مونرو (Monero) چیست؟ امن، خصوصی، غیر قابل کشف + ویدیو

در سال‌های اخیر ارز‌های دیجیتال مختلفی راه‌اندازی شده‌اند که بسیاری از آنها بر تقویت حریم خصوصی و ناشناسی متمرکز بوده‌اند و این ارز‌ها به درجات مختلفی از موفقیت رسیده‌اند. تعدادی از ارز‌های دیجیتال، تراکنش‌ها را در معرض دید عموم قرار می‌دهند و عده‌ای نیز رعایت حریم خصوصی را به صورت اختیاری در پروژه خود گنجانده‌اند و کاربران می‌توانند به اختیار خود حفاظت از حریم خصوصی را فعال کنند. از طرف دیگر، تعدادی از ارز‌های دیجیتال نیز نما‌هایی برای حریم خصوصی ارائه داده‌اند که سخت‌گیرانه از حریم خصوصی افراد مراقبت می‌کنند. ارز دیجیتال مونرو به خاطر ویژگی‌های مبتنی بر حریم خصوصی خود به سطح بالایی از محبوبیت و پذیرش دست یافته است. در این نوشتار به بررسی مفاهیم و ویژگی‌های مونرو به همراه چالش‌های رویاروی آن پرداخته می‌شود.

مونرو چیست؟

مونرو در سال ۲۰۱۴ راه‌اندازی شد و یک ارز دیجیتال متن باز و مبتنی بر حریم خصوصی است که بر روی بلاک چین ساخته شده است و در بستر بلاک چین فعالیت دارد. بلاک چین که فناوری زیربنای ارز دیجیتال است، یک دفتر کل عمومی از فعالیت‌های مشارکت‌کنندگان است که همه تراکنش‌ها را بر روی شبکه نشان می‌دهد.

بلاک چین مونرو عمدا به شیوه‌ای تار تنظیم شده است و با مخفی کردن آدرس‌ها، جزئیات تراکنش را ناشناس نگه می‌دارد. در استخراج مونرو سعی شده است که رویکردی منصفانه در پیش گرفته شود و همه از فرصت‌هایی برابر برخوردار باشند. توسعه‌دهندگان مونرو بعد از راه‌اندازی این ارز دیجیتال، هیچ سهمی برای خود برنداشته‌اند و با استفاده از مشارکت‌ها و حمایت جامعه اقدام به توسعه این ارز دیجیتال کرده‌اند.

افراد برای استخراج مونرو می‌توانند به استخر‌های استخراج بپیوندند و یا خود به تنهایی اقدام به استخراج کنند. استخراج مونرو را می‌توان بر روی یک کامپیوتر استاندارد انجام داد و به سخت‌افزار خاصی برای انجام این کار نیاز نیست. مونرو را می‌توان بر روی همه سیستم عامل‌های برجسته مانند ویندوز، اندروید و غیره راه‌اندازی کرد.

مونرو چگونه حریم خصوصی را بهبود می‌بخشد؟

مونرو نگرانی‌های حریم خصوصی را با استفاده از مفاهیم امضا‌ی حلقوی (ring signatures) و آدرس‌های مخفی (stealth addresses) بهبود می‌بخشد.

امضا‌های حلقوی باعث می‌شوند که ارسال‌کننده هویت خود را از دیگر مشارکت‌کنندگان در گروه مخفی کند. امضا‌های حلقوی به امضا‌های دیجیتال ناشناسی گفته می‌شوند که از جانب یکی از اعضای گروه هستند و عضو تایید‌کننده تراکنش را آشکار نمی‌کنند. پلتفرم مونرو برای ایجاد یک امضای حلقوی از ترکیبی از کلید‌های اکانت فرستنده استفاده می‌کند و آنها را با کلید‌های عمومی بر روی بلاک چین تجمیع می‌کند که این بلاک چین را منحصر به فرد و خصوصی می‌کند. این باعث می‌شود که بتوان هویت فرستنده را مخفی کرد.

آدرس‌های مخفی لایه دیگری از حریم خصوصی را اضافه می‌کنند. آدرس‌های مخفی آدرس‌هایی هستند که به صورت تصادفی ایجاد شده‌اند. این آدرس‌ها یکبار مصرف هستند و در هر تراکنش به خاطر گیرنده ایجاد می‌شوند. استفاده از این آدرس‌ها باعث مخفی شدن مقصد نهایی تراکنش‌ها می‌شود و هویت فرد گیرنده نیز در این میان مخفی می‌شود.

علاوه بر این، تراکنش‌های محرمانه حلقوی (RingCT) باعث مخفی کردن مقدار تراکنش می‌شوند. بعد از موفقیت در مخفی کردن هویت فرستنده و گیرنده، عملکرد RingCT در ژانویه ۲۰۱۷ معرفی شد و برای همه تراکنش‌های شبکه مونرو اجباری شد.

مونرو چه تفاوتی با بیت کوین دارد؟

مونرو و بیت کوین

بیت کوین بر روی پروتکلی کار می‌کند که تلاش می‌کند از هویت کاربر با استفاده از آدرس‌های ساختگی محافظت کند. این آدرس‌های ساختگی به صورت تصادفی ایجاد می‌شوند و ترکیبی از حروف و عدد هستند. اما این رویکرد حریم خصوصی اندکی را ارائه می‌دهد زیرا آدرس‌های بیت کوین و تراکنش‌ها بر روی بلاک چین ثبت می‌شوند و در معرض دید عموم قرار می‌گیرند. حتی آدرس‌های مستعار نیز کاملا خصوصی نیستند و تراکنش‌هایی که توسط یک کاربر در مدت زمان خاصی انجام می‌شوند، همگی به آن آدرس مستعار مرتبط می‌شوند و این باعث می‌شود که افراد بتوانند تمایلات و در نهایت هویت آن فرد را شناسایی کنند.

یکی از مزایای دیگر مونرو به نسبت بیت کوین تعویض‌پذیری است که بدین ترتیب دو واحد از این ارز می‌توانند به صورت متقابل جایگزین یکدیگر شوند و تفاوتی بین آنها نباشد. در حالی که دو اسنکاس یک دلاری دارای ارزش برابری هستند، اما قابل تعویض نیستند و شماره سریال آنها با هم تفاوت دارد. اما دو مثقال طلا از یک رده، هم ارزش برابری دارند و هم قابل تعویض هستند. با استفاده از این مثال می‌توان گفت که بیت کوین مانند همان اسکناس است و مونرو نیز مانند مثقال طلا است.

تاریخچه تراکنش هر بیت کوین بر روی بلاک چین ثبت می‌شود. این باعث شناسایی بیت کوین‌هایی می‌شود که به فعالیت‌های کلاه‌برداری، دزدی و غیره مرتبط بوده‌اند و ممکن است در نهایت منجر به مسدود شدن و ممنوعیت آن بیت کوین‌ها شود. تصور کنید امروز بیت کوین‌هایی را دریافت کنید و چند روز دیگر این بیت کوین‌ها به دلیل ارتباط با قمار، ممنوع شوند. قطعا این مسئله می‌تواند مشکل‌آفرین باشد.

سابقه تراکنش مونرو قابل پیگیری نیست و کاربران از امنیت بیشتری برخوردارند. کاربران مونرو با این ریسک مواجه نیستند که روزی دارایی‌های آنها در لیست سیاه قرار بگیرد.

چالش‌ها

در حالی که این مزیت‌های حریم خصوصی باعث تسریع پذیرش این ارز دیجیتال شده‌اند، اما چالش‌هایی را نیز برای آن مطرح کرده‌اند. ویژگی‌های حریم خصوصی و عدم ردیابی مونرو باعث می‌شوند که از این ارز دیجیتال برای مقاصدی غیر قانونی و در بازار‌هایی بحث برانگیز استفاده شود. در تعدادی از بازار‌های دارک وب، افزایش استفاده از مونرو مشاهده شده است و این می‌تواند به اعتبار این ارز دیجیتال لطمه بزند.

همین اواخر بود که هکر‌ها اقدام به آلوده کردن کامپیوتر‌ها کرده بودند و این کامپیوتر‌ها مونرو استخراج می‌کردند و آن را به کره شمالی می‌فرستادند. مونرو برای فرار از مالیات و اقدامات غیر قانونی دیگری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد که این به دلیل ویژگی‌های حریم خصوصی آن است.

نتیجه نهایی

این ویژگی‌های حریم خصوصی برجسته مونرو باعث شده است که این ارز دیجیتال از ارز‌های بزرگ بازار از لحاظ حجم باشد و در بسیاری از صرافی‌های برجسته و مطرح معامله شود. البته همان طور که گفته شد، این ویژگی‌های حریم خصوصی سوالاتی را در مورد استفاده‌های غیر قانونی مونرو مطرح کرده‌اند و چالش‌هایی را برای این ارز دیجیتال ایجاد کرده‌اند.

فراموش نکنید که سرمایه‌گذاری در ارز‌های دیجیتال بسیار پرریسک است و نیازمند تحقیق و بررسی است. هرگز قبل از تحقیق و مشورت با افراد صاحب نظر اقدام به سرمایه‌گذاری در این زمینه نکنید.

این مقاله هیچ توصیه‌ای مبنی بر سرمایه‌گذاری نیست و نباید چنین برداشتی از آن داشت.

آخرین به روز رسانی: ۱۳۹۹/۶/۱۸


54321
امتیاز 4.5 از 11 رای

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر