متوسط استخراج

درآمد ماینرها در استخرهای استخراج چگونه محاسبه می‌شود؟

با فراگیر شدن استخراج رمزارزها، تعداد استخرهای ماینینگ مرتبط با آن‌ها نیز گسترش یافته است. مهم‌ترین عامل انتخاب یک استخر استخراج از جانب یک ماینر، درآمد بالاتر آن نسبت به سایر استخرها است.

به طور کلی ۲ پارامتر سختی استخراج یک شبکه و قیمت رمزارز آن شبکه، میزان درآمد استخراج یک رمزارز را مشخص می‌کنند. با توجه به اینکه اکثریت استخراج‌کنندگان از استخرهای استخراج استفاده می‌کنند، در مرحله بعد هش‌ریت یا توان پردازشی دستگاه ماینر مشخص می‌کند که آن استخراج‌کننده چه سهمی از درآمد حاصله از ایجاد یک بلاک در شبکه آن رمزارز خواهد داشت. به صورت کلی توان پردازشی هر دستگاه با قیمت آن نسبت مستقیم دارد هرچند پارامتر بازدهی دستگاه (نسبت توان پردازشی به برق مصرفی آن) نیز در تعیین قیمت دستگاه‌های استخراج موثر است.

در این مقاله سعی شده است که پارامترهایی که در انتخاب استخر استخراج مناسب حائز اهمیت است، شرح داده شوند. برای رسیدن به این مهم، به بررسی میزان درآمد حاصل از استخراج یک دستگاه ماینر با توان پردازشی مشخص در استخرهای مختلف می‌پردازیم.

۱. محاسبه بر اساس میانگین درآمد استخر

درآمد ماینرها در استخرهای استخراج چگونه محاسبه می‌شود؟
منبع: unocoin

برای مثال فرض می‌کنیم که می‌خواهیم در شبکه بیت کوین استخراج داشته باشیم. از این صفحه می‌توانیم اطلاعات کلی در مورد استخرهای موجود کسب کنیم و آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کنیم. توصیه می‌شود استخرهایی را انتخاب کنید که توان پردازشی بالاتری دارند. توان پردازش دستگاه‌های استخراج نیز معمولا جز مشخصات دستگاه بوده و از قبل مشخص است.

حال با استفاده از فرمول زیر به محاسبه درآمد خود می‌پردازیم.

فرمول محاسبه درآمد ماینرها
فرمول محاسبه درآمد ماینر

فرمول بالا در واقع نحوه توزیع جایزه استخراج یک بلاک در یک استخر استخراج بین ماینرهای آن استخر استخراج است. یعنی فرض می‌کنیم استخری که در آن به فعالیت مشغولیم توانسته است بلاک شماره x بیت کوین را زودتر از رقبای خود به بلاکچین اضافه کند و پاداش استخراج آن را دریافت کند. حال به محاسبه سهم ما از این پاداش استخراج می‌پردازیم. در فرمول بالا، block value حاصل جمع کارمزد تراکنش‌های بیت کوین در آن بلاک به علاوه پاداش ثابت استخراج بیت کوین است. این پاداش ثابت به صورت تقریبی هر ۴ سال یکبار در رویدادی به نام هاوینگ بیت کوین نصف می‌شود. در حال حاضر این پارامتر مقداری برابر با ۶.۲۵ BTC دارد. بنابرین اگر به صورت فرضی کارمزد تراکنش‌های ان بلاک برابر ۰.۱ BTC باشد مقدار block value ما برابر ۶.۲۶ BTC خواهد شد.

پارامتر بعدی pool fee یا کارمزد استخر استخراج است که برای استخرهای مختلف متفاوت است اما به صورت درصد از پاداش بلاک محاسبه می‌شود. فرض می‌کنیم این پارامتر برای استخر ما مقدار ۱٪ داشته باشد. پارامتر بعدی scoring hash rate است که کمی محاسبات پیچیده‌تری دارد اما در صورتی که به طور ثابت در حال انجام فعالیت در استخر استخراج باشید، می‌توان آن را با هش‌ریت دستگاه خود برابر تخمین زد. فرض می‌کنیم که توان پردازشی ماینر ما برابر ۷۰ تراهش بر ثانیه باشد. از همین لینک می‌توانید توان پردازشی استخر خود را مشاهده نمایید.

مقایسه مشخصات استخرهای استخراج بیت کوین
مقایسه مشخصات استخرهای استخراج بیت کوین منبع: btc.com

فرض می‌کنیم که از استخر Binance Pool در جدول بالا استفاده می‌کنیم. توان پردازشی این استخر برابر ۳۰.۲۱ اگزاهش بر ثانیه است. پس فرمول بالا بدین صورت محاسبه خواهد شد:

فرمول محاسبه پاداش استخراج
فرمول محاسبه پاداش استخراج

معنی عبارت بالا این است که اگر دستگاه با قدرت پردازشی ۷۰ تراهش بر ثانیه داشته باشید و در استخر بایننس پول به فعالیت بپردازید، در ازای استخراج هر بلاک بیت کوین توسط این استخر، پاداش ۰.۰۰۰۰۱۴۳۶ BTC به شما تعلق خواهد گرفت. اما برای محاسبه درامد روزانه یا ماهیانه خود نیاز دارید تا بدانید استخر استخراج شما به صورت متوسط چند بلاک در آن بازه زمانی استخراج می‌کند. در همان لینکی که در قسمت بالا اشاره شد، با کلیک بر روی نام استخر استخراج خود می‌توانید تاریخچه استخراج آن استخر را در گذشته ببینید. تصویر زیر نمایان خواهد شد:

مشخصات استخر استخراج بایننس پول
مشخصات استخر استخراج بایننس پول منبع: btc.com

با نگه داشتن موس روی مربع‌های کوچک شکل بالا تعداد بلاک استخراج شده در آن روز نمایش داده خواهد شد. یک روش منطقی می‌تواند میانگین گرفتن از ۷ روز گذشته این استخر باشد که در این مورد ۱۴.۴۲ بلاک در روز است. حال کافی است این ۲ مقدار را در هم ضرب کنیم:

فرمول استخراج درآمد روزانه از ماینینگ
فرمول استخراج درآمد روزانه از ماینینگ

شایان ذکر است که علت انتخاب استخرهای استخراج با توان پردازشی بالاتر، بیشتر بودن تعداد بلاک استخراج شده توسط آن‌ها در یک بازه زمانی است.

گفتیم که ۲ عامل قیمت بیت کوین و سختی استخراج شبکه آن در درآمد یک ماینر تاثیر دارد. تاثیر پارامتر قیمت کاملا در خروجی فرمول بالا مشخص است. اما در اینجا این سوال مطرح می‌شود که سختی استخراج شبکه چگونه بر درآمد ماینر تاثیر می‌گذارد؟ برای پاسخ به این سوال باید بدانیم که سختی استخراج شبکه بیت کوین بدین صورت تنظیم می‌شود که اگر میانگین زمان ساخت بلاک در ۲,۰۱۶ بلاک قبلی در زمان تنظیم این پارامتر، کمتر از ۱۰ دقیقه باشد، سختی استخراج افزایش پیدا خواهد کرد و کار ماینرها برای استخراج یک بلاک سخت‌تر خواهد شد و برعکس. به عبارت دیگر با افزایش هش‌ریت شبکه در یک بازه تقریبا ۱۴ روزه، سختی استخراج شبکه نیز افزایش پیدا خواهد کرد. بنابرین افزایش سختی استخراج به صورت مستقیم بر درامد ماینرها تاثیر نمی گذارد بلکه این موضوع پیامد افزایش هش‌ریت کلی شبکه بیت کوین است.

به مثال خود برمی‌گردیم. فرض می‌کنیم که سختی استخراج بیت کوین افزایش یافته است. ۲ حالت امکان دارد پیش آید:

 • همزمان با افزایش هش‌ریت شبکه بیت کوین، هش‌ریت استخر استخراج ما نیز افزایش یافته است یعنی توان پردازشی جدیدی به آن افزوده شده است. در این حالت مخرج کسر فرمول اولیه ما بزرگتر خواهد شد در حالی که صورت آن ثابت است و در نتیجه حاصل نهایی کوچکتر خواهد بود. با فرض ثابت ماندن سهم توان پردازشی استخر ما از توان پردازشی کل شبکه بیت کوین و عدم تغییر در تعداد بلاک استخراج شده توسط آن استخر در روز، درآمد ما کاهش پیدا خواهد کرد.
 • همزمان با افزایش هش‌ریت بیت کوین، هش‌ریت استخر ما تغییری نکرده است. در این حالت حاصل فرمول اولیه نیز تغییری نخواهد کرد اما با توجه به کاهش سهم توان پردازشی استخر ما از توان پردازشی کل شبکه، شانس استخراج بلاک توسط استخر ما نیز کاهش پیدا خواهد کرد و در نتیجه احتمالا تعداد بلاک‌های استخراج شده در روز توسط استخر ما نیز کمتر خواهد شد. بنابرین یکی از ۲ پارامتر فرمول دوم ما کوچکتر خواهد شد و در نتیجه پاداش استخراج روزانه ما نیز کاهش خواهد یافت.

بنابرین با در نظر نگرفتن شانس، افزایش سختی استخراج بیت کوین در هر حالتی منجر به کاهش درآمد یک ماینر خواهد شد.

۲. FPPS

روش FPPS یا Full Pay Per Share در بسیاری از استخرها از جمله بایننس پول برای محاسبه درآمد ماینرهای بیت کوین استفاده می‌شود. در این روش هم کارمزد تراکنش‌ها هم پاداش استخراج برای ماینرها درنظر گرفته می‌شود.

در اینجا باید به مفهومی به نام Share در استخرهای استخراج اشاره کنیم. این پارامتری است که کمک می‌کند تا هر ماینری جدا از قدرت پردازشی خود به صورت میانگین بین هر ۲ تا ۳ ثانیه یکبار، یک Share را به ثبت برساند. دلیل این کار این است که دستگاه‌های مختلف حاضر در یک استخر بتوانند به یک هماهنگی برای استخراج یک بلاک دست پیدا کنند. اما این کار چگونه انجام می‌شود؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا باید با مفهومی به نام hash target آشنا باشید. در واقع استخرها با توجه به هش‌ریت دستگاه شما سختی استخراج محلی (Share Difficulty) را به نحوی برای شما تنظیم می‌کنند تا هر ۲ ثانیه یکبار بتوانید یک هش بلاک درست را به اشتراک گذارید. در واقع شما در استخر با سختی استخراج کوچکتر از سختی استخراج واقعی شبکه به فعالیت می‌پردازید و هر اندازه قدرت پردازشی دستگاه شما پایین‌تر باشد، سختی استخراج محلی شما نیز پایین‌تر خواهد بود. در انتها استخر عملیات هش کردن بلاک شما را چک می‌کند و در صورت صحت آن را به عنوان یک Share معتبر می‌پذیرد.

به ازای هر Share پذیرفته شده شما مبلغ ثابتی در هر شبانه روز به عنوان پاداش استخراج به شما داده خواهد شد. بنابرین درآمد روزانه شما از حاصل ضرب تعداد Shareهای شما در آن مبلغ (index) محاسبه خواهد شد. اما سوال بعدی اینجاست که index چگونه محاسبه می‌شود؟

همان‌طور که قبل‌تر گفتیم برای هر ماینر استخر Share Difficulty منحصر به فرد تعریف می‌کند. مقدار index نیز برای هر ماینر متفاوت است. بنابرین ماینرهای با قدرت پردازشی بالاتر همان‌طور که Share Difficulty بالاتری دارند، مقدار index بالاتری نیز دارند. بنابرین در یک بازه مثلا ۱ ساعته ممکن است تعداد Share یک دستگاه قوی و ضعیف تقریبا برابر باشد اما به دلیل تفاوت مقدار index درآمد آن‌ها کاملا متفاوت خواهد بود.

بنابرین در این روش صرف نظر از اینکه استخر بلاک را استخراج کند یا نه، پاداش استخراج شما پرداخت خواهد شد و این پاداش هم شامل پاداش استخراج بلاک و هم کارمزدهای تراکنش‌های بلاک خواهد بود. و این مهمترین مزیت این روش است. فرمول درآمد روزانه این روش به شکل زیر است:

FPPS فرمول استخراج درآمد روزانه از ماینینگ
فرمول استخراج درآمد روزانه از ماینینگ به کمک روش FPPS

همانطور که از فرمول بالا قابل مشاهده است در این روش استخرها کارمزد تراکنش را مقدار متوسط آن در طول یک روز در نظر می‌گیرند. از آنجایی که تعداد Shareها در طول یک روز مقدار ثابتی نیست و همینطور Share Difficulty و به تبع آن ضریب Index نیز برای هر ماینر متفاوت است، نمی‌توان به صورت دستی به محاسبه این روش پرداخت.

۳. PPS+

این روش نیز مانند روش قبل است به استثنا این مورد که کارمزد تراکنش‌های بلاک به عنوان پاداش ماینرها در نظر گرفته نمی‌شود اما همچنان جدا از اینکه استخر بلاک را استخراج کند یا نه، پاداش استخراج شما به ازای تعداد Shareها پرداخت خواهد شد. فرمول درآمد روزانه این روش به شکل زیر است:

+PPS فرمول استخراج درآمد روزانه از ماینینگ
فرمول استخراج درآمد روزانه از ماینینگ با روش +PPS

در این روش هم از آنجایی که تعداد Shareها در طول یک روز مقدار ثابتی نیست و همینطور Share Difficulty و به تبع آن ضریب Index نیز برای هر ماینر متفاوت است، نمی‌توان به صورت دستی به محاسبه آن پرداخت.

سوالات متداول

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • درآمد ماینرها به چه عواملی بستگی دارد؟
  درآمد استخراج رمزارز به توان پردازشی (هش ریت) سخت افزار مورد استفاده، هزینه‌های عملیاتی و جاری (انرژی، نیروی انسانی، مالیات و غیره)، قیمت ارز دیجیتال استخراج شده و سهم هش ریت شما از کل توان شبکه وابسته است.
 • درآمد ماینرها در استخرهای استخراج به چه چیزهایی وابسته است؟
  با توجه به روش محاسبه میزان مشارکت در استخر، عواملی همچون سهم کلی توان پردازشی استخر از کل شبکه (در واقع احتمال آن که یکی از اعضای استخر بتواند بلوک بعدی را تولید کند) و در نظر گرفتن یا نگرفتن کارمزد تراکنش هر بلوک در این مساله دخیلند. همچنین این نکته که پرداخت در مواقع تولید بلوک توسط استخر رخ می‌دهد یا فارغ از آن، دیگر نکته کلیدی در این خصوص است.

جمع‌بندی

با مراجعه به سایت استخر استخراج خود می‌توانید از روش پاداش‌دهی آن آگاه شوید. در این مقاله به ۳ روش از آن‌ها اشاره شد. اما همچنان دقیق‌ترین روش محاسبه استفاده از ماشین‌ حساب‌های خود آن استخر است که در سایت برخی از این استخرها وجود دارند. آن‌چه شما در انتخاب این استخرها باید دقت کنید ۳ مورد زیر است که سعی شد در این روش‌ها توضیح داده شوند:

 • استخر مورد نظر چه میزان از هش‌ریت کلی شبکه را در اختیار دارد.
 • استخر مورد نظر تنها پاداش بلاک‌هایی که استخراج می‌کند را توزیع می‌کند یا به ازای فعالیت شما پاداش پرداخت می‌کند.
 • در محاسبات توزیع پاداش، کارمزد تراکنش‌ها نیز لحاظ می‌شوند یا خیر.

توجه داشته باشید که میزان پاداش‌دهی اکثر استخرها معمولا به صورت روزانه تغییر پیدا می‌کند.

اگر تجربه استخراج ارزهای دیجیتال را دارید و در استخرهای ماینینگ فعالیت کرده‌اید، روش شما برای محاسبه درآمد احتمالی‌تان چیست؟ کدام استخرها را برای استخراج ترجیح می‌دهید؟ معیارتان برای این کار چیست؟ دیدگاه‌های خود را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا