پیشرفته دیفایصرافی غیرمتمرکز

آموزش کسب درآمد با ییلد فارمینگ در پنکیک سواپ

صرافی غیرمتمرکز Pancake Swap علاوه بر امکان سواپ کردن و تبادل توکن‌های شبکه بایننس اسمارت چین (BSC)، امکانات بسیار دیگری نیز ارائه می‌دهد. یکی از این امکانات که مخصوص درآمدزایی طراحی شده، کشت سود یا Yield Farming است. در این مقاله به آموزش کسب درآمد با ییلد فارمینگ در پنکیک سواپ می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

کسب درآمد با ییلد فارمینگ در پنکیک سواپ

کسب درآمد با ییلد فارمینگ در پنکیک سواپ

به طور خلاصه، سیستم کشت سود بدین معنی است که با یک سرمایه، از چند محل سود دریافت کنیم یا به عبارتی دیگر، روشی برای به حداکثر رساندن سود است. پنکیک سواپ یکی از اولین و بهترین صرافی‌های غیرمتمرکزی است که امکان ییلد فارمینگ توکن‌ها را به کاربران ارائه می‌دهد. کشت سود در پنکیک سواپ به طور خلاصه شامل این مراحل است:‌

  • خرید توکن مورد نظر
  • قرار دادن نقدینگی در استخرهای نقدینگی به صورت جفت‌ارز (معمولا با BUSD) و دریافت توکن نقدینگی (LP Token)
  • قرار دادن LP Token در فارم‌های Pancake Swap

در ادامه، به صورت دقیق و جزء به جزء نحوه کسب درآمد با ییلد فارمینگ در پنکیک سواپ را آموزش می‌دهیم.

مرحله اول: عضویت در کانال تلگرامی پنکیک سواپ و مشاهده اطلاعات مربوط به توکن

برای خبردار شدن از توکن‌هایی که در بخش فارمینگ لیست می‌شوند، باید در کانال رسمی PancakeSwap Announcement عضو شوید و آن را دنبال کنید. همانطور که در تصویر زیر می‌بینید، یک اطلاعیه جدید در کانال منتشر شده است. البته در این اطلاعیه نوشته شده که توکن QBT در استخرهای سیروپ (Syrup Pools) لیست می‌شود، که می‌توانید توکن CAKE خود را (توکن بومی Pancake Swap) استیک یا سپرده‌گذاری کنید و در ازای آن، رمز ارز QBT دریافت کنید؛ اما همزمان با ارائه این توکن در استخر سیروپ، در بخش Farms نیز لیست می‌شود.

اطلاعیه کانال تلگرامی پنکیک سواپ

این اطلاعیه‌ها معمولا روز قبل یا چند ساعت قبل از لیست شدن در کانال تلگرامی این صرافی ارسال می‌شوند. نکته مهمی که در این اطلاعیه‌های پنکیک سواپ وجود دارد، این است که یک رای‌گیری یا Voting برگزار می‌شود. اگر بر روی لینکی که در پایین تصویر بالاست کلیک کنید، وارد صفحه اطلاعات مربوط به توکن و رای‌گیری می‌شوید.

نکته: ساعتی که در این اعلامیه‌ها اعلام می‌شود، به وقت UTC است؛ می‌توانید از این لینک تایم‌ها را تبدیل کنید. معمولا استخرها و فارم‌ها به زمان ۹ صبح UTC راه اندازی می‌شوند، که به زمان تهران، حدود ۱۳:۳۰ می‌شود.

اطلاعات مربوط به فارم‌ها و استخرهای سیروپ پنکیک سواپ

در صفحه رای‌گیری، اطلاعاتی درباره پروژه Qubit و توکن QBT می‌بینیم؛ ۲,۴۴۰,۰۰۰ توکن که در استخر سیروپ توزیع می‌شود، مدت زمان توزیع توکن ۶۰ روز است، تاریخ شروع بلاک (۳۱ آگوست ۲۰۲۱ (۹ شهریور ۱۴۰۰)) و تاریخ پایان بلاک را می‌بینیم و پاداش هر بلاک، که ۱.۴۱۲ توکن است. زمان هر بلاک نیز حدود ۴ تا ۵ ثانیه است.

در بخش Current Results نیز درصد رای‌ها را می‌بینید؛ در حال حاضر، رای‌های مثبت برای قرار گرفتن توکن QBT در استخر سیروپ و فارم بسیار بیشتر از رای‌های منفی است. جامعه پنکیک سواپ کاملا دموکراتیک است؛ بدین معنی که اگر یک رمز ارز بیش از ۵۰ درصد رای منفی داشته باشد، در استخر سیروپ و ییلد فارمینگ لیست نمی‌شود. برای مثال، به نمونه زیر توجه کنید.

اطلاعات مربوط به فارم‌ها و استخرهای سیروپ پنکیک سواپ

پروژه Kalmar با توکن KALM در تاریخ ۱۸ آگوست در کانال اطلاعیه‌های پنکیک سواپ قرار گرفت؛ اما ۵۰.۳۸ درصد رای‌های آن منفی بود. به همین دلیل، نه در Syrup Pools و نه در Farms لیست نشد. بنابراین باید به رای‌های یک پروژه دقت کنید.

اطلاعات مربوط به فارم‌ها و استخرهای سیروپ پنکیک سواپ

اطلاعات دیگری که بسیار مهم هستند، حداکثر مقدار خرید هر آدرس هستند. فارم‌های PancakeSwap معمولا برای ۴۸ ساعت اول محدودیت ۱۰۰ BNB برای استیکینگ توکن قرار می‌دهند، که افراد بیشتری بتوانند از آن استفاده کنند و پس از ۴۸ ساعت، این محدودیت برداشته می‌شود. این مورد در کادر قرمز بالا مشخص شده است.

در کادر قرمزی که در بخش The Farm مشخص شده است، نوشته شده که برای میزبانی استخرهای سیروپ QBT، نیاز داریم تا نقدینگی جفت‌ارزهای QBT-BNB را در فارم‌ها تامین کنیم، که ۲ برابر پاداش CAKE در ۴۸ ساعت اول ارائه می‌دهد و پس از ۴۸ ساعت، این مقدار پاداش کیک به 1X کاهش پیدا می‌کند (این مورد را در ادامه کامل توضیح می‌دهیم).

اطلاعات مربوط به فارم‌ها و استخرهای سیروپ پنکیک سواپ

در تصویر بالا، در کادر اول سایت رسمی پروژه، توییتر، تلگرام، دسکورد و داکیومنت‌های پروژه ارائه شده، که می‌توانید با مراجعه به آنها، درباره پروژه و توکن مورد نظر، تحقیقات لازم را انجام دهید.

در بخش How to Stake توضیحاتی درباره نحوه Staking توکن QBT ارائه شده، که اگر قصد سپرده‌گذاری توکن کیک و دریافت پاداش به صورت QBT را دارید، می‌توانید از اینجا اقدام کنید.

می‌رسیم به بخش Beware of Food Poisoning. در این قسمت، آدرس کانترکت اصلی پروژه قرار دارد؛ از آنجایی که هر کسی می‌تواند با گذاشتن نقدینگی جفت ارز، یک توکن را در صرافی‌های غیرمتمرکز لیست کند، این احتمال وجود دارد که در زمان خرید یک توکن، مورد کلاهبرداری واقع شویم و رمز ارز اصلی را خریداری نکنیم؛ بنابراین حتما به آدرس کانترکتی که در بخش Beware ارائه شده دقت کنید؛ این کانترکت اصلی توکن QBT است. آن را کپی کنید و در بخش سواپ کپی کنید، تا توکن اصلی را خریداری کنید.

در قسمت Cast Your Vote می‌توانید شما هم به پروژه رای دهید؛ برای این کار نیاز به توکن CAKE دارید. اما محدودیتی برای آن وجود ندارد. هر چقدر توکن داشته باشید، به همان نسبت رای شما ثبت می‌شود. البته رای‌دهی به پروژه‌ها کاملا رایگان است و هیچ کیکی از شما کسر نمی‌شود.

حالا که اطلاعات کامل پروژه را مطالعه کردید و تصمیم به مشارکت در فارم آن برای کسب درآمد با ییلد فارمینگ در پنکیک سواپ گرفته‌اید، نوبت به خرید توکن مورد نظر می‌رسد.

مرحله دوم: خرید توکن مورد نظر

برای خرید توکن، ابتدا طبق توضیحاتی که در قسمت Beware of Food Poisoning ارائه کردیم، باید کانترکت اصلی توکن را بردارید. برای این کار، روی لینک BSCScan که در همان بخش قرار دارد کلیک کنید تا وارد سایت بی‌اس‌سی‌اسکن شوید.

دریافت کانترکت توکن فارمینگ

طبق تصویر بالا، آدرس کانترکت در بالای صفحه را کپی کنید؛ این آدرس Contract اصلی توکن QBT است و می‌توانید مطمئن باشید که با کپی کردن این آدرس در بخش سواپ، توکن اصلی را خریداری می‌کنید.

به صفحه اصلی پنکیک سواپ بروید و بر روی زبانه Trade کلیک کنید و گزینه Exchange را انتخاب کنید.

خرید توکن فارمینگ

صفحه زیر برای شما باز می‌شود. رمز ارزی که می‌خواهید با آن توکن QBT را خریداری کنید را انتخاب کنید. بیشتر توکن‌هایی که در فارم قرار می‌گیرند، با جفت‌های BUSD یا BNB هستند؛ بنابراین سعی کنید یکی از این دو رمز ارز را داشته باشید توکنی که در فارمینگ ارائه می‌شود را بخرید؛ زیرا اکثر این رمز ارزها باید به صورت جفت با BUSD در ییلد فارمینگ قرار بگیرند. پس از انتخاب دلار بایننس، بر روی Select a Currency کلیک کنید.

خرید توکن فارمینگ

در صفحه باز شده، آدرس کانترکتی که در مرحله قبل کپی کردید را در بخش Search Name or Paste Address پیست کنید.

کپی کردن کانترکت در بخش توکن‌ها برای خرید توکن اصلی

همانطور که می‌بینید، توکن QBT پیدا شد. بر روی آن کلیک کنید.

پیدا شدن توکن اصلی با استفاده از کانترکت

در این صفحه، ما باید تبدیل خود را انجام دهیم. به این نکته توجه کنید که برای قرار دادن توکن خود در ییلد فارمینگ، باید ابتدا توکن را به همراه (در بیشتر استخرهای فارمینگ BUSD استفاده می‌شود؛ اما در این مورد باید BNB داشته باشیم) در استخر نقدینگی قرار دهید؛ بنابراین هر مقدار که موجودی BNB دارید، نصف آن را به توکن مورد نظر (در این مثال QBT) تبدیل کنید. به تصویر زیر توجه کنید. البته این تصویر تنها نمونه است و مقادیر واقعی نیست.

تبدیل نیمی از bnb به توکن مورد نظر برای تامین نقدینگی

فرض کنید ما به اندازه ۲۰۳ دلار BNB داریم و می‌خواهیم همین مقدار را در استخر نقدینگی (Liquidity Pool) تامین کنیم. بنابراین نیمی از آن را انتخاب می‌کنیم و تبدیل به توکن QBT می‌کنیم. این کار باعث می‌شود که معادل ۱۰۰ دلار رمز ارز QBT و ۱۰۰ دلار هم BNB داشته باشیم تا بتوانیم در استخر نقدینگی قرار دهیم.

نکته: اگر تمام موجودی خود را تبدیل به توکن مورد نظر کنید، دیگر BNB برای تامین نقدینگی نخواهید داشت؛ در نتیجه، قادر به ییلد فارمینگ و کسب درآمد از آن نخواهید بود. پس حتما باید نیمی از مقداری که می‌خواهید فارم کنید را تبدیل کنید.

بر روی Swap کلیک کنید تا تبدیل شما انجام شود. در صفحه بعدی نیز دوباره روی Confirm Swap کلیک کنید. در نوتیفیکیشنی که در متامسک (یا هر کیف پول دیگری که استفاده می‌کنید) نمایش داده می‌شود، تراکنش را Confirm کنید. پس از چند ثانیه تراکنش تایید شده و توکن QBT خریداری می‌شود.

تبدیل نیمی از bnb به توکن مورد نظر برای تامین نقدینگی

مرحله سوم: تامین نقدینگی و دریافت توکن نقدینگی (LP Token)

برای این کار، ابتدا به بخش Farms می‌رویم، بر روی QBT-BNB کلیک می‌کنیم. سپس گزینه Enable را انتخاب می‌کنیم.

فعال کردن فارم مورد نظر

پس از این که کارمزد فعال کردن این فارم را پرداخت کردیم، اکنون باید بر روی Stake LP کلیک کنیم.

استیکینگ LP Token

اما ما که هنوز نقدینگی تامین نکرده‌ایم و توکن LP را در اختیار نداریم؛ برای این کار یا می‌توانید جداگانه به قسمت Trade و سپس Liquidity شوید، یا می‌توانید از پایین صفحه باز شده و از بخش Get QBT-BNB LP نقدینگی را تامین کنید (که روش سریع‌تری است). بر روی آن کلیک کنید.

استیکینگ LP Token

توکن QBT را انتخاب کنید و MAX را انتخاب کنید تا کل توکن‌های QBT شما انتخاب شود؛ سیستم به طور خودکار مقدار معادل BNB را نیز انتخاب می‌کند. سپس بر روی Enable QBT کلیک کنید.

فعال کردن توکن برای استیکینگ LP Token

پس از پرداخت کارمزد فعال کردن توکن، اکنون می‌توانید نقدینگی QBT-BNB را تامین کنید. بر روی Supply کلیک کنید.

قرار دادن جفت ارز برای تامین نقدینگی

در صفحه باز شده، می‌بینیم که در ازای تامین نقدینگی ۱۰۰ دلار BNB و ۱۰۰ دلار QBT، ما ۶.۳۹ توکن نقدینگی یا LP Token دریافت می‌کنیم. بر روی Confirm Supply کلیک کنید.

قرار دادن جفت ارز برای تامین نقدینگی

پس از پرداخت کارمزد و تایید شدن تراکنش، نوتیفیکیشنی برای شما باز می‌شود. بر روی Add Cake0LP to Metamask کلیک کنید تا این توکن نقدینگی در کیف پول شما قرار گیرد. اکنون کار ما در این بخش تمام شده است.

قرار دادن جفت ارز برای تامین نقدینگی - افزودن LP Token به متامسک

مرحله چهارم: استیک کرده LP Token در بخش ییلد فارمینگ پنکیک سواپ

دوباره به قسمت Farms بروید و بر روی QBT-BNB‌ کلیک کنید. سپس گزینه Stake LP را انتخاب کنید.

استیکینگ LP Token در فارم پنکیک سواپ

بر روی Max کلیک کنید تا کل توکن نقدینگی خود را در فارم قرار دهید؛ البته هر مقدار از آن را که خواستید می‌توانید Stake کنید. سپس بر روی Confirm کلیک کنید.

استیکینگ LP Token در فارم پنکیک سواپ

پس از تایید تراکنش در متامسک و پرداخت کارمزد، اکنون به مرحله پایانی رسیدید؛ شما موفق شدید! اکنون در حال کسب درآمد با ییلد فارمینگ در پنکیک سواپ هستید!

چگونه LP Token خود را از فارم خارج کنیم و به دو توکن مجزا تبدیل کنیم؟

برای خارج کردن توکن LP از فارمینگ، باید در بخش Farms بر روی آن کلیک کنیم و در سمت راست آن (کادر قرمز) بر روی یکی از این دو دکمه کلیک کنیم.

خارج کردن Lp Token از حالت استیکینگ

در صفحه باز شده، بر روی Max کلیک کنید (البته هر مقدار از توکن LP خود را می‌توانید برداشت کنید). ما می‌خواهیم کل آن را برداریم؛ پس بر روی Max کلیک می‌کنیم. پس از انتخاب مقدار، Confirm را انتخاب کنید.

خارج کردن Lp Token از حالت استیکینگ

پس از پرداخت کارمزد و تایید شدن تراکنش، LP Token در متامسک شما قرار می‌گیرد. اکنون باید این توکن را تبدیل به دو رمز ارز مجزا کنیم. برای این کار، به قسمت Trade رفته و بر روی Liquidity کلیک کنید.

خارج کردن Lp Token از حالت استیکینگ

احتمالا با صفحه پایین مواجه شوید؛ کادر قرمز بالایی می‌گوید که شما نقدینگی ندارید. برخی مواقع به دلیل شلوغ بودن پلتفرم پنکیک سواپ، این اتفاق رخ می‌دهد. بر روی Find Other LP Tokens کلیک کنید.

خارج کردن Lp Token از حالت استیکینگ

در صفحه باز شده، رمز ارزهایی که تبدیل به LP Token کرده‌اید را انتخاب کنید تا استخر برای شما نمایان شود.

یافتن lp token در استخر پنکیک سواپ
یافتن lp token در استخر پنکیک سواپ

بر روی قسمت مشخص شده با کادر قرمز کلیک کنید تا صفحه زیر برای شما باز شود.

حذف کردن lp token از استخر پنکیک سواپ

بر روی Remove‌ کلیک کنید.

حذف کردن lp token از استخر پنکیک سواپ

مقدار توکن نقدینگی که می‌خواهید تبدیل به دو رمز ارز جداگانه کنید را انتخاب کنید و بر روی Remove کلیک کنید.

حذف کردن lp token از استخر پنکیک سواپ

در نهایت بر روی Confirm کلیک کنید. شما موفق شدید توکن LP خود را از فارمینگ خارج کنید و آن را تبدیل به دو کریپتوی مجزا کنید. این رمز ارزها در کیف پول شما قرار می‌گیرند.

آیا ییلد فارمینگ در پنکیک سواپ سودآور است؟

کشت سود در PancakeSwap می‌تواند سود نسبتا خوبی نصیب کاربران کند. زیرا همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، Yield Farming به معنای سپرده گذاری توکن نقدینگی و به حداکثر رساندن سود از یک سرمایه است.

سودآوری ییلد فارمینگ در پنکیک سواپ

شما در صرافی پنکیک، با تنها یک سرمایه، از ۳ محل سود دریافت می‌کنید:

  • پاداش فارمینگ: به صورت توکن CAKE ارائه می‌شود و در سمت چپ تصویر بالا با کادر قرمز مشخص شده است. می‌توانید هر زمانی که خواستید، با انتخاب گزینه Harvest و پرداخت مقدار کمی کارمزد، این پاداش را در کیف پول خود دریافت کنید.
  • دریافت کارمزد سواپ: هر کسی که در استخری که شما نقدینگی آن را تامین کرده‌اید سواپ انجام دهد‌ (برای مثال، اکنون در استخر QBT-BNB تامین نقدینگی کردیم. هر کسی که این دو توکن را با یکدیگر مبادله می‌کند، مقداری کارمزد پرداخت می‌کند). این کارمزد بین تمام کسانی که در این استخر نقدینگی تامین کرده‌اند، تقسیم می‌شود. بنابراین مقداری پاداش نیز از این طریق به دست می‌آورید. این بخش در سمت راست تصویر بالا با کادر قرمز مشخص شده است.
  • افزایش قیمت توکن QBT: ممکن است قیمت توکنی که خریداری کرده و تامین نقدینگی کرده‌اید، افزایش یابد. بنابراین از افزایش قیمت آن نیز سود دریافت می‌کنید.

نکات مهم درباره میزان سود شما

پاداش فارمینگ با توجه به میزان نقدینگی (Liquidity) استخر فارمینگ، درصد سالیانه یا APR و Multiplier تعیین می‌شود و مدام در حال تغییر است.

سودآوری ییلد فارمینگ در پنکیک سواپ

درصد سود سالانه (APR) نسبت مستقیم با Multiplier دارد؛ میزان این دو با یکدیگر افزایش و کاهش می‌یابند؛ اما میزان APR با مقدار نقدینگی یا Liquidity نسبت عکس دارد. هرچه نقدینگی یک فارم بیشتر باشد، درصد سود سالیانه نیز کاهش می‌یابد. برای محاسبه میزان سود سالانه خود، می‌توانید مطابق تصویر زیر، بر روی ماشین‌حساب کوچک کنار APR کلیک کنید.

سودآوری ییلد فارمینگ در پنکیک سواپ

اگر می‌خواهید بدانید که با موجودی فعلی خود (مقدار توکن LP که در فارم استیک کرده‌اید، که در این مورد حدود ۱۸۱ دلار است)، چقدر سود فارمینگ به دست می‌آورید، ابتدا مطابق تصویر بالا بر روی My Balance کلیک کنید. سپس 1D یا یک روز را انتخاب کنید (می‌خواهیم مقدار سود روزانه را مشاهده کنیم). گزینه Compounding Every به معنی سود کامپوند است؛ یعنی اگر موجودی خود را در فارم نگه دارید و آن را برداشت نکنید و کارمزد سواپ کردن دیگر کاربران را نیز بر روی این مقدار اضافه کنید، چقدر به سود شما اضافه می‌شود. ما این را روی 1D یا روزانه قرار می‌دهیم. نتیجه نهایی، با درصد سود فعلی (حدود ۴۶۴ درصد سالیانه) روزانه ۲.۳۰ دلار خواهد شد؛ البته همانطور که گفتیم، درصد APR با افزایش نقدینگی استخر، کاهش می‌یابد. پس سود شما نیز در اینجا کاهش می‌یابد. تمام این تنظیمات را می‌توانید خودتان تغییر دهید و در بازه‌های زمانی مختلف میزان درآمد خود را مشاهده کنید.

گزینه Multiplier به این معنی است: افزایش میزان CAKE که در هر بلاک بین تامین کنندگان نقدینگی توزیع می‌شود. در این مثال، به مدت ۷ روز Multiplier بر روی 2X است؛ یعنی به مدت یک هفته، هر مقدار کیکی که برای توزیع بین کاربران در هر بلاک تعیین شده، دو برابر می‌شود. این مورد بیشتر برای تنظیم میزان APR تعبیه شده است؛ اگر نقدینگی بسیار زیاد شود، درصد سود سالیانه به شدت کاهش می‌یابد و کاربران رغبتی به تامین نقدینگی در آن استخر نخواهند داشت؛ بنابراین با استفاده از Multiplier این سود سالیانه افزایش می‌یابد تا کاربران ترغیب به تامین نقدینگی شوند.

نکته مهم دیگر، برداشت LP Token از فارمینگ است. در این هنگام، همه تامین کنندگان نقدینگی دچار ضرر ناپایدار یا Impermanent Loss می‌شوند؛ یعنی مقدار توکن نقدینگی آنها، کمتر از میزانی خواهد بود که در ابتدا در فارم قرار داده بودند. این اتفاق به این دلیل رخ می‌دهد که موجودی توکن مقابل (در این مثال QBT) کاهش می‌یابد؛ زیرا افراد در حال معامله این توکن با استفاده از BNB هستند.

از آنجایی که ضرر ناپایدار باعث کاهش مقدار توکن‌های شما می‌شود و متضرر می‌شوید، فارمرها توصیه می‌کنند که رمزارزهای خود را نگهداری کنید و از بالا رفتن قیمت آنها این ضرر را جبران کنید.

نمونه‌هایی از افزایش قیمت توکن‌های لیست شده در فارم‌ها

توکن POTS در تاریخ ۹ آگوست ۲۰۲۱ (۱۸ مرداد ۱۴۰۰) در فارم‌های پنکیک سواپ قرار گرفت. در تصویر زیر، قیمت این توکن در زمان قرار گرفتن در فارم حدود ۳.۷ دلار قیمت داشت؛ اما پس از حدود ۲ هفته، قیمت آن به حدود ۲۰ دلار رسید و اکنون در زمان نگارش این مقاله ۱۳.۲۱ دلار قیمت دارد.

افزایش قیمت توکن‌های لیست شده در فارم‌ها

توکن REVV در تاریخ ۲ آگوست (۱۱ مرداد ۱۴۰۰) وارد فارمینگ شد. در آن زمان، قیمت این توکن ۰.۲ دلار بود و پس از حدود ۳ هفته، به ۰.۳۲ دلار رسید و اکنون نیز قیمت REVV حدود ۰.۲۳ دلار است.

افزایش قیمت توکن‌های لیست شده در فارم‌ها

توکن BTT در تاریخ ۳۱ جولای ۲۰۲۱ (۹ مرداد ۱۴۰۰) در Farms پنکیک سواپ قرار گرفت. در آن زمان، قیمت BTT حدود ۰.۰۰۲ دلار بود؛ اما پس از دو هفته، حدود ۲.۵ برابر شد و اکنون نیز با قیمت ۰.۰۰۴ دلار معامله می‌شود.

افزایش قیمت توکن‌های لیست شده در فارم‌ها

رمز ارز SPS در ۲۶ جولای (۴ مرداد) در فارم لیست شد. در این تاریخ قیمت آن ۰.۰۲ دلار بود و تنها پس از گذشت ۲ روز، به حدود ۱.۴ دلار رسید. اکنون پس از ۳۵ روز از فارمینگ SPS، این توکن با قیمت ۰.۳۹ دلار خرید و فروش می‌شود.

افزایش قیمت توکن‌های لیست شده در فارم‌ها

با این که اکثر رمز ارزهایی که در قسمت فارمینگ پنکیک‌سواپ قرار می‌گیرند، افزایش قیمت نسبتا خوبی را تجربه می‌کنند، اما همیشه این ریسک وجود دارد که یک رمز ارز موفق نشود و قیمت آن کاهش یابد؛ بنابراین همیشه مقداری مبلغ وارد فارمینگ کنید که نیازی به آن ندارید؛ این روش کسب درآمد نیز درست مانند تمام روش‌ها ریسک‌های مخصوص به خود را دارد و همیشه سودده نیست.

جمع‌بندی

صرافی غیرمتمرکز Pancakeswap امکانات بسیار خوبی را به کاربران خود ارائه می‌دهد و دلیل اصلی موفقیت آن نیز همین موضوع است. جامعه این دکس کاملا دموکرات هستند و تمام تصمیمات حاکمیتی این پلتفرم را اتخاذ می‌کنند. در این مقاله به یکی از سودآورترین بخش‌های این Dex پرداختیم و نحوه کسب درآمد با ییلد فارمینگ در پنکیک سواپ را آموزش دادیم. نظر شما درباره این قابلیت پنکیک سواپ چیست؟ آیا تا به حال از آن استفاده کرده‌اید؟

این مقاله صرفا آموزش کسب درآمد با ییلد فارمینگ در پنکیک سواپ است و تیم میهن بلاکچین هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال ضرر و زیان کاربران ندارد. این روش نیز درست مانند مابقی روش‌های کسب درآمد و سرمایه گذاری، ریسک‌هایی به همراه دارد.

منبع
PancakeSwap

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
18 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا