می‌توان توکن‌های NFT را در آن ذخیره سازی کرد.
 • با بیش از ۱۲۵ بلاکچین مختلف سازگار است.
 • امنیت قابل قبولی دارد.
 • امکان استیک کردن ارزهای دیجیتال در آن وجود دارد.
 • در نسخه‌های موبایل و دسکتاپ عرضه شده است.
 • از پشتیبانی شبانه روزی برخوردار است.
 • از صرافی‌های غیرمتمرکز پشتیبانی می‌کند.

معایب کیف پول کوینومی

 • کیف پول Coinomi در نسخه‌های قدیمی‌تر و تا سال ۲۰۱۷ متن باز بود؛ اما در نسخه‌های جدید این کیف پول متن باز نیست. بسیاری از افراد فعال در بازار ارزهای دیجیتال از کیف پول‌های متن باز استفاده می‌کنند که کیف پول کوینومی دارای این ویژگی نیست.
 • از آنجایی که کیف پول کوینومی به اینترنت متصل است، در دسته Hot Wallet قرار می‌گیرد. کیف پول‌های گرم به دلیل اتصال به اینترنت از امنیت پایین‌تری نسبت به کیف پول‌های سرد برخوردارند.
 • عدم پشتیبانی از احراز هویت دو عاملی (2FA)
 • عدم سازگاری با کیف پول‌های سخت‌افزاری 

کیف پول کوینومی حضانتی است یا غیرحضانتی است؟

همانطور که پیش‌تر بیان شد کوینومی یک کیف پول غیرحضانتی است. دارایی‌های کاربران این کیف پول در بلاکچین ذخیره می‌شود و کیف پول به دارایی‌های آنها دسترسی ندارد. همچنین به دلیل اینکه کیف پول کوینومی غیر‌حضانتی است، نمی‌تواند مانع از دسترسی شما به دارایی‌هایتان شود. 

رمزارزهای سازگار با کیف پول  کوینومی

کوینومی یک کیف پول چند‌زنجیره‌ای یا مولتی چین است. به همین دلیل این کیف پول از بسیاری از شبکه‌ها و ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌کند. از جمله شبکه‌هایی که کیف پول کوینومی با آنها سازگار است می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 شبکه‌ها و توکن‌هایی که توسط کیف پول کوینومی پشتیبانی می‌شوند را می‌توانید از این لینک مشاهده کنید.

آموزش کار با کیف پول کوینومی

همانطور که پیش‌تر بیان شد، کیف پول Coinomi در ۳ نسخه دسکتاپ، اندروید و IOS عرضه شده است. در این آموزش ما نسخه دسکتاپ این کیف پول را مورد بررسی قرار می‌دهیم. در ابتدا به سایت کوینومی بروید.

۱- بر روی گزینه دانلود کلیک کنید.

دانلود کیف پول کوینومی
منبع: coinomi.com

۲- در این قسمت متناسب با نوع سیستم عامل خود (ویندوز، مک، لینوکس)، فایل کیف پول Coinomi را دانلود کنید.

دانلود نسخه ویندوز کوینومی
منبع: coinomi.com

۳- پس از دانلود کیف پول را نصب و سپس آن را باز کنید. در اینجا با صفحه‌ای مواجه می‌شوید که به شما اجازه می‌دهد یا کیف پول قدیمی خود را با وارد کردن عبارت بازیابی راه‌اندازی کنید یا یک کیف پول جدید بسازید. بر روی گزینه Create A New Wallet کلیک کنید.

ایجاد حساب در کیف پول کوینومی
منبع: coinomi wallets

۴- در این قسمت یک عبارت بازیابی ۲۴ کلمه‌ای در اختیار شما قرار می‌گیرد. عبارت بازیابی خود را یادداشت کنید، تیک قسمت I Have Safety Stored  My Recovery Pharse را بزنید و در نهایت روی گزینه Next کلیک کنید.

همچنین در این قسمت با گزینه Advanced Setting مواجه می‌شوید. با کلیک بر روی این گزینه پسورد BIP39 نمایش داده می‌شود که مخفف Bitcoin Improvement Proposal یا پیشنهادات بهبود شبکه بیت کوین است. این قسمت یک لایه امنیتی اضافه است که می‌توانید از آن برای امنیت بیشتر کیف پول خود استفاده کنید. این پسورد فقط می‌تواند به صورت حروف باشد و در صورتی که با طرز کار آن آشنایی ندارید، از گذاشتن این پسورد اجتناب کنید.

عبارت بازیابی در کیف پول کوینومی
منبع: coinomi wallets

۵- در این قسمت عبارت بازیابی خود را به ترتیبی که یادداشت کرده‌اید وارد و بر روی گزینه Confirm کلیک کنید.

تایید عبارت بازیابی در کیف پول کوینومی
منبع: coinomi wallets

۶- در این قسمت برای کیف پول خود یک پسورد ۱۰ رقمی قوی بگذارید و بر روی Ok کلیک کنید.

گذاشتن پسورد روی کیف پول کوینومی
منبع: coinomi wallets

۷- در این قسمت یک رمزارزهایی که قصد استفاده از آن را دارید، انتخاب و روی گزینه Next کلیک کنید. (در ادامه می‌توانید رمزارزهای بیشتری به کیف پول خود اضافه کنید.)

افزودن رمزارز به کیف پول کوینوکی
منبع: coinomi wallets

۸- در این قسمت شرایط استفاده از کیف پول کوینومی شرح داده می‌شود. شرایط را مطالعه و روی گزینه Accept کلیک کنید.

شرایط و قوانین کیف پول کوینومی
منبع: coinomi wallets

در این مرحله کیف پول شما ایجاد می‌شود. کیف پول کوینومی دارای قسمت‌های مختلفی است که هر کدام را به صورت خلاصه تشریح می‌کنیم:

در قسمت Overview دارایی‌های شما نمایش داده می‌شود. در این قسمت می‌توانید میزان هر کدام از دارایی‌ها و میزان سهم آن از پرتفولیوی خود را مشاهده کنید.

قسمت Overview کیف پول کوینومی
منبع: coinomi wallets

در قسمت Wallet می‌توانید با کلیک بر روی گزینه Receive آدرس کیف پول خود را دریافت کنید و رمزارز مورد نظرتان را به این آدرس انتقال دهید. با کلیک بر روی گزینه Send می‌توانید رمزارز مورد نظر خود را برای آدرس‌های دیگر ارسال کنید. با کلیک بر روی گزینه Buy می‌توانید رمزارز مورد نظر خود را توسط ارزهای فیات خریداری کنید. این قسمت برای کشور ایران فعال نیست.

قسمت Wallet در کیف پول کوینومی
منبع: coinomi wallets

برای دریافت بیت کوین با ۳ نوع آدرس متفاوت روبرو می‌شوید. آدرس‌های Default با bc1 شروع می‌شوند، بسیاری از سرویس‌ها از آن پشتیبانی نمی‌کنند و با سگویت سازگارند. آدرس‌های compatibility با اکثر سرویس‌ها، کیف پول‌ها و سگویت سازگارند و با عدد ۳ شروع می‌شوند. آدرس‌های Legacy با عدد ۱ شروع می‌شوند و با سگویت سازگار نیستند.

آدرس‌های بیت کوین در کیف پول کوینومی
منبع: coinomi wallets

در قسمت Exchange می‌توانید رمزارزهای خود را با استفاده از سرویس‌های Changlly، Shapeshift و CoinSwitch به یکدیگر تبدیل کنید. شایان ذکر است در این قسمت کیف پول کوینومی برای انجام Swap کارمزد دریافت می‌کند.

قسمت Exchange در کیف پول کوینومی
منبع: coinomi wallets

در قسمت Gift Cards می‌توانید با استفاده از ارزهای دیجیتال انواع کارت‌های هدیه موجود در کیف پول کوینومی را خریداری کنید.

قسمت Gift Cards در کیف پول کوینومی
منبع: coinomi wallets

در قسمت DApp Browser می‌توانید به برنامه‌های غیرمتمرکز مختلف که کیف پول کوینومی از آنها پشتیبانی می‌کند، متصل شوید. در این قسمت می‌توانید شبکه بلاکچینی مورد نظر خود را انتخاب کنید، از میان DApp‌های مختلف برنامه غیرمتمرکزی که قصد استفاده از آن را دارید انتخاب و از خدمات آن استفاده کنید.

در قسمت Setting می‌توانید ارز و زبان مدنظر خود را انتخاب کنید. در این قسمت ارز ریال نیز موجود است و می‌توانید با انتخاب آن ارزش پرتفولیو خود را در قسمت Overview به صورت ریال مشاهده کنید. همچنین در قسمت تنظیمات و در قسمت Manage Wallets می‌توانید یک کیف پول دیگر را با وارد کردن عبارت بازیابی خود، اضافه کنید.

منبع: coinomi wallets

در قسمت Support می‌توانید در صورت بروز مشکل با پشتیبانی کیف پول کوینومی ارتباط برقرار کرده و مشکل خود را رفع کنید. همچنین کیف پول کوینومی دارای پشتیبانی آنلاین است و می‌توانید سوالات و مشکلات خود را به صورت آنلاین با پشتیبانی این کیف پول مطرح کنید.

پشتیبانی کیف پول کوینومی
منبع: coinomi.com

بررسی امنیت کیف پول Coinomi

کیف پول کوینومی از نظر امنیت سابقه بسیار خوبی دارد و محلی امن برای ذخیره ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود. این کیف پول از سال ۲۰۱۴ فعال بوده و از آن زمان تاکنون هرگز هک نشده است و هیچ‌یک از کاربران آن سرمایه خود را از دست نداده‌اند. کیف پول Coinomi در فوریه ۲۰۱۹ (بهمن ۱۳۹۷) در کیف پول دسکتاپ خود به یک مشکل امنیتی برخورد که مربوط به یکی از افزونه‌های این کیف پول بود. این مشکل به سرعت برطرف شد و دارایی کاربران در معرض خطر قرار نگرفت.

کلیدهای خصوصی و عبارت‌های بازیابی کاربران این کیف پول در اختیار خودشان است. کلیدهای خصوصی کاربران در دستگاه خودشان ذخیره می‌شود و توسط استاندارد رمزنگاری Advanced Encryption Standard یا AES رمزگذاری می‌شوند. کاربران زمانی که پسورد خود را برای انجام یک تراکنش در این کیف پول وارد می‌کنند، کلیدهای خصوصی به صورت محلی رمزگشایی شده، برای امضای تراکنش استفاده می‌شوند و پس از امضا فایل کلید خصوصی بلافاصله از بین می‌رود.

آیا شهروندان ایرانی می‌توانند از کیف پول Coinomi استفاده کنند؟

استفاده از کیف پول کوینومی نیاز به احراز هویت (KYC) ندارد. در این کیف پول آدرس IP و اطلاعات هویتی کاربران ذخیره نمی‌شود و امکان ردیابی تراکنش‌ها از طریق آن ممکن نیست. به همین دلیل استفاده از این کیف پول برای کاربران ایرانی با محدودیتی ندارد و کاربران ایرانی می‌توانند از خدمات آن استفاده کنند.

راه‌های تماس با پشتیبانی کوینومی

کاربران کیف پول کوینومی می‌توانند از سه طریق زیر از پشتیبانی این کیف پول استفاده کنند. 

 • از طریق این لینک می‌توانند سوالات پرتکرار را مشاهده کرده و پاسخ سوال خود را پیدا کنند.
 • از طریق این لینک می‌توانند با ارسال تیکت مشکل خود را گزارش دهند. برای استفاده از این قسمت باید یک حساب کاربری در کوینومی ایجاد کنید.
 • از طریق پشتیبانی آنلاین کوینومی مشکلات خود را مطرح کنند.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • کیف پول کوینومی چیست؟
  کوینومی یک کیف پول چند زنجیره‌ای و غیرحضانتی است که می‌توانید از آن برای نگهداری ارزهای دیجیتال در شبکه‌های مختلف بلاکچینی استفاده کنید.
 • آیا کیف پول کوینومی هیچ کارمزدی ندارد؟
  برای دریافت و ارسال ارزهای دیجیتال از طریق کیف پول کوینومی، فقط کارمزد شبکه دریافت می‌شود؛ اما برای تبدیل یا سواپ ارزهای دیجیتال به یکدیگر باید کارمزد پرداخت کنید.

جمع بندی

کوینومی (Coinomi) یک کیف پول غیرحضانتی است و کنترل دارایی‌ها و کلیدهای خصوصی را به کاربران واگذار می‌کند. این کیف پول در نسخه‌های دسکتاپ و موبایل عرضه شده است و کاربران می‌توانند با دانلود اپلیکیشن آن از خدمات کیف پول کوینومی استفاده کنند. همچنین کوینومی یک کیف پول چند زنجیره‌ای است و با ۱۲۵ بلاکچین مختلف سازگار است. در این مقاله به آموزش استفاده از کیف پول کوینومی و مزایا و معایب آن پرداختیم. آیا شما تا به حال از کیف پول کوینومی استفاده کرده‌اید؟ به نظر شما امنیت و خدمات این کیف پول در چگونه است؟ نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
coinomi

رضا پورمظفری

تو سال ۲۰۱۷ و زمانی که اولین بار اسم بیت کوین رو شنیدم و تا حدودی با نحوه کارش آشنا شدم، حس کردم تکنولوژی بلاکچین میتونه آینده دنیا رو تغییر بده. تو همون سال سرمایه‌گذاری‌های متعددی رو انواع توکن‌ها داشتم و هر روز حس می‌کردم که بیشتر باید این تکنولوژی و بازاری که پیرامونش ایجاد شده رو یاد بگیرم. در نهایت تو سال ۲۰۲۱ رشته عمران و کار ساختمون رو گذاشتم کنار و وارد حوزه آموزش بلاکچین شدم. در حال حاضر یکی از مهم‌ترین اهدافم اینه که بتونم مطالب حوزه بلاکچین رو به خوبی یاد بگیرم و به کاربرای این حوزه انتقال بدم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
262 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا