متوسط مقالات عمومی

آیا هنوز امکان کسب درآمد از استخراج مونرو وجود دارد؟

مونرو (XMR) یک ارز دیجیتال متن‌ باز و حریم خصوصی است که در سال ۲۰۱۴ راه‌اندازی شده است. مونرو به واسطه مشخصات منحصربه‌فرد خود، در فضای کریپتو به عنوان یک کوین جنجالی شناخته می‌شود. در شبکه مونرو نمی‌توان بین تراکنش‌های شبکه ارتباط برقرار کرد و منبع یا مقصد تراکنش‌ها را مشخص کرد. به همین دلیل رمزارز XMR جز دسته پرایوسی کوین‌ها محسوب می‌شود و یکی از محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال بین ماینرها است؛ اما آیا هنوز هم امکان کسب درآمد از استخراج مونرو وجود دارد؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال، تا انتهای این مقاله با میهن بلاکچین همراه باشید.

کسب درآمد از استخراج مونرو در سال ۲۰۲۲

امکان کسب درآمد از استخراج مونرو در سال ۲۰۲۲
bitcoinist.com

مونرو یکی از ساده‌ترین رمزارزها برای استخراج است، زیرا می‌توان آن را با CPU و GPU استخراج کرد. جامعه مونرو به این اطمینان رسیده است که این پروتکل در برابر ASIC مقاوم باقی می‌ماند، تا شبکه را در قالب یک سیستم همتا‌به‌همتا و غیرمتمرکز نگه دارد. هر کسی می‌تواند در فعالیت‌های این شبکه مشارکت کند و به استخراج رمزارزهای XMR بپردازد. اما بررسی امکان کسب درآمد از استخراج مونرو، نیازمند ارزیابی دقیق‌تر و بررسی پارامترهای متعدد است که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

وضعیت فعلی مونرو در مارکت

مونرو در حال حاضر ۲۷ آگوست ۲۰۲۲ (۵ شهریور ۱۴۰۱)، به قیمت ۱۵۳.۷۲ دلار با ارزش بازار ۲.۷ میلیارد دلار و حجم معاملات ۲۴ ساعته ۸۳ میلیون دلار معامله می‌شود. قیمت XMR در ۷ می ۲۰۲۱ (۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰)، در زمانی که بازار در روند صعودی قرار گرفته بود، به بالاترین قیمت خود یعنی ۵۱۷.۶۲ دلار رسید. این اتفاق زمانی افتاد که تقریبا تمام ارزهای دیجیتال، به بالاترین رکورد خود از لحاظ قیمت دست یافتند.

وضعیت فعلی مونرو در مارکت
coinbureau.com

مونرو در سال ۲۰۱۴، برای حفظ حریم خصوصی در شبکه پرداخت راه‌اندازی شد. کاربران این شبکه می‌توانند به صورت ناشناس فعالیت کنند، زیرا فرد فرستنده یا گیرنده نمی‌تواند تراکنش‌ها را در این شبکه ردیابی کند. XMR در حال حاضر در رتبه ۲۷ را در سایت کوین مارکت کپ در اختیار دارد.

نگرانی‌های موجود درباره مونرو

مونرو به دلیل نگرانی‌های مرتبط با حفظ حریم خصوصی و سرکوب‌های نظارتی، از لیست صرافی‌های بزرگ خارج شده یا در بسیاری از آن‌ها هرگز لیست نشده است. این موضوع به دلیل ترس‌های ناعادلانه و فرضیات مبنی‌بر اینکه کوین‌های حریم خصوصی فقط توسط مجرمان و صرفا برای پولشویی استفاده می‌شوند، اتفاق افتاده است. حقیقت این است که حریم خصوصی مالی، یک حق اساسی برای تمام افراد است. شما به کارفرما، دوستان و خانواده خود اجازه دسترسی به تاریخچه بانکی و مخارج خود را نمی‌دهید، پس به چه دلیل عملکرد یک رمزارز باید غیر از این باشد؟

نگرانی‌های موجود درباره مونرو
blog.chainalysis.com

گزارش سالانه Chainalysis در مورد استفاده از رمزارزها نشان داد که تنها ۰.۱۵٪ از کل تراکنش‌های ارز دیجیتال برای مقاصد غیرقانونی استفاده می‌شوند. گفتن اینکه دارایی‌ها پروتکل‌های حفظ حریم خصوصی فقط توسط مجرمان استفاده می‌شوند، روایتی مضحک است؛ زیرا اگرچه چمدان‌های پر از پول نقد انگیزه برخی از فجیع‌ترین جنایات تاریخ بوده است؛ اما با اين حال پول نقد ممنوع نیست. پس علت هدف‌گیری ناعادلانه ارزهای دیجیتال چیست؟

آشنایی با استخراج مونرو (XMR)

توکن XMR به لطف سهولت استخراج و پشتیبانی یک جامعه بزرگ، بسیار غیرمتمرکز است. هر تراکنش برای تایید به یک ماینر نیاز دارد و ماینرها با انجام این کار، پاداش‌ خود را در قالب توکن XMR دریافت می‌کنند.

همانطور که ۱۰۰ سنت ۱ دلار و ۱۰۰ میلیون ساتوشی ۱ بیت کوین است، مونرو دارای ۱۲ رقم اعشار است. در این شبکه  هر پاداش یا تراکنش را می‌توان به Piconero، Nanonero، Microneros، Millineros، Centineros یا Decineros تقسیم کرد. بنابراین مقادیری کمتر از ۱ واحد کامل از رمز ارز XMR نیز، قابل انتقال است.

استخراج مونرو (XMR)
getmonero.org

اگر ماینر در تایید یک تراکنش موفق باشد، تراکنش ثبت می‌شود و اطلاعات به یک بلاک جدید اضافه می‌شود. بلاک‌های جدید با استفاده از مکانیسم اجماع اثبات کار (PoW) ایجاد می‌شوند. کوین‌های دیگری مثل بیت کوین، لایت کوین، دوج کوین و اتریوم (قبل از ادغام اتریوم) نیز از همین مکانیسم برخوردار هستند.

اعتبارسنجی تراکنش‌ها توسط ماینرهایی انجام می‌شود که پردازنده‌های گرافیکی و پردازنده‌های کامپیوتری را همراه با نرم‌افزار استخراج مونرو راه‌اندازی و اجرا می‌کنند. این سخت‌افزارها برای حل پازل‌های رمزنگاری پیچیده مورد استفاده قرار می‌گیرند. شانس یک ماینر انفرادی برای حل یک بلاک به تنهایی بسیار اندک است، زیرا آن‌ها قدرت پردازش کافی برای رقابت با استخرهای استخراج بزرگتر را ندارند. به همین دلیل اکثر ماینرها به استخرهای استخراج می پیوندند. در ادامه به این می‌پردازیم که آیا هنوز هم امکان کسب درآمد از استخراج مونرو وجود دارد؟

آیا استخراج مونرو در سال ۲۰۲۲ سودآور است؟

اگر شما از جمله افرادی باشید که به استخراج مونرو علاقه‌مند است؛ احتمالا دوست دارید این پاسخ را دریافت کنید: بله، استخراج مونرو می‌تواند در سال ۲۰۲۲ سودآور باشد؛ اما در واقع عوامل زیادی وجود دارد که باید در مورد سودآور بودن استخراج مونرو، در نظر گرفته شوند.

ماینرهایی که روش استخراج انفرادی را انتخاب می‌کنند، در واقع از یک بازی شانسی به سبک لاتاری استفاده می‌کنند؛ زیرا استخراج انفرادی تنها زمانی می‌تواند سودآور باشد که یک بلاک را با موفقیت استخراج کنید. انتخاب اکثر ماینرها، پیوستن به استخرهایی است که در آن پاداش بین گروهی از ماینرها تقسیم می‌شود. پیوستن به استخرهای استخراج پاداش‌ کمتری به همراه دارد؛ اما احتمال استخراج موفقیت‌آمیز يك بلاک‌ بیشتر می‌شود. این موضوع به معنای دریافت پاداش‌ به صورت منظم‌ و مداوم است.

از اواسط سال ۲۰۲۲، ماینرها بابت هر بلاکی که به بلاک چین مونرو اضافه می شود ۰.۶ واحد XMR دریافت می‌کنند. در این شبکه تقریبا هر ۲ دقیقه یک بلاک جدید استخراج می‌شود. در حال حاضر به طور متوسط، ماینرها روزانه حدود ۰.۴۵ تا ۱ دلار سود از هر سیستم ماینینگ دریافت می‌کنند، البته این ارقام بسیار متفاوت هستند و به عوامل مختلفی بستگی دارد. قبل از سرمایه‌گذاری در تجهیزات و روبرو شدن با مشکلات ماینینگ، بررسی‌های لازم را انجام دهید و مطمئن شوید که انجام این کار برای شما سودآور خواهد بود. در ادامه برخی از ابزارها و عوامل مهم را بررسی خواهیم کرد:

توکن XMR در چه صرافی‌هایی معامله می‌شود؟

توکن XMR در چه صرافی‌هایی معامله می‌شود؟
crypto-news-flash.com

از آنجا که قانون‌گذاران به طور آشکار از حریم خصوصی و آزادی فردی متنفرند، توکن XMR از لیست بسیاری از صرافی‌ها خارج شده است و در حال حاضر امکان معامله XMR در آن‌ها وجود ندارد. دلیل اهمیت این موضوع این است که تنها دو راه برای به دست آوردن مونرو وجود دارد. اول اینکه XMR را بخرید و دوم اینکه آن را استخراج کنید. یکی از پارامترها برای بررسی امکان کسب درآمد از استخراج مونرو، ارزیابی تعداد صرافی‌های بزرگ و شناخته‌شده است که امکان معاملات مونرو را فراهم می‌کنند.

با نگاه صادقانه باید گفت، با توجه به اینکه استخراج مونرو برای بسیاری از ما سودآور نیست، تنها گزینه برای دستیابی به این توکن خرید آن است. زمانی که بحث عرضه و تقاضای اولیه مطرح می‌شود، هر چه تقاضا بیشتر باشد، قیمت بالاتر می‌رود. اگر صرافی‌ها توکن را در فهرست دارایی‌های معاملاتی خود لیست نکنند؛ مردم نمی‌توانند آن را بخرند یا بفروشند، در نتیجه تقاضا به شدت کاهش می‌یابد و به احتمال زیاد قیمت نیز کاهش پیدا می‌کند.

این موضوع باعث می‌شود ارزش توکن‌هایی که توسط ماینرها نگهداری می‌شوند، در طول زمان بسیار کاهش یابد. در نهایت به مرور زمان خرید و فروش مونرو سخت‌تر و سخت‌تر می‌شود. به همین دلیل سرمایه‌گذاران تمایل خود را به خرید و فروش و حتی استخراج این رمزارز از دست می‌دهند.

در حال حاضر، مونرو در بزرگترین صرافی‌های جهان مثل Binance، KuCoin، Kraken، Huobi، Gate.io، OKEX و Bitfinex در دسترس است. اما آیا لیست نشدن این توکن در صرافی‌هایی مانند Coinbase و FTX، از سرکوب‌های نظارتی خبر می‌دهند؟

اگر بایننس تصمیم بگیرد که رضایت قانون‌گذاران را کسب کند و XMR را از فهرست مبادلات خود حذف کند، این موضوع می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر قیمت XMR داشته باشد و منجر به کاهش سودآوری استخراج مونرو شود.

محاسبه میزان پاداش در هر بلاک

نکته مهم دیگر برای بررسی امکان کسب درآمد از استخراج مونرو، میزان پاداش‌هایی است که می‌توان از هر بلاک به دست آورد. با استفاده از سایت‌هایی مثل Bitinfocharts.com می‌توانید اطلاعات مفید زیادی در مورد توکن‌های قابل استخراج (از جمله پاداش در هر بلاک، هش، سختی و سودآوری) بیابید. در حال حاضر، پاداش استخراج در هر بلوک ۰.۰۰۴۸۴ + ۰.۶۰۰۰  XMR (معادل ۹۳ دلار) است.

محاسبه میزان پاداش در هر بلوک
bitinfocharts.com

این سایت بیشترین اطلاعات مورد نیاز، برای استفاده از ماشین حساب ماینینگ مونرو را در اختیار شما قرار می‌دهد. عملکرد این سرویس مانند coinwarz.com است که به کمک آن می‌توانید میزان سودآوری استخراج مونرو را ارزیابی کنید. برای استفاده از این سرویس و دریافت میزان سود یا زیان خود فقط کافی است اطلاعات Bitinfocharts را به همراه هزینه برق منطقه خود وارد کنید.

محاسبه میزان پاداش در هر بلوک برای مونرو
coinwarz.com

بررسی میزان مصرف برق

این یکی از مهمترین ملاحظاتی است که باید در نظر گرفته شود. ماینرها اغلب در مکان‌هایی مستقر می‌شوند که ارزان‌ترین برق را دارد. با توجه به میزان تورم و افزایش هزینه‌های زندگی در سراسر جهان در سال ۲۰۲۲، تأمین برق ارزان کار سختی خواهد بود. هزینه برق ماینینگ می‌تواند بسیار سرسام‌آور باشد؛ بنابراین برای جلوگیری از اتفاقات ناخوشایند قبل از راه‌اندازی یک ماینر، محاسبات مورد نیاز را از طریق ماشین حساب ماینینگ انجام دهید.

مصرف برق ماینینگ مونرو به میزان قدرت هش دستگاه شما و قیمت برق در هر کیلووات بر ساعت بستگی دارد. قدرت پردازش بالاتر، می‌تواند هش‌های قدرتمندی ایجاد کند، اما این موضوع به معنای مصرف بیشتر انرژی است. بنابراین مصرف برق نیز باید به عنوان یک فاکتور مهم در بررسی امکان کسب درآمد از استخراج مونرو، درنظر گرفته شود.

بررسی میزان مصرف برق
cable.co.uk

تجهیزات استخراج

انتخاب تجهیزات مورد نیاز برای استخراج یک ارز دیجیتال نیز مهم است. هرچه تجهیزات کارآمدتر باشد، با مصرف انرژی کمتر می‌توانید از قدرت پردازش بیشتری بهره‌مند شوید. هر چه هش‌ریت بالاتر باشد بهتر است؛ زیرا قدرت و سرعت بیشتری برای حل معماهای رمزنگاری‌شده فراهم می‌کند.

هش‌ریت مناسب برای استخراج مونرو چیست؟

میزان هش‌ریت موضوع مهمی‌ است که ماینرها باید به آن توجه کنند. هرچه هش‌ریت بالاتر باشد، دستگاه شانس بیشتری برای استخراج موفق یک بلاک رمزنگاری‌شده خواهد داشت. همچنین، هش‌ریت شاخصی است که برای ارزیابی سلامت شبکه مونرو مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای سرقت از شبکه بلاک چین، یک ماینر باید حداقل ۵۱ درصد از کنترل شبکه را در اختیار داشته باشد که اغلب به آن حمله ۵۱ درصدی می‌گویند.

هش‌ریت مناسب برای ماینینگ مونرو چیست؟
2miners.com

هر چه هش‌ریت کل شبکه بیشتر باشد، دستیابی به کنترل ۵۱ درصد شبکه دشوارتر است. جالب اینجاست که محبوب‌ترین استخر استخراج مونرو یعنی MineXMR اخیرا اعلام کرده که با رسیدن قدرت هش‌ریت به ۴۸٪ از کل هش‌ریت شبکه، این استخر خاموش می‌شود. بنابراین با خاموش شدن این استخر، ماینرها ناچارند پراکنده شوند. این موضوع به حفظ قابلیت غیرمتمرکز و ایمن بودن شبکه کمک می‌کند. این اقدامی شرافتمندانه است که صداقت و دیدگاه رایج در جامعه مونرو را نشان می‌دهد.

هش‌ریت فعلی شبکه را می‌توان در سایت‌هایی مانند 2miners.com بررسی کرد. در زمان نگارش این مقاله، هش‌ریت شبکه معادل با ۲.۸۷ گیگاهرتز بر ثانیه است.

از سال ۲۰۲۰، هش‌ریت بین ۱ تا ۳.۵ گیگاهرتز در ثانیه نوسان داشته است، که یک محدوده سالم است. ارزیابی حجم هش‌ریت شبکه یکی دیگر از موارد مهم برای بررسی امکان کسب درآمد از استخراج مونرو است.

نظارت بر افزایش کاربرد توکن XMR

نظارت بر افزایش کاربرد توکن
bitinfocharts.com

آخرین فاکتور مهم برای بررسی امکان کسب درآمد از استخراج مونرو، ارزیابی میزان رشد آن است. استخراج یک توکن مرده که هیچ‌کس از آن استفاده نمی‌کند و آن را نمی‌خواهد، فایده‌ای ندارد. خوشبختانه، استفاده از مونرو از زمان آغاز به کار افزایش ثابتی داشته است، زیرا بنابر اطلاعات Messari این توکن به رتبه اولین توکن حریم خصوصی و ششمین توکن پرکاربرد از لحاظ تعداد تراکنش دست یافته است.

میزان سختی استخراج مونرو

میزان سختی استخراج به این موضوع اشاره دارد که حل یک بلاک پس از شناسایی چقدر دشوار خواهد بود. در صورت افزایش تعداد ماینرها، سطح سختی استخراج افزایش می‌یابد.

میزان سختی استخراج نشان می‌دهد که یک ماینر به صورت میانگین چه میزانی از محاسبات را باید انجام دهد. سختی ماینینگ به هش‌ریت وابسته بوده و در طول زمان به طور مداوم در نوسان است. اگر تعداد ماینرها افزایش یابد، سختی ماینینگ افزایش می‌یابد و هر چه تعداد ماینرها کمتر باشد، سختی استخراج کمتر می‌شود.

میزان سختی استخراج مونرو
2miners.com

سختی شبکه نشان می‌دهد که استخراج‌کنندگان به طور متوسط ​​چند بار باید یک تابع هش را برای یافتن یک بلوک رمز ارز محاسبه کنند. به حرف G در تصویر بالا توجه کنید. مقدار G برابر با ۱۰۰۰M است، بنابراين سختی استخراج به صورت زیر اندازه‌گیری می‌شود:

1k = 1.000

1M = 1.000 K = 1.000.000

1G = 1.000 M = 1.000.000 K = 1.000.000.000

1T = 1.000 G = 1.000.000 M = 1.000.000.000 K = 1.000.000.000.000

سطح سختی و میزان هش‌ریت ارتباط نزدیکی با هم دارند. اگر سختی شبکه را بر هش ریت شبکه تقسیم کنید، به میانگین زمان یافتن بلاک، دست خواهید یافت.

چشم‌انداز آینده مونرو چیست؟

این یک سوال پیچیده است و هیچ‌کس نمی‌تواند به آن پاسخ دهد. پاسخ به این سوال، به مقدار زیادی حدس و گمان فردی و باور به یک پروژه نیاز دارد. بسیاری از ماینرها تصمیم می‌گیرند که مونرو را با سود سر‌به‌سر یا حتی با زیان استخراج کنند، زیرا معتقدند قیمت آتی XMR به طور قابل توجهی بالاتر قیمت فعلی آن خواهد بود. بنابراین این کار را به عنوان یک سرمایه‌گذاری بلندمدت در نظر می‌گیرند.

در حال حاضر بسیاری از ماینرهای مونرو بدشان نمی‌آید که با ضرر کار کنند. دلیل این موضوع احتمالا این است که آن‌ها دیدگاه تعصبات شخصی خود را در مورد آینده دارند. آن‌ها ممکن است احساس کنند که فقط دلارهای بی‌ارزش خود را خرج می‌کنند که ارزش آن در حال کاهش است. به همین دلیل، به سادگی ارز رایج خود را با یک دارایی که قرار است در آینده ارزش بالاتری داشته باشد، مبادله می‌کنند.

بسیاری از صاحبان مونرو همچنان به دنبال محافظت از خود در برابر آینده‌ای سخت هستند. آن‌ها بر این باورند که در آینده، دولت کنترل کاملی نسبت به سیستم پولی و بررسی هزینه‌های فردی خواهد داشت. برخی از علاقه‌مندان به مونرو از مفهوم CBDC به سبک اقتدارگرایانه وحشت دارند و احساس می‌کنند که مونرو یک قایق نجات برای حفظ آزادی مالی آن‌ها خواهد بود. آن‌ها برای محافظت از خود در برابر آن آینده وحشتناک، حاضر به ضرر هستند.

سودآوری استخراج مونرو در سال ۲۰۲۲

استخراج مونرو در سال ۲۰۲۲
news.bitcoin.com

استخراج مونرو روش خوبی برای دستیابی به XMR (بدون نیاز به خرید آن از صرافی) است. استخراج مونرو همچنین به حفظ سیستم‌های پرداخت غیرمتمرکز و همتا‌به‌همتا کمک می‌کند. این ویژگی چشم‌انداز ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین در تمام سال‌های گذشته بود.

اینکه استخراج مونرو سودآور است یا نه، به همه عواملی که در بالا ذکر شد بستگی دارد. مهم است که قبل از استخراج تحقیق خود را تكميل كنيد؛ زیرا نتایج به دست آمده می‌تواند كاملا متفاوت باشد. قیمت آتی مونرو قابل پیش‌بینی نیست و استخراج مونرو یک شبه شما را ثروتمند نمی‌کند. با این حال اگر هزینه‌های انرژی خود را محاسبه کنید و بتوانید حتی اندکی سود کنید، می‌توانید استخراج مونرو را به عنوان یک راه عالی برای حمایت از این شبکه در نظر بگیرید. حمایت از شبکه مونرو به ما یادآوری می‌کند که مهمترین دلیل ایجاد کریپتو چه بوده است.

سوالات متداول درباره استخراج مونرو

در این قسمت به سوالات متدوال کاربران درباره استخراج مونرو می‌پردازیم و آنها را پاسخ می‌دهیم. این سوالات بیشتر در زمینه‌هایی مانند نحوه استخراج مونرو، میزان برق مصرفی شبکه مونرو و مقاومت این شبکه در برابر دستگاه‌های ASIC است.

استخراج مونرو چگونه کار می‌کند؟

تراکنش‌ها در ارزهای رمزنگاری شده که از مکانیسم اثبات کار (POW) استفاده می‌کنند (مثل بیت کوین، لایت کوین، دوج کوین و غیره)، توسط ماینرها تایید می‌شوند. ماینرها این کار را به کمک تجهیزات محاسباتی و نرم‌افزارهای تخصصی انجام می‌دهند. این تجهیزات پازل‌های مبتنی‌بر الگوریتم را حل می‌کنند.

مونرو قبلا از الگوریتم محاسباتی CryptoNight PoW استفاده می‌کرد که عملکرد آن به تاخیر RAM وابسته بود. در اواخر سال ۲۰۱۹ الگوریتم مونرو به RandomX تغییر کرد و پس از ایجاد یک ماشین مجازی، فقط به استفاده از RAM و CPU نیاز داشت. با استفاده از RandomX، استخراج مونرو دیگر به تجهیزات گران قیمت (مانند تجهیزات مورد نیاز برای استخراج بیت کوین) نیازی ندارد. این موضوع باعث می‌شود که عموم علاقه‌مندان ​​به ماینینگ به راحتی بتوانند این کار را انجام دهند.

با دانلود نرم افزار ماینینگ و اجرای آن بر روی کامپیوتر، می‌توان کار استخراج مونرو انجام داد. برای افزایش قدرت عملیات استخراج می‌توان از پردازنده‌های GPU در یک رایانه استفاده کرد. در استخراج مونرو، کامپیوتر باید دارای یک CPU قدرتمند و حداقل ۲ گیگابایت رم باشد.

ماینینگ مونرو را می‌توان بر روی Raspberry pi و حتی از طریق تلفن همراه هوشمند انجام داد. هرچند مطالب مفیدی در مورد استخراج مونرو با استفاده از تلفن همراه وجود ندارد و انجام این کار نیازمند ارزیابی دقیق‌تر است؛ با این حال برای انجام این کار، به یک تلفن همراه هوشمند با حداقل ۴ گیگابایت رم و کارت حافظه با ظرفیت زیاد نیاز خواهد بود.

استخراج مونرو چه میزان برق مصرف می‌کند؟

مصرف برق ماینینگ مونرو، به میزان توان دستگاه ماینینگ و قیمت برق در هر کیلووات ساعت بستگی دارد. دستگاه‌هایی با قدرت بالا می‌توانند هش‌های بالایی تولید کنند، اما هم‌زمان انرژی بیشتری نیز مصرف می‌کنند.

استخراج مونرو از طریق پردازنده‌های گرافیکی يا سی‌پی‌یو انجام می‌شود. اين موضوع باعث می‌شود آن‌ها به طور قابل‌توجهی نسبت به ماشین‌های استخراج بیت‌کوین (ASIC) منابع کمتری مصرف کنند. میزان انرژی مورد استفاده برای استخراج مونرو مشابه با انرژی مورد استفاده در اجرای بازی‌های رایانه‌ای رده بالا است.

اهمیت مقاومت در برابر ASIC در چیست؟

دستگا‌ه‌های ASIC، کامپیوترهای ویژه‌ای هستند که برای استخراج بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده (به غیر از مونرو) که از مکانیسم اثبات کار برخوردار هستند، طراحی شده‌اند. مشکل دستگا‌ه‌های ASIC این است که خرید این دستگاه‌ها هزینه زیادی به همراه دارد و تنها برای افراد معدودی مقرون به صرفه هستند. همچنین دستگا‌ه‌های ASIC ویژگی عدم‌تمرکز در ماینینگ را به خطر می‌اندازند. این موضوع منجر به کنترل حجم زیادی از هش‌ریت توسط چند نهاد می‌شود که تهدیدی برای امنیت و عدم‌تمرکز یک شبکه است.

استخراج بیت‌کوین به یک عملیات در سطح سازمانی تبدیل شده است و توسط بيزينس‌ها و شرکت‌ها انجام می‌شود. قطعا زمانی که ساتوشی ناکاموتو برای اولین بار بیت كوین را به عنوان یک سیستم همتا به همتا ایجاد کرد، به دنبال هدف دیگری بود. استخراج سودآور بیت کوین دیگر برای افراد عادی امکان‌پذیر نیست و شبكه مونرو از ابتدا این موضوع را به عنوان یک مشکل می‌دید.

مونرو با مقاومت در برابر ASIC این مشکل را برطرف می‌کند. مونرو از الگوریتمی به نام RandomX استفاده می‌کند که کارایی دستگا‌های ASIC را به شدت کاهش می‌دهد. الگوریتم RandomX باعث می‌شود استفاده از دستگاه‌های ASIC برای استخراج مونرو سودآور نباشد. ماینرها می‌توانند از سخت‌افزار اشتراکی استفاده کنند که امکان رقابت منصفانه را فراهم می‌کند. این قابلیت منجر به ایجاد شبکه‌ای می‌شود که غیرمتمرکزتر بوده و حمله به آن سخت‌تر است؛ زیرا هیچ ماینری برتری قابل توجهی نسبت به سایر ماینرها ندارد.

جمع‌بندی

مونرو یک رمز ارز محبوب در بین کاربران ارزهای دیجیتال است. این ارز دیجیتال به رعایت حریم خصوصی کاربران و ایجاد امنیت در تراکنش مشهور است. امکان کسب درآمد از استخراج مونرو به پارامترهای زیادی بستگی دارد که در نظر گرفتن این موارد به درک و نتیجه‌گیری صحیح یک ماینر ختم می‌شود. این پارامترها شامل محاسبه میزان پاداش، بررسی میزان مصرف برق، تعداد صرافی‌های رمز ارزی که امکان مبادلات یک کوین را فراهم می‌کنند، بررسی میزان هش‌ریت، تجهیزات استخراج و سختی شبکه می‌شوند. در این مقاله به این پرداختیم که آیا هنوز هم امکان کسب درآمد از استخراج مونرو وجود دارد و چه فاکتورهایی باید پیش از استخراج این رمزارز بررسی شوند. نظر شما درباره شبکه مونرو و آینده آن چیست؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
coinbureau

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا