استخراج

معرفی رندوم اکس (RandomX)؛ یک الگوریتم جدید و مقاوم در برابر ایسیک (ASIC)!

انگار همین دیروز بود که گفته می شد که کوین های حریم خصوصی (Privacy Coins) را نمی توان اصلاح کرد و در این تقابل سرانجام ایسیک ها (ASICs) برنده خواهند شد. اما رندوم اکس (RandomX) این شرایط را تغییر داده است و بخش مهیجی از معماری مونرو (Monero) می باشد. در این مقاله به بررسی ماهیت و برنامه های رندوم اکس پرداخته می شود.

رندوم اکس چیست؟ 

RandomX

 

رندوم اکس یک الگوریتم گواه اثبات کار (PoW) جدید است که در به روز رسانی بعدی شبکه مونرو قرار است مورد استفاده قرار گیرد. این الگوریتم با استفاده از تکنیک هایی خاص، سعی در تمرکز زدایی از شبکه دارد. با استفاده از این الگوریتم، شبکه در توزیع پاداش های بلاک به طور غیر متمرکز تر و عادلانه تر عمل می کند.

چه چیزی تغییر خواهد کرد؟ 

رندوم اکس ضد ایسیک می باشد و برای استفاده سی پی یو ها (CPUs) بهینه شده است، بنابراین موجب افزایش نرخ هش (hashrate) نمی شود. انتظار می رود با استفاده از این الگوریتم مصرف حافظه به آسانی مورد توجه مدیران قرار بگیرد و در نتیجه، استخراج توسط بدافزار ها کاهش پیدا کند. کاهش کلی هش باعث افزایش نسبت پاداش بلاکی می شود که در اختیار ماینر های (miners) قانونی قرار می گیرد. تفاوتی ندارد که این ماینر ها از سی پی یو استفاده کنند یا از کارت گرافیک.

این الگوریتم دارای دو حالت با نیازمندی ها و اجرای حافظه متفاوتی می باشد. حالت سریع نیازمند ۲ گیگابایت حافظه اشتراکی است و حالت سبک تنها نیازمند ۲۵۶ مگابایت می باشد. حالت سریع مخصوص ماینر های تخصصی است و حالت سبک نیز برای نود های کامل (full nodes) طراحی شده است تا به اعتبار سنجی بلاک ها بپردازند.

ائتلاف رندوم اکس

رندوم اکس توسط سازمان های زیادی برای مونرو توسعه داده شده است که از جمله این سازمان ها می توان Arweave را نام برد. Arweave یک رویکرد نوآورانه برای ذخیره غیر متمرکز داده ها برای دراز مدت را فراهم آورده است. این سازمان انبارشی متکی بر گواه اثبات کار و مفهوم جدیدی بنام گواه اثبات دسترسی (proof of access) می باشد که دسترسی سریع به داده های ذخیره شده در شبکه را فراهم می آورد.

Wownero نیز در حال راه اندازی رندوم اکس می باشد. بعد از کامل شدن بازرسی ها، کد رندوم اکس آپدیت خواهد شد. این نوع رندوم اکس بلاک نوشتاری کوچکتری برای هشینگ (hashing) خواهد داشت. نظر شما در مورد این الگوریتم جدید چیست؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
monerooutreach

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا