متوسط کریپتو کده

مونرو چیست ؟ همه چیز درباره ارز دیجیتال XMR

قبل از اینکه بگوییم مونرو چیست می‌خواهیم درباره دلیل وجود این رمز ارز بدانیم. بلاک چین‌های عمومی ذاتاً شفاف هستند. برای اینکه بلاک چین‌ها در یک محیط غیرمتمرکز فعالیت کنند، هر همتا باید بتواند به طور مستقل تمام تراکنش‌های خود را بررسی کند. نگاهی کوتاه به بیت کوین یا اتریوم کافی است تا ببینید که پایگاه‌های اطلاعاتی آنها تا چه اندازه عمومی است.


بلاک چین چیست؟ همه چیز درباره فناوری بلاکچین به زبان ساده


چنین زیرساختی مزایای متعددی را فراهم می‌کند، اما غالباً حریم خصوصی و ناشناس بودن را به خطر می‌اندازد. ناظران می‌توانند تراکنش‌ها و آدرس‌های بلاک چین را به یکدیگر وصل کنند تا نام صاحبان آدرس را به طور بالقوه بدست آورند. با این حال، کوین‌های حفظ حریم خصوصی ممکن است برای کسانی که به دنبال حفظ ناشناس بودن واقعی مالی هستند، مطلوب‌تر باشد. و وقتی صحبت از رمز ارزهای خصوصی می‌شود، تعداد معدودی به اندازه مونرو شناخته شده‌اند.

مونرو (Monero) یک ارز دیجیتال منبع باز و حریم خصوصی است که در سال ۲۰۱۴ راه اندازی شد. و به واسطه مشخصات منحصربه‌فرد خود، در فضای کریپتو به عنوان یک کوین جنجالی شناخته می‌شود. در ادامه سعی می‌کنیم با مونرو بیشتر آشنا شویم درباره تاریخچه و نحوه به وجود آمدن آن بگوییم و همچنین نحوه کار را آن بررسی کنیم پس در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

این مقاله در تاریخ ۲۸ بهمن ۹۹ بروزرسانی شده است.

مونرو چیست ؟

مونرو چیست

مونرو (که در زبان اسپرانتو به معنی پول است) ارز رمزنگاری شده‌ای است که بر اساس اصول پیوند ناپذیری و غیرقابل ردیابی ساخته شده است. به زبان ساده، این بدان معناست که شما نمی‌توانید بین دو تراکنش Monero ارتباط برقرار کنید و همچنین نمی‌توانید منبع یا مقصد وجوه را تعیین کنید.

دلیل جذابیت مونرو همین است. با اینکه مونرو هم از بلاک چین برای ردیابی حرکت دارایی‌ها استفاده می‌کند، اما از برخی رمزنگاری‌های خاص، برای پنهان کردن منابع تراکنش‌ها، مبالغ و مقصد مورد نظر، استفاده می‌کند. اگر بخواهیم تفاوت آن را به صورت تصویری و به شکل ساده توضیح دهیم، شکل زیر نماینگر تفاوت تراکنش‌های مونرو با بلاک چین‌های عمومی مانند بیت کوین است.

بلاک چین مونرو عمدا به شیوه‌ای تار تنظیم شده است و با مخفی کردن آدرس‌ها، جزئیات تراکنش را ناشناس نگه می‌دارد. در استخراج مونرو سعی شده است که رویکردی منصفانه در پیش گرفته شود و همه از فرصت‌هایی برابر برخوردار باشند. توسعه‌دهندگان مونرو بعد از راه‌اندازی این ارز دیجیتال، هیچ سهمی برای خود برنداشته‌اند و با استفاده از مشارکت‌ها و حمایت جامعه اقدام به توسعه این ارز دیجیتال کرده‌اند.

افراد برای استخراج مونرو می‌توانند به استخر‌های استخراج بپیوندند و یا خود به تنهایی اقدام به استخراج کنند. استخراج مونرو را می‌توان بر روی یک کامپیوتر استاندارد انجام داد و به سخت‌افزار خاصی برای انجام این کار نیاز نیست. مونرو را می‌توان بر روی همه سیستم عامل‌های برجسته مانند ویندوز، اندروید و غیره راه‌اندازی کرد.

مروری کوتاه بر تاریخچه پیدایش مونرو

مونرو یک فورک از Bytecoin است که یک ارز دیجیتال حریم خصوصی است که در سال ۲۰۱۲ منتشر شد. Bytecoin اولین پروتکل مبتنی بر CryptoNote است، یک فناوری منبع باز که هدف آن رفع برخی از کمبودهای بیت کوین بود. که این کمبود‌ها شامل نیاز به دستگاه‌های اسیک برای استخراج و و عدم رعایت حریم خصوصی در تراکنش‌ها است. CryptoNote اکنون اساس بسیاری از رمز ارزها را تشکیل می‌دهد که می‌خواهند بر محرمانه بودن تأکید کنند.


فورک کردن چیست؟‌ همه چیز درباره هاردفورک و سافت فورک


در سال ۲۰۱۴، توسعه دهندگانی که از توزیع اولیه Bytecoin ناراضی بودند، آن را در یک پروژه جدید معروف به Bitmonero فورک کردند. که این نام بعد از چند مدت تغییر کرد و با برداشتن Bit از اول آن کلمه Monero امروزی برای این فورک در نظر گرفته شد.

در ابتدا هفت توسعه دهنده در ایجاد مونرو نقش داشتند، پنج نفر از آنها تصمیم گرفتند ناشناس بمانند. شایعاتی مبنی بر اختراع XMR توسط ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین نیز وجود دارد.

مونرو چگونه کار می‌کند؟

ردیابی کوین حریم خصوصی مونرو

هنگام تحقیق در مورد مونرو، اصطلاحات امضای حلقوی (Ring Signature) و آدرس‌های پنهان (Stealth address) را خواهید دید. اینها دو مورد از نوآوری‌های اساسی هستند که ناشناس بودن تراکنش‌های مونرو را تشکیل می‌دهند. در ادامه ، ما یک نمای کلی از هر دو مفهوم را ارائه خواهیم داد.

امضای حلقوی

امضای حلقوی امضای دیجیتالی است که توسط شخصی، در یک گروه مشخص ایجاد شده است. با توجه به امضا و کلیدهای عمومی اعضای گروه، هر کسی می‌تواند تأیید کند که یکی از شرکت کنندگان امضا را ارائه کرده است. اما آنها نمی‌توانند بگویند کدام یک از آنها، این کارها را انجام داده است.


بیشتر بخوانید : با مفهوم هش و امضای دیجیتال در بلاک چین آشنا شوید!


امضا‌های حلقوی باعث می‌شوند که ارسال‌کننده هویت خود را از دیگر مشارکت‌کنندگان در گروه مخفی کند. امضا‌های حلقوی به امضا‌های دیجیتال ناشناسی گفته می‌شوند که از جانب یکی از اعضای گروه هستند و عضو تایید‌کننده تراکنش را آشکار نمی‌کنند. پلتفرم مونرو برای ایجاد یک امضای حلقوی از ترکیبی از کلید‌های اکانت فرستنده استفاده می‌کند و آنها را با کلید‌های عمومی بر روی بلاک چین تجمیع می‌کند که این بلاک چین را منحصر به فرد و خصوصی می‌کند. این باعث می‌شود که بتوان هویت فرستنده را مخفی کرد.

البته این روند با بروزرسانی تراکنش‌های محرمانه حلقوی  (RingCT)تغییر کرد. این تراکنش‌های محرمانه روشی است که در آن مقدار تراکنش‌ها نیز مبهم است. ادغام آن در پروتکل Monero باعث افزایش حریم خصوصی شد. اکنون می توانید یک حلقه با خروجی‌هایی با اندازه‌های مختلف و بدون فاش کردن هرگونه اطلاعاتی که می‌تواند برای پاک کردن نام شما استفاده شود، ایجاد کنید.

آدرس‌های پنهان

امضاهای حلقوی محل تهیه وجوه را پنهان می‌کنند ، اما با آدرس‌های عمومی منظم، همچنان می‌توانید ببینید که آنها به کجا می روند. اگر هویت شما به یکی از آدرس‌های بلاک چین شما گره خورده باشد، این می‌تواند مشکل ساز باشد.

آدرس‌های مخفیانه مقصد وجوه را پنهان می‌کنند. آنها این کار را با یک آدرس یکبار مصرف بر اساس یک آدرس عمومی که فقط برای آن تراکنش استفاده می شود، ایجاد می‌کنند. اگر آدرس را در یک مرورگر بلاک چین مونرو جستجو کنید، خواهید دید که نمی‌توانید هیچ تراکنشی را با آن گره بزنید. زیرا وقتی آنها XMR را ارسال می‌کنند، آن را به آدرس جدیدی در بلاک چین می‌فرستند. هر آدرس ایجاد شده با آدرس قبلی متفاوت خواهد بود و نمی‌توان آنها را بهم پیوند داد.

Monero به طور پیش فرض از حریم خصوصی برخوردار است، بدین معنی که شما نمی‌توانید استفاده از آدرس پنهان خودداری کنید. بنابراین در حالی که دفتر عمومی به طور خودکار پنهان می‌شود، شما همچنان می‌توانید تراکنش‌های خود را برای طرف‌های مورد نظر خود شفاف کنید.

به طور خلاصه آدرس‌های پنهان لایه دیگری از حریم خصوصی را اضافه می‌کنند. آدرس‌های مخفی آدرس‌هایی هستند که به صورت تصادفی ایجاد شده‌اند. این آدرس‌ها یکبار مصرف هستند و در هر تراکنش به خاطر گیرنده ایجاد می‌شوند. استفاده از این آدرس‌ها باعث مخفی شدن مقصد نهایی تراکنش‌ها می‌شود و هویت فرد گیرنده نیز در این میان مخفی می‌شود.

نحوه استخراج مونرو

آموزش استخراج مونرو

استخراج مونرو بسیار ساده است. نکته مهمی که در خصوص ماینینگ مونرو وجود دارد این است که هم چنان می‌توانید با CPU به استخراج بپردازید، در نتیجه با استفاده از رایانه شخصی خود در صورت داشتن یک کارت گرافیک قوی، می‌توانید پاداش دریافت کنید. به خاطر داشته باشید که کارت گرافیک های AMD نسبت به کارت گرافیک های انویدیا برای ماینینگ اتریوم در الگوریتم ات‌هش و کریپتونایت (که برای استخراج مونرو استفاده می‌شود) عملکرد بهتری دارند.


آموزش کامل استخراج مونرو (Monero)


اما برای استخراج مونرو بهتر است که به استخرهای استخراج متصل شوید چون احتمال کسب سود بسیار بالاتر از استخراج به صورت تکی است.

تفاوت‌های مونرو و بیت کوین

ردیابی کوین حریم خصوصی مونرو

بیت کوین بر روی پروتکلی کار می‌کند که تلاش می‌کند از هویت کاربر با استفاده از آدرس‌های ساختگی محافظت کند. این آدرس‌های ساختگی به صورت تصادفی ایجاد می‌شوند و ترکیبی از حروف و عدد هستند. اما این رویکرد حریم خصوصی اندکی را ارائه می‌دهد زیرا آدرس‌های بیت کوین و تراکنش‌های آن بر روی بلاک چین ثبت می‌شوند و در معرض دید عموم قرار می‌گیرند. حتی آدرس‌های مستعار نیز کاملا خصوصی نیستند و تراکنش‌هایی که توسط یک کاربر در مدت زمان خاصی انجام می‌شوند، همگی به آن آدرس مستعار مرتبط می‌شوند و این باعث می‌شود که افراد بتوانند تمایلات و در نهایت هویت آن فرد را شناسایی کنند. در حالی که تراکنش‌های مونرو به صورت کاملا ناشناس انجام می‌شود.

یکی از مزایای دیگر مونرو به نسبت بیت کوین تعویض‌پذیری است که بدین ترتیب دو واحد از این ارز می‌توانند به صورت متقابل جایگزین یکدیگر شوند و تفاوتی بین آنها نباشد. در حالی که دو اسنکاس یک دلاری دارای ارزش برابری هستند، اما قابل تعویض نیستند و شماره سریال آنها با هم تفاوت دارد. اما دو مثقال طلا از یک رده، هم ارزش برابری دارند و هم قابل تعویض هستند. با استفاده از این مثال می‌توان گفت که بیت کوین مانند همان اسکناس است و مونرو نیز مانند مثقال طلا است.


تعویض پذیری چیست و چه اهمیتی در فضای ارزهای دیجیتال دارد؟


تاریخچه تراکنش هر بیت کوین بر روی بلاک چین ثبت می‌شود. این باعث شناسایی بیت کوین‌هایی می‌شود که به فعالیت‌های کلاه‌برداری، دزدی و غیره مرتبط بوده‌اند و ممکن است در نهایت منجر به مسدود شدن و ممنوعیت آن بیت کوین‌ها شود. تصور کنید امروز بیت کوین‌هایی را دریافت کنید و چند روز دیگر این بیت کوین‌ها به دلیل ارتباط با قمار، ممنوع شوند. قطعا این مسئله می‌تواند مشکل‌آفرین باشد. سابقه تراکنش مونرو قابل پیگیری نیست و کاربران از امنیت بیشتری برخوردارند. کاربران مونرو با این ریسک مواجه نیستند که روزی دارایی‌های آنها در لیست سیاه قرار بگیرد.

مانند بیت کوین ، مونرو نیز از گواه اثبات کار (PoW) برای افزودن بلاک‌های جدید به بلاک چین استفاده می‌کند. هرچند، مانند تمام پروتکل های مبتنی بر CryptoNote، مقاوم در برابر ASIC طراحی شده است و به جای آن از پردازنده‌های گرافیکی برای استخراج مونرو استفاده می‌شود. هدف از اینکار، جلوگیری از تسلط استخرهای استخراج که دارای سخت افزار تخصصی استخراج هستند، است.

محبوبیت مونرو در دارک وب

ردیابی شدن مونرو

تمرکز مرونرو برروی ناشناس بودن، دلیل اصلی محبوبیت و شهرت آن در دارک وب (dark web) شده است. البته گفته شده است که این رمز ارز توسط بسیاری از افراد با نیت کاملاً مشروع استفاده می‌شود. زیرا به کاربران کمک می‌کند تا خریدهایشان توسط شرکت‌های تبلیغاتی ردیابی نشود.


دارک وب (Dark web) چیست؟ دنیایی مخفی که با کریپتو محبوب‌تر شد


هنگامی که مونرو به عنوان روش پرداخت توسط Darknet Market Alphabay پذیرفته شد، شاهد افزایش چشمگیر ارزش آن بود. البته همین پذیرش می‌تواند برای مجرمان بسیار خوشایند باشد و سبب استفاده بیشتر آنها از مونرو برای تبادل ارزش شود.

مجرمان اینترنتی ترجیح می‌دهند از حریم خصوصی و تجربه بهتری که توسط Monero ارائه شده استفاده کنند. به گفته شرکت قضایی Chainalysis، نسبت تراکنش‌های بیت کوین مربوط به دارک وب از ۳۰ درصد به ۱ درصد کاهش یافته است. و یکی از مهمٰترین دلایل آن استفاده از مونرو است. ویژگی‌های حریم خصوصی و عدم ردیابی مونرو باعث می‌شوند که از این ارز دیجیتال برای مقاصدی غیر قانونی و در بازار‌هایی بحث برانگیز استفاده شود و این می‌تواند به اعتبار این ارز دیجیتال لطمه بزند.

آشنایی با کوین XMR

هش ریت مونرو

XMR برای پنهان کردن فرستندگان و گیرندگان به طور یکسان با استفاده از رمزنگاری پیشرفته طراحی شده است. تیم پشتیبان مونرو می‌گویند که حفظ حریم خصوصی و امنیت بزرگترین اولویت آنها است، و سهولت استفاده و کارایی در درجه دوم قرار دارد. هدف XMR محافظت از همه کاربران است، صرف نظر از اینکه از نظر فن آوری از چه صلاحیتی برخوردار هستند.

مونرو در مورد کوین خود کمی غیرمعمول عمل کرده است زیرا فروشی برای XMR برگزار نشده است. در حال حاضر و در زمان نگارش این مقاله تعداد کوین‌های در گردش ،XMR در حدود ۱۷.۷ میلیون است. و در نهایت ۱۸.۴ میلیون XMR در گردش خواهد بود و انتظار می‌رود این سقف در ۳۱ می ۲۰۲۲ به دست آید.

خرید و نگهداری XMR

شاید یکی از نقاط ضعف کوین XMR نبود کیف‌پول‌های متعدد برای ذخیره آن است. با این حال هنوز هم می‌توانید چند کیف‌پول معتبر و شناخته شده برای ذخیره آن پیدا کنید. از بهترین کیف‌پول‌ها برای ذخیره XMR می‌توان به کیف پول سخت افزاری لجر نانو اس و کیف پول‌های نرم‌افزاری اکسدوس و کوینومی اشاره کرد.

XMR به دلیل ماهیت آن به عنوان یک کوین حریم خصوصی، در برخی از صرافی‌های مهم لیست نشده است. به عنوان مثال، اگرچه می توانید XMR را در بایننس خریداری کنید، اما توسط صرافی‌هایی مانند Coinbase و بیترکس پشتیبانی نمی‌شود.

وضعیت حال حاضر کوین XMR

قیمت XMR در زمان نگارش این مقاله ۲۲۶ دلار است و حجم معاملات ۲۴ ساعته آن در حدود ۲ میلیارد دلار است. در حال حاضر این رمز ارز در رتبه ۲۰ بازار کریپتو از لحاظ حجم قرار دارد و حجم بازار آن بیش از ۴ میلیارد دلار است.

بیشترین قیمت ثبت شده برای XMR در تاریخ ۷ ژانویه ۲۰۱۸ با قیمت ۴۹۵ دلار بوده است و کمترین میزان آن با ۰.۲ دلار در ۱۴ ژانویه ۲۰۱۵ بوده است.

مزایا و معایب مونرو (XMR)

حال که با مونرو و کوین حریم خصوصی آن XMR آشنا شدید به بررسی مهمترین مزایا و معایب آن خواهیم پرداخت

مزایا

 • یکی از خصوصی‌ترین رمزارزها است
 • امکان مرتبط کردن تراکنش به یک شخص خاص غیرممکن است
 • ردیابی تراکنش‌ها غیرممکن است
 • می‌توانید انتخاب کنید چه کسی می‌تواند تراکنش‌های شما را ببیند
 • تیم بزرگی از توسعه دهندگان متعهد روی پروژه کار می‌کنند

معایب

 • علیرغم مقاومت در برابر دستگاه‌های ASIC، هنوز درجه زیادی از تمرکز استخراج کنندگان در مونرو وجود دارد. تقریباً ۴۳٪ از میزان هش فقط توسط سه استخر کنترل می‌شود.
 • کیف‌پول‌های محدود برای نگهداری کوین XMR
 • توسعه برنامه‌هایی که با بلاک چین آن تعامل دارند دشوارتر است.
 • استفاده زیاد از آن در دارک وب و به وسیله خلافکاران

پرسش و پاسخ

 • آیا مونرو غیرقانونی است؟

رمز ارز مونرو غیر قانونی نیست فقط به دلیل حریم خصوصی و ناشناس بودن تراکنش‌ها در آن، معمولا برای کارهای غیرقانونی از آن استفاده می‌شود

 • چقدر طول می‌کشد تا یک مونرو استخراج شود؟

استخراج یک کوین XMR تقریبا در حدود دو دقیقه طول می‌کشد

 • آیا می‌توان XMR را ردیابی کرد؟

برخلاف سایر رمز ارزها تراکنش‌های XMR غیرقابل ردیابی است.

 • آیا Monero محدودیت اندازه بلاک دارد؟

خیر ، مونرو محدودیت اندازه بلاک ندارد. در عوض، اندازه بلاک می‌تواند با گذشت زمان بر اساس تقاضا افزایش یا کاهش یابد.

 • پاداش بلاک مونرو چقدر است؟

در حال حاضر پاداش برای هر بلاک در حدود ۱.۱۶ کوین XRM معادل با ۲۶۲ دلار است

 • آینده ارز مونرو چطور پیش بینی می‌شود؟

آینده برای هیچ ارز دیجیتالی به صورت ۱۰۰ درصد مشخص نیست اما با توجه به تیم توسعه قوی و همچنین برخورداری از حریم خصوصی بالا، می‌توان آینده خوبی برای آن در نظر گرفت

نتیجه‌گیری

در این مقاله توضیح دادیم که مونرو چیست و چه ویژگی‌های دارد. ویژگی‌های حریم خصوصی برجسته مونرو باعث شده است که این ارز دیجیتال از ارز‌های بزرگ بازار کریپتو باشد. البته همان طور که گفته شد، این ویژگی‌های حریم خصوصی سوالاتی را در مورد استفاده‌های غیر قانونی مونرو مطرح کرده‌اند و چالش‌هایی را برای این ارز دیجیتال ایجاد کرده‌اند. شما نیز اگر تا به حال از مونرو استفاده کرده‌اید، می‌توانید تجربیات خود را با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

منبع
investopediacoinmarketcapacademy.binance

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا